Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.333.2023.2.MPU
Temat interpretacji
W zakresie braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT oraz uznania, że wydzielane ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących XN, XR, XF na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 11 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT oraz uznania, że wydzielane ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących XN, XR, XF na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, wpłynął 11 września 2023 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 listopada 2023 r. (data wpływu 23 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (wraz z uzupełnieniem)
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, mającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka Dzielona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym bardzo szeroką działalność inżynieryjną w wielu obszarach. Główna działalność jest prowadzona w dziedzinach (...) i (...) procesów (...)/(...) (od (...), w tym (...) (...), inżynierię (...), integrację (...), (...) i (...), po wykonawstwo pod klucz (...) (...) i stanowisk (...)). Wnioskodawca specjalizuje się również w (...) procesów (...), (...) i (...) wewnątrzzakładowego przy wykorzystaniu autorskich rozwiązań (...), (...), (...) oraz (...), realizując kompleksowe projekty (...) ((...) pod (...)) dla przemysłu. Zajmuje się także projektowaniem, wdrażaniem, (...) zaawansowanych systemów przemysłowego (...) (...) oparte na technologiach (...) i (...), między innymi dla branż (...) ((...), (...)) (...) oraz innych.
Wnioskodawca prowadzi działalność zarówno w Polsce (w miejscu swojej siedziby oraz w biurach terenowych), jak i za granicą przy udziale spółek zależnych mających siedziby w (...), (...), (...), (...), (...) oraz (...).
Wobec powyższego, w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy można wyróżnić następujące struktury kompetencyjne:
a)(...) – obejmująca działy związane z przemysłem (...), (...), budową (...), (...) (...), oraz (...), w tym również (...) produkcyjne ((...) i (...));
b)(...) – obejmująca działy związane z tworzonymi przez Wnioskodawcę rozwiązaniami, skierowanymi do określonych branż przemysłu np. (...), (...) lub opartymi o konkretne technologie np. (...), (...), (...);
c)(...) – obejmująca działy związane z rozwojem urządzeń z zakresu (...) rzeczy;
d)(...) – obejmująca działy związane z systemami (...);
e)(...) – obejmująca zadania z zakresu biur terenowych Wnioskodawcy oraz jego podmiotów zależnych, w tym znajdujących się po za Polską;
f)(...) – obejmująca działy związane z tzw. back office, czyli związane z ogólną działalnością Spółki Dzielonej, takie jak: księgowość, zakupy i logistyka, kontroling, HR, podróże, zarządzanie nieruchomościami, BHP, wsparcie prawne;
g)ogólna – obejmująca m. in. biuro zarządu i (...), głównego księgowego, systemy jakości, finanse, marketing.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, zostały wyodrębnione następujące jednostki organizacyjne (dalej łącznie jako „Departamenty”):
- Departament XN – (...) (dalej: „XN”),
- Departament XR – (...) (dalej: „XR”),
- Departament XF – (...) (dalej: „XF”).
Departament XN odpowiada za kompleksowe zaspokajania potrzeb lokalowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a także za rozwój i obsługę działalności inwestycyjnej w obszarze nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości. Zadaniem XN jest m. in. (...) (...) (...) (...) (...) (...) (...).
Departament XR realizuje działalność w obszarach (...), przy wykorzystaniu autorskich rozwiązań technicznych (...) ((...)) i (...) ((...)).
Finalnie, w ramach Departamentu XF prowadzona jest działalność gospodarcza w obszarach projektowania oraz dystrybucji urządzeń (...) i świadczenia usług dla przedsiębiorstw (...), głównie (...) (...), przy wykorzystaniu (...) (...) platformy (...) pozwalającej na poprawę stanu zarządzania (...).
Wspólnicy (dalej: „Wspólnicy”) Wnioskodawcy planują dokonać podziału poprzez wydzielenie każdego z Departamentów do odrębnej spółki kapitałowej (dalej odpowiednio: „Spółka Przejmująca XN”, „Spółka Przejmująca XR”, „Spółka Przejmująca XF”, a także łącznie: „Spółki Przejmujące”) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie Wspólnicy Wnioskodawcy otrzymają udziały/akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółek Przejmujących.
Wnioskodawca zakłada, iż wskazany powyżej podział przez wydzielenie skutkujący przeniesieniem Departamentów do poszczególnych Spółek Przejmujących odbędzie się w ramach pojedynczego procesu podziału, aczkolwiek nie jest wykluczone, iż z uwagi na określone komplikacje prawne czy biznesowe podział przez wydzielenie poszczególnych Departamentów może zostać zrealizowany w drodze dwóch lub trzech procesów podziału.
1.1. Departament XN
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Departament XN będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Departament XN będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki Dzielonej.
2) Departament XN będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:
- nieruchomości (gruntowe i lokalowe) w tym (między innymi) tereny przemysłowe i wzniesione budynki, hale produkcyjne, hale magazynowe, biura, lokale mieszkalne, a także niezbędna do korzystania z nich infrastruktura w tym drogi, dojazdy i parkingi,
- instalacje, ruchome środki trwałe oraz inne ruchomości niebędące środkami trwałymi, związane ściśle z substancją nieruchomości oraz działalnością Departamentu XN, takie jak wyposażenie budynków, meble (w tym aneksy kuchenne i sprzęt AGD), wyposażenie przestrzeni wspólnych, sal konferencyjnych, korytarzy, stołówki i zaplecza kuchennego, wyposażenie recepcji wraz z urządzeniami, sprzęt komputerowy, instalacje elektryczne (w tym rozdzielnie oraz stacja trafo, a także instalacja odgromowa), instalacje wodne i kanalizacyjne (w tym hydranty, hydrofory oraz separatory, a także kompletne i wyposażone węzły sanitarne) instalacja grzewcza (w tym kotły, zbiorniki ciśnieniowe oraz instalacja gazowa), instalacja klimatyzacja i wentylacyjna (w tym maszyny (...) (...)), instalacja bezpieczeństwa (w tym przeciwpożarowa, awaryjne wyłączniki prądu, system sygnalizacji przeciwpożarowej, systemy oddymiania, systemy detekcji gazu, oświetlenie ewakuacyjne, podręczne systemy gaśnicze, czujniki przeciwpożarowe), kompletny system monitoringu (w tym kamery wraz z wyposażeniem stróżówki i ewidencją dostępów, szlabany oraz kołowrót dostępowy), instalacja sterowania budynkiem (...) (elementy wykonawcze, czujniki), instalacje sieci teletechnicznych (w tym pomieszczenie serwerowni z wyłączeniem urządzeń serwerowych oraz redundantnego zasilania), pasywne elementy kablowych i bezprzewodowych sieci LAN, w tym szafy rack wraz z patch panelami, instalacja światłowodowa, urządzenia do transmisji obrazu i dźwięku, oraz sprzęt RTV (ekrany i projektory, nagłośnienie, prezentery, konwertery, wzmacniacze, głośniki), urządzenia dźwigowe, windy,
- prawa i obowiązki z umów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Departamentu XN (umowy najmu, umowy na dostawę mediów, umowy o prowadzenie rachunków bankowych), a także istniejące należności i zobowiązania wynikające z ww. umów,
- oprogramowanie systemów stanowiących elementy nieruchomości (w tym oprogramowanie usprawniające realizację zadań w obszarach administracji, finansów, monitoringu, (...), systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa),
- ogół wiedzy i informacji pozyskanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Departamentu XN, w szczególności fachowa wiedza techniczna (budowlana), doświadczenie w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych i procesów zarządzania takimi projektami oraz zarządzania procesami biznesowymi (know-how), jak również dokumentacja techniczna, budowlana oraz wykonawcza w tym zmaterializowana wiedza związana z prowadzeniem złożonych inwestycji budowlanych, procedury (procesy) obsługi nieruchomości w tym zapewnianie niezbędnego poziomu utrzymania obiektów, ich konserwacji, metodyki zarządzania nieruchomościami w tym prowadzania negocjacji i zawierania umów, wyniki badań otoczenia ekonomicznego oraz możliwości dalszego rozwoju w tym pozyskiwania nowych nieruchomości w celu prowadzenia dalszych inwestycji.
