Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.146.2024.1.MŻ
Temat interpretacji
W zakresie uznanania przedmiotu Transakcji za ZCP, i wyłączenia z opodatkowania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej z 29 lutego 2024 r., który dotyczy m.in. uznania, że przedmiot Transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym Transakcja będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT (pytanie nr 1).
Uzupełnili go Państwo pismem z 18 marca 2024 r.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
- A. Spółka Akcyjna
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
- B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Status Wnioskodawców
A. S.A. z siedzibą w (…) („Spółka” albo „Zbywca”) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych („PDOP”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT”). Spółka będzie również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT na dzień planowanej Transakcji (opisanej poniżej).
Zgodnie z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (internet) (73.12.C).
A. b sp. z o.o. z siedzibą w (…) („Nabywca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu w PDOP od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nabywca będzie również zarejestrowany jako czynny podatnik VAT na dzień planowanej Transakcji (opisanej poniżej).
Zgodnie z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, przeważającym przedmiotem działalności Nabywcy jest działalność portali internetowych (63.12.Z).
Zbywca oraz Nabywca będą w dalszej części wniosku określani łącznie jako „Wnioskodawcy”.
Wnioskodawcy nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. 2023. 2805, „Ustawa CIT”), a także podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ust. 2 Ustawy o VAT.
B. Opis działalności Spółki
Podstawowa działalność Spółki skupia się na prowadzeniu internetowych porównywarek finansowych i niefinansowych.
Na stronach internetowych prowadzonych przez Spółkę internauci mają możliwość porównywania produktów finansowych (produkty kredytowe, lokacyjne i ubezpieczeniowe) oraz niefinansowych (np. telekomunikacyjne), oferowanych przez partnerów Spółki, oraz wybór najkorzystniejszej dla siebie oferty.
Najpopularniejsze portale należące do grupy kapitałowej Spółki działające w obszarze produktów finansowych to:
(...)
Grupa Spółki rozwija także program partnerski o nazwie (H). Program „(H)” polega na udostępnieniu przez Spółkę właścicielom witryn internetowych oprogramowania w celu stworzenia przez nich na swoich stronach internetowych sekcji prezentującej porównania produktów finansowych. Sekcje te są firmowane przez markę „A.” oraz koherentne z porównywarkami produktów finansowych dostępnymi na portalu „A.”. Dzięki programowi „(H)” internauci mogą korzystać z porównywarek stworzonych przez Spółkę nie tylko na własnych portalach Spółki, ale również na portalach partnerów programu „(H)”.
Działalność Spółki skupia się zatem przede wszystkim na działalności w obszarze szeroko rozumianych produktów finansowych.
Oprócz działalności w segmencie produktów finansowych, działalność gospodarcza Spółki obejmuje również prowadzenie portalu internetowego (I) („I”).
(I) jest wiodącym serwisem w Polsce zajmującym się szeroko pojętą telekomunikacją, technologią (…), technologiami. Portal oferuje wiadomości, opinie, testy sprzętu, rankingi i felietony, a także aktywnie prowadzone forum. (I) jest znane z dostarczania starannie opracowanych i wiarygodnych treści dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami.
Działalność prowadzona w ramach (I) jest zatem odmienna od głównego przedmiotu działalności Spółki, na którą składa się działalność internetowych porównywarek m.in. w zakresie ofert kredytów, pożyczek, ubezpieczeń oraz innych produktów finansowych.
C. Ogólny opis transakcji
Z uwagi na zamiar skoncentrowania dalszej działalności na produktach z segmentu finansowego, Spółka planuje sprzedać działalność serwisu (I), co obejmie składniki wskazane w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego („Transakcja”) na rzecz Nabywcy (zdefiniowany w dalszej części wniosku). Warunkowa umowa zobowiązująca do sprzedaży (I) („Umowa Warunkowa”) została zawarta 22 lutego 2024 r., zaś planowane podpisanie umowy rozporządzającej, przenoszącej własność (I) na nabywcę („Umowa Rozporządzająca”), nastąpi do dnia 8 marca 2024 r. Warunkiem zawarcia umowy rozporządzającej jest w szczególności podjęcie przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, stosownie do wymogów art. 393 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych.
D. Charakterystyka (I)
1. Wyodrębnienie funkcjonalne w ramach działalności Spółki
Jak wskazano powyżej, działalność prowadzona przez Spółkę w ramach (I) istotnie odróżnia się od pozostałej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę i obejmuje prowadzenie portalu internetowego poświęconego telekomunikacji, technologii. Zorganizowany zespół składników majątkowych będący przedmiotem Transakcji jest wykorzystywany w ramach Spółki wyłącznie do prowadzenia działalności (I) i nie jest wykorzystywany przy czynnościach związanych z pozostałą działalnością gospodarczą Spółki.
Działalność (I) generuje dla Spółki przychody ze sprzedaży usług reklamowych oraz pokrewnych.
2. Wyodrębnienie organizacyjne w ramach wewnętrznej struktury Spółki
W ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej Spółki, zadania i procesy związane z działalnością (I) są realizowane w sposób wyodrębniony od pozostałej działalności Spółki.
Działalność (I) prowadzona jest przez dwa wewnętrzne działy: redakcji oraz sprzedaży.
Do ww. działów przypisani są pracownicy i współpracownicy Spółki: jedna osoba zatrudniona na umowę o pracę, jedna osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, oraz osiem osób prowadzących działalność gospodarczą, współpracujących ze Spółką w zakresie działalności (I) na podstawie umów o współpracy. Zakres obowiązków tych osób nie obejmuje czynności związanych z pozostałą działalnością Spółki.
