Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług w związku z planowaną sprzedażą działek będących we współwłasności małżeńskiej oraz br... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.504.2024.4.AG
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług w związku z planowaną sprzedażą działek będących we współwłasności małżeńskiej oraz brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży ww. działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Pana za podatnika podatku od towarów i usług w związku z planowaną sprzedażą działek nr 1 i nr 2 będących we współwłasności małżeńskiej oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży ww. działek,
- podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 4 września 2024 r. (data wpływu) oraz z 10 września 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 29.12.2014 r. zakupili Państwo nieruchomość rolną o powierzchni 1,1819 hektara, działki nr 1, 2, 3 (księga wieczysta nr (…)). W dniu 28.09.2018 roku zakupili Państwo kolejną nieruchomość rolną (od tej samej osoby) o powierzchni 1,5035 hektara, działki nr 4, 5, 6 (księga wieczysta nr (…)).
W dniu 24.03.2021 r. z działki nr 5 wydzielone zostały działki:
- 7 (droga, powierzchnia 0,0176 ha),
- 8 (działka budowlana o powierzchni 0,1200 ha),
- 9 (droga o powierzchni 0,0210 ha),
- 10 (działka budowlana o powierzchni 0,1200 ha),
- 11 (działka budowlana o powierzchni 0,1211 ha),
- 12 (pozostała cześć działki o powierzchni 0,7076 ha).
W dniu 13.10.2022 r. działka o numerze 8 została przez Państwa sprzedana. Obecnie, w związku z planami wybudowania dla siebie domu jednorodzinnego na działkach nr 1, 2, 3, aby sfinansować budowę domu, zamierzacie Państwo sprzedać działki budowlane 10 (działka ta jest zabudowana budynkiem i stodołą, która w 2021 roku zawaliła się i de facto nie istnieje) oraz działkę 11.
Ponieważ w 2022 roku sprzedali Państwo jedną działkę budowlaną, a obecnie zamierzacie sprzedać dwie kolejne działki, proszą Państwo o interpretację, czy obowiązujące przepisy skarbowe nie spowodują, że zostaną Państwo uznani za osoby handlujące nieruchomościami, a w związku z tym nie zostanie Państwu wydane polecenie założenia działalności gospodarczej oraz nie zostanie na Państwa nałożony podatek VAT i podatek dochodowy. Pragną Państwo podkreślić, że sprzedaż działek jest związana wyłącznie z finansowaniem budowy domu jednorodzinnego dla własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie z działalnością handlową.
Jednocześnie informują Państwo, że w związku z opisaną sytuacją nie toczy się żadne postępowanie podatkowe.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, iż:
1)Czy nabycie nieruchomości w 2014 r. oraz w 2018 r., nastąpiło do majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską Pana i Pana żony, czy może nastąpiło do majątku odrębnego (osobistego) Pana? Czy ww. nieruchomości weszły w skład wspólności majątkowej małżeńskiej? Czy ww. nieruchomości stanowiły współwłasność majątkową małżeńską, czy majątek osobisty Pana nieobjęty wspólnością majątkową małżeńską?
Odpowiedź: Nabycie nieruchomości w 2014 r. oraz w 2018 r. nastąpiło do majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską. W związku z tym, obie nieruchomości weszły w skład wspólności majątkowej małżeńskiej i stanowią współwłasność majątkową małżeńską.
2)W jakim celu nabył Pan w 2014 r. oraz w 2018 r. nieruchomości rolne, np. w celu lokaty kapitału, późniejszej odsprzedaży lub innym - należy wyjaśnić jakim?
Odpowiedź: Nieruchomości rolne nabył Pan w 2014 r. oraz w 2018 r. w celu lokaty kapitału.
