Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.539.2023.5.KS
Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług noclegowych, wydatków związanych z zapewnieniem atrakcji oraz pozostałych wydatków związanych z zakupem szkoleń.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
- prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług noclegowych, wydatków związanych z zapewnieniem atrakcji - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem szkoleń. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 30 listopada 2023 r., wpływ 12 grudnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest spółką z siedzibą w Polsce, w której posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. Spółka świadczy usługi programistyczne. Specjalizuje się w (…). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Świadczone przez nią usługi są opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Spółka co do zasady nie prowadzi działalności zwolnionej od podatku VAT.
A. jest ekspertem w branży oprogramowania oraz (…) oraz jest partnerem dla czołowych globalnych dostawców sprzętu sieciowego, dostawców oprogramowania i telekomunikacji. Spółka pomaga klientom tworzyć nowe produkty oraz ulepszać już istniejące usługi. Kontrahentami Spółki są korporacje (…).
Wnioskodawca świadczy swoim klientom zróżnicowane usługi, do których potrzebuje pracowników z określonymi kompetencjami potrzebnymi w poszczególnych projektach. Z uwagi na złożoność usług, które oferuje zatrudnia osoby zarówno w ramach umowy o pracę („Pracownicy”), jak i w ramach umów o współpracy (osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, dalej „Współpracownicy”). Zarówno pracownicy, jak i Współpracownicy tworzą w spółce zespoły, które wspólnie w ramach jednego projektu, tworzą określone rozwiązania dla poszczególnych klientów. Równocześnie należy zaznaczyć, że Współpracownicy nie są w żaden sposób powiązani z klientem, dla którego pracują.
Spółka współpracuje ze Współpracownikami na podstawie stałej umowy o świadczenie usług, np. programistycznych, która przewiduje ogólne zasady współpracy. Świadczenie usług w ramach konkretnego projektu odbywa się na podstawie indywidualnego zlecenia usługi przez Spółkę, na podstawie którego ustalany jest ze Współpracownikiem szczegółowy zakres usługi. W wielu przypadkach zakres danego projektu, w ramach którego Pracownicy/Współpracownicy realizują swoje zadania/świadczą usługi na rzecz Spółki, wymaga specjalistycznej wiedzy, np. związanej z konkretnym oprogramowaniem stosowanym przez klienta lub standardami świadczenia usług w ramach obowiązujących u klienta wewnętrznych procedur.
Aby móc świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie konieczne jest, aby w szkoleniach uczestniczyli zarówno pracownicy, jak i współpracownicy Spółki. Jest to związane z dynamicznie rozwijającą i zmieniającą się branżą programistyczną. Szkolenia można podzielić na:
1.szkolenia bezpośrednio związane z wiedzą specjalistyczną, która jest bądź będzie niezbędna a nawet wymagana do pracy nad określonym projektem u klienta. W ramach tej kategorii mieszczą się np. kursy z programowania w konkretnym języku bądź nauka korzystania z narzędzi wykorzystywanych u klienta,
2.szkolenia niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi projektami, ale niezbędne do funkcjonowania w zespole bądź rozwoju kompetencji społecznych. Wśród nich należy wymienić kursy językowe, zarządzania projektem lub zespołem, komunikacji wewnątrz projektu.
Wymienione szkolenia nie są elementem wchodzącym w skład należnego wynagrodzenia dla Współpracowników. Spółka nie finansuje szkoleń w ramach zawartej umowy współpracy i nie ma obowiązku zapłaty za szkolenie. Wykonywanie szkoleń przez Współpracowników jest dla Spółki istotne ze względu na podwyższanie kompetencji oraz rozwój „umiejętności miękkich”. Są one niezbędne w ramach realizowanych projektów oraz zapewnieniu klientowi oraz Spółce, zespołów, w ramach których działają najwyższej klasy specjaliści z najbardziej aktualną wiedzą. To, że Spółka będzie ponosić wydatki na szkolenie, nie będzie miało wpływu na wysokość wynagrodzenia za wykonaną usługę wymienioną w umowie o współpracy. Koszty te nie będą w żaden sposób kompensowane z ustalonym wynagrodzeniem. Finansowanie szkoleń dla współpracowników Spółki będzie dla niej niezbędnym wydatkiem, aby prawidłowo świadczyć usługi na rzecz klientów. Wnioskodawca dzięki ustawicznemu podnoszeniu kompetencji u swoich współpracowników będzie w stanie wykonywać prawidłowo i profesjonalnie zlecenia co będzie skutkować uzyskaniem przez spółkę przychodu ze świadczenia określonej usługi. Dodatkowo dzięki takiemu podejściu Spółka będzie miała możliwość rozwoju firmy oraz bycia konkurencyjną firmą na rynku usług programistycznych.