Osoby te w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej identyfikują się jako związane z działalnością (I) (np. korespondencja e-mail z domeny „(I)”).
Przypisany do (I) pracownik jest ściśle dedykowany do wykonywania zadań w ramach działalności (I), co znajduje odzwierciedlenie w zakresie jego służbowych obowiązków wskazanych w zawartej umowie o pracę. Przypisani do (I) współpracownicy są ściśle dedykowani do wykonywania zadań w ramach działalności (I), co również znajduje odzwierciedlenie w zawartych umowach o współpracę i umowie cywilnoprawnej.
W związku z zamiarem dokonania Transakcji, Zarząd Spółki przyjął uchwałą regulamin organizacyjny (I), potwierdzający w sposób formalny dotychczasową praktykę funkcjonowania (I) jako wyodrębnionego działu odpowiedzialnego za funkcjonowanie redakcji oraz portalu internetowego w strukturze organizacyjnej Spółki. Regulamin określa w szczególności zakres działalności (I), organizację (I) (strukturę organizacyjną, w szczególności w zakresie funkcjonowania redakcji portalu internetowego), zasady kierowania (I) (w tym zakres obowiązków redaktora naczelnego, zastępcy dyrektora naczelnego oraz zastępcy dyrektora sprzedaży i rozwoju biznesu). Wskazać należy, iż wszelka powyższa działalność była realizowana przez wyodrębniony zespół już przez wiele lat wcześniej, a obowiązki były sformułowane w odpowiednich umowach. Niniejszy regulamin miał za zadanie ułatwić proces przejścia działalności (I) do potencjalnego nabywcy.
Działalność (I) podlega nadzorowi jednego z członków Zarządu Spółki.
3. Składniki materialne i niematerialne związane z działalnością (I)
Do działalności (I) alokowane są następujące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zgodnie z Umową Warunkową są przedmiotem Transakcji:
a) mienie ruchome, w tym urządzenia i materiały będące własnością Spółki i wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę (I) wraz ze wszystkimi prawami, które są niezbędne do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, tj.:
- sprzęt komputerowy (laptop, komputer stacjonarny, serwer zawierający kopię zapasową serwisu (I));
- telefon komórkowy,
- sprzęt fotograficzny (aparaty fotograficzne i obiektywy);
b) składniki niematerialne wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę (I), obejmujące:
- prawa, roszczenia i wierzytelności wynikające z umów z osobami trzecimi tj. ze współpracownikami (I), jak również z klientami, czy na świadczenie usług niezbędnych do prowadzenia działalności przez (I);
- prawa do domen internetowych wykorzystywanych w ramach działalności (I) (m.in.(…) oraz prawo zarejestrowania Nabywcy jako użytkownika domen
- prawo do korzystania z konta użytkownika na portalu internetowym (…) oraz w następujących aplikacjach internetowych: (…) - wykorzystywanych w ramach (I);
- prawa własności intelektualnej, tzn. wszelkie prawa przysługujące Spółce: (i) do znaków handlowych lub towarowych nazw handlowych i logotypów; (ii) uregulowane w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej; (iii) uregulowane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym repozytorium kodu źródłowego oraz opracowania graficzne portalu „(I)” oraz materiały słowne i graficzne oraz wideo zamieszczone przez Sprzedającego na stronie (…) oraz w platformach internetowych, a także wszelkie inne prawa niematerialne oraz tajemnice przedsiębiorstwa, tajemnice handlowe i poufne informacje gospodarcze, w szczególności raporty i informacje z badań rynku, know-how, plany i oferty dotyczące działalności (w tym określone prace rozwojowe) lub marketingu a także informacje dotyczące zasad współpracy z klientami i kontrahentami – dotyczące działalności (I), w tym wynikające z umów z osobami trzecimi;
c) dokumentacja (I).
W ramach Transakcji Spółka ustali z Nabywcą szczegółowe zasady technicznego przekazania dostępów do aplikacji, programów i kont wykorzystywanych w bieżącej działalności (I), które to pozwoli na zachowanie dostępu przez Nabywcę do wszelkich danych wykorzystywanych przez (I) w działalności gospodarczej poprzedzającej Transakcję.
Z prowadzeniem działalności (I) nie są związane prawa do nieruchomości, ponieważ osoby realizujące funkcje związane z tą działalnością pracują w modelu rozproszonym (praca zdalna).
Z działalnością (I) nie są również związane decyzje administracyjne, zezwolenia lub koncesje, ponieważ decyzje takie nie są wymagane dla prowadzenia tej działalności. Przedmiotem Transakcji nie będą również środki pieniężne Spółki, ani prawa do rachunków bankowych.
4. Prawa i obowiązki (zobowiązania) związane z działalnością (I)
Z działalnością (I) związane są prawa i obowiązki (zobowiązania) Spółki, wynikające z:
- umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (zlecenia) oraz umów o współpracę zawartych z osobami zatrudnionymi przez Spółkę w zakresie działalności (I) (członkowie redakcji oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż usług reklamowych w ramach działalności (I),
- umów sprzedaży usług reklamowych na portalu (I),
- zleceń lub zamówień sprzedaży usług.
Dodatkowe zobowiązania związane z umowami zawartymi z osobami odpowiedzialnymi za działalność (I), tj. karta (...) czy opieka medyczna nie będą przedmiotem Transakcji jako że stanowią część programu wynegocjowanego z dostawcą przez Spółkę i to po stronie Nabywcy będzie spoczywać odpowiedzialność za zaoferowanie analogicznych lub innych benefitów właściwym osobom.
