Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.904.2023.6.ICZ
Temat interpretacji
Czy wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia od innych przedsiębiorców usług gastronomicznych oraz alkoholu w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług:
- w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia od innych przedsiębiorców usług gastronomicznych w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego, jest nieprawidłowe (kwestia częściowo objęta pytaniem nr 1);
- w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia napojów alkoholowych w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego, jest prawidłowe (kwestia częściowo objęta pytaniem nr 1).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy kwestii:
- czy Wnioskodawca nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne oraz napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z ustawą o VAT;
- czy dla nabywanych usług gastronomicznych prawidłowo wystawiana jest faktura VAT ze stawką podatku 8%.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 stycznia 2024 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej też „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie placówki gastronomicznej, tj. restauracji.
Co do zasady Wnioskodawca świadczy usługi gastronomiczne/cateringowe, tj. podaje klientom przygotowane na miejscu w restauracji posiłki do konsumpcji na miejscu bądź na wynos. Do tych posiłków, jeżeli takie jest życznie klienta, podawane są także napoje alkoholowe.
Wnioskodawca świadczy także usługi kompleksowe, tj. organizuje spotkania okolicznościowe dla klientów, np. spotkania firmowe dla zorganizowanej grupy osób. Wówczas ze względu na większą ilość obsługiwanych gości Spółka posiłkuje się podwykonawcami, tj. zleca wykonanie konkretnych posiłków.
Zgodnie z zawartą umową z przedsiębiorcą oraz wystawianą fakturą VAT, Spółka nabywa od tego innego przedsiębiorcy usługi gastronomiczne. Usługodawca przyjeżdża do restauracji prowadzonej przez Spółkę i przygotowuje na miejscu posiłek, który jest wydawany klientom lub też w pewnych przypadkach usługodawca dostarcza do restauracji gotowe dania.
Spółka ponadto zastanawia się nad wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek tzw. estońskim CIT. Jednocześnie też Spółka wprowadziła w umowie spółki powtarzające się świadczenia niepieniężne wykonywane przez wspólników na rzecz spółki, uregulowane w art. 176 KSH, za wynagrodzeniem odpowiadającym cenom rynkowym.
Pismem z 24 stycznia 2024 r. uzupełnili Państwo opis sprawy w następujący sposób:
1.Czy są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?
TAK
2.Czy w ramach wykonywanej działalności gospodarczej wykonują Państwo wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
TAK.
Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług oznaczone we wniosku nr 1
Czy Wnioskodawca nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne oraz napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z ustawą o VAT?
Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług
Jak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT: „Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanych przez niego faktur z tytułu nabycia towarów i usług, w takim zakresie, w jakim dokonane zakupy mają związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi”.
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nabywa usługi gastronomiczne tj. przygotowywanie posiłków jak i nabycie alkohol w celu wykonywania czynności opodatkowanych VAT, gdyż wykorzystuje je dalej świadcząc kompleksową usługę w ramach prowadzonej restauracji, w tym na organizowanych spotkaniach większych grup.
Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 31 marca 2022 r., nr 1462-IPPP3.4512.977.2016.8.2022.S.PC
„(...) O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. (...)”.
Spółka nabywa usługi gastronomiczne i alkohol w celu zrealizowania kompleksowej usługi imprezy firmowej, na której udostępnia lokal, obsługę kelnera oraz serwuje klientom dania wraz z napojami alkoholowymi. Nabycie to wiąże się więc pośrednio z działalnością przedsiębiorcy, gdyż ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami.
Ewentualna możliwość odliczenia VAT od alkoholu mogła być kwestionowana do końca listopada 2008 r. do kiedy obowiązywał przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednak uchylenie tej regulacji z dniem 1 grudnia 2008 r. spowodowało, że odliczenie VAT od nabytego alkoholu jest uzależnione jedynie od związku zakupu z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez podatnika.
Prawo do odliczenia VAT od alkoholu potwierdzają obecnie indywidualne interpretacje organów skarbowych. Przykładem interpretacji podatkowych wskazujących na możliwość odliczenia podatku z faktur dokumentujących nabycie alkoholu są: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2.11.2009 r. nr IBPP1/443-798/09/AZb, gdzie wskazano: „uznać należy, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. prezentów w postaci m.in alkoholu (niezależnie od możliwości zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, bądź braku takiej możliwości) - o ile faktycznie - nabycie to jest związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych”, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11.10.2011 r. nr IPTPP2/443-303/11-4/AW, czy też interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6.05.2015 r. nr IBPP1/4512-52/15/LSz.
