Temat interpretacji
Opodatkowanie Dofinansowania otrzymanego na realizację projektu.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania otrzymanego od B. Dofinansowania na realizację projektu „(...)”.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 października 2023 r. (data wpływu 25 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Informacje wstępne
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu A. (dalej: „A.”) i zgodnie z planem rozwoju A. oraz przepisami prawa podejmującym działania zmierzające do rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej na terenie A.
Spółka zarządza (…) (…). Celem Spółki (zgodnie z umową Spółki określającą jej status prawny, realizowane zadania itp.) jest działania na rzecz rozwoju regionalnego poprzez stwarzanie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem sektora (…).
Wnioskodawca realizuje powyższy cel poprzez tworzenie i zarządzanie (…) oraz poprzez inne formy mające na celu optymalizację wykorzystania terenów pod zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej.
Otrzymane Dofinansowanie
Spółka (na podstawie wniosku złożonego (…) 2020 r., (dalej: „Wniosek”)) otrzymała od B. z siedzibą w Danii (dalej: „B.”) dofinansowanie (dalej: „Dofinansowanie” lub „Grant”) na potrzeby realizacji projektu pn. „(...)” (dalej: „Projekt” lub „Przedsięwzięcie”), którego zakończenie określono na (...) 2027 r.
Założenia Projektu sfinansowanego Dofinansowaniem
W ramach Projektu powstanie / rozwinięte zostanie C. (dalej: „C.”), tj. dedykowany (…), który umożliwia podnoszenie kompetencji z obszaru (…).
Założeniem Projektu (zgodnie z Wnioskiem) jest odpowiedź na(...) w regionie, w którym zlokalizowana jest Spółka, a także jego niedostosowanie do potrzeb gospodarki. Przedsięwzięcie ma na celu - poprzez realizację bezpłatnych szkoleń edukacyjnych i zawodowych - (i) poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także (ii) podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli. W ramach Projektu uczniowie oraz nauczyciele otrzymają nieodpłatne wsparcie rozwojowe dopasowane do ich indywidualnych potrzeb oraz podniosą swoje kompetencje podczas kursów programowania (…).
Dofinansowanie przeznaczone jest / zostanie m.in. na:
a)adaptację/modernizację (remont) pomieszczeń dydaktycznych C., w których realizowane będą szkolenia;
b)doposażenie istniejącej pracowni (...), w tym m.in.: zakup (...) oraz zakup oprogramowania szkoleniowego on-line;
c)stworzenie pracowni drukarek 3D, w tym m.in.: zakup drukarek 3D wraz z osprzętem;
d)stworzenie pracowni spawania (...)
e)przeprowadzenie szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji uczniów w zakresie w/w technologii oraz szkoleń zawodowych dla nauczycieli i instruktorów, w tym m.in. wynagrodzenia osób (trenerów) przeprowadzających szkolenia - wszystkie szkolenia praktyczne / techniczne przeprowadzane będą przez trenerów wyłonionych w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych (w przetargach Spółka wskazuje na pożądaną liczbę godzin szkolenia oraz minimalny program szkolenia, natomiast wybrani trenerzy współpracować będą z Wnioskodawcą w oparciu o zawarte umowy - podmioty zewnętrzne),
f)działania marketingowe dotyczące Projektu (w tym nagranie lekcji pokazowych prezentujących kursy i szkolenia zawodowe) oraz przygotowanie materiałów metodycznych dla nauczycieli,
g)inne wydatki związane z Przedsięwzięciem, w tym: wynagrodzenie zespołu powołanego do zarządzania i rozliczania Projektu, zakup materiałów biurowych, zakup materiałów zużywalnych, ubezpieczenie itp.).
Warunkiem przyznania Grantu przez B. jest realizacja określonych we Wniosku wskaźników do (...) 2027 r.
Jednocześnie, B. wyraził zgodę, by Spółka (w trakcie trwania Projektu, tj. do w/w (...) 2027 r.) mogła wykorzystywać zakupiony w ramach otrzymanego Dofinansowania sprzęt do prowadzenia odpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (dalej: „MŚP”), o ile wypracowany w związku z tym zysk będzie przeznaczony wyłącznie na rozwój C. Niemniej jednak, Spółka nie podjęła jeszcze w tym zakresie decyzji - rozważane jest ewentualne wykorzystanie do realizacji szkoleń na rzecz MŚP wyłącznie własnej infrastruktury Wnioskodawcy - Spółka dysponuje bowiem sprzętem - (…), które mogłyby posłużyć w/w działaniom.
