Zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.51.2024.2.MSU

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.51.2024.2.MSU

Temat interpretacji

Zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia lub muzykoterapia.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia,

-nieprawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 stycznia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

-zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia,

-zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy do świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 marca 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem działalności Państwa Spółki będzie świadczenie usług w zakresie opieki medycznej służącym profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia psychicznego. Przedmiotem działalności Państwa Spółki będzie w szczególności świadczenie usług na rzecz osób potrzebujących leczenia zaburzeń psychicznych, osób z niepełnosprawnościami, funkcjonujących w spektrum autyzmu, a także chcących zadbać o zdrowie mentalne i higienę psychofizyczną (w celu zapobiegania chorobom psychicznym).

Państwa Spółka sklasyfikowała swoją przeważającą działalność gospodarczą w KRS kodem PKD 86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Działalność Państwa Spółki wyróżniać będzie stosowanie przy świadczeniu opisanych wyżej usług metod muzykoterapii i neuromuzykoterapii. Muzykoterapia, zwłaszcza neuromuzykoterapia (NMT) jest efektywną, potwierdzoną badaniami naukowymi, jednak wciąż mało rozpowszechnioną i trudno dostępną formą terapii.

Usługi w Państwa Spółce świadczone będą przez zespół ściśle współpracujących ze sobą specjalistów z różnych obszarów. Będą to:

1.psycholodzy,

2.psychiatrzy,

3.logopedzi,

4.psychoterapeuci,

5.muzykoterapeuci.

Terapeuci świadczący usługi w imieniu Państwa Spółki będą współpracować ze sobą w celu zaproponowania trafnej diagnozy i efektywnego leczenia – dopasowanego do wieku, schorzenia i preferencji pacjenta.

Państwa Spółka będzie współpracowała ze świadczącymi usługi terapeutami w oparciu o umowy o świadczenie usług. Przykładowe usługi z zakresu opieki medycznej, które będą świadczone to:

1.diagnoza indywidualna

2.terapia indywidualna

3.terapia indywidualna z elementami muzykoterapii

4.muzykoterapia indywidualna

5.grupowe sesje rozwojowe

6.grupowe sesje terapeutyczne

Usługi te polegają na konsultacjach i terapii, opiniowaniu oraz psychoprofilaktyce, psychoedukacji i poprawie zdrowia psychicznego.

Opisane usługi będą świadczone przez:

1.psychiatrę

2.psychologa

3.psychologa będącego jednocześnie muzykoterapeutą

4.muzykoterapeutę (niebędącego psychologiem).

Będzie się zdarzało, że dokładnie te same usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia psychicznego – np. terapia indywidualna z elementami muzykoterapii lub muzykoterapia indywidualna – w dokładnie taki sam sposób i w tym samym zakresie (w tym samym nurcie, z wykorzystaniem tych samych metod) będą świadczone przez:

1.psychologa będącego jednocześnie muzykoterapeutą

2.muzykoterapeutę niebędącego psychologiem,

przy czym dla potrzeb niniejszego przedstawienia zdarzenia przyszłego przez „psychologa” Państwa Spółka rozumie w tym miejscu osobę, która ukończyła studia wyższe na kierunku psychologia, zaś przez „muzykoterapeutę” Państwa Spółka rozumie w tym miejscu osobę, która ukończyła studia wyższe na kierunku muzykoterapia.

Usługi te będą jednakowe i nie będą się niczym różniły. Obie usługi będą usługami psychologicznymi - terapeutycznymi. Będą miały za zadanie poprawić zdrowie psychiczne, a także pomóc rozwinąć umiejętności społeczne. Ich celem będzie profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia psychicznego. Obie usługi będą świadczone przez wykwalifikowane osoby (po odpowiednich studiach, a także kursach i szkoleniach). Usługi te określone są dalej jako „Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne”.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1026) jest regulacją martwą.

Zgodnie z art. 7 ww. ustawy „Prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów.”

