Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.642.2023.1.MH
Temat interpretacji
Brak prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa Parku w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 września 2023 r. wpłynął wniosek Państwa Parku z 22 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. „...”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spis oznaczeń: - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009r o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.) - Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 poz. 685 ze zm.) - Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098 ze zm.).
Park ...(P) jest państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.). Według Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (PKD 2007), rodzaj przeważającej działalności (9104 Z) to - „Działalność ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody”.
Państwa Park jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Do zadań ustawowych należy ochrona przyrody, a w szczególności:
1)Prowadzenie działań ochronnych w ekosystemach parku narodowego, zmierzających do zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenie zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów;
2)Udostępnienie obszaru parku narodowego na zasadach określonych w zadaniach ochronnych, o których mowa w art. 22 ustawa o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r., poz.1098);
3)Prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.
W procesie realizacji zadań, o których mowa w pkt. 1-3, Państwa Park dokonuje czynności sprzedaży materiałów i usług. Państwa Park jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Wykonywane czynności są zarówno opodatkowane stawkami VAT, jak również korzystają ze zwolnień przedmiotowych, przewidzianych w art. 43 ustawy o VAT. Państwa Park prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych środków i pozyskanych przychodów wydatki na finansowanie zadań określonych w ustawie o ochronie przyrody. Państwa Park nie wykonuje działalności gospodarczej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162), z ograniczeniami wynikającymi z ustawy o ochronie przyrody.
Państwa Park uzyskuje przychody opodatkowane z następujących tytułów:
Sprzedaży materiałów, takich jak: drewno, tusze zwierząt dziko żyjących, materiałów promocyjnych (foldery, przewodniki, książki o tematyce przyrodniczej, inne przedmioty z emblematem logo Państwa Parku).
Sprzedaży usług, takich jak: bilety wstępu na szlak wodny, bilety wstępu do obiektów, w których znajdują się ekspozycje przyrodnicze, usługi przewodnika po terenie parku dla grup zorganizowanych, dzierżawa gruntów na cele inne niż rolnicze, udostępnienia terenu parku do biwakowania, udostępnienia pokoi gościnnych, najem obiektów na cele inne niż mieszkaniowe.
Państwa Park uzyskuje przychody zwolnione z następujących tytułów: Sprzedaż usług: dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze, najem obiektów na cele mieszkaniowe.
Przychody niepodlegające opodatkowaniu: dotacje celowe z budżetu państwa oraz innych jednostek sektora finansów publicznych jak np.: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Oddział w …, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych, środki UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na działania określone w ustawie o ochronie przyrody.
Cel zakupu (powiązanie ze sprzedażą opodatkowaną). Państwa Park planuje realizować projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod tytułem „...”.
W ramach działań planowany jest:
‒zakup publikacji monografii ... Parku ...w wersji elektronicznej (korekta tekstu merytoryczna i językowa, opracowanie graficzne (nakład 3.000 szt., … zł);
‒zakup przewodników po przyrodniczych ścieżkach dydaktycznych po terenie Państwa Parku wraz z dostępem online (nakład 7.000 szt., … zł);
‒zakup usługi znakowania przyrodniczych ścieżek dydaktycznych na terenie Państwa Parku (… zł);
‒zakup tablic zawierających treści edukacyjne o walorach przyrodniczych Państwa Parku (szt.10, … zł);
‒zakup materiałów przewidzianych do wykorzystania podczas prowadzenia zajęć w ramach warsztatów edukacyjnych, festynów, konkursów np.: lupy, kompasy, lornetki, kompasy, artykuły papiernicze, artykuły piśmiennicze, farby, puzzle-parki narodowe, gry edukacyjne, bidony, mobilny ul i hotel dla owadów, namiot wystawienniczy, krzesła i stoliki składane do aranżacji stoiska, rollup, ekran nadmuchiwany (… zł);
‒zakup laptopa w celu planowania, dokumentowania, rozliczenia zadania oraz do wykorzystania w przyszłości do realizacji celów związanych z edukacją przyrodniczą; (… zł);
‒zakup kamer sportowych z osprzętem i kartami pamięci do nagrywania materiałów o przyrodzie Państwa Parku, na potrzemy montażu podcastów (szt. 2, … zł);
‒zakup usługi składu i montażu krótkich filmów tzw. podcastów o przyrodzie Państwa Parku (szt. 32, … zł);
‒usługa zewnętrzna zarządzania projektem (… zł).
