Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.678.2023.2.AMA

www.shutterstock.com

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.678.2023.2.AMA

Temat interpretacji

Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 stycznia 2024 r. (data wpływu 25 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółdzielnia (…) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Prowadząc proces likwidacji zapoczątkowany 1 stycznia 2023 r., poprzedzony przyjęciem stosownych uchwał przez (…) postanowiono sprzedać nieruchomość położoną w (…) składającą się z działki nr 1 obręb (…), zabudowanej budynkiem piekarni wraz z magazynem mąki, posadowionymi w całości na działce przy (…), stanowiącej własność Spółdzielni.

Własność działki na rzecz Spółdzielni została ustanowiona aktem notarialnym (…), sporządzonym 13 grudnia 2022 r. Stroną sprzedającą przedmiotową działkę była Gmina (…). Zakup działki znajduje potwierdzenie w zapłaconej fakturze nr (…) z 14 grudnia 2022 r. Transakcja, zgodnie z przywołaną powyżej fakturą, nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy podkreślić, że działka ta, do chwili wykupu, była użytkowana na podstawie aktu notarialnego (…) sporządzonego 29 grudnia 1995 r., mocą którego ustanowiono 40 letni okres wieczystego użytkowania przez Spółdzielnię.

Budynek piekarni został wybudowany w 1962 r. Z zachowanych Ksiąg Środków Trwałych wynika, że wartość początkowa budynku w latach 1984 do 1995 ulegała przeszacowaniom, a w 1995 r. została przeprowadzona denominacja. Od roku 1996 do roku 2016 postępowało zwiększenie wartości budynku na łączną kwotę stanowiącą 35% wartości budynku przyjętej po przeszacowaniu i denominacji na 31 grudnia 1995 r. Zwiększenie wartości odbywało się przy zachowaniu w tym okresie ciągłości działalności gospodarczej o profilu związanym z produkcją i sprzedażą pieczywa oraz hurtową sprzedażą piwa i napojów bezalkoholowych.

Przez cały okres, począwszy od wybudowania i oddania do użytku budynku piekarni i po dobudowie magazynu mąki w roku 1978 do 31 grudnia 2020 r. w budynku będącym przedmiotem sprzedaży prowadzona była przez (…) Spółdzielnię (…) działalność gospodarcza związana z produkcją i sprzedażą pieczywa opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, który wszedł w życie w 1993 r. Przejściowo do 31 lipca 2019 r. część powierzchni użytkowej budynku i gruntu była przedmiotem umowy najmu z podatnikiem podatku VAT. Produkcji i sprzedaży pieczywa zaprzestano ze względów ekonomicznych. Konsekwencją tej decyzji było przeznaczenie całej nieruchomości na wynajem.

Od 12 marca 2022 r. budynek wraz z działką, czyli cała nieruchomość została wynajęta i stanowi przedmiot najmu do dnia dzisiejszego. Najemca jest aktywnym podatnikiem podatku VAT, płaci i będzie przez cały okres wynajmu opłacał czynsz opodatkowany podatkiem od towarów i usług VAT.

Dla uszczegółowienia przy ocenie czy sprzedaż ma być opodatkowana podatkiem VAT, czy zwolniona z podatku istotnym jest, że od 1 stycznia 2017 r. do dnia dzisiejszego nie dokonano zwiększenia, ani też zmniejszenia wartości przedmiotowego budynku. Wartość początkowa, ujęta w Księgach Środków Trwałych, podlegająca w tym czasie amortyzacji, nie uległa żadnym zmianom.

Czynność jest zdarzeniem przyszłym bowiem nieruchomość zostanie sprzedana po dwuletnim okresie ważności umowy (po 12 marca 2024 r.) obecnemu Najemcy, w wartości netto zgodnie z prawem pierwokupu ujętym w wiążącej strony umowie z 12 marca 2022 r., bez uwzględnienia znaczących nakładów poniesionych przez Najemcę w tą nieruchomość w czasie jej trwania.

