Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.768.2023.2.KT
Temat interpretacji
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży udziału w nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 3 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziału w nieruchomości o nr 1 i 2. Uzupełniła go Pani pismami z 16 stycznia 2024 r. (wpływ 18 stycznia 2024 r.) oraz z 26 stycznia 2024 r. (wpływ 30 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnień wniosku)
W dniu 12.08.2021 r. w odpowiedzi na złożony wniosek Wnioskodawczyni otrzymała interpretację indywidualną. Poniżej treść złożonego wniosku. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:
W dniu 13 września 2013 r., Wnioskodawczyni … nabyła działkę o numerze 3. Nieruchomość nabyta została w wyniku umowy sprzedaży przez osobę prywatną, a przy jej zakupie Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP, nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (tereny zabudowy mieszkaniowej). Nabyta zgodnie z aktem notarialnym, bez związku z prowadzoną wtedy przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą i poza jej zakresem. Nabyta do majątku osobistego (wtedy stan cywilny Wnioskodawczyni panna) na użytek prywatny – Wnioskodawczyni miała na tamten czas w planach przyszłościowych budowę małego ekonomicznego budynku mieszkalnego na potrzeby osoby żyjącej w pojedynkę. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb – co oznacza grunty orne.
W momencie zakupu działka użytkowana była jako tereny uprawne przez osobę trzecią. W dniu 27 września 2013 r. dla zachowania terenu w dobrym stanie do czasu rozpoczęcia realizacji swoich planów, Wnioskodawczyni odpłatnie, za kwotę 200 zł brutto wydzierżawiła nieruchomość na użytek rolniczy na okres jednego roku. W kolejnych latach, aż do 2020 r. nieruchomość była wydzierżawiana na użytek rolniczy, jednak już nieodpłatnie, ponieważ Wnioskodawczyni w dalszym ciągu nie podejmowała żadnych działań związanych z budową, a zależało jej na dobrym utrzymaniu terenu. Gdyby pole nie było uprawiane, mogłoby to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze. Na działce rozpoczęto częściowe utwardzanie gruntu, systemem gospodarczym celem łatwiejszego poruszania się po nieruchomości. Czynność ta nie wymagała zgłoszeń ani pozwolenia na budowę, do dnia dzisiejszego nie została zakończona.
W dniu 7 stycznia 2017 r. … – brat Wnioskodawczyni nabył działkę sąsiednią o numerze 4. Nabycie nastąpiło w drodze darowizny od rodziców … i …, zgodnie z aktem notarialnym do majątku osobistego. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb – co oznacza grunty orne. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP, nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (tereny zabudowy mieszkaniowej). Po nabyciu nieruchomość była wydzierżawiona na użytek rolniczy nieodpłatnie, celem utrzymania terenu w dobrym stanie. Gdyby pole nie było uprawiane, mogłoby to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze. Na działce rozpoczęto częściowe utwardzanie gruntu, systemem gospodarczym celem łatwiejszego poruszania się po nieruchomości.
W dniu 7 stycznia 2017 r. … – brat Wnioskodawczyni nabył działkę sąsiednią o numerze 4. Nabycie nastąpiło w drodze darowizny od rodziców … i …, zgodnie z aktem notarialnym do majątku osobistego. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb – co oznacza grunty orne. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP, nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (tereny zabudowy mieszkaniowej). Po nabyciu nieruchomość była wydzierżawiona na użytek rolniczy nieodpłatnie, celem utrzymania terenu w dobrym stanie. Gdyby pole nie było uprawiane, mogłoby to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze. Na działce rozpoczęto częściowe utwardzanie gruntu, systemem gospodarczym celem łatwiejszego poruszania się po nieruchomości.
Działki 3 (nabyta przez Wnioskodawczynię jak opisano wyżej) i 4 (nabyta przez brata Wnioskodawczyni, jak opisano wyżej) to działki ściśle ze sobą sąsiadujące, a jedynie działka 3, posiada urządzony z drogi głównej zjazd.
W 2015 roku w wyniku wprowadzonych przez Urząd Gminy … działki 3 i 4 oraz otaczające ją działki sąsiednie zmieniły oznaczenie w MPZP na F14U, tj. pod zabudowę usługową.
W dniu 29 lipca 2020 r. … i … właściciele działek o numerach 3 i 4 dokonali bez dopłat notarialnej zamiany w udziałach. … tytułem zamiany przeniosła na rzecz brata … udział w nieruchomości wynoszącej ½ części we własności nieruchomości 3, a w zamian … tytułem zamiany przeniósł na rzecz siostry … udział w nieruchomości wynoszącej ½ części we własności nieruchomości 4. W wyniku opisanego aktu … i … stali się w udziałach wynoszących po ½ części właścicielami działek o numerach 3 i 4, a opisane działki zostały przypisane do jednej księgi wieczystej.
