Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.25.2024.1.RST
Temat interpretacji
Rejestracja na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium Polski.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2024 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek z o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium Polski.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Kancelaria (A. GmbH & Co KG) jest jednym (...) świadczących usługi (...) w Austrii. A. GmbH & Co KG specjalizuje się w obsłudze podmiotów (...) działających na rynku austriackim. A. GmbH & Co KG działa również w 12 innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak:(...). A. GmbH & Co KG działa w tych krajach albo poprzez posiadany w tych krajach oddział, albo też, jak ma to miejsce w Polsce, poprzez spółkę zależną.
A. GmbH & Co KG działa w Austrii w formie spółki Kommanditgesellschaft odpowiadającej formie prawnej polskiej spółki komandytowej. Komplementariuszem Kancelarii jest B. GmbH, spółka o ograniczonej odpowiedzialności prawnej odpowiadająca formie polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Komandytariuszami A. GmbH & Co KG są natomiast osoby fizyczne, prawnicy, którzy wnieśli do spółki swój wkład i odpowiadają za jej zobowiązania w granicach zadeklarowanej sumy komandytowej. Wnioskodawca jest jednym ze wspólników i A. GmbH & Co KG posiada status komandytariusza.
Zarząd Kancelarii znajduje się w Austrii.
A. GmbH & Co KG jest w Austrii zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług i jest czynnym podatnikiem tego podatku.
A. GmbH & Co KG jest osobową spółką austriackiego prawa handlowego, przedsiębiorcą w zakresie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. W odróżnieniu jednak od tego jak ma to miejsce w Polsce A. GmbH & Co KG jest osobą prawną, taką jak na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółka akcyjna. A. GmbH & Co KG posiada zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych, jednak jest to zdolność szersza niż tzw. ułomna osobowość prawna, jaką posiadają polskie spółki komandytowe. Osobowość prawna Kancelarii w praktyce oznacza to, że A. GmbH & Co KG może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, czyli na przykład zatrudniać pracowników, nabywać nieruchomości, być stroną umowy pożyczki, ale również występować jako strona w postępowaniach sądowych. Występowanie jako strona w postępowaniach sądowych odróżnia Kancelarię od polskiej spółki komandytowej, która posiada zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań, jednak nie może być stroną postępowania przed sądem. Ta „rozszerzona” zdolność prawna Kancelarii przesądza o tym, że na gruncie austriackich przepisów kodeksu cywilnego i kodeksu spółek handlowych A. GmbH & Co KG traktowane jest jak podmiot posiadający osobowość prawną.
Organizacja działalności A. GmbH & Co KG w formie odpowiadającej polskiej spółce komandytowej oznacza, że na gruncie austriackich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych A. GmbH & Co KG jest podmiotem transparentnym podatkowo. W związku z tym A. GmbH & Co KG nie płaci w Austrii podatku dochodowego od osób prawnych, a w zakresie osiągniętego przez A. GmbH & Co KG w danym roku podatkowym dochodu podatnikami podatku dochodowego są B. GmbH (komplementariusz) oraz osoby fizyczne - komandytariusze, w zakresie przypisanego im udziału w zysku (udziału w kosztach i przychodach).
Z uwagi na fakt, iż A. GmbH & Co KG działa w modelu zintegrowanej działalności prowadzonej we wszystkich krajach, w których jest obecny, a nie na zasadzie franczyzy czy asocjacji, przyjęty przez Kancelarię model biznesowy zakłada, że w każdym kraju, gdzie jest obecny A. GmbH & Co KG działalność powinna być prowadzona w formie oddziału austriackiej spółki osobowej. Taki też model działalności A. GmbH & Co KG chciałaby wprowadzić w Polsce, gdzie już działa, ale w formie dedykowanej spółki celowej – C. Spółka komandytowa. W związku z tym A. GmbH & Co KG planuje otworzyć w Polsce oddział („Oddział”), który docelowo miałby przejąć działalność prowadzoną obecnie przez C. Spółka komandytowa i wygasić działalność obecnie prowadzoną przez spółkę zależną C. Spółka komandytowa. Przedmiot działalności Oddziału będzie zgodny z zakresem działalności Kancelarii, tj. świadczenie usług (...). Oddział będzie więc wyposażony w aktywa, będzie stroną umów o pracę i umów o współpracę z osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze (przede wszystkim prawnicy i doradcy podatkowi), będzie stroną umów najmu powierzchni biurowej oraz będzie posiadał rachunki w polskich bankach. Aktywa Oddziału będą w większości wyposażone przez przejęte ze spółki zależnej C. Spółka komandytowa. W chwili obecnej nie podjęto jeszcze decyzji co do tego w jaki sposób aktywa te zostaną przeniesione ze spółki zależnej C. Spółka komandytowa do Oddziału, ale w chwili obecnej rozpatrywana jest opcja sprzedaży do Oddziału przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Niniejsze zapytanie interpretacyjne składane jest w związku z wątpliwościami Kancelarii jako wnioskodawcy dotyczącymi zasad opodatkowania Oddziału w Polsce podatkiem VAT. A. GmbH & Co KG pragnie nadmienić, że 31 sierpnia 2023 roku skierowała już podobne pytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („KIS”). Dyrektor KIS, pismem z 30 października 2023 (znak sprawy: 0114-KDIP2-1.4010.479.2023.2.JF, 0114-KDIP3- 2.4011.775.2023.3.JK2, 0114-KDIP1-2.4012.383.2023.3.RST) odmówił wydania interpretacji podatkowej uznając, że A. GmbH & Co KG nie spełnia wymogów podmiotu zainteresowanego. W tym zakresie w powołanym piśmie przedstawiono następującą argumentację:
„Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że:
a)A. GmbH & Co KG działa w Austrii w formie prawnej odpowiadającej polskiej spółce komandytowej;
b)A. GmbH & Co KG posiada w Austrii pełną osobowość prawną, taką jaką posiadają spółki kapitałowe;
c)A. GmbH & Co KG nie posiada siedziby ani miejsca zarządu w Polsce, a jej miejsce siedziby i zarządu znajduje się w Austrii.
