Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.569.2023.2.EB
Temat interpretacji
Ustalenie czy planowana dostawa Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy planowana dostawa Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2023 r. (wpływ 19 grudnia 2023 r.), pismem z 21 grudnia 2023 r. (data wpływu 21 grudnia 2023 r.) oraz pismem z 27 grudnia 2023 r. (wpływ 27 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla (...). Przed Wnioskodawcą toczy się postępowanie egzekucyjne z nieruchomości położonej w miejscowości (...), z wniosku wierzyciela przeciwko dłużnikowi spółce pod firmą (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej, odpowiednio,: „Nieruchomość” oraz „Dłużnik”). W toku postępowania egzekucyjnego Nieruchomość zostanie sprzedana, w związku z czym na wniosek wierzyciela sporządzono operat szacunkowy dla Nieruchomości, w celu określenia jej wartości rynkowej.
Zgodnie z operatem szacunkowym sporządzonym dla Nieruchomości:
1.Księga wieczysta o nr (…) prowadzona jest dla nieruchomości gruntowej, składającej się z jednej działki ewidencyjnej o nr (...) i o pow. (...) ha,
2.Nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym,
3.Nieruchomość jest ogrodzona od strony wschodniej, zachodniej oraz południowej oraz jest zagospodarowana, porośnięta trawą oraz roślinnością ozdobną,
4.„Powierzchnia użytkowa budynku na podstawie projektu budowalnego wynosi (...) m2 w tym garaż o powierzchni (...) m2. Bryła budynku zwarta, na planie prostokąta, kryta dachem dwuspadowym z lukarnami. Budynek został wybudowany w latach 2006-2009 jest obiektem niepodpiwniczonym, parterowym z użytkowym poddaszem (...) Do budynku od strony wschodniej dobudowany jest parterowy budynek garażu. Brak przejścia z garażu do budynku. Brak bramy wjazdowej do garażu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi podczas wizji lokalnej obecnie wykonane jest zabezpieczenie otworu bramowego najprawdopodobniej z płyt pilśniowych lub kartonowo gipsowych. Parter budynku jest wykończony i składa się z wiatrołapu, holu ze schodami prowadzącymi na poddasze, kuchni ze spiżarką, pokoju dziennego z jadalnią, pokoju z garderobą, łazienki, toalety oraz pomieszczenia gospodarczego i pomieszczenia przeznaczonego na saunę. (...) Poddasze budynku jest wykończone i znajdują się w nim cztery pokoje i korytarz a także łazienka”.
5.„Nieruchomość obciążona jest umowami dzierżawy zawartymi w dniu (...)2016 r. na rzecz:
·(...),
·(...),
·(...).
Wpisy dotyczące obciążenia umowami dzierżawy zostały ujawnione w księdze wieczystej w dniach 25 listopada 2021 r., 7 grudnia 2021 r. oraz w dniu 20 grudnia 2021 r. na podstawie oświadczeń wydzierżawiającego na ujawnienie umowy dzierżawy poświadczonych notarialnie dnia 21 maja 2021 r.”
Należy także wskazać, że w operacie szacunkowym brak jest informacji dotyczących ulepszeń prowadzonych w odniesieniu do budynku mieszkalnego, znajdującego się na działce ewidencyjnej o nr (...). Ponadto, z operatu szacunkowego, w szczególności z dokumentacji fotograficznej załączonej do niego, wynika, że cały budynek mieszkalny objęty jest umowami dzierżawy.
Nieruchomość została nabyta przez Dłużnika na podstawie umowy przenoszącej własność z dnia (...)2016 r. (akt notarialny Rep A nr (...), zawartej w wykonaniu zobowiązania Pani (...) do wniesienia wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów objętych w spółce (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Dłużnik). Jak wynika z ww. umowy, w momencie nabycia Nieruchomości przez Dłużnika, Nieruchomość była zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Z treści aktu notarialnego obejmującego ww. umowę przeniesienia własności nie wynika, aby w związku z tą transakcją wystąpił podatek VAT (czynność nieopodatkowana VAT).
