Uznanie płatności dokonywanych w ramach Opłaty Licencyjnej za zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz uznanie płatności dokonywanych w ... - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.456.2023.4.JO

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.456.2023.4.JO

Temat interpretacji

Uznanie płatności dokonywanych w ramach Opłaty Licencyjnej za zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz uznanie płatności dokonywanych w ramach Korekty Dochodowości TP za zdarzenie niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 października 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 4 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy

  • uznania płatności dokonywanych w ramach Opłaty Licencyjnej za zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT,
  • uznania płatności dokonywanych w ramach Korekty Dochodowości TP za zdarzenie niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 4 i 6 grudnia 2023 r. (wpływ 6 grudnia 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca - A. GmbH sp. z o.o. Oddział w Polsce (dalej: „A.”) jest polskim oddziałem spółki B. GmbH mającą swoją siedzibę w Szwajcarii (dalej: „B.”) i podmiotem należącym do Grupy Y. (dalej: „Grupa Y.” lub „Y.”). Na czele Grupy Y. stoi C. (dalej: „C.”) z siedzibą w USA. B. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zarejestrowanym w Polsce.

1.Działalność Grupy Y.

Y. to globalna firma (…) założona w (…), w Stanach Zjednoczonych. Od momentu założenia Y. opracowywało i nabywało nowe technologie i usługi, które znacznie poszerzyły zakres działalności biznesowej. Produkty Y. obejmują: (…).

Grupa Y. funkcjonuje m.in. w segmencie biznesowym P. W ramach segmentu biznesowego P., Grupa Y. zajmuje się dostarczaniem produktów i usług związanych z (…). Produkty i technologie P. wykorzystują (…). Do katalogu tych produktów i technologii należą (…).

Działalność P. obejmuje m.in. (…) G. Grupa Y. w ramach dywizji G. oferuje (…). Do podstawowej działalności G. należy sprzedaż i serwis (…). Fabryki G. znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, na Węgrzech, we Francji i w wielu innych krajach, w tym w Polsce.

2.Struktura Grupy Y. w ramach biznesu G.

Jedynym z kluczowych elementów strategii grupy Y. jest centralizacja większości funkcji łańcucha dostaw dla biznesu G. w strukturze POCN (Sieć Centralnej Spółki Operacyjnej) oraz wdrożenie standardowej globalnej struktury Go-To-Market („GTM”). Taka centralizacja zapewnia synergię i efektywność w zakresie zaopatrzenia, zarządzania materiałami i popytem, jakości i realizacji kontraktów w porównaniu z modelem zdecentralizowanym.

POCN jest scentralizowaną strukturą operacyjną, która wykonuje strategiczne funkcje biznesowe, takie jak strategia biznesowa i planowanie, strategia marketingowa i zarządzanie marką, zaopatrzenia na poziomie strategicznym, zarządzanie łańcuchem dostaw i ustala poziomy decyzyjne dla poszczególnych kategorii decyzji biznesowych.

POC to podmioty działające jako centralni przedsiębiorcy (pryncypałowie) w ramach dywizji G., które koordynują funkcje objęte POCN i podmioty GTM. Struktura biznesowa obejmuje POC z prawami do rynku amerykańskiego (D., Inc. - dla usług posprzedażowych, w tym części zamiennych i C. US dla nowych jednostek) oraz POC z prawami do rynku poza USA (F. GmbH (dalej: „F.” lub „Spółka Szwajcarska”) - dla nowych jednostek i usług posprzedażowych, w tym części zamiennych). B. i F. są podmiotami powiązanymi - E. C.V. (spóła z siedzibą w Holandii) posiada 100% udziałów zarówno F., jak i w B.