Zakup szkoleń będzie udokumentowany fakturą:
1.wystawioną bezpośrednio przez spółkę świadczącą usługę szkoleniową, w której nabywcą usługi będzie Wnioskodawca,
2.wystawioną przez Współpracownika w ramach refaktury kosztów szkolenia.
Potwierdzenie poniesionych kosztów zostanie udokumentowane fakturą i potwierdzeniem jej zapłaty.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Spółka jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zakupione usługi szkoleń będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
Podmioty, od których Spółka będzie kupować szkolenia będą zarówno podmiotami zarejestrowanymi do VAT, jak i podmiotami niezarejestrowanymi.
W przypadku zakupu części usług szkoleniowych Spółka będzie otrzymywać faktury z wykazaną kwotą podatku VAT. Będą również pojawiać się faktury, które będą objęte zwolnieniem zarówno przedmiotowym, jak i podmiotowym.
Faktury będą wystawiane na Spółkę w momencie zakupu szkoleń od podmiotów zewnętrznych dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz umów cywilno-prawnych. W przypadku szkoleń dla osób zatrudnionych w ramach współpracy B2B, faktury będą refakturowane przez Współpracowników na Spółkę. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której Spółka będzie organizować szkolenie dla wszystkich Pracowników i Współpracowników, wówczas faktura zostanie wystawiona bezpośrednio na dane Spółki. Może się zdarzyć sytuacja, w której Spółka podejmie współpracę z jednym dostawcą usług np. w celu prowadzenia zajęć językowych. Wówczas faktura również zostanie bezpośrednio wystawiona na Spółkę za świadczenia wykonywane dla Pracowników i Współpracowników.
Szkolenia bezpośrednie związane z wiedzą specjalistyczną współpracowników (np. zakup szkoleń z programowania w języku Java) podnoszą ich umiejętności i w związku z tym pozytywnie wpływają na realizację danego projektu. Współpracownicy są w stanie zrealizować go lepiej mając niezbędne umiejętności. Realizacja projektów co do zasady nie byłaby uniemożliwiona, ale brak odpowiednich szkoleń mógłby spowodować utrudnienia w realizacji bądź gorszą jakość wykonania projektu. Należy też nadmienić, że osoba uzupełniająca swoją wiedzę specjalistyczną na bieżąco jest w stanie efektywniej pracować oraz ma możliwości przedstawiać klientom nowe rozwiązania problemów, co wpływa pozytywnie na odbiór działań Spółki.
Szkolenia, w których tematyka nie będzie bezpośrednio związana z projektami realizowanymi przez Spółkę może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Współpracownika pożądanych (często niezbędnych) we współpracy ze Spółką/klientem. W ramach tej grupy należy wymienić kursy językowe oraz szkolenia z umiejętności miękkich. Zwiększanie tych umiejętności przyczynia się do skuteczniejszej realizacji projektów, które stanowią źródło przychodów Spółki. Przykładowo szkolenie z zasad kultury hinduskiej będzie przydatne w prowadzeniu projektu u klienta, który część zespołów ma zlokalizowanych np. w Indiach. Dzięki zrozumieniu w lepszym stopniu specyfiki działania na danym obszarze geograficznym, Pracownicy są w stanie efektywniej współpracować z konkretnymi klientami. Większość klientów Spółki jest zlokalizowana poza granicami kraju a językiem komunikacji jest w przeważającej mierze język angielski. Szkolenia językowe rozwijają zdolności Pracowników dzięki czemu komunikacja z klientem jest prowadzona w najwyższych standardach co prowadzi do pogłębiania relacji biznesowych oraz nie stwarza problemów komunikacyjnych.
