Prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktur dokumentujących wykonanie przez partnerów usług prawny... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.779.2023.2.IZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.779.2023.2.IZ

Temat interpretacji

Prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktur dokumentujących wykonanie przez partnerów usług prawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktur dokumentujących wykonanie przez partnerów usług prawnych.

Uzupełnili go Państwo – odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2024 r. (wpływ 16 lutego 2024 r.).

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca - „A. ʺ spółka partnerska (dalej: „Spółka Partnerskaʺ) została wpisana do rejestru KRS w dniu (...) 2023 r.

Przedmiotem działalności Spółki Partnerskiej jest świadczenie usług prawniczych.

Spółka Partnerska będzie czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wspólnikami - partnerami Spółki Partnerskiej są osoby fizyczne: J. N., A. J., S. W., Ł. S.

Partnerzy Spółki Partnerskiej prowadzą także odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze - kancelarie prawne, w ramach których świadczą oni usługi prawne, wykonując zawód radcy prawnego. W ramach prowadzonych działalności gospodarczych partnerzy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VATʺ).

W umowie Spółki Partnerskiej został określony sposób podziału między wspólników zysku wykazywanego przez Spółkę Partnerską.

Przedmiotem wkładu wniesionego przez Partnerów do Spółki Partnerskiej odpowiednio do postanowień umowy Spółki Partnerskiej są wyłącznie środki pieniężne (po 1000 zł wkładu pieniężnego od każdego ze wspólników).

W ramach przewidzianego w umowie Spółki Partnerskiej wkładu, Partnerzy nie są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki Partnerskiej żadnych usług, w szczególności usług prawniczych.

W tych okolicznościach Partnerzy, w ramach prowadzonych odrębnie i indywidualnie działalności gospodarczych, zamierzają odpłatnie świadczyć na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze. Spółka Partnerska jest jednocześnie zainteresowana zlecaniem im takich usług.

Zlecone usługi prawnicze będą świadczone na podstawie stosownych odrębnych umów zawartych między Spółką Partnerską a poszczególnym Partnerem. Warunki umowy będą odpowiadać warunkom rynkowym.

Wskazana umowa o świadczenie usług prawniczych, jaką każdy z Partnerów zamierza zawrzeć ze Spółką Partnerską, nie została jeszcze zawarta.

Zgodnie z jej założeniami, świadcząc na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze każdy z Partnerów będzie udzielał pomocy prawnej klientom Spółki Partnerskiej, w tym będzie sporządzał opinie prawne wykorzystywane przez Spółkę Partnerską na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Każdy z Partnerów będzie więc podwykonawcą Spółki Partnerskiej w zakresie świadczenia przez Spółkę Partnerską usług prawniczych na rzecz jej klientów.

Za wykonanie usług na rzecz Spółki Partnerskiej każdy Partner wystawiałby fakturę VAT i otrzymywałby od Spółki Partnerskiej udokumentowane fakturą wynagrodzenie.

Spółka Partnerska będzie także zlecać świadczenie usług prawniczych na rzecz Spółki innym osobom, niebędącym partnerami Spółki.

Na podstawie umowy o świadczenie usług prawniczych, jaką każdy z Partnerów zamierza zawrzeć ze Spółką Partnerską, Partnerzy nie będą wykonywać czynności z zakresu prowadzenia spraw i reprezentacji Spółki Partnerskiej.

Czynności prowadzenia spraw Spółki Partnerskiej i jej reprezentacji są i nadal będą wykonywane przez Partnerów na postawie postanowień umowy Spółki Partnerskiej oraz odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Zgodnie z przepisem art. 86 § 1 k.s.h. spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Z przepisów k.s.h. dotyczących spółki partnerskiej nie wynikają żadne zobowiązania po stronie wspólnika (partnera) takiej spółki do świadczenia określonych usług i wykonywania określonych czynności na rzecz takiej spółki.

Jak zostało to wskazanej powyżej, umowa Spółki Partnerskiej nie przewiduje wkładu Partnerów w postaci świadczenia pracy, usług lub innego rodzaju czynności na rzecz Spółki Partnerskiej. Wyłącznym wkładem partnerów zgodnie z umową Spółki Partnerskiej jest wkład pieniężny. 

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Nabywane od Partnerów usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. świadczenia usług prawniczych na rzecz klientów Spółki.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność (prawnicza) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z tytułu wykonywania wskazanych we wniosku usług prawniczych Partner będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług.

Spółka będzie w posiadaniu faktury wystawionej przez Partnera, która dokumentować będzie świadczone na rzecz Spółki usługi prawnicze.

Pytanie

Czy Spółce Partnerskiej będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego od towarów i usług (VAT) o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnerów usług prawnych na rzecz Spółki Partnerskiej ?