F. (jako POC) odpowiada za planowanie strategii biznesowej Y., zarządzanie łańcuchem dostaw i zarządzanie polityką Y. w tym zakresie. F. działa jako główny dostawca usług oraz nadzoruje świadczenie usług przez podmioty GTM funkcjonujące w poszczególnych krajach. F. zarządza wszystkimi funkcjami, które zapewniają, że lokalne oddziały lub jednostki dywizji G. działające w branży energetyki gazowej na danym terytorium (dalej: „Lokalne Oddziały G.”) (w tym A.) są w stanie prowadzić dystrybucję sprzętu, dystrybucję części, usługi serwisowe i utrzymywać w sprawności użytkowany przez klientów Y. sprzęt przy użyciu wysokiej jakości części, które są dostępne na czas. F. ponosi ryzyko w łańcuchu dostaw, w tym ryzyko rynkowe, ryzyko zapasów, ryzyko projektowe (w zakresie budowy nowych jednostek lub jakości wykonywanych usług serwisowych i remontowych). F. wykonuje wszystkie funkcje centralnego przedsiębiorcy i podejmuje wszelkie ryzyko związane z działaniami podejmowanymi przez Lokalne Oddziały G. będące podmiotami GTM. F. posiada licencję i prawo do udzielania sublicencji na własność intelektualną (w tym na korzystanie z zastrzeżonej technologii Y. wymaganej do świadczenia usług) podmiotom GTM (w tym A.), które zawierając umowy z klientami Y. są bezpośrednimi dostawcami usług oferowanych przez G.

3.Działalność Wnioskodawcy

Segment G. w Polsce składa się z kilku jednostek i Lokalnych Oddziałów G. zaangażowanych w różne działania związane z projektowaniem, produkcją, sprzedażą i serwisowaniem urządzeń Y.. Jednym z Lokalnych Oddziałów G. jest A. - polski oddział spółki B., podmiot będący częścią rozproszonej sieci Lokalnych Oddziałów G. będących dostawcami usług technicznych na całym świecie.

Oddział B. w Polsce (A.) został założony w 2016 r. Ze względu na działalność prowadzoną w Polsce przez oddział (A.) B. posiada położony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zagraniczny zakład oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

A. jest podmiotem GTM koncentrującym się na rynku polskim. A. korzysta z szerokiego wsparcia Grupy Y. we wszystkich aspektach działalności biznesowej. A. w ramach swojej działalności zajmuje się głownie świadczeniem usług technicznych w oparciu o wytyczne i wsparcie POCN. W rezultacie A. jest wynagradzany zyskiem zgodnie z zasadą ceny rynkowej, a wszelkie straty lub nierutynowe zyski są alokowane do POC poprzez mechanizm korekty rentowności (opisanej w dalszej części niniejszego wniosku).

A. zajmuje się realizacją kontraktów na nowe jednostki (ang. New Units), w tym kompleksowe usługi (…) w Polsce (dalej: „X.”). A. jest odpowiedzialny za zapewnienie, że projekty Z. i X. są realizowane zgodnie ze specyfikacjami określonymi przez POCN. A. jest stroną kontraktów Z. i X. z klientami zewnętrznymi i odpowiada za wystawianie faktur na rzecz polskich klientów G. (z wyjątkiem bezpośrednich dostaw sprzętu do klientów zewnętrznych przez inny polski podmiot Y. w ramach kontraktu podpisanego wspólnie z A.). A. rozpoznaje przychody z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług w Polsce w ramach kontraktów Z. i X.

Działalność A. w ramach kontraktów X.

Segmentem działalności A., w którym Wnioskodawca funkcjonuje od początku istnienia oddziału w Polsce są umowy X. i inne umowy serwisowe. W celu wypełniania swoich zobowiązań umownych w tym zakresie, A. nabywa różne usługi techniczne od swoich podmiotów powiązanych. Ponadto, w trakcie świadczenia takich usług, A. może zidentyfikować potrzebę wymiany niektórych części, które są następnie pozyskiwane od POC (A. nie pozyskuje części bezpośrednio od producentów).

Biorąc pod uwagę projekty X., profil funkcjonalny A. jest profilem dostawcy usług technicznych i dystrybutora o ograniczonych funkcjach i ryzykach. Realizacja projektów X. jest bardziej regularną i rutynową działalnością A. niż raczej rzadkie w danej jurysdykcji projekty Z. W odniesieniu do projektów X., A. ma do czynienia z większą liczbą klientów podpisujących kontrakty o znacznie niższej wartości niż w przypadku kontraktów Z. W związku z realizacją projektów X., A. korzysta z licencji udzielanej przez F. na korzystanie z zastrzeżonej technologii Y. wymaganej do świadczenia usług.