Ustawa nie zawiera przy tym żadnej innej definicji psychologa (wskazuje jedynie, jakie wymogi musi spełnić osoba, aby uzyskać wpis na listę psychologów). Tymczasem, mimo iż przepisy ustawy obowiązują już ponad 20 lat, nadal nie powstała żadna Izba Psychologów, a co za tym idzie – żaden psycholog w Polsce nie jest wpisany na listę psychologów. To by zaś oznaczało, że nikt w Polsce nie jest psychologiem w rozumieniu ww. ustawy. Tak oczywiście nie jest i zarówno w praktyce, jak i w licznych interpretacjach podatkowych, przyjmuje się, że psychologiem jest osoba świadcząca usługi psychologiczne. Co oczywiste, usługi takie, w tym opisane wyżej Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne powinny być – i w przypadku Państwa Spółki będą – świadczone przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. Osobami odpowiednio wykwalifikowanymi do świadczenia Usług Psychologicznych i Terapeutycznych świadczonych dla pacjentów Państwa Spółki będą muzykoterapeuci. Państwa Spółka będzie współpracowała z osobami, które ukończyły studia wyższe kierunku muzykoterapia na Akademii Muzycznej w ...

W tym miejscu wyjaśnić należy, że program tych studiów obejmuje między innymi takie przedmioty, jak: (...).

Niewątpliwie więc osoby, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia na Akademii Muzycznej w … posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii oraz terapii (muzykoterapii, arteterapii, terapii zajęciowej, psychoterapii), pozwalającą im na świadczenie opisanych wyżej Usług Psychologicznych i Terapeutycznych. Powyższe oznacza, że są one odpowiednio przygotowane i wykwalifikowane, aby świadczyć Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne.

Intencją Państwa Spółki jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług w zakresie wykonywanych usług świadczonych przez osoby, z którymi Państwa Spółka będzie współpracowała na podstawie umów o świadczenie usług („podwykonawców”).

W uzupełnieniu wniosku, na pytania Organu, wskazali Państwo odpowiednio:

1.Czy Państwa Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT?

Tak, spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

2.Czy Państwa Spółka jest podmiotem leczniczym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023r. poz. 991 z późn. zm.)?

Nie, spółka nie jest podmiotem leczniczym.

3.Czy usługi opisane we wniosku będą świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmiot leczniczy?

Nie, usługi nie będą świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmiot leczniczy, ponieważ spółka nie jest podmiotem leczniczym.

4.Czy świadczone przez Państwa usługi objęte zakresem pytań zadanych we wniosku, będą stanowiły usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, lub usługi ściśle z tymi usługami związane?

Tak, będą to usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (zostało to opisane szczegółowo we wniosku).

5.W czym będzie się przejawia profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i/lub poprawa zdrowia usług świadczonych przez zatrudnionych przez Państwa psychologów/muzykoterapeutów?

Profilaktyka będzie przejawiała się poprzez stosowanie przez terapeutów – psychologów i muzykoterapeutów środków stosowanych w zapobieganiu występowaniu zjawisk niepożądanych w obszarze zdrowia psychicznego. Jej celem będzie zapobieganie zagrożeniom zdrowia i życia ludzkiego w obszarze psychiki – będzie to profilaktyka zdrowia psychicznego. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę będą miały na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie oraz poprawę zdrowia psychicznego poprzez odpowiednio dobraną terapię oraz muzykoterapię. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy będzie w szczególności świadczenie usług na rzecz osób potrzebujących leczenia zaburzeń psychicznych, osób z niepełnosprawnościami, funkcjonujących w spektrum autyzmu, a także chcących zadbać o zdrowie mentalne i higienę psychofizyczną (w celu zapobiegania chorobom psychicznym). Działalność Wnioskodawcy wyróżniać będzie stosowanie przy świadczeniu opisanych wyżej usług metod muzykoterapii i neuromuzykoterapii.

Muzykoterapia, zwłaszcza neuromuzykoterapia (NMT) jest efektywną, potwierdzoną badaniami naukowymi, jednak wciąż mało rozpowszechnioną i trudno dostępną formą terapii. Jak wskazano we wniosku, głównym celem świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia psychicznego.