W dniu 29 lipca 2020 r. pomiędzy Sprzedającymi … i …, a Kupującym Spółką … reprezentowaną przez pełnomocnika została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży pod warunkiem, w której:
-Sprzedający oświadczyli, że planują przeprowadzenie postępowania o scalenie i podział geodezyjny działek nr 3 i nr 4 zgodnie z wstępnym projektem. Kupujący i Sprzedający oświadczyli, że opisane wyżej postępowanie o scalenie i podział geodezyjny przeprowadzone zostanie kosztem i staraniem Spółki (Kupującego);
-… i … zobowiązali się sprzedać Spółce …, całe swoje udziały wynoszące po ½ części we własności działki gruntu o powierzchni około 0,2750 ha powstałej w wyniku scalenia i podziału dziatek gruntu nr 3 i 4 (powstała na skutek przeprowadzonego podziału nieruchomość opisana w dalszej części wniosku ma numer 2 i jej sprzedaż jest przedmiotem składanego o Interpretację wniosku) pod opisanymi niżej warunkami:
1.uzyskania przez Spółkę prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zabudowania nabywanej nieruchomości, obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Spółki,
2.uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację publicznego zjazdu na przedmiotową nieruchomość (która powstanie w wyniku scalenia i podziału działek nr 3 i 4) lub pozwolenia na budowę przedmiotowego zjazdu według koncepcji Kupującego, a także uzyskania zapewnienia zarządcy drogi o niewprowadzeniu ograniczeń tonażowych utrudniających obsługę komunikacyjną nieruchomości,
3.niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji,
4.potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych,
5.wydania przez właściwy organ prawomocnej i ostatecznej decyzji o scaleniu działek nr 3 i 4, a następnie podział działki powstałej w wyniku scalenia działek nr 3 i 4 zgodnie z planami inwestycyjnymi Spółki,
6.uzyskania przez Kupującego warunków technicznych przyłączy – kanalizacji sanitarnej, wodnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącza energetycznego zgodnie z koncepcją Kupującego, pozwalających na realizacje planowanej inwestycji w okresie 6 (sześciu) miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży,
7.uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowym,
8.uzyskania przez Sprzedających własnym kosztem i staraniem, najpóźniej do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez właściwego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), o konieczności naliczenia bądź zwolnienia z podatku VAT,
9.złożenia wniosku do właściwego Sądu o założenie nowej księgi wieczystej bez obciążeń lub uzyskania uprawnionego na bezciężarowe odłączenie przedmiotowej działki, kosztem i staraniem Sprzedającego, w terminie do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, a działający w imieniu Spółki pełnomocnik niezwłocznie, to jest w terminie 14 dni po spełnieniu się wyżej wymienionych warunków, najpóźniej do dnia 29 stycznia 2022 r., opisane wyżej udziały zobowiązuje się kupić.
Wnioski o wydanie decyzji z pkt 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9 mają być składane w imieniu i na rzecz Spółki Kupującego. Wnioski o wydanie decyzji i interpretacji z pkt 2, 8 mają być składane w imieniu i na rzecz Sprzedających. Kupujący i Sprzedający zgodnie oświadczyli, że koszty związane z realizacją warunków określonych w pkt. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 poniesie Kupujący, natomiast koszty związane z wydaniem interpretacji określonych w pkt 8, której dotyczy składany wniosek poniosą Sprzedający.
Sprzedający określili, że:
1.Udzielają Kupującemu pełnomocnictwa z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych I prawnych niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń opisanych w § 4 niniejszego aktu, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem na terenie nieruchomości określonych w § 1 niniejszego aktu warunków technicznych dotyczących przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej i centralnego ogrzewania, w szczególności do złożenia wniosków o wydanie przedmiotowych warunków oraz ich odbioru, uzyskaniem decyzji na lokalizację zjazdu publicznego, w szczególności do złożenia wniosków w celu jej uzyskania oraz odbioru. Sprzedający oświadczają, że przez cały okres obowiązywania umowy przedwstępnej niniejsze pełnomocnictwo jest nieodwołalne i nie wygasa wskutek śmierci mocodawcy.
2.Wyrażają zgodę na dysponowanie przez Kupującego nieruchomościami opisanymi w § 1 przedmiotowego aktu na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w związku art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.) w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii i tym podobnych oraz udostępnią Kupującemu nieruchomości będące przedmiotem niniejszej umowy celem przeprowadzenia badań gruntu.
3.Wyrażają zgodę na usytuowanie przez Kupującego własnym kosztem i staraniem na działkach nr 3 i 4 tymczasowego przyłącza energetycznego zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci oraz treścią umowy przyłączeniowej zawartej z operatorem. Jednocześnie Kupujący oświadcza, iż w przypadku niezawarcia przez strony umowy przyrzeczonej sprzedaży usunie własnym kosztem i staraniem usytuowane na działce urządzenia oraz ureguluje wszelkie należności związane z korzystaniem z tegoż przyłącza energetycznego.