Działalność A. w ramach kontraktów Z.

A. zajmuje się projektami „pod klucz”, które obejmują projekty Z. lub projekty o ograniczonym zakresie dostaw sprzętu o wysokiej wartości, z ograniczonym zaangażowaniem oddziału. A., jako strona odpowiednich umów z polskimi klientami, jest zaangażowany w budowę (…). Po tej dacie oba projekty wejdą w fazę kontraktów X. (okres obsługi serwisowej).

W zakresie projektów Z., profil funkcjonalny A. to profil dostawcy usług technicznych i dystrybutora o bardzo ograniczonych funkcjach i ryzykach. Projekty Z. to wieloletnie, złożone kontrakty o dużej wartości, które z perspektywy klienta są inwestycjami na dekady. Projekty te zawierają bardzo istotny element dostawy sprzętu i procesów inżynieryjnych. Przed i w trakcie projektu zespoły inżynierów są angażowane w opracowywanie najbardziej wydajnych rozwiązań technologicznych, przygotowywanie niezbędnych planów, proponowanie cen, wyprodukowanie sprzętu pomocniczego w fabrykach Y., zorganizowanie i zaplanowanie dostaw, koordynowanie podmiotów trzecich, które zazwyczaj współpracują z Y. w konsorcjum projektu Z., itd. Wszystkie te działania wymagają siły roboczej, know-how, i aktywów (materialnych i niematerialnych) zaangażowanych na potrzeby konkretnego kontraktu Z. Organizacja niezbędnych zasobów jest wykonywana prawie w całości przez POCN. W związku z tym funkcje A. są znacznie ograniczone w odniesieniu do tych kontraktów. W związku z realizacją tych kontraktów, cały niezbędny wkład technologiczny jest dostarczany bezpośrednio przez POC w ramach jego roli jako zleceniodawcy, w związku z czym A. nie korzysta w tym zakresie z licencji technologicznej.

4.Rozliczenia oraz umowy pomiędzy A. i F.

Faktury z tytułu świadczenia usług i dostawy towarów w ramach projektów G. w Polsce są wystawiane przez A.. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest rozpoznawanie przez A. przychodów za wykonanie kontraktów Z. i X. W związku z tym A. osiąga przychody od całości kontraktów pomimo niewielkiego zaangażowania własnych zasobów A. (kontrakty te są realizowane z zaangażowaniem podmiotów trzecich - konsorcjantów A., F. i innych podwykonawców).

F. wykonuje większość strategicznych działań, natomiast lokalne oddziały (takie jak A.) pełnią funkcje podmiotów GTM, które odpowiedzialne są głownie za poszukiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie z nimi kontaktu, jak również za zapewnianie lokalnej infrastruktury umożliwiającej świadczenie usług przez inny podmioty, takie jak F..

W związku z powyższym, w Grupie Y. został wprowadzony mechanizm, którego zadaniem jest doprowadzenie do odpowiedniego, rynkowego poziomu dochodowości A. i F., zgodnie z przyjętym profilem funkcjonowania Oddziału. Poziom dochodowości został ustalony wg metody marży transakcyjnej netto, zgodnie z zasadą ceny rynkowej (zgodnie z zasadami ustalania i weryfikacji cen transferowych).

W związku z ww. mechanizmem (opisanym w dalszej części niniejszego wniosku sposobem kalkulacji korekty rentowności), Wnioskodawca wystąpił w dniu 18 lipca 2023 r. do Ministerstwa Finansów (Szefa KAS) z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA).

Umowy pomiędzy A. i F.

Rozliczenia w ramach modelu cen transferowych („TP”) pomiędzy A. i F. są regulowane przez Umowę dotyczącą ryzyka projektowego, usług wsparcia przez sieć i licencji technologicznych (dalej: „Umowa TNMM”) wraz z protokołem ustaleń - zawarte pomiędzy A. i F.. Umowa TNMM i Protokół regulują dwa odrębne komponenty rozliczeń pomiędzy stronami:

1)opłatę należną F. od A. w związku z korzystaniem przez A. z zastrzeżonej technologii Y. dla celów świadczenia działalności w ramach kontraktów X.,

2)mechanizm korekty dochodowości A. - w zależności od wyników kalkulacji korekty dochodowości płatność z tego tytułu może być realizowana przez A. na rzecz F. albo przez F. na rzecz A.