Wyżej wymienione działania należą do zadań ustawowych Państwa Parku, będą służyć prowadzeniu działań związanych z edukacją przyrodniczą o walorach Państwa Parku. Sprzęt będzie wykorzystywany przez pracowników Służby Państwa Parku w celu wykonywania obowiązków służbowych. Towary i usługi będą wykorzystywane przez Państwa Park do czynności nieopodatkowanych. Każdy egzemplarz wydawnictwa nie będzie przedmiotem sprzedaży i będzie opatrzony nadrukiem „egzemplarz bezpłatny”. Film i podcasty nie będą podlegały odpłatnemu udostępnieniu. Znakowanie szlaków pieszych i zakup tablic informacyjnych odnosi się do czynności nieopodatkowanych, ponieważ wstęp na wszystkie szlaki piesze jest bezpłatny. Faktury dokumentujące koszty związane z przedmiotowym projektem będą wystawione na Państwa Park. Poprawność realizacji i rozliczenia projektu z deklaracją postępowania zawartą w umowie dofinansowania (deklarowana kwota brutto) będzie przedmiotem kontroli ze strony dotującego.
Pytanie
Czy Państwa Parkowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wyżej wymienionych czynności związanych z zadaniami edukacyjnymi, to jest zakupem: monografii, przewodników, podcastów, tablic o treści edukacyjnej, kamer, roll-upa, znakowania szlaków, kosztu zarządzania projektem, wykonanych i zakupionych na potrzeby własne w związku z realizacją projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w cenie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby własne związanych z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymienione wyżej towary i usługi dotyczą podstawowej działalności Parku, jaką jest prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą zgodnie z art. 8b pkt 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., o ochronie przyrody (Dz.U. z 2021 r. poz. 1098 ze zm.). Nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną usług i dostaw, którą prowadzi Państwa Park i nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Państwa Park nie może odzyskać w żaden sposób kosztu podatku VAT, poniesionego na realizację projektu. Zgodnie z art. 86. 1. Ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenie kwoty podatku lub zwrotu różnicy podatku należnego uzależnione jest od zakresu w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatek od towarów i usług stanowić będzie koszt kwalifikowalny w projekcie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Państwa Park we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy:
W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:
Pod pojęciem działalności gospodarczej należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 r. poz. 1336):
Formami ochrony przyrody są parki narodowe.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy o ochronie przyrody:
Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Na podstawie art. 8a ust. 1 cyt. ustawy o ochronie przyrody:
Park narodowy jest państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.).
Jak stanowi art. 8b ust. 1 wskazanej ustawy o ochronie przyrody:
Do zadań parków narodowych należy w szczególności:
1)prowadzenie działań ochronnych w ekosystemach parku narodowego, zmierzających do realizacji celów, o których mowa w art. 8 ust. 2;
2)udostępnianie obszaru parku narodowego na zasadach określonych w planie ochrony, o którym mowa w art. 18, lub zadaniach ochronnych, o których mowa w art. 22, i w zarządzeniach dyrektora parku narodowego;
3)prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.
Na mocy art. 8b ust. 2 powołanej ustawy o ochronie przyrody:
Parki narodowe mogą wykonywać działalność gospodarczą na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221, 641 i 803), z ograniczeniami wynikającymi z ustawy.
Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie zostanie spełniony, gdyż jak Państwo wskazali, towary i usługi będą wykorzystywane do czynności nieopodatkowanych. Sprzęt będzie wykorzystywany przez pracowników Służby Państwa Parku w celu wykonywania obowiązków służbowych. Każdy egzemplarz wydawnictwa nie będzie przedmiotem sprzedaży. Film i podcasty nie będą podlegały odpłatnemu udostępnieniu. Znakowanie szlaków pieszych i zakup tablic informacyjnych odnosi się do czynności nieopodatkowanych. W związku z powyższym, Państwa Park nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu nie będzie przysługiwało Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Podsumowując, Państwa Park nie będzie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu „...”, ponieważ zakupione towary i usługi w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które przedstawił Państwa Park i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pojęcie „kosztu kwalifikowalnego” nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym. W związku z powyższym nie zajęto stanowiska w tej sprawie.
Tutejszy Organ zauważa, że publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazany przez Państwa Park, tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm., jest nieaktualny. Obecnie tekst jednolity ww. ustawy opublikowany został w Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Państwa Parku będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i Państwa Park zastosuje się do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).