3)W jaki sposób nabyte ww. nieruchomości rolne - działki przed podziałem/działki powstałe w wyniku podziału - były/są/będą faktycznie wykorzystywane (użytkowane) przez Pana od momentu nabycia, w szczególności czy ww. nieruchomości były/są/będą przedmiotem umów najmu, dzierżawy, użyczenia, użytkowania, zarówno w formie odpłatnej lub nieodpłatnej (jeśli tak, to kiedy umowy zostały/zostaną zawarte i kto jest/będzie stroną zawartych umów)? Należy podać w jaki sposób są/były/będą użytkowane ww. działki.
Odpowiedź: Przedmiotowe działki (działki nr 10 i 11) są niewykorzystywane. Jest to ziemia, która nie jest uprawiana i stoi odłogiem.
4)Czy działki nr 10 i 11 będą na dzień sprzedaży objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?
Odpowiedź: Tak, obydwie działki są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli tak, to prosimy wskazać odrębnie dla każdej działki:
a)jakie będzie przeznaczenie działek według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Odpowiedź: Działka nr 10: Symbol przeznaczenia: 22.MNE (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej ekstensywnej).
Odpowiedź: Działka nr 11: Symbol przeznaczenia: 22.MNE (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej ekstensywnej).
b)z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi jego uchwalenie?
Odpowiedź: Uchwała MPZP sołectwa (…), uchwała (…).
5)Jeśli ww. działki nie są/nie będą objęte miejscowym planem zagospodarowania, to prosimy wskazać czy dla działek zostały/zostaną na dzień sprzedaży wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu? Prosimy, wskazać odrębnie dla każdej działki:
a) kiedy i dla których działek decyzje zostały/będą wydane?
b) jakie przeznaczenie działek określają/będą określać wydane decyzje? c) z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
Odpowiedź: Nie dotyczy.
6)Czy przed sprzedażą przedmiotowych działek zostały/zostaną wydane pozwolenia na budowę? Jeśli tak, to z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi wydanie ww. pozwoleń?
Odpowiedź: Nie. Nie dotyczy.
7)Jakie inne pozwolenia, decyzje zostały/zostaną wydane przed sprzedażą działek, o których mowa we wniosku - oraz z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi ich wydanie?
Odpowiedź: Nie zostały wydane żadne decyzje ani pozwolenia przed sprzedażą działek nr 10 i 11. Pytanie nie dotyczy Pana sytuacji.
8)Jakie czynności podejmował/podejmuje/będzie podejmować Pan w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11?
Odpowiedź: Nie podejmował Pan i nie podejmuje Pan żadnych szczególnych czynności w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11. Pytanie nie dotyczy Pana sytuacji.
9)Czy poniósł Pan lub planuje ponieść dodatkowe nakłady w związku ze sprzedażą ww. działek (np.: uzbrojenie terenu, drogi dojazdowe, ogrodzenie, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.)?
Odpowiedź: Nie poniósł Pan i nie planuje Pan ponosić żadnych dodatkowych nakładów w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11. Pytanie nie dotyczy Pana sytuacji.
10)Czy w odniesieniu do działek, które zamierza Pan zbyć, zamierza Pan zawrzeć z nabywcą umowę przedwstępną lub inny dokument, na podstawie którego zobowiąże się Pan zbyć działki? Jeżeli tak, to należy wskazać:
a)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy lub innego dokumentu zawartego z nabywcą, ciążą/będą ciążyły na nabywcy, a jakie na zbywcy?
b)czy w umowie przedwstępnej zbycia lub innym dokumencie zostały/zostaną ustalone warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy zbycia, przenoszącej prawo własności nieruchomości na nabywcę (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.)? Jeśli tak, to jakie?
c)czy nabywca/y nieruchomości (działek) na nabytych od Pana gruntach będzie/będą prowadził/li działalność rolniczą? Czy we wszystkich zawartych umowach kupna-sprzedaży kupujący złoży/ą oświadczenie, że dokonuje/ą nabycia nieruchomości w celu prowadzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego bądź prowadzenia produkcji rolnej; ponadto należy wskazać czy w wyniku dokonanej sprzedaży nieruchomości sprzedane grunty nie utracą charakteru rolnego? Czy nabywcy będą kupowali działki w celu wybudowania na nich budynków mieszkalnych (w celach mieszkaniowych)?