Państwa stanowisko w sprawie

Spółce Partnerskiej będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego od towarów i usług (VAT) o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnerów usług prawnych na rzecz Spółki Partnerskiej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 Ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 Ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego uregulowania wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powołany wyżej przepis wyklucza jednocześnie możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył tym samym podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych (tj. m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych), oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 Ustawy o VAT.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne m.in. w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że usługi prawne wykonywane przez Partnerów na rzecz Spółki Partnerskiej stanowią odpłatne świadczenie usług wykonywane przez Partnerów działających w charakterze podatnika VAT. W ocenie Wnioskodawcy czynności te powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W takim przypadku Spółce, w takiej części jak nabywane od partnerów usługi będą miały związek z działalnością opodatkowaną Spółki, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur Partnerów.

Nadto Spółka Partnerska stanowi odrębny od indywidualnych działalności gospodarczych Partnerów podmiot gospodarczy.

Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dla zbliżonych stanów faktycznych takich, jak np.

  • interpretacja indywidualna z 4 lipca 2022 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.122.2022.2.PM
  • interpretacja indywidualna z 29 kwietnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.75.2022.2.WH.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.):

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z kolei art. 88 ustawy zawiera określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są  wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

I tak na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z kolei w myśl art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem Państwa działalności jest świadczenie usług prawniczych. Działają Państwo w formie Spółki Partnerskiej. Spółka Partnerska będzie czynnym podatnikiem podatku VAT - prowadzona działalność prawnicza podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wspólnikami - Partnerami Spółki są osoby fizyczne: J. N., A. J., S. W., Ł. S. Partnerzy prowadzą także odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze - kancelarie prawne, w ramach których świadczą oni usługi prawne, wykonując zawód radcy prawnego. W ramach prowadzonych działalności gospodarczych Partnerzy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. W umowie Spółki Partnerskiej został określony sposób podziału między wspólników zysku wykazywanego przez Spółkę Partnerską. Przedmiotem wkładu wniesionego przez Partnerów do Spółki Partnerskiej odpowiednio do postanowień umowy Spółki Partnerskiej są wyłącznie środki pieniężne. W ramach przewidzianego w umowie Spółki Partnerskiej wkładu, Partnerzy nie są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki Partnerskiej żadnych usług, w szczególności usług prawniczych. W tych okolicznościach Partnerzy, w ramach prowadzonych odrębnie i indywidualnie działalności gospodarczych, zamierzają odpłatnie świadczyć na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze. Spółka Partnerska jest jednocześnie zainteresowana zlecaniem im takich usług. Zlecone usługi prawnicze będą świadczone na podstawie stosownych odrębnych umów zawartych między Spółką Partnerską a poszczególnym Partnerem. Warunki umowy będą odpowiadać warunkom rynkowym. Wskazana umowa o świadczenie usług prawniczych jaką każdy z Partnerów zamierza zawrzeć ze Spółką Partnerską nie została jeszcze zawarta. Zgodnie z jej założeniami, świadcząc na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze każdy z Partnerów będzie udzielał pomocy prawnej klientom Spółki Partnerskiej, w tym będzie sporządzał opinie prawne wykorzystywane przez Spółkę Partnerską na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Każdy z Partnerów będzie więc podwykonawcą Spółki Partnerskiej w zakresie świadczenia przez Spółkę Partnerską usług prawniczych na rzecz jej klientów. Z tytułu wykonywania wskazanych we wniosku usług prawniczych Partner będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług. Za wykonanie usług na rzecz Spółki Partnerskiej każdy Partner będzie wystawiał fakturę VAT i otrzymywał od Spółki Partnerskiej udokumentowane fakturą wynagrodzenie. Nabywane od Partnerów usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. świadczenia usług prawniczych na rzecz klientów Spółki.

Państwa wątpliwości dotyczą prawa pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnerów na Państwa rzecz usług prawniczych.

Jak wskazano na wstępie, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Opis przedstawionego zdarzenia przyszłego w kontekście wyżej powołanych przepisów pozwala stwierdzić, że przysługiwać Państwu będzie prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnerów usług prawnych na Państwa rzecz.

Wskazali Państwo, że będą czynnym podatnikiem podatku VAT. Partnerzy, w ramach prowadzonych odrębnie i indywidualnie działalności gospodarczych, zamierzają odpłatnie świadczyć na rzecz Państwa usługi prawnicze. Partnerzy będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT. Świadczone na Państwa rzecz usługi prawnicze Partnerzy będą dokumentować fakturami. W ramach przewidzianego w umowie Spółki Partnerskiej wkładu, Partnerzy nie są zobowiązani do świadczenia na rzecz Państwa żadnych usług, w szczególności usług prawniczych. Nabywane od Partnerów usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. świadczenia usług prawniczych na rzecz Państwa klientów.

Zatem w sytuacji, gdy otrzymają Państwo od Partnerów faktury z wykazaną kwotą podatku VAT dokumentujące świadczone na Państwa rzecz usługi prawnicze, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, przysługiwać Państwu będzie prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tych faktur. Prawo to będzie przysługiwało Państwu pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych zawartych w art. 88 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W interpretacji przyjęto jako element zdarzenia przyszłego, że Państwa Partnerzy będą świadczyć na Państwa rzecz usługi prawnicze w ramach prowadzonych samodzielnie działalności gospodarczych, z tytułu których występować będą jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Wskazuję ponadto, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Państwa we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z  29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).