Opodatkowanie transakcji pomiędzy członkami grupy VAT. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.137.2024.2.RST

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.137.2024.2.RST

Temat interpretacji

Opodatkowanie transakcji pomiędzy członkami grupy VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 marca 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 11 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania transakcji pomiędzy członkami grupy VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 maja 2024 r. przesłanym za pośrednictwem ePUAP (wpływ 8 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. GmbH  jest podmiotem prawa niemieckiego z siedzibą w Niemczech, zarejestrowanym w Polsce dla celów VAT na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy VAT. A. GmbH został nadany w Polsce numer identyfikacji podatkowej (dalej: „NIP”). Wnioskodawca pozostaje jedynym wspólnikiem posiadającym całość udziałów w B. (dalej: „B. Sp. z o.o. ”).

B. Sp. z o.o. jest podatnikiem podatku VAT z A. GmbH siedzibą w Polsce, prowadzącym w (...) działalność produkcyjną w obszarze (...).

A. GmbH w ramach prowadzonej w Polsce działalności nabywa (...) (dalej: „Towary”) od B. Sp. z o.o. oraz innych podmiotów powiązanych należących do tej samej grupy co A. GMBH . Towary nabywane przez A. GmbH od B. Sp. z o.o. są po ich nabyciu magazynowane w Polsce. Prawo do rozporządzania Towarami przechodzi z B. Sp. z o.o. na A. GmbH w momencie przeniesienia Towarów do magazynu. Następnie A. GmbH sprzedaje nabyte w Polsce od B. Sp. z o.o. Towary do swoich kontrahentów w ramach dostaw krajowych, wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów lub eksportu. Wnioskodawca prowadzi również handel innymi niż kompresory do klimatyzacji towarami (np. oleje smarowe do kompresorów).

Poza dostawą Towarów B. Sp. z o.o. świadczy także na rzecz A. GmbH usługi logistyczne. W dniu 1 kwietnia 2019 r. A. GmbH zawarło z B. Sp. z o.o. umowę o świadczenie usług logistycznych, w ramach których B. Sp. z o.o. świadczy na rzecz A. GmbH usługi polegające w głównej mierze na magazynowaniu i dystrybucji Towarów wraz z pełną obsługą logistyczną (dalej: „Umowa”). Usługi świadczone na podstawie Umowy świadczone są w ramach wyodrębnionej w strukturze B. Sp. z o.o. jednostki organizacyjnej (dalej: „BB”), w oparciu, w szczególności, o zlokalizowany w (...) magazyn (dalej: „Magazyn”). W szczególności Umowa obejmuje swoim zakresem następujące czynności:

1.magazynowanie i przechowywanie Towarów w czystym i suchym środowisku, w sposób odpowiadający właściwościom Towarów,

2.wykonywanie odprawy celnej Towarów,

3.odbiór Towarów oraz ich kontrola celna,

W skrócie można zatem wyróżnić następujące transakcje wykonywane w ramach obecnej działalności Wnioskodawcy w Polsce istotne w kontekście niniejszego wniosku:

  • B. Sp. z o.o. sprzedaje Towary do A. GMBH . Sprzedaż ta jako krajowa dostawa towarów opodatkowana jest VAT w Polsce (towary po sprzedaży magazynowane są w Polsce),
  • A. GmbH sprzedaje powyższe Towary kontrahentom w kraju (dostawa krajowa) oraz kontrahentom z innych państw członkowskich UE (dostawa wewnątrzwspólnotowa) lub z państwa spoza UE (eksport),
  • B. Sp. z o.o. świadczy na rzecz A. GmbH Usługi logistyczne w zakresie sprzedawanych przez A. GmbH Towarów.

Wnioskodawca wskazał, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”) w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lutego 2023 r. o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.526. 2023.2.RST potwierdził, że w związku z modelem wykonywanej w Polsce działalności, A. GmbH posiada na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej dla podatku VAT. Przy czym należy wskazać, że w Interpretacji dot. B. Sp. z o.o. Dyrektor KIS uznał, że usługi logistyczne stanowią usługi związane z nieruchomościami stosowanie do art. 28e Ustawy VAT.