Spółce nie jest łatwo oszacować w jaki sposób ponoszone wydatki przekładają się na wolumen realizowanej działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Podnoszenie kompetencji miękkich u pracowników, np. poprzez szkolenia dotyczące pracy zespołowej oraz prawidłowej komunikacji poprawiają pracę w zespole, jego efektywność oraz polepszają wizerunek Spółki. To w konsekwencji buduje lepsze relacje z klientami oraz poprawia ogólne postrzeganie Spółki na rynku. Dodatkowo należy zauważyć, że większość Pracowników pracuje w oparciu o język angielski więc niezwykle ważne dla Spółki jest, aby zatrudniane przez nią osoby biegle posługiwały się danym językiem. Stąd też Spółka kładzie duży nacisk na doskonalenie umiejętności językowych. Ma to olbrzymie znaczenie dla pozyskiwania nowych klientów, jak i utrzymaniu już obecnych. To natomiast wpływa na wielkość realizowanej przez Spółkę działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
Decyzja o pokryciu kosztów udziału Współpracownika w szkoleniu jest podejmowana w momencie, gdy Współpracownik bądź jego przełożony zgłasza chęć/możliwość/konieczność odbycia szkolenia. Jeśli szkolenie nie będzie kolidowało z wykonywaniem obowiązków, Współpracownik jest wysyłany na szkolenie opłacone przez Spółkę bądź sam opłaca to szkolenie, a Spółka następnie zwraca mu koszty odbytego szkolenia. Współpracownik przekazując informację o szkoleniu, powinien również przedstawić informację w jaki sposób dane szkolenie pomoże mu w wykonywaniu zadań. Informacje nie są przekazywane w żaden usystematyzowany sposób natomiast przełożony akceptując koszt szkolenia równocześnie przyznaje, że dany wydatek wspomoże prace nad projektem.
Koszty szkoleń zostają zwracane przez Spółkę Współpracownikowi w momencie, gdy przekaże on dokumentację przedstawiającą zakończenie szkolenia (certyfikat, zaświadczenie) oraz poniesienie wydatków przez Współpracownika. Koszty zostają zwracane jedynie w przypadku, gdy Współpracownik wziął udział w szkoleniu i ukończył je z pozytywnym wynikiem.
Spółka chciałaby zwrócić koszty szkoleń tym Współpracownikom, którzy będą rozwijać swoje zdolności specjalistyczne, aby lepiej świadczyć swoją pracę w ramach Spółki. Jest to bardzo istotne dla Spółki, aby miała w gronie osoby, które ciągle poszerzają swoją wiedzę. Często to z inicjatywy Spółki bądź klienta Spółki wychodzi, aby dany Współpracownik szkolił się w konkretnym kierunku. Dodatkowo warto nadmienić, że niektóre szkolenia są wymagane przez klienta, np. w momencie rozpoczęcia z nim współpracy. Może się wydarzyć, że klient wymaga od wszystkich osób pracujących w jego szeregach, aby posiadały wiedzę w zakresie specyfiki pracy w danym regionie geograficznym, bądź pracy z konkretnym narzędziem. W momencie rozpoczęcie współpracy w danym Współpracownikiem Spółka nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zaistniałych w przyszłości możliwości rozwoju współpracy z nim oraz zmian jakie nastąpią w projekcie, w którym pracuje.
Podsumowując Spółka chciałaby móc ponieść wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji swoich Współpracowników, aby mieć w swoich zespołach osoby z najnowszą wiedzą specjalistyczną oraz posiadające niezbędne kompetencje do pracy w wymagających projektach. Spółka ponosząc takowe wydatki inwestuje w rozwój swoich relacji z klientem co przekłada się na przychody z działalności. Dodatkowo ponosząc wydatki na szkolenia Współpracowników, Spółka jest bardziej konkurencyjna na rynku pracy i najlepsi eksperci nadal chcą z nią współpracować oraz jest to motywujące dla osób pracujących dla Spółki do kontynuowania współpracy.