5. Wyodrębnienie finansowe
Na dzień planowanej Transakcji (zawarcia Umowy Rozporządzającej) środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne alokowane do (I) będą widniały w rejestrach środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych odrębnych od rejestrów prowadzonych dla pozostałej działalności Spółki.
Dla celów rachunkowości zarządczej dla (I) sporządzany jest odrębny budżet/plan finansowy. (I) posiada własne cele biznesowe i strategię rozwoju.
W planie kont Spółki zostały wydzielone odrębne konta służące do ewidencjonowania działalności (I) i dokonywania zapisów operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z działalnością (I).
Osoby zatrudnione w ramach działalności (I) posiadają autonomię w nabywaniu towarów i usług na potrzeby prowadzonej działalności w ramach budżetu przydzielonego (I). Tego rodzaju zakupy wymagają jedynie akceptacji Zarządu Spółki. Potwierdza to przyjęty regulamin organizacyjny (I), zgodnie z którym (I) posiada odrębny wewnętrzny budżet przydzielony przez Zarząd Spółki, pozwalający na realizację zadań i planów przewidzianych przez Zarząd Spółki, a wydatki dokonywane przez (I) są konsultowane i aprobowane bezpośrednio przez Zarząd Spółki z inicjatywy (...) (I).
Spółka posiada możliwość alokowania (przyporządkowania) do (I) przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z działalnością (I). Systemy księgowe Spółki pozwalają na wygenerowanie rachunku zysków i strat, ilustrującego przypisanie do (I) przychodów i kosztów związanych z tą częścią działalności Spółki.
Ponadto, Spółka posiada możliwość przypisania do (I) aktywów oraz pasywów, z zastrzeżeniem braku odrębnej alokacji do (I) pozycji bilansowych kapitału własnego Spółki.
Transakcja obejmie cały majątek związany z działalnością (I), zaś do jego całościowego przeniesienia na Nabywcę dojdzie na podstawie Umowy Rozporządzającej z chwilą uznania rachunku bankowego Spółki ceną sprzedaży.
E. Przedmiot i zakres Transakcji, pozostałe informacje
Przedmiotem planowanej Transakcji – sprzedaży (I) na rzecz podmiotu trzeciego – będą wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z działalnością (I) wskazane w punkcie 3 powyżej.
Spółka nie przewiduje wyłączeń składników majątkowych istotnych dla działalności (I) z zakresu Transakcji (wyłączeniu z zakresu Transakcji będą podlegać jedynie środki pieniężne Spółki, prawa do rachunków bankowych oraz prawa najmu przysługujące Spółce – które nie są składnikami związanymi wyłącznie z działalnością (I) ani istotnymi z perspektywy tej działalności).
Ponadto, w ramach Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione prawa i obowiązki (zobowiązania) z umów funkcjonalnie związanych z działalnością (I), wskazanych w punkcie 4. powyżej, w tym w szczególności umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (zlecenia) oraz umów o współpracy z osobami współpracującymi ze Spółką w zakresie działalności (I) (członkowie zespołu redakcyjnego oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż usług reklamowych na portalu (I).
W związku z powyższym, w ramach Transakcji dojdzie do przeniesienia na Nabywcę zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.
Spółka i Nabywca dołożą starań, aby uzyskać odpowiednie zgody dłużników Spółki, które mogą być wymagane do przeniesienia przez Sprzedającego na Nabywcę określonych praw, roszczeń i wierzytelności (w szczególności wybranych wierzytelności) związanych z (I) z mocy prawa, postanowień umownych lub ze względu na charakter zobowiązania. Jednak wszelkie korzyści ekonomiczne wynikające z takich praw, roszczeń i wierzytelności będą od dnia przeniesienia (I) na Nabywcę przypadać jemu, a Spółka zobowiązała się do podjęcia niezbędnych czynności w celu przekazania Nabywcy takich korzyści ekonomicznych.
W ramach Transakcji Nabywca przejmie również zobowiązania Spółki wynikające z umów z osobami trzecimi związanymi z działalnością (I). Ponieważ przejęcie przez Nabywcę takich zobowiązań wymaga każdorazowej pisemnej zgody właściwego wierzyciela, Spółka oraz Nabywca zobowiązali się dołożyć wszelkich starań w celu wystąpienia do odpowiednich podmiotów z wnioskami o udzielenie odpowiednich zgód. W Umowie Zobowiązującej Nabywca zobowiązał się wobec Spółki, że do momentu uzyskania odpowiedniej zgody lub w przypadku braku takiej zgody, że Nabywca wykona takie zobowiązanie w terminie jego wymagalności, lub też zwróci Spółce równowartość kwot zapłaconych przez Spółkę w wykonaniu takiego zobowiązania.
Spółka i Nabywca uzgodnili, że w relacji pomiędzy nimi odpowiedzialność za zobowiązania wobec członków personelu (I) innych niż pracownicy, odnoszące się do jakichkolwiek okresów sprzed dnia zamknięcia Transakcji, będą w obciążać Spółkę i nie będą podlegać przejęciu przez Nabywcę.
Na potrzeby Transakcji Spółka alokuje do (I) koszty zewnętrzne za pomocą klucza osobowego, zaś koszty osobowe według zaangażowania.
Na potrzeby Transakcji nie zostaną do (I) alokowane środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych Spółki. Obsługę pieniężną bieżących zobowiązań Spółki po Transakcji zapewni Nabywca.