Zgodnie z wpisem w KRS, Dłużnik został wpisany do Rejestru Przedsiębiorców KRS z dniem (...)2016 r. (umowa spółki została natomiast zawarta w dniu (...)2016 r.) i od tego momentu prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiot działalności gospodarczej w rejestrze został określony szeroko i obejmuje on m.in. działalność (...), jak również działalność w zakresie związanym z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Siedziba Dłużnika znajduje się na przy ul. (...) (nie jest to adres Nieruchomości).
Dłużnik aktualnie nie figuruje w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (dalej: Rejestr VAT) jako podatnik VAT czynny.
Uzupełnienie i doprecyzowanie
1.Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla (…) prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi:
(...) Sp. z o. o.
(…)
2.Pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług nastąpiło w dniu 18 czerwca 2015 r.
3.Oddanie budynku do używania nastąpiło w dniu 18 czerwca 2015 r.
4.Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a jego dostawą upłynie okres dłuższy niż dwa lata.
5.Z akt sprawy ani ustalonych okoliczności nie wynika, aby przez dłużnika były ponoszone wydatki na ulepszenie nieruchomości wyższe niż 30% wartości początkowej budynku.
6.Komornik nie posiada informacji, czy nieruchomość była wykorzystywana przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
7.Komornik nie posiada informacji, czy z tytułu nabycia nieruchomości przysługiwało dłużnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
8.Nieruchomość została nabyta przez Dłużnika na podstawie umowy przenoszącej własność z dnia (...)2016 r. (akt notarialny Rep A nr (...)), zawartej w wykonaniu zobowiązania Pani (...) do wniesienia wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów objętych w spółce (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Dłużnik). Jak wynika z ww. umowy, w momencie nabycia Nieruchomości przez Dłużnika, Nieruchomość była zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym.
9.Komornik nie posiada wiedzy czy na dzień nabycia dłużnik był czynnym, zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług.
10.Nieruchomość była wykorzystywana do celów mieszkalnych. Nieruchomość była przedmiotem umów dzierżawy zawartych w dniu (...)2016 r. na rzecz:
·(...),
·(...),
·(...).
Wpisy dotyczące obciążenia umowami dzierżawy zostały ujawnione w księdze wieczystej w dniach 25 listopada 2021 r., 7 grudnia 2021 r. oraz w dniu 20 grudnia 2021 r. na podstawie oświadczeń wydzierżawiającego na ujawnienie umowy dzierżawy poświadczonych notarialnie dnia 21 maja 2021 r.”
11.Brak wiedzy odnośnie okoliczności zawartych w pytaniach postawionych w wezwaniu z dnia 19 grudnia 2023 r. do uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej występuje, pomimo, iż komornik podjął udokumentowane działania w celu ustalenia statusu podatkowo-prawnego przedmiotowej nieruchomości. Podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika.
Ponadto informuje Pan, iż w świetle posiadanej dokumentacji do budynku mieszkalnego od strony wschodniej dobudowany jest parterowy budynek garażu. Brak przejścia z garażu do budynku. Brak bramy wjazdowej do garażu. Oględziny nieruchomości wskazują, że obecnie budynek mieszkalny wraz z garażem stanowią jedną funkcjonalną całość. Zasiedlenie w nieruchomości nastąpiło zarówno w stosunku do części mieszkalnej budynku jak też odnośnie garażu.
Z akt sprawy wynika, że nieruchomość obciążona jest umowami dzierżawy zawartymi w dniu (...)2016 r. na rzecz (...), (...), (...). Wpisy dotyczące obciążenia umowami dzierżawy zostały ujawnione w księdze wieczystej w dniach 25 listopada 2021 r., 7 grudnia 2021 r. oraz w dniu 20 grudnia 2021 r. na podstawie oświadczeń wydzierżawiającego na ujawnienie umowy dzierżawy poświadczonych notarialnie dnia 21 maja 2021 r.
Z zapisów w księdze wieczystej (...) wynika, że umową dzierżawy objęta jest cała nieruchomość objęta tą księgą wieczystą a więc także garaż, który stanowi część składową nieruchomości.
Pytania
1.Czy w opisanym stanie faktycznym planowana dostawa Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2.Czy sprzedaż Nieruchomości należącej do Dłużnika będzie podlegać zwolnieniu z VAT?
