Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z organizacją pikniku. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.630.2023.2.MMA

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.630.2023.2.MMA

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z organizacją pikniku.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji nabytych w związku z organizacją Wydarzenia świadczeń za usługi kompleksowe,
  • prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT w związku z organizacją (...) Pikniku w którym wzięli udział pracownicy i ich rodziny, współpracownicy, kontrahenci, mieszkańcy lokalnych społeczności oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji (...) Pikniku.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 15 stycznia 2024 r. (wpływ 15 stycznia 2024 r.) oraz pismem z 12 lutego 2024 r. (wpływ 12 lutego 2024 r.) .

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. Spółka Akcyjna jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wiodącym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (…). Rok podatkowy (obrotowy) Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Spółka jest (…). Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (…) dzięki produkcji wysokiej jakości (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności (…). Spółka konkuruje z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami w branży. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych.

Spółka należy do Grupy Kapitałowej B. (dalej: „Grupa”, „Grupa B.”), zajmuje się (…). W przeważającej części przychody Spółki uzyskiwane są z tytułu sprzedaży wyrobów, głównie (…) na rzecz podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich. W rezultacie Spółka pełni rolę producenta, jak i dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich. Odbiorcą docelowym Spółki są zarówno podmioty powiązane, jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym.

A. S.A. została utworzona (...) roku. Spółka jest (...) w Polsce, zatrudnienie w 2022 r. wyniosło (...) osoby.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest (…), co ma miejsce w wydzielonych jednostkach organizacyjnych, jakimi są (…). (…) Grupy (…).

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Dla Spółki istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku przestała być jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Szczególna troska o otoczenie lokalne, jest wizytówką podejścia A. S.A. do zrównoważonego rozwoju. Spółka nie mogłaby koncentrować się wyłącznie na otoczeniu przyrodniczym i pomijać otoczenie społeczne. Społeczność lokalna jest zresztą od lat w centrum uwagi A. S.A. Na niej też skupiają się działania w postaci rozbudowanych programów zaangażowania społecznego. Od lat Spółka szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Stara się wspomagać ciekawe, innowacyjne i skuteczne rozwiązania w obszarze (...). Stara się też wspomagać najbardziej potrzebujących w regionie. Realizowane są zarówno projekty zorientowane na potrzeby i oczekiwania konkretnej społeczności, działania proekologiczne, kampanie społeczne, czy też programy dla pracowników, promujące, np. aktywny tryb życia lub wolontariat. A. S.A. angażuje się także w propagowanie (...), lokalnych społeczności, propaguje wartości uczciwej i etycznej rywalizacji.

Ponadto, należy zauważyć, że rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka prowadzi otwarty dialog z przedstawicielami lokalnej społeczności i jednostkami samorządu terytorialnego, co więcej Spółka aktywnie wspiera inwestycje społeczne w edukację na poziomie lokalnym, mające na celu włączenie mieszkańców i zapewnienie we współdziałaniu w społeczno-ekonomicznym rozwoju.

Ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, nie tylko kompensując (…), ale umacniając przyjazne nastawienie społeczności lokalnej do Spółki, które jest niezbędne w związku z ambitnymi planami rozwoju Spółki w tym (…).

Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy (…). Ważnym elementem wzmacniania zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu jest zaangażowanie Spółki w działalność organizacji oraz stowarzyszeń społecznych i branżowych. Równie istotnym aspektem są odbudowywane i pielęgnowane relacje ze społecznościami lokalnymi, w tym samorządami, oparte na zaufaniu i otwartości. A. S.A. stawia na współpracę i realizację wspólnych działań, uwzględniając decyzje biznesowe na losy lokalnych społeczności, jak również współpracuje z samorządami w zakresie inwestycji czy edukacji. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest (...).

W związku z powyższym Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy oraz podatnika i partnera samorządów. Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. zagrożenie braku akceptacji społecznej dla bieżącej i przyszłej działalności.

Rodzaj prowadzonej przez A. S.A. działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego.

Wyżej wskazane kierunki rozwoju oraz cele Spółki bezpośrednio przekładają się na jej działania podejmowane na rzecz pracowników i ich rodzin, współpracowników, kontrahentów, mieszkańców lokalnych społeczności oraz przedstawicieli władz samorządowych. Spółka w 2023 zorganizowała (...) Piknik przy okazji obchodów (…) (dalej: „Piknik”, „Wydarzenie”).

Piknik był wydarzeniem bezpłatnym, niebiletowanym, skierowanym dla pracowników Spółki i ich rodzin oraz okolicznych mieszkańców, wydarzenie zostało zorganizowane w (…) - mieście, w którym Spółka posiada swoją siedzibę, na (…).

Celem organizacji wydarzenia było kreowanie oraz utrwalanie pozytywnego wizerunku Spółki wobec interesariuszy oraz pracowników, budowanie dobrej relacji z szeroko rozumianymi interesariuszami, a przede wszystkich prowadzenie działalności promocyjno-reklamowej Spółki. Ponadto, celem Pikniku było wpłynięcie na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku poprzez akcentowanie na zewnątrz jej istnienia i działalności, a tym samym umacnianie wśród odbiorców i otoczenia obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta biznesowego oraz dobrego pracodawcy.

Między występami miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Spółka w ramach organizacji Pikniku prowadziła aktywną akcję promocyjną wydarzenia. Zarówno w (…), jak i w miejscowościach ościennych rozwieszono liczne plakaty i banery promujące Piknik. Ponadto, cały teren (…), na którym zorganizowano Piknik był obwieszony plakatami z logiem Spółki, na sąsiadujących blokach mieszkalnych wyświetlano logo Spółki.

Działania marketingowe Spółki w związku z organizacją Pikniku polegały w szczególności na:

  • rozmieszczeniu plakatów informujących o (...) Pikniku z logo (...) na terenie miasta (…) i okolic, jak również we wszystkich zakładach A. S.A.,
  • przygotowaniu wieloformatowej reklamy mobilnej informującej o (...) Pikniku z logo Spółki na terenie okolicznych miast i gmin,
  • przygotowaniu informacji o (...) Pikniku z logo (…),
  • zleceniu reklamy wydarzenia w (…),
  • przygotowaniu informacji o Pikniku na stronie internetowej Spółki oraz oficjalnej stronie Spółki na (...),
  • umieszczeniu logo Spółki na gadżetach, które były rozdawane uczestnikom pikniku oraz na banerach i roll-upach na terenie imprezy.

Podczas Pikniku odbyła się prezentacja Spółki.

W ramach organizacji Pikniku Spółka poniosła następujące koszty:

  • koszty występów artystów i prowadzących, organizacji estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, koszty agregatów, pokazów konfetti, balonów, wynajęcia obiektu, organizacji zaplecza medycznego i sanitarnego, ubezpieczenia, płotków zaporowych, transportu osobowego, oznakowania obiektu, zatrudnienia ekipy technicznej, projektów graficznych oraz opłat za centrum promocji,
  • zakupu usługi cateringowej dla gości VIP,
  • zakupu usługi aranżacji hali dla gości VIP, zorganizowanie strefy VIP, dekoracji strefy, wynajmu mebli,
  • zakupu banerów na przyczepę promującą wydarzenie, koszty kampanii reklamowej w (…),
  • zakupu usług ochroniarskich,
  • energii elektrycznej,
  • przewozu uczestników wydarzenia (…) na miejsce wydarzenia,
  • organizacji bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci,
  • zakupu gadżetów reklamowych przekazywanych dzieciom w bezpłatnej strefie zabaw,
  • zakupu gadżetów reklamowych, każdy poniżej 20 zł (kredki, flamastry, breloczki itp.).

W ramach organizowanego Pikniku, Spółka osiągnęła przychód w związku z wynajmem powierzchni dla firmy organizującej strefę gastronomiczną.

Piknik stanowił dla Spółki element strategii nakierowanej na zwiększenie rozpoznawalności Spółki wśród interesariuszy oraz wzrost wydajności pracowników, zleceniobiorców - miał wpływać na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej w Spółce.

Uczestnictwo w Pikniku było bezpłatne dla uczestników.

Wydatki na wszystkie Wydarzenia zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie były angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Prowadząc działalność gospodarczą Spółka wykonuje czynności opodatkowane VAT, w związku z tym ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Nabycie towarów i usług w związku z organizacją Wydarzenia miało związek wyłącznie z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Spółka otrzymała zarówno faktury zbiorcze dotyczące Wydarzenia, jak i faktury dokumentujące usługi i towary związane z poszczególnymi usługami.