W umowie o współpracy nie ma postanowień dotyczących zwrotu wydatków związanych ze szkoleniami ani o konieczności odbywania szkoleń jako warunek do kontynuacji współpracy. Nie ma również informacji o konieczności podnoszenia kwalifikacji ani zobowiązań do nieprzerwanej współpracy ze Spółką przez określony w umowach czas w przypadku finansowania szkolenia. Spółka nie kwestionuje, że w przyszłości może się pojawić zapis w umowie precyzujący warunki zwrotów wydatku za szkolenia.
Fakt poniesienia przez Spółkę zwrotu za szkolenie nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłaconego Współpracownikom - otrzymują oni wynagrodzenie ustalone w umowie. Fakt uczestnictwa w szkoleniach nie zmienia wysokości tego wynagrodzenia.
Szkolenia będą odbywały się w zależności od potrzeb w siedzibie Spółki, w miejscu wyznaczonym przez Spółkę, miejscu prowadzenia działalności przez osoby zatrudnione w ramach umowy o współpracy. Znacząca większość szkoleń będzie odbywać się na terytorium Polski. Długość szkoleń będzie uzależniona od wielu czynników. Na chwilę obecną można założyć, że większość z nich będzie trwała 1-2 dni natomiast nie można wykluczyć wysłania pracownika na dłuższy kurs np. miesięczny bądź roczny.
Szkolenia w przeważającym stopniu nie będą połączone z wypoczynkiem ani innymi atrakcjami np. turystycznymi. Nie można w tej chwili wykluczyć, że sporadycznie może pojawić się szkolenie, które będzie wiązało się z atrakcjami. Jednak będzie to znikoma ilość szkoleń i udział w tego typu szkoleniu będzie musiał mieć dodatkowe uzasadnienie biznesowe.
Koszty w większości będą obejmowały jedynie koszt samego szkolenia. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w przypadku zorganizowania szkolenia w miejscu siedziby Spółki bądź miejscu wyznaczonym przez Spółkę pokryje ona koszty dojazdu oraz noclegu uczestników szkolenia.
Aby otrzymać zwrot za szkolenie, należy wziąć udział w szkoleniu i ukończyć je z wynikiem pozytywnym oraz ponieść koszt tego szkolenia. Spółka zwróci wydatki jedynie za koszt szkolenia, które zostało ukończone z wynikiem pozytywnym (należy przedstawić zaświadczenie, certyfikat, jeśli takowe zostają wydawane) oraz zostaną przedstawione dokumenty poświadczające dokonanie płatności za dane szkolenie. Koszt musi zostać również zaakceptowany przez przełożonego. W przypadku niedopełnienia któregoś z powyższych warunków, Spółka nie dokonuje zwrotu wydatków za szkolenie.
Szkolenia będą dobierane do potrzeb Pracowników/Współpracowników. Spółka chciałaby zapewnić wszystkim Pracownikom dostęp do szkoleń językowych. Natomiast jeśli chodzi o poszerzanie kompetencji i wiedzy specjalistycznej, to szkolenia będą dostępne w zależności od projektu, poziomu wiedzy oraz zajmowanego stanowiska. Chęć wzięcia udziału w szkoleniu zgłasza Współpracownik/Pracownik bądź jego przełożony. Jeśli udział w szkoleniu nie koliduje z wykonywaniem zadań służbowych, Współpracownik/Pracownik dostaje akceptację na udział w szkoleniu. Należy nadmienić, że każdy projekt ma swój budżet kwartalny na szkolenia. Szkolenia nie są też dużą pozycją budżetową w ramach Spółki.
Uczestnicy szkoleń nie są akcjonariuszami Spółki.