W ramach Umowy TNMM, na potrzeby realizacji kontraktów X., F. zapewnia licencjonowaną technologię, globalnych klientów, procesy biznesowe i usługi sieciowe. Na podstawie Umowy TNMM, F. przyznaje B. w szczególności:

1)dostęp do zastrzeżonej technologii Y. wymaganej do świadczenia usług technicznych przez GTM i uzyskanie w tym celu informacji technicznych niezbędnych do świadczenia usług, pomocy technicznej i praw patentowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej (w celu realizacji kontraktów X.);

2)ograniczenie ryzyka rynkowego i biznesowego GTM zgodnie z profilem funkcjonalnym i profilem kontroli ryzyka POC i GTM;

3)ustanowienie mechanizmu współdzielenia zasobów w całej sieci, koordynowanej na rynkach innych niż USA przez F., w celu maksymalizacji ich wykorzystania;

4)zapewnienie szkoleń i usług wsparcia na wezwanie, które zapewniają jakość usług technicznych;

5)dostęp do globalnych centów narzędzi wymaganych do serwisowania sprzętu Y.;

6)świadczenie usług ułatwiających uczestnikom właściwe raportowanie zewnętrzne.

Obecna Umowa TNMM obowiązuje efektywnie od początku 2019 r. (wcześniej, od 2017 r. obowiązywała podobna umowa pomiędzy A. i F.). W tamtym okresie A. działał wyłącznie w ramach umów X. bądź umów serwisowych. Natomiast, w związku z tym, że A. od 2020 r. działa także w ramach niewymagających opłat licencyjnych kontraktów Z., strony zawarły porozumienie w celu doprecyzowania ustaleń mających na celu zapewnić stabilny oraz rynkowy poziom zysków A. podlegających opodatkowaniu (dalej: „Protokół z ustaleń”). W ramach Protokołu z ustaleń doprecyzowana została metodologia obliczania korekt TP zarówno dla kontraktów Z., jak i X.. Protokół z ustaleń obowiązuje od 2020 r.

Rozliczenia pomiędzy A. i F.

1)Opłata Licencyjna

A. dokonuje na rzecz F. płatności z tytułu opłat licencyjnych (dalej: „Opłata Licencyjna”). Opłata ta jest równa wynikowi:

a.Stawki opłaty licencyjnej, pomnożonej przez

b.Kwotę sprzedaży netto A. (stanowiącej przychód podatkowy A. w danym okresie), wynikającą ze sprzedaży do podmiotów niepowiązanych w odniesieniu do usług licencjonowanych (kontrakty X.).

Opłata Licencyjna dotyczy działalności A. realizowanej w ramach kontraktów X., ponieważ świadczenie tych usług wymaga korzystania przez A. z licencji na zastrzeżoną technologię Y. (w przypadku realizacji kontraktów Z., cały niezbędny wkład technologiczny jest dostarczany bezpośrednio przez POC). Własność intelektualna wykorzystywana przez A. w jej działalności obejmuje zarejestrowaną własność intelektualną (np. patenty), niezarejestrowaną własność intelektualną, taką jak prawa autorskie i tajemnice handlowe oraz inne know-how. Opłata licencyjna jest ustalana przez strony zgodnie z zasadą ceny rynkowej.

Opłata Licencyjna jest dokumentowana fakturą wystawianą przez F. na rzecz A..

2)Korekta Rentowności TP

Korekta dochodowości, która jest funkcją zysków operacyjnych A. (kalkulowanych na podstawie przychodów i kosztów dla celów podatkowych A.) dla danego okresu w świetle wszystkich „Organizacji Biznesowych Linii Projektów” (ang. „Product Line Business”) mechanizm korekty rentowności (dalej: „Korekta Rentowności TP”).