Ponadto, pomimo faktu, iż na świadczoną przez usługodawców usługę składa się szereg czynności (takich jak przykładowo: wynajem pomieszczeń, zakup usług gastronomicznych, koordynacja przejazdów, zapewnienie oprawy muzycznej, obsługi technicznej, itp.), wszystkie te czynności mają na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia jest niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki.

Finalnie jeszcze raz należy podkreślić, że charakter Wydarzenia i cel jego organizacji wskazuje, że ponosząc wydatki na jego przeprowadzenie Spółka działała w celu zareklamowania swojej działalności oraz siebie jako pracodawcy stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy, a także jako silnego kontrahenta biznesowego oraz dobrego współpracownika. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Pikniku miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie, czy utrzymanie dobrych relacji z interesariuszami.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

W odpowiedzi na wezwanie Organu wskazali Państwo:

1. Sprzedaży jakich konkretnie (…) wyrobów, towarów/usług dokonują Państwo w ramach prowadzonej działalności, których sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT i nie korzysta ze zwolnienia od podatku? W przypadku jakich dokładnie towarów/usług pełnią Państwo rolę dystrybutora, producenta, jakie dokładnie towary nabywają Państwo od podmiotów trzecich (jakie to są podmioty), w ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT?

Spółka dokonuje sprzedaży w szczególności:

(…)

Sprzedaż pozostała to: usługi najmu oraz refaktury mediów, sprzedaż (…).

W ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT Spółka nabywa (...), w stosunku do którego jest pośrednikiem, od podmiotu powiązanego ze Spółką.

2. Jakie konkretnie podmioty, w tym podmioty powiązane, podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym są odbiorcami docelowymi Spółki? Czy są to wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, czy również osoby fizyczne, które nie prowadzają działalności gospodarczej? Kto konkretnie jest odbiorcą towarów/usług oferowanych przez Państwa?

Odbiorcami docelowymi Spółki są podmioty prowadzące działalność gospodarczą na rynku przemysłu ciężkiego tj. m.in. stali oraz energetycznego. Okresowo Spółka prowadzi sprzedaż (...) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

3. Czy podmioty (usługodawcy), od których nabywali Państwo świadczenia składające się na organizację Pikniku byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i czy byli to różni usługodawcy, czy ten sam podmiot odpowiadał za organizację Pikniku?

Usługodawcy, od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację Pikniku byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT. Byli to różni usługodawcy.

4. Czy z zawartej przez Państwa z usługodawcą/usługodawcami umowy na realizację Wydarzenia wynikało, że nabywają Państwo jedną kompleksową usługę organizacji Wydarzenia, na którą składały się wymienione przez Państwa we wniosku elementy (wydatki) przyporządkowane do Wydarzenia, czy też że nabywają Państwo poszczególne odrębne od siebie świadczenia (towary i usługi)?

W ramach Wydarzenia została podpisana umowa na jego kompleksową organizację, która obejmowała: występy artystów i prowadzących; organizację estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, agregatów, pokazów konfetti, balonów; wynajęcie obiektu na którym zostało zorganizowane wydarzenie; organizację zaplecza medycznego i sanitarnego; ubezpieczenie; płotki zaporowe, transport osobowy; oznakowanie obiektu; ekipę techniczną; projekty graficzne oraz opłatę za centrum promocji.

Osobno zostały poniesione dodatkowe (odrębne) koszty na:

  • catering,
  • organizację bezpłatnej strefy dla dzieci,
  • usługi ochrony,
  • wynajem miejsca do spotkania z kontrahentami oraz przygotowanie/sprzątanie sali i opłata za zużyte media,
  • kampanię reklamową (...),
  • przewóz uczestników wydarzenia z wyznaczanego parkingu na miejsce wydarzenia,
  • zakup banerów i reklam mobilnych.

5. Czy z perspektywy Państwa jako nabywcy usługi organizacji Pikniku konieczne jest aby jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych w celu organizacji tego Wydarzenia? Czy fakt nabycia przez Państwa tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Pikniku (jeśli taka sytuacja miała miejsce)?

Z uwagi na zakres nabywanych usług niezbędnych do realizacji Pikniku niemożliwym było, aby tylko jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych do organizacji Pikniku - w związku z tym z perspektywy Spółki nie jest konieczne, aby tylko jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów. W związku z tym Spółka musiała nabyć świadczenia od różnych usługodawców/dostawców, tak aby możliwe było zorganizowanie Pikniku. Wszystkie czynności nabyte przez Spółkę od różnych usługodawców/dostawców miały na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia jest niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki. Zatem fakt nabycia przez Spółkę świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Pikniku, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie Pikniku spełniającego wymagania Spółki.

6. W jaki konkretnie sposób organizacja Pikniku przełożyła się na wzrost rozpoznawalności marki, budowania renomy Spółki, kreowania pozytywnych relacji z interesariuszami, a także utrwalanie pozytywnego wizerunku Spółki?

Między występami miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Spółka w ramach organizacji Pikniku prowadziła aktywną akcję promocyjną wydarzenia. Zarówno w (...), jak i w miejscowościach ościennych rozwieszono liczne plakaty i banery promujące Piknik. Ponadto, cały teren (...), na którym zorganizowano Piknik był obwieszony plakatami z logiem Spółki, na sąsiadujących blokach mieszkalnych wyświetlano logo Spółki. Spółka zgodnie z przyjętą strategią działania (...). Spółka jest ukierunkowana na dynamiczny rozwój swojej działalności. Rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści, jak i pracownicy fizyczni, równie istotna jest dobra współpraca z władzami samorządów lokalnych, jak i przychylność okolicznych mieszkańców. Organizacja Pikniku przez Spółkę bezpośrednio przekłada się na propagowanie wiedzy o prowadzonej działalności Spółki. Poprzez rozpowszechnianie informacji na temat Spółki a także promowanie marki zwiększył się krąg odbiorców oferowanych towarów oraz usług. Spółka organizując tak ogromne wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników i lokalne społeczności.

7.W jaki konkretnie sposób organizacja Pikniku przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku poprzez akcentowanie na zewnątrz jej istnienia i działalności, a tym samym umacnianie wśród odbiorców i otoczenia obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta biznesowego oraz dobrego pracodawcy?

Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (...) dzięki produkcji wysokiej jakości (...), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w (...). Niemniej, z uwagi na obecną sytuację (...), dla Spółki bardzo istotne znaczenie mają działania konkurencyjne. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi efektywnego kreowania wizerunku, marki lub usługi jest organizacja takich wydarzeniach jak Piknik. Między występami podczas Pikniku miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim działaniom podczas Pikniku, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Piknik był wydarzeniem dużym i znaczącym, a z uwagi na obecną sytuację gospodarczą w Polsce i panującą inflację, niewiele przedsiębiorstw byłoby w stanie zorganizować takie wydarzenie. Dlatego też organizacja Pikniku miała na celu pokazanie i umocnienie siły Spółki na rynku jak i jej stabilności.

8. Czy i w jaki dokładnie sposób udział w Pikniku jej uczestników, (tj. pracowników i ich rodzin, współpracowników, kontrahentów, mieszkańców lokalnych społeczności) przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników i miał wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki? Proszę odnieść się odrębnie do poszczególnych jej uczestników (bez pomijania którejkolwiek z grup) i wykazać związek z obrotem opodatkowanym.

Udział w Pikniku przez jej uczestników przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników i miał wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki w następujący sposób:

  • Pracownicy i ich rodziny: Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (...) tworzyło i tworzy (...). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w Pikniku pracowników i ich rodzin, Spółka zareklamowała siebie jako pracodawcę stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy. Wydarzenie to budowało relacje między pracownikami i zwiększyło ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w Pikniku umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań. Spółka również wskazuje, że uczestnictwo rodzin pracowników Spółki (tzw. osób towarzyszących) podczas imprez integracyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym w możliwej do zaobserwowania praktyce rynkowej. Uczestnictwo ww. osób ma na celu umożliwić pracownikom przyjemniejszą partycypację w Pikniku, co powinno przełożyć się na realizację celów ww. wydarzenia (lepsza integracja, poprawa atmosfery itp.).
  • Współpracownicy: Dzięki możliwości udziału w Pikniku współpracowników, Spółka zareklamowała siebie jako kontrahenta stabilnego, perspektywicznego, z którym warto współpracować. Wydarzenie to budowało relacje między współpracownikami a Spółką oraz jej pracownikami i zwiększyło zaangażowanie współpracowników we wspólne projekty ze Spółką. Dzięki niemu współpracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które mogły przyczynić się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między współpracownikami a Spółką są kluczowe dla sukcesu firmy. Udział w Pikniku umożliwił poprawę zaangażowania współpracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań.
  • Kontrahenci: Między występami podczas Pikniku miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim czynnościom reklamowym Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego, co ma wpływ na sprzedaż opodatkowaną Spółki.
  • Mieszkańcy lokalnych społeczności: Rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje (...). Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest (...). Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. (...) przez Spółkę, a w efekcie w istotny sposób ograniczyć sprzedaż opodatkowaną Spółki).