Pana stanowisko w sprawie
1.Zdaniem Wnioskodawcy, planowana dostawa Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
2.Zdaniem Wnioskodawcy, planowana dostawa Nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowaniu VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Ad. 1
Zgodnie z art. 18 Ustawy VAT, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Przywołany powyżej przepis wprowadza zasadę, zgodnie z którą płatnikami podatku od towarów i usług są komornicy sądowi, wykonujący czynności egzekucyjne na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, w odniesieniu do dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika. Konsekwencją opisanego stanu rzeczy jest m.in. to, że dostawa realizowana przez komornika sądowego w ramach wykonywanych czynności egzekucyjnych jest oceniania całościowo w kontekście obowiązujących przepisów Ustawy VAT, w tym, w zakresie konieczności potraktowania jej jako opodatkowanej lub możliwości objęcia jej zwolnieniem od opodatkowania oraz stosowania właściwych stawek tego podatku.
Zgodnie z Ustawą VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega co do zasady dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, za wynagrodzeniem (Art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT). Dostawą towaru, stosowanie do art. 7 ust. 1 Ustawy VAT, jest przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Z kolei, w myśl art. 2 pkt 6 Ustawy VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii. Towarem w rozumieniu wyżej cytowanej definicji jest m.in. budynek, budowla, a także niezabudowany grunt. Oznacza to, że planowana sprzedaż Nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego przez Wnioskodawcę (będącego komornikiem sądowym), działającego w imieniu Dłużnika, na rzecz nabywcy Nieruchomości będzie spełniała definicję dostawy towarów na terytorium kraju, za wynagrodzeniem.
Dalej, należy wskazać, że czynnościami opodatkowanymi są określone w Ustawie VAT czynności realizowane przez podatników VAT, działających w tym charakterze. Podatnikami, według art. 15 ust. 1 Ustawy VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego przepisu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wnioskodawca podkreśla, że definicję działalności gospodarczej, zawartą w Ustawie VAT, cechuje uniwersalny charakter, co oznacza, że pozwala ona na objęcie pojęciem „podatnika” tych wszystkich podmiotów, które prowadząc określoną działalność, występują w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ze wskazanych powyżej regulacji wynika, że z perspektywy definicji działalności gospodarczej, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter, co ma miejsce m.in. w przypadku zawarcia umowy najmu/dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze w odniesieniu do posiadanego składnika majątku. W konsekwencji dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, będzie można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej (okoliczność ta w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika tego podatku). W konsekwencji dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, będzie można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej (okoliczność ta w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika tego podatku).
Uwzględniając powyższe uwagi, należy zaakcentować, że w orzecznictwie, jako okoliczność o decydującym znaczeniu z perspektywy konieczności potraktowania sprzedaży nieruchomości jako transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, postrzega się m.in. fakt wykorzystywania nieruchomości w działalności gospodarczej (jako składnika majątku przedsiębiorstwa) oraz cel w postaci stałego uzyskiwania dochodu z korzystania z takiej nieruchomości. W tym świetle, w odniesieniu do Dłużnika, należy wskazać, że z okoliczności stanu faktycznego wynika, że nabył on Nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z zamiarem jej gospodarczego wykorzystywania. Dłużnik aktualnie wykorzystuje Nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie/dzierżawie nieruchomości, z której to działalności Dłużnik w sposób stały osiąga przychody. Dalej, podkreślenia wymaga, że Nieruchomość sama w sobie przedstawia określoną wartość ekonomiczną, m.in. w postaci możliwości jej sprzedaży. Tym samym należy uznać, że w wyniku zorganizowanego procesu (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) Dłużnik zgromadził majątek, który wykorzystywany był/jest przez Dłużnika w celu generowania przychodów, a więc w celach zarobkowych. Nie bez znaczenia pozostaje tu też okoliczność, że Dłużnik posiada status osoby prawnej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającej obligatoryjnemu wpisowi do Rejestru Przedsiębiorców – w przypadku których to podmiotów nie występuje pojęcie majątku prywatnego (sprzedaż takiego majątku co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT).
