Uznanie Spółki za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki oraz wystawienia faktury. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.58.2024.2.GK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.58.2024.2.GK

Temat interpretacji

Uznanie Spółki za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki oraz wystawienia faktury.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania Państwa za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki 1 oraz wystawienia faktury jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 30 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Państwa za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki 1 oraz wystawienia faktury. Uzupełniliście go Państwo pismem z 30 stycznia 2024 r. (wpływ za pośrednictwem operatora pocztowego 2 lutego 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 lutego 2024 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP z 19 lutego 2024 r.) oraz pismem z 19 lutego 2024 r. (wpływ za pośrednictwem operatora pocztowego 23 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. (…) 2006 r. nabyli Państwo od Gminy nieruchomość położoną w (…) przy ulicy (…) dla której Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych w (…) prowadzi księgę wieczystą KW numer (…). Przedmiotowa nieruchomość składa się z niezabudowanej działki oznaczonej numerem 1 o łącznej powierzchni (…) ha. Zakupili Państwo działkę jako majątek własny, z zamiarem ewentualnej inwestycji. Działka nie jest w żaden sposób wykorzystywana do Państwa działalności gospodarczej, w tym działalności objętej opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Macie Państwo zamiar sprzedać ww. nieruchomość na rzecz podmiotu trzeciego prowadzącego działalność gospodarczą i będącego spółką prawa handlowego. Byłaby to pierwsza tego rodzaju transakcja (zbycie nieruchomości) przeprowadzona przez Państwa. Nie dokonywali Państwo ani nie dokonacie żadnego rodzaju zabiegów inwestycyjno-marketingowych, które miałyby zwiększyć atrakcyjność (wartość) sprzedawanej nieruchomości. Działka nie została podzielona, uzbrojona w media, a Państwo nie występowali do stosownych organów o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Działka nie jest również objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Nie prowadzicie Państwo też działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami. W treści Państwa Umowy nie ma wpisanego tego rodzaju działalności.

W uzupełnieniu do wniosku wskazaliście Państwo, że w stosunku do działki będącej przedmiotem przyszłej sprzedaży nigdy nie wydano warunków zabudowy, a także nie obejmuje ich plan zagospodarowania przestrzennego.

Pytanie

Czy w transakcji sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wystąpią Państwo jako podatnik na gruncie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji czy transakcja ta powinna być objęta podatkiem od towarów i usług, a Państwo powinni wystawić w związku z tym fakturę VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie występowaliby Państwo jako podatnik podatku VAT, wobec czego transakcja nie może być objęta ww. podatkiem.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej „ustawą o VAT”) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT za towary uznaje się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, natomiast zgodnie z definicją zawartą w pkt 22 ww. przepisu sprzedażą jest m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Treść art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W art. 15 ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca zamieścił definicję podatnika, którym jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą określoną w ust. 2 tegoż przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Treść wspomnianego ustępu 2 wyjaśnia, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Co do zasady podatkowi od towarów i usług podlegają tylko te czynności, w których podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług na gruncie ustawy o VAT dokonuje transakcji opodatkowanej VAT na mocy wspomnianego aktu prawnego.

Analizując stan faktyczny sprawy należy zbadać, czy będzie można Państwu przypisać status podatnika VAT w transakcji opisanej jako zdarzenie przyszłe sprawy. Bowiem sam fakt prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej nie przesądza o tym, czy działalność ta polega na obrocie nieruchomościami. Tymczasem przedstawiony stan faktyczny sprawy dowodzi, że nie prowadzicie Państwo działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami i nie podjęliście żadnych działań w celu zwiększenia atrakcyjności działki. Tego rodzaju okoliczności uzasadniają więc pytanie, czy Państwo - w przyszłej transakcji - w istocie występowalibyście w roli podatnika podatku od towarów i usług? Państwa zdaniem transakcja nie powinna podlegać opodatkowaniu z tytułu VAT.

Wskazać w tym miejscu należy, że sprzedaż gruntu zostałaby dokonana po raz pierwszy przez Państwa w czasie prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej, z którego to powodu wykluczonym byłoby uznanie, że transakcja nosi znamiona czynności podejmowanej w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przeciwnie, ew. sprzedaż przedmiotowej działki miałaby charakter incydentalny.

Ponadto podkreślenia wymaga, że Państwo nie nabywali przedmiotowego gruntu w celu jego dalszej odsprzedaży o czym świadczy czasookres dzielący moment zakupu (2006 r.) oraz data ewentualnej sprzedaży (2024 r.). Nabyli Państwo działkę jako majątek, który mógł w przyszłości służyć inwestycji w rozwój firmy. Tak więc przyszła transakcja nie może być zaliczona do czynności wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, a raczej jest przejawem zarządzania majątkiem własnym. Z powyższego wynika, że w przyszłej transakcji nie występowaliby Państwo jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu treści z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Co należy dodatkowo wyjaśnić, w zakresie przedmiotowym, opisaną działkę będącą przedmiotem przyszłej transakcji niewątpliwie należy uznać za towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Z kolei jej ewentualną sprzedaż będzie należało zakwalifikować jako dostawę towarów opisaną w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast ze stanu faktycznego sprawy wynika, że grunt jest niezabudowany, a jednocześnie nie jest gruntem budowlanym (brak wypełnionych przesłanek z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT).