Bez udziału w szkoleniach praca zarówno Pracowników, jak i Współpracowników nie byłaby niemożliwa, jednak mogłaby być w dużym stopniu utrudniona bądź spowolniona. Tak jak było już wcześniej wspomniane, w Spółce przeważnie współpracuje się z klientami w języku angielskim, więc podnoszenie umiejętności w tym zakresie jest kluczowe dla prawidłowej komunikacji. Dodatkowo z uwagi na rodzaj działalności Spółki (spółka technologiczna, pracująca nad optymalizacją zarządzania sieciami), niezwykle istotne jest poszerzanie i doskonalenie swojej wiedzy specjalistycznej. W obecnych czasach, gdzie sytuacja technologiczna na rynku jest dynamiczna, Pracownicy/Współpracownicy muszą się ciągle doskonalić, aby mieć dostęp do najnowszych narzędzi. Jako przykład można podać wprowadzenie (…). W momencie pojawienia się narzędzia na rynku, większość Pracowników/Współpracowników była zmuszona do poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie. Podobnie sytuacja wygląda w działach zajmujących się podatkami i księgowością. W momencie wprowadzania nowych zmian podatkowych, pracownicy działu finansów są wysyłani na szkolenia w celu poznania nowych zmian podatkowych, jak i zapoznania się z nowymi narzędziami, np. nowymi obowiązkami związanymi z wprowadzeniem KSeF.
W umowach ze Współpracownikami nie ma obowiązku finansowania im szkoleń przez Spółkę.
Szkolenia wpływają na rozwój kompetencji Pracowników/Współpracowników co przekłada się na lepsze wyniki ich pracy. Nowa i bardziej zaawansowana wiedza plus polepszanie umiejętności komunikacyjnych wpływają na bardziej efektywną pracę. To skutkuje utrzymaniem klientów, a także rozwojem relacji z nimi. Dodatkowo polepsza to sytuację na rynku dla Spółki, gdyż zadowoleni klienci nie tylko zwiększają wolumen współpracy ze Spółką, ale także mogą przyczynić się pozyskiwania nowych klientów. W tak dynamicznej branży, w jakiej działa Spółka jest to niezbędne do zwiększania swoich przychodów. Również zapewnianie szkoleń Pracownikom i Współpracownikom poprawia ich morale oraz działa motywująco do kontynuacji pracy w Spółce. Jest to niezwykle istotne do zachowania źródła przychodów, gdyż to Pracownicy Spółki oraz ich wiedza są zasobem, z którego Spółka czerpie i które sprawiają, że klienci chcą ze Spółką kontynuować współpracę. Zbyt duża rotacja w zespołach nie służy ani Spółce, ani jej klientom, który preferują utrzymywanie relacji biznesowych ze stabilnym partnerem.
Pytanie
Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem szkoleń?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, Spółki będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT w związku zakupem szkoleń.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast ust. 2 pkt 1 ww. artykułu wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
1.nabycia towarów i usług,
2.dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
W związku z powyższym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
1.odliczenie jest dokonywane przez podatnika podatku od towarów i usług,
2.towary i usługi, od których został naliczony podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Do realizowania prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest więc istnienie związku między dokonanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością opodatkowaną. W ustawach podatkowych nie zostało sprecyzowane jakiego rodzaju związek ma to być, przy czym organy podatkowe wskazują, że może mieć on charakter bezpośredni jak i pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż lub przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
W kontekście powyższego należy wskazać, że w opisanym przypadku szkolenia będą miały pośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą. Szkolenia będą miały na celu co do zasady podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników oraz będą miały pozytywny wpływ na ich zaangażowanie i motywację - i tym samym będą miały także przełożenie na jakość świadczonych przez Spółkę usług oraz jej pozycję na rynku.
W związku z powyższym, Państwa zdaniem, wydatki te będą związane z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, zatem będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących nabycia szkoleń.