Sprzedający zobowiązali się nie podejmować jakichkolwiek czynności lub powstrzymywać od dokonania jakichkolwiek działań mających na celu utrudnienie lub uniemożliwienie dokonania przez Kupującego podziału nieruchomości opisanego w akcie.
Sprzedający zobowiązali się od dnia zawarcia umowy i przez cały okres jej powstrzymać od działań mających na celu taką zmianę stanu prawnego i faktycznego zbywanej nieruchomości, która będzie powodowała pogorszenie sytuacji prawnej lub faktycznej Kupującego
Na podstawie niniejszej umowy – aktu notarialnego złożono również wniosek wieczysto księgowy o dokonanie w dziale trzecim Księgi wieczystej nieruchomości wpisu, roszczenia o zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży na rzecz spółki … .
29 lipca 2020 r. Kupujący i Sprzedający podpisali także umowę dzierżawy na czas nieokreślony z wymienioną wyżej Spółką, wraz z aneksem na okres 3 miesięcy, w wyniku której sprzedający otrzymali w 8/2020 kwotę po 75 zł na osobiste konta bankowe, jako płatność za wymieniony okres z góry. Przytoczona umowa dzierżawy została podpisana celem przekazania dzierżawcy prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w zakresie uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń.
Na podstawie opisanych powyżej umowy przedwstępnej i umowy dzierżawy Kupujący, posiadając prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, działa jako inwestor oraz pozyskuje niezbędne do realizacji inwestycji zgody w swoim Imieniu, w tym pozwolenie na budowę, co znacznie przyspieszy finalizację transakcji, bo w przypadku finalnej sprzedaży będzie mógł bezzwłocznie rozpoczynać budowę.
W dniu 9 grudnia 2020 r. Wójt Gminy … wydał Decyzję, w wyniku której zatwierdził projekt podziału nieruchomości o numerach 3 oraz 4 o łącznej powierzchni 0,3489 ha, w ten sposób, że w wyniku podziału powstały działki o numerach 1 o powierzchni 0,0739 ha oraz 2 o powierzchni 0,2750 ha, pod warunkiem że przy zbywaniu nowo wydzielonych działek, dla działki 1 zostanie ustanowiona odpowiednia służebność drogowa. Decyzja stała się prawomocna w dniu 4 stycznia 2021 r. W kwietniu 2021 r., w wyniku prac prowadzonych przez geodetę, działającego na rzecz Spółki … (inwentaryzacji terenu, przygotowywania dla Spółki mapy dla celów projektowych), działka 2 zmieniła oznaczenie gruntów na Bi 1900 m2, grunty orne kl. IV – 850 m2. Działka 2 ma stanowić przedmiot opisanej we wniosku sprzedaży.
W odpowiedzi na przytoczony wniosek otrzymano decyzję 0111-KDIB3-3.4012.308.2021.2.MW UNP: …, iż w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego było nieprawidłowe i opisana sprzedaż będzie podlegała podatkowi VAT. Opisany w przytoczonym wyżej wniosku przebieg zdarzeń zakończył się jednak brakiem finalizacji transakcji. W lutym 2022 roku Spółka … złożyła oświadczenie o zgodzie na wykreślenie roszczenia o zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży a tym samym całkowicie zrezygnowała z zakupu opisanej nieruchomości. Po tym fakcie właściciele nieruchomości … i … nie dokonywali żadnych zmian w zakresie nieruchomości. W najbliższej przyszłości planowane jest wystawienie nieruchomości (działek 1 i 2) na sprzedaż, za pośrednictwem biura nieruchomości lub bezpośrednio klientowi który będzie zainteresowany, w zależności od tego jaki klient będzie zainteresowany zakupem, będzie to firma lub osoba prywatna. Działka stanowiła iw momencie sprzedaży będzie stanowiła teren niezabudowany.
Dodatkowe informacje na temat Wnioskodawczyni
Od 1 kwietnia 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą jako podatnik VAT – czynny (NIP: ...), w okresie do dziś działalność była wielokrotnie wznawiana i zawieszana. Aktualny stan – od 01.01.2023 działalność zawieszona 12 września 2015 r.
Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński, umów majątkowych rozszerzających wspólność ustawową nie zawierała. W 2017 roku Wnioskodawczyni zakupiła nieruchomość (której pozostaje właścicielem) w …, działkę o numerze 5 z wydanymi warunkami zabudowy na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni 0,0881 ha oraz udział w działce 6 o powierzchni 0,0278 ha wynoszący 32/128 części przeznaczonej pod urządzenie drogi wewnętrznej. Wnioskodawczyni zakupiła działkę za oszczędności zgromadzone przed zawarciem związku małżeńskiego, nabycie nastąpiło do majątku osobistego, z myślą o budowie domu. Po kilku miesiącach Wnioskodawczyni podjęła decyzję, że ze względu na sąsiadujące z działką gospodarstwo oraz wydzielające się zapachy, lokalizacja nie będzie najlepszym miejscem do zamieszkania, dlatego w 2018 roku rozpoczęta budowę domku jednorodzinnego na innej nieruchomości w ... , stanowiącej własność rodziców, na podstawie użyczenia gruntu na cele budowlane. Wnioskodawczyni nigdy nie dokonywana sprzedaży gruntów. Od marca 2019 roku jest osobą pracującą na etacie, które stanowi źródło jej utrzymania.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku, po przedstawieniu w sposób czytelny pierwotnie wskazanego we wniosku opisu sprawy, udzielono odpowiednio następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:
1)czy jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT?