3) W związku z podziałem przez wydzielenie Departamentu XN, do Spółki Przejmującej XN przejdą pracownicy w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością związaną z nieruchomościami.
B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Departamentu XN. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Departamentu XN, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
2) Departament XN będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności;
3) Do Departamentu XN będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Departamentu XN zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą XN.
C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do Departamentu XN będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność związaną z nieruchomościami. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Departamentu XN będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
W tym miejscu należy wyraźnie wskazać, że w skład Departamentu XN nie wejdą wszystkie obecnie posiadane przez Wnioskodawcę nieruchomości. Powyższe wynika przede wszystkim z faktu, że obecnie Spółka Dzielona działa na terenie specjalnej strefie ekonomicznej w rozumieniu ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 91 ze zm.). W związku z przyznanym Wnioskodawcy zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, część posiadanych nieruchomości jest ściśle związana z przedmiotowym zezwoleniem, wobec czego ich przeniesienie na rzecz Spółki Dzielonej powodowałoby utratę zezwolenia. Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca nie wyklucza, iż jedna z nieruchomości, oznaczona w ewidencji gruntów jako grunt orny, nie zostanie przeniesiona na Spółkę Przejmującą XN w procesie podziału, jeżeli jej przeniesienie miałoby wiązać się z ryzykiem wykonania prawa pierwokupu przez Skarb Państwa reprezentowany przez K. O. W. R. (Wnioskodawca zamierza uzyskać stanowisko K. O. W. R. w tym zakresie i podjąć decyzję w oparciu o uzyskaną odpowiedź).
Należy wskazać, że po przeprowadzonym podziale przez wydzielenie, część z nieruchomości wchodząca w skład Departamentu XN będzie wynajmowana przez Wnioskodawcę. Płacony przez Spółkę Dzieloną czynsz najmu będzie powodował powstanie po stronie Spółki Przejmującej XN dochodu, od którego płacony będzie podatek dochodowy od osób prawnych.
1.2. Departament XR
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Departament XR będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Departament XR będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki Dzielonej.
2) Departament XR będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:
- inteligentna platforma (...) (dalej: „Platforma XR”) składająca się z zaawansowanego systemu zarządzania flotą pojazdów autonomicznych i/lub robotów mobilnych, floty pojazdów autonomicznych i/lub robotów mobilnych, a także innych elementów dodatkowych jak punkty nawigacyjne ((...)) i interfejsy systemowe ((...)), wraz ze wszelkimi prawami majątkowymi, w tym wszelkimi prawami własności intelektualnej, majątkowymi prawami autorskimi, prawami pokrewnymi prawami do wykonywania praw zależnych, prawami do zezwalania na wykonywanie praw zależnych, prawami (uprawnieniami) do wykonywania praw osobistych oraz prawem do udzielania dalszych upoważnień w tym zakresie (lub jeśli ma to zastosowanie stosownymi licencjami) do wszelkich elementów Platformy XR, w szczególności do wszelkich utworów składających się na elementy Platformy XR,
- ruchome środki trwałe oraz inne ruchomości niebędące środkami trwałymi, związane ściśle z działalnością Departamentu XR, w tym urządzenia (sprzęt komputerowy), pojazdy samochodowe, narzędzia, materiały, komponenty, półprodukty i produkty związane z realizacją produkcji pojazdów autonomicznych i robotów mobilnych,
- prawa i obowiązki z umów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Departamentu XR (przede wszystkim umowy z klientami i dostawcami, a także umowy kredytu, leasingu i prowadzenia rachunków bankowych), a także istniejące należności i zobowiązania wynikające z ww. umów,
- prawa do różnego rodzaju systemów IT, w tym programów komputerowych wraz z kodami źródłowymi oraz innych utworów związanych z projektowanymi pojazdami autonomicznymi i robotami mobilnymi, składające się na całokształt efektów prac rozwojowych prowadzonych w ramach Departamentu XR, a także prawa do domen internetowych,
- ogół wiedzy i informacji pozyskanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Departamentu XR, w szczególności fachowa wiedza techniczna (w obszarze programowania oraz projektowania maszyn i urządzeń elektronicznych), doświadczenie w zakresie realizacji projektów wdrożeniowych w obszarach automatyzacji oraz zarządzania takimi projektami (know-how), jak również dokumentacja techniczna, w tym zmaterializowana wiedza związana z prowadzeniem złożonych projektów badawczych oraz ich utrwalone w postaci dokumentacji rezultaty, spisane procedury (procesy) obsługi kontrahentów, zapewniania niezbędnego poziomu usług, zarządzania projektami wdrożeniowymi, prowadzania negocjacji i zawierania umów, między innymi w postaci konfigurowalnych systemów (...), w tym również strategie pozyskiwania klientów (materiały sprzedażowe, wewnętrzne materiały szkoleniowe), plany rozwoju produktów oraz aktualny stan wiedzy o ograniczeniach w zakresie Platformy XR, wyniki badań otoczenia ekonomicznego oraz możliwości dalszego rozwoju w tym pozyskiwania inwestorów w celu prowadzenia dalszych badań rozwojowych i realizacji innych potrzeb inwestycyjnych, kompletna dokumentacja kadrowa.
3) W związku z podziałem przez wydzielenie Departamentu XR, do Spółki Przejmującej XR przejdzie w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy zespół pracowników, obejmujący wykwalifikowane zespoły inżynierskie, projektantów, programistów, automatyków, wdrożeniowców oraz pracowników obsługi administracyjnej i handlowej posiadających zarówno ogólną wiedzę techniczną, jak również indywidualne specjalizacje powiązane bezpośrednio z działalnością Departamentu XR.
B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Departamentu XR. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Departamentu XR, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
2) Departament XR będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności.
3) Do Departamentu XR będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Departamentu XR zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą XR.
C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do Departamentu XR będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność w obszarach projektowania, dystrybucji oraz realizacji złożonych projektów i świadczenia usług dla przedsiębiorstw produkcyjnych przy wykorzystaniu autorskich rozwiązań technicznych XR. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Departamentu XR stanowić będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
1.3. Departament XF
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Departament XF będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Departament XF będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki Dzielonej.