W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18.08.2017 r. nr 0114- KDIP1-1.4012.235.2017.1.RR wskazano: „Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca przekazuje swoim kontrahentom w ramach reprezentacji zakupiony alkohol lub inne prezenty, a więc należy przyjąć, że przekazanie to związane jest, co prawda pośrednio, z czynnościami opodatkowanymi. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Zatem przy nabyciu alkoholu bądź innych prezentów Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.
Natomiast jak określono w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, odliczenia VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem: nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób; usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a (zgodnie z tym przepisem w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi).
W praktyce zdarza się, że podatnicy VAT na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dokonują zakupu usług w celu zorganizowania kompleksowej usługi, np. organizacji spotkania firmowego, w skład których wchodzą m.in. usługi gastronomiczne - jak w przypadku Wnioskodawcy.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych prezentują pogląd, że zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania VAT powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, to usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa świadczenia (lub więcej czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o VAT.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2018 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.268.2018.1.ISK, stwierdził, że w świetle art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatek naliczony z tytułu nabycia m.in. usług gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa konferencyjna, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.
Inaczej mówiąc, jeżeli przedmiotem nabycia jest kompleksowa usługa np. organizacji szkolenia lub spotkania firmowego, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w całości (pod warunkiem istnienia związku zakupu z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Pozostałe interpretacje odnoszące się do przedmiotowego tematu, m.in.: interpretację indywidualną Ministra Finansów (z upoważnienia którego działa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 9 lutego 2015 r., sygnatura: IPPP2/443-1136/14-3/KOM; interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2015 r., sygnatura IPPP1/443-1398/14-2/AP czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 maja 2015 r., sygnatura: IPPP2/4512-251/15-2/AO).
Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne oraz napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo, w zakresie podatku od towarów i usług, w kwestii objętej pytaniem nr 1 jest częściowo prawidłowe oraz częściowo nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w świetle tego przepisu,
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub świadczenia usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy,
zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a)uchylony
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Z powyższego przepisu wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.
Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, kupujących gotowe posiłki dla pasażerów oraz usług noclegowych nabytych przez podatników wyłącznie w celu ich odprzedaży, tj. po nabyciu usługi w celu przeniesienia jej na kolejnego nabywcę (tj. w związku z tzw. refakturą usługi).
Zatem powyższy przepis wyłącza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków ponoszonych w związku z nabyciem usług noclegowych oraz gastronomicznych.
Z opisu sprawy wynika, że świadczą Państwo usługi kompleksowe, tj. organizują Państwo spotkania okolicznościowe dla klientów, np. spotkania firmowe dla zorganizowanej grupy osób. Wówczas ze względu na większą ilość obsługiwanych gości posiłkują się Państwo podwykonawcami, tj. zlecają Państwo wykonanie konkretnych posiłków. Zgodnie z zawartą umową z przedsiębiorcą nabywają Państwo od tego innego przedsiębiorcy usługi gastronomiczne. Usługodawca przyjeżdża do restauracji prowadzonej przez Państwa i przygotowuje na miejscu posiłek, który jest wydawany klientom lub też w pewnych przypadkach usługodawca dostarcza do restauracji gotowe dania.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne oraz napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego mają Państwo prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z ustawą o VAT (kwestia objęta częściowo pytaniem nr 1).
Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa nie można zgodzić się z Państwem, że będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabywane usługi gastronomiczne od zewnętrznych podmiotów.
Ustawodawca w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy wprost wskazuje, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, kupujących gotowe posiłki dla pasażerów, który nie ma miejsca w analizowanej sprawie.
Wobec powyższego nabyte przez Państwa usługi gastronomiczne od zewnętrznych podmiotów, jako niezbędne do wyświadczenia przez Państwa kompleksowej usługi na rzecz swoich klientów, mieszczą się w zakresie usług wskazanych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku, zatem nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług gastronomicznych, pomimo że usługi te są związane z czynnościami opodatkowanymi.
Wobec powyższego Państwa stawnowisko, w zakresie w którym uważają Państwo, że nabywając od innych przedsiębiorców usługi gastronomiczne (…) w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest nieprawidłowe.
Ponadto Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy nabywając napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego mają Państwo prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z ustawą o VAT (kwestia objęta częściowo pytaniem nr 1).
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz cytowane przepisy prawa, aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy. Podatnik musi wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W tym miejscu warto przywołać orzeczenie TSUE z 8 lutego 2007 r. C-435/05 w sprawie Investrand BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, jako wyraz ugruntowanej linii orzeczniczej w TSUE w zakresie przyznawania prawa do odliczenia podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku.