Według Państwa, sprzedaż wyżej opisanej nieruchomości nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Od pierwszego zasiedlenia minęło wiele lat, a ponadto sprzedaż będzie dokonana w ramach nadal prowadzonej działalności gospodarczej Spółdzielni.

W Państwa ocenie, sprzedaż wyżej opisanej nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z dnia 11 marca 2004 r. tekst jednolity - załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 7 lipca 2023 r. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W myśl przepisów prawa budowlanego magazyn mąki z piekarnią stanowią jedną całość i od chwili dobudowy budynek jako całość dopiero spełniał wymagania stawiane warunkami przechowywania mąki przy rosnącej w tym czasie produkcji pieczywa, jak również odpowiadał ostrzejszym wymogom Sanepidu w celu zachowania bezpieczeństwa sanitarnego dotyczącego piekarni, w tym (…).

W stosunku do budynku jako całości w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 24 stycznia 2024 r. nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie bądź modernizację przedmiotowej nieruchomości. Równocześnie oświadczyli Państwo, że do dnia sprzedaży nieruchomości ze strony Spółdzielni nie będzie wydatkowania żadnych kwot na ulepszenie i modernizację w rozumieniu przepisów o podatków dochodowym.

W myśl umowy zawartej 12 marca 2022 r. z firmą (…) sp. z o.o. (NIP: (…) - dalej: Dzierżawca) wydzierżawili Państwo jej przedmiotowy obiekt. W ramach tej umowy Dzierżawca miał prawo dokonywać ulepszeń i nakładów tj. prowadzenia inwestycji na cudzym gruncie i prawo żądania zwrotu poczynionych nakładów, gdyby nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości objętej umową. Intencją stron umowy było, jak wskazali Państwo, by została ona zawarta na czas niezbędny do przekształcenia wieczystego użytkowania w własność, ażeby umożliwić sprzedaż nieruchomości Dzierżawcy. Jednocześnie wolą stron wobec zgodnego zamiaru co do sprzedaży nieruchomości było umożliwienie Dzierżawcy ponoszenia dowolnych nakładów na dzierżawionym obiekcie.

W myśl zapisów umowy planowana wartość umowy sprzedaży ma być ustalona według operatu szacunkowego (sporządzonego przed zawarciem umowy) powiększonego o wskaźnik inflacji, natomiast wartość poniesionych nakładów poniesionych przez Dzierżawcę, w myśl zapisów umowy, nie miała mieć jakiegokolwiek wpływu na wartość sprzedaży nieruchomości, gdyż koszt nakładów był w całości poniesiony przez Dzierżawcę i mógł Mu być zwrócony jedynie w przypadku braku zawarcia umowy sprzedaży, do której zawarcia się Państwo zobowiązali.

Według Państwa wiedzy, Dzierżawca dokonał nakładów przekraczających w sposób znaczny 30% wartości pierwotnej nieruchomości, jednakże nie dysponują Państwo danymi dotyczącymi dokładnej wartości poczynionych nakładów, gdyż w myśl zapisów umowy ich wyliczenie istotne jest tylko i wyłącznie w przypadku braku zawarcia umowy sprzedaży.

Pytanie

Czy w świetle wyżej opisanego stanu faktycznego w odniesieniu do zdarzenia przyszłego ma zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym w dniu sporządzenia niniejszego wniosku.

Państwa stanowisko w sprawie

W świetle przedstawionych faktów stoją Państwo na stanowisku, że sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zdefiniowane zostały w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT i prowadząc proces likwidacji postanowili Państwo sprzedać działkę nr 1 zabudowaną budynkiem piekarni wraz z magazynem mąki. Wykupili Państwo działkę na własność 13 grudnia 2022 r., a wcześniej użytkowali ją Państwo na podstawie prawa użytkowania wieczystego od 29 grudnia 1995 r. Budynek piekarni został wybudowany w 1962 r. Począwszy od wybudowania i oddania do użytku budynku piekarni oraz po dobudowie magazynu mąki w roku 1978 do 31 grudnia 2020 r. w budynku będącym przedmiotem sprzedaży prowadzona była przez Państwa działalność gospodarcza związana z produkcją i sprzedażą pieczywa, opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Do 31 lipca 2019 r. część powierzchni użytkowej budynku i gruntu była przedmiotem umowy najmu a następnie przeznaczyli Państwo całą nieruchomości na wynajem. Nieruchomość zostanie sprzedana obecnemu Najemcy.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy do sprzedaży opisanej nieruchomości będzie mieć zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej - w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku.