2) Departament XF będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:
- inteligentna platforma (dalej: „Platforma XF”) składająca się z zaawansowanego systemu zarządzania logistyką paliw, a także innych elementów dodatkowych jak konsole, czujniki pomiarowe i interfejsy systemowe ((...)), stworzona do poprawy zarządzania stanami paliw, w tym pozwalająca monitorować zbiorniki paliwa oraz komputery pokładowe cystern, śledzić transport, autoryzować sprzedaż, a w konsekwencji ograniczać straty i wycieki paliw, wraz ze wszelkimi prawami majątkowymi, w tym wszelkimi prawami własności intelektualnej, majątkowymi prawami autorskimi, prawami pokrewnymi prawami do wykonywania praw zależnych, prawami do zezwalania na wykonywanie praw zależnych, prawami (uprawnieniami) do wykonywania praw osobistych oraz prawem do udzielania dalszych upoważnień w tym zakresie (lub jeśli ma to zastosowanie stosownymi licencjami) do wszelkich elementów Platformy XF, w szczególności do wszelkich utworów składających się na elementy Platformy XF,
- ruchome środki trwałe oraz inne ruchomości niebędące środkami trwałymi, związane ściśle z działalnością Departamentu XF, w tym urządzenia (sprzęt komputerowy, urządzenia i sprzęt telemetryczny), pojazdy samochodowe, narzędzia, materiały, komponenty, półprodukty i produkty związane z realizacją produkcji urządzeń oraz rozwojem oprogramowania wchodzącego w skład Platformy XF,
- prawa i obowiązki z umów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Departamentu XF (przede wszystkim umowy z klientami i dostawcami, a także umowy kredytu, leasingu i prowadzenia rachunków bankowych), a także istniejące należności i zobowiązania wynikające z ww. umów,
- prawa do różnego rodzaju systemów IT, w tym programów komputerowych wraz z kodami źródłowymi oraz innych utworów związanych z projektowanymi urządzeniami i systemami, składające się na całokształt efektów prac rozwojowych prowadzonych w ramach Departamentu XF, a także prawa do znaku towarowego pod którym prowadzona jest działalność Departamentu XF,
- ogół wiedzy i informacji pozyskanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Departamentu XF, w szczególności fachowa wiedza techniczna (w obszarze programowania oraz projektowania urządzeń elektronicznych), doświadczenie w zakresie realizacji projektów wdrożeniowych oraz zarządzania takimi projektami (know-how), jak również dokumentacja techniczna, w tym spisane procedury (procesy) obsługi kontrahentów, zapewniania niezbędnego poziomu usług, zarządzania projektami wdrożeniowymi, prowadzania negocjacji i zawierania umów, między innymi w postaci konfigurowalnych systemów (...), w tym również strategie pozyskiwania klientów (materiały sprzedażowe, wewnętrzne materiały szkoleniowe), plany rozwoju produktów oraz aktualny stan wiedzy o ograniczeniach Platformy XF, wyniki badań otoczenia ekonomicznego oraz możliwości dalszego rozwoju w tym pozyskiwania inwestorów w celu prowadzenia dalszych badań rozwojowych i realizacji innych potrzeb inwestycyjnych, kompletna dokumentacja kadrowa.
3) W związku z podziałem przez wydzielenie Departamentu XF, do Spółki Przejmującej XF przejdzie w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy zespół pracowników, obejmujący wykwalifikowane zespoły inżynierskie, projektantów, programistów, analityków, wdrożeniowców oraz obsługi administracyjnej i handlowej posiadających zarówno ogólną wiedzę techniczną jak również indywidualne specjalizacje wprost związane z działalnością Departamentu XF.
B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Departamentu XF. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Departamentu XF, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
2) Departament XF będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności.
3) Do Departamentu XF będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Departamentu XF zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą XF.
C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do Departamentu XF będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych w obszarach projektowania oraz dystrybucji urządzeń telemetrycznych i świadczenia usług dla przedsiębiorstw paliwowych. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Departamentu XF będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
W uzupełnieniu wskazali Państwo, że Spółki Przejmujące Departament XN, Departament XR i Departament XF będą kontynuowały działalności prowadzone przez wydzielone przez Wnioskodawcę ww. Departamenty w dotychczasowym zakresie przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem wydzielenia. Przy czym każda ze Spółek Przejmujących będzie także wykorzystywała własne składniki majątkowe do kontynuacji działalności przejmowanego Departamentu w dotychczasowym zakresie, to znaczy będzie zapewniała niezbędne zaplecze (np. administracja, księgowość, HR) pozwalające na sprawną i niezakłóconą kontynuację działalności przejmowanego Departamentu w takim samym zakresie, w jakim ma to miejsce obecnie w Spółce Dzielonej.
Nieruchomości w Spółce Dzielonej są przyporządkowane na Departamentu XN, który odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie oraz zarządza nimi, natomiast od strony operacyjnej są one częściowo udostępniane (hale produkcyjne, hale magazynowe, biura) na potrzeby działalności departamentu (...) (...) XR, departamentu zarządzania (...) (...) XF oraz działalności Spółki Dzielonej związanej z automatyzacją kluczowych procesów wytwórczych. Wchodzące w skład Departamentu XN biura wykorzystywane są także do ogólnej działalności Wnioskodawcy, której nie można przypisać do żadnej konkretnej gałęzi działalności Spółki Dzielonej. W tym zakresie należy wymieć przestrzeń biurową wykorzystywaną przez zarząd, administrację, dział finansowy, itp. – tzw. back office.
Jednocześnie niektóre z nieruchomości biurowych czy też lokalowych są wynajmowane przez Wnioskodawcę innym niepowiązanym podmiotom na postawie zawartych umów.
Zgodnie z założeniami biznesowymi wspólników Spółki Dzielonej, po przeniesieniu Departamentu XN do Spółkę Przejmującą XN, planowane są kolejne inwestycje w nieruchomości, które będą także wynajmowane innym niepowiązanym podmiotom.
Wyposażenie budynków i budowli, podobnie jak same nieruchomości, są przyporządkowane do Departamentu XN, który zarządza nimi, natomiast od strony operacyjnej są one częściowo udostępniane (wyposażenie hal produkcyjnych, hal magazynowych, biur) na potrzeby działalności departamentu (...) (...) XR, departamentu zarządzania (...) (...) XF oraz działalności Spółki Dzielonej związanej z automatyzacją kluczowych procesów wytwórczych.
Poza wskazanymi we wniosku wyjątkami dotyczącymi nieruchomości rolnych i nieruchomościami, z którymi jest związane zezwolenie na działalność w (...) – całość nieruchomości Spółki Dzielonej zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą XN.
Działalność związana z nieruchomościami dotyczy w zasadniczej części zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, które obecnie posiada Spółka Dzielona. Nieruchomości te są obecnie wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej zasadniczej działalności gospodarczej lub też są przedmiotem najmu. Zarządzanie nieruchomościami odnosi się w tym zakresie do ich utrzymania, to jest zapewnienia sprawnego działania systemów bezpieczeństwa, kontroli dostępu, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych itp.
Spółka Dzielona w ramach Departamentu XN prowadzi działalność w zakresie najmu lub dzierżawy nieruchomości:
-Umowa najmu nr (...) (najemca (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...) dawniej (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...)) obowiązuje Spółkę Dzieloną od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa o korzystanie z nieruchomości (najemca (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...) dawniej (...) S.A. z siedzibą w (...)) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu (najemca (...) – osoba fizyczna) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu (najemca (...) – osoba fizyczna) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) – osoba fizyczna prowadząca działalność) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) sp. z o.o. dawniej (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...)) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w (...)) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) sp. z o.o. z siedzibą w (...)) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) sp. z o.o. z siedzibą w (...)) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) – (...) s.c.) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...) sp. z o.o. z siedzibą w (...)) obowiązuje od dnia (...) (...) (...) r.;
-Umowa najmu ((...)sp. z o.o. z siedzibą w (...), dawniej (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...)) obowiązuje od (...) (...) (...) r.