Należy jednak zauważyć, że w wyroku tym (pkt 23) w pierwszej kolejności TSUE wskazał, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem, aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT i określić zakres tego prawa, zasadniczo konieczne jest istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 24; w sprawie Abbey National, pkt 26; oraz wyrok z dnia 3 marca 2005 r. w sprawie C-32/03 Fini H, Zb. Orz. str. I - 1599, pkt 26). Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług zakłada, iż wydatki poczynione celem ich nabycia stanowiły element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzących prawo do jego odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 30, w sprawie Abbey National, pkt 28, jak i wyrok z dnia 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 Cibo Participations, Rec. str. I 6663, pkt 31).
Następnie w pkt 24 wyroku TSUE wskazał, że prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (zob. w szczególności ww. wyroki w sprawach Midland Bank, pkt 23 i 31 oraz Kretztechnik, pkt 36).
Z powyższego wynika aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związek pomiędzy zakupami, a działalnością gospodarczą co do zasady powinien być bezpośredni, może być również pośredni jednak tylko gdy zakupy związane są z działalnością gospodarczą („wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika”). W przeciwnym wypadku koszty pośrednie nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
Należy podkreślić, że w jednym i w drugim wypadku istnienie bezpośredniego i ścisłego związku zakłada, iż koszt świadczeń powodujących naliczenie podatku jest włączony odpowiednio w cenę poszczególnych transakcji objętych podatkiem należnym lub w cenę towarów lub usług świadczonych przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.
Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ustawy o VAT w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie napojów alkoholowych. Jak wskazali Państwo przedmiotem prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej jest prowadzenie restauracji. Państwa działaność jast opodatkowana podatkiem VAT.
W ramach prowadzonej działalnosci restauracyjnej świadczą Państwo kompleksowe usługi organizowania spotkań okolicznościowych dla klientów. W ramach prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem VAT, co do zasady, świadczą Państwo usługi gastronomiczne/cateringowe, tj. podają Państwo klientom przygotowane na miejscu w restauracji posiłki do konsumpcji. Do tych posiłków, jeżeli takie jest życznie klienta, podawane są także napoje alkoholowe.
Jeżeli zatem towary tego rodzaju (tj. napoje alkoholowe) są konieczne do realizacji osiągnięcia celu gospodarczego tj. polegajacego na prowadzeniu restauracji, co w konsekwencji prowadzi do osiągnięcia określonego rodzaju przychodu w wyniku zorganizowania spotkań okolicznościowych dla klientów, należy uznać, że zakupy te są związane ze sprzedażą opodatkowaną.
Tym samym z uwagi na powyższe będą mieli Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie przez Państwa towarów (napojów alkoholwych) w celu ich przekazania na rzecz klienta podczas organizacji spotkań okolicznościowych, gdyż zostanie spełniony podstawowy warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy, jakim jest „wykorzystanie” nabytego towaru w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, w omawianym przypadku jest to prowadzenie restauracji.
Jednocześnie należy zauważyć, że wydatki ponoszone na zakup towarów alkoholowych na potrzeby prowadzenia restauracji, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta powinny być należycie udokumentowane. Posiadane dokumenty powinny w sposób jednoznaczny potwierdzać cel i charakter wydatku oraz jego niezbędność z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej (prowadzenia restauracji).
W związku z powyższym, skoro prowadzona przez Państwa działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnienia a jednocześnie nabywane przez Państwa towary w postaci napojów alkoholowych są nabywane na rzecz klienta w celu osiągnięcia lepszych rezultatów prowadzonej działalności gospodarczej, co przekłada się na osiągnięcie wyższych obrotów z działalności gospodarczej, to towary te mają związek z działalnością gospodarczą, a w rezultacie z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, zatem przysługuje Państwu, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup ww. towarów (tj. napojów alkoholowych).
Reasumując, w przedmiotowej sprawie zostały spełnione warunki do uznania, że zakupione towary (napoje alkoholowe), o których mowa we wniosku, są „wykorzystywane wyłącznie” do działalności gospodarczej opodatkowanej, co powoduje, że mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT z faktur VAT dokumentujących nabycie ww. towarów.
Zatem Państwa stanowisko, w zakresie w którym uważają Państwo, że nabywając (…) napoje alkoholowe w celu organizacji dla klientów kompleksowej usługi w postaci np. spotkania firmowego Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ocena Państwa stanowiska w kwestii objętej pytaniem nr 2 oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.
Ponadto należy zauważyć, że na poparcie własnego stanowiska przywołali Państwo interpretacje indywidualne, z podmiotowego punktu widzenia walor prawny wydanej interpretacji indywidualnej jest taki, że interpretacja rodzi skutki prawne jedynie w odniesieniu do wnioskodawcy i wyłącznie do przedstawionego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Nie można zatem powoływać się w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub skarbowej, postępowania sądowoadministracyjnego na interpretację indywidualną, która została wydana innemu wnioskodawcy, chociaż w podobnej sprawie.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).
Końcowo podkreśla się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musicie się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Macie Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.