Stanowisko potwierdzające zasadę, iż faktury dotyczące konferencji/szkoleń uprawniają do odliczenia VAT wykazanego na tych fakturach potwierdzono m.in.:
1.w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 września 2019 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.259.2019.2.ISK: „(...) Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu w całości, w zakresie w jakim Uczestnikami są pracownicy i Współpracownicy Spółki z uwagi na związek nabywanych usług w tym zakresie z działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy”,
2.w interpretacji Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 18 października 2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.359.2022.4.AA: „(...) skoro nabywane usługi szkoleniowe mają pośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą, w ramach której wykonywana jest działalność opodatkowana na terytorium kraju oraz poza jego terytorium, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesionych przez Państwa wydatków na zakup Szkoleń dla Podwykonawców”.
Podsumowując, będą mieli Państwo prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem szkoleń.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług:
- w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług noclegowych, wydatków związanych z zapewnieniem atrakcji - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Powyższe jest zgodne z utrwalonym już orzecznictwem TSUE dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego, np. z wyrokiem TSUE w sprawie C-528/19 (pkt 27), w którym m.in. stwierdzono:
„Prawo do odliczenia zostaje jednak również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do kosztów ogólnych podatnika i jako takie stanowią elementy składowe ceny dostarczanych przez niego towarów lub świadczonych przez niego usług. Koszty takie zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (wyrok z 14 września 2017 r., Iberdrola Inmobiliaria Real Estate Investments, C‑132/16, EU:C:2017:683, pkt 29 i przytoczone tam orzecznictwo)”.
Jak wyjaśniono, odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest wskazanie na ścisłe powiązanie podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Ważne jest jednak, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Okoliczności towarzyszące konkretnej transakcji zakupu towaru lub usługi powinny wskazywać jednoznacznie, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej lub planowanej przez niego działalności gospodarczej.
Ponadto, ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Jednocześnie stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b i c ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika
4)usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Powyższa reguła oznacza ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych, poza ww. wyjątkami.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy,
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż dokonują oni jedynie rozliczenia i uiszczenia podatku, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że są Państwo czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest działalność związana z oprogramowaniem. Świadczą Państwo swoim klientom zróżnicowane usługi, do których potrzebują pracowników z określonymi kompetencjami. Z uwagi na złożoność oferowanych usług, zatrudniają Państwo osoby zarówno w ramach umowy o pracę („Pracownicy”), jak i w ramach umów o współpracy (osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, dalej „Współpracownicy”). Zarówno pracownicy, jak i Współpracownicy tworzą w spółce zespoły, które wspólnie w ramach jednego projektu, tworzą określone rozwiązania dla poszczególnych klientów. Aby móc świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie konieczne jest, aby w szkoleniach uczestniczyli zarówno pracownicy, jak i współpracownicy Spółki. Szkolenia można podzielić na:
1.szkolenia bezpośrednio związane z wiedzą specjalistyczną, która jest bądź będzie niezbędna a nawet wymagana do pracy nad określonym projektem u klienta. W ramach tej kategorii mieszczą się np. kursy z programowania w konkretnym języku bądź nauka korzystania z narzędzi wykorzystywanych u klienta,
2.szkolenia niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi projektami, ale niezbędne do funkcjonowania w zespole bądź rozwoju kompetencji społecznych. Wśród nich należy wymienić kursy językowe, zarządzania projektem lub zespołem, komunikacji wewnątrz projektu.
Wykonywanie szkoleń przez Współpracowników jest dla Państwa istotne ze względu na podwyższanie kompetencji oraz rozwój „umiejętności miękkich”. Są one niezbędne w ramach realizowanych projektów oraz zapewnieniu klientowi oraz Państwu, zespołów w ramach, których działają najwyższej klasy specjaliści z najbardziej aktualną wiedzą. Finansowanie szkoleń dla współpracowników będzie dla Państwa niezbędnym wydatkiem, aby prawidłowo świadczyć usługi na rzecz klientów. Dzięki ustawicznemu podnoszeniu kompetencji u swoich współpracowników będą Państwo w stanie wykonywać prawidłowo i profesjonalnie zlecenia co będzie skutkować uzyskaniem przez Państwa przychodu ze świadczenia określonej usługi.