Spółka Dzielona w ramach Departamentu XN zarządza wyłącznie własnymi nieruchomościami.
Spółka Dzielona w ramach Departamentu XN prowadzi działalność w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych na własne potrzeby. Przy czym po przeniesieniu Departamentu XN do Spółki Przejmującej XN, planowane są kolejne inwestycje w nieruchomości, które będą także wynajmowane innym niepowiązanym podmiotom.
Poza biurami i zapleczem niezbędnym do obsługi nieruchomości (przez wydzielany Departament Nieruchomości) wszystkie pozostałe powierzchnie (biurowe, produkcyjne, magazynowe oraz mające charakter pomocniczy) i grunty będą przeznaczone pod wynajem/dzierżawę.
Spółka Przejmująca XR będzie wynajmowała cześć powierzchni biurowej oraz cześć powierzchni warsztatowej i magazynowej. Spółka Przejmująca XF będzie wynajmowała cześć powierzchni biurowej.
Pytania
1. Czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XN Departament XN na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
2. Czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XR Departament XR na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
3. Czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XF Departament XF na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
4. Czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Departamentu XN, Departamentu XR i Departamentu XF, po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o VAT? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)
Państwa stanowisko w sprawie (wraz z uzupełnieniem)
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1
Wydzielany z Wnioskodawcy do Spółki Przejmującej XN Departament XN na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 2
Wydzielany z Wnioskodawcy do Spółki Przejmującej XR Departament XR na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 3
Wydzielany z Wnioskodawcy do Spółki Przejmującej XF Departament XF na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1, 2 i 3
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) wskazana w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jednocześnie, zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem wskazanym w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego w celu stwierdzenia, iż wyodrębniona część przedsiębiorstwa będzie stanowić
ZCP niezbędne jest wykazanie:
1)istnienia zespołu składników niematerialnych oraz materialnych, w tym zobowiązań;
2)wyodrębnienia organizacyjnego;
3)wyodrębnienia finansowego;
4)wyodrębnienia funkcjonalnego.
Powyższe potwierdza teza Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawiona w interpretacji indywidualnej z dnia 1 marca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.268.2022.2.JF, w której wskazano, iż „zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych)”.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.3.2023.2.AM dodał, iż „określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego”.
Poniżej przedstawiono zatem analizę spełnienia poszczególnych warunków uznania za ZCP przez wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych.
Istnienie zespołu składników niematerialnych oraz materialnych
Uznanie danej masy majątkowej za ZCP wymaga istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Jak słusznie zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3. 4012.173.2023.4.MS, „podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). […] Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza”.
Warunek wyodrębnienia organizacyjnego
Na podstawie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż wyodrębnienie organizacyjne oznacza odrębny pod względem organizacyjnym zespół składników materialnych i niematerialnych zachowujący miejsce w strukturze organizacyjnej (dział, oddział, pion lub wydział). W tym przypadku istotne jest również formalne potwierdzenie struktury organizacyjnej, dokonane na bazie statutu, regulaminu lub uchwały zarządu. W szczególności w ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2020 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.483. 2019.1.RK zostało stwierdzone, iż: „samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności "widocznym z zewnątrz". Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne”.
Warunek wyodrębnienia finansowego
W świetle wykładni przepisów regulujących tematykę ZCP wyodrębnienie finansowe rozumiane jest jako stan, w którym poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zespół składników materialnych stanowiących ZCP nie musi stanowić jednostki samodzielnej finansowo, nie jest również zobowiązany do samodzielnego bilansu w ramach przedsiębiorstwa podatnika. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi (przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 maja 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.197.2020.1.MGO) podkreśla się, że w sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przenoszone zobowiązania i należności powinny być wyodrębnione oraz przyporządkowane organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku tak, aby można było przejąć funkcje wyodrębnionego majątku w sposób umożliwiający przejęcie funkcji gospodarczych.
Warunek wyodrębnienia funkcjonalnego Wyodrębnienie funkcjonalne w świetle ujednoliconego stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe oznacza, że dany zespół składników majątkowych służy realizowaniu w przedsiębiorstwie określonej działalności i zadań gospodarczych. W szczególności, niezbędne jest, aby ZCP wykonywała odrębną od podmiotu, z którego została utworzona działalność. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi (przykładowo interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3marca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.819.2022.4.EJ) podkreśla się, iż: „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa”.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, aby uznać część przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT powinny być spełnione następujące przesłanki:
- istnienie w ramach ZCP składników materialnych i niematerialnych;
- finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie polegające na takiej ewidencji zdarzeń gospodarczych aby możliwe było przyporządkowanie do ZCP przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań;
- organizacyjne wyodrębnienie ZCP w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa jako dział, wydział, oddział itp.; przyporządkowanie pracowników oraz majątku do ZCP;
- funkcjonalne wyodrębnienie ZCP polegające na realizowaniu w przedsiębiorstwie określonej (i odrębnej od pozostałych) działalności i zadań gospodarczych oraz możliwości kontynuacji dotychczasowych zadań ZCP, w przypadku jego przeniesienia na nowy podmiot.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że na moment podziału przez wydzielenie każdy z wydzielanych Departamentów (Departament XN, Departament XR oraz Departament XF) będzie spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy VAT. Należy bowiem uznać, iż:
A. W przypadku każdego z Departamentów będzie istniał zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wskazanych w pkt 1.1. (w odniesieniu do Departamentu XN), 1.2. (w odniesieniu do Departamentu XR) i 1.3. (w odniesieniu do Departamentu XF).
B. Istniejący w ramach każdego z Departamentów zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
1) Każdy z Departamentów będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie uchwały Zarządu Spółki Dzielonej;
2) Do każdego z Departamentów będą przypisani pracownicy realizujący obowiązki pracownicze związane z działalnością gospodarczą danego Departamentu. W związku z podziałem przez wydzielenie Wnioskodawcy, ww. pracownicy przejdą do właściwej spółki przejmującej (Spółka Przejmująca XN, Spółka Przejmująca XR, Spółka Przejmująca XF) w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy.
C. Istniejący w ramach każdego z Departamentów zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące każdego z Departamentów.
2) Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej każdego z Departamentów, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
3) Każdy Departament będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności.
4) Do każdego z Departamentów będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania te zostaną przejęte przez właściwą spółkę przejmującą.
D. Istniejący w ramach każdego z Departamentów zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do każdego z Departamentów będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych (w przypadku Departamentu XN – działalność związana z nieruchomościami, w przypadku Departamentu XR – działalność w obszarach projektowania, dystrybucji oraz realizacji złożonych projektów i świadczenia usług dla przedsiębiorstw produkcyjnych przy wykorzystaniu autorskich rozwiązań technicznych XR, w przypadku Departamentu XF – działalność w zakresie projektowania oraz dystrybucji urządzeń telemetrycznych i świadczenia usług dla przedsiębiorstw paliwowych). Zespoły składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład każdego z Departamentów będą mogły być uznane za niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
W konsekwencji, jak wynika z analizowanego stanu faktycznego, każdy z wyodrębnionych Departamentów (Departament XN, Departament XR, Departament XF) będzie spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy o VAT.