W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że Nieruchomość, przez Dłużnika, została nabyta i jest wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej tego Dłużnika w rozumieniu Ustawy VAT, gdzie definicję tej działalności spełnia m.in. dzierżawa/najem nieruchomości własnych. Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, przesądza o konieczności przypisania Dłużnikowi statusu podatnika VAT na gruncie art. 15 ust. 1 i 2 Ustawy VAT i w konsekwencji potraktowania sprzedaży Nieruchomości jako sprzedaży podlegającej Ustawie VAT (jako odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 Ustawy VAT).
Jednocześnie, warto podkreślić, że wyżej sformułowanych wniosków nie zmienia okoliczność, że Dłużnik aktualnie nie posiada statusu zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT. Rejestracja w Rejestrze VAT jest bowiem czynnością niezależną i wtórną wobec faktu prowadzenia działalności gospodarczej, której prowadzenie z kolei determinuje uzyskanie statusu podatnika podatku VAT. Innymi słowy, figurowanie w Rejestrze VAT nie jest konstytutywne dla uzyskania przez dany podmiot statusu podatnika VAT, o czym rozstrzygają faktyczne aspekty działalności, jej zorganizowany charakter i zarobkowy cel (zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 Ustawy VAT). Przesądził o tym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE), który wskazał w wyroku z dnia 6 września 2012 r., sygn. akt C-324/11: Oczywiście art. 213 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2006/112 stanowi, że każdy podatnik zgłasza rozpoczęcie, zmianę i zaprzestanie działalności w charakterze podatnika. Niemniej jednak niezależnie od znaczenia tego zgłoszenia dla systemu podatku VAT, nie powinno stanowić ono dodatkowego warunku wymaganego dla przyznania statusu podatnika w rozumieniu art. 9 ust. 1 tej dyrektywy, ponieważ ów art. 213 znajduje się w jej tytule XI, rozdziale 2 zatytułowanym 'Identyfikacja'. (tak też interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 29 listopada 2019 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.585.2019.2.AKA.)
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, fakt, iż Dłużnik aktualnie nie figuruje w rejestrze jako czynny, zarejestrowany podatnik VAT powinien pozostawać bez wpływu na jego status jako podatnika w rozumieniu art. 15 Ustawy VAT w odniesieniu do czynności polegającej na sprzedaży Nieruchomości. Należy także zaakcentować, że działalność gospodarcza prowadzona przez Dłużnika i polegająca na dzierżawie nieruchomości posiadającej status mieszkalny na cele mieszkalne dzierżawcy podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy VAT. To oznacza, że Dłużnik w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w powyższym zakresie, mimo posiadania statusu podatnika VAT, nie był zobowiązany do rozliczania podatku VAT z tego tytułu.
Podsumowując powyższe należy przyjąć, że zarówno przedmiotowa, jak i podmiotowa przesłanka opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości będzie spełniona, a tym samym ich dostawa przez Wnioskodawcę w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym po stronie Wnioskodawcy jako komornika sądowego powstanie obowiązek naliczenia, pobrania i uiszczenia podatku VAT wg właściwej stawki lub zastosowania właściwego zwolnienia z opodatkowania VAT.
Ad. 2
Jak przedstawiano powyżej, Nieruchomość stanowi nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, który w świetle definicji z art. 2 pkt 6 Ustawy VAT należy kwalifikować jako towar.
W przypadku, gdy przedmiotem dostawy podlegającej opodatkowaniu VAT jest budynek, odpowiedź na pytanie, czy dostawa tego budynku korzystać będzie ze zwolnienia z VAT, wymaga przede wszystkim analizy przesłanek zwolnień z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a Ustawy VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy dostawa ta dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku/ budowli upłynął okres krótszy niż 2 lata. Dalej, w myśl art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, pierwsze zasiedlenie oznacza oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynku/budowli (lub ich części) po jego wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z brzmienia definicji pierwszego zasiedlenia wynika zatem, że za zasiedlony powinien zostać uznany każdy budynek, gdy:
•budynek ten został oddany do używania pierwszemu nabywcy, przykładowo na skutek zawarcia umowy przenoszącej jego własność i ekonomiczne władztwo nad nim, która nie musi być przy tym czynnością opodatkowaną VAT lub
•budynek ten został oddany od użytkowania pierwszemu użytkownikowi, na podstawie przykładowo umowy dzierżawy, lub
• budynek, z którego podatnik zaczął korzystać na potrzeby własne.