Odp. Nie jest Pani.
2)czy prowadziła/prowadzi Pani działalność gospodarczą? Jeżeli tak, to proszę wskazać okres prowadzenia działalności gospodarczej.
Odp. Prowadziła Pani działalność gospodarczą od kwietnia 2010 do listopada 2023 roku.
3)jaki był/jest zakres prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej?
Odp. Usługi pakowania.
4)czy Pani działalność gospodarcza jest aktualnie zawieszona czy też nie? Jeżeli tak, to czy Pani działalność została formalnie zlikwidowana?
Odp. Działalność została zlikwidowana.
5)w jaki sposób dokonała Pani nabycia działki nr 3?
Odp. Działka o nr 3 została nabyta 13.09.2013 roku w wyniku umowy kupna/sprzedaży z osobą prywatną aktem notarialnym.
6)w jaki sposób stała się Pani współwłaścicielką działki nr 4?
Odp. Stała się Pani współwłaścicielką działki nr 4 w następujący sposób:
29.07.2020 roku ... i ... właściciele działek o nr 3 i 4 dokonali bez dopłat, notarialnej zamiany w udziałach. ... tytułem zamiany przeniosła na rzecz brata ... udział w nieruchomość, wynoszącej ½ części we własności nieruchomości 3, a w zamian ... tytułem zamiany przeniósł na rzecz siostry ... udział w nieruchomości wynoszącej ½ części we własności nieruchomości 4.
7)w jakim celu nabyła Pani działkę (udziały w działkach) nr 3 i 4?
Odp. Działkę o nr 3 zakupiła Pani z planem budowy małego budynku mieszkalnego na potrzeby osoby żyjącej w pojedynkę (wtedy stan cywilny panna). Nabycie udziału (poprzez umowę zamiany) w działce 4 zostało w celu możliwości realizacji podpisanej później przedwstępnej umowy sprzedaży spółce .... Ostatecznie, przyrzeczona umowa sprzedaży nie została podpisana a spółka zrezygnowała z zakupu nieruchomości.
8)w jaki sposób zostało udokumentowane nabycie działek (udziałów w działkach) nr 3 i 4 (np. faktura, rachunek, umową cywilnoprawna)? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Za pomocą odrębnych aktów notarialnych.
9)czy działki (udziały w działkach) nr 3 oraz nr 4 były wykorzystywane w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to:
a)w jakim okresie były wykorzystywane ww. działki w działalności gospodarczej?
b)czy wycofała Pani uprzednio z działalności gospodarczej do majątku prywatnego te działki wykorzystywane w działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to kiedy?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 3 – Nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej, 4 – Nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej
10)czy działki (udziały w działkach) nr 3 oraz nr 4 od momentu ich nabycia do momentu ich podziału, były udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy? Jeżeli tak, to należy wskazać:
a)datę zawarcia ww. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy?
b)na jaki okres była zawarta ww. umowa?
c)czy była Pani stroną umowy?
d)czy umowa miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Jeśli umowa miała charakter odpłatny to jaka była kwota czynszu z tytułu ww. umowy oraz czy odprowadzała Pani należne podatki?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 3
a)27.09.2013 umowa dzierżawy.
b)Okres jednego roku.
c)Była Pani stroną umowy.
d)Umowa na okres jednego roku miała charakter odpłatny – na kwotę 200,00 zł brutto. Zostały odprowadzone należne podatki. W kolejnych latach, aż do roku 2020 nieruchomość była wydzierżawiona nieodpłatnie (dla zachowania dobrego stanu terenu).
3 i 4
a)29.07.2020 umowa dzierżawy; 29.07.2020 aneks do umowy dzierżawy.
b)Umowy dzierżawy na czas nieoznaczony, którą aneks zmienił na okres 3 miesięcy.
c)Stroną umowy byłam ja (... i ... (było to po podpisaniu umowy zamiany).
d)Umowa miała charakter odpłatny – 75,00 zł brutto. Zostały odprowadzone należne podatki.