Końcowo należy podkreślić, iż w ocenie Wnioskodawcy brak transferu niektórych z nieruchomości będących własnością Wnioskodawcy, w których transfer nie jest dopuszczalny (wiąże się z istotnymi negatywnymi konsekwencjami podatkowymi) lub też wiąże się z określonym ryzykiem prawnym (realizacja prawa pierwokupu), nie powinny mieć znaczenia z punktu widzenia możliwości zakwalifikowania pozostałych wydzielanych składników majątkowych (przede wszystkim pozostałych nieruchomości) jako ZCP.
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 4
Podział Wnioskodawcy przez wydzielenie Departamentu XN, Departamentu XR i Departamentu XF, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 4
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tym samym podział Wnioskodawcy przez wydzielenie ZCP (Departamentu XN, Departamentu XR i Departamentu XF) i przeniesienie ich do właściwych Spółek Przejmujących, jako transakcja dotycząca zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Powyższe stanowisko poparte również zostało przez organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach podatkowych, np.:
‒Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietna 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.148.2023.1.MM:
„Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia Działalność II stanowić będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Jak wynika z wniosku, na dzień Transakcji Spółka dzielona oraz Spółka przejmująca będą faktycznie działać jako odrębne podmioty na rynku. Spółka dzielona planuje podjąć uchwałę w celu zatwierdzenia podziału organizacyjnego Spółki dzielonej w formie schematu organizacyjnego, w ramach którego Działalność I (Działalność IT) i Działalność II (Działalność inwestycyjna i zarządzanie nieruchomościami) funkcjonować będą jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje w obrębie wydzielonej struktury. Spółka dzielona zakłada prowadzenie działalności przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia dotychczasowego pracownika, który wykonuje zadania związane z Działalnością II. Tym samym warunek wyodrębnienia organizacyjnego przenoszonego majątku w zakresie inwestycji i zarządzania nieruchomościami należy uznać za spełniony.
Na moment Transakcji w Spółce dzielonej będzie prowadzona ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiająca przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Działalności I oraz do Działalności II. Ponadto istnieć będzie możliwość przypisania określonych umów, zobowiązań, dokumentów, operacji, a także pracowników do rodzaju działalności. W konsekwencji, należy uznać, iż warunek wyodrębnienia finansowego przenoszonych składników majątkowych związanych z Działalnością II również został wypełniony.
Natomiast o wyodrębnieniu funkcjonalnym świadczy fakt, że po dokonaniu Transakcji, Spółka przejmująca będzie zdolna do prowadzenia kompleksowej działalności w obszarze inwestycji i zarządzania nieruchomościami, tj. na bazie wydzielonej ze Spółki dzielonej Działalności II. Spółka przejmująca będzie posiadała w tym celu odpowiednie zasoby i kompetencje (tj. m.in. zasoby ludzkie, składniki materialne) niezbędne do samodzielnej realizacji funkcji i zachowania ciągłości w zakresie działalności inwestycyjnej i zarządzania nieruchomościami. Po dokonaniu Transakcji Spółka przejmująca będzie prowadzić w sposób płynny, niezależny i samodzielny działalność realizowaną dotychczas przez Spółkę dzieloną, w szczególności w ramach wynajmu lokali biurowych. Ponadto, w oparciu o przedmiot przenoszony na Spółkę przejmującą będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej bez konieczności angażowania innych składników majątku. W ramach planowanego transferu zespołu składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczonych do prowadzenia Działalności inwestycyjnej i zarzadzania nieruchomościami na Spółkę przejmującą zostaną przeniesione zobowiązania wynikające z wykorzystania nieruchomości lokalowych.
Reasumując, zespół składników majątkowych stanowiących część działalności Spółki dzielonej w zakresie inwestycji i zarządzania nieruchomościami (opisaną w zdarzeniu przyszłym jako Działalność II) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, tym samym jego transfer ze Spółki dzielonej do Spółki przejmującej w ramach podziału przez wydzielenie będzie stanowił czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy”.
‒Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.186.2023.3.MS:
„Sposób wyodrębnienia składników materialnych i niematerialnych podlegających wydzieleniu, które mają być zbyte do Spółki przejmującej, wskazuje, że nastąpiło wyodrębnienie organizacyjne, funkcjonalne i finansowe działalności X. Składniki wskazane powyżej są i będą na dzień zbycia zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące dotychczasowe zadania. Powyższe okoliczności wskazują zatem, że ww. składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład X stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
W konsekwencji powyższego, zbycie Oddziału X w ramach podziału przez wydzielenie, wraz ze składnikami materialnymi i niematerialnymi, nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Panstwo we wniosku jest
- prawidłowe w zakresie uznania, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XN Departament XN na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,
- prawidłowe w zakresie uznania, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XR Departament XR na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,
- prawidłowe w zakresie uznania, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XF Departament XF na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,
- prawidłowe w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Departamentu XN, Departamentu XR i Departamentu XF.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1570, ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).
Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu), podział przez wydzielenie itp.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Zatem dla celów określenia zakresu pojęcia „przedsiębiorstwo” należy odwołać się do regulacji zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1360, ze zm.; dalej jako: „Kodeks cywilny”).
Jak stanowi art. 551 Kodeksu cywilnego:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Przepis ten odgrywa szczególnie istotną rolę, gdyż konstytuuje on zasadę, że przedsiębiorstwo może stanowić przedmiot obrotu prawnego jako jednolita całość.
Jak zauważył Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 8 stycznia 1997 r., sygn. akt I ACr 527/96 – „Wyłączenie z woli stron poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa nie oznacza zatem wcale, że czynność prawna nie ma za przedmiot przedsiębiorstwo”.
Należy wszakże zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w art. 551 Kodeksu cywilnego określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.
Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi, że:
Pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:
-zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
-faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Podkreślić w tym miejscu należy, że nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie lub jego zorganizowanej części zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.
Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części należy dokładnie przeanalizować zarówno to jakie składniki majątku będą przedmiotem sprzedaży, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności zbywanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną doprowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.
Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C444/10 Finanzamt Lüdenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
W kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE należy wskazać, że nie ma podstaw do przyjęcia, że tylko przeniesienie wszystkich składników materialnych i niematerialnych jest okolicznością decydującą o uznaniu danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ jeśli dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, to spełnione zostaną przesłanki pozwalające uznać, z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności, że doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ponadto, w wyroku z 21 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1586/11 NSA zauważył, że:
„sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. (…) Jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi od towarów i usług”.
Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo.
Jak już powyżej wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy tym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Wynika to również z treści przepisu art. 91 ust. 9 ustawy, który stanowi, że:
W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Aksjomat racjonalności ustawodawcy oraz kategoryczność sformułowania tego przepisu nakazuje przyjąć, że z transakcją zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 6 ustawy, mamy do czynienia tylko wówczas, gdy nabywca kontynuuje działalność gospodarczą przy użyciu nabytego przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).
Kontynuowanie działalności gospodarczej przy zbyciu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć, jako sytuację, w której nabywca w związku z dokonanym nabyciem nadal prowadzi przedsiębiorstwo/zorganizowana część przedsiębiorstwa. Przy czym nie chodzi tu oprowadzenie jakiejkolwiek działalności z wykorzystaniem składników nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a o prowadzenie nabytego przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).
Państwa wątpliwość dotyczy m.in. rozstrzygnięcia, powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT przy wydzielaniu ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących XN Departament XNX, XR Departament XR i XF Departament XF na moment podziału przez wydzielenie będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, mającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka Dzielona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność zarówno w Polsce (w miejscu swojej siedziby oraz w biurach terenowych), jak i za granicą przy udziale spółek zależnych mających siedziby w (...), (...), (...), (...), (...) oraz (...).