Odpowiedź: Nie dotyczy. Nie zamierza Pan zawierać żadnych umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan zbyć działki. Pytanie nie dotyczy Pana sytuacji.
11)Czy w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11, udzielił/udzieli Pan nabywcy/innemu podmiotowi pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w Pana imieniu w sprawach dotyczących ww. działek? Jeżeli tak, to należy podać:
a)komu zostały/zostaną udzielone pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia),
b)przedmiot oraz zakres ww. pełnomocnictw/zgód,
c)jakie konkretnie czynności nabywca/inny podmiot dokonywał/będzie dokonywał w związku z udzielonym pełnomocnictwem (zgodą, upoważnieniem)?
Odpowiedź: Nie dotyczy. Nie udzielił Pan i nie planuje Pan udzielać żadnych pełnomocnictw, zgód ani upoważnień w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11. Pytanie nie dotyczy Pana sytuacji.
12)W związku z informacją wynikającą z opisu sprawy, że: „(...) zamierzamy sprzedać działki budowlane 10 (działka ta jest zabudowana budynkiem i stodołą, która w 2021 roku zawaliła się i de facto nie istnieje) oraz działkę nr 11”, prosimy jednoznacznie wskazać:
a)czy działka nr 11 jest działką niezabudowaną czy zabudowaną - jeśli zabudowaną to jakie budynki i budowle się na niej znajdują?
Odpowiedź: Działka nr 11 jest działką niezabudowaną. Na działce tej nie znajdują się żadne budynki ani budowle.
b)czy budynek i stodoła posadowione na działce nr 10 oraz obiekty posadowione na działce 11 (jeśli wskaże Pan że działka 11 jest zabudowana) stanowią budynek/budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2, art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)?
Odpowiedź: Budynek na działce nr 10: Jest to stary, zrujnowany dom, który nie był użytkowany od co najmniej 20 lat. Nie posiadają Państwo dokumentacji dotyczącej jego budowy ani pierwszego zasiedlenia. Dom ten jest obecnie w stanie ruiny.
Stodoła na działce nr 10: Stodoła zawaliła się w 2021 roku i de facto nie istnieje. Z tego powodu nie można uznać jej za budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
Załącznik: Zdjęcie zrujnowanego domu na działce nr 10 oraz miejsca, gdzie znajdowała się stodoła.
W przypadku odpowiedzi twierdzącej, prosimy wskazać odrębnie dla każdego z obiektów:
- jakie to zabudowania oraz w jaki sposób zabudowania były/są/będą wykorzystywane?
Odpowiedź: Jest to zrujnowany dom, który nie był wykorzystywany od wielu lat. Nie posiada Pan informacji o wcześniejszym wykorzystaniu budynku, kiedy budynki/budowle zostały wybudowane i kiedy nastąpiło rozpoczęcie ich użytkowania;
- kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku/budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Należy wskazać datę pierwszego zasiedlenia.
Odpowiedź: Z uwagi na brak dokumentacji, nie jest Pan w stanie wskazać daty pierwszego zasiedlenia.
- czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku/budowli, a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
Odpowiedź: Z uwagi na brak informacji o pierwszym zasiedleniu, nie może Pan odpowiedzieć na to pytanie.
- czy po wybudowaniu były/będą przed sprzedażą ponoszone nakłady na ulepszenie budynku/ budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej budynku/budowli?
Jeśli tak, to: kiedy nakłady były będą ponoszone; kiedy zostaną obiekty oddane do użytkowania po ulepszeniach, czy w stosunku do wydatków na ulepszenie przysługiwało/będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (jeśli nie to należy wskazać przyczyny); w jaki sposób obiekty będą użytkowane po dokonaniu ulepszeń?
