Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność gospodarczą, w ramach której wynajmowała ... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu na rzecz męża podlega opodatkowaniu VAT?

Temat interpretacji

Darowizna samochodu wykupionego z leasingu na rzecz męża a VAT

Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność gospodarczą, w ramach której wynajmowała lokale. W ramach działalności była zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i opodatkowywała swoje dochody według stawki liniowej. Wnioskodawczyni zawarła umowę leasingu operacyjnego niekonsumenckiego na samochód osobowy, który był wykorzystywany zarówno na potrzeby działalności, jak i prywatne. W przyszłości planowała skorzystać z opcji wykupu tego samochodu na koniec umowy leasingowej i przekazać go nieodpłatnie mężowi.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy darowizna samochodu osobowego na rzecz męża, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Uważała, że darowizna samochodu, po jego wykupie z leasingu operacyjnego na cele osobiste, nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. Wskazywała, że pojazd nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a faktura wykupu nie zostanie zaksięgowana ani objęta odliczeniem VAT.

Stanowisko organu podatkowego

W odpowiedzi na postawione pytanie Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się z wnioskodawczynią. W uzasadnieniu wydanej interpretacji organ podatkowy wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają dostawy towarów lub świadczenia usług wykonywane odpłatnie przez podatników. W przypadku nieodpłatnego przekazania towarów, opodatkowanie ma miejsce tylko wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy ich nabyciu. 

Organ wyjaśnił, że w przedstawionej sytuacji, skoro samochód zostanie wykupiony na cele osobiste, a wnioskodawczyni nie dokona odliczenia VAT od zakupu, darowizna samochodu na rzecz męża nie będzie podlegała opodatkowaniu. Organ zaznaczył, że wnioskodawczyni nie będzie działała w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ darowizna nie ma związku z działalnością gospodarczą tylko z jej majątkiem prywatnym. Skoro samochód będzie częścią majątku prywatnego, a nie firmowego, wyklucza to opodatkowanie VAT-em tej czynności.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.583.2024.1.AG