Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na działalność produkcyjną za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w kon... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.595.2023.5.AJB

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.595.2023.5.AJB

Temat interpretacji

Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na działalność produkcyjną za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przeniesienia ww. składników majątku na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 23 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na działalność produkcyjną za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przeniesienia ww. składników majątku na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 października 2023 r. (wpływ 26 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca ..., prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą X, posiadającą NIP: …, jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wnioskodawca zamierza wnieść w zamian za udziały do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - Z, składniki majątkowe należące obecnie do jego przedsiębiorstwa - X. W niniejszej spółce, Wnioskodawca jest wspólnikiem oraz członkiem zarządu.

W skład majątku służącego do prowadzenia działalności gospodarczej wchodzą następujące składniki majątku:

-narzędzia,

-materiały niezbędne do produkcji,

-maszyny,

-nieruchomości.

Przedsiębiorstwo łączą również następujące stosunki wynikające z:

-umów zlecenie,

-umów o pracę.

Wnioskodawca posiada w majątku przedsiębiorstwa również:

-wytworzone w ramach przedsiębiorstwa oprogramowanie,

-certyfikaty,

-projekty stworzone w ramach przedsiębiorstwa.

Wyżej wskazany majątek z wyjątkiem nieruchomości będzie przedmiotem wkładu do spółki z o. o. Przedmiotem wkładu będą również prawa oraz stosunki łączące Wnioskodawcę z pracownikami oraz zleceniobiorcami, podobnie certyfikaty oraz projekty.

Działalność prowadzona przy wykorzystaniu ww. majątku to działalność produkcyjna (PKD - 26.30.Z). Dodatkowo w ramach działalności wynajmowane są nieruchomości - na rzecz podmiotów trzecich, niepowiązanych ze spółką, do której ma zostać wniesiony wkład oraz częściowo na rzecz spółki. Po wniesieniu wkładu, docelowo zdecydowana większość powierzchni nieruchomości będzie wynajmowana na rzecz spółki. Można więc wyodrębnić z prowadzonej działalności 2 zasadnicze sfery działalności:

-działalność produkcyjną oraz

-działalność związaną z wynajmem nieruchomości.

Na najem nieruchomości zawarto oddzielne umowy - z podmiotami gospodarczymi, jak i z osobami fizycznymi. Obecnie Wnioskodawca w działalności posiada 2 nieruchomości. Planuje wprowadzenie do działalności kolejnej nieruchomości, która obecnie znajduje się w majątku prywatnym Wnioskodawcy.

Jeśli chodzi o działalność główną prowadzoną w ramach działalności Wnioskodawcy - działalność produkcyjną, to funkcjonowanie w jej ramach określają niezbędne regulaminy i obwieszczenia wymagane przepisami kodeksu pracy oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Wnioskodawca jest również w stanie wyodrębnić składniki majątku, prawa czy zobowiązania, które związane są z poszczególnymi rodzajami działalności prowadzonymi w ramach jego działalności gospodarczej.

Produkcja w ramach działalności związana jest z produkcją czytników ... Jest to technologia będąca częścią systemu kontroli dostępu. Produkcja polega na lutowaniu, montowaniu w obudowy, kontroli jakości oraz przygotowywaniu półproduktów do dalszej produkcji.

W ramach spółki z o. o. jest to produkcja czytników i akcesoriów do kluczy kodowych .... Po wniesieniu wkładu działalność spółki z o. o. zostanie rozszerzona.

Wnioskodawca jest również bez problemu w stanie rozdzielić przychody związane tylko i wyłącznie z najmem od tych z właściwej działalności operacyjnej związanej z produkcją. Wnioskodawca jest w stanie wygenerować oddzielne faktury sprzedażowe oraz kosztowe dla działalności produkcyjnej oraz dla najmu. Również jest w stanie przypisać wydatki dotyczące poszczególnych rodzajów działalności.

Jeśli chodzi o spółkę, która stanie się właścicielem wskazanych wyżej składników majątku należących do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, to na wskazanych składnikach przez spółkę w pełni będzie prowadzona działalność gospodarcza. Działalność spółki jest tożsama z działalnością Wnioskodawcy w zakresie działalności produkcyjnej, a nabycie składników majątkowych w zamian za udziały pozwoli zdecydowanie rozszerzyć jej skalę, co bezpośrednio przełoży się na uzyskiwane przez nią przychody.

Jak wskazano powyżej - przy użyciu składników majątkowych, które mają być przedmiotem aportu i które mają służyć do działalności produkcyjnej, istnieje możliwość wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego oraz przypisania towarów i usług, które związane są z prowadzeniem przy użyciu ww. składników działalności produkcyjnej.