Korekta Rentowności TP jest odrębnym tytułem rozliczeń od Opłaty Licencyjnej. Stanowi ona korektę poziomu dochodowości. Korekta Rentowności TP jest funkcją zysków operacyjnych (kalkulowanych na podstawie przychodów i kosztów dla celów podatkowych A.) danego okresu rozliczeniowego między A. i POC (co do zasady odpowiadającego kwartałowi, A. i POC mogą w ramach Protokołu z ustaleń zwiększyć częstotliwość rozliczeń; dalej: „Okres Rozliczeniowy”) i jest obliczana w następujący sposób dla projektów Z. i X.:

Kontrakty X.

a.Jeśli zysk operacyjny A., obliczony po uwzględnieniu Opłaty Licencyjnej, jest niższy niż górny kwartyl przedziału międzykwartylowego wynikającego z analizy porównawczej przeprowadzonej według metody marży transakcyjnej netto (dalej: „analiza TNMM”) oraz przekracza dolny kwartyl tego przedziału międzykwartylowego, nie jest konieczna dodatkowa Korekta Rentowności TP

b.Jeśli zysk operacyjny A., obliczony po uwzględnieniu Opłaty Licencyjnej, przekracza górny kwartyl przedziału międzykwartylowego wynikającego z analizy TNMM, Korekta Rentowności TP będzie równa kwocie niezbędnej do sprowadzenia zysku operacyjnego do górnego kwartyla przedziału; lub

c.Jeśli wskazany zysk operacyjny, obliczony po uwzględnieniu pierwszego komponentu, jest niższy niż dolny kwartyl przedziału międzykwartylowego wynikającego z analizy TNMM, F. i A. zgadzają się na przeprowadzenie analizy przyczyn źródłowych w celu ustalenia przyczyny niższego zysku operacyjnego. W zakresie, w jakim niski zysk operacyjny jest wynikiem niewystarczającej jakości usług wykonywanych przez A., związany z tym koszt zostanie poniesiony przez A.. W przeciwnym razie, Korekta Rentowności TP będzie równa kwocie niezbędnej do podniesienia zysku operacyjnego dla Okresu Rozliczeniowego do dolnego kwartyla przedziału wynikającego z analizy TNMM.

Kontrakty Z.

a.W zakresie przychodów uzyskanych przez A. z tytułu dostaw sprzętu i usług Grupy Y. do lokalnych klientów w ramach kontraktów Z., docelowa marża operacyjna A. wynosi 1,3%. Jeżeli w danym Okresie Rozliczeniowym wystąpi odchylenie od docelowego poziomu marży operacyjnej, Korekta Rentowności TP będzie równa kwocie potrzebnej do osiągnięcia docelowego poziomu marży operacyjnej.

b.Docelowa marża operacyjna na przychodach uzyskanych przez A. z tytułu dostaw sprzętu i usług przez niepowiązane podmiotu (partnerów konsorcjum) wynosi 0%. A. powinien co do zasady dokonać w tym zakresie refakturowania bez narzutu zysku kosztów partnera konsorcjalnego, którymi zostanie obciążony. Jakiekolwiek różnice między uzyskanymi przez A. przychodami i poniesionymi kosztami w danym Okresie Rozliczeniowym są uwzględniane w Korekcie Rentowności TP, zmniejszając ją (jeżeli przychody były większe od kosztów) lub zwiększając (jeżeli przychody były mniejsze od kosztów).

Korekta Rentowności TP zawiera również element rozliczenia wyniku na kapitale obrotowym.

Korekta Rentowności TP za dany Okres Rozliczeniowy stanowi sumę kwot rozliczeń potrzebnych do zrealizowania polityki cen transferowych przyjętej dla kontraktów X. i Z., opisanej powyżej.

Płatność w ramach Korekty Rentowności TP, w zależności do poziomu zysku operacyjnego, może być realizowana przez A. na rzecz F. albo przez F. na rzecz A..

Korekta Rentowności TP jest dokumentowana odpowiednim dokumentem księgowym wystawianym przez F. na rzecz A. lub przez A. na rzecz F., w zależności od kierunku wymaganych płatności zgodnie z wynikiem kalkulacji przedstawionym powyżej.