9. Czy realizacja Pikniku wpływa w jakikolwiek inny sposób na prowadzoną przez Państwa działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT?

W związku z realizacją pikniku Spółka zawarła umowę wyłączności na strefę gastronomiczną, za którą wystawiła fakturę opodatkowaną podatkiem VAT.

10. Czy występuje cenotwórczy charakter ponoszonych wydatków z działalnością opodatkowanych i w jaki konkretnie sposób to się przejawia? Proszę odnieść się do wszystkich poniesionych wydatków.

Wydarzenie nie wpływa na wzrost ceny oferowanych towarów/produktów.

11. Czy i w jaki sposób organizacja Pikniku przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku?

Organizacja Pikniku przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku. Między występami podczas Pikniku miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim działaniom podczas Pikniku, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki.

12. Czy i w jaki sposób realizacja Wydarzenia wpłynęła na wizerunek Spółki, na sposób postrzegania Państwa przez odbiorców jej towarów?

Organizacja Pikniku wpłynęła na wizerunek Spółki i na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów. Między występami podczas Pikniku miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim działaniom podczas Pikniku, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Piknik był wydarzeniem dużym i znaczącym, a z uwagi na obecną sytuację gospodarczą w Polsce i panującą inflację, niewiele przedsiębiorstw byłoby w stanie zorganizować takie wydarzenie. Dlatego też organizacja Pikniku miała na celu pokazanie i umocnienie siły Spółki na rynku, jak i jej stabilności.

13. Czy i w jaki sposób w trakcie Wydarzenia promowane były towary oferowane przez Spółkę?

W ramach wystąpienia, Prezes Spółki podkreślał (...).

14. Czy poszczególne usługi związane z Piknikiem, miały charakter usługi kompleksowej?

Tak, poszczególne usługi związane z Piknikiem w ramach umowy z dostawcą na jego kompleksową organizację miały charakter usługi kompleksowej. Dodatkowo Spółka poniosła inne wydatki, dokumentowane odrębnymi fakturami z innymi dostawcami, które stanowiły odrębne wydatki.

15. Czy przekazywane dzieciom gadżety w bezpłatnej strefie zabaw oraz gadżety (np. kredki, flamastry, breloczki itp.), które zostały przekazane pracownikom, członkom ich rodzin oraz zaproszonym gościom zawierały logo Spółki?

Przekazywane gadżety zawierały logo Spółki.

16. Czy poszczególne świadczenia związane z organizacją Pikniku udokumentowane fakturami, miały charakter usługi kompleksowej, czy też każdy z wydatków został poniesiony odrębnie?

Poszczególne świadczenia związane z organizacją Pikniku w ramach umowy na jego kompleksową organizację miały charakter usługi kompleksowej. Dodatkowo Spółka poniosła odrębne wydatki, dokumentowane odrębnymi fakturami z innymi dostawcami - szczegółowo wskazane w odpowiedzi na pytanie 4.

17. Czy w umowie zawartej z usługodawcą było określone odrębne wynagrodzenie za dostarczane towary i usługi w ramach organizacji Pikniku, czy tez zostało ustalone wynagrodzenie dla całego kompleksowego świadczenia organizacji Wydarzenia.

W umowie na kompleksową organizację Wydarzenia przewidziano wynagrodzenie za całość usługi. Ponadto umowa ta zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy.

Oprócz powyższego zostały poniesione dodatkowe (odrębne) koszty na:

  • catering,
  • organizację bezpłatnej strefy dla dzieci,
  • usługi ochrony,
  • wynajem miejsca do spotkania z kontrahentami oraz przygotowanie/sprzątanie sali i opłata za zużyte media
  • kampanię reklamową (...),
  • przewóz uczestników wydarzenia z wyznaczanego parkingu na miejsce wydarzenia.
  • zakup banerów i reklam mobilnych.

18. Czy wydatki poniesione na organizację Wydarzenia zostały udokumentowane jedną fakturą dokumentującą nabycie przez Państwa kompleksowej usługi organizacji Pikniku, na którą składały się zarówno świadczenia wymienione przez Państwa w ramach kompleksowej usługi organizacji Pikniku, jak i świadczenia wymienione jako koszty dodatkowe, czy też wieloma fakturami dokumentującymi poszczególne wydatki (koszty i koszty dodatkowe)?

Wydatki poniesione na organizację Wydarzenia zostały udokumentowane wieloma fakturami, bowiem Spółka otrzymała zarówno faktury zbiorcze dotyczące Wydarzenia (związane z umową na kompleksową realizację Wydarzenia z jednym usługodawcą), jak i faktury dokumentujące usługi i towary związane z poszczególnymi usługami (od różnych kontrahentów; stanowiące odrębne wydatki). Pomimo jednak faktu, iż na świadczoną przez usługodawców usługi składa się szereg czynności wszystkie te czynności mają na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki.

19. Czy dodatkowe koszty, jakie ponieśli Państwo przy organizacji Pikniku były niezbędne do wykonania usługi głównej spełniającej wymagania Spółki, tj. kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia?

Dodatkowe koszty, jakie poniosła Spółka przy organizacji Pikniku były niezbędne do wykonania usługi głównej spełniającej wymagania Spółki, tj. kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia.

Pytanie

Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji (...) Pikniku ?

Państwa stanowisko w sprawie (uzupełnione pismem z 12 lutego 2024 r.)

Zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT.

W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Spółka stoi na stanowisku, że jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji (...) Pikniku, jako że Piknik został zorganizowany w celu promocji działalności Spółki oraz jej marki, a tym samym w celu zwiększenia potencjalnego wzrostu przychodów Spółki. Spółka zgodnie z przyjętą strategią działania (…). Spółka jest ukierunkowana na dynamiczny rozwój swojej działalności.

Rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści, jak i pracownicy fizyczni, równie istotna jest dobra współpraca z władzami samorządów lokalnych, jak i przychylność okolicznych mieszkańców.

W opisywanej sprawie zakładają Państwo, że poprzez rozpowszechnianie informacji na swój temat a także promowanie marki zwiększy się krąg odbiorców oferowanych towarów oraz usług. Realizacja tego rodzaju przedsięwzięć jest typowa dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na skalę zbliżoną do Spółki, w szczególności dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w branży (…). Poprzez organizację zdarzeń, takich jak Piknik, przedsiębiorcy z jednej strony motywują swoich pracowników (bądź przyszłych pracowników) i poprawiają atmosferę pracy, z drugiej zaś strony promują swoją działalność gospodarczą, markę oraz reklamują swoje produkty. Zdaniem Spółki działania te są wyłączną konsekwencją prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej i służą jej rozszerzaniu i usprawnianiu. Mając na uwadze, że działalność Spółki jest, co do zasady, opodatkowana VAT, w ocenie Spółki ewidentny jest zatem związek powyższych działań z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Co więcej należy podkreślić, że w prawie podatkowym brak jest legalnej definicji reklamy. Według słownikowego znaczenia reklama to działanie mające na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu konkretnych towarów lub do skorzystania z określonych usług (Słownik języka polskiego PWN - wersja internetowa). Biorąc pod uwagę powyższą definicję można przyjąć, że celem reklamy w działalności gospodarczej jest przyciągnięcie jak największej liczby odbiorców do oferty handlowej przedsiębiorcy. W szczególności, celem reklamy jest skuteczne oddziaływanie na odbiorcę, poprzez promowanie nazwy, znaku firmowego, wizerunku lub promowanie oferowanego przez przedsiębiorcę produktu. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Gliwicach z 1 lutego 2012 r., sygn. I SA/GI 673/11) „Reklama to działania podmiotu gospodarczego kształtujące popyt na dane towary, usługi lub markę, poprzez poszerzenie wiedzy o nich, mające na celu zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług tego podmiotu gospodarczego. Reklama może być realizowana za pomocą rozmaitych środków wyrazu oraz przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym poprzez rozpowszechnianie logo firmy. Za logo uznać należy znak handlowy o charakterze graficznym, używany przez daną firmę do identyfikowania marki swojego produktu lub oferowanych usług oraz odróżniania ich od innych. Logo może obejmować zarówno nazwę przedsiębiorcy, jej skrót jak też nazwę konkretnego produktu lub usługi. Każda z tych form, jeżeli jest stosowana w określonych okolicznościach spełnia funkcje reklamowe. Identyfikowana bowiem jest z daną firmą i oferowanymi przez nią towarami lub usługami, zwiększając ich rozpoznawalność oraz pośrednio zachęcając do ich nabycia”.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zorganizowała Piknik, którego celem było wykreowanie określonego wizerunku Spółki oraz reklama produktów oferowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Reklama, w szczególności reklama towarów i usług to działania o charakterze bezpośrednim. Z kolei reklama firmy (przedsiębiorstwa) to forma działań o charakterze mniej bezpośrednim niż reklama konkretnych produktów. W ocenie Spółki Piknik zapewnił Spółce promocję wśród wszystkich jej interesariuszy, niestandardowa działalność marketingowa prowadzona przez Spółkę stanowi podstawę realizacji jej strategicznych celów. Philip Kotler - ojciec marketingu definiuje tę dziedzinę następująco: „Marketing to zarządzanie korzystnymi, a więc przynoszącymi zysk relacjami z klientem. Celem marketingu jest wytworzenie określonych wartości dla klientów i otrzymywanie w zamian określonych wartości od klientów”.