Od (…) 2027 r. (tj. po zakończeniu Przedsięwzięcia), Spółka zamierza wykorzystywać sprzęt nabyty w związku z Dofinansowaniem do prowadzenia odpłatnych szkoleń. Co istotne, ewentualne odpłatne szkolenia zarówno te prowadzone do (...) 2027 r. (w ramach których zysk ma być przeznaczony na rozwój C.), jak i te prowadzone od (…) 2027 r., realizowane będą za wynagrodzenie stanowiące cenę rynkową.
Na realizację niniejszego Projektu Spółka otrzymała zaliczkę wpłaconą na dedykowane konto. Niemniej jednak, wydatki na działania / zakupy (wskazane w punktach a-g powyżej) – w pierwszej kolejności – realizowane są / będą ze środków pieniężnych Spółki, a następnie po wprowadzeniu dokumentów księgowych wraz z potwierdzeniami płatności do systemu elektronicznego udostępnionego przez B., mogą być refundowane z konta zaliczkowego.
Formalne zatwierdzenie i rozliczenie wydatków odbywa się w ramach sześciomiesięcznych okresów sprawozdawczych. Wówczas Spółka zobowiązana jest do złożenia Raportu postępu rzeczowego oraz Raportu finansowego za dany okres. Wszystkie dokonywane w ramach Przedsięwzięcia zakupy konsultowane są i akceptowane przez przedstawiciela B. Otrzymany Grant stanowi kwoty netto, VAT stanowi wkład własny Wnioskodawcy, który finansowany jest ze środków własnych Spółki.
Zamierzonymi efektami Projektu (zgodnie z Wnioskiem) jest m.in.:
a)zdobycie / poszerzenie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie potrzeb tzw. (...);
b)potwierdzenie zdobycia kompetencji zawodowych przez uczniów;
c)zwiększenie świadomości w zakresie możliwości kształcenia zawodowego i wykorzystania innowacyjnych metod w kształceniu zawodowym;
d)wypracowanie modelu współpracy szkół zawodowych i szkół technicznych z pracodawcami w regionie;
e)opracowanie nowej kwalifikacji rynkowej w zakresie programowania i obsługi (...);
f)(w perspektywie długoterminowej) - poprawa jakości kształcenia zawodowego w Polsce poprzez inicjowanie i ułatwianie współpracy szkół z biznesem, a także doskonalenie zawodowe i metodyczne nauczycieli.
Biorąc pod uwagę całość zaprezentowanego stanu faktycznego, Wnioskodawca występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, chce upewnić się co do poprawności kwalifikacji otrzymanego Dofinansowania w świetle ustawy o VAT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego
W odpowiedzi na pytanie nr 1: na czym dokładnie polegają/będą polegały bezpłatne szkolenia edukacyjne oraz zawodowe skierowane do uczniów, w szczególności:
a)jaki jest/będzie zakres przeprowadzanych przez Państwa szkoleń,
b)na czym polega/będzie polegało wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb uczniów,
c)jakie kursy podnoszące kompetencje są/będą przeznaczone dla uczniów,
wskazano:
„W ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do uczniów:
I. „Szkolenie z zakresu (...)” - szkolenia realizowane będą na poziomie podstawowym i będą odbywać się w podziale na część teoretyczną i praktyczną. Część praktyczna będzie opierać się na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez uczestników szkolenia pod nadzorem i według wskazówek prowadzącego. Uczestnik w trakcie szkolenia nabędzie umiejętności w zakresie (…). Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
II. „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” - szkolenie realizowane będzie na dwóch poziomach zaawansowania: podstawowym i zaawansowanym. Szkolenie na poziomie podstawowym obejmie: szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji drukarki 3D, podstawowych metod przygotowania modelu 3D do wydruku, metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką oraz praktyki w ww. zakresach. Planuje się, iż w efekcie odbytego szkolenia uczestnik będzie potrafił wydrukować przykładowy model. Natomiast, szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmie szkolenie w zakresie zastosowania różnych technologii druku 3D, doboru drukarki i materiałów w zależności od zastosowania technologii wydruku, podstaw modelowania na potrzeby druku 3D, inżynierii odwrotnej - skanowanie 3D, rozpoznawania błędów wydruku i analizy ich przyczyny. W efekcie odbycia ww. szkolenia uczestnik pozna dodatkowe specjalistyczne wyposażenie pracowni druku 3D oraz nauczy się wykonać wydruk z omawianych filamentów. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
III. „Szkolenie ze spawania” - Wnioskodawca wskazuje, że nie określono jeszcze minimalnego zakresu szkolenia, niemniej - jego zasadniczym celem będzie nabycie przez uczestników kompetencji w obszarze spawania.
Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb uczniów będzie oparte o obszar „(…)” i polegać będzie na kompleksowym wsparciu doradcy edukacyjno-zawodowego dla wszystkich młodych uczestników Projektu (uczniów) poprzez indywidualne rozmowy z doradcą zawodowym (60 min) mające na celu:
- diagnozę umiejętności miękkich,
- diagnozę mocnych i słabych stron,
- rozwój umiejętności miękkich - za pomocą warsztatów kompetencji miękkich,
- pomoc w doborze szkolenia bądź kursu dostępnego w ramach projektu,
- pomoc w przygotowaniu CV,
- planowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej z przygotowaniem do zdobywania doświadczenia zawodowego.
W ramach projektu będą organizowane kursy podnoszące kompetencje przeznaczone dla uczniów w zakresie trzech technologii spawania:
- Kurs spawania (...)
- Kurs spawania (...)
- Kurs spawania (...).
Każdy rodzaj kursu będzie zakończony egzaminem wewnętrznym i zewnętrznym z możliwością uzyskania uprawnień odpowiednich towarzystw kwalifikacyjnych. Kursy będą realizowane z zastosowaniem symulatora (...).”
W odpowiedzi na pytanie nr 2: na czym dokładnie polegają/będą polegały bezpłatne szkolenia edukacyjne oraz zawodowe skierowane do nauczycieli, w szczególności:
a)jaki jest/będzie zakres przeprowadzanych przez Państwa szkoleń,
b)na czym polega/będzie polegało wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb nauczycieli,
c)jakie kursy podnoszące kompetencje są/będą przeznaczone dla nauczycieli,
wskazano:
„W ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do nauczycieli:
I. „Szkolenie z zakresu (...)” - szkolenie realizowane będzie na poziomie podstawowym w podziale na część teoretyczną oraz praktyczną.
W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną nauczycielom materiały metodyczne do pracy z uczniami. W ramach przedmiotowego szkolenia, uczestnik (nauczyciel) nabędzie umiejętności w zakresie (…). W ramach części praktycznej uczestnicy będą samodzielnie wykonywać ćwiczenia pod nadzorem i według wskazówek prowadzącego. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
II. „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” - szkolenie realizowane będzie na dwóch poziomach zaawansowania: podstawowym i zaawansowanym. W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną nauczycielom materiały metodyczne do pracy z uczniami. Szkolenie na poziomie podstawowym obejmie szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji drukarki 3D, podstawowych metod przygotowania modelu 3D do wydruku, metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką oraz praktyki w ww. zakresach. Planuje się, iż w efekcie odbytego szkolenia uczestnik będzie potrafił wydrukować przykładowy model. Natomiast, szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmie szkolenie w zakresie zastosowania różnych technologii druku 3D, doboru drukarki i materiałów w zależności od zastosowania technologii wydruku, podstaw modelowania na potrzeby druku 3D, inżynierii odwrotnej - skanowanie 3D, rozpoznawania błędów wydruku i analizy ich przyczyny. Uczestnik pozna dodatkowe specjalistyczne wyposażenie pracowni druku 3D oraz nauczy się wykonać wydruk z omawianych filamentów. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb nauczycieli będzie polegało na możliwości podniesienia kompetencji poprzez uczestniczenie w kursach i szkoleniach dostępnych w ramach Projektu. Udział w szkoleniach będzie zgodny z indywidualnymi potrzebami. W ramach realizowanych w projekcie kursów i szkoleń będą tworzone materiały metodyczne dla nauczycieli. Każdy uczestnik kursu otrzyma wytworzone materiały oraz będzie mógł zobaczyć jak zawarte w nim metody pracy są stosowane w praktyce. Nauczyciele uczestniczący w kursach w ramach projektu będą mogli skorzystać z nieodpłatnego udziału w konferencjach i wydarzeniach z zakresu Edukacji i (...) organizowanych przez Wnioskodawcę, takich jak: (…). Udział w konferencjach ma służyć poszerzeniu wiedzy branżowej, wymianie doświadczeń oraz aktywizacji współpracy pomiędzy podmiotami aktywnymi na polu edukacji.