W konsekwencji powyższego nie można uznać, że A. GmbH & Co KG jest podatnikiem podatku CIT w Polsce na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT, przepis ten dotyczy bowiem spółek komandytowych i komandytowo- akcyjnych z siedzibą lub miejscem zarządu w Polsce.
Jednocześnie:
a)A. GmbH & Co KG posiada zarząd i siedzibę w Austrii;
b)A. GmbH & Co KG nie jest jednak podmiotem nieposiadającym osobowości prawnej — Wnioskodawca posiada taka osobowość w rozumieniu regulacji austriackiego prawa cywilnego;
c)Zgodnie z przepisami austriackiego prawa podatkowego A. GmbH & Co KG nie jest traktowana dla celów podatkowych jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych i nie podlega w Austrii opodatkowaniu od całości swoich dochodów. A. GmbH & Co KG jest dla celów podatku dochodowego podmiotem transparentnym podatkowego, a więc podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy Kancelarii, tj. B. GmbH (komplementariusz)
oraz komandytariusze będący osobami fizycznymi, rezydentami podatkowymi w Austrii.
W świetle powyższego do Kancelarii nie będą miały zastosowania przepisy art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, przepis ten dotyczy bowiem spółek niemających osobowości prawnej, które jednak w swoim kraju są dla celów podatkowych traktowane tak jakby taką osobowość posiadały a w konsekwencji są podatnikami dla celów podatku dochodowego.
Tym samym Zainteresowanymi w przedmiotowej sprawie skutkami prowadzenia działalności gospodarczej przez Kancelarię w zakresie podatku dochodowego będą jej wspólnicy.”
Mając na uwadze powyższe uzasadnienie z niniejszym wnioskiem występuje wyłącznie A. GmbH & Co KG , a niniejsze zapytanie interpretacyjne obejmuje wyłącznie pytania w zakresie podatku VAT. We wskazanym piśmie stwierdzono bowiem:
„Zatem: A. GmbH & Co KG - Zainteresowany niebędący stroną postępowania nie mógłby zastosować się do wydanej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.
Natomiast Pan W. R. - Zainteresowany będący stroną postępowania nie mógłby zastosować się do wydanej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. Bowiem wydana interpretacja w zakresie podatku od towarów i usług dotyczyłaby tylko i wyłącznie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Rozstrzygnięcie w zakresie pytania nr 4 tj. ustalenia czy A. GmbH & Co KG i Oddział będą odrębnymi podatnikami nie wywołuje żadnych konsekwencji podatkowych po stronie Pana R. W. Zatem w analizowanej sprawie przedstawione zdarzenie przyszłe nie dotyczy wszystkich Zainteresowanych występujących z wnioskiem.”
Pytanie
Czy podatnikiem podatku VAT w Polsce będzie A. GmbH & Co KG , która powinna dokonać rejestracji na potrzeby podatku VAT w Polsce czy też podatnikiem podatku VAT w Polsce będzie Oddział?
Państwa stanowisko w sprawie
Podatnikiem podatku VAT w Polsce będzie A. GmbH & Co KG , która powinna dokonać rejestracji na potrzeby podatku VAT w Polsce.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawy o VAT), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT).
W piśmie z dnia 28 marca 2007 r. znak PT5-033-4/2006/IN/665 Minister Finansów wskazał, iż „W przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny wykonuje na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie w jakim te czynności wykonywane są na terytorium Polski (miejsce ich świadczenia jest na terytorium Polski) - staje się on podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Jeżeli zatem przedsiębiorca zagraniczny, np. spółka utworzy oddział zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, za pośrednictwem którego będzie prowadzona na terytorium Polski działalność spółki, to będzie on w takim zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług. Utworzenie na terytorium Polski przez przedsiębiorcę zagranicznego oddziału lub rozpoczęcie wykonywania czynności bez pośrednictwa oddziału nie powoduje powstania na terytorium Polski nowego podatnika podatku od towarów i usług. Zmienia się jedynie zakres wykonywanych czynności i struktura organizacyjna tego podatnika. Nie ma zatem podstaw do odrębnej rejestracji dla podatku VAT. Sytuacja taka powoduje jedynie konieczność dokonania zgłoszeń identyfikacyjnych (NIP) i rejestracyjnych (VAT-R).
