Brak prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z towarami oraz usługami nabytymi w ramach projektu. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.200.2024.2.AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.200.2024.2.AK

Temat interpretacji

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z towarami oraz usługami nabytymi w ramach projektu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Spółki w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 marca 2024 r. wpłynął wniosek Państwa Spółki z 18 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z towarami oraz usługami nabytymi w ramach projektu pn. „...”.

Uzupełnili go Państwo pismem z 21 kwietnia 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego  

Wnioskodawca (dalej również jako „Spółka”) jest spółką akcyjną, polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Spółka prowadzi dwa rodzaje działalności, a mianowicie: (1) działalność leczniczą polegającą na udzielaniu świadczeń medycznych z zakresu onkologii na podstawie zawartych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz (2) działalność holdingową oraz polegającą na świadczeniu usług księgowych i kadrowo-płacowych na rzecz jej polskich spółek zależnych prowadzących działalność leczniczą.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność szpitali (kod PKD 86.10.Z).

W związku z prowadzoną działalnością leczniczą, Spółka posiada status podmiotu leczniczego i jest wpisana do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez wojewodę.

Spółka prowadzi szpital - ..., w którym udziela pacjentom świadczeń zdrowotnych. Udzielanie świadczeń zdrowotnych jest w całości finansowane ze środków publicznych.

W związku z prowadzoną działalnością leczniczą Spółka uzyskała środki („Dofinansowanie”) w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „...” („Projekt”). Środki pozyskane w ramach Dofinansowania i realizacji Projektu zostały przez Spółkę przeznaczone na wdrożenie nowoczesnego, zintegrowanego systemu informatycznego zapewniającego kompleksową obsługę ośrodka prowadzonego przez Spółkę , tj. Centrum ....

Nabyte w ramach Projektu towary i usługi umożliwiły Spółce m.in. prowadzenie pełnej dokumentacji medycznej, możliwość lepszego rozliczania prowadzonego przez Spółkę Szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz prowadzenie szczegółowych statystyk pacjentów.

W wyniku realizacji projektu uzyskano znaczący postęp w dziedzinie udostępnienia pacjentom e-usług. Stworzono m.in. możliwość rejestracji do poradni w trybie on-line, stworzono dostęp dla pacjentów do historii choroby oraz wyników badań w formie elektronicznej. Ponadto dzięki realizacji projektu możliwe jest prowadzenie wywiadów medycznych w formie on-line.

W ramach Projektu, ze środków współfinansowanych w ramach Dofinansowania Spółka na podstawie zawartych umów z podmiotami trzecimi nabyła:

1)usługi polegające na rozbudowie oprogramowania i licencji dla systemów medycznych w zakresie systemu ....;

2)usługi polegające na przygotowaniu studium wykonalności na dofinansowanie Projektu;

3)usługi polegające na rozbudowie oprogramowania i licencji dla systemów medycznych w zakresie systemów ....;

4)usługi polegające na rozbudowie sieci LAN;

5)system kontroli temperatury, wilgotności i zalania serwerowni;

6)    serwer – podstawowy kontroler domeny, serwerowy system operacyjny oraz licencje dostępowe serwera;

7)UPS - urządzenia awaryjne i zabezpieczające;

8)skaner sieciowy z technologią OCR;

9)komputery panelowe oraz tablety;

10)macierz dyskową zewnętrzną - urządzenia do przechowywania i odczytu danych;

11)oprogramowania do monitorowania sieci, serwerów i stacji roboczych;

12)przełączniki KVM;

13)urządzenia ...– .. wraz z pakietem subskrypcji ... na okres 5 lat oraz usługą wsparcia według pakietu ....;

14)usługi telekomunikacyjne;

15) urządzenia i oprogramowanie – backup danych NAS, system backupowy.

Wszystkie nabyte w ramach Projektu towary i usługi są ściśle związane z działalnością leczniczą Spółki i będą przez Spółkę wykorzystywane w celu podniesienie jakości rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia, optymalizacja kosztów działalności leczniczej, automatyzacji prac i działalności szpitala, przygotowania dokładniejszych i pełniejszych analiz, poprawy jakości dokumentacji medycznej. System ..... (......) i jego rozbudowa w ramach Projektu jest bardzo istotna z punktu widzenia działalności Spółki jako podmiotu leczniczego prowadzącego szpital onkologiczny. Jest to system, który m.in. pozwala na wprowadzania opisów badań, m.in. tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego. System ..... (....) pozwala na zbieranie danych dotyczących pacjentów, które stanowią podstawę rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia, tworzenie statystyk, a także generuje indywidualny rekord pacjenta.

Wszystkie nabyte w ramach Projektu towary i usługi związane są z działalnością leczniczą Spółki i nie będą wykorzystywane na potrzeby działalności księgowej i kadrowo-płacowej. Bardzo istotnym aspektem rezultatów projektu jest automatyzacja i cyfryzacja procesów realizowanych przez Spółkę.