W ramach Projektu organizowane będą eksperckie kursy i szkolenia podnoszące kompetencje przeznaczone dla nauczycieli w zakresie nauki spawania z zastosowaniem (...) w trzech technologiach:
- Metodyka nauki spawania (...)
- Metodyka nauki spawania (...)
- Metodyka nauki spawania (...).
Kursy będą dotyczyły innowacyjnej metodyki nauczania spawania w trzech technologiach z zastosowaniem symulatora spawalniczego w technologii (...). Omawiane metody pracy z symulatorem będą również służyły do diagnozowania predyspozycji do wykonywania zawodu spawalnika. Zastosowanie symulatora spawalniczego (...) do szkoleń jest innowacyjną metodą nauczania z użyciem technologii (…) i pozwoli na naukę zawodu osób, które nie skończyły 18 roku życia. Nauczyciele otrzymają materiały metodyczne do pracy z uczniami oraz przykłady ćwiczeń na symulatorze (...). Każdy rodzaj kursu będzie zakończony egzaminem wewnętrznym i certyfikatem potwierdzającym udział w kursie.”
W odpowiedzi na pytanie nr 3: na czym dokładnie polegają/będą polegały bezpłatne szkolenia edukacyjne oraz zawodowe skierowane do instruktorów, w szczególności:
a)jaki jest/będzie zakres przeprowadzanych przez Państwa szkoleń,
b)na czym polega/będzie polegało wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb instruktorów,
c)jakie kursy podnoszące kompetencje są/będą przeznaczone dla instruktorów,
wskazano:
„W ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do instruktorów:
I. „Szkolenie z zakresu (...)” – szkolenie realizowane będzie na poziomie podstawowym w podziale na część teoretyczną oraz praktyczną. W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną instruktorom materiały metodyczne do pracy z uczniami. W ramach przedmiotowego szkolenia, uczestnik (instruktor) nabędzie umiejętności w zakresie (…). W ramach części praktycznej uczestnicy będą samodzielnie wykonywać ćwiczenia pod nadzorem i według wskazówek prowadzącego. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
II. „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” - szkolenie realizowane będzie na dwóch poziomach zaawansowania: podstawowym i zaawansowanym. W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną instruktorom materiały metodyczne do pracy z uczniami. Szkolenie na poziomie podstawowym obejmie szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji drukarki 3D, podstawowych metod przygotowania modelu 3D do wydruku, metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką oraz praktyki w ww. zakresach. Planuje się, iż w efekcie odbytego szkolenia uczestnik będzie potrafił wydrukować przykładowy model. Natomiast, szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmie szkolenie w zakresie zastosowania różnych technologii druku 3D, doboru drukarki i materiałów w zależności od zastosowania technologii wydruku, podstaw modelowania na potrzeby druku 3D, inżynierii odwrotnej - skanowanie 3D, rozpoznawania błędów wydruku i analizy ich przyczyny. Uczestnik pozna dodatkowe specjalistyczne wyposażenie pracowni druku 3D oraz nauczy się wykonać wydruk z omawianych filamentów. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb instruktorów będzie polegało na możliwości podniesienia kompetencji poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach dostępnych w ramach Projektu. Udział w szkoleniach będzie zgodny z indywidualnymi potrzebami. W ramach realizowanych w projekcie kursów i szkoleń będą tworzone materiały metodyczne dla instruktorów. Każdy uczestnik kursu otrzyma wytworzone materiały oraz będzie mógł zobaczyć jak zawarte w nim metody pracy są stosowane w praktyce. Instruktorzy uczestniczący w kursach w ramach Projektu będą mogli skorzystać z nieodpłatnego udziału w konferencjach i wydarzeniach z zakresu Edukacji i (...) organizowanych przez Wnioskodawcę, takich jak: (…). Udział w konferencjach ma służyć poszerzeniu wiedzy branżowej, wymianie doświadczeń oraz aktywizacji współpracy pomiędzy podmiotami aktywnymi na polu edukacji.