6.Czy usługi świadczone przez psychologów/muzykoterapeutów, będą świadczone w imieniu Państwa Spółki i na jej rachunek?

Tak, usługi będą świadczone przez psychologów i muzykoterapeutów w imieniu Spółki i na jej rachunek.

7.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 6 jest twierdząca, to należy wskazać czy usługi świadczone przez psychologów/muzykoterapeutów Państwa Spółka nabywa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej?

Nie. Spółka – jako osoba prawna – świadczy usługi na rzecz pacjentów przy pomocy osób, z którymi współpracuje na podstawie odpowiednich umów cywilnoprawnych.

Pacjent korzystający z usług Spółki zawiera umowę ze Spółką. Spółka realizuje umowę przy pomocy psychologa lub muzykoterapeuty.

8.Czy usługi świadczone przez psychologów/muzykoterapeutów, będą świadczone w ramach prowadzonej przez tych psychologów/muzykoterapeutów jednoosobowej działalności gospodarczej?

Niektórzy psycholodzy i muzykoterapeuci prowadzą działalność gospodarczą – współpraca między nimi a Spółką będzie na podstawie umowy B2B, inni takiej działalności nie prowadzą, świadczą usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

9.Czy usługi muzykoterapii Państwa Spółka będzie świadczyła w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 ze zm.)?

Tak, w ramach wykonywania zawodu psychologa.

10.Jeżeli usługi muzykoterapii Państwa Spółka będzie wykonywała w ramach wykonywania zawodów medycznych, należy wskazać przepisy, na podstawie których Państwa Spółka będzie uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych?

Przepisy ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1026).

Pytania

1.Czy Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, wykonywane przez podwykonawców Wnioskodawcy będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT?

2.Czy Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, wykonywane przez podwykonawców Wnioskodawcy będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, wykonywane przez podwykonawców Wnioskodawcy będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.

2.Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, wykonywane przez podwykonawców Państwa Spółki będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie, w świetle art. 146aa ust. 1 pkt 1 cyt. Ustawy (...), stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednak ustawodawca wprowadził, zgodnie z możliwością wprowadzoną przez przepisy unijne, obniżone stawki podatku, a także czynności, które od tego podatku są zwolnione.

Zakres i warunki zastosowania zwolnienia od podatku dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

I tak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT, od podatku zwalnia się usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a)lekarza i lekarza dentysty,

b)pielęgniarki i położnej,

c)medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633 i 655),

d)psychologa.

Analiza powyższych regulacji prowadzi do wniosku, że w tym przypadku dla skorzystania z możliwości zwolnienia od podatku od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

1.usługi są świadczone przez wskazane przez ustawodawcę wykwalifikowane podmioty;

2.usługi służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W świetle przytoczonych powyżej argumentów, zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Pojęcie „profilaktyka” w słowniku języka polskiego jest wyjaśnione jako - zespół działań i środków stosowanych w zapobieganiu występowaniu zjawisk niepożądanych i negatywnych w przyrodzie, w tym w życiu ludzkim, jednostkowym bądź społecznym.

Idąc dalej „profilaktyka” jest najczęściej stosowane jako: zapobieganie zagrożeniom zdrowia i życia ludzkiego, patologii społecznej oraz innym zjawiskom przeciwstawiającym się uznawanym w danej społeczności normom prawnym, moralnym i etycznym; działania zapobiegawcze w poszczególnych dziedzinach życia charakteryzują się odrębną specyfiką co do celów, metod i stosowanych środków; pozwala to na wyodrębnienie poszczególnych dziedzin profilaktyki, takich jak np.: profilaktyka medyczna, profilaktyka społeczna, profilaktyka wychowawcza, profilaktyka środowiskowa, profilaktyka przeciwalkoholowa, itp.