Mechanizm Korekty Rentowności TP został zaprojektowany w celu zapewnienia A. rentowności zgodnej z zasada ceny rynkowej i otrzymania przez F. CH wynagrodzenia za jej funkcje centralnego przedsiębiorcy w ramach X. i Z.

Wnioskodawca nie może wykluczyć, że szczegóły metodologii obliczania Korekty Rentowności TP i Opłaty Licencyjnej mogą ulec zmianie w przyszłości (jeśli np. zmienią się warunki rynkowe), ale intencją stron jest, aby zarówno Korekta Rentowności TP, jak i Opłata Licencyjna były kalkulowane zgodnie z zasadą ceny rynkowej.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

Korekta Rentowności TP stanowi korektę poziomu dochodowości i jest wynikiem przyjętego przez Grupę modelu rozliczeń cen transferowych. Celem dokonywania Korekty Rentowności TP jest doprowadzenie do odpowiedniego, rynkowego poziomu dochodowości A. i F., zgodnie z przyjętym profilem funkcjonalnym Oddziału. Tym samym, Korekta Rentowności TP nie wiąże się / nie będzie wiązała się z jakimkolwiek świadczeniem pomiędzy F. a Wnioskodawcą. Na marginesie Wnioskodawca pragnie wskazać, iż model rozliczeń dokonywanych pomiędzy Wnioskodawcą a F. jest również przedmiotem wniosku o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA) z 18 lipca 2023 r. złożonego do Ministerstwa Finansów (Szefa Krajowej Administracji Skarbowej).

Płatności dokonywane w ramach Korekty Rentowności TP nie spowodują obniżenia lub podwyższenia cen towarów sprzedawanych przez Oddział / usług świadczonych przez Oddział oraz nie wpłyną na kształtowanie poziomu cen towarów / usług.

Płatności dokonywane w ramach Korekty Rentowności TP nie będą odnosiły się do konkretnych towarów i usług z konkretnego okresu rozliczeniowego i nie będą odnosiły się do konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług

1.Czy płatności dokonywane w ramach Opłaty Licencyjnej są zdarzeniami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

2.Czy płatności dokonywane w ramach Korekty Rentowności TP są zdarzeniami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, płatności dokonywane w ramach Opłaty Licencyjnej są zdarzeniami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powołany przepis jednoznacznie wskazuje, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać, dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie.

Za odpłatną dostawę towarów należy rozumieć, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Za towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, jak również wszelkie postacie energii, co zostało wskazane w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Przez świadczenie usług na gruncie przepisów ustawy o VAT należy rozumieć więc między innymi określone zachowanie podatnika na rzecz innego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego nabywcą usług, jak również podmiotu świadczącego usługę. Świadczeniem usług jest zatem każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.

Biorąc pod uwagę powyższe dla określenia, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest więc określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone.

Zgodnie ze stanowiskiem NSA wyrażonym w wyroku z 30 stycznia 2014 r., sygn. akt I FSK 388/13, NSA „(…) za świadczenie usług za wynagrodzeniem, a więc czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być relacje, w których:

  • istnieje jakiś związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;
  • wynagrodzenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi wartość przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi;
  • odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,
  • istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.”