11)czy z tytułu nabycia działek (udziałów w działkach) nr 3 oraz nr 4 przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 3 – Nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. 4 – Nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
12)czy przy nabyciu działek (bądź udziałów w działkach) nr 3 oraz nr 4był wykazany podatek należny? Jeżeli nie, to dlaczego podatek nie był wykazany? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 3 – był wykazany podatek od czynności cywilnoprawnych – 2%, opłata sądowa, taksa notarialna, VAT od taksy notarialnej. 4 – był wykazany podatek od czynności cywilnoprawnych – 2%, opłata sądowa, taksa notarialna, VAT od taksy notarialnej.
13)w jaki sposób/do jakich celów będą do momentu ich podziału były wykorzystywane przez Panią działki (udziały w działkach) nr 3 oraz nr 4? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Działka 3 została zakupiona przez Panią z zamiarem budowy małego budynku mieszkalnego na Pani potrzeby, była Pani wtedy panną bez dzieci, jednak w późniejszym czasie Pani sytuacja życiowa uległa zmianie, więc nie wykorzystała Pani działki tak jak Pani planowała. Udziały w działce 4 zostały nabyte (poprzez umowę zamiany) w celu możliwości podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży ze spółką ....
14)czy działki (udziały w działkach) nr 3 oraz nr 4 od momentu ich nabycia, były do momentu ich podziału wykorzystywane wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaka działalność zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT była wykonywana? (należy podać podstawę prawną zwolnienia). Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 3 – nie była wykorzystywana przez Panią w żadnej działalności, a jedynie wydzierżawiana jak opisano w powyższych punktach. 4 – nie była wykorzystywana przez Panią w żadnej działalności, a jedynie wydzierżawiana jak opisano w powyższych punktach.
15)w jaki sposób powstały działki nr 1 oraz nr 2?
Odp. Działki o nr 1 oraz 2 powstały poprzez przeprowadzenie postępowania o scalenie i podział geodezyjny działek nr 3 oraz 4. Na podstawie decyzji Wójta Gminy ... w wyniku której zatwierdził projekt podziału nieruchomości o nr 3 oraz 4 o łącznej powierzchni 0,3489 ha w ten sposób, że w wyniku podziału powstały działki 1 o powierzchni 0,0739 ha oraz 2 o pow. 0,2750 ha.
16)czy działki (udziały w działkach) nr 1 oraz nr 2 były wykorzystywane w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to:
a.w jakim okresie były wykorzystywane ww. działki w działalności gospodarczej?
b.czy wycofała Pani uprzednio z działalności gospodarczej do majątku prywatnego te działki wykorzystywane w działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to kiedy?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Udziały w działkach 1 oraz 2 nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej.
17)jaki udział w działkach nr 1 oraz nr 2 Pani posiada? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 1 – 50%, 2 – 50%.
18)w jaki sposób/do jakich celów będą do momentu ich sprzedaży wykorzystywane przez Panią działki (udziały w działkach) nr 1 oraz nr 2? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Nie planuje Pani wykorzystania działek o nr 1 oraz 2 do momentu sprzedaży.
19)czy działki (udziały w działkach) nr 1 oraz nr 2były/są/będą do momentu ich sprzedaży wykorzystywane wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaka działalność zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT była wykonywana? (należy podać podstawę prawną zwolnienia). Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Nie planuje Pani wykorzystania działek o nr 1 oraz 2 do momentu sprzedaży.
20)czy działki (udziały w działkach) nr 1 oraz nr 2 były/są/będą do dnia ich sprzedaży udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy? Jeżeli tak, to należy wskazać:
a.datę zawarcia ww. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy?
b.na jaki okres była/jest/będzie zawarta ww. umowa?
c.czy była/jest/będzie Pani stroną umowy?
d.czy umowa miała/ma/będzie miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Jeśli umowa miała/ma/będzie miała charakter odpłatny to jaka była kwota czynszu z tytułu ww. umowy oraz czy odprowadzała Pani należne podatki?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 1 – Nie będzie – brak najemcy/dzierżawcy. 2 – Nie będzie – brak najemcy/dzierżawcy.
21)czy w stosunku do opisanych działek (udziałów w działkach) nr 1 oraz nr 2 występowała/wystąpi do dnia sprzedaży Pani z wnioskiem o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla tej nieruchomości? Jeśli tak, to kiedy i w jakim celu? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 1 – nie występowała Pani, 2 nie występowała Pani.
22)czy w stosunku do opisanych działek (udziałów w działkach) nr 1 oraz nr 2 podejmowała/podejmie do dnia sprzedaży Pani działania zmierzające do zmiany przeznaczenia terenu lub jakiekolwiek działania? Jeśli tak, to kiedy i w jakim celu? Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. We wcześniejszych latach przed opisywanym podziałem geodezyjnym, rozpoczęto częściowe utwardzanie gruntu systemem gospodarczym, celem łatwiejszego poruszania się po nieruchomości. Czynność ta nie wymagała zgłoszenia ani pozwolenia na budowę i nie została zakończona. W trakcje trwania umowy ze spółką ..., w wyniku prac prowadzonych przez geodetę działającego na rzecz spółki (inwentaryzacji terenu, przygotowania map dla spółki) działka 2 zmieniła oznaczenie gruntów częściowo na Bi. Nie planuje Pani podejmować działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu dla działek 1, 2.