Jak to już wyżej wyjaśniono A. GmbH & Co KG jest w Austrii zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług i jest czynnym podatnikiem tego podatku. A. GmbH & Co KG i Oddział nie będą odrębnymi podmiotami/podatnikami. Oddział będzie jedynie prawno-formalnym sposobem prowadzenia przez Kancelarię działalności w Polsce. W konsekwencji powyższego nie może istnieć żaden stosunek prawny pomiędzy przedsiębiorcą zagranicznym - Kancelarią a jej Oddziałem. Oddział i Kancelarię należy uznać za jednego i tego samego podatnika, a Oddział będzie jedynie częścią składową przedsiębiorcy zagranicznego. Konsekwencji podatnikiem podatku VAT w Polsce będzie A. GmbH & Co KG a nie Oddział.
Powyższe stanowisko jest zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ETS w wyroku z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie C-210/04 wskazał, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym odrębnym do spółki, do której należy, nie może być uznany za podatnika ze względu na obciążenie go kosztami z tytułu świadczenia tych usług. W związku z powyższym Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że oddział spółki będącej nierezydentem pozbawiony jest niezależności i stanowi jedynie część składową spółki. Zatem zarówno spółkę jak i jej oddział należy uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu art. 4 ust. 1 Szóstej Dyrektywy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361) – zwanej dalej ustawą:
opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów na terytorium kraju;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:
rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Przy tym stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jednocześnie w myśl art. 96 ust. 1 ustawy:
podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Kwestie dotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 470 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych.
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:
dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pojęcie „oddział” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, jako:
wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.
Na podstawie art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych):
przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą.
W myśl art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:
przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.
Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.
Jednocześnie, stosownie do art. 160 ust. 3 ustawy:
osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem – w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.
Zatem z dniem 1 maja 2004 r. oddział jako forma organizacyjna przestał być odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest obowiązany we wszystkich sprawach związanych z rozliczeniem podatku VAT do posługiwania się numerem NIP jednostki macierzystej.
Z wniosku wynika, że Kancelaria („A. GmbH & Co KG ”) jest jednym (...) świadczących (...) w Austrii. A. GmbH & Co KG specjalizuje się w obsłudze (...) działających na rynku austriackim. A. GmbH & Co KG jest w Austrii zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług i jest czynnym podatnikiem tego podatku. A. GmbH & Co KG działa również w 12 innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. A. GmbH & Co KG działa w Austrii w formie spółki Kommanditgesellschaft odpowiadającej formie prawnej polskiej spółki komandytowej. Z uwagi na fakt, iż A. GmbH & Co KG działa w modelu zintegrowanej działalności prowadzonej we wszystkich krajach, w których jest obecny, a nie na zasadzie franczyzy czy asocjacji, przyjęty przez Kancelarię model biznesowy zakłada, że w każdym kraju, gdzie jest obecny A. GmbH & Co KG działalność powinna być prowadzona w formie oddziału austriackiej spółki osobowej. Taki też model działalności A. GmbH & Co KG chciałaby wprowadzić w Polsce, gdzie już działa, ale w formie dedykowanej spółki celowej – C. Spółka komandytowa. W związku z tym A. GmbH & Co KG planuje otworzyć w Polsce Oddział, który docelowo miałby przejąć działalność prowadzoną obecnie przez C. Spółka komandytowa i wygasić działalność obecnie prowadzoną przez spółkę zależną C. Spółka komandytowa. Przedmiot działalności Oddziału będzie zgodny z zakresem działalności Kancelarii, tj. świadczenie usług (...).
Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy podatnikiem podatku VAT w Polsce będzie A. GmbH & Co KG , która powinna dokonać rejestracji na potrzeby podatku VAT w Polsce czy też podatnikiem podatku VAT w Polsce będzie Oddział.
Odnosząc się do powyższych Państwa wątpliwości należy wskazać, że w świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.
Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.
Wskazać w tym miejscu należy na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 23 marca 2006 r. w sprawie FCE Bank, sygn. C-210/04, w którym Trybunał stwierdził, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki (będącej nierezydentem), do której należy (…) pozbawiony jest niezależności i stanowi jedynie część składową spółki. Tak więc spółkę oraz jej oddział należy uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu art. 4 ust. 1 Szóstej Dyrektywy.
Mając na uwadze przedstawiony przez państwa opis sprawy oraz powołane orzeczenie TSUE, należy wskazać, że A. GmbH & Co KG , która będzie prowadziła działalność na terytorium Polski w formie Oddziału będzie traktowana jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Oddział nie będzie odrębnym podmiotem w stosunku do Kancelarii, lecz będzie jej częścią. Zatem Oddział nie będzie stanowił odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji należy uznać, że podatnikiem podatku VAT na terytorium Polski będzie A. GmbH & Co KG , która w przypadku wykonywania na terytorium Polski czynności opodatkowanych o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy będzie zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).