Zatem dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonywane odpłatnie oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny, np. w postaci umowy, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne. Opisana w stanie faktycznym Opłata Licencyjna spełnia warunki wskazane powyżej.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Odnosząc powyższe do opisanej płatności Opłaty Licencyjnej na rzecz Spółki Szwajcarskiej, należy zaznaczyć, że wskazana płatność będzie stanowić wynagrodzenie m.in. za dostęp do zastrzeżonej technologii wymaganej do świadczenia usług oraz informacji technicznych, pomocy technicznej i praw patentowych oraz za dostęp do globalnych centrów narzędziowych. Przyjęcie wskazanej kwoty pieniężnej z tytułu opłaty licencyjnej przez Spółkę Szwajcarską wywoła określony skutek w postaci wyrażenia zgody na korzystanie przez Wnioskodawcę z szeregu wymienionych powyżej usług i praw. Ponadto wynagrodzenie z tytułu Opłaty Licencyjnej będzie wypłacane w przedstawionym zakresie do F. jako ekwiwalent uzyskanego od danej Spółki Szwajcarskiej świadczenia.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie Spółki Szwajcarskiej należy uznać za odpłatne świadczenie usług, a co za tym idzie opłata licencyjna wypłacana na rzecz F. z tytułu świadczonych usług będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, płatności dokonywane w ramach Korekty Rentowności TP nie są zdarzeniami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze przepisy ustawy o VAT przytoczone w zakresie uzasadnienia do pytania nr 1 w ocenie Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym Korekty Rentowności TP nie stanowią i nie będą stanowić zdarzeń mających jakikolwiek wpływ na rozliczenia VAT Wnioskodawcy, gdyż nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych, określonych w art. 5 ustawy o VAT.

Wskazane przepływy pieniężne dokonywane w ramach Korekty Rentowności TP przez Wnioskodawcę nie stanowią, z uwagi na brzmienie przepisów ustawy o VAT, ani dostawy towarów, ani też świadczenia usług.

Korekta Rentowności TP nie wynika w żadnym przypadku z przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a kwoty otrzymane z tytułu takiej korekty nie stanowią wyrównania czy korekty należnej zapłaty za konkretny wyrób. Korekty Rentowności TP nie odnoszą przy tym również do konkretnych faktur wystawianych w trakcie trwania okresu rozliczeniowego z tytułu dokonanej sprzedaży, jak również nie odwołują się do ceny czy ilości dostarczanych towarów, a wyłącznie do wartości zysku operacyjnego A.. Korekty Rentowności TP nie wynikają ponadto ze zmiany warunków handlowych poszczególnych transakcji i nie stanowią też podwyższenia ceny. W związku z powyższym, Korekty Rentowności TP nie mogą stanowić o korekcie podstawy opodatkowania dla poszczególnych zrealizowanych już transakcji w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. W ramach dokonywanej korekty nie dochodzi także do świadczenia usług.

Jak wskazano w wyroku z 10 października 2014 r. I FSK 1493/13 NSA: „dychotomiczny podział na gruncie ustawy o VAT na świadczenie usługi i dostawę towarów nie oznacza, że wypełnia on wszelkie przejawy aktywności podmiotów gospodarczych, a każdy przepływ środków finansowych, odbywający się w ramach relacji pomiędzy podatnikami VAT, musi być przyporządkowany świadczeniu usług lub dostawie towarów.”

Mając na uwadze powyższe, dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonywane odpłatnie oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich odbiorcą istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne. Dokonanie Korekty Rentowności TP opisanej w stanie faktycznym nie spełnia wskazanych powyżej warunków.

Co istotne, Korekta Rentowności TP kalkulowana jest jako różnica pomiędzy rzeczywistą całościową rentownością Wnioskodawcy a docelowym, zgodnym z rynkowym poziomem rentowności. Brak jest więc w tym przypadku bezpośredniego związku Korekty Rentowności TP z jakąkolwiek dostawą towarów czy świadczeniem usług, które potencjalnie mogłyby podlegać opodatkowaniu VAT.

Korekty Rentowności TP nie mają wpływu na zmianę podstawy opodatkowania transakcji dokonywanych pomiędzy stronami w trakcie danego okresu rozliczeniowego. W związku z tym, jako iż korekcie podlegać będzie wyłącznie dochodowość Wnioskodawcy, bez przyporządkowania korekt do poszczególnych transakcji, nie wystąpi bezpośredni związek Korekty Rentowności TP z wysokością wynagrodzenia za poszczególne świadczenia realizowane pomiędzy Wnioskodawcą, a Spółką Szwajcarką. Opisana Korekta Rentowności TP nie jest uzależniona od wykonania jakichkolwiek działań, lecz należy ją rozumieć jako formę zagwarantowania określonego poziomu dochodowości i prawa do przejęcia nadwyżki dochodu określonego poziomu dochodowości każdej ze stron.