Odpowiedź: Nie były ponoszone żadne nakłady na ulepszenie budynku. Budynek nie był użytkowany ani modernizowany od momentu zakupu.
13)Czy na dzień sprzedaży budynek i stodoła będą posadowione na działce nr 10, ewentualnie zabudowania posadowione na działce 11 (jeśli wskaże Pan, że działka 11 jest zabudowana)? Jeśli ww. obiekty będą posadowione na ww. działce to proszę wskazać odrębnie dla każdego z obiektów:
Odpowiedź: Na dzień sprzedaży budynek i pozostałości stodoły będą nadal posadowione na działce nr 10. Działka nr 11 jest niezabudowana.
a)czy zostanie wydana decyzja o rozbiórce ww. obiektów - jeśli tak to kiedy decyzja będzie wydana, tj. czy przed sprzedażą działki czy po sprzedaży?
Odpowiedź: Nie wystąpił Pan o zgodę na rozbiórkę budynku ani pozostałości stodoły. Nie planuje wydania decyzji o rozbiórce przed sprzedażą nieruchomości. Nieruchomość będzie sprzedawana w stanie, w jakim obecnie się znajduje.
b)kiedy rozpoczną się prace rozbiórkowe, tj. czy przed czy po sprzedaży działki?
Odpowiedź: Nie planuje Pan rozpoczęcia prac rozbiórkowych przed sprzedażą działki. Ewentualne prace rozbiórkowe będą zależały od decyzji przyszłego nabywcy nieruchomości.
c)kiedy prace rozbiórkowe zostaną zakończone?
Odpowiedź: Z uwagi na brak planów dotyczących rozbiórki, nie może Pan określić terminu zakończenia takich prac. Ewentualne prace rozbiórkowe będą w gestii przyszłego właściciela nieruchomości.
14)Czy dokonywał Pan już wcześniej sprzedaży nieruchomości, poza tymi wymienionymi we wniosku, a jeśli tak - to należy podać odrębnie do każdej sprzedanej nieruchomości:
a)jakie to nieruchomości?
b)kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości?
c)w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana?
d)w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
e)kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
f)ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?
Odpowiedź: Nie, nie dokonał Pan sprzedaży żadnych innych nieruchomości oprócz tej wymienionej we wniosku, tj. działki o numerze 8, która została sprzedana w dniu 13.10.2022 r.
15)Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz opisanych we wniosku), jeśli tak to ile i jakie?
Odpowiedź: Wraz z żoną posiada Pan inne nieruchomości, które zostały Państwu przekazane w formie darowizny przez Państwa rodziców. Są to Państwa domy jednorodzinne wraz z działkami, na których te domy stoją. Nieruchomości te są obecnie zamieszkane przez Państwa żyjących rodziców, którzy mają prawo dożywotniego zamieszkiwania w tych domach. W związku z tym, na dzień dzisiejszy nie planuje Pan sprzedaży tych nieruchomości.
1)W ramach jakich czynności została nabyta przez Pana działka nr 5 (udział w działce) tj. czy w ramach czynności:
Odpowiedź: Działka nr 5 została nabyta na podstawie umowy notarialnej. Nabycie to nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT (opcja c) niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
b)zwolnionych od podatku od towarów i usług,
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Odpowiedź: Tak.
2)Czy transakcja zbycia na Pana rzecz działki nr 5 (udziału w działce) została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
3)Czy przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu działki nr 5 (udziału w działce)? Jeżeli nie, prosimy wskazać przyczyny braku prawa do odliczenia?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
4)Czy był/jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to prosimy wskazać:
a)od kiedy był/jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT.
Odpowiedź: Nie dotyczy.
b)czy był/jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem działalności rolniczej?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
5)Czy prowadził/prowadzi Pan działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.)?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
6)Czy był/jest Pan rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
7)Czy dokonał Pan rezygnacji ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i czy z tytułu prowadzonej działalności rolniczej był/jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
8)Czy grunty rolne składające się na działki, wymienione we wniosku były/są wykorzystywane wyłącznie przez Pana do prowadzenia działalności rolniczej i czy wchodziły/wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?