W przedstawionym stanie faktycznym nie powinno budzić wątpliwości, że Spółka organizując wydarzenie jakim był (...) Piknik zareklamowała markę oraz działalność Grupy B., zaznaczając jej ugruntowaną pozycję zarówno na rynku regionalnym, jak i światowym. Należy podkreślić, iż w ostatnich latach firmy coraz chętniej finansują konkursy, mecze, koncerty, czy też konferencje, nie robią jednak tego bezinteresownie, imprezy te umożliwiają owym firmom promowanie swoich produktów, a wydatki na sponsoring zaliczą do kosztów uzyskania przychodu.

Sponsoring (...) umożliwił Spółce zaprezentowanie się okolicznym mieszkańcom, kontrahentom, potencjalnym kontrahentom, pracownikom, potencjalnym pracownikom z jak najlepszej strony, Spółka organizując tak ogromne wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników i lokalne społeczności.

Podsumowując, w związku z powyższym należy zauważyć, że organizacja Pikniku przez Spółkę bezpośrednio przekłada się na propagowanie wiedzy o prowadzonej działalności Spółki, a tym samym na zwiększenie przez nią obrotów.

Powyższe znajduje potwierdzenie przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2017 r., znak: 1462-IPPP1.4512.56.2017.2.MP organ zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez wnioskodawcę i wskazał, że „Wydatki na realizację wymienionych celów zostały poniesione ze środków obrotowych Wnioskodawcy i adresowane było do szerokiej gamy odbiorców. Zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, spółka świadczy usługi oraz dostarcza towary opodatkowane podatkiem VAT. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane o organizacją opisanego Wydarzenia. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, dokonane przez Wnioskodawcę zakupy towarów i usług związanych z organizacją „Wydarzenia”, będą miały wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości. Opisane we wniosku działania reklamowe, mające na celu zwiększenie rozpoznawalności Spółki na rynku oraz reklamę produktów oferowanych przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wpłyną na wysokość osiąganych obrotów. W sposób pośredni zatem wydatki poniesione na organizację widowiska przyczynią się do generowania obrotów. Zgodnie natomiast ze wskazaniem Wnioskodawcy, Spółka nie wykonuje żadnych czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wszystkie świadczone przez nią usługi oraz dostarczane towary są opodatkowane podatkiem VAT. Zorganizowane przez Wnioskodawcę „ Wydarzenie” jest związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy w odniesieniu do powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z organizacją Wydarzenia, o ile nie wystąpią okoliczności przewidziane w art. 88 ustawy o VAT”

Powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 14 października 2019 r. wskazał, że „(...) prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., istnieje nawet wtedy, gdy nie można ustalić bezpośredniego związku pomiędzy zakupem, a opodatkowaną transakcją, a zakup jest po prostu związany z ogólną działalnością podatnika, która co do zasady podlega opodatkowaniu. Innymi słowy, związek ten może być bezpośredni (gdy nabywane towary bądź usługi służą dalszej odsprzedaży lub w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika) lub pośredni (gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a zatem w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i osiąganymi przychodami; poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów).

WSA w Warszawie w wyroku z 14 stycznia 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2043/19 wskazał, że „Konsekwencją uznania przez Dyrektora KIS, że usługi organizacji Wydarzenia, w części obejmującej organizację dodatkowych atrakcji, nie stanowią elementu kompleksowego świadczenia usług jest uznanie, że w tym zakresie te usługi mają charakter odrębny. Organ nie dostrzega więc związku spornych usług z prowadzoną przez Skarżącą działalnością opodatkowaną. W tej kwestii także rację należy przyznać Skarżącej, która wywodzi, że usługi organizacji Wydarzenia (meeting i uroczystość) nabywanych przez Spółkę, również w części obejmującej organizację dodatkowych atrakcji/usług rozrywkowych, mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi VAT dokonywanymi przez Spółkę. Jak wynika z wniosku o interpretację, zasadniczy cel Wydarzenia jest ściśle biznesowy, nastawiony na intensyfikację sprzedaży (zwiększenie efektywności i generowanie zysku), poprzez promocję marki, wzmacnianie wiedzy o ofercie produktowej, wymianę doświadczeń, integrację i motywację pracowników, pogłębiane współpracy z kontrahentami. Organ pominął aspekt znaczenia dodatkowych atrakcji dla budowania wizerunku Skarżącej i wzmocnienia rozpoznawalności marki, jak również rozwijania relacji z pracownikami, kontrahentami, partnerami biznesowymi oraz przedstawicielami mediów. Dodatkowe atrakcje są więc z jednej strony rozrywką, czasem na odpoczynek, punktem urozmaicenia programu Wydarzenia, ale z drugiej strony - czego organ już nie zauważa - jest to nadal dodatkowa okazja dla realizacji gospodarczych celów Skarżącej, tyle że w nieoficjalnych warunkach i luźniejszych rozmowach. W świetle przywołanych argumentów oraz wyżej zaprezentowanych poglądów organów podatkowych i sądów administracyjnych Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że przedstawione stanowisko i rozumienie treści przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

Podkreślić bowiem należy, że aby ocenić, czy dana usługa świadczona jest na potrzeby działalności przedsiębiorstwa podatnika, czy też przeciwnie - na cele osobiste, istotne jest czyja korzyść ma charakter przeważający (por. wyrok TSUE z 16 października 1997 r. w sprawie C-258/95 Julius Fiilibeck Sohne GmbH & Co. KG). Główną korzyść w przypadku organizacji Pikniku odnosi Spółka, bowiem dobre relacje pomiędzy pracownikami, ich integracja pomiędzy sobą, czy też z kadrą zarządzającą, a także pozytywny wizerunek Spółki w mediach, wśród kontrahentów oraz okolicznych mieszkańców odnoszą pozytywny efekt dla jej działalności opodatkowanej.

Podsumowując, w ocenie Spółki, posiada ona prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację (...) Pikniku.

Ponadto, Spółka pragnie zauważyć, iż dla celów ustalenia sposobu opodatkowania Wydarzenia, którego organizacja składa się z wielu różnych czynności i towarów, ustalić należy, czy jest to usługa kompleksowa, czy też każde ze świadczeń wchodzących w jej skład ma charakter odrębny. Usługa kompleksowa realizowana jest wówczas, gdy składa się z wielu różnych świadczeń, które prowadzą w konsekwencji do jednego celu. Cel ten stanowi sam w sobie świadczenie główne, a usługi wykonywane stanowią świadczenia pomocnicze.