Powyższa Korekta Rentowności TP jest skutkiem ciążącego na Wnioskodawcy obowiązku przeprowadzania transakcji z podmiotami powiązanymi na warunkach rynkowych, co oznacza, iż dochodowość Wnioskodawcy z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi musi pozostawać na ustalonym poziomie, mieszczącym się w przedziale wyznaczonym na podstawie analizy dochodowości osiągniętej przez porównywalne niepowiązane przedsiębiorstwa, pełniące analogiczne role, ponoszące analogiczne ryzyka oraz angażujące analogiczne aktywa.

Zgodnie ze stosowaną w Grupie Y. polityką cen transferowych, z upływem okresu rozliczeniowego dokonywana jest weryfikacja dochodowości osiągnięta w wyniku transakcji przeprowadzonych w ramach jej działalności produkcyjnej i dystrybucyjnej w tym danym zamkniętym okresie. Celem opisanych Korekt Rentowności TP jest osiągnięcie przez Wnioskodawcę uzgodnionego poziomu dochodowości. Wyrównywanie dochodowości poprzez korekty zwiększające lub zmniejszające pierwotnie wypracowaną dochodowość Wnioskodawcy odbywa się odrębnie od innych czynności podejmowanych przez strony, w tym odrębnie od udzielania licencji przez Spółkę Szwajcarską na rzecz Wnioskodawcy. Konieczność wyrównania dochodowości osiągniętej przez Wnioskodawcę jest związana z tym, iż F. i A. są podmiotami powiązanymi w świetle ustawy o CIT, a zatem Wnioskodawca powinien uzyskać taką dochodowość, której poziom będzie odpowiadał poziomowi rynkowemu. W przypadku, w którym dochodowość mieści się w określonym przedziale, nie będą podejmowane dodatkowe działania skutkujące przekazaniem środków. Jeżeli jednak wskaźnik dochodowości wykroczy poza określony przedział, dokonywane będą płatności o charakterze wyrównawczych mające na celu doprowadzenie dochodowości Wnioskodawcy do ustalonego na poziomie Grupy wskaźnika dochodowości zgodnego z wymogami wynikającymi z przeprowadzonych analiz porównawczych, w oparciu o przepisy w zakresie cen transferowych.

Opisane Korekty Rentowności TP nie są również efektem błędów zaistniałych w toku przeprowadzenia, udokumentowania i rozliczenia transakcji czy też nie modyfikują ceny konkretnych świadczeń, przez co nie wiążą się z wystąpieniem przesłanki wystawienia faktury korygującej.

Również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych potwierdzają stanowisko, że Korekty Rentowności TP znajdują się poza zakresem opodatkowania VAT. Poniżej Wnioskodawca prezentuje listę kilku sygnatur takich interpretacji indywidualnych:

  • DKIS z dnia 14 lutego 2022 r. o sygn. 0114-KDIP4-3.4012.771.2021.2.DS,
  • DKIS z dnia 22 grudnia 2022 r., o sygn. 0114-KDIP4-3.4012.592.2022.2.DM,
  • DKIS z dnia 14 grudnia 2022 r. o sygn. 0111-KDIB3-3.4012.502.2022.1.JSU,
  • DKIS z dnia 9 września 2022 r. o sygn. 0114-KDIP4-3.4012.376.2022.2.DM,
  • DKIS z dnia 10 września 2019 r. o sygn. 0115-KDIT1-2.4012.409.2019.1.AW,
  • DKIS z dnia 3 stycznia 2020 r. o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.754.2019.1.KO.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, Korekty Rentowności TP nie wiążą się z wystąpieniem jakiejkolwiek z przesłanek wystawienia faktury korygującej i/lub obniżenia podstawy opodatkowania dokonanych transakcji oraz nie służą podwyższeniu lub obniżeniu cen związanych z konkretnymi transakcjami, co do których doszło w przeszłości, a mają na celu jedynie skorygowanie i wyrównanie dochodowości Wnioskodawcy do poziomu rynkowego, wobec czego znajdują się poza zakresem opodatkowania VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informujemy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług (pytania oznaczone we wniosku nr 3 i 4), zaś w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2) zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.