23)czy na dzień sprzedaży dla działek (udziałów w działkach)nr 1 oraz nr 2 zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu? Jeśli tak, to proszę wskazać:
a)kiedy decyzja została/zostanie wydana?
b)czy do momentu sprzedaży dla ww. działek wystąpiły (a jeśli tak, to jakie) okoliczności powodujące wygaśnięcie, uchylenie lub unieważnienie ww. decyzji o warunkach zabudowy?
c)z czyjej inicjatywy nastąpi/nastąpiło wydanie decyzji o warunkach zabudowy, tj. Pani czy Kupującego?
d)jakie jest/będzie przeznaczenie działki zgodnie z ww. decyzją o warunkach zabudowy?
e)realizacji jakiej inwestycji na działce dotyczy ww. decyzja o warunkach zabudowy?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Na terenie gminy, gdzie znajdują się działki 1 oraz 2 obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – nie są wydawane decyzje o warunkach zabudowy dla działek.
24)czy dokonywała/będzie dokonywała Pani jakichkolwiek czynności (ponosiła nakłady) w celu przygotowania działek (udziałów w działkach) nr 1 oraz nr 2do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie działki, wytyczenie dróg dojazdowych, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.) – jeśli tak, to jakie były/będą to czynności (nakłady)?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. W trakcie trwania umowy przedwstępnej ze spółką ..., spółka ... własnym kosztem i staraniem wykonała przyłącze elektryczne, którego nie zlikwidowała po rozwiązaniu umowy. Po rozwiązaniu umowy z ..., nie dokonywała Pani czynności i nie ponosiła nakładów w celu przygotowania działek (udziałów w działkach) 1, 2 do sprzedaży Wraz z drugim współwłaścicielem nieruchomości planuje Pani podpisać umowę z biurem pośrednictwa nieruchomości, które zajmie się sprzedażą nieruchomości.
25)czy zamierza Pani zawrzeć z przyszłym nabywcą (nabywcami) działek (udziałów w działkach) nr 1 oraz nr 2 umowę/umowy przedwstępną/przedwstępne sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:
a.jakie konkretnie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy zawartej z przyszłym nabywcą w zakresie ww. poszczególnych działek będą ciążyć na kupującym a jakie na sprzedającym?
b.czy w ww. umowie przedwstępnej sprzedaży zostaną ustalone konkretne warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży ww. poszczególnych działek? Jeśli tak, to jakie?
c.czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący będzie inwestował w infrastrukturę ww. poszczególnych działek? Jeśli tak – jakie działania podejmie do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. Nie zamierza Pani zawierać przedwstępnych umów sprzedaży.
26)czy do dnia sprzedaży zamierza Pani udzielić pełnomocnictw osobom trzecim do dysponowania działkami nr 1 oraz nr 2, bądź dokonywania czynności związanych z ww. działkami? Jeśli tak, to prosimy wskazać zakres pełnomocnictwa, w szczególności:
a.do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń udzielone zostaną pełnomocnictwa dla nabywcy w odniesieniu do poszczególnych działek?
b.jakich konkretnie czynności do momentu sprzedaży będzie dokonywał kupujący w związku z udzielonym pełnomocnictwem w zakresie poszczególnych działek?
Proszę wskazać odrębnie dla każdej z działek.
Odp. 1 – nie zamierza Pani udzielać pełnomocnictw osobom trzecim, 2 – nie zamierza Pani udzielać pełnomocnictw osobom trzecim.
27)na jakie cele zamierza Pani przeznaczyć środki finansowe uzyskane ze sprzedaży działek (udziałów w działkach) nr 1 oraz nr 2?
Odp. 1 – cele mieszkaniowe, być może zakup samochodu, fajne wczasy, wygodne życie; 2 – cele mieszkaniowe, być może zakup samochodu, fajne wczasy, wygodne życie.
28)w jaki sposób nawiązała/zamierza Pani nawiązać kontakt z nabywcą poszczególnych działek (udziałów w działkach) nr 1 oraz nr 2?
Odp. Sprzedaż działek 1 oraz 2 będzie zlecona do biura pośrednictwa nieruchomości.
29)czy działka nr 5 jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?
Odp. Działka 5 jest niezabudowana.
30)czy zamierza Pani sprzedać działkę nr 5?
Odp. Obecnie nie zamierza Pani sprzedać działki 5.
31)czy zamierza Pani sprzedać udział w działce nr 6?
Odp. Obecnie nie zamierzam sprzedać udział w działce nr 6.
32)czy posiada Pani również inne nieruchomości (działki), oprócz wskazanych we wniosku? Jeśli tak, proszę podać ile nieruchomości (działek), jakiego rodzaju Pani posiada i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości (działek):
a.kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabyła Pani nieruchomość (działkę)?
b.w jaki sposób wykorzystywała i wykorzystuje Pani tę nieruchomość (działkę)?
c.czy nieruchomość (działka) jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?
d.czy zamierza Pani sprzedać nieruchomość (działki)?
