W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym.... - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.98.2024.1.MPU

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.98.2024.1.MPU

Temat interpretacji

W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości gruntowej nr (...) zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, wpłynął 8 marca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Stan faktyczny:

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...) (...) (...) – jako sądowy organ egzekucyjny – pod sygn. (...) (...) prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi (...) (...) (...) (...) Sp. z o.o. (NIP (...)). W ramach niniejszego postępowania egzekucyjnego, prowadzona jest egzekucja sądowa ze stanowiącej własność dłużnika nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta o nr (...). W  skład niniejszej nieruchomości wchodzi wyłącznie jedna działka gruntu o pow. (...) ha i nr ewidencyjnym (...). Na niniejszej działce posadowiony jest budynek wielorodzinny mieszkalny ((...)) zewidencjowany jako budynek położony pod adresem: ul. (...) (...), (...)-(...) (...). Budynek został wybudowany przez dłużnika, a rozpoczęcie użytkowania budynku po jego wybudowaniu nastąpiło w (...) r. (pozwolenie na użytkowanie budynku udzielone Decyzją (...) (...) (...) (...) w (...) z dnia (...) r., sygn. (...)).

(...) (...) (...) (...) Sp. z o.o. od (...) r. posiada status czynnego podatnika VAT. Zgodnie z klasyfikacją PKD, przedmiotem działalności spółki (widniejącym w Krajowym Rejestrze Sądowym) jest:

-(...) ((...)),

-(...) ((...)),

-(...) ((...)),

-(...) ((...)),

-(...) ((...)).

Zgodnie ze statutem spółki, przedmiotem jej działalności jest natomiast:

-(...).

-(...).

-(...).

-(...).

-(...).

Status czynnego podatnika VAT spółka posiadała także w okresie budowy budynku. Wg złożonego oświadczenia, w toku budowy przedmiotowego budynku spółce nie przysługiwało jednakże prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od czasu rozpoczęcia użytkowania budynku, spółka poniosła natomiast wydatek na jego ulepszenie w wysokości (...) zł brutto, w stosunku do którego nie skorzystała z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Poniesiony wydatek jest zdecydowanie niższy, niż 30 % wartości początkowej budynku.

Spółka dłużna wybudowała niniejszy budynek wielorodzinny i użytkuje go do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W budynku znajdują się bowiem (...) lokale mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze ((...)) oraz inne pomieszczenia służące do użytku (...) (...) (np. (...)), które nie zostały jednakże wyodrębnione jako oddzielne nieruchomości. Po wybudowaniu budynku i otrzymaniu pozwolenia na jego użytkowanie, dłużnik oddał wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w budynku w najem na podstawie umów najmu z lokatorami. Wszystkie umowy najmu zostały zawarte w okresie od (...) r. do (...) r. Z tego tytułu spółka czerpie dochody w postaci czynszów za najem.

Zdarzenie przyszłe:

W ramach egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi (...) (...) (...) (...) Sp. z o.o., w trybie licytacji publicznej (regulowanej przepisami ustawy z dnia 17-11-1964 r. Kodeks postępowania cywilnego – dalej kpc), dokonana może zostać sprzedaż licytacyjna niniejszej nieruchomości. W myśl treści art. 999 §1 kpc, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości na rzecz nabywcy licytacyjnego, własność nieruchomości przenoszona jest na nabywcę licytacyjnego. Z chwilą tą nastąpi zatem odpłatna dostawa nieruchomości.

Pytania

1.Czy Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...) (...) (...) dokonując sprzedaży (w trybie licytacji publicznej) przedmiotowej nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, położonym przy ul. (...) (...), (...)-(...) (...), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr (...), będzie zobowiązany (jako płatnik podatku VAT) do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku VAT na rachunek właściwego urzędu skarbowego, czy też dostawa niniejszej  nieruchomości skorzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT?

2.Jeżeli do niniejszej dostawy nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od opodatkowania podatkiem VAT, to czy niniejsze zwolnienie nastąpi na podstawie treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czy na podstawie treści art. 43 ust. 1 pkt 10a tejże ustawy?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem wnioskodawcy, dokonując sprzedaży (w trybie licytacji publicznej) przedmiotowej nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, położonym przy ul. (...) (...), (...)-(...) (...), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr (...), Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...) (...) (...) nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku VAT. Dostawa niniejszej nieruchomości skorzysta bowiem ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie stanowiska:

Zgodnie z treścią art. 18 Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Definicja płatnika została natomiast zawarta w art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Treść przywołanych przepisów oznacza zatem, że w przypadku sprzedaży przez komornika sądowego towarów stanowiących własność dłużnika sprzedaż ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. W przypadku natomiast, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