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, zostały wyodrębnione następujące jednostki organizacyjne (dalej łącznie jako „Departamenty”):
- departament XN – (…) (dalej: „Departament XN”),
Departament Nieruchomości odpowiada za kompleksowe zaspokajania potrzeb lokalowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a także za rozwój i obsługę działalności inwestycyjnej w obszarze nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości. Zadaniem XN jest m. in. jest m. in. (...) (...) (...) (...) (...) (...) (...).
- departament XR – (...). (dalej: „Departament XR”),
Departament XR realizuje działalność w obszarach (...), przy wykorzystaniu autorskich rozwiązań technicznych (...) ((...)) i (...) ((...))..
- departament XF – (...) (dalej: „Departament XF
Finalnie, w ramach Departamentu XF prowadzona jest działalność gospodarcza w obszarach projektowania oraz dystrybucji urządzeń (...) i świadczenia usług dla przedsiębiorstw (...), głównie (...) (...), przy wykorzystaniu (...) (...) platformy (...) pozwalającej na poprawę stanu zarządzania (...).
Wspólnicy (dalej: „Wspólnicy”) Wnioskodawcy planują dokonać podziału poprzez wydzielenie każdego z Departamentów do odrębnej spółki kapitałowej (dalej odpowiednio: „Spółka Przejmująca XN”, „Spółka Przejmująca XR”, „Spółka Przejmująca XF”, a także łącznie: „Spółki Przejmujące”) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie Wspólnicy Wnioskodawcy otrzymają udziały/akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółek Przejmujących.
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Departament XN będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Departament XN będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki Dzielonej.
2) Departament XN będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:
- nieruchomości (gruntowe i lokalowe) w tym (między innymi) tereny przemysłowe i wzniesione budynki, hale produkcyjne, hale magazynowe, biura, lokale mieszkalne, a także niezbędna do korzystania z nich infrastruktura w tym drogi, dojazdy i parkingi,
- instalacje, ruchome środki trwałe oraz inne ruchomości niebędące środkami trwałymi, związane ściśle z substancją nieruchomości oraz działalnością Departamentu XN, takie jak wyposażenie budynków, meble (w tym aneksy kuchenne i sprzęt AGD), wyposażenie przestrzeni wspólnych, sal konferencyjnych, korytarzy, stołówki i zaplecza kuchennego, wyposażenie recepcji wraz z urządzeniami, sprzęt komputerowy, instalacje elektryczne (w tym rozdzielnie oraz stacja trafo, a także instalacja odgromowa), instalacje wodne i kanalizacyjne (w tym hydranty, hydrofory oraz separatory, a także kompletne i wyposażone węzły sanitarne) instalacja grzewcza (w tym kotły, zbiorniki ciśnieniowe oraz instalacja gazowa), instalacja klimatyzacja i wentylacyjna (w tym maszyny (...) (...)), instalacja bezpieczeństwa (w tym przeciwpożarowa, awaryjne wyłączniki prądu, system sygnalizacji przeciwpożarowej, systemy oddymiania, systemy detekcji gazu, oświetlenie ewakuacyjne, podręczne systemy gaśnicze, czujniki przeciwpożarowe), kompletny system monitoringu (w tym kamery wraz z wyposażeniem stróżówki i ewidencją dostępów, szlabany oraz kołowrót dostępowy), instalacja sterowania budynkiem (...) (elementy wykonawcze, czujniki), instalacje sieci teletechnicznych (w tym pomieszczenie serwerowni z wyłączeniem urządzeń serwerowych oraz redundantnego zasilania), pasywne elementy kablowych i bezprzewodowych sieci LAN, w tym szafy rack wraz z patch panelami, instalacja światłowodowa, urządzenia do transmisji obrazu i dźwięku, oraz sprzęt RTV (ekrany i projektory, nagłośnienie, prezentery, konwertery, wzmacniacze, głośniki), urządzenia dźwigowe, windy,
- prawa i obowiązki z umów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Departamentu XN (umowy najmu, umowy na dostawę mediów, umowy o prowadzenie rachunków bankowych), a także istniejące należności i zobowiązania wynikające z ww. umów,
- oprogramowanie systemów stanowiących elementy nieruchomości (w tym oprogramowanie usprawniające realizację zadań w obszarach administracji, finansów, monitoringu, (...), systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa),
- ogół wiedzy i informacji pozyskanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Departamentu XN, w szczególności fachowa wiedza techniczna (budowlana), doświadczenie w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych i procesów zarządzania takimi projektami oraz zarządzania procesami biznesowymi (know-how), jak również dokumentacja techniczna, budowlana oraz wykonawcza w tym zmaterializowana wiedza związana z prowadzeniem złożonych inwestycji budowlanych, procedury (procesy) obsługi nieruchomości w tym zapewnianie niezbędnego poziomu utrzymania obiektów, ich konserwacji, metodyki zarządzania nieruchomościami w tym prowadzania negocjacji i zawierania umów, wyniki badań otoczenia ekonomicznego oraz możliwości dalszego rozwoju w tym pozyskiwania nowych nieruchomości w celu prowadzenia dalszych inwestycji.
3)W związku z podziałem przez wydzielenie Departamentu XN, do Spółki Przejmującej XN przejdą pracownicy w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością związaną z nieruchomościami
B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Departamentu XN. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Departamentu XN, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
2) Departament XN będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności;
3) Do Departamentu XN będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Departamentu XN zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą XN.
C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do Departamentu XN będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność związaną z nieruchomościami. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Departamentu XN będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
W tym miejscu należy wyraźnie wskazać, że w skład Departamentu XN nie wejdą wszystkie obecnie posiadane przez Wnioskodawcę nieruchomości. Powyższe wynika przede wszystkim z faktu, że obecnie Spółka Dzielona działa na terenie specjalnej strefie ekonomicznej w rozumieniu ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 91 ze zm.). W związku z przyznanym Wnioskodawcy zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, część posiadanych nieruchomości jest ściśle związana z przedmiotowym zezwoleniem, wobec czego ich przeniesienie na rzecz Spółki Dzielonej powodowałoby utratę zezwolenia. Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca nie wyklucza, iż jedna z nieruchomości, oznaczona w ewidencji gruntów jako grunt orny, nie zostanie przeniesiona na Spółkę Przejmującą XN w procesie podziału, jeżeli jej przeniesienie miałoby wiązać się z ryzykiem wykonania prawa pierwokupu przez Skarb Państwa reprezentowany przez K. O. W. R. (Wnioskodawca zamierza uzyskać stanowisko K. O. W. R. w tym zakresie i podjąć decyzję w oparciu o uzyskaną odpowiedź).
Należy wskazać, że po przeprowadzonym podziale przez wydzielenie, część z nieruchomości wchodząca w skład Departamentu XN będzie wynajmowana przez Wnioskodawcę. Płacony przez Spółkę Dzieloną czynsz najmu będzie powodował powstanie po stronie Spółki Przejmującej XN dochodu, od którego płacony będzie podatek dochodowy od osób prawnych.
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Departament XR będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej
A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Departament XR będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki Dzielonej.