Na wstępie odnotowania wymaga, że usługa kompleksowa złożona ze świadczeń akcesoryjnych nie została uregulowana w przepisach Ustawy VAT, jak również przepisach Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347,11.12.2006, s. 1-118 z późn. zm.). Kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie relacji poszczególnych świadczeń oferowanych przez przedsiębiorców w pakiecie, aby stwierdzić czy składają się one na usługę kompleksową, czy też stanowią usługi odrębne - zostały wypracowane w orzecznictwie TSUE. Następnie rozwinięte w orzecznictwie krajowych sądów administracyjnych. Przy czym ocena tego rodzaju każdorazowo wymaga przeprowadzenia całościowej, ostatecznej analizy stanu faktycznego sprawy. Nie jest bowiem in abstracto możliwe udzielenie wyczerpujących wskazówek w tym przedmiocie. Dlatego oceny tego, czy w stanie faktycznym sprawy mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy też świadczeniami niezależnymi i odrębnymi, powinno się dokonywać in concreto, przy uwzględnieniu ogółu okoliczności, w jakich transakcja ma miejsce (por. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 - CPP, ECLI:EU:C: 1999:93, pkt 27 i nast.).

Rozdzielanie i wyodrębnianie poszczególnych usług, podobnie jak ich nieuzasadnione łączenie, uznaje się - z punktu widzenia praktyki gospodarczej - za zabieg sztuczny, pogarszający funkcjonalność systemu VAT, co prowadzi do ograniczenia zasady neutralności podatku, manifestującej się w podstawowym, konstrukcyjnym dla systemu podatku od wartości dodanej prawie do odliczenia (por. wyrok TSUE z 27 września 2012 r. w sprawie C- 392/11 - Field Fisher Waterhouse, ECLI:EU:C:2012:597, pkt 18).

Co do zasady, że każde świadczenie do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej. Natomiast aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), powinna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze.

Usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Wyżej wskazane zagadnienie związane z usługami kompleksowymi było przedmiotem wielu orzeczeń wydawanych zarówno przez TSUE, jak i sądy administracyjne. Początek koncepcji świadczeń kompleksowych dał wyrok Trybunału z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd. W tej sprawie, spółka oferująca klientom usługi w zakresie ochrony przed skutkami utraty lub kradzieży kart kredytowych, przekazywała im również ubezpieczenie. Trybunał, rozpatrując sprawę, uznał, że ubezpieczenie może być opodatkowane tą samą stawką, co pozostałe usługi oferowane przez Card Protection Plan, jeżeli jest to usługa pomocnicza w stosunku do usługi zasadniczej, tzn. usługa, która nie stanowi dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Ogólnie, usługi pomocnicze niestanowiące celu samego w sobie należało, zdaniem Trybunału, opodatkować VAT z zastosowaniem stawki właściwej dla świadczenia głównego. Wyroki TSUE, które zapadły w sprawach o sygn. akt C-111/05 Aktiebolaget NN v. Skatteverket i C-41/04 Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV, z których jednoznacznie wynika, że w sytuacji gdy „(...) Dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej”.

Powyższe dodatkowo znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 22 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1789/17 nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez organ przyznając rację Spółce i wskazując, że „Skarżąca organizując Konferencje w sposób wskazany we wniosku nabędzie świadczenie kompleksowe, w skład którego wejdzie szereg elementów składowych, szczegółowo opisanych we wniosku i otrzyma od zewnętrznego organizatora jedną fakturę dokumentującą realizację kompleksowej usługi, a nie jej poszczególnych elementów składowych. Analiza świadczeń złożonych w okolicznościach przedstawionych we wniosku, pozwala uznać, że nabyta usługa organizacji Konferencji obiektywnie tworzy, w aspekcie gospodarczym, jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter więc należy ją uznać za usługę kompleksową. Nabycie przez Wnioskodawcę opisanych usług można zatem zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca zleca czynności związane z organizacją Konferencji, podmiotowi zewnętrznemu, to podmiot zewnętrzny przygotowuje spotkanie w sposób kompleksowy, tj. jest on odpowiedzialny za niemalże każdy jego element składowy, tak aby wspólnie tworzyły one całe przedsięwzięcie. Zatem celem nabycia tej usługi jest zorganizowanie całej Konferencji przez podmiot zewnętrzny i to on zapewnia wszystkie elementy niezbędne do wykonania tej usługi. Poszczególne usługi, chociaż są niezbędne do organizacji Konferencji zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Skarżącą nie stanowią dla niej celu samego w sobie lecz są jedynie środkiem do lepszego wykorzystania usługi głównej. Zakwestionowane przez organ w interpretacji usługi (organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprez tanecznych) nie mają charakteru samoistnego lecz tworzą w aspekcie ekonomicznym jedną całość z pozostałymi usługami (przygotowaniem i organizacją obiektów, w których odbywa się konferencja, zapewnieniem niezbędnego wyposażenia technicznego, organizacją transportu do miejsca konferencji, w tym organizacją przelotów i komunikacji do i z lotniska w przypadku konferencji organizowanych poza Polską, przygotowaniem gadżetów) - usługę polegającą na organizacji Konferencji. Skoro więc, Wnioskodawca zlecając podmiotowi zewnętrznemu przygotowanie Konferencji, to nabywa on kompleksową usługę organizacji Konferencji”. Reasumując, Sąd stwierdził, że skoro nabywane świadczenia kompleksowe służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej ich wykonanie w pełnej wysokości.

Tym samym w omawianym przypadku nie znajduje zastosowanie art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Spółka będzie nabywała kompleksową usługę organizacji Pikniku (w skład których wchodzą usługi cateringowe). Tym samym, Spółka nie będzie nabywała pojedynczych usług gastronomicznych. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2018 r., znak. 0111-KDIB3-1.4012.83.2018.2.WN, w której stwierdzono: „Co prawda w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu, jednakże powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest usługa kompleksowa, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne”.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż usługi świadczone na rzecz Spółki w związku z organizacją Wydarzenia stanowiły usługi kompleksowe służące do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT, dlatego też Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach je dokumentujących w pełnej wysokości.

W tym miejscu wskazać należy, że uzupełnili Państwo swoje stanowisko pismem z 12 lutego 2024 r. w którym to wskazali, że: „Działając w imieniu (…) (dalej: „Spółka”), w oparciu o pełnomocnictwo, które znajduje się w aktach sprawy i w nawiązaniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z 2 listopada 2023 r. w sprawie o znaku: 0114-KDIP4-2.4012.630.2023.1.MMA pragnę wskazać, że w międzyczasie został wydany Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r., sygn. akt: I SA/Wr 387/23, który wskazuje na możliwość odliczenia VAT naliczonego w analogicznej sprawie. Jak wskazał Sąd: „Organ interpretacyjny musi mieć na uwadze, że po to przedsiębiorcy korzystają z różnych form działań reklamowych i promocyjnych, kierowanych do ogółu społeczeństwa lub osób, z którymi nie mają oni jeszcze żadnych związków, aby wzbudzać u potencjalnych: pracowników, współpracowników, kontrahentów czy inwestorów zaufanie niezbędne do nawiązania takich relacji w bliższej lub dalszej przyszłości, co ma przełożenie na prowadzoną przez nich działalność. (…) Przyjmując odmienną, niż DKIS w zaskarżonej Interpretacji, optykę, należy także pamiętać o wymiernych i ekonomicznie odczuwalnych dla Spółki skutkach związanych z brakiem podejmowania tego typu przedsięwzięć, jak opisane we wniosku, które wpisują się w oczekiwania względem wielkich spółek akcyjnych znajdujących się pod kontrolą Skarbu Państwa o międzynarodowym zasięgu ich działalności, ze strony nie tylko oczywistych grup interesariuszy, lecz całego społeczeństwa. Przedsiębiorstwa takie w ogólnym odczuciu społecznym mają być w coraz większym stopniu mecenasami kultury, historii, sztuki, sportu i tradycji oraz promotorami pozytywnych wartości i więzi społecznych, w tym tożsamości lokalnej i regionalnej, innowacyjności, nowoczesnych technologii, patriotyzmu gospodarczego czy ochrony środowiska, a na arenie międzynarodowej także szeroko pojmowanej polskości. (…) W okolicznościach sprawy, w realizację takich właśnie oczekiwań wobec Spółki wpisują się ww. wydarzenia jubileuszowe (…).”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji nabytych w związku z organizacją Wydarzenia świadczeń za usługi kompleksowe,
  • prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT w związku z organizacją (...) Pikniku w którym wzięli udział pracownicy i ich rodziny, współpracownicy, kontrahenci, mieszkańcy lokalnych społeczności oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
  • faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylona)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