Również do potencjalnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa da się alokować zobowiązania (np. z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom lub zleceniobiorcom lub innym podmiotom świadczącym usługi na rzecz działalności związanej z produkcją).

Zbywane składniki majątku są wystarczające do prowadzenia działalności gospodarczej, są ze sobą na tyle funkcjonalnie powiązane, że mogłyby posłużyć samodzielnie do realizacji konkretnych zadań gospodarczych, w szczególności związanych z wykonywaniem działalności produkcyjnej opisanej powyżej.

Celem planowanego aportu jest przede wszystkim kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej, ale w formie spółki z o. o., co ma pozwolić na zwiększenie zdolności kredytowej i inwestycyjnej, efektywizację procesów biznesowych i poprawienie wizerunku przedsiębiorstwa w ocenie kontrahentów oraz klientów, poprzez zwiększenie skali działalności funkcjonującej już spółki. Wnioskodawcy zależy na tym, aby przedsiębiorstwo mogło kontynuować bezpiecznie (prawnie i podatkowo) swoją działalność, a zarazem, aby mogło się dalej organicznie rozwijać.

W wyniku aportu spółka będzie również obsługiwała obecnych kontrahentów, którzy obsługiwani są przez Wnioskodawcę.

Celem aportu nie jest unikanie opodatkowania, ale realizacja celu biznesowego. Spółka z o. o. powstała w wyniku przekształcenia uprzednio prowadzonej spółki cywilnej, której majątek w całości stał się majątkiem Z Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca oprócz bycia wspólnikiem w spółce cywilnej (obecnie z o.o.) prowadził również indywidualną działalność, poza spółką, w wyniku przekształcenia jego majątek nie mógł więc przejść na spółkę przekształconą. Z uwagi na chęć zwiększenia swojego kapitału, ilości udziałów, Wnioskodawca wybrał właśnie aport, jako formę przeniesienia majątku do spółki z o. o., w której jest wspólnikiem. Dzięki rozszerzeniu działalności spółki o produkcję wykonywaną w ramach działalności jednoosobowej, prowadzenie działalności w ramach spółki stanie się zdecydowanie bardziej efektywne.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

1)W zakresie sfery działalności oraz składników majątkowych:

a)pod pojęciem 2 zasadnicze sfery działalności należy rozumieć to, że Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności prowadzi 2 przedmiotowo różne rodzaje działalności:

-związaną z produkcją oraz

-związana z wynajmem nieruchomości,

b)aport zespołów składników majątkowych i niemajątkowych do Z dotyczy działalności związanej z produkcją.

2)Na pytanie o treści: „Czy Z. będzie mogła faktycznie kontynuować działalność produkcyjną  prowadzoną dotychczas przez Pana w niezmienionym zakresie wyłącznie w oparciu o nabyte od Pana składniki majątkowe i niemajątkowe, bez konieczności angażowania dodatkowych składników majątkowych nieobjętych aportem lub podejmowania dodatkowych działań? Proszę, to konkretnie wskazać.” podano, że Z będzie mogła faktycznie kontynuować działalność produkcyjną prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę w niezmienionym zakresie w oparciu o nabyte od Wnioskodawcy składniki majątkowe i niemajątkowe. Natomiast Z  będzie używała do prowadzenia działalności nieruchomości, która obecnie wynajmowana jest już przez nią z działalności Wnioskodawcy … i która będzie wynajmowana po planowanym aporcie w większej powierzchni niż dotychczas. Wnioskodawca podkreśla natomiast, że nie jest dla niego jasne co znaczy dyspozycja „Proszę, to konkretnie wskazać.”, więc domyślając się, że organ oczekuje konkretnej odpowiedzi na to pytanie, to odpowiedź na zadane pytanie drugie jest twierdząca, z zastrzeżeniem, że spółka nie posiada własnych nieruchomości i będzie korzystać z nieruchomości wynajmowanej przez Wnioskodawcę w ramach jego jednoosobowej działalności. Nieruchomość ta nie przejdzie na własność spółki. Niewykluczone, że Spółka w przyszłości, z uwagi na planowane zwiększenie produkcji będzie wynajmować zupełnie inną, większą nieruchomość, która nie będzie należała do …, w związku z czym obejmowanie aportem nieruchomości, która w przyszłości może nie być wykorzystywana do działalności spółki z uwagi na zbyt małą powierzchnię będzie nieracjonalne z punktu widzenia gospodarczego.