Zakupione usługi szkoleniowe będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W przypadku zakupu części usług szkoleniowych będą Państwo otrzymywać faktury z wykazaną kwotą podatku VAT. Będą również pojawiać się faktury, które będą objęte zwolnieniem zarówno przedmiotowym, jak i podmiotowym.
Szkolenia bezpośrednie związane z wiedzą specjalistyczną współpracowników (np. zakup szkoleń z programowania w języku Java) podnoszą ich umiejętności i w związku z tym pozytywnie wpływają na realizację danego projektu. Współpracownicy są w stanie zrealizować go lepiej mając niezbędne umiejętności. Realizacja projektów co do zasady nie byłaby uniemożliwiona, ale brak odpowiednich szkoleń mógłby spowodować utrudnienia w realizacji bądź gorszą jakość wykonania projektu. Osoba uzupełniająca swoją wiedzę specjalistyczną na bieżąco jest w stanie efektywniej pracować oraz ma możliwości przedstawiać klientom nowe rozwiązania problemów, co wpływa pozytywnie na odbiór Państwa działań. Szkolenia, w których tematyka nie będzie bezpośrednio związana z projektami realizowanymi przez Państwa może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Współpracownika pożądanych (często niezbędnych) we współpracy z klientem. W ramach tej grupy należy wymienić kursy językowe oraz szkolenia z umiejętności miękkich. Zwiększanie tych umiejętności przyczynia się do skuteczniejszej realizacji projektów, które stanowią źródło przychodów Spółki. Podnoszenie kompetencji miękkich u pracowników np. poprzez szkolenia dotyczące pracy zespołowej oraz prawidłowej komunikacji poprawiają pracę w zespole, jego efektywność oraz polepszają Państwa wizerunek. Doskonalenie umiejętności językowych ma olbrzymie znaczenie dla pozyskiwania nowych klientów, jak i utrzymaniu już obecnych. Wpływa to na wielkość realizowanej przez Państwa działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Planują Państwo ponieść wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji swoich Współpracowników, aby mieć w swoich zespołach osoby z najnowszą wiedzą specjalistyczną oraz posiadające niezbędne kompetencje do pracy w wymagających projektach. Ponosząc takie wydatki inwestują Państwo w rozwój swoich relacji z klientem co przekłada się na przychody z działalności.
Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem szkoleń.
Opis sprawy wskazuje, że wydatki związane z uczestnictwem Współpracowników i pracowników w szkoleniach związane będą z przedmiotem prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Dzięki podnoszeniu kompetencji u swoich Współpracowników będą Państwo w stanie wykonywać prawidłowo i profesjonalnie zlecenia co będzie skutkować uzyskaniem przychodu ze świadczenia określonej usługi. Zakupione usługi szkoleniowe będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Osoba uzupełniająca swoją wiedzę specjalistyczną na bieżąco jest w stanie efektywniej pracować oraz ma możliwości przedstawiać klientom nowe rozwiązania problemów, co wpływa pozytywnie na odbiór Państwa działań. Zwiększanie tych umiejętności przyczynia się do skuteczniejszej realizacji projektów, które stanowią źródło Państwa przychodów. Doskonalenie umiejętności językowych wpływa na wielkość realizowanej przez Państwa działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Ponosząc takie wydatki inwestują Państwo w rozwój swoich relacji z klientem co przekłada się na przychody z działalności.
Ponoszone wydatki z tytułu uczestnictwa Współpracowników i pracowników w szkoleniach mają zatem pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.
Skoro zatem są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a ponoszone wydatki będą przekładać się na generowanie obrotu z tytułu prowadzonej przez Państwa działalności opodatkowanej podatkiem VAT, to spełnione zostaną przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. Prawo to będzie przysługiwać w oparciu o wystawione dla Państwa faktury z wykazanym podatkiem VAT, przy uwzględnieniu ograniczeń wynikajacych z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.
Jednocześnie należy mieć również na uwadze fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu.