Wnioskodawca planuje kontynuować wykonywanie działalności gospodarczej na terenie Polski i w tym celu zamierza utworzyć oddział z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „Oddział A. GMBH ”) zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca dokona wszelkich formalności związanych z utworzeniem Oddziału A. GmbH w Polsce, w tym w szczególności uzyska wpis Oddziału A. GmbH do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu Wnioskodawca spełni wymogi określone w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wynikające z Ustawy o uczestnictwie przedsiębiorców zagranicznych.

W obrocie gospodarczym Oddział A. GmbH funkcjonować będzie jako oddział przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział nie będzie posiadał odrębnej osobowości prawnej od swojej jednostki macierzystej i nie będzie odrębnym przedsiębiorcą. Zasadniczo Oddział A. GmbH będzie wykonywał swoje operacje w tym samym miejscu co B. Sp. z o.o., to jest w (...).

Po utworzeniu Oddziału A. GMBH , planowane jest przeniesienie następujących funkcji B. Sp. z o.o. do Oddziału A. GMBH :

1.wykonywane przez dział R&D prace badawczo-rozwojowe (Research and development),

2.wykonywane przez dział MQM badania jakości (Market Quality Management).

Wraz z przeniesieniem ww. funkcji z B. Sp. z o.o. do Oddziału A. GmbH nastąpi przeniesienie do Oddziału A. GmbH wszystkich pracowników wykonujących swoje zadania w związku z prowadzonymi w B. Sp. z o.o. na rzecz A. GmbH działalnością badawczo-rozwojową i badaniami jakości, a także związanych z przedmiotowymi funkcjami aktywów B. Sp. z o.o. lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zależności od decyzji biznesowej. W pozostałym zakresie A. GmbH nadal będzie korzystać z zaplecza technicznego i personalnego B. Sp. z o.o. na podstawie Umowy.

Niezwłocznie po formalnym utworzeniu Oddziału A. GmbH i uzyskaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, B. Sp. z o.o. oraz Oddział A. GmbH zamierzają zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT (dalej: „Grupa VAT”). Przedstawicielem Grupy VAT zostanie B. Sp. z o.o.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że A. GmbH w dalszym ciągu będzie nabywcą Towarów, co oznacza, że po ich wyprodukowaniu przez B. Sp. z o.o. przeniesienie na A. GmbH prawa do rozporządzania Towarami jak właściciel nastąpi wraz z przeniesieniem Towarów do Magazynu. A. GmbH będzie również odbiorcą usług logistycznych świadczonych przez B. Sp. z o.o.

Utworzenie Oddziału Wnioskodawcy oraz utworzenie Grupy VAT stanowią element zdarzeń przyszłych opisanych we złożonym wniosku a ich prawidłowość nie jest przedmiotem zapytania.

Pytanie

Czy po utworzeniu i rejestracji Grupy VAT, składającej się z Oddziału A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. , transakcje pomiędzy A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. w postaci sprzedaży Towarów oraz świadczenia usług logistycznych, jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do postanowień art. 8c Ustawy VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, po utworzeniu i rejestracji Grupy VAT, składającej się z Oddziału A. GmbH oraz B. Sp. z o.o., transakcje pomiędzy A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. w postaci sprzedaży Towarów oraz świadczenia usług logistycznych, jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do postanowień art. 8c Ustawy VAT.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15a ust. 1 i 2 podatnikiem może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Grupę VAT mogą natomiast utworzyć podatnicy:

1.  posiadający siedzibę na terytorium kraju lub

2.  nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Jak wynika z powyższych przepisów - podstawowym skutkiem utworzenia grupy VAT jest traktowanie całej grupy VAT jako jednego podatnika. Zgodnie z tym założeniem czynności realizowane pomiędzy członkami grupy VAT są traktowane jako czynności wewnętrzne danego podatnika (grupy VAT) i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu.

Co do zasady podmioty nieposiadające siedziby na terytorium kraju nie mogą tworzyć w Polsce grupy VAT. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podmiot zagraniczny prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium Polski.

Możliwość tworzenia oddziałów daje podmiotom zagranicznym Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych.

Na podstawie art. 14 ust. 1 Ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z art. 3 pkt 4 Ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych, „oddział” to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT, traktowany jest wraz z oddziałem jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).