W związku z tym, w stanie faktycznym, którego dotyczy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej komornik poczynił działania zmierzające do ustalenia, czy w odniesieniu do egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości, dłużnik będzie uznany za podatnika podatku VAT. W tym celu komornik dokonał sprawdzenia statusu podatnika (tj. (...) (...) (...) (...) Sp. z o.o.). Komornik ustalił w ten sposób, że spółka dłużna jest czynnym podatnikiem VAT od (...) r.; status ten posiadała w okresie budowy budynku i posiada go do dnia dzisiejszego. Nie budzi także wątpliwości komornika, że sprzedaż nieruchomości w swej istocie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Na podstawie bowiem treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej zwanej ustawą), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl treści art. 2 pkt 6 ustawy, jako towar rozumie się zaś rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, a na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy, jako sprzedaż rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów.

W ocenie komornika w tym stanie rzeczy, dłużnik powinien być uznany za podatnika podatku VAT przy egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości. Spełnione zostaną bowiem łącznie dwie niezbędne ku temu przesłanki, tj. po pierwsze dostawa nieruchomości ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a po drugie czynność ta zostanie dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem tego podatku.

W ocenie komornika dostawa przedmiotowej nieruchomości będzie jednakże korzystała ze zwolnienia ustawowego od opodatkowania podatkiem VAT - unormowanego m.in. treścią art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się bowiem od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Wskazać także należy, że w przypadku nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu. W myśl art. 43 ust. 1 pkt10a ustawy, zwalnia się bowiem od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części należy zatem przywołać definicję pierwszego zasiedlenia zawartą w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W stanie faktycznym, którego dotyczy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, oddanie do użytkowania budynku nastąpiło na podstawie Decyzji (...) (...) (...) (...) w (...) z dnia (...) r., sygn. (...), Następnie lokale mieszkalne znajdujące się w budynku (niewyodrębnione jako oddzielne nieruchomości) zostały oddane w najem lokatorom na podstawie umów najmu zawartych w okresie od (...) r. do (...) r. Na podstawie niniejszych umów najmu, poszczególnym najemcom przysługuje także prawo do korzystania z przypisanej do każdego lokalu mieszkalnego komórki lokatorskiej oraz z innych pomieszczeń służących do użytku wszystkim mieszkańcom budynku (np. z (...) (...)). W ocenie komornika z dniem (...) r. (tj. z dniem zawarcia pierwszej umowy najmu ostatniego lokalu mieszkalnego) nastąpiło zatem ostatecznie pierwsze zasiedlenie całego budynku wielorodzinnego (tj. jego ostatniej części).

Wg poczynionych ustaleń od tego momentu do dnia sporządzenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, dłużnik poniósł wydatek na ulepszenie budynku w wysokości (...) zł brutto, w stosunku do którego nie skorzystał ponadto z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Poniesiony wydatek jest zatem zdecydowanie niższy, niż 30 % wartości początkowej budynku (która wyrażana jest w (...) zł). W związku z tym, nie nastąpiło zniweczenie skutków prawnych pierwszego zasiedlenia całego budynku z (...) r., na podstawie którego nastąpiłoby kolejne pierwsze zasiedlenie w myśl treści art. 2 pkt 14 lit. b ustawy.

Na tej podstawie komornik stwierdził, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim. Sprzedaż ta nie nastąpi także przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia, bowiem ten termin upłynął w (...) r.

Ponadto, na podstawie treści art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że grunt dzieli w VAT los podatkowy ww. obiektów, które się na nim znajdują. Zatem w sytuacji, kiedy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Na podstawie powyższych przesłanek, w ocenie komornika dostawa przedmiotowej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Niezależnie od powyższego stanowiska, w ocenie komornika, dostawa niniejszej nieruchomości spełnia także przesłanki do zwolnienia z opodatkowania od podatku VAT na podstawie treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Wg poczynionych przez komornika ustaleń i złożonego przez dłużnika oświadczenia, w toku budowy przedmiotowego budynku wielorodzinnego, dłużnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (dłużnik poniósł wyłącznie wydatek w kwocie (...) zł brutto, w stosunku do którego nie skorzystał ponadto z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatek ten jest także zdecydowanie niższy, niż 30 % wartości początkowej budynku – wyrażanej w (...) zł).

W związku z tym, komornik powziął wątpliwość (wyrażoną Pytaniem nr 2 do niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej), którą podstawę zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT należy zastosować przy egzekucyjnej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości – podstawę z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, czy podstawę z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U.z2024r., poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, 1492 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11 i 41) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2383, ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia ipobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, anie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.

Komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu dłużnika. Prowadzona przez komornika sądowego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku jest zobowiązany dłużnik, tzn. w przypadku gdy dłużnik - właściciel towarów - występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dostawy tego towaru. W przypadku natomiast, gdy dana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniona, komornik sądowy nie jest obowiązany do odprowadzenia podatku. Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy i do uwzględniania, w trakcie sprzedaży egzekucyjnej towarów, okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie opodatkowanie podatkiem od towarów i usług ma miejsce wówczas, jeżeli po stronie dłużnika spełnione są przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy art. 5 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, zarówno grunt, jak i budynek spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 1 pkt 1 - 7 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, grunt oraz budynek i budowla spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż, jak również oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oraz zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jako organ egzekucyjny prowadzi Pan postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnej Spółce – (...) (...) (...) (...) Sp. z o.o. W ramach niniejszego postępowania egzekucyjnego, prowadzona jest egzekucja sądowa ze stanowiącej własność dłużnika nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta o nr (...). W skład niniejszej nieruchomości wchodzi wyłącznie jedna działka gruntu o pow. (...) ha i nr ewidencyjnym (...). Na niniejszej działce posadowiony jest budynek wielorodzinny mieszkalny ((...)). Budynek został wybudowany przez dłużnika, a rozpoczęcie użytkowania budynku po jego  wybudowaniu nastąpiło w (...) r. (pozwolenie na użytkowanie budynku udzielone Decyzją (...) (...) (...) (...) w (...) z dnia (...) r., sygn. (...)).

(...) (...) (...) (...) Sp. z o.o. od (...) r. posiada status czynnego podatnika VAT. Wg złożonego oświadczenia, w toku budowy przedmiotowego budynku spółce nie przysługiwało jednakże prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od czasu rozpoczęcia użytkowania budynku, spółka poniosła wydatek na jego ulepszenie, który jest niższy, niż 30 % wartości początkowej budynku.

Spółka dłużna wybudowała budynek wielorodzinny i użytkuje go do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W budynku znajdują się bowiem (...) lokale mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze ((...) (...)) oraz inne pomieszczenia służące do użytku wszystkim mieszkańcom (np. (...) (...)), które nie zostały jednakże wyodrębnione jako oddzielne nieruchomości. Po wybudowaniu budynku i otrzymaniu pozwolenia na jego użytkowanie, dłużnik oddał wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w budynku w najem na podstawie umów najmu z lokatorami. Wszystkie umowy najmu zostały zawarte w okresie od (...) r. do (...) r. Z tego tytułu spółka czerpie dochody w postaci czynszów za najem.

Pana pytanie, na tle tak przedstawionego opisu sprawy, dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla opisanej dostawy (a tym samym braku obowiązku obliczenia pobrania i wpłacenia podatku VAT).

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem, w przypadku, gdy po wybudowaniu budynek, budowla lub jego część jest wykorzystywana, w tym używana na potrzeby własnej działalności, okoliczność ta powoduje, że ma już miejsce pierwsze zasiedlenie tego obiektu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, októrym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.

Natomiast, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy dla dostawy działek zabudowanych, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W odniesieniu do sprzedaży działki zabudowanej należy zauważyć, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków oraz budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży nieruchomości zabudowanej oznaczonej działką nr (...) o powierzchni (...) ha, o księdze wieczystej nr (...) zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Po przeprowadzeniu analizy przedstawionego opisu sprawy na tle przywołanych regulacji prawnych należy stwierdzić, że sprzedaż zabudowanej nieruchomości (działki (...)) będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ spełnione zostaną warunki wymienione w tym przepisie. Bowiem w stosunku do wyżej opisanego budynku wielorodzinnego doszło do jego pierwszego zajęcia (użytkowania). Od pierwszego zasiedlenia minął okres dłuższy niż 2 lata. Poniesiony przez dłużną Spółkę wydatek na ulepszenie budynku był niższy, niż 30 % wartości początkowej budynku.

Zatem wobec zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku dostawą budynku, również sprzedaż gruntu na którym posadowiony jest budynek korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art.29a ust. 8 ustawy.

Zatem nie jest konieczna dalsza analiza możliwości korzystania ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynku, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Należy się zatem zgodzić z Pana stanowiskiem, że dokonując sprzedaży (w trybie licytacji publicznej) przedmiotowej nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, położonym przy ul. (...) (...), (...)-(...) (...), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (...) (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr (...), nie będzie Pan zobowiązany do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku VAT. Dostawa niniejszej nieruchomości skorzysta bowiem ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie treści art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zatem Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego).

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z2023 r. poz. 1634, ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.