W tym miejscu należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że wiodącym przedmiotem Państwa działalności jest (…). Spółka należy do Grupy Kapitałowej B., zajmuje się (…). W przeważającej części przychody Spółki uzyskiwane są z tytułu sprzedaży wyrobów, głównie (…) oraz towarów na rzecz podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich. W rezultacie Spółka pełni rolę producenta, jak i dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich. Odbiorcą docelowym Spółki są zarówno podmioty powiązane, jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym. Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Dla Spółki istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku przestała być jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Spółka w 2023 zorganizowała (...) Piknik przy okazji obchodów (…). Piknik był wydarzeniem bezpłatnym, niebiletowanym, skierowanym dla pracowników Spółki i ich rodzin oraz okolicznych mieszkańców, wydarzenie zostało zorganizowane w (…) mieście, w którym Spółka posiada swoją siedzibę, na (…). Celem organizacji wydarzenia było kreowanie oraz utrwalanie pozytywnego wizerunku Spółki wobec interesariuszy oraz pracowników, budowanie dobrej relacji z szeroko rozumianymi interesariuszami, a przede wszystkich prowadzenie działalności promocyjno-reklamowej Spółki. Ponadto, celem Pikniku było wpłynięcie na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku poprzez akcentowanie na zewnątrz jej istnienia i działalności, a tym samym umacnianie wśród odbiorców i otoczenia obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta biznesowego oraz dobrego pracodawcy.

W ramach organizacji Pikniku Spółka poniosła następujące koszty:

  • koszty występów artystów i prowadzących, organizacji estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, koszty agregatów, pokazów konfetti, balonów, wynajęcia obiektu, organizacji zaplecza medycznego i sanitarnego, ubezpieczenia, płotków zaporowych, transportu osobowego, oznakowania obiektu, zatrudnienia ekipy technicznej, projektów graficznych oraz opłat za centrum promocji,
  • zakupu usługi cateringowej dla gości VIP,
  • zakupu usługi aranżacji hali dla gości VIP, zorganizowanie strefy VIP, dekoracji strefy, wynajmu mebli,
  • zakupu banerów na przyczepę promującą wydarzenie, koszty kampanii reklamowej (…),
  • zakupu usług ochroniarskich,
  • energii elektrycznej,
  • przewozu uczestników wydarzenia (…) na miejsce wydarzenia,
  • organizacji bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci,
  • zakupu gadżetów reklamowych przekazywanych dzieciom w bezpłatnej strefie zabaw,
  • zakupu gadżetów reklamowych, każdy poniżej 20 zł (kredki, flamastry, breloczki itp.).

Nabycie towarów i usług w związku z organizacją Wydarzenia miało związek wyłącznie z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Spółka otrzymała zarówno faktury zbiorcze dotyczące Wydarzenia, jak i faktury dokumentujące usługi i towary związane z poszczególnymi usługami. Wydatki poniesione na organizację Wydarzenia zostały udokumentowane wieloma fakturami, bowiem Spółka otrzymała zarówno faktury zbiorcze dotyczące Wydarzenia (związane z umową na kompleksową realizację Wydarzenia z jednym usługodawcą), jak i faktury dokumentujące usługi i towary związane z poszczególnymi usługami (od różnych kontrahentów; stanowiące odrębne wydatki). Pomimo jednak faktu, iż na świadczoną przez usługodawców usługi składa się szereg czynności wszystkie te czynności mają na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Dodatkowe koszty, jakie poniosła Spółka przy organizacji Pikniku były niezbędne do wykonania usługi głównej spełniającej wymagania Spółki, tj. kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia.

Usługodawcy, od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację Pikniku byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT. Byli to różni usługodawcy.

W ramach Wydarzenia została podpisana umowa na jego kompleksową organizację, która obejmowała: występy artystów i prowadzących; organizację estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, agregatów, pokazów konfetti, balonów; wynajęcie obiektu na którym zostało zorganizowane wydarzenie; organizację zaplecza medycznego i sanitarnego; ubezpieczenie; płotki zaporowe, transport osobowy; oznakowanie obiektu; ekipę techniczną; projekty graficzne oraz opłatę za centrum promocji.

Osobno zostały poniesione dodatkowe (odrębne) koszty na:

  • catering,
  • organizację bezpłatnej strefy dla dzieci,
  • usługi ochrony,
  • wynajem miejsca do spotkania z kontrahentami oraz przygotowanie/sprzątanie sali i opłata za zużyte media,
  • kampanię reklamową (…),
  • przewóz uczestników wydarzenia z wyznaczanego parkingu na miejsce wydarzenia,
  • zakup banerów i reklam mobilnych.

Wszystkie czynności nabyte przez Spółkę od różnych usługodawców/dostawców miały na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia jest niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki. Zatem fakt nabycia przez Spółkę świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Pikniku, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie Pikniku spełniającego wymagań Spółki.

W związku z realizacją Pikniku Spółka zawarła umowę wyłączności na strefę gastronomiczną, za którą wystawiła fakturę opodatkowaną podatkiem VAT. Wydarzenie nie wpływa na wzrost ceny oferowanych towarów/produktów. Organizacja Pikniku przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku. Między występami podczas Pikniku miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ, jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim działaniom podczas Pikniku, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Organizacja Pikniku wpłynęła na wizerunek Spółki i na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów.

W przedmiotowej sprawie mają Państwo wątpliwości, czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji (...) Pikniku.

Aby ocenić prawidłowość Państwa stanowiska w przedmiotowym zakresie w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w analizowanej sytuacji, Spółka dokonała nabycia kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia.

Generalnie system podatku od wartości dodanej opiera się na zasadzie, że każde świadczenie jest traktowane odrębnie i niezależnie na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.

Ani dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, ze zm.), ani też przepisy krajowe nie zawierają definicji świadczenia złożonego. Brak również szczególnych uregulowań dotyczących przesłanek uznawania danego świadczenia za świadczenie złożone. Ocena, w jakich okolicznościach świadczenia powiązane należy traktować jako świadczenia jednolite, kształtowana jest na bazie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W szczególności wskazać należy wyrok Trybunału z 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 Talacre Beach Caravan Sales Ltd, w którym Trybunał stwierdził, że należy dać prymat ochronie zasady, nierozszerzania zwolnienia podatkowego nad traktowaniem kilku dostaw jako świadczenia złożonego, opodatkowanego wedle zasad dotyczących świadczenia głównego. Każde odstępstwo od zasadniczej stawki podatku od towarów i usług winno być zatem interpretowane ściśle i ta ogólna zasada musi być brana bezwzględnie pod uwagę przy ocenie okoliczności konkretnej sprawy.

W pewnych jednak okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (por. np. wyrok TSUE z 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd, z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP, z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o.). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiera zatem wskazówki dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione, żeby uznać określony zespół świadczeń za świadczenie złożone.

Jedna transakcja występuje zatem wtedy, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (por. np. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd, ww. wyrok C-392/11; ww. wyrok TSUE C-224/11; lub też wyrok TSUE z 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Tumkey Solutions Poland sp. z o.o.).

Ponadto jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, natomiast pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią świadczenie lub świadczenia dodatkowe/pomocnicze, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne tj. dzielące los prawny świadczenia głównego. W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe/pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego, tj. stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z tego świadczenia (por. ww. wyrok TSUE C-349/96, C-392/11, C-224/11 lub też C-155/12).

Poza tym w wyroku z 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl Trybunał wskazał, że aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. W orzeczeniu tym Trybunał wskazał na konieczność dokonania analizy charakteru transakcji także z punktu widzenia nabywcy, z uwagi na fakt, że to właśnie perspektywa nabywcy powinna być podstawą do ustalenia, jaki był rzeczywisty charakter świadczenia. Tak również TSUE orzekł w wyroku z 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09: „W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego”.

Natomiast w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie 041/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV, Trybunał wskazał, że art. 2 (1) VI Dyrektywy „należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.

Powyższe oznacza, że dla oceny, czy w danej sytuacji są spełnione przesłanki dla uznania danego zespołu świadczeń za jedno świadczenie kompleksowe jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, dla nabywcy będą one miały istotną wartość. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej, praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie wyklucza zastosowania do poszczególnych jego elementów odrębnych cen.

Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.