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Wskazać ponadto należy, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli jednak nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, pkt 10 i pkt 10a ustawy, to należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W tym miejscu należy wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, w myśl przepisów prawa budowlanego, przedmiotowy magazyn mąki z piekarnią stanowią jedną całość.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla dostawy nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do budynku piekarni wraz z magazynem mąki, znajdującego się na działce nr 1, miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Z opisu sprawy wynika, że od 1 stycznia 2017 r. do dnia złożenia wniosku i jego uzupełnienia nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie bądź modernizację przedmiotowej nieruchomości. Równocześnie do dnia sprzedaży nieruchomości ze strony Spółdzielni nie będzie wydatkowania żadnych kwot na ulepszenie i modernizację w rozumieniu przepisów o podatków dochodowym.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że Dzierżawca dokonał nakładów przekraczających w sposób znaczny 30% wartości pierwotnej nieruchomości. W myśl umowy zawartej 12 marca 2022 r. budynek wraz z działką został wynajęty i nadal stanowi przedmiot najmu. W ramach tej umowy Dzierżawca miał prawo dokonywać ulepszeń i nakładów tj. prowadzenia inwestycji na cudzym gruncie i prawo żądania zwrotu poczynionych nakładów, gdyby nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości objętej umową. W myśl zapisów tej umowy, planowana wartość umowy sprzedaży ma być ustalona według operatu szacunkowego (sporządzonego przed zawarciem umowy) powiększonego o wskaźnik inflacji, natomiast wartość poniesionych nakładów poniesionych przez Dzierżawcę nie miała mieć jakiegokolwiek wpływu na wartość sprzedaży nieruchomości, gdyż koszt nakładów był w całości poniesiony przez Dzierżawcę i mógł Mu być zwrócony jedynie w przypadku braku zawarcia umowy sprzedaży, do której zawarcia się Państwo zobowiązali. Nieruchomość zostanie więc sprzedana bez uwzględnienia znaczących nakładów poniesionych przez Najemcę w tą nieruchomość w czasie trwania ww. umowy.

Tym samym, ponieważ nie dojdzie do rozliczenia nakładów poniesionych przez Dzierżawcę przed transakcją sprzedaży i w konsekwencji, wydatki poniesione przez Dzierżawcę nie zwiększą u Państwa wartości środka trwałego, to nakłady te nie będą stanowiły u Państwa wydatków na ulepszenie środka trwałego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W takiej sytuacji, nie wpłyną one na ocenę pierwszego zasiedlenia ww. budynku w myśl art. 2 pkt 14 ustawy, oraz możliwości zastosowania zwolnienia dla dostawy tych obiektów, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że dostawa ww. budynku nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem tego budynku jako całości a momentem jego sprzedaży, upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Zatem, dostawa budynku piekarni wraz z magazynem mąki, posadowionego w całości na działce nr 1, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem zostały spełnione warunki określone w tym przepisie.

Tym samym, dalsza analiza zwolnień od podatku VAT dla opisanej dostawy towaru - wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a bądź pkt 2 ustawy - jest w tym przypadku bezzasadna.

W tej sytuacji, ponieważ dostawa ww. budynku jako całości będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to zwolnieniem tym - w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy - objęta będzie również dostawa gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek.

Podsumowując, sprzedaż działki nr 1, na których posadowiony jest budynek piekarni wraz magazynem mąki, będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informuję, że rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie analizuję załączonych do wniosku dokumentów, lecz dokonuję oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Tym samym, dokumenty dołączone do złożonego wniosku nie były przedmiotem merytorycznej analizy.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).