Jednak, pomimo że oddział zagranicznego przedsiębiorcy nie stanowi podmiotu odrębnego od samego przedsiębiorcy to w zakresie w jakim za jego pośrednictwem podatnik będący przedsiębiorcą zagranicznym wykonuje działalność gospodarczą na terenie Polski, ma on możliwość utworzenia grupy VAT z podatnikiem posiadającym siedzibę na terytorium kraju.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego A. GmbH posiada na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa od B. Sp. z o.o. Towary oraz usługi logistyczne. Obecnie transakcje realizowane pomiędzy A. GmbH i B. Sp. z o.o. rozliczane są jako podlegające opodatkowaniu VAT transakcje pomiędzy dwoma, niezależnymi podatnikami VAT realizowane za ustalonym wynagrodzeniem. A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. nie mają także obecnie możliwości utworzenia grupy VAT, jako że A. GmbH nie posiada siedziby na terytorium kraju.

Jak jednak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego A. GmbH zamierza utworzyć zgodnie z Ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych Oddział A. GmbH na terytorium Polski, który przejmie funkcję związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej oraz badaniem jakości. Zważywszy na powyższe, stosownie do treści art. 15a ust. 1 Ustawy VAT Oddział A. GmbH będzie mógł utworzyć wraz z B. Sp. z o.o. grupę VAT.

Jak wskazano powyżej, utworzony w Polsce oddział przedsiębiorcy zagranicznego posiada co prawda samodzielność organizacyjną, jednak w dalszym ciągu to przedsiębiorca zagraniczny prowadzi działalność na terenie Polski poprzez oddział położony w Polsce, ponieważ oddział nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek. Tym samym oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią. W konsekwencji powyższego, czynności dokonywane na rzecz oddziału stanowią czynności dokonywane na rzecz jednostki macierzystej oraz na odwrót, czynności dokonywane na rzecz jednostki macierzystej stanowią czynności dokonywane na rzecz oddziału. W kontekście powyższych ustaleń, na gruncie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy przyjąć, że przeniesienie prawa do rozporządzania Towarami jak właściciel przez A. GmbH oraz nabycie usług logistycznych świadczonych przez B. Sp. z o.o. na rzecz A. GmbH powinno zostać rozliczone jako nabycie Towarów oraz usług logistycznych przez Oddział A. GMBH .

Zgodnie z art. 8c ust. 1 Ustawy VAT dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu. Przekładając postanowienia przepisu art. 8c ust. 1 Ustawy VAT na grunt niniejszego wniosku, dostawa Towarów i świadczenie usług logistycznych dokonane przez B. Sp. z o.o.  na rzecz A. GmbH z racji rozpoznawania czynności dokonywanych na rzecz jednostki macierzystej jako czynności dokonywanych na rzecz oddziału nie będą podlegały opodatkowaniu, ponieważ będą stanowiły czynności dokonane przez członka Grupy VAT na rzecz innego członka tej samej Grupy VAT.

Do analogicznego wniosku, w zbliżonym stanie faktycznym, doszedł Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2023 r. o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.60. 2023.1.RD. We wskazanej interpretacji Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą, że po utworzeniu grupy VAT składającej się z oddziału zagranicznego przedsiębiorcy oraz podatnika mającego siedzibę na terenie kraju, transakcje towarowe oraz świadczenie usług pomiędzy wchodzącym w skład grupy VAT podatnikiem mającym siedzibę na terenie kraju a zagranicznym przedsiębiorcą, którego oddział wchodzi w skład grupy, stanowią czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT, przez co nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT. W przedmiotowej interpretacji Dyrektor KIS wskazał:

  • „ Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii czy po utworzeniu grupy VAT, składającej się z Oddziału oraz A., transakcje pomiędzy A. a B. jako czynności dokonywanych pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu i czy sprzedaż dokonywana przez B. na rzecz E. (sprzedaż krajowa) oraz sprzedaż przez B. na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów bądź eksport towarów) po utworzeniu grupy VAT będzie traktowana dla celów VAT jako czynności dokonywane przez grupę VAT.

(...)