Planowane wyłączenie Nieruchomości z przedmiotu aportu nastąpi ze względów podyktowanych ochroną majątku Wnioskodawcy i zabezpieczeniem przed ryzykami wynikającymi z działalności operacyjnej. Wnioskodawca chce uniknąć sytuacji, w której Nieruchomości wchodziłyby do majątku Spółki i na skutek niegospodarności Spółki mogłyby zostać poddane egzekucji. Wnioskodawca nabył Nieruchomości z własnych środków, a co za tym idzie, chciałby sprawować nad nimi pełną kontrolę. Przedmiotem aportu objęte zostanie zatem wszystko, co jest niezbędne do realizowania w sposób samodzielny określonych zadań gospodarczych w ramach działalności produkcyjnej, z wyjątkiem Nieruchomości, którymi Spółka będzie początkowo dysponować na podstawie zawartej z Wnioskodawcą umowy najmu.

3)Z otrzymująca aport, przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład aportu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Wnioskodawcy.

4)Aport składników majątkowych i niemajątkowych wiąże się z „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).

5)Zespół składników materialnych i niematerialnych składających się zakład będący przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie w chwili transakcji wyodrębniony na płaszczyźnie:

a)finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionego zakładu – Wnioskodawca będzie w stanie na podstawie ewidencji księgowej przypisać do niego przychody, koszty, należności, zobowiązania i wyraźnie oddzielić je od tych związanych z rodzajem działalności związanej z wynajmem nieruchomości. Pomimo faktu, że należności wpływają na 1 rachunek bankowy, to bez problemu Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić należności dotyczące tylko działalności produkcyjnej i do składników majątku, które są związane z aportem,

b)funkcjonalnej, tj. będzie stanowił potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze – posiadać będzie możliwość samodzielnego nabywania towarów i usług na potrzeby prowadzonej przez niego działalności, jak wskazano w stanie faktycznym – majątek, który będzie przedmiotem aportu będzie pozwalał na dalsze prowadzenie w ramach spółki działalności związanej z produkcją, w sposób analogiczny jak ma to miejsce w ramach jednoosobowej działalności. Składniki wchodzące w skład części produkcyjnej przedsiębiorstwa nie są przyporządkowane w sposób przypadkowy, ale tworzą określoną gospodarczo całość pozwalającą na samodzielne prowadzenie działalności - jest to przykładowo wyposażenie produkcji, zapasy materiałów niezbędnych do działalności, oraz zapasy wyrobów gotowych, jak i know – how związane z produkcją oraz wszystkie pozostałe składniki majątku wymienione w zdarzeniu przyszłym wniosku.

6)Będący przedmiotem aportu zespół składników materialnych i niematerialnych będzie w chwili transakcji wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej, tj. będzie miał swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika. W ramach aportu zespół składników majątkowych służyć będzie do produkcji czytników ... – do tej produkcji przypisani będą osobni pracownicy, w ramach spółki zamówienia dotyczące produkcji czytników ... będą przyjmowane również osobno (ale niewykluczone, że również łącznie) od czytników i akcesoriów do kluczy kodowych ..., które już są produkowane w spółce. W ramach stanów magazynowych będzie możliwe również wyodrębnienie komponentów służących do produkcji ww. przedmiotów. Co prawda w obu przypadkach będziemy mieć do czynienia z takimi aspektami produkcji jak lutowanie, montowanie w obudowy, kontrola jakości, przygotowywanie półproduktów do dalszej produkcji, natomiast będą one dotyczyły organizacyjnie innych, dwóch pionów produkcji – czytników ... oraz czytników i akcesoriów do kluczy kodowych....

7)        Na pytanie o treści „Czy wyodrębnienie w Pana działalności zespołu składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu nastąpi na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu wewnętrznego Pana firmy?” wskazano, że: nie będzie to logistycznie konieczne – Wnioskodawca będzie bez problemu w stanie na podstawie wiedzy i doświadczenia wyodrębnić działalności zespołu składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu, bez konieczności, np.: statutu, regulaminu lub innego aktu wewnętrznego firmy. Działalność produkcyjna oraz ta związana z najmem są tak bardzo od siebie różne, że dokonywanie ww. działań i tworzenie dokumentów byłoby z punktu widzenia ekonomicznego oraz czysto pragmatycznego nieuzasadnione.

8)Na pytanie o treści „Czy w następstwie dokonanego aportu Pana jednoosobowa działalność gospodarcza zostanie zlikwidowana? Czy też po wniesieniu aportu będzie Pan nadal prowadził swoją jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o składniki, które u Pana pozostaną po aporcie?” podano, że: po aporcie działalność będzie nadal prowadzona, w węższym zakresie – dotyczyć będzie wyłącznie najmu nieruchomości.