Pojęcie „przywracać” zostało wytłumaczone jako: doprowadzenie czegoś do poprzedniego stanu lub wprowadzić coś na nowo oraz sprawienie, że ktoś znajdzie się w takiej sytuacji lub w takim stanie, jakim był poprzednio.

Następnie pojęcie „zachować” oznacza: pozostawienie czegoś w takim samym stanie, utrzymać coś w niezmienionym stanie. Spółka będzie świadczyła usługi przy pomocy wykwalifikowanych osób – psychologów i terapeutów. Przedmiotem działalności Państwa Spółki będzie w szczególności świadczenie usług na rzecz osób potrzebujących leczenia zaburzeń psychicznych, osób z niepełnosprawnościami, funkcjonujących w spektrum autyzmu, a także chcących zadbać o zdrowie mentalne i higienę psychofizyczną (w celu zapobiegania chorobom psychicznym).

Państwa Spółka sklasyfikowała swoją przeważającą działalność gospodarczą w KRS kodem PKD 86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Działalność Państwa Spółki wyróżniać będzie stosowanie przy świadczeniu opisanych wyżej usług metod muzykoterapii i neuromuzykoterapii. Muzykoterapia, zwłaszcza neuromuzykoterapia (NMT) jest efektywną, potwierdzoną badaniami naukowymi, jednak wciąż mało rozpowszechnioną i trudno dostępną formą terapii. Głównym celem świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia. Usługi te – aby skorzystać ze zwolnienia – powinny być świadczone przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. Powyższe stanowisko w zakresie zwolnienia z VAT, potwierdza, wykształcona w tym zakresie linia interpretacyjna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym m.in. w interpretacjach indywidualnych z:

1.2 maja 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.105.2022.1.KS, w której wskazano m.in., że „W kontekście powyższego stwierdzić należy, że odsprzedaż przez Pana usług świadczonych przez psychoterapeutów oraz psychologów korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT”;

2.21 stycznia 2020 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.16.2019.1.WH, w której wskazano m.in., że „Zatem z uwagi na przywołane przepisy prawa, wskazać należy, że w opisanej sprawie usługi mające na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia psychicznego pacjentów, świadczone będą w ramach wykonywania zawodu psychologa, a więc przez osobę, która legitymuje się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny - jako spełniające przesłankę podmiotową i przedmiotową, korzystać będą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT”;

3.2 czerwca 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.55.2017.2.AM, w której wskazano m.in., że „Z uwagi na powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, stwierdzić należy, że usługi z zakresu przywrócenia zdrowia psychicznego młodzieży w wieku 11-20 lat wykonywane przez psychologów, w formie spółki cywilnej na terenie Polski korzystać będą ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT”.

Osobami posiadającymi „fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny - jako spełniające przesłankę podmiotową i przedmiotową” są zarówno osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku psychologia, jak i osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku muzykoterapia.

Podsumowując, całość przedstawionych powyżej okoliczności – Państwa Spółka jest uprawniona do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy VAT, w obu opisanych wyżej przypadkach, tj.:

1.Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, wykonywane przez podwykonawców Wnioskodawcy będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.

2.Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, wykonywane przez podwykonawców Państwa Spółka będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

-prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia,

-nieprawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienia od podatku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Powyższe zwolnienie od podatku, adresowane jest do podmiotów leczniczych, które świadczą usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dokonują dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związane.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 991),

d) psychologa.

Z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy wynika, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i świadczone są w ramach wykonywanych zawodów (lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa i osób świadczących powyższe usługi w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej).

Przytoczone powyżej przepisy krajowe w zakresie opieki medycznej stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b) oraz lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 z 11 grudnia 2006 str. 1 ze zm.), zgodnie z którym:

Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje:

a) świadczenie usług przez pocztę państwową i dostawa towarów z tymi usługami związana, z wyjątkiem przewozu osób i usług telekomunikacyjnych;

b) opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;

c) świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki: służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Zwolnienie powyższe ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

Precyzując czynności, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia należy zastosować wykładnię językową.

„Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk, to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

„Zachowywanie” rozumiane jest zaś jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.