W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że szkolenia w przeważającym stopniu nie będą połączone z wypoczynkiem ani innymi atrakcjami np. turystycznymi. Nie można w tej chwili wykluczyć, że sporadycznie może pojawić się szkolenie, które będzie wiązało się z atrakcjami. Jednak będzie to znikoma ilość szkoleń i udział w tego typu szkoleniu będzie musiała mieć dodatkowe uzasadnienie biznesowe. Koszty w większości będą obejmowały jedynie koszt samego szkolenia. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w przypadku zorganizowania szkolenia w miejscu wyznaczonym przez Państwa bądź w siedzibie, pokryją Państwo koszty dojazdu oraz noclegu uczestników szkolenia.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że jeżeli w związku z uczestnictwem Współpracowników i pracowników w szkoleniach będą Państwo nabywać odrębnie usługi noclegowe, to w stosunku do tych wydatków nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie również przysługiwało w sytuacji, gdy w związku z przeprowadzaniem szkoleń, będą również ponoszone wydatki polegające na zapewnieniu atrakcji, np. turystycznych. Jeżeli poza szkoleniami, będą organizowane również usługi mające charakter atrakcji, w tym atrakcji turystycznych, nie będą one stanowić świadczeń niezbędnych do należytego i właściwego świadczenia usług szkoleniowych. Nie sposób uznać, że ww. usługi będą ściśle powiązane i konieczne do realizacji szkoleń. Usługi mające charakter atrakcji stanowić będą usługi odrębne, mające na celu uatrakcyjnienie pobytu uczestnikom w czasie szkoleń i należy je zakwalifikować jako świadczenia realizowane na potrzeby osobiste uczestników szkoleń. Świadczenia polegające na organizacji atrakcji, w tym atrakcji turystycznych nie będą związane zatem z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Państwa, a jedynie służyć będą celom osobistym, prywatnym uczestników szkoleń. Zakup takich usług, nie będzie mieć żadnego związku z wykonanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi. Jak wynika z opisu sprawy, świadczą Państwo usługi programistyczne. Specjalizują się Państwo w (…). Głównym przedmiotem Państwa działalności jest działalność związana z oprogramowaniem.
Zatem skoro wydatki poniesione na nabycie świadczeń polegających na zapewnieniu atrakcji nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, to nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem.
W konsekwencji w zakresie ponoszonych wydatków na koszty noclegów, świadczeń polegających na zapewnieniu atrakcji, w tym atrakcji turystycznych związanych z uczestnictwem Współpracowników i pracowników w Szkoleniach nie będzie przysługiwało Państwu, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast pozostałe wydatki z tytułu uczestnictwa Współpracowników i pracowników w szkoleniach będą mogli Państwo odliczyć, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
Dodatkowe informacje
Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przedmiotem oceny nie była kwestia właściwego opodatkowania nabywanych usług szkoleniowych, gdyż nie było to objęte zakresem pytania ani przedstawionego przez Państwa stanowiska w sprawie. Za element zdarzenia przyszłego przyjęto, że nabywane usługi szkoleniowe podlegają opodatkowaniu właściwą stawką (nie korzystają ze zwolnienia).
Odnosząc się do powoływanych przez Państwa interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego należy zwrócić uwagę na to, że interpretacje indywidualne są wydawane w indywidualnych sprawach i nie wiążą innych organów w sprawach innych podatników, co jest tym bardziej zrozumiałe zważywszy na różnorodność i odmienność okoliczności faktycznych występujących w każdej z indywidualnych spraw podlegających interpretacjom. Również interpretacje powołane przez Państwa na poparcie własnego stanowiska rozstrzygają w odmiennych okolicznościach faktycznych do sytuacji przedstawionej we wniosku. Przede wszystkim we wskazanych interpretacjach zakres okoliczności faktycznych jest inny niż w rozpatrywanej sprawie. Ponadto specyfika działalności podmiotów jest na tyle różnorodną, że niekiedy podobne okoliczności faktyczne nie spowodują analogicznych konsekwencji dla przedsiębiorcy, a tym samym nie mogą być tożsamo traktowane. Zatem z uwagi na różnorodność i odmienność okoliczności faktycznych występujących w każdej z indywidualnych spraw, powołane przez Państwa interpretacje indywidualne nie mogą stanowić podstawy do rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).