9)Na pytanie o treści „Proszę wyjaśnić:

a)czy umowy (z podmiotami gospodarczymi, jak i osobami fizycznymi) zostały zawarte w ramach prowadzonej przez Pana działalności?

b)w której konkretnie działalności posiada Pan 2 nieruchomości? Czy jest to działalność prowadzoną pod nazwą X, czy istniejąca już spółka Z?

c)w jaki sposób obecnie użytkuje Pan każdą z nieruchomości, które planuje Pan wyłączyć z aportu?

d)do której działalności planuje Pan wprowadzenie kolejnej nieruchomości?”

udzielono odpowiedzi, że:

a)Tak, umowy zostały zawarte w ramach prowadzonej działalności (z podmiotami gospodarczymi, jak i osobami fizycznymi) zostały zawarte w ramach prowadzonej działalności,

b)Nieruchomości znajdują się w majątku Wnioskodawcy, są środkami trwałymi w jednoosobowej działalności – X,

c)Na chwilę obecną Wnioskodawca wynajmuje część budynku przy ul. ... spółce z o.o. do której nastąpić ma aport i po aporcie najmowi podlegałby prawie cały budynek, natomiast nieruchomość przy ul. Regatowej jest wynajmowana osobom fizycznym zupełnie niepowiązanym ze spółką ani Wnioskodawcą,

d)Do działalności jednoosobowej – X.

10)Spółka przejmująca majątek będzie podlegać (już podlega) opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, a konkretnie w Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy wniesienie w postaci wkładu wszystkich składników majątkowych i niemajątkowych wskazanych w zdarzeniu przyszłym na rzecz Z stanowić będzie zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji, czy zamierzona transakcja będzie wyłączona z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca.

Ad. 1

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Składniki majątku działalności będą mogły u nabywcy stanowić substraty majątkowe, dzięki którym będzie mógł realizować cele gospodarcze w postaci zwiększenia skali działalności związanej z produkcją. Obecnie na składnikach materialnych oraz niematerialnych oraz przy wykorzystaniu stosunków łączących Wnioskodawcę z pracownikami i zleceniodawcami prowadzona jest wyodrębniona działalność polegająca na produkcji. W analogicznym zakresie wykorzystywać ww. składniki oraz prawa będzie nabywca - spółka z o. o.

Bez znaczenia jest fakt, że z majątku, który będzie przedmiotem aportu zostanie wyodrębniony majątek w postaci nieruchomości. Ubytek w postaci nieruchomości nie pozbawia masy majątkowej zdolności do realizowania celów związanych z prowadzoną działalnością przez nabywcę. Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji, w której zbyta większość majątku zostanie nabyta przez podmiot, który prowadzi już dany typ działalności, a nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozwoli nabywcy na zwiększenie skali działalności, to nie stanowi to przesłanki do uznania sprzedawanej części składników majątku jako składników majątku, które nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, po raz kolejny, że przedmiotem aportu nie są tylko substraty materialne, ale również niematerialne (projekty, oprogramowanie, certyfikaty) oraz łączące Wnioskodawcę z pracownikami oraz zleceniobiorcami stosunki. Zgodnie z orzeczeniem WSA w Poznaniu z dnia 1 lipca 2020 roku o sygnaturze I SA/Po 747/19: „Okoliczność, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze bez modyfikacji.”

Zgodnie więc z orzecznictwem nie jest konieczne tworzenie przez nabywcę swego rodzaju nowego pionu/rodzaju działalności, ważnym jest, aby nabyte składniki majątkowe same w sobie mogły zaistnieć i służyć w nowym przedsiębiorstwie jako samodzielny konglomerat realizujący konkretne zadania gospodarcze, również poprzez rozszerzenie skali działalności nabywcy zbieżnej z tą, która prowadził zbywca.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca chciałby jeszcze dodać do uzasadnienia argumentację świadczącą o tym, że wyłączenie części majątku służącego do prowadzenia działalności produkcyjnej nie pozbawia składników majątku cech zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Mianowicie - wyłączenie niektórych składników z masy majątkowej zmieniającej właściciela nie uniemożliwia zatem przyjęcia, że doszło do zbycia (wniesienia jako aportu) zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jeśli na nabywcę przeszło minimum dóbr materialnych i niematerialnych oraz środków i sposobów, jakie niezbędne są do podjęcia przez niego takiej działalności gospodarczej, jaką prowadził zbywca. Takie też stanowisko przyjmuje się na gruncie orzecznictwa sądów administracyjnych – np. explicite wyraził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 688/07 stwierdzając, iż „dla zbycia przedsiębiorstwa (ale niniejsze rozważania można przenieść też na zorganizowaną część przedsiębiorstwa) konieczne jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio w przedsiębiorstwie działalności gospodarczej”.