W ramach Projektu organizowane będą eksperckie kursy i szkolenia podnoszące kompetencje przeznaczone dla instruktorów w zakresie nauki spawania z zastosowaniem (...) w trzech technologiach:
- Metodyka nauki spawania (...)
- Metodyka nauki spawania (...)
- Metodyka nauki spawania (...)
Kursy będą dotyczyły innowacyjnej metodyki nauczania spawania w trzech technologiach z zastosowaniem symulatora spawalniczego w technologii (...). Omawiane metody pracy z symulatorem będą również służyły do diagnozowania predyspozycji do wykonywania zawodu spawalnika. Zastosowanie symulatora spawalniczego (...) do szkoleń jest innowacyjną metodą nauczania z użyciem technologii (…) i pozwoli na naukę zawodu osób, które nie skończyły 18 roku życia. Instruktorzy otrzymają materiały metodyczne do pracy z uczniami oraz przykłady ćwiczeń na symulatorze (...). Każdy rodzaj kursu będzie zakończony egzaminem wewnętrznym i certyfikatem potwierdzającym udział w kursie.”
W odpowiedzi na pytanie nr 4: w jaki sposób są/będą wybierani uczestnicy szkoleń edukacyjnych oraz zawodowych (uczniowie/nauczyciele/instruktorzy), czy w tym zakresie są/będą zawierane umowy (inne formy współdziałania) oraz kto jest stroną tych umów, wskazano:
„Zgodnie z przyjętym przez Wnioskodawcę Regulaminem Rekrutacji i Uczestnictwa w Szkoleniach Branżowych C. uczestnicy nieodpłatnych szkoleń edukacyjnych oraz zawodowych, zarówno uczniowie/nauczyciele/instruktorzy mają możliwość zgłoszenia w trybie ciągłym i otwartym na dwa sposoby:
- indywidualnie - poprzez przesłanie do Wnioskodawcy wypełnionego formularza zgłoszeniowego, deklaracji uczestnictwa oraz oświadczenia uczestnika w celu zakwalifikowania do udziału w szkoleniu;
- za pośrednictwem tzw. Szkoły partnerskiej (Szkoły partnerskie, zgodnie z § 2 pkt 10 w/w Regulaminu to placówki systemu oświaty, z którymi Wnioskodawca zawarł umowę o współpracę na rzecz wspólnej realizacji oferty szkoleniowej). Uczestnik biorący udział w rekrutacji w Szkole partnerskiej składa wypełniony formularz u opiekuna, tj. osoby reprezentującej w/w Szkołę partnerską.
Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest złożenie kompletnych dokumentów (deklaracji uczestnictwa oraz oświadczenia uczestnika) podpisanych przez pełnoletniego uczestnika lub w przypadku osoby niepełnoletniej przez uprawnionego rodzica lub opiekuna prawnego. Jednocześnie, w związku z realizacją bezpłatnych szkoleń w ramach Projektu, Wnioskodawca nie zawiera z uczestnikami (uczniami/nauczycielami/instruktorami) umów.
Zarówno uczestnik, który podlega rekrutacji za pośrednictwem Szkoły partnerskiej, jak i uczestnik rekrutowany indywidualnie może wziąć udział bezpłatnie w każdym typie szkolenia.”
W odpowiedzi na pytanie nr 5: czy wykonanie Projektu (Przedsięwzięcia) jest uzależnione od otrzymania Dofinasowania (Grantu), czy w przypadku braku otrzymania Dofinasowania (Grantu) zrealizowaliby Państwo ten Projekt (Przedsięwzięcie), wskazano:
„Zgodnie z najlepszą posiadaną wiedzą realizacja przez Wnioskodawcę Przedsięwzięcia jako całości (tj. poprawa jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, w którym zlokalizowana jest Spółka, a także próba jego dostosowania do potrzeb gospodarki poprzez poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli) w zakresie opisanym we Wniosku o interpretację, nie byłaby możliwa bez otrzymanego Dofinansowania.”