2) Departament XR będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:
- inteligentna platforma (...) (dalej: „Platforma XR”) składająca się z zaawansowanego systemu zarządzania flotą pojazdów autonomicznych i/lub robotów mobilnych, floty pojazdów autonomicznych i/lub robotów mobilnych, a także innych elementów dodatkowych jak punkty nawigacyjne ((...)) i interfejsy systemowe ((...)), wraz ze wszelkimi prawami majątkowymi, w tym wszelkimi prawami własności intelektualnej, majątkowymi prawami autorskimi, prawami pokrewnymi prawami do wykonywania praw zależnych, prawami do zezwalania na wykonywanie praw zależnych, prawami (uprawnieniami) do wykonywania praw osobistych oraz prawem do udzielania dalszych upoważnień w tym zakresie (lub jeśli ma to zastosowanie stosownymi licencjami) do wszelkich elementów Platformy XR, w szczególności do wszelkich utworów składających się na elementy Platformy XR,
- ruchome środki trwałe oraz inne ruchomości niebędące środkami trwałymi, związane ściśle z działalnością Departamentu XR, w tym urządzenia (sprzęt komputerowy), pojazdy samochodowe, narzędzia, materiały, komponenty, półprodukty i produkty związane z realizacją produkcji pojazdów autonomicznych i robotów mobilnych,
- prawa i obowiązki z umów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Departamentu XR (przede wszystkim umowy z klientami i dostawcami, a także umowy kredytu, leasingu i prowadzenia rachunków bankowych), a także istniejące należności i zobowiązania wynikające z ww. umów,
- prawa do różnego rodzaju systemów IT, w tym programów komputerowych wraz z kodami źródłowymi oraz innych utworów związanych z projektowanymi pojazdami autonomicznymi i robotami mobilnymi, składające się na całokształt efektów prac rozwojowych prowadzonych w ramach Departamentu XR, a także prawa do domen internetowych,
- ogół wiedzy i informacji pozyskanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Departamentu XR, w szczególności fachowa wiedza techniczna (w obszarze programowania oraz projektowania maszyn i urządzeń elektronicznych), doświadczenie w zakresie realizacji projektów wdrożeniowych w obszarach automatyzacji oraz zarządzania takimi projektami (know-how), jak również dokumentacja techniczna, w tym zmaterializowana wiedza związana z prowadzeniem złożonych projektów badawczych oraz ich utrwalone w postaci dokumentacji rezultaty, spisane procedury (procesy) obsługi kontrahentów, zapewniania niezbędnego poziomu usług, zarządzania projektami wdrożeniowymi, prowadzania negocjacji i zawierania umów, między innymi w postaci konfigurowalnych systemów (...), w tym również strategie pozyskiwania klientów (materiały sprzedażowe, wewnętrzne materiały szkoleniowe), plany rozwoju produktów oraz aktualny stan wiedzy o ograniczeniach w zakresie Platformy XR, wyniki badań otoczenia ekonomicznego oraz możliwości dalszego rozwoju w tym pozyskiwania inwestorów w celu prowadzenia dalszych badań rozwojowych i realizacji innych potrzeb inwestycyjnych, kompletna dokumentacja kadrowa.
3) W związku z podziałem przez wydzielenie Departamentu XR, do Spółki Przejmującej XR przejdzie w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy zespół pracowników, obejmujący wykwalifikowane zespoły inżynierskie, projektantów, programistów, automatyków, wdrożeniowców oraz pracowników obsługi administracyjnej i handlowej posiadających zarówno ogólną wiedzę techniczną, jak również indywidualne specjalizacje powiązane bezpośrednio z działalnością Departamentu XR.
B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Departamentu XR. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Departamentu XR, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
2) Departament XR będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności.
3) Do Departamentu XR będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Departamentu XR zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą XR.
C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do Departamentu XR będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność w obszarach projektowania, dystrybucji oraz realizacji złożonych projektów i świadczenia usług dla przedsiębiorstw produkcyjnych przy wykorzystaniu autorskich rozwiązań technicznych XR. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Departamentu XR stanowić będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Departament XF będzie posiadać następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
A. W zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Departament XF będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki Dzielonej.
2) Departament XF będzie funkcjonował w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne, a więc:
- inteligentna platforma ((dalej: „Platforma XF”) składająca się z zaawansowanego systemu zarządzania logistyką paliw, a także innych elementów dodatkowych jak konsole, czujniki pomiarowe i interfejsy systemowe ((...)), stworzona do poprawy zarządzania stanami paliw, w tym pozwalająca monitorować zbiorniki paliwa oraz komputery pokładowe cystern, śledzić transport, autoryzować sprzedaż, a w konsekwencji ograniczać straty i wycieki paliw, wraz ze wszelkimi prawami majątkowymi, w tym wszelkimi prawami własności intelektualnej, majątkowymi prawami autorskimi, prawami pokrewnymi prawami do wykonywania praw zależnych, prawami do zezwalania na wykonywanie praw zależnych, prawami (uprawnieniami) do wykonywania praw osobistych oraz prawem do udzielania dalszych upoważnień w tym zakresie (lub jeśli ma to zastosowanie stosownymi licencjami) do wszelkich elementów Platformy XF, w szczególności do wszelkich utworów składających się na elementy Platformy XF,
- ruchome środki trwałe oraz inne ruchomości niebędące środkami trwałymi, związane ściśle z działalnością Departamentu XF, w tym urządzenia (sprzęt komputerowy, urządzenia i sprzęt telemetryczny), pojazdy samochodowe, narzędzia, materiały, komponenty, półprodukty i produkty związane z realizacją produkcji urządzeń oraz rozwojem oprogramowania wchodzącego w skład Platformy XF,
- prawa i obowiązki z umów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Departamentu XF (przede wszystkim umowy z klientami i dostawcami, a także umowy kredytu, leasingu i prowadzenia rachunków bankowych), a także istniejące należności i zobowiązania wynikające z ww. umów,
- prawa do różnego rodzaju systemów IT, w tym programów komputerowych wraz z kodami źródłowymi oraz innych utworów związanych z projektowanymi urządzeniami i systemami, składające się na całokształt efektów prac rozwojowych prowadzonych w ramach Departamentu XF, a także prawa do znaku towarowego pod którym prowadzona jest działalność Departamentu XF,
- ogół wiedzy i informacji pozyskanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Departamentu XF, w szczególności fachowa wiedza techniczna (w obszarze programowania oraz projektowania urządzeń elektronicznych), doświadczenie w zakresie realizacji projektów wdrożeniowych oraz zarządzania takimi projektami (know-how), jak również dokumentacja techniczna, w tym spisane procedury (procesy) obsługi kontrahentów, zapewniania niezbędnego poziomu usług, zarządzania projektami wdrożeniowymi, prowadzania negocjacji i zawierania umów, między innymi w postaci konfigurowalnych systemów (...), w tym również strategie pozyskiwania klientów (materiały sprzedażowe, wewnętrzne materiały szkoleniowe), plany rozwoju produktów oraz aktualny stan wiedzy o ograniczeniach Platformy XF, wyniki badań otoczenia ekonomicznego oraz możliwości dalszego rozwoju w tym pozyskiwania inwestorów w celu prowadzenia dalszych badań rozwojowych i realizacji innych potrzeb inwestycyjnych, kompletna dokumentacja kadrowa.
