Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywane w związku z realizacją projektu. - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.15.2024.2.AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.15.2024.2.AK

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywane w związku z realizacją projektu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywane w związku z realizacją projektu pn. „(...)”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 lutego 2024 r. (wpływ 12 lutego 2024 r.) oraz pismem z 16 lutego 2024 r. (wpływ 16 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina (...) podpisała umowę na dofinansowanie projektu pn. „(...)” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oś priorytetowa 4 - Efektywność energetyczna, działanie 4.3 - Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków, poddziałanie 4.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych. Dofinansowanie projektu to 80% wydatków kwalifikowanych, wnioskowane dofinansowanie to (...) zł.

Zakres projektu zakłada kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej - Szkoła Podstawowa w (...). Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych poprzez realizację kompleksowej termomodernizacji. Zakres inwestycji obejmuje modernizację instalacji elektrycznej, instalacji centralnego ogrzewania, wymiana stolarki okiennej, ocieplenia ścian zewnętrznych, wykonana została izolacja dachu, ocieplone zostały ściany fundamentowe.

Realizowany projekt należy do zadań własnych Gminy (...) wynikających z art. 7 ust. 1 pkt 1, 8 i 15 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r.

Faktury dokumentujące nabycie są wystawiane na Gminę ...

Gmina (...) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, Gmina do celów odliczenia podatku VAT ustala wskaźniki proporcji, o których mowa w art. 86 oraz 90 ustawy o podatku VAT. Towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane wyłącznie do celów wykonywanej przez Gminę działalności wynikającej z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, tak więc będą służyły czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czynnościom zwolnionym z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 oraz 26 ustawy o podatku VAT.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu stanu faktycznego

W ramach realizacji projektu „(...)”, termomodernizacją zostały objęte wyłącznie budynki szkolne Szkoły Podstawowej w (...).

Pytanie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku z 12 lutego 2024 r.)

Czy Gmina (...) ma możliwość obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług w ramach realizowanego projektu pn. „(...)”, jeśli termomodernizacją zostały objęte wyłącznie budynki szkolne Szkoły Podstawowej w (...)?

Państwa stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku z 12 lutego 2024 r.)

W ocenie Gminy (...), na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z realizacją projektu pn. „(...)”, Gminie nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług służących realizacji projektu, ponieważ nie zostanie spełniony podstawowy warunek umożliwiający podatnikowi skorzystanie z prawa odliczenia podatku naliczonego, jakim jest bezpośredni związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W ocenie Wnioskodawcy ten warunek nie zostanie spełniony ponieważ termomodernizacją zostały objęte wyłącznie budynki szkolne Szkoły Podstawowej w (...), które przeznaczone są na potrzeby edukacji publicznej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ władzy publicznej będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z powyższych przepisów, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści powołanych przepisów art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że za podatnika podatku od towarów i usług będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem jednostka samorządu terytorialnego działa w charakterze podatnika wykonując we własnym imieniu i na własny rachunek czynności spełniające definicję działalności gospodarczej, określone w art. 15 ust. 2 ustawy.

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.):

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1, 8 i 15 ustawy o samorządzie gminnym:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;

8) edukacji publicznej;

15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.

Wskazali Państwo, że podpisali Państwo umowę na dofinansowanie projektu pn. „(...)” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zakres projektu zakłada kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej - Szkoła Podstawowa w (...). W ramach realizacji projektu „(...)”, termomodernizacją zostały objęte wyłącznie budynki szkolne Szkoły Podstawowej w ... Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych poprzez realizację kompleksowej termomodernizacji. Zakres inwestycji obejmuje modernizację (...).

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług w ramach realizowanego projektu pn. „(...)”.

Jak już wskazano, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W analizowanej sprawie związek taki nie występuje.

Jak bowiem Państwo wskazali, realizowany projekt należy do Państwa zadań własnych wynikających z art. 7 ust. 1 pkt 1, 8 i 15 ustawy o samorządzie gminnym. Towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane wyłącznie do celów wykonywanej przez Państwa działalności wynikającej z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, tak więc będą służyły czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czynnościom zwolnionym z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 oraz 26 ustawy o podatku VAT.

Tym samym stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na brak związku ze sprzedażą generującą podatek należny, nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupu towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pn. „(...)”.

Zatem, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).