Jednocześnie definicja pierwszego zasiedlenia określa moment początkowy/zdarzenie, po zaistnieniu którego możliwe jest uznanie, że budynek został zasiedlony – do jego zasiedlenia może dojść bowiem po jego wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej tego budynku. Ponadto, należy zaznaczyć, że do pierwszego zasiedlenia danego budynku (jego części), w przypadku, gdy po jego wybudowaniu podlegał on ulepszeniom, może dochodzić wielokrotnie, o ile wartość ulepszeń była wyższa niż 30% wartości początkowej tego budynku.
Uwzględniając powyższe, jak również informacje przedstawione we wniosku, należy wskazać, że budynek mieszkalny zlokalizowany na Nieruchomości (dalej: Budynek) znajdował się na niej już w momencie nabycia Nieruchomości przez Dłużnika w 2016 r. Dalej, Budynek ten od lutego 2016 r. jest przedmiotem umów dzierżawy zawartych przez Dłużnika, na podstawie których Budynek w całości został oddany do korzystania dzierżawcom. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, już wówczas, tj. w roku 2016 wystąpiły zdarzenia, z którymi Ustawa VAT wiąże skutek w postaci zasiedlenia Budynku. Dalej należy także stwierdzić, że ze stanu faktycznego sprawy nie wynika, aby po tej dacie Budynek podlegał ulepszeniom przez Dłużnika, (a których wykonanie mogłoby się wiązać z koniecznością ponownego wyznaczenia momentu, od którego budynek w całości lub określonej części powinien zostać uznany za zasiedlony). Od tego momentu upłynęły już 2 lata, a to z kolei oznacza, że dostawa Budynku powinna korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.
Uwzględniając okoliczność, że przesłanki zwolnienia z opodatkowania z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT – w odniesieniu do Budynku – będą spełnione, brak jest konieczności analizy możliwości zwolnienia jego dostawy od opodatkowania z perspektywy art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy VAT (bowiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy VAT: „Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt. 10 tego artykułu (...)”). Zdaniem Wnioskodawcy, do dostawy Nieruchomości nie znajdzie również zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem, od podatku zwalnia się dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W ocenie Wnioskodawcy, przesłanki zwolnienia z ww. przepisu w stanie faktycznym sprawy nie będą spełnione. O ile Nieruchomość jest wykorzystywana na cele działalności zwolnionej z podatku (z uwagi na treść art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy VAT) – przesłanka 1, to za niespełnioną powinna zostać uznana przesłanka 2 – nieprzysługiwania Dłużnikowi (podmiotowi dokonującemu dostawy) prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wyjaśnił WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia „W opinii Sądu nie można mówić o braku prawa do odliczenia podatku naliczonego ("nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego") w sytuacji, gdy taki podatek w ogóle nie wystąpił. (.) W opinii Sądu sporne zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami Dyrektywy lub ustawy o VAT, co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku (por. art. 86 i art. 88 ustawy), a więc nie ma zastosowania, gdy brak odliczenia podatku w poprzedniej fazie obrotu wynika z faktu, że dana czynność w ogóle nie podlegała opodatkowaniu (por. wyrok TSUE z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finanse A/S), gdy podatnik – mając prawo do odliczenia podatku naliczonego - z uprawnienia tego nie skorzystał oraz wówczas, gdy taki podatek przy nabyciu nie wystąpił z uwagi na istniejące zwolnienie przedmiotowe”. W kontekście powyższego należy podkreślić, że treść aktu notarialnego dot. nabycia Nieruchomości przez Dłużnika wskazuje, że podatek VAT przy tej transakcji nie wystąpił.
Ponadto, w odniesieniu do Nieruchomości, należy wskazać, że na analogicznych zasadach jak dostawa Budynku opodatkowaniu podlegać będzie dostawa gruntu, na którym posadowiony jest ten Budynek. W myśl bowiem art. 29a ust. 8 Ustawy VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. To oznacza, że zasady opodatkowania właściwe dla Budynku znajdą swoje analogiczne zastosowanie w odniesieniu do gruntu. W konsekwencji też dostawa Nieruchomości w całości będzie zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Z treści powyższego przepisu wynika, że komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy towaru dokonywanej w trybie egzekucji, w przypadku, gdy wykonuje czynności egzekucyjne. Przez czynność egzekucyjną należy rozumieć każde formalne, oparte na przepisach procesowych, działanie uprawnionego organu egzekucyjnego wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji.
Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383), zgodnie z którym:
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów tej ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika.
Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.
Tym samym, komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Według przepisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy, wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik – właściciel danej nieruchomości – jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan postępowanie egzekucyjne przeciwko Dłużnikowi Spółce z o. o. – z nieruchomości składającej się z jednej działki ewidencyjnej o nr (...) i o pow. (...) ha:
1.Nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym,
2.Nieruchomość jest ogrodzona od strony wschodniej, zachodniej oraz południowej oraz jest zagospodarowana, porośnięta trawą oraz roślinnością ozdobną,
3.„Powierzchnia użytkowa budynku na podstawie projektu budowalnego wynosi (...) m2 w tym garaż o powierzchni (...) m2. Bryła budynku zwarta, na planie prostokąta, kryta dachem dwuspadowym z lukarnami. Budynek został wybudowany w latach 2006-2009 jest obiektem niepodpiwniczonym, parterowym z użytkowym poddaszem (...) Do budynku od strony wschodniej dobudowany jest parterowy budynek garażu. Brak przejścia z garażu do budynku. Brak bramy wjazdowej do garażu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi podczas wizji lokalnej obecnie wykonane jest zabezpieczenie otworu bramowego najprawdopodobniej z płyt pilśniowych lub kartonowo gipsowych. Parter budynku jest wykończony i składa się z wiatrołapu, holu ze schodami prowadzącymi na poddasze, kuchni ze spiżarką, pokoju dziennego z jadalnią, pokoju z garderobą, łazienki, toalety oraz pomieszczenia gospodarczego i pomieszczenia przeznaczonego na saunę. (...) Poddasze budynku jest wykończone i znajdują się w nim cztery pokoje i korytarz a także łazienka”.
4.„Nieruchomość obciążona jest umowami dzierżawy zawartymi w dniu (...)2016 r. Wpisy dotyczące obciążenia umowami dzierżawy zostały ujawnione w księdze wieczystej w dniach 25 listopada 2021 r., 7 grudnia 2021 r. oraz w dniu 20 grudnia 2021 r. na podstawie oświadczeń wydzierżawiającego na ujawnienie umowy dzierżawy poświadczonych notarialnie dnia 21 maja 2021 r.”
W operacie szacunkowym brak jest informacji dotyczących ulepszeń prowadzonych w odniesieniu do budynku mieszkalnego, znajdującego się na działce ewidencyjnej o nr (...). Ponadto, z operatu szacunkowego, w szczególności z dokumentacji fotograficznej załączonej do niego, wynika, że cały budynek mieszkalny objęty jest umowami dzierżawy. Nieruchomość została nabyta przez Dłużnika na podstawie umowy przenoszącej własność z dnia (...)2016 r., zawartej w wykonaniu zobowiązania do wniesienia wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Dłużnik). Jak wynika z ww. umowy, w momencie nabycia Nieruchomości przez Dłużnika, Nieruchomość była zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Z treści aktu notarialnego obejmującego ww. umowę przeniesienia własności nie wynika, aby w związku z tą transakcją wystąpił podatek VAT (czynność nieopodatkowana VAT). Zgodnie z wpisem w KRS, Dłużnik został wpisany do Rejestru Przedsiębiorców KRS z dniem 18 sierpnia 2016 r. (umowa spółki została natomiast zawarta w dniu (...)2016 r.) i od tego momentu prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiot działalności gospodarczej w rejestrze został określony szeroko i obejmuje on m.in. działalność fizjoterapeutyczną, jak również działalność w zakresie związanym z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Dłużnik aktualnie nie figuruje w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnik VAT czynny.
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy planowana dostawa Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
W tym miejscu należy wskazać, że jak wynika z art. 693 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Tak więc, dzierżawa jest umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Z powyższego wynika, że umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie przedmiotu dzierżawy przez dzierżawcę.