W odpowiedzi na pytanie nr 6: czy środki przyznane w ramach Dofinansowania (Grantu) przeznaczone na realizację Projektu (Przedsięwzięcia) mogą/będą mogli Państwo przeznaczyć na inne cele niezwiązane z Projektem (Przedsięwzięciem), w szczególności na finasowanie Państwa podstawowej działalności nieobjętej Projektem (Przedsięwzięciem), wskazano:
„Otrzymany przez Wnioskodawcę grant od B. może być przeznaczony wyłącznie na wydatki związane z Projektem (zgodnie z zaakceptowanym budżetem). Każdorazowo przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu w ramach Projektu, fakt ten jest konsultowany przez Wnioskodawcę z przedstawicielem B. (opiekunem Projektu), który zatwierdza lub nie zatwierdza (będzie zatwierdzał lub nie będzie zatwierdzał) słuszność dokonywanego wydatku. Wszelkie ewentualnie wprowadzane zmiany do budżetu również wymagają akceptacji ze strony B.”.
W odpowiedzi na pytanie nr 7: czy ponoszą Państwo odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie świadczeń, do których wykonania są Państwo zobowiązani w związku z realizacją Projektu (Przedsięwzięcia), jaka to jest odpowiedzialność i przed kim Państwo ją ponoszą, wskazano:
„Wyłączną odpowiedzialność za realizację Projektu jako całości (tj. w zakresie poprawy jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, w którym zlokalizowana jest Spółka, a także próby jego dostosowania do potrzeb gospodarki poprzez poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli) Wnioskodawca ponosi przed B. B. zastrzega sobie prawo wstrzymania lub unieważnienia (jeśli wystąpiłaby taka konieczność), całego Grantu lub pozostałych rat Grantu w dowolnym czasie w okresie obowiązywania Projektu, jeśli Wnioskodawca nie przekazuje raportów zgodnie z warunkami Grantu lub jeśli działania w ramach Przedsięwzięcia nie są/nie byłyby prowadzone zgodnie ze złożonym Wnioskiem lub w przypadku wystąpienia innych kwestii, które w uzasadnionej opinii B. wiążą się z poważnym zagrożeniem dla udanej realizacji Projektu. Powyższe obejmuje przykładowo: nadużycia finansowe, przekazanie wprowadzających w błąd lub niekompletnych informacji w procesie składania Wniosku lub w raportach dotyczących Projektu, wystąpienie istotnych sporów związanych z Projektem itp. Tym samym, Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie świadczeń w ramach Projektu w stosunku do uczestnika.”
W odpowiedzi na pytanie nr 8: czy wysokość otrzymanego od B. Dofinansowania (Grantu) jest uzależniona od liczby przeprowadzonych szkoleń edukacyjnych oraz zawodowych dla uczniów/nauczycieli/instruktorów, wskazano:
„Wysokość Grantu nie jest bezpośrednio związana z liczbą przeprowadzonych szkoleń edukacyjnych oraz zawodowych dla uczniów/nauczycieli/instruktorów. Otrzymany Grant dotyczy realizacji całościowego Projektu, polegającego na utworzeniu referencyjnej jednostki edukacyjnej dla (...) - C., co ma przyczynić się do poprawy jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, w którym zlokalizowana jest Spółka, a także próby jego dostosowania do potrzeb gospodarki poprzez poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli.”
W odpowiedzi na pytanie nr 9: czy wysokość otrzymanego od B. Dofinansowania (Grantu) jest uzależniona od liczby uczestników biorących w szkoleniach edukacyjnych oraz zawodowych, wskazano:
„Wysokość Grantu nie jest uzależniona od liczby uczestników szkoleń. Wnioskodawca przekazuje informacje w zakresie ilości przeprowadzonych szkoleń i liczby uczestników do B., lecz dane te (o ile Projekt będzie realizowany zgodnie z jego założeniami) nie powinny wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie kwoty Grantu.”