W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią kilka niezależnych świadczeń czy jedno świadczenie, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji (por. ww. wyrok TSUE C-392/11 lub C-224/11). Nie ma jednak bezwzględnej zasady dotyczącej ustalania zakresu danego świadczenia z punktu widzenia podatku VAT, a co za tym idzie, w celu ustalenia zakresu danego świadczenia należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności, w jakich ma miejsce dana transakcja.

Podmioty (usługodawcy), od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację danego Wydarzenia byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i byli to różni usługodawcy.

Opisane Wydarzenie - (...) Piknik - zorganizowali Państwo w taki sposób, że zawarli Państwo jedną umowę z usługodawcą na kompleksową usługę organizacji Pikniku, ponosząc wydatki na: występy artystów i prowadzących; organizację estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, agregatów, pokazów konfetti, balonów; wynajęcie obiektu na którym zostało zorganizowane wydarzenie; organizację zaplecza medycznego i sanitarnego; ubezpieczenie; płotki zaporowe, transport osobowy; oznakowanie obiektu; ekipę techniczną; projekty graficzne oraz opłatę za centrum promocji. W umowie na kompleksową organizację Wydarzenia przewidziano wynagrodzenie za całość usługi. Ponadto umowa ta zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy.

Oprócz powyższego zostały poniesione dodatkowe (odrębne) koszty na:

  • catering,
  • organizację bezpłatnej strefy dla dzieci,
  • usługi ochrony,
  • wynajem miejsca do spotkania z kontrahentami oraz przygotowanie/sprzątanie sali i opłata za zużyte media
  • kampanię reklamową (...),
  • przewóz uczestników wydarzenia z wyznaczanego parkingu na miejsce wydarzenia.
  • zakup banerów i reklam mobilnych.

Ponadto wydatki poniesione na organizację Wydarzenia zostały udokumentowane wieloma fakturami, bowiem Spółka otrzymała zarówno faktury zbiorcze dotyczące Wydarzenia (związane z umową na kompleksową realizację Wydarzenia z jednym usługodawcą), jak i faktury dokumentujące usługi i towary związane z poszczególnymi usługami (od różnych kontrahentów; stanowiące odrębne wydatki).

Dodatkowe koszty, jakie poniosła Spółka w związku z Piknikiem były niezbędne do organizacji Wydarzenia.

Tym samym należy zgodzić się z Państwem, że usługa organizacji (...) Pikniku nabyta od jednego usługodawcy obejmująca kompleksową usługę organizacji (...) Pikniku, obejmująca wydatki na: występy artystów i prowadzących; organizację estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, agregatów, pokazów konfetti, balonów; wynajęcie obiektu na którym zostało zorganizowane wydarzenie; organizację zaplecza medycznego i sanitarnego; ubezpieczenie; płotki zaporowe, transport osobowy; oznakowanie obiektu; ekipę techniczną; projekty graficzne oraz opłatę za centrum promocji - stanowiła świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tego świadczenia nie powinny podlegać odrębnej analizie. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji (...) Pikniku, na które składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej, takie jak wymienione powyżej. Dlatego też nabywaną przez Spółkę usługę organizacji (...) Pikniku można uznać za usługę kompleksową, zaś czynności wchodzące w jej skład należy uznać za świadczenia pomocnicze.

Natomiast poniesione przez Państwa dodatkowe koszty związane z organizacją Pikniku, tj. odrębne wydatki na:

  • catering,
  • organizację bezpłatnej strefy dla dzieci,
  • usługi ochrony,
  • wynajem miejsca do spotkania z kontrahentami oraz przygotowanie/sprzątanie sali i opłata za zużyte media
  • kampanię reklamową w (...),
  • przewóz uczestników wydarzenia z wyznaczanego parkingu na miejsce wydarzenia.
  • zakup banerów i reklam mobilnych,

które co prawda były niezbędne do organizacji Pikniku, nie będą jednak elementem wyżej opisanej kompleksowej usługi organizacji Pikniku, gdyż Spółka nabyła te świadczenia od kilku innych odrębnych dostawców i zostały one udokumentowane odrębnymi fakturami. Wszystkie ww. dodatkowe świadczenia jako niestanowiące elementu kompleksowej usługi organizacji Pikniku należy zatem analizować odrębnie w kontekście prawa do odliczenia podatku VAT.

Oceniając zatem całościowo Państwa stanowisko, zgodnie z którym usługi świadczone na rzecz Spółki w związku z organizacją (...) Pikniku stanowiły usługi kompleksowe uznaję za nieprawidłowe, gdyż jak wykazano powyżej z usługą kompleksową mamy w Państwa przypadku do czynienia tylko w przypadku usługi organizacji Pikniku z wyłączeniem tych usług, na które ponieśli Państwo dodatkowe odrębne wydatki udokumentowane odrębnymi fakturami wystawionymi przez innych usługodawców.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, że zgodnie z przytoczonym wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje - nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione - w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Należy w tym miejscu wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje ani pojęcia usług gastronomicznych, ani pojęcia usług cateringowych. Posiłkując się zatem definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN przyjąć należy, że usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, tj. w restauracji czy innym lokalu. Catering oznacza natomiast dostarczenie przygotowanych posiłków w miejsce wskazane przez zamawiającego, np. do siedziby spółki. W świetle powyższego uznać należy, że catering różni się od usług gastronomicznych.

Pojęcie „usług gastronomicznych” rozumiane jest wąsko. Jego zakres znaczeniowy pokrywa się z tym określonym w art. 6 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112; Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1, ze zm.) dla „usług restauracyjnych”, które zdefiniowane zostały jako świadczone w lokalu należącym do usługodawcy usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów albo też żywności i napojów stanowić ma przy tym jedynie element większej całości, w której przeważać powinny usługi.

Podobnie wypowiedział się również Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie C-231/94 Faalborg-Gelting. W powyższym orzeczeniu TSUE udzielił odpowiedzi na pytanie, kiedy mamy do czynienia z usługą restauracyjną, a kiedy ze sprzedażą żywności „na wynos”, t.j. de facto z dostawą towarów. Jak zauważył TSUE, usługa restauracyjna jest rezultatem szeregu czynności, począwszy od gotowania potrawy do jej serwowania, przy czym jednocześnie do dyspozycji klienta pozostaje infrastruktura, w tym jadalnia z pomieszczeniami sąsiadującymi (np. szatnia), umeblowanie i zastawa stołowa. Osoby, które w ramach wykonywania swojego zawodu pracują w restauracjach, wykonują na rzecz nabywcy posiłków wiele czynności, takich jak nakrywanie do stołu, doradzanie klientowi i objaśnianie szczegółów dotyczących posiłków w menu, podawanie do stołu i sprzątanie po zakończeniu konsumpcji. Usługi restauracyjne charakteryzuje zatem cały zespół cech i czynności, przy czym dostawa posiłku jest jedynie częścią usługi, choć stanowi dominujący element. Zatem należy je klasyfikować dla celów VAT jako świadczenie usług. Jednocześnie TSUE podkreślił, że sytuacja wygląda odmiennie, jeśli transakcja dotyczy posiłków „na wynos” i nie obejmuje usługi mającej na celu uzyskanie wzrostu konsumpcji na miejscu przy odpowiednim podaniu potrawy. Wtedy mamy do czynienia z dostawą towarów (tj. żywności).

Wprawdzie powyższy wyrok dotyczył rozstrzygnięcia kwestii miejsca opodatkowania określonych czynności, jednak zaprezentowany przez TSUE podział na usługi restauracyjne oraz dostarczanie żywności „na wynos” może być pomocny przy ustaleniu rzeczywistego charakteru cateringu. Wyrok ten w pośredni sposób pomaga odróżniać klasyczne usługi gastronomiczne od cateringu, rozumianego jako przygotowanie i dostarczenie żywności we wskazane miejsce.

Usługi restauracyjne i cateringowe, choć bardzo podobne, nie są tożsame. Ich różnice są bardzo istotne z punktu widzenia podatku VAT.

W świetle powyższego przyjąć należy, że wyłączenie, o którym mowa cyt. wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy dotyczy tylko usług gastronomicznych rozumianych jako usługi restauracyjne. Nie obejmuje ono natomiast usług cateringowych.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane niezwłocznie po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in. wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

W konsekwencji z wyroku tego wynika, że aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związek pomiędzy zakupami, a działalnością gospodarczą co do zasady powinien być bezpośredni, może być również pośredni jednak tylko gdy zakupy związane są z działalnością gospodarczą („wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika”). W przeciwnym wypadku koszty pośrednie nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.