W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia usług księgowych oraz informatycznych z których korzysta Spółka dla całokształtu swojej działalności (w tym w związku z działalnością (I). W Umowie Warunkowej Spółka zobowiązała się zapewnić Nabywcy tymczasowe wsparcie techniczne / informatyczne we wdrożeniu (I) do wewnętrznej struktury Nabywcy. Nabywca zapłaci z tego tytułu Spółce zryczałtowane wynagrodzenie. Wsparcie takie nie będzie warunkować prowadzenia działalności (I) przez Nabywcę po Transakcji, lecz będzie dotyczyć pomocy w rozwiązywaniu praktycznych problemów związanych z płynną kontynuacją działalności oraz bieżącym funkcjonowaniem portalu (oraz powiązanych z nim lub służących do jego obsługi marketingowej kont).
Jak wskazano powyżej, aby umożliwić realizację Transakcji (podpisanie Umowy Rozporządzającej), Walne Zgromadzenie Spółki musi podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na zbycie przez Spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki obejmującej wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności portalu (I).
F. Działalność Nabywcy i zamiar kontynuowania działalności (I) po Transakcji
Jak wskazano na wstępie, podstawowa działalność Nabywcy skupia się na prowadzeniu portali internetowych, zarządzaniu serwisami internetowymi i inwestowaniu w przedsięwzięcia z branży online.
Po nabyciu (I), Nabywca zamierza kontynuować działalność portalu w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, obejmującej świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT. Składniki majątkowe objęte zakresem Transakcji pozwolą Nabywcy na nieprzerwaną kontynuację tej działalności, również na zasadach wyodrębnionego zespołu redakcyjnego (tak jak dotychczas miało to miejsce w Spółce) w ramach działalności Nabywcy, w której prowadzi działalność związaną z innymi portalami.
Pytania
1.Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, przedmiot opisanej Transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o podatku VAT, a tym samym Transakcja będzie podlegała wyłączeniu z zakresu stosowania Ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?
2.W przypadku uznania stanowiska w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe i uznania, że przedmiot opisanej Transakcji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o podatku VAT, a tym samym Transakcja nie będzie podlegała wyłączeniu z zakresu stosowania Ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako, odpowiednio, dostawa towarów (dostawy towarów) lub świadczenie usług - w przypadku otrzymania przez Nabywcę faktury (faktur) wystawionej przez Spółkę, dokumentującej dostawę taką towarów lub świadczenie usług przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy dokonywanych w ramach Transakcji, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur dokumentujących Transakcję?
Stanowisko Zainteresowanych
Zdaniem Wnioskodawców:
1.W okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), przedmiot opisanej Transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o podatku VAT, a tym samym Transakcja będzie podlegała wyłączeniu z zakresu stosowania Ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.
2.W przypadku uznania stanowiska w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe i uznania, że przedmiot opisanej Transakcji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o podatku VAT, a tym samym Transakcja nie będzie podlegała wyłączeniu z zakresu stosowania Ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako, odpowiednio, dostawa towarów (dostawy towarów) lub świadczenie usług - w przypadku otrzymania przez Nabywcę faktury (faktur) wystawionej przez Spółkę, dokumentującej dostawę taką towarów lub świadczenie usług przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy dokonywanych w ramach Transakcji, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur dokumentujących Transakcję.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1:
Zdaniem Wnioskodawców, przedstawiony w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zespół składników materialnych i niematerialnych (wraz z zobowiązaniami) będący przedmiotem Transakcji, jest wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki, w związku z czym stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku VAT.
Tym samym, opisana Transakcja – obejmująca zbycie ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych – będzie na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT podlegała wyłączeniu z zakresu stosowania Ustawy o VAT.
W art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT została zawarta definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W ramach powyższej definicji, aby móc mówić o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niezbędne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:
1.przedmiotem transakcji musi być zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
2.zespół musi się charakteryzować wyodrębnieniem finansowym i organizacyjnym w ramach istniejącego przedsiębiorstwa,
3.zespół jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
4.zespół musi stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.
W ocenie Wnioskodawców, przedmiot Transakcji spełnia wszystkie wskazane powyżej kryteria, co zostało szerzej uzasadnione poniżej.
Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawartego w niniejszym wniosku, przedmiotem Transakcji będzie zespół składników majątkowych obejmujących zarówno składniki materialne (wskazane powyżej elementy wyposażenia związane z działalnością (I)), jak i niematerialne (w szczególności prawa do domen internetowych, prawa z umów związanych z działalnością (I), oraz opisane powyżej prawa własności intelektualnej).
W ramach Transakcji dojdzie również do przejęcia przez Nabywcę zobowiązań Zbywcy związanych funkcjonalnie z przejmowaną działalnością (I).
Wyodrębnienie finansowe
Jeśli chodzi o kryterium wyodrębnienia finansowego, to przyjmuje się na ogół, że nie oznacza ono pełnej samodzielności finansowej (co z natury rzeczy nie ma miejsca w przypadku części przedsiębiorstwa funkcjonującej w ramach istniejącego przedsiębiorstwa należącego do określonego podmiotu prawa), ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 listopada 2017 r., znak 0111-KDIB3-2.4012.591.2017.2.ABI, jak również w interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2023 r., znak 0114-KDIP1-1.4012.612.2022.3.IZ).
Skutkiem wyodrębnienia finansowego jest oddzielenie finansów zorganizowanej części przedsiębiorstwa od finansów jego pozostałej części (całości przedsiębiorstwa).