Innymi więc słowy, istnieje prawna możliwość wyłączenia w ramach konkretnej czynności prawnej określonych składników wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa z tym zastrzeżeniem, iż zbywany agregat składników powinien samodzielnie funkcjonować i realizować samodzielnie potrzeby gospodarcze.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy stanowi:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o  zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

·istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

·zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

·składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

·zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników materialnych i niematerialnych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Jak wynika z wniosku jest Pan w stanie wyodrębnić składniki majątku, prawa czy zobowiązania, które związane są z poszczególnymi rodzajami działalności prowadzonymi w ramach Pana działalności gospodarczej. Przy użyciu składników majątkowych, które mają być przedmiotem aportu i które mają służyć do działalności produkcyjnej, istnieje możliwość wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego oraz przypisania towarów i usług, które związane są z prowadzeniem przy użyciu ww. składników działalności produkcyjnej. Zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu będzie w chwili transakcji wyodrębniony na płaszczyźnie:

a)finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Pana ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionego zakładu – będzie Pan w stanie na podstawie ewidencji księgowej przypisać do niego przychody, koszty, należności, zobowiązania i wyraźnie oddzielić je od tych związanych z rodzajem działalności związanej z wynajmem nieruchomości. Pomimo faktu, że należności wpływają na 1 rachunek bankowy, to bez problemu jest Pan w stanie wyodrębnić należności dotyczące tylko działalności produkcyjnej i do składników majątku, które są związane z aportem,

b)funkcjonalnej, tj. będzie stanowił potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze – posiadać będzie możliwość samodzielnego nabywania towarów i usług na potrzeby prowadzonej przez niego działalności, jak wskazano w stanie faktycznym – majątek, który będzie przedmiotem aportu będzie pozwalał na dalsze prowadzenie w ramach spółki działalności związanej z produkcją, w sposób analogiczny jak ma to miejsce w ramach jednoosobowej działalności. Składniki wchodzące w skład części produkcyjnej przedsiębiorstwa nie są przyporządkowane w sposób przypadkowy, ale tworzą określoną gospodarczo całość pozwalającą na samodzielne prowadzenie działalności - jest to przykładowo wyposażenie produkcji, zapasy materiałów niezbędnych do działalności, oraz zapasy wyrobów gotowych, jak i know – how związane z produkcją oraz wszystkie pozostałe składniki majątku wymienione w zdarzeniu przyszłym wniosku,

c)organizacyjnej, tj. będzie miał swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika. W ramach aportu zespół składników majątkowych służyć będzie do produkcji czytników ... – do tej produkcji przypisani będą osobni pracownicy, w ramach spółki zamówienia dotyczące produkcji czytników ... będą przyjmowane również osobno (ale niewykluczone, że również łącznie) od czytników i akcesoriów do kluczy kodowych ..., które już są produkowane w spółce.

Aport składników majątkowych i niemajątkowych wiąże się z „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy Kodeks Pracy. W ramach stanów magazynowych będzie możliwe również wyodrębnienie komponentów służących do produkcji ww. przedmiotów. Z będzie mogła faktycznie kontynuować działalność produkcyjną prowadzoną przez Pana dotychczas w niezmienionym zakresie w oparciu o nabyte od Pana składniki majątkowe i niemajątkowe. Natomiast Z będzie używała do prowadzenia działalności nieruchomości, która obecnie wynajmowana jest już przez nią z działalności … i która będzie wynajmowana po planowanym aporcie w większej powierzchni niż dotychczas. Natomiast po aporcie Pana jednoosobowa działalność będzie nadal prowadzona, w węższym zakresie – dotyczyć będzie wyłącznie najmu nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy, że mający być przedmiotem aportu zespół składników majątkowych składający się na działalność produkcyjną będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Jak wynika z okoliczności sprawy po dokonaniu planowanego aportu działalność produkcyjna wykonywana dotychczas przez Pana będzie kontynuowana przez Spółkę w takim samym zakresie.

Natomiast fakt, że przedmiotem aportu nie będzie nieruchomość i Spółka do której zostanie wniesiony aport, będzie używała tej nieruchomości na podstawie umowy najmu od Pana, nie spowoduje utraty przez zespół składników przymiotu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Tym samym przeniesienie ww. składników majątkowych składających się na działalność produkcyjną będzie stanowiło czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Zatem Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku VAT rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dotyczące uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na działalność produkcyjną za zorganizowaną część przedsiębiorstwa pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność, jak również w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).