Interpretując słowo „ratowanie” należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Pojęcie „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio. Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

„Poprawa” to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie. Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Zatem dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok C-473/08 w sprawie Eulitz, pkt 25). Jak również wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości UE w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 Dyrektywy 2006/112/WE Rady) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Zauważenia wymaga, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05, pkt 27) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C- 307/01, pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Pojęcie „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” odpowiada więc określeniom używanym przez Trybunał „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. W pojęciu tym zawierają się również usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych (wyrok w sprawie Unterpertinger, C-212/01, pkt 40).

Ani przepisy Dyrektywy, ani orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE nie dają podstaw do tego, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Zatem czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Stanowisko takie wynika z wyroku w sprawie C-212/01.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie Margarete Unterpertinger v Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter C-212/01 stwierdził, że „(…) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi”.

Również z orzeczenia C-384/98 wynika, że preferencji podlegać mogą jedynie te usługi, które mają cel terapeutyczny bądź profilaktyczny, a nie podlegają mu takie, które mają charakter czysto ekspercki i doradczy (np. orzekanie o stanie zdrowia dla potrzeb przyznania renty, bądź dla instytucji ubezpieczeniowych dla ustalenia wysokości składki ubezpieczenia na życie).

Ponadto jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie C-262/08: „Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia, jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania”. Rzecznik zauważa również, że: „działalność, którą uznano za części składowe opieki medycznej (leczenia medycznego), obejmuje: opiekę terapeutyczną jako część usługi ambulatoryjnej świadczonej przez wykwalifikowane pielęgniarki; leczenie psychoterapeutyczne świadczone przez wykwalifikowanych psychologów; prowadzenie badań lekarskich bądź pobieranie krwi lub innych próbek do badania pod kątem występowania choroby, na rzecz pracodawców lub ubezpieczycieli, albo poświadczanie zdolności medycznej do odbycia podróży, jeżeli celem tych usług zasadniczo pozostaje ochrona zdrowia zainteresowanych osób; oraz badania medyczne umożliwiające obserwację i zbadanie pacjentów, zanim zajdzie konieczność diagnozowania, rozciągnięcia opieki bądź leczenia potencjalnej choroby, zlecone przez internistów i wykonywane przez zewnętrzne laboratoria prywatne”.

W tym miejscu warto powołać na wyrok TSUE C-141/00 w którym wskazano, że „zwolnienie przyznane w art. 13(A)(J)(c,) Szóstej Dyrektywy (aktualnie art. 132 ust. 1 lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady) nie zależy od formy prawnej podatnika świadczącego usługi medyczne lub paramedyczne, o których mowa w tym przepisie”.

W wyroku tym TSUE wyjaśnił również: „W dosłownej interpretacji, przepis ten (art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy) nie wymaga, by usługi medyczne były świadczone przez podatnika o konkretnej formie prawnej, aby objąć je zwolnieniem. Spełnione muszą być tylko dwa warunki: musi to obejmować usługi medyczne i muszą one być świadczone przez osoby posiadające konieczne kwalifikacje zawodowe” (pkt 27).

Dokonując oceny przedstawionych okoliczności sprawy należy mieć na względzie zasadę wykładni zwolnień, stanowiących w istocie odstępstwo od generalnej zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT. Tym samym, wszelkie zwolnienia należy interpretować możliwie ściśle i wąsko tak, aby nie doprowadzić do rozszerzenia zwolnień.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka nie jest podmiotem leczniczym, tym samym wykonując Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia i muzykoterapia nie będą mogli Państwo korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Zatem zbadać należy czy będą Państwo spełniali warunki do zastosowania dla świadczonych Usług Psychologicznych i Terapeutycznych wykonywanych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia i muzykoterapia zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy.

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

-przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia

-przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej .

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie to nie ma zastosowania.