Wprowadzono następujące e-usługi:

a)e-wniosek o sprostowanie dokumentacji medycznej;

b)e-wywiad;

c)e-dostęp do dokumentacji medycznej;

d)e-rejestracja + e-potwierdzenia terminów wizyty;

e)e-powiadomienia o zbliżającym się terminie wizyty.

Pomimo tego, że w ramach swej działalności Spółka wykonuje m.in. także czynności opodatkowane podatkiem VAT i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, tj. świadczy usługi księgowe i kadrowo-płacowe (zasadniczo stanowiące działalność opodatkowaną VAT) oraz holdingowe na rzecz swoich spółek zależnych, nabyte w ramach Projektu towary i usługi są ściśle związane z opisaną powyżej działalnością Spółki jako podmiotu leczniczego i służą wyłączenie temu przedmiotowi działalności Spółki.

Dostawa ww. towarów i usług została udokumentowana fakturami VAT wystawionymi przez dostawców na rzecz Spółki.

W związku z nabytymi towarami i usługami Spółka nie dokonała odliczenia podatku VAT.

Spółka zakończyła realizację Projektu, złożyła wniosek o płatność końcową, który obecnie znajduje się w toku weryfikacji przez Urząd Marszałkowski Województwa. Na potrzeby rozliczenia Projektu Spółka wykazuje nabyte usługi i towary w kwotach brutto, wskazując jednocześnie, że nie skorzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z nabytymi w ramach Projektu towarami i usługami.

W uzupełnieniu wniosku,  wskazali Państwo, iż  efekty projektu pn. „...”, o którym mowa we wniosku, będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

Pytanie

Czy Spółce przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z towarami oraz usługami nabytymi w ramach Projektu?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, ponieważ nabyte w ramach Projektu towary i usługi będą wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie na potrzeby czynności korzystających ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18) i art. 43 ust. 1 pkt 18 a) ustawy o VAT (tj. działalności leczniczej Spółki).

Uzasadnienie stanowiska Podatnika

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie natomiast z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, „w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy”. Przepis ten ustanawia tzw. prawo do odliczenia VAT.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki wynikające z ustawy o VAT, tzn., gdy:

(a) odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług (VAT);

(b) nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnika VAT; oraz

(c) nie występują okoliczności i nie mają zastosowania przepisy wyłączające lub ograniczające prawo podatnika do odliczenia VAT (np. wynikające z treści art. 88 ustawy o VAT).

Zasady te są ściśle związane z podstawową zasadą obowiązującą na gruncie podatku VAT - tj. zasadą neutralności VAT.

Przepisy ustawy o VAT wykluczają zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego m.in. z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Oznacza to, że jeśli dana aktywność, której służy nabywana usługa lub towar jest zwolniona od podatku, to podmiotowi (w tym także zarejestrowanemu podatnikowi podatku VAT) nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od takiej usługi lub towaru. Na zakres prawa do odliczenia VAT w sposób bezpośredni wpływa pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Oznacza to, że z prawa do odliczenia VAT może skorzystać tylko ten podmiot, który: (a) ma status podatnika VAT (czyli podmiotu, który we własnym imieniu prowadzi działalność gospodarczą – vide art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT), a dodatkowo (b) wykonuje czynności opodatkowane VAT, czyli czynności, które nie są objęte zwolnieniami przewidzianymi w ustawie o VAT lub wyłączone z zakresu opodatkowania tym podatkiem, a wreszcie, że (c) nabywane usługi pozostają w związku z działalności opodatkowaną VAT tego podmiotu.

W tym kontekście należy zauważyć, że Spółka posiada status podatnika podatku VAT w sensie materialnym. Jest bowiem osobą prawną, wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, „Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”. Spółka ma również status podatnika VAT w sensie formalnym (jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT).

Natomiast zauważyć należy, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na udzielaniu świadczeń zdrowotnych na rzecz ludności. Minimalną rolę w działalności Spółki odgrywają usługi księgowe i kadrowo-księgowe świadczone na rzecz spółek zależnych (na potrzeby których Spółka została zarejestrowana jako podatnik VAT).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o VAT, zwalnia się od podatku VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

W przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o VAT wskazane zostały dwie przesłanki, uzasadniające zastosowanie zwolnienia z VAT, a mianowicie: (1) przesłanka podmiotowa, odnosząca się do usługodawcy, który musi być podmiotem leczniczym oraz (2) przesłanka przedmiotowa dotycząca rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W związku z tym, że przepisy ustawy o VAT nie definiują ani podmiotu leczniczego, ani usług w zakresie opieki medycznej, czy też działalności leczniczej. Uzupełniająco należy odwołać się do przepisów innych aktów prawnych, w tym w szczególności do ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (tekst jednolity Dz. U. 2023, poz. 991 ze zm.) („u.d.l”).

Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 5) u.d.l., przez podmiot wykonujący działalność leczniczą rozumie się podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę lub diagnostę laboratoryjnego wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5 u.d.l.

Według art. 3 ust. 1 u.d.l., działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1) u.d.l., 1. podmiotami leczniczymi są w szczególności przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

Z powołanych przepisów u.d.l. wynika, że podmiotem leczniczym może być każdy podmiot (w tym przedsiębiorca w rozumieniu Prawa przedsiębiorców) w zakresie, w jakim wykonuje działalność leczniczą.

Jak z powyższego wynika, Spółka posiada status podmiotu leczniczego, potwierdzony wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą prowadzonego przez wojewodę.

W odniesieniu do przesłanki przedmiotowej określonej w art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o VAT należy zauważyć, że zarówno krajowe, jak i wspólnotowe przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „opieki medycznej”. Natomiast z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”), pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych (tak wyrok TSUE z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie C-307/01 Peter d’Ambrumenil i Dispute Resolution Services Ltd v. Commissioners of Customs & Excise, ECLI:EU:C:2003:627).

Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a) ustawy o VAT, zwalnia się od podatku „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza”.

Prowadzona przez Spółkę działalność polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii stanowi zatem świadczenie usług w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 18) oraz art. 43 ust. 1 pkt 18a) ustawy o VAT. Tym samym prowadzona przez Spółkę działalność polegająca na udzielaniu świadczeń na rzecz pacjentów, jak również nabywane w związku z tą działalnością towary i usługi, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, o którym mowa w art. 43 ustawy o VAT.

Jak wskazano powyżej w opisie stanu faktycznego, Spółka dokonała nabycia towarów i usług w ramach Projektu właśnie na potrzeby prowadzonej działalności leczniczej (tj. działalności zwolnionej przedmiotowo na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18) oraz art. 43 ust. 1 pkt 18a) ustawy o VAT). Nabywane towary i usługi ściśle były związane z prowadzoną działalnością polegającą na świadczeniu przez Spółkę usług w zakresie opieki medycznej. Towary i usługi zostały nabyte w ramach Projektu określonego jako „...”. Nabyte za środki pozyskane w ramach Dofinansowania towary i usługi umożliwią Spółce prowadzenie pełnej dokumentacji medycznej, możliwość lepszego rozliczania szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz prowadzenie szczegółowych statystyk pacjentów. Ściśle są zatem związane z usługami w zakresie opieki medycznej, jakie są świadczone przez Spółkę, a zatem z działalnością objętą zwolnieniem przedmiotowym.

Z uwagi na powyższe, w związku z nabytymi w ramach Projektu towarami i usługami, w ocenie Spółki, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Powyższe stanowisko potwierdzone zostało także w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (m.in. interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4- 1.4012.644.2022.1.AM, interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.178.2023.1.KM).

Jak wskazano powyżej w opisie stanu faktycznego, pomimo tego, że Spółka wykonuje także czynności opodatkowane podatkiem VAT i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, tj. świadczy usługi księgowe i kadrowo-płacowe (zasadniczo stanowiące działalność opodatkowaną VAT) oraz holdingowe na rzecz swoich spółek zależnych, nabyte w ramach Projektu towary i usługi są ściśle związane z opisaną powyżej działalnością leczniczą (tj. działalnością zwolnioną z VAT). Nabyte w ramach Projektu towary i usługi nie będą ponadto wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje Spółce częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Tym samym, w opisanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 90 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nabyte przez Spółkę w ramach Projektu za środki pochodzące częściowo z Dofinansowania towary i usługi objęte są zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ustawy o VAT, a w związku z tym Spółce nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z związku z nabyciem tych towarów i usług, co wynika z art. 86 ust. 1 a contrario ustawy o VAT.

Mając na względzie powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwa Spółka przedstawiła we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361), - zwanej dalej ustawą:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które  nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – efekty projektu, o którym mowa we wniosku, są przez Państwa wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT. W związku z powyższym, Państwa Spółka nie ma prawa do  obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z  wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z  tego tytułu nie  przysługuje Państwa Spółce prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Państwa Spółka nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z towarami oraz usługami nabytymi w ramach projektu pn. „....”, ponieważ efekty projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwa Spółka przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, w tym kwestia zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Państwa usług na  podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 18a ustawy, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy  rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się  będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w  złożonym wniosku. Wydając niniejszą interpretację jako element stanu faktycznego przyjąłem wskazane okoliczności, że efekty projektu, o którym mowa we wniosku, będą przez Państwa wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT. W  związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Państwa Spółki będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i Państwa Spółka zastosuje się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).