Ze względu na fakt, że B. działający poprzez Oddział i A. będą tworzyć Grupę VAT, to transakcje towarowe pomiędzy A. a B. (sprzedaż towarów do Magazynu) jak i świadczenie usług logistyczno-magazynowych jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT w myśl art. 8c ust. 1 ustawy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. ”

Za przedstawionym w niniejszym wniosku stanowiskiem przemawia bardzo istotny postulat dotyczący pewności obrotu gospodarczego. Wobec utworzenia w Polsce Oddziału A. GmbH inni przedsiębiorcy wchodzący w stosunki gospodarcze z Oddziałem muszą mieć pewność co do podmiotu, z którym prowadzą wymianę gospodarczą. Zważywszy, iż, jak wielokrotnie wskazywano powyżej, na gruncie podatku VAT oddział zagranicznego przedsiębiorcy oraz zagraniczny przedsiębiorca są traktowani jako jeden podmiot, utworzenie Oddziału A. GmbH przesądza o obecności A. GmbH w Polsce. Tym samym w celu realizacji postulatu pewności obrotu gospodarczego, wszelkie transakcje dotyczące A. GmbH w Polsce powinny być rozpoznawane jako transakcje Oddziału A. GmbH stanowiącego emanację działalności A. GmbH w Polsce.

Uwzględniając całą przedstawioną argumentację, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że po utworzeniu i rejestracji Grupy VAT, składającej się z Oddziału A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. , transakcje pomiędzy A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. w postaci sprzedaży Towarów oraz świadczenia usług logistycznych, jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do art. 8c Ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361) – zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Na podstawie art. 2 pkt 47 ustawy,

przez grupę VAT rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku.

Stosownie do art. 2 pkt 48 ustawy,

przez przedstawiciela grupy VAT rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarczaobejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Jednocześnie zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy,

podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.

Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy,

grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:

1)posiadający siedzibę na terytorium kraju lub

2)nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Ww. przepisy przewidują możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym,

po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "Komitetem ds. VAT"), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.

Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, którzy są ściśle powiązani pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.

Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy, w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz, aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne

Natomiast przepisy dotyczące zasad opodatkowania w grupie VAT zostały zawarte w Rozdziale 2B. „Opodatkowanie w grupie VAT”.

Na podstawie art. 8c ustawy,

1.dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.

2.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.

3.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.

4.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT na rzecz:

1)podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,

2)  innego oddziału podatnika, o którym mowa w pkt 1, położonego poza terytorium kraju

– uważa się za dokonane przez grupę VAT na rzecz podmiotu, który do niej nie należy.

5.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT przez:

1)podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,

2)inny oddział podatnika, o którym mowa w pkt 1, położony poza terytorium kraju

– uważa się za dokonane na rzecz grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy.

6.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, przez podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.

7.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.

Z treści wniosku wynika, że Spółka (A. GMBH ) jest podmiotem prawa niemieckiego z siedzibą w Niemczech, zarejestrowanym w Polsce dla celów VAT na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy VAT. Wnioskodawca pozostaje jedynym wspólnikiem posiadającym całość udziałów w B. Sp. z o.o. W ramach obecnej działalności Wnioskodawcy w Polsce można wyróżnić następujące transakcje:

  • B. Sp. z o.o. sprzedaje Towary do A. GMBH . Sprzedaż ta jako krajowa dostawa towarów opodatkowana jest VAT w Polsce (towary po sprzedaży magazynowane są w Polsce),
  • A. GmbH sprzedaje powyższe Towary kontrahentom w kraju (dostawa krajowa) oraz kontrahentom z innych państw członkowskich UE (dostawa wewnątrzwspólnotowa) lub z państwa spoza UE (eksport),
  • B. Sp. z o.o. świadczy na rzecz A. GmbH Usługi logistyczne w zakresie sprzedawanych przez A. GmbH Towarów.

Dodatkowo Spółka zamierza utworzyć oddział z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W obrocie gospodarczym Oddział A. GmbH funkcjonować będzie jako oddział przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział nie będzie posiadał odrębnej osobowości prawnej od swojej jednostki macierzystej i nie będzie odrębnym przedsiębiorcą. Niezwłocznie po formalnym utworzeniu Oddziału A. GmbH i uzyskaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, B. Sp. z o.o. oraz Oddział A. GmbH zamierzają zawrzeć umowę o utworzeniu Grupy VAT. Przedstawicielem Grupy VAT zostanie B. Sp. z o.o. 