Odpowiedź: Nie prowadzi Pan działalności rolniczej. Zgodnie z Pana wiedzą, ponieważ obszar gruntów rolnych na Pana nieruchomościach przekracza 1 ha, grunty te wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.
9)Czy z ww. gruntów rolnych dokonywał/dokonuje Pan sprzedaży ewentualnych płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jeśli tak to jakich i kiedy i czy sprzedaż była/jest opodatkowana podatkiem VAT?
Odpowiedź: Nie, nie dotyczy.
10)Do jakich czynności wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywał Pan działki nr 10 i 11, będące przedmiotem planowanej sprzedaży:
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
Odpowiedź: Działki nr 10 i 11 nie były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (VAT) oraz nie są planowane do takich czynności przed ich sprzedażą.
b)zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług;
Odpowiedź: Działki nr 10 i 11 nie były wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) oraz nie są planowane do takich czynności przed ich sprzedażą.
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Odpowiedź: Działki nr 10 i 11 nie były wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Ponadto, nie są planowane do takich czynności przed ich sprzedażą.
11)Czy działki nr 10 i 11 od momentu nabycia do momentu sprzedaży były/są/będą wykorzystywane przez Pana wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której były/są/będą wykorzystywane działki, Pan wykonywał - należy podać podstawę prawną zwolnienia?
Odpowiedź: Działki nr 10 i 11 od momentu nabycia do momentu sprzedaży nie były wykorzystywane do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług (VAT). Zakup tych działek miał charakter inwestycyjny, a same działki nie były używane do żadnych czynności, które byłyby objęte zwolnieniem z VAT. W związku z tym, nie były one wykorzystywane w ramach działalności zwolnionej z VAT i nie są planowane do takich działań przed ich sprzedażą.
Pytania (ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku z 4 września 2024 r.)
Pytanie 1:
Czy sprzedaż działek nr 10 i nr 11, które są nieruchomościami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą, powoduje, że nie będzie Pan uznany za podatnika VAT w kontekście tych transakcji, zgodnie z definicją podatnika VAT określoną w art. 15 ustawy o VAT?
Pytanie 2:
Czy sprzedaż działki nr 10 podlega opodatkowaniu VAT w świetle przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a także czy obciążenie VAT dotyczy również sprzedaży działki nr 11, w świetle tych samych przepisów?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z 4 września 2024 r.)
Odpowiedź na pytanie 1:
Uważa Pan, że sprzedaż działek nr 10 i nr 11, które są nieruchomościami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą, nie powinna powodować uznania Pana za podatnika VAT w kontekście tych transakcji. Zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, podatnikiem VAT jest osoba, która wykonuje działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT. W Pana przypadku nieruchomości te nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej, a ich sprzedaż nie wiąże się z działalnością gospodarczą, co oznacza, że nie powinien Pan być traktowany jako podatnik VAT w związku z tymi transakcjami.
Odpowiedź na pytanie 2:
Uważa Pan, że sprzedaż działek nr 10 i nr 11 nie podlega opodatkowaniu VAT w świetle przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ są to nieruchomości niezwiązane z działalnością gospodarczą. Przepisy te dotyczą opodatkowania dostawy towarów lub usług w ramach działalności gospodarczej, a w Pana przypadku sprzedaż tych nieruchomości nie jest związana z taką działalnością. Dlatego nie powinno się stosować obciążenia VAT do sprzedaży tych działek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt (działka) spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zatem w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
1) określone udziały w nieruchomości,
2) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
3) udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Jak stanowi art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Stosownie do art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
W tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809).
Stosownie do art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).
W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.
Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.
Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.
Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.
Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku, wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, w celu dokonania sprzedaży przedmiotowych działek podejmował/będzie podejmował Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był przedmiotem orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10). TSUE orzekł w tej sprawie, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w przypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Ze wskazanych regulacji należy wywnioskować, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.
Należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w 2018 r. nastąpiło nabycie do majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską działki nr 5. W 2021 r. z ww. działki zostały wydzielone działki nr 7, 8, 9, 10, 11 oraz 12. Zamierza Pan wybudować dla siebie dom jednorodzinny. W celu sfinansowania budowy domu, zamierza Pan sprzedać działkę nr 10 oraz 11. Nieruchomości rolne nabył Pan w celu lokaty kapitału. Przedmiotowe działki są niewykorzystywane. Jest to ziemia, która nie jest uprawiana i stoi odłogiem. Działki są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przed sprzedażą działek nie zostały wydane żadne decyzje ani pozwolenia. Nie podejmował Pan i nie podejmuje Pan żadnych szczególnych czynności w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11. Nie poniósł Pan i nie planuje Pan ponosić żadnych dodatkowych nakładów w związku z ich sprzedażą. Nie zamierza Pan zawierać żadnych umów przedwstępnych ani innych dokumentów, na podstawie których zobowiąże się Pan je zbyć. Działka nr 11 jest działką niezabudowaną. Na działce nr 10 znajduje się stary, zrujnowany dom, który nie był użytkowany od co najmniej 20 lat. Dom ten jest obecnie w stanie ruiny. Nie były ponoszone żadne nakłady na ulepszenie budynku. Budynek nie był użytkowany ani modernizowany od momentu zakupu. Nie był / nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Nie prowadził / nie prowadzi Pan działalności rolniczej. Działki nr 10 i 11 nie były wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zakup tych działek miał charakter inwestycyjny, a same działki nie były używane do żadnych czynności, które byłyby objęte zwolnieniem z VAT.
Z okoliczności sprawy wynika, że poza nabyciem nieruchomości rolnej i jej podziału, w żaden sposób nie wykorzystywał Pan przedmiotowej nieruchomości. W świetle wyroku TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 nie zaangażował Pan środków podobnych do wykorzystywanych przez handlowców wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie obrotem nieruchomościami. W przedmiotowej sprawie można mówić tylko o pojedynczej czynności, o której mowa w wyroku TSUE C-180/10 i C-181/10, polegającej na podziale działki nr 5, nie mamy natomiast do czynienia z ciągiem przytoczonych w tym orzeczeniu okoliczności, które mogłyby przemawiać za uznaniem Pana za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu tej sprzedaży. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT nie będzie Pan zatem podatnikiem VAT w związku ze sprzedażą działek nr 10 i 11 będących we współwłasności małżeńskiej, gdyż – w świetle wskazanych przez Pana okoliczności sprawy – nie wystąpił ciąg czynności świadczący o zorganizowanym i celowym działaniu z zamierzeniem sprzedaży przedmiotowych działek.
W okolicznościach wskazanych w przedstawionym we wniosku opisie sprawy sprzedaż ww. działek należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W związku z tym, będzie korzystał Pan z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy, stwierdzam, że z tytułu sprzedaży działek nr 10 i 11 będących we współwłasności małżeńskiej nie będzie działał Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem sprzedaż działek nr 10 i 11 będących we współwłasności małżeńskiej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
W konsekwencji sprzedaż działek nr 10 i 11 będących we współwłasności małżeńskiej nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie bedzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu ww. sprzedaży.
Tym samym, Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Zaznaczam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że ta interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja prawa podatkowego jest wydawana w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika wprost z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tym samym niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pana i tylko w stosunku do Pana może wywołać określone przepisami skutki prawne. Natomiast nie wywołuje skutków prawnych dla Pana małżonki.
Należy wskazać, że Organ wydający interpretację nie jest uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego, jest zatem związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Pana i jego stanowiskiem.
Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług.
Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).