W odpowiedzi na pytanie nr 10: w jaki sposób wyliczane są kwoty Dofinansowania (Grantu) przyznanego Państwu w celu realizacji Projektu (Przedsięwzięcia) i od czego uzależniona jest ich wysokość, wskazano:
„Kwota Grantu wynika z budżetu określonego na etapie aplikowania o Dofinansowanie (składania Wniosku). Na potrzeby określenia budżetu wzięto pod uwagę cel Projektu, oraz nakłady niezbędne do jego wykonania, tj. uwzględniające adaptację/modernizację (remont) pomieszczeń dydaktycznych C., w których realizowane będą szkolenia, doposażenie istniejącej pracowni (...), w tym m.in.: zakup (...) oraz zakup oprogramowania szkoleniowego on-line, stworzenie pracowni drukarek 3D, w tym m.in.: zakup drukarek 3D wraz z osprzętem, stworzenie pracowni spawania w technologii (...), w tym m.in.: zakup ośmiu symulatorów spawania, przeprowadzenie szkoleń, działania marketingowe dotyczące Projektu (w tym nagranie lekcji pokazowych prezentujących kursy i szkolenia zawodowe) oraz przygotowanie materiałów metodycznych dla nauczycieli, inne wydatki związane z Przedsięwzięciem, w tym: wynagrodzenie zespołu powołanego do zarządzania i rozliczania Projektu, zakup materiałów biurowych, zakup materiałów zużywalnych, ubezpieczenie itp. Jednocześnie, jeżeli poszczególne wydatki związane z realizacją Projektu nie będą konsumowały całej kwoty przyznanego Grantu, wówczas Grant zostanie przyznany przez B. w kwocie poniesionych i zaakceptowanych wydatków.”
W odpowiedzi na pytanie nr 11: czy będą Państwo realizować w trakcie trwania Projektu, tj. do (...) 2027 r. odpłatne szkolenia dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – jeżeli tak, należy wskazać na czym dokładnie będą polegały te szkolenia, jaki będzie zakres tych szkoleń (we wniosku nie wskazano jednoznacznych informacji w tym zakresie), wskazano:
„Realizacja Projektu zakłada m.in. wsparcie na rzecz uczniów oraz nauczycieli i instruktorów. Co prawda, B. wyraził zgodę na realizację odpłatnych szkoleń na rzecz sektora MŚP do (...) 2027 r., ale wyłącznie pod warunkiem, że wypracowany w związku z tym zysk będzie przeznaczony na rozwój C. Tym samym, Spółka zasadniczo dopuszcza możliwość realizacji w/w szkoleń lecz jednocześnie wskazuje, że w przedmiotowym temacie nie podjęła jeszcze decyzji - możliwe jest bowiem realizowanie odpłatnych szkoleń na rzecz podmiotów z sektora MŚP na sprzęcie niefinansowanym z Grantu, lecz z własnych środków finansowych Wnioskodawcy. Wobec powyższego (w związku z brakiem wiedzy o realizacji szkoleń dla podmiotów z MŚP) Spółka nie określiła także przedmiotu/zakresu przedmiotowych szkoleń - co więcej, Spółka nie ma pewności co do zainteresowania tego rodzaju potencjalną ofertą (przedmiotowe ewentualne działanie pozostaje poza Projektem, stąd nie zostały jeszcze określone jego ramy, ilość szkoleń itp.). Co jednak istotne, w ocenie Wnioskodawcy podkreślenia wymaga, że ewentualne szkolenia na rzecz podmiotów MŚP prowadzone będą niejako niezależnie od Przedsięwzięcia i jego celów (w/w podniesienia jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie itp.), a także skierowane będą do innej grupy odbiorców (intencją/celem Wnioskodawcy i B. jest objęcie Projektem wyłącznie grupy uczniów, nauczycieli i instruktorów).”
W odpowiedzi na pytanie nr 12: na czym będą polegały odpłatne szkolenia przeprowadzane od (…) 2027 r., jaki będzie zakres tych szkoleń, do kogo będą skierowane te szkolenia (kto będzie uczestnikiem tych szkoleń), wskazano:
„Od (…) 2027 r. (tj. po zakończeniu Projektu i niezależnie od Projektu) Wnioskodawca na moment składania niniejszego pisma/Wniosku o interpretację planuje prowadzić odpłatne szkolenia - natomiast ich zakres i jednoznaczna grupa odbiorców określone zostaną na podstawie decyzji biznesowej Spółki podjętej w odpowiednim horyzoncie czasowym, tj. wraz ze zbliżaniem się w/w daty na podstawie oceny możliwości Spółki, jak i otoczenia rynkowego, w tym po dokonaniu analizy potencjalnych grup zainteresowanych szkoleniami.”
W odpowiedzi na pytanie nr 13: w jaki sposób będzie wykorzystywane C. po zakończeniu Projektu (Przedsięwzięcia), wskazano:
„Po zakończeniu Projektu C. w dalszym ciągu będzie realizowało zamierzone działania edukacyjne i szkoleniowe, które będą zgodne z celami Spółki określonymi w Planie Rozwoju Inwestycji zatwierdzanym przez Ministerstwo (…).”