Odp. Nie posiada Pani.
33)czy wcześniej sprzedawała Pani inne nieruchomości? Jeśli tak – proszę wskazać:
a.jakie to były nieruchomości? Ile ich było?
b.kiedy i w jaki sposób zostały nabyte te działki?
c.w jakim celu nabyte zostały te działki?
d.w jaki sposób działki były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
e.kiedy dokonano ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
f.ile działek zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych – to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?
g.czy z tytułu sprzedaży którejkolwiek nieruchomości (wskazać jakiej) nastąpiło zobowiązanie zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT i wykazania należnego podatku VAT od tej sprzedaży?
h.na co zostały przeznaczone środki uzyskane ze sprzedaży ww. działek?
Odp. Nie sprzedawała Pani.
Pytania
Czy sprzedaż nieruchomości o numerach 1 i 2 o łącznej powierzchni 0,3489 ha w części wynoszącej ½ części stanowiącej własność Wnioskodawczyni będzie podlegała podatkowi VAT?
Czy będzie miało znaczenie czy będzie to sprzedaż bezpośrednia klientowi czy z udziałem biura pośrednictwa nieruchomości? Czy będzie miało znaczenie czy klientem będzie osoba prywatna czy firma? Czy będzie miało znaczenie czy klientem będzie VAT-owiec czynny czy nie VAT-owiec?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu z 16 stycznia 2024 r.)
Zdaniem Wnioskodawczyni sprzedaż nieruchomości o nr 1 i 2 o łącznej powierzchni 0,3489 ha w części należącej do Wnioskodawczyni jest całkowicie niezależna i niezwiązana z wcześniejszymi działaniami dotyczącymi niedoszłej do skutku transakcji ze spółką ..., stanowi zarządzaniem majątkiem prywatnym. Sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.
Niezależnie od tego czy sprzedaż będzie przez biuro nieruchomości czy bezpośrednio, sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi VAT. Niezależnie od tego czy klientem będzie osoba prywatna czy firma, sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi VAT. Niezależnie od tego czy klientem będzie VAT-owiec czynny czy nie VAT-owiec, sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r., poz. 1570, ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
1)określone udziały w nieruchomości,
2)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
3)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.).
Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Jak stanowi art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Stosownie do art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
W świetle art. 198 ustawy Kodeks cywilny:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:
Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Z opisu sprawy wynika, że nie jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Prowadziła Pani działalność gospodarczą od kwietnia 2010 do listopada 2023 roku. Działalność została zlikwidowana. 29.07.2020 roku Pani i ... (właściciele działek o nr 3 i 4) dokonali bez dopłat, notarialnej zamiany w udziałach. Tytułem zamiany przeniosła Pani na rzecz brata ... udział w nieruchomość, wynoszącej ½ części we własności nieruchomości 3, a w zamian ... tytułem zamiany przeniósł na rzecz Pani udział w nieruchomości wynoszącej ½ części we własności nieruchomości 4. Nabycie udziału (poprzez umowę zamiany) w działce 4 zostało w celu możliwości realizacji podpisanej później przedwstępnej umowy sprzedaży spółce .... Ostatecznie, przyrzeczona umowa sprzedaży nie została podpisana a spółka zrezygnowała z zakupu nieruchomości. Działki o nr 3 i 4 nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Działka nr 3 była przedmiotem dzierżawy od 27.09 2013 na okres jednego roku. Była Pani stroną umowy. Umowa na okres jednego roku miała charakter odpłatny – na kwotę 200,00 zł brutto. Zostały odprowadzone należne podatki. W kolejnych latach, aż do roku 2020 nieruchomość była wydzierżawiona nieodpłatnie (dla zachowania dobrego stanu terenu). Działki nr 3 i 4 były przedmiotem dzierżawy od 29.07.2020 r. W tym dniu tj. 29.07.2020 r. został podpisany aneks do umowy dzierżawy. Umowa dzierżawy na czas nieoznaczony, którą aneks zmienił na okres 3 miesięcy. Stroną umowy była Pani i ... (było to po podpisaniu umowy zamiany). Umowa miała charakter odpłatny – 75,00 zł brutto. Zostały odprowadzone należne podatki. Przy nabyciu działek nr 3 oraz nr 4 był wykazany podatek od czynności cywilnoprawnych – 2%, opłata sądowa, taksa notarialna, VAT od taksy notarialnej. Działka 3 została zakupiona przez Panią z zamiarem budowy małego budynku mieszkalnego na moje potrzeby, była Pani wtedy panną bez dzieci, jednak w późniejszym czasie Pani sytuacja życiowa uległa zmianie, więc nie wykorzystała Pani działki tak jak Pani planowała. Udziały w działce 4 zostały nabyte (poprzez umowę zamiany) celom możliwości podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży ze spółką .... Działki o nr 1 oraz 2 powstały poprzez przeprowadzenie postępowania