3) W związku z podziałem przez wydzielenie Departamentu XF, do Spółki Przejmującej XF przejdzie w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy zespół pracowników, obejmujący wykwalifikowane zespoły inżynierskie, projektantów, programistów, analityków, wdrożeniowców oraz obsługi administracyjnej i handlowej posiadających zarówno ogólną wiedzę techniczną jak również indywidualne specjalizacje wprost związane z działalnością Departamentu XF.
B. W zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) Na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące Departamentu XF. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Departamentu XF, w szczególności sporządzenie jego bilansu.
2) Departament XF będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie do jego działalności.
3) Do Departamentu XF będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z jego działalnością – w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Departamentu XF zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą XF.
C. W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) Składniki majątkowe przyporządkowane do Departamentu XF będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych w obszarach projektowania oraz dystrybucji urządzeń telemetrycznych i świadczenia usług dla przedsiębiorstw paliwowych. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Departamentu XF będzie mógł być uznany za niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
Ponadto Spółki Przejmujące Departament XN, Departament XR i Departament XF będą kontynuowały działalności prowadzone przez wydzielone przez Wnioskodawcę ww. Departamenty w dotychczasowym zakresie przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem wydzielenia. Przy czym każda ze Spółek Przejmujących będzie także wykorzystywała własne składniki majątkowe do kontynuacji działalności przejmowanego Departamentu w dotychczasowym zakresie, to znaczy będzie zapewniała niezbędne zaplecze (np. administracja, księgowość, HR) pozwalające na sprawną i niezakłóconą kontynuację działalności przejmowanego Departamentu w takim samym zakresie, w jakim ma to miejsce obecnie w Spółce Dzielonej.
Nieruchomości w Spółce Dzielonej są przyporządkowane na Departamentu XN, który odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie oraz zarządza nimi, natomiast od strony operacyjnej są one częściowo udostępniane (hale produkcyjne, hale magazynowe, biura) na potrzeby działalności departamentu (...) (...) XR, departamentu zarządzania (...) (...) XF oraz działalności Spółki Dzielonej związanej z automatyzacją kluczowych procesów wytwórczych. Wchodzące w skład Departamentu XN biura wykorzystywane są także do ogólnej działalności Wnioskodawcy, której nie można przypisać do żadnej konkretnej gałęzi działalności Spółki Dzielonej. W tym zakresie należy wymieć przestrzeń biurową wykorzystywaną przez zarząd, administrację, dział finansowy, itp. – tzw. back office.
Jednocześnie niektóre z nieruchomości biurowych czy też lokalowych są wynajmowane przez Wnioskodawcę innym niepowiązanym podmiotom na postawie zawartych umów.
Zgodnie z założeniami biznesowymi wspólników Spółki Dzielonej, po przeniesieniu Departamentu XN do Spółkę Przejmującą XN, planowane są kolejne inwestycje w nieruchomości, które będą także wynajmowane innym niepowiązanym podmiotom.
Wyposażenie budynków i budowli, podobnie jak same nieruchomości, są przyporządkowane do Departamentu XN, który zarządza nimi, natomiast od strony operacyjnej są one częściowo udostępniane (wyposażenie hal produkcyjnych, hal magazynowych, biur) na potrzeby działalności departamentu (...) (...) XR, departamentu zarządzania (...) (...) XF oraz działalności Spółki Dzielonej związanej z automatyzacją kluczowych procesów wytwórczych.
Poza wskazanymi we wniosku wyjątkami dotyczącymi nieruchomości rolnych i nieruchomościami, z którymi jest związane zezwolenie na działalność w (...) – całość nieruchomości Spółki Dzielonej zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą XN.
Działalność związana z nieruchomościami dotyczy w zasadniczej części zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, które obecnie posiada Spółka Dzielona. Nieruchomości te są obecnie wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej zasadniczej działalności gospodarczej lub też są przedmiotem najmu. Zarządzanie nieruchomościami odnosi się w tym zakresie do ich utrzymania, to jest zapewnienia sprawnego działania systemów bezpieczeństwa, kontroli dostępu, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych itp.
Spółka Dzielona w ramach Departamentu XN prowadzi działalność w zakresie najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Spółka Dzielona w ramach Departamentu XN zarządza wyłącznie własnymi nieruchomościami.
Spółka Dzielona w ramach Departamentu XN prowadzi działalność w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych na własne potrzeby. Przy czym po przeniesieniu Departamentu XN do Spółki Przejmującej XN, planowane są kolejne inwestycje w nieruchomości, które będą także wynajmowane innym niepowiązanym podmiotom.
Poza biurami i zapleczem niezbędnym do obsługi nieruchomości (przez wydzielany Departament XN) wszystkie pozostałe powierzchnie (biurowe, produkcyjne, magazynowe oraz mające charakter pomocniczy) i grunty będą przeznaczone pod wynajem/dzierżawę.
Spółka Przejmująca XR będzie wynajmowała cześć powierzchni biurowej oraz cześć powierzchni warsztatowej i magazynowej. Spółka Przejmująca XF będzie wynajmowała cześć powierzchni biurowej.
Zestawiając przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego z przywołanymi przepisami prawa, i analizując go w kontekście zadanych we wniosku pytań, wskazać należy, że w rozpatrywanej sprawie wydzielane ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących XN - Departament Nieruchomości, do Spółki Przejmującej XR - Departament XR, do Spółki Przejmującej XF - Departament XF na moment podziału przez wydzielenie (Departament XN, Departament XR, Departament XF) każdy z ww. Departamentów będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zostaną spełnione wszystkie wskazane powyżej przesłanki. Jak wyżej już wskazano każdy z wydzielonych Departamentów tj. Departament XN, Departament XR, Departament XF będzie bowiem wyodrębniony na wszystkich trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej, funkcjonalnej. Ponadto Spółki Przejmujące Departament XN, Departament XR i Departament XF będą kontynuowały działalności prowadzone przez wydzielone przez Wnioskodawcę ww. Departamenty w dotychczasowym zakresie przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem wydzielenia. Przy czym każda ze Spółek Przejmujących będzie także wykorzystywała własne składniki majątkowe do kontynuacji działalności przejmowanego Departamentu w dotychczasowym zakresie, to znaczy będzie zapewniała niezbędne zaplecze (np. administracja, księgowość, HR) pozwalające na sprawną i niezakłóconą kontynuację działalności przejmowanego Departamentu w takim samym zakresie, w jakim ma to miejsce obecnie w Spółce Dzielonej
Reasumując, zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących skład każdego z Departamentu tj. Departamentu XN, Departamentu XR, Departamentu XF będącego przedmiotem wydzielenia ze Spółki Dzielonej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączone jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Tym samym planowane przez Państwa transakcje przeniesienia każdego z Departamentu tj. Departamentu XN, Departamentu XR, Departamentu XF do Spółek Przejmujących będą stanowić transakcje zbycia, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, i na podstawie tego przepisu będą one wyłączone od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Wobec powyższego po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o VAT przy planowanym podziale Wnioskodawcy przez wydzielenie Departamentu XN, Departamentu XR i Departamentu XF.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za:
- prawidłowe w zakresie uznania, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XN Departament XN na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,
- prawidłowe w zakresie uznania, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XR Departament XR na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,
- prawidłowe w zakresie uznania, że wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej XF Departament XF na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,
- prawidłowe w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Departamentu XN, Departamentu XR i Departamentu XF.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczenia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych oraz konkretnych stanów prawnych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz.2651, ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Panstwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), ul. (...), (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo opostępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634, ze zm. dalejjako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.