Analiza powołanego powyżej art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy prowadzi do stwierdzenia, że dla zastosowania zwolnienia od VAT istotny jest cel wykonywanych świadczeń. Ze zwolnienia będą generalnie korzystać tylko te czynności, które mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy). Jeśli świadczenie nie będzie służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to wówczas nie będzie objęte zwolnieniem podatkowym. W związku z tym każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Należy mieć zatem na uwadze fakt, że na podstawie ww. przepisu zwolnione są od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zatem wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem – nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli nie odpowiadają one koncepcji opieki medycznej. Jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, ale raczej udzielanie pewnych porad, nie ma zastosowania zwolnienie od podatku.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem działalności Państwa Spółki będzie świadczenie usług w zakresie opieki medycznej służącym profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia psychicznego, w szczególności świadczenie usług na rzecz osób potrzebujących leczenia zaburzeń psychicznych, osób z niepełnosprawnościami, funkcjonujących w spektrum autyzmu, a także chcących zadbać o zdrowie mentalne i higienę psychofizyczną (w celu zapobiegania chorobom psychicznym).

Powyższe oznacza, że w odniesieniu do świadczonych przez Państwa Usług Psychologicznych i Terapeutycznych pierwszy warunek warunkujący zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy (warunek przedmiotowy) zostanie spełniony.

W tym miejscu wskazania wymaga, że zasady wykonywania zawodu psychologa zostały uregulowane w ustawie z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1026).

Zgodnie z art. 3 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów:

Zawód psychologa może wykonywać osoba, która spełnia wymagania określone niniejszą ustawą.

W myśl natomiast art. 4 ust. 1 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów:

Wykonywanie zawodu psychologa polega na świadczeniu usług psychologicznych, a w szczególności na:

a) diagnozie psychologicznej,

b) opiniowaniu,

c) orzekaniu, o ile przepisy odrębne tak stanowią,

d) psychoterapii,

e) udzielaniu pomocy psychologicznej.

Na podstawie przepisów ww. ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, udzielanie świadczeń zdrowotnych zastrzeżonych dla zawodu psychologa wykonywać mogą jedynie osoby posiadające określone ustawowo kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, tj. osoby, które uzyskały w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskały za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy, stwierdzenia wymaga, że w analizowanym przypadku spełnione są przesłanki: podmiotowa i przedmiotowa warunkujące zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie tego przepisu w odniesieniu do świadczonych przez Państwa usług wykonywanych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia.

Zawód psychologa został wprost wymieniony w ww. przepisie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy. Tym samym, świadczone ww. usługi przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku psychologia, będące – jak Państwo wskazali - usługami w zakresie opieki medycznej służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do świadczonych usług wykonywanych przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia, wskazania wymaga, że ww. zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy, nie będzie miało zastosowania, bowiem nie można uznać, że osoby posiadające wykształcenie wyższe z zakresu muzykoterapii potwierdzone dyplomem uzyskanym na Akademii Muzycznej, są psychologami.

Podkreślenia wymaga, że nie każde świadczenie opieki psychologiczno-terapeutycznej objęte jest zakresem zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy. Określając krąg podmiotów objętych zwolnieniem na podstawie ww. przepisu ustawy, ustawodawca odwołał się wyłącznie do zawodu psychologa.

Tym samym, osoby które ukończyły studia na kierunku muzykoterapii, niebędące – jak Państwo wskazali – psychologami – nie spełniają przesłanki podmiotowej do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy.

Analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi zatem do wniosku, że świadczone Usługi Psychologiczne i Terapeutyczne przez podwykonawców będących osobami, które ukończyły studia na kierunku muzykoterapia i niebędących psychologami, nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy, gdyż wykładnia normy zawartej w tym przepisie wskazuje, że zwolnienie świadczonych usług na podstawie ww. przepisu dotyczy wyłącznie psychologów, tj. osób posiadających wykształcenie z zakresu psychologii.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

W odniesieniu do powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie. Powołane przez Państwa interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami dotyczącymi usług/odsprzedaży usług świadczonych przez psychoterapeutów i psychologów i tylko do nich się zawęża.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).