Spółka jest w stanie wyodrębnić zarówno aktywa, pasywa, jak i koszty oraz przychody przypadające na działalność (I). (I) posiada własny budżet, a jego realizacja jest nadzorowana i aprobowana bezpośrednio przez Zarząd Spółki.
W ocenie Wnioskodawców, opisany w niniejszym zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) spełnia zatem wspomniane kryterium wyodrębnienia finansowego.
Wyodrębnienie organizacyjne
Wyodrębnienie organizacyjne zachodzi wtedy, gdy możliwe jest przedstawienie formalnego wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa np. w formie działu, oddziału, co znajduje potwierdzenie np. w regulaminie czy statucie. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w Spółce przyjęto regulamin organizacyjny potwierdzający istniejące dotychczas, faktyczne wyodrębnienie organizacyjne (I).
Ponadto wyodrębnienie organizacyjne powinno mieć też aspekt personalny i przejawiać się powołaniem osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Fakt istnienia odrębności organizacyjnej warunkuje przede wszystkim „rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 sierpnia 2014 r., znak: IPPP3/443-684/14-2/RD, podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2018 r., znak 0115-KDIT1-2.4012.843.2017.1.PS oraz w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2023 r., znak 0114-KDIP4-3.4012.28.2023.2.MAT).
W kontekście przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że będący przedmiotem Transakcji zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) spełnia analizowane kryterium wyodrębnienia organizacyjnego. Jego odrębność organizacyjna wynika ściśle z charakteru działalności Spółki, prowadzonej w dwóch wyraźnie odrębnych obszarach - prowadzeniu internetowych porównywarek finansowych i niefinansowych oraz działalności redakcji oraz serwisu internetowego (I).pl, cechujących się odrębnym charakterem świadczonych usług, oraz została potwierdzona w przyjętym przez Spółkę regulaminie organizacyjnym (I).
Wyodrębnienie funkcjonalne
Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, czyli obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca wskazuje, iż składniki majątkowe związane z działalnością (I) zostały wyodrębnione organizacyjnie w strukturze Spółki. Spółka w ramach wewnętrznej struktury finansowej jest w stanie przyporządkować określone przychody i koszty Spółki do działalności (I), jak również do składników majątkowych składających się na (I) jest w stanie przyporządkować odrębne zadania lub funkcje gospodarcze.
W związku z powyższym nie powinno być wątpliwości co do wyodrębnienia funkcjonalnego (I) w Spółce.
Ponadto, Spółka wskazuje także, iż składniki majątkowe, o których mowa w niniejszym wniosku, nie stanowią całego majątku, w oparciu o który Spółka prowadzi swoją działalność gospodarczą, a jego wyodrębnioną organizacyjnie część. Działalność prowadzona w ramach (I) odbiega istotnie od pozostałej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, co pozwala uznać, że przedmiotem sprzedaży będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa pozwalająca Nabywcy na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia redakcji i portalu internetowego.
W ocenie Wnioskodawców, opisane w niniejszym wniosku (I) spełni wspomniane kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego.
Możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania
W rozumieniu art. 2 ust. 27e Ustawy o VAT zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który „zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (gospodarcze)”.
Wymagane jest zatem, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie może prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, iż poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Istotne jest jednak, aby przenoszone należności i zobowiązania były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo czyli, aby w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejął funkcje gospodarcze zbywcy.
W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że część majątku Spółki, która stanowi przedmiot Transakcji, i która zostanie w jej wyniku zbyta na rzecz Nabywcy, stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, który mógłby samodzielnie realizować wyznaczone mu zadania gospodarcze.
(I) pełni w przedsiębiorstwie Spółki inne funkcje gospodarcze niż pozostała część majątku Spółki. Zakres działalności (I) obejmuje prowadzenie konkretnego portalu internetowego i świadczenie w tym zakresie usług. Tymczasem Spółka prowadzi również - przy pomocy pozostałej części swego majątku – inną działalność (w szczególności działalność portali internetowych obejmujących porównywarki finansowe).
Ponadto, zespół składników majątkowych składający się na (I), który w wyniku Transakcji ma zostać kupiony przez Nabywcę, mógłby służyć realizacji przypisanych mu zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo. W wyniku przeniesienia tych składników majątkowych na Nabywcę, nabędzie on wszystkie te składniki majątkowe tego zakładu, które pozwalają na prowadzenie działalności portalu (I). Podobnie, zadania te mógłby realizować każdy inny nabywca (I), nawet w przypadku, w którym przed nabyciem tego majątku nie posiadałby żadnych innych składników majątkowych związanych z taką działalnością.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawców, z uwagi na to, iż zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań), który jest przedmiotem Transakcji, został wyodrębniony finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie w strukturze przedsiębiorstwa Spółki i mógłby on funkcjonować samodzielnie jako odrębne, niezależne przedsiębiorstwo, to powinien on zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.
W konsekwencji, zbycie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) składających się na (I) w ramach Transakcji, będzie podlegało wyłączeniu z zakresu podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców w zakresie pytania nr 2
Zdaniem Wnioskodawców, w przypadku uznania stanowiska w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe i uznania, że przedmiot opisanej Transakcji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o podatku VAT, a tym samym Transakcja nie będzie podlegała wyłączeniu z zakresu stosowania Ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako, odpowiednio, dostawa towarów (dostawy towarów) lub świadczenie usług - w przypadku otrzymania przez Nabywcę faktury (faktur) wystawionej przez Spółkę, dokumentującej dostawę taką towarów lub świadczenie usług przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy dokonywanych w ramach Transakcji, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur dokumentujących Transakcję.
Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1, Wnioskodawcy są przekonani, że przedmiot Transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki w rozumieniu art. 2 ust. 27e Ustawy o VAT, a tym samym Transakcja jego sprzedaży przez Spółkę na rzecz Nabywcy podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.
Niemniej jednak, z ostrożności, Wnioskodawcy pragną potwierdzić prawo Nabywcy do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z Transakcji na wypadek, gdyby organ interpretacyjny uznał stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe.
W razie, gdy zdaniem organu interpretującego opisany we wniosku zespół składników majątkowych nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wówczas ich sprzedaż nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT. W związku z tym, Transakcja sprzedaży będzie stanowiła, w odpowiednich częściach, odpłatną dostawę towarów (w zakresie sprzedaży składników materialnych) lub odpłatne świadczenie usług (w zakresie sprzedaży praw majątkowych wchodzących w zakres Transakcji), podlegające co do zasady opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT.
Zgodnie zaś z art. 106b ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 Ustawy o VAT, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W efekcie, Zbywca zobowiązany będzie do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż poszczególnych składników wchodzących w skład zbywanego zbioru.
Zatem w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 i wskazanie, że sprzedaż (I) nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, Transakcja ta będzie opodatkowana VAT. W rezultacie, wyłączenie prawa do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego lub zwrotu nadwyżki VAT naliczonego wynikające z art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT nie będzie miało zastosowania.
Konsekwentnie, w celu oceny, czy Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego (oraz prawo do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego) należy przeanalizować spełnienie przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 Ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 Ustawy o VAT. Jeżeli zatem dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego przy ich nabyciu.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego zawartym we Wniosku, Nabywca na dzień Transakcji będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Ponadto, Nabywca planuje nabyć składniki majątkowe wchodzące w skład (I) z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej VAT, polegającej m.in. na sprzedaży usług reklamowych na portalu (I). Dlatego trzeba uznać, że nabycie (I) będzie związane z wykonywaniem przez Nabywcę czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
W świetle powyższego, jeżeli organ uzna stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe, po dokonaniu przedmiotowej Transakcji i otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury (faktur) VAT potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu (I) i wykazany na przedmiotowej fakturze VAT, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT.
Jednocześnie, w myśl art. 86 ust. 10. ust. 10b i ust. 11 Ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Nadwyżka podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym podlegać będzie zwrotowi na zasadach określonych w art. 87 Ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku (w zakresie pytania nr 1) jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361) – zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Jednocześnie przepis art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:
Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
W wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 79/17, który choć dotyczył ustaleń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, NSA przedstawił wskazówki, co należy rozumieć jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy zaznaczyć, że definicja tego pojęcia jest identyczna w dwóch podatkach (podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych). I tak:
1)w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze;
2)wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie;
3)wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. (…) Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:
1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że
„(…) celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów”.
W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.
W świetle orzeczeń TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.
Z przedstawionego przez Państwa opisu sprawy wynika, że:
- Zbywca i Nabywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług i będą nimi na dzień planowanej Transakcji,
- przeważającym przedmiotem działalności Zbywcy jest pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (internet), a Nabywcy działalność portali internetowych,
- Wnioskodawcy nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a także podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ust. 2 Ustawy o VAT,
- podstawowa działalność Zbywcy skupia się na prowadzeniu internetowych porównywarek finansowych i niefinansowych np. (A), (E), (F) czy (C),
- działalność gospodarcza Zbywcy obejmuje również prowadzenie portalu internetowego (I), który jest wiodącym w Polsce serwisem zajmującym się szeroko pojętą telekomunikacją, technologią (...), technologiami i który oferuje wiadomości, opinie, testy sprzętu, rankingi i felietony, wiarygodne treści dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami, a także aktywnie prowadzone forum,
- Zbywca planuje sprzedać działalność serwisu (I) - warunkowa umowa zobowiązująca do sprzedaży (I) została zawarta 22 lutego 2024 r., zaś planowane podpisanie umowy rozporządzającej, przenoszącej własność (I) na Nabywcę nastąpi do dnia 8 marca 2024 r.,
- warunkiem zawarcia umowy rozporządzającej jest w szczególności podjęcie przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zbywcy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stosownie do wymogów art. 393 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych,
- do działalności (I) alokowane są następujące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zgodnie z Umową Warunkową są przedmiotem Transakcji:
a) mienie ruchome, w tym urządzenia i materiały będące własnością Spółki i wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę (I) wraz ze wszystkimi prawami, które są niezbędne do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, tj.:
- sprzęt komputerowy (laptop, komputer stacjonarny, serwer zawierający kopię zapasową serwisu (I)),
- telefon komórkowy,
- sprzęt fotograficzny (aparaty fotograficzne i obiektywy);
b) składniki niematerialne wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę (I), obejmujące:
- prawa, roszczenia i wierzytelności wynikające z umów z osobami trzecimi tj. ze współpracownikami (I), jak również z klientami, czy na świadczenie usług niezbędnych do prowadzenia działalności przez (I);
- prawa do domen internetowych wykorzystywanych w ramach działalności (I) (m.in. (...) oraz (...) oraz prawo zarejestrowania Nabywcy jako użytkownika domen;
- prawo do korzystania z konta użytkownika na portalu internetowym www.facebook.com, www.youtube.com, www.x.com, oraz w następujących aplikacjach internetowych: (…) oraz (…) - wykorzystywanych w ramach (I);
- prawa własności intelektualnej, tzn. wszelkie prawa przysługujące Spółce: (i) do znaków handlowych lub towarowych nazw handlowych i logotypów; (ii) uregulowane w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej; (iii) uregulowane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym repozytorium kodu źródłowego oraz opracowania graficzne portalu „(I) (…)” oraz materiały słowne i graficzne oraz wideo zamieszczone przez Sprzedającego na stronie (...) oraz w platformach internetowych, a także wszelkie inne prawa niematerialne oraz tajemnice przedsiębiorstwa, tajemnice handlowe i poufne informacje gospodarcze, w szczególności raporty i informacje z badań rynku, know-how, plany i oferty dotyczące działalności (w tym określone prace rozwojowe) lub marketingu a także informacje dotyczące zasad współpracy z klientami i kontrahentami – dotyczące działalności (I), w tym wynikające z umów z osobami trzecimi;
c) dokumentacja (I),
d) prawa i obowiązki (zobowiązania) Spółki, wynikające z:
- umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (zlecenia) oraz umów o współpracę zawartych z osobami zatrudnionymi przez Spółkę w zakresie działalności (I) (członkowie redakcji oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż usług reklamowych w ramach działalności (I),
- umów sprzedaży usług reklamowych na portalu (I),
- zleceń lub zamówień sprzedaży usług,
- w ramach Transakcji Zbywca ustali z Nabywcą szczegółowe zasady technicznego przekazania dostępów do aplikacji, programów i kont wykorzystywanych w bieżącej działalności (I), co pozwoli na zachowanie dostępu przez Nabywcę do wszelkich danych wykorzystywanych przez (I) w działalności gospodarczej poprzedzającej Transakcję,
- w ramach Transakcji dojdzie do przeniesienia na Nabywcę zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy,
- z działalnością (I) nie są związane prawa do nieruchomości, ponieważ osoby realizujące funkcje związane z tą działalnością pracują w modelu rozproszonym (praca zdalna) oraz decyzje administracyjne, zezwolenia lub koncesje, ponieważ decyzje takie nie są wymagane dla prowadzenia tej działalności,
- przedmiotem Transakcji nie będą środki pieniężne Zbywcy, prawa do rachunków bankowych oraz zobowiązania związane z umowami zawartymi z osobami odpowiedzialnymi za działalność (I), tj. karta (...), czy opieka medyczna, ponieważ stanowią część programu wynegocjowanego z dostawcą przez Spółkę i to po stronie Nabywcy będzie spoczywać odpowiedzialność za zaoferowanie analogicznych lub innych benefitów właściwym osobom,
- nie dojdzie do przeniesienia usług księgowych oraz informatycznych, z których korzysta Zbywca dla całokształtu swojej działalności (w tym w związku z działalnością (I), w Umowie Warunkowej Zbywca zobowiązał się zapewnić Nabywcy tymczasowe wsparcie techniczne / informatyczne we wdrożeniu (I) do wewnętrznej struktury Nabywcy, wsparcie takie nie będzie warunkować prowadzenia działalności (I) przez Nabywcę po Transakcji, lecz będzie dotyczyć pomocy w rozwiązywaniu praktycznych problemów związanych z płynną kontynuacją działalności oraz bieżącym funkcjonowaniem portalu (oraz powiązanych z nim lub służących do jego obsługi marketingowej kont),
- Transakcja obejmie cały majątek związany z działalnością (I), zaś do jego całościowego przeniesienia na Nabywcę dojdzie na podstawie Umowy Rozporządzającej z chwilą uznania rachunku bankowego Zbywcy ceną sprzedaży,
- Zbywca nie przewiduje wyłączeń składników majątkowych istotnych dla działalności (I) z zakresu Transakcji (wyłączeniu z zakresu Transakcji będą podlegać jedynie środki pieniężne Zbywcy, prawa do rachunków bankowych oraz prawa najmu przysługujące Zbywcy – które nie są składnikami związanymi wyłącznie z działalnością (I) ani istotnymi z perspektywy tej działalności).
Państwa wątpliwości w sprawie w pierwszej kolejności dotyczą tego, czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący w strukturze Zbywcy wyodrębniony dział (I), który zostanie sprzedany Nabywcy, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w związku z czym Transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej.
Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Nabywcę, w oparciu o nabyte składniki.
Analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na wyodrębniony w strukturze Zbywcy dział (I) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Jak wynika bowiem z wniosku, na dzień Transakcji zespół składników materialnych i niematerialnych zbywany przez Zbywcę do Nabywcy będzie wyodrębniony:
a)organizacyjnie – na podstawie przyjętego uchwałą przez Zarząd Spółki regulaminu organizacyjnego potwierdzającego w sposób formalny dotychczasową praktykę funkcjonowania (I) jako wyodrębnionego działu odpowiedzialnego za funkcjonowanie redakcji oraz portalu internetowego w strukturze organizacyjnej Zbywcy. Regulamin określa w szczególności zakres działalności (I), organizację (I) (strukturę organizacyjną, w szczególności w zakresie funkcjonowania redakcji portalu internetowego), zasady kierowania (I) (w tym zakres obowiązków redaktora naczelnego, zastępcy dyrektora naczelnego oraz zastępcy dyrektora sprzedaży i rozwoju biznesu).
W ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej Zbywcy, zadania i procesy związane z działalnością (I) są realizowane w sposób wyodrębniony od pozostałej działalności Spółki. Działalność (I) prowadzona jest przez dwa wewnętrzne działy: redakcji oraz sprzedaży, do których przypisani są pracownicy i współpracownicy Zbywcy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz umów o współpracy, a których zakres obowiązków nie obejmuje czynności związanych z pozostałą działalnością Zbywcy. Działalność (I) podlega nadzorowi jednego z członków Zarządu Spółki;
a)funkcjonalnie -działalność prowadzona przez Zbywcę w ramach (I) istotnie odróżnia się od pozostałej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę i obejmuje prowadzenie portalu internetowego poświęconego telekomunikacji, technologii. Zorganizowany zespół składników majątkowych będący przedmiotem Transakcji jest wykorzystywany w ramach Spółki wyłącznie do prowadzenia działalności (I) i nie jest wykorzystywany przy czynnościach związanych z pozostałą działalnością gospodarczą Spółki. Działalność (I) generuje dla Spółki przychody ze sprzedaży usług reklamowych oraz pokrewnych. Zbywca jest w stanie przyporządkować do składników majątkowych składających się na (I) odrębne zadania lub funkcje gospodarcze;
b)finansowo – na dzień planowanej Transakcji (zawarcia Umowy Rozporządzającej) środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne alokowane do (I) będą widniały w rejestrach środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych odrębnych od rejestrów prowadzonych dla pozostałej działalności Spółki, dla celów rachunkowości zarządczej dla (I) sporządzany jest odrębny budżet/plan finansowy. (I) posiada własne cele biznesowe i strategię rozwoju. W planie kont Zbywcy zostały wydzielone odrębne konta służące do ewidencjonowania działalności (I) i dokonywania zapisów operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z działalnością (I).
Spółka posiada możliwość alokowania (przyporządkowania) do (I) przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z działalnością (I). Systemy księgowe Spółki pozwalają na wygenerowanie rachunku zysków i strat, ilustrującego przypisanie do (I) przychodów i kosztów związanych z tą częścią działalności Spółki. Zbywca posiada też możliwość przypisania do (I) aktywów oraz pasywów, z zastrzeżeniem braku odrębnej alokacji do (I) pozycji bilansowych kapitału własnego Spółki.
Z wniosku wynika także, że wydzielony ze Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do Nabywcy będzie zdolny do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Ponadto, co istotne w sprawie, przedmiotem przeniesienia do Nabywcy będą również zobowiązania i należności związane z działalnością (I) i wynikające z umów funkcjonalnie związanych z tą działalnością, w szczególności umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (zlecenia) oraz umów o współpracy z osobami współpracującymi ze Spółką w zakresie działalności (I) (członkowie zespołu redakcyjnego oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż usług reklamowych na portalu (I), a także z umów z osobami trzecimi związanymi z działalnością (I).
Zbywca nie przewiduje wyłączeń składników majątkowych istotnych dla działalności (I) z zakresu Transakcji (wyłączeniu z zakresu Transakcji będą podlegać jedynie środki pieniężne Spółki, prawa do rachunków bankowych oraz prawa najmu przysługujące Spółce – które nie są składnikami związanymi wyłącznie z działalnością (I) ani istotnymi z perspektywy tej działalności).
Co istotne, w ramach planowanej sprzedaży dojdzie do przeniesienia zakładu pracy w myśl art. 231 Kodeksu pracy.
Należy w tym miejscu wskazać, że nie w każdym przypadku konieczne jest przeniesienie wszystkich elementów wchodzących w skład standardowych elementów typowych dla transakcji dotyczących zbycia przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części, ważne aby nabywca mógł kontynuować działalność gospodarczą w oparciu o składniki materialne i niematerialne będące przedmiotem transakcji – co będzie miało miejsce w opisanym przypadku.
Wskazali Państwo bowiem, że Nabywca zamierza kontynuować działalność (I), tj. portalu internetowego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, obejmującej świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT. Zespół składników majątkowych składający się na (I), który w wyniku Transakcji ma zostać kupiony przez Nabywcę, może służyć realizacji przypisanych mu zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo, bowiem Nabywca nabędzie wszystkie składniki majątkowe tego działu, które pozwalają na prowadzenie działalności portalu (I).
Składniki majątkowe objęte zakresem Transakcji pozwolą Nabywcy na nieprzerwaną kontynuację tej działalności, również na zasadach wyodrębnionego zespołu redakcyjnego (tak jak dotychczas miało to miejsce w Spółce) w ramach działalności Nabywcy, w której prowadzi działalność związaną z innymi portalami.
Reasumując, zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych składających się na wyodrębniony w strukturze Zbywcy dział (I) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, i tym samym Transakcja sprzedaży ZCP będzie stanowiła czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie pytania nr 1 uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
W tym miejscu wskazuję, że Państwa wniosek wypełnia znamiona wniosku wspólnego, gdyż przedstawiony we wniosku problem dotyczy sfery opodatkowania lub ewentualnego opodatkowania Zainteresowanych uczestniczących w tym samym zdarzeniu przyszłym pomimo uznania, że przedmiot Transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki w rozumieniu art. 2 ust. 27e Ustawy o VAT, a tym samym Transakcja jego sprzedaży przez Spółkę na rzecz Nabywcy podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT. Dodatkowo oczekiwali Państwo odpowiedzi na pytanie nr 2 dotyczące prawa Nabywcy do odliczenia podatku VAT tylko w przypadku uznania, że Transakcja nie będzie dotyczyła zbycia ZCP i otrzymania przez Nabywcę faktury (faktur) wystawionej przez Spółkę, dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług w ramach Transakcji, i w związku z powyższym odstąpiłem od odpowiedzi na pytanie nr 2 zadane w złożonym wniosku, a odnoszące się do skutków w podatku VAT dla Nabywcy.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).