W konsekwencji nawet jeśliby uznać, że Państwo byliby podatnikiem podatku VAT w przyszłej transakcji, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT transakcja taka byłaby objęta zwolnieniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem zgodnie z powołanymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej, należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który będzie działał w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. (…) 2006 r. nabyli Państwo od Gminy nieruchomość składającą się z niezabudowanej działki oznaczonej numerem 1 o łącznej powierzchni (…) ha. Zakupili Państwo działkę jako majątek własny, z zamiarem ewentualnej inwestycji. Działka nie jest w żaden sposób wykorzystywana do Państwa działalności gospodarczej, w tym działalności objętej opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Macie Państwo zamiar sprzedać ww. działkę na rzecz podmiotu trzeciego prowadzącego działalność gospodarczą i będącego spółką prawa handlowego. Byłaby to pierwsza tego rodzaju transakcja (zbycia nieruchomości) przeprowadzona przez Państwa. Nie dokonywali Państwo ani nie dokonacie żadnego rodzaju zabiegów inwestycyjno-marketingowych, które miałyby zwiększyć atrakcyjność (wartość) sprzedawanej działki. Działka nie została podzielona, uzbrojona w media, a Państwo nie występowali do stosownych organów o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Działka nie jest również objęta planem zagospodarowania przestrzennego. W stosunku do działki będącej przedmiotem przyszłej sprzedaży nigdy nie wydano warunków zabudowy, a także nie obejmuje ich plan zagospodarowania przestrzennego. Nie prowadzicie Państwo też działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami. W treści Państwa Umowy nie ma wpisanego tego rodzaju działalności.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki nr 1 wystąpią Państwo jako podatnik na gruncie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, a w konsekwencji czy transakcja ta powinna być objęta podatkiem VAT i udokumentowana fakturą.

Jak wynika z powyższych przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Analiza okoliczności przedstawionych we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do przyszłej transakcji sprzedaży niezabudowanej działki nr 1, należy Państwa uznać za podatnika podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Należy zauważyć, że Państwa Spółka nie posiada majątku prywatnego, nie podejmuje też działań w sferze prywatnej – jak wynika z treści wniosku – jesteście Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Niezabudowaną działkę nr 1 nabyli Państwo od Gminy jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą z zamiarem ewentualnej inwestycji. Zatem Państwa działalność nie może być traktowana, ani oceniana na równi z działaniami podejmowanymi w zakresie zarządu majątkiem osobistym przez osobę fizyczną. Tym samym zbycie niezabudowanej działki nr 1 nastąpi w ramach rozporządzania majątkiem należącym do Państwa Spółki, w związku z czym będziecie Państwo uznani za podatnika zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Oznacza to, że zbycie opisanej działki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy.

Zasady dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu regulują przepisy art. 106a-106q ustawy.

Zgodnie z art. 106b ust 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Przepis art. 106b ust. 2 ustawy stanowi, że :

Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

W świetle art. 106b ust. 3 ustawy:

Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:

a) czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4,

b) czynności, o których mowa w art. 106a pkt 3 i 4,

1a) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:

a) przypadku, gdy zapłata dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 1b i ust. 5 pkt 4 oraz art. 106a pkt 3 i 4,

b) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

W świetle art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy w tym miejscu wskazać, że 14 czerwca 2013 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną znak PT10/033/12/207/WLI/13/RD 58639. Została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 18 czerwca 2013 r. poz. 14. Interpretacja ta dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy terenów niezabudowanych w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Z ww. interpretacji ogólnej wynika, że dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa zamiarem jest sprzedaż ww. nieruchomość na rzecz podmiotu trzeciego prowadzącego działalność gospodarczą i będącego spółką prawa handlowego.

Odnosząc się zatem do obowiązku wystawienia faktury z tytułu sprzedaży opisanej nieruchomości należy wskazać, że jak wynika z przywołanych wyżej przepisów – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika. Generalnie ustawodawca nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku jednakże nie ma przeszkód, aby w powyższych sytuacjach podatnik wystawiał fakturę. Należy też zwrócić uwagę, że stosownie do ww. art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy na żądanie nabywcy będą Państwo zobowiązani wystawić fakturę.

Tym samym w sytuacji zwolnienia z opodatkowania dostawy tej nieruchomości, kiedy nabywca nie będzie żądał wystawienia faktury nie będą Państwo zobowiązani do udokumentowania tej transakcji fakturą.

Z uwagi na powyższe, Państwa stanowisko, że w opisanej sytuacji nie będziecie Państwo działali jako podatnik podatku VAT należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Niniejsze rozstrzygnięcie dotyczy uznania Państwa za podatnika z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki nr 1 oraz wystawienia faktury, natomiast w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT do sprzedaży niezabudowanej działki 1, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz dla której nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie. 

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).