Zatem, dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym wypełnia ona określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej.
Należy zaznaczyć, że umowami dzierżawy zawartymi w dniu (...)2016 r. objęta jest Nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym znajdująca się na działce nr (...). Zatem wskazać należy, że przedmiotowa nieruchomość była oddana w dzierżawę, która stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy oraz nosi znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz fakt, że – przedmiotowa nieruchomość zabudowana była wykorzystywana przez dłużnika do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach art. 15 ust. 2 ustawy, a ponadto cała nieruchomość zabudowana była przedmiotem dzierżawy, to z tytułu transakcji sprzedaży tej nieruchomości, dłużnik będzie występował w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W konsekwencji, dostawa ww. nieruchomości w drodze licytacji komorniczej będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Należy zauważyć, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT może korzystać ze zwolnienia od tego podatku, albo może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów mogące mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie zostały określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, zawierających zwolnienie dostawy budynków, budowli lub ich części, spełniających określone w tych przepisach warunki.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej – w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku. Również w przypadku gdy nieruchomość jest wykorzystywana dla celów osobistych np. mieszkalnych również mamy do czynienia z pierwszym zasiedleniem.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl bowiem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Zaznaczyć należy, że aby dostawa budynku mogła korzystać ze zwolnienia od podatku muszą być spełnione łącznie dwa warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jak Pan wskazał we wniosku, pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług nastąpiło w dniu 18 czerwca 2015 r. Oddanie budynku do używania nastąpiło w dniu 18 czerwca 2015 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a jego dostawą upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Z akt sprawy ani ustalonych okoliczności nie wynika, aby przez dłużnika były ponoszone wydatki na ulepszenie nieruchomości wyższe niż 30% wartości początkowej budynku. Obecnie budynek mieszkalny wraz z garażem stanowią jedną funkcjonalną całość. Zasiedlenie w nieruchomości nastąpiło zarówno w stosunku do części mieszkalnej budynku jak też odnośnie garażu. Z zapisów w księdze wieczystej (...) wynika, że umową dzierżawy objęta jest cała nieruchomość objęta tą księgą wieczystą a więc także garaż, który stanowi część składową nieruchomości. Zatem zostały warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Tym samym, sprzedaż egzekucyjna budynku mieszkalnego wraz z garażem będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Skoro dostawa ww. budynku mieszkalnego wraz z garażem będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to badanie przesłanek zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy jest bezzasadne.
Ponadto jak wynika z art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntu, na których posadowiony jest budynek mieszkalny wraz z garażem będzie objęta zwolnieniem od podatku.
Podsumowując planowana dostawa ww. Nieruchomości (budynku mieszkalnego wraz z garażem) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale jednocześnie korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji, zwolnieniem od podatku – w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy – objęty będzie również grunt, na którym posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny wraz z garażem.
Tym samym, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Wydając niniejszą interpretacją oparto się w szczególności na informacjach, że: „pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług nastąpiło w dniu 18 czerwca 2015 r. Oddanie budynku do używania nastąpiło w dniu 18 czerwca 2015 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a jego dostawą upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Z akt sprawy ani ustalonych okoliczności nie wynika, aby przez dłużnika były ponoszone wydatki na ulepszenie nieruchomości wyższe niż 30% wartości początkowej budynku. Obecnie budynek mieszkalny wraz z garażem stanowią jedną funkcjonalną całość. Zasiedlenie w nieruchomości nastąpiło zarówno w stosunku do części mieszkalnej budynku jak też odnośnie garażu. Z zapisów w księdze wieczystej (...)wynika, że umową dzierżawy objęta jest cała nieruchomość objęta tą księgą wieczystą a więc także garaż, który stanowi część składową nieruchomości”. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Podkreślenia wymaga, że granice interpretacji nakreśla Wnioskodawca występując z konkretnym pytaniem prawnym i tylko w tych granicach Organ może się poruszać. Stąd też inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem zawartym we wniosku nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Ponadto należy wskazać, że analiza załączników dołączonych do wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem tut. Organ nie jest uprawniony do oceny załączników dołączonych do wniosku lub uzupełnienia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).