o scalenie i podział geodezyjny działek nr 3 oraz 4. Na podstawie decyzji Wójta Gminy ... w wyniku której zatwierdził projekt podziału nieruchomości o nr 3 oraz 4 o łącznej powierzchni 0,3489 ha w ten sposób, że w wyniku podziału powstały działki 1 o powierzchni 0,0739 ha oraz 2 o pow. 0,2750 ha. Nie planuje Pani wykorzystania działek o nr 1 oraz 2 do momentu sprzedaży. We wcześniejszych latach przed podziałem geodezyjnym, rozpoczęto częściowe utwardzanie gruntu systemem gospodarczym, celem łatwiejszego poruszania się po nieruchomości. Czynność ta nie wymagała zgłoszenia ani pozwolenia na budowę i nie została zakończona. W trakcie trwania umowy ze spółką ..., w wyniku prac prowadzonych przez geodetę działającego na rzecz spółki (inwentaryzacji terenu, przygotowania map dla spółki) działka 2 zmieniła oznaczenie gruntów częściowo na Bi. Nie planuje Pani podejmować działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu dla działek 1, 2. W trakcie trwania umowy przedwstępnej ze spółką ..., spółka ... własnym kosztem i staraniem wykonała przyłącze elektryczne, którego nie zlikwidowała po rozwiązaniu umowy. Po rozwiązaniu umowy z ..., nie dokonywała Pani czynności i nie ponosiła nakładów w celu przygotowania działek (udziałów w działkach) 1, 2 do sprzedaży. Wraz z drugim współwłaścicielem nieruchomości planuje Pani podpisać umowę z biurem pośrednictwa nieruchomości, które zajmie się sprzedażą nieruchomości. Sprzedaż działek 1 oraz 2 będzie zlecona do biura pośrednictwa nieruchomości.
W tym miejscu należy wskazać, że na mocy art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Tak więc dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Umowa dzierżawy jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony – zarówno wydzierżawiającego, jak i dzierżawcę – określone przepisami obowiązki.
Zatem dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym wypełnia ona określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej.
Wobec powyższego wskazać należy, iż dzierżawa przez Panią działek nr 3 i 4, z których zostały wydzielone działki nr 1 oraz 2, będących we współwłasności, spowodowała, że działki nr 1 oraz 2 straciły charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie przez Panią w sposób ciągły dla celów zarobkowych działek nr 3 i 4, z których zostały wydzielone działki nr 1 oraz 2 spowodowało, że ww. działki były wykorzystywane w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego.
Ponadto należy zauważyć, że działki o nr 1 oraz 2 powstały wskutek scalenia i podziału geodezyjnego działek nr 3 i nr 4, na mocy udzielonego przez Panią pełnomocnictwa spółce ..., z którą podpisała Pani wraz z bratem pierwotnie umowę przedwstępną sprzedaży. Także w oparciu o udzielone przez Panią pełnomocnictwo, spółka ... własnym kosztem i staraniem wykonała przyłącze elektryczne, którego nie zlikwidowała po rozwiązaniu umowy.
Fakt, że ww. działania nie były podejmowane bezpośrednio przez Panią, ale przez osoby trzecie nie oznacza, że pozostają bez wpływu na Pani sytuację prawną. Po udzieleniu pełnomocnictw czynności wykonane przez osoby trzecie wywołują skutki bezpośrednio w Pani sferze prawnej (mocodawcy). Z kolei osoby trzecie, dokonując ww. działań, uatrakcyjnili ww. działki, stanowiące nadal Pani współwłasność. Działania te dokonywane za Pani pełną zgodą, wpłynęły generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w Pani sferze prawnopodatkowej. A zatem bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania ww. czynności przez osoby trzecie.
Tym samym przedstawiona we wniosku Pani aktywność dotycząca ww. działek oraz zaprezentowany ciąg zdarzeń wykraczają poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nieruchomości.
Zatem uznać należy, że podejmowane przez Panią działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż udziałów w działkach nr 1 oraz 2 w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że ww. sprzedaż będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a Pani działa jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie Pani składnik majątku osobistego, a sprzedaż udziału w prawie własności przedmiotowych nieruchomości stanowić będzie realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.
W konsekwencji, skoro w tej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Pani za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, to czynność sprzedaży udziału w prawie własności ww. działek nr 1 oraz 2 podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Sprzedaż udziału w działkach o nr 1 oraz 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT niezależnie od tego czy sprzedaż nastąpi przez biuro nieruchomości czy też bezpośrednio klientowi, jak również czy klientem będzie osoba prywatna, firma oraz czy klientem będzie VAT-owiec czynny czy nie VAT-owiec.
Wobec powyższego oceniając całościowo Pani stanowisko, uznałem je za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.