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy po utworzeniu i rejestracji Grupy VAT, składającej się z Oddziału A. GmbH (Oddziału przedsiębiorcy zagranicznego) oraz B. Sp. z o.o. , transakcje pomiędzy A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. w postaci sprzedaży Towarów oraz świadczenia usług logistycznych, jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do postanowień art. 8c Ustawy VAT.

Mając na uwadze powyższe Państwa wątpliwości należy przede wszystkim wskazać, że stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 470) zwaną dalej ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pojęcie „oddział” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, jako

wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Na podstawie art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą.

W myśl art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).

Pogląd ten jest zgodny z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 23 marca 2006 r. w sprawie FCE Bank, sygn. C-210/04, Trybunał stwierdził, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki (będącej nierezydentem), do której należy (…) pozbawiony jest niezależności i stanowi jedynie część składową spółki. Tak więc spółkę oraz jej oddział należy uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu art. 4 ust. 1 Szóstej Dyrektywy.

Tym samym, czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym bądź innym oddziałem mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych, co skutkuje uznaniem tych czynności za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle art. 8 ustawy, czynności wykonywanych w ramach jednego podmiotu gospodarczego będącego osobą prawną, nie można uznać za świadczenie usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

Tezy powyższego wyroku zostały doprecyzowane przez TSUE w wyroku w sprawie C-7/13 Skandia America Corp. wydanym w dniu 17 września 2014 r. Wyrok ten wskazał, że od zasady ogólnej przedstawionej w przytoczonym powyżej wyroku C-210/04, zgodnie z którą świadczenia między centralą podatnika i jego oddziałami pozostają poza zakresem VAT, istnieje wyjątek. Wyjątek ten dotyczy specyficznej sytuacji, gdy oddział jest członkiem tzw. grupy VAT. Wówczas rozliczenia pomiędzy centralą podatnika z państwa trzeciego i jego oddziałem powinny być objęte opodatkowaniem VAT.

Warto w tym miejscu wskazać również na orzeczenie TSUE z 11 marca 2021 r. C-812/19 Danske Bank dotyczący sposobu klasyfikacji w ramach UE świadczeń pomiędzy centralą firmy należącą do grupy VAT oraz jej oddziałem. Trybunał uznał, iż obie jednostki organizacyjne to odrębni podatnicy dla potrzeb rozliczeń z tytułu VAT. Tym samym, TSUE podtrzymał tok rozumowania wyrażony w sprawie C-7/13 Skandia America (który dotyczył relacji z podmiotem spoza UE). TSUE m.in. wskazał, że artykuł 9 ust. 1 i art. 11 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że do celów podatku od wartości dodanej (VAT) zakład główny spółki znajdujący się w danym państwie członkowskim, który należy do utworzonej na podstawie owego art. 11 grupy VAT, oraz oddział tej spółki, który ma siedzibę w innym państwie członkowskim, należy uznać za odrębnych podatników, gdy ów zakład główny świadczy na rzecz wspomnianego oddziału usługi, których koszty przypisuje temu oddziałowi.

W analizowanej sprawie, A. GmbH w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w Polsce zamierza utworzyć na terytorium Polski swój Oddział. Jak wskazałem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca zagraniczny (A. GMBH ) rejestrując swój Oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Niezwłocznie po formalnym utworzeniu Oddziału A. GmbH i uzyskaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, B. Sp. z o.o. oraz Oddział A. GmbH zamierzają zawrzeć umowę o utworzeniu Grupy VAT. Przedstawicielem Grupy VAT zostanie B. Sp. z o.o. Przed utworzeniem Grupy VAT pomiędzy pomiotami dokonywane były transakcje w postaci dostawy towarów i świadczenia usług logistycznych. Transakcje te będą kontynuowane również po utworzeniu Grupy VAT.

Odpowiadając na Państwa wątpliwości należy wskazać, że po utworzeniu i rejestracji Grupy VAT, składającej się z Oddziału przedsiębiorcy zagranicznego A. GmbH oraz B. Sp. z o.o. transakcje w postaci sprzedaży towarów oraz świadczenia usług logistycznych pomiędzy Oddziałem oraz B. Sp. z o.o. , jako czynności dokonywane pomiędzy członkami Grupy VAT w myśl art. 8c ust. 1 ustawy, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –(t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm; dalej jako „PPSA”). 

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).