Przenosząc tezy płynące z powyższych orzeczeń, w tym orzeczenia C-435/05 na grunt niniejszej sprawy należy zauważyć, że nie można zakładać, że w każdym przypadku ten związek pośredni zakupów uprawnia do odliczenia podatku. Oznacza to, że wydatki związane z organizacją zaprezentowanego przez Państwa wydarzenia mogą być kwalifikowane jako mające związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną, ale nie muszą.

Wskazać także należy, że nie wystarczy subiektywne przekonanie o wpływie poniesionego wydatku na osiągnięcie przyszłych obrotów. Nawet jeśli, zdaniem podatnika, działania podejmowane są w ramach przyjętej strategii biznesowej można przypisać do społecznej odpowiedzialność biznesu, to należy mieć również na uwadze, że każdy wydatek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W Państwa opinii w ramach opisanego we wniosku Wydarzenia pośrednimi implikacjami podjętych działań, które miały przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są: zareklamowanie swojej działalności oraz siebie jako pracodawcy stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy, a także jako silnego kontrahenta biznesowego oraz dobrego współpracownika. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Pikniku miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie, czy utrzymanie dobrych relacji z interesariuszami.

W świetle powyższego w każdym przypadku w celu przyznania prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, konieczne jest wykazanie racjonalnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ocena, czy w konkretnych okolicznościach faktycznych wpływać będą one (i w jaki sposób) na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, prowadząc do generowania opodatkowanych obrotów. Konieczne jest także, aby związek z tą działalnością był bezsporny i ścisły, a także aby wydatki miały cenotwórczy charakter, tj. miały wpływ na ceny oferowanych towarów czy usług.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (...) tworzyło i tworzy kulturę (...). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w Pikniku pracowników, Spółka zareklamowała siebie jako pracodawcę stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy. Wydarzenie to budowało relacje między pracownikami i zwiększyło ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w Pikniku umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań.

Wskazali Państwo również, że dzięki możliwości udziału w Pikniku współpracowników, Spółka zareklamowała siebie jako kontrahenta stabilnego, perspektywicznego, z którym warto współpracować. Wydarzenie to budowało relacje między współpracownikami a Spółką oraz jej pracownikami i zwiększyło zaangażowanie współpracowników we wspólne projekty ze Spółką. Dzięki niemu współpracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które mogły przyczynić się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między współpracownikami a Spółką są kluczowe dla sukcesu firmy. Udział w Pikniku umożliwił poprawę zaangażowania współpracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań. Ponadto między występami podczas Pikniku miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim czynnościom reklamowym Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego, co ma wpływ na sprzedaż opodatkowaną Spółki.

Wskazali Państwo również, że rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka prowadzi otwarty dialog z przedstawicielami lokalnej społeczności i jednostkami samorządu terytorialnego, co więcej Spółka aktywnie wspiera inwestycje społeczne w edukację na poziomie lokalnym, mające na celu włączenie mieszkańców i zapewnienie we współdziałaniu w społeczno- ekonomicznym rozwoju. Ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, nie tylko kompensując (…), ale umacniając przyjazne nastawienie społeczności lokalnej do Spółki, które jest niezbędne w związku z ambitnymi planami rozwoju Spółki w tym (…).

Biorąc pod uwagę profil działalności Spółki jako przedsiębiorstwa z branży (...) i uwzględniając wpływ, jaki działalność ta wywiera na (...), a także cel realizowanego Wydarzenia którym było kreowanie oraz utrwalanie pozytywnego wizerunku Spółki wobec interesariuszy oraz pracowników, budowanie dobrej relacji z szeroko rozumianymi interesariuszami, a przede wszystkich prowadzenie działalności promocyjno-reklamowej Spółki oraz wpłynięcie na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku poprzez akcentowanie na zewnątrz jej istnienia i działalności, a tym samym umacnianie wśród odbiorców i otoczenia obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta biznesowego oraz dobrego pracodawcy, należy uznać, że istniał pośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy zakupami zrealizowanymi w związku z Piknikiem a działalnością opodatkowaną Spółki. Wydatki te choć nie miały bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, jednakże - przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki - pośrednio miały związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Spółka organizując wydarzenie jakim był (...) Piknik zareklamowała markę oraz działalność Grupy B., zaznaczając jej ugruntowaną pozycję zarówno na rynku regionalnym, jak i światowym. Wskazali Państwo, że w ostatnich latach firmy coraz chętniej finansują konkursy, mecze, koncerty, czy też konferencje, nie robią jednak tego bezinteresownie, imprezy te umożliwiają owym firmom promowanie swoich produktów, a wydatki na sponsoring zaliczą do kosztów uzyskania przychodu. Sponsoring (...) Pikniku umożliwił Spółce zaprezentowanie się okolicznym mieszkańcom, kontrahentom, potencjalnym kontrahentom, pracownikom, potencjalnym pracownikom z jak najlepszej strony, Spółka organizując tak ogromne wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników i lokalne społeczności.

Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest (...). Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. (...) przez Spółkę, a w efekcie w istotny sposób ograniczyć sprzedaż opodatkowaną Spółki).

W ramach Pikniku Spółka poniosła koszty zakupu towarów i usług niezbędnych do jego zorganizowania, tj. występy artystów i prowadzących; organizację estrady, nagłośnienia, światła, scenografii, zaplecza muzycznego, agregatów, pokazów konfetti, balonów; wynajęcie obiektu na którym zostało zorganizowane wydarzenie; organizację zaplecza medycznego i sanitarnego; ubezpieczenie; płotki zaporowe, transport osobowy; oznakowanie obiektu; ekipę techniczną; projekty graficzne oraz opłatę za centrum promocji oraz dodatkowe koszty w postaci: cateringu; organizacji bezpłatnej strefy dla dzieci; usług ochrony; wynajmu miejsca do spotkania z kontrahentami oraz przygotowania/sprzątania sali i opłaty za zużyte media; kampanii reklamowej w (…); przewozu uczestników wydarzenia z wyznaczanego parkingu na miejsce wydarzenia oraz zakupu banerów i reklam mobilnych.

Organizacja Pikniku, z którym związane były ww. towary i usługi, przełożyła się nie tylko na rozwój Spółki rozumiany jako utrzymanie i wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również wpłynęły na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przełożyło się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Dzięki takiemu działaniu Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Nie można zatem wykluczyć, że działania w ramach Pikniku przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu (czynnemu podatnikowi VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez usługodawców w związku z poniesionymi wydatkami dotyczącymi Wydarzenia w którym udział brali: pracownicy i ich rodziny, współpracownicy, kontrahenci, mieszkańcy lokalnych społeczności oraz przedstawicieli władz samorządowych, gdyż z treści wynika, że wszystkie poniesione wydatki mają związek z celami działalności gospodarczej i są związane z czynnościami opodatkowanymi.

Prawo do odliczenia przysługuje również do nabytych w ramach organizacji usług cateringowych, gdyż jak wyjaśniono powyżej charakter tych świadczeń jest odmienny od usług gastronomicznych, dlatego art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy nie ma tu zastosowania.

A zatem Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto, w odniesieniu do powołanego przez Państwa w uzupełnieniu wniosku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r., sygn. akt: I SA/Wr 387/23, wskazać należy, że nie ma on zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż nie dotyczy wbrew Państwa twierdzeniu analogicznej sprawy. Należy w tym miejscu wskazać, że specyfika prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej oraz krąg odbiorców oferowanych towarów nie pozwala na przyjęcie, że pomimo pewnego podobieństwa - sprawa rozstrzygnięta wskazanym przez Państwa wyrokiem może zostać uznana za wiążącą w sprawie Państwa wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Należy podkreślić, że każdy z wyroków zapada na gruncie unikalnego stanu faktycznego, i w zasadzie wyłącznie do niego się ogranicza. Ocena omawianej kwestii, tj. prawa do odliczenia podatku VAT w związku z ponoszonymi wydatkami na organizację różnorodnych Wydarzeń związanych z obchodami Jubileuszu nie jest kwestią uniwersalną, dającą się odnieść do ogólnych okoliczności w analizowanych sprawach, lecz opiera się na wielu przesłankach i powinna być dokonywana z punktu widzenia każdego odrębnego stanu faktycznego. Specyfika działalności podmiotów jest na tyle różnorodna, że niekiedy nawet podobne okoliczności faktyczne nie spowodują analogicznych konsekwencji prawnopodatkowych, a tym samym nie mogą być tożsamo traktowane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).