W odpowiedzi na pytanie nr 14: czy po realizacji Projektu (Przedsięwzięcia) będą Państwo realizować szkolenia edukacyjne oraz zawodowe na rzecz uczniów/nauczycieli/instruktorów oraz czy szkolenia te będą miały odpłatny charakter, wskazano:
„Po zakończeniu realizacji Projektu, Wnioskodawca w dalszym ciągu planuje realizować szkolenia i działania edukacyjne dla uczniów/nauczycieli/instruktorów. Jednocześnie, w zakresie czy szkolenia te będą miały charakter odpłatny czy też nieodpłatny podjęta zostanie decyzja biznesowa w odpowiednim horyzoncie czasowym, tj. wraz ze zbliżaniem się daty zakończenia Projektu.”
W odpowiedzi na pytanie nr 15: czy cena odpłatnych szkoleń realizowanych do (...) 2027 r. oraz cena szkoleń realizowanych od (…) 2027 r. będzie uzależniona od kwoty otrzymanego od B. Dofinansowania (Grantu), wskazano:
„Nie, ceny szkoleń każdorazowo ustalane będą na poziomie cen rynkowych.”
Pytanie
Czy otrzymane przez Wnioskodawcę Dofinansowanie na realizację Projektu wchodzi/będzie wchodziło do podstawy opodatkowania VAT, tj. podlegało opodatkowaniu VAT w świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, otrzymane przez niego Dofinansowanie na realizację Projektu nie wchodzi / nie będzie wchodziło do podstawy opodatkowania VAT, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT w świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Dotacja, a podstawa opodatkowania VAT- informacje ogólne / wprowadzenie
W myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a- 30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Przytoczona powyżej regulacja stanowi odpowiednik art. 73 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE. L z 2006 r. Nr 347, str. 1 ze zm., dalej: „Dyrektywa VAT”), zgodnie z którym w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy podkreślić, iż opodatkowanie dofinansowania stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie dotacje będą zwiększać obrót, a w konsekwencji będą stanowić element podstawy opodatkowania VAT, a jedynie takie, które są dotacjami związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów, czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły, co oznacza, że tylko dotacje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu VAT. Tym samym, innego rodzaju dofinansowania nie wchodzą do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT. Istotnym więc dla prawidłowej wykładni art. 29a ust. 1 ustawy o VAT i określenia podstawy opodatkowania jest wyjaśnienie określenia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.
Wskazane rozważanie było niejednokrotnie przedmiotem orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE” lub „Trybunał”). W wyroku z 22 listopada 2001 r. w sprawie Office des products wallons ASBL przeciwko Belgii, sygn. C-184/00 TSUE zauważył, iż sam fakt, że dotacja (czy inny sposób dofinansowania) wpływa na ostateczną cenę świadczenia nie może być decydujący dla uznania, że dotacja ta powinna zwiększać podstawę opodatkowania. Jednocześnie Trybunał wyjaśnił, że dla uznania dotacji (subwencji, etc.) za zwiększającą podstawę opodatkowania VAT konieczne jest stwierdzenie, że dotacja ta jest dokonywana w celu sfinansowania konkretnej czynności opodatkowanej (dostawy towarów czy świadczenia usług). Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
Natomiast w wyroku z 13 czerwca 2002 r. w sprawie Keeping Newscastle Warm Limited przeciwko Commissioners of Customs and Excise, sygn. C-353/00 Trybunał orzekł, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. W wyroku tym, związek dotacji z ceną nie został przeanalizowany dostatecznie szczegółowo, jednakże szersze uwagi na ten temat znalazły się w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Rzecznik wskazał bowiem, iż dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają VAT. W przywołanej sprawie istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia: również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.
Jednocześnie, m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) z 12 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 2056/17 wskazano: „(...) kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowaniu podlegają bowiem jedynie przedmiotowe dotacje do ceny sprzedaży (u dostawcy towaru lub usługi). Nie podlegają natomiast opodatkowaniu przedmiotowe dotacje do ceny zakupu (u nabywcy towaru lub usługi)”.
Z kolei w piśmiennictwie wskazuje się, że dotacje zawsze w jakiś sposób wpływają na cenę świadczonych usług czy towarów dostarczanych przez podatnika. Okoliczność, że dotacja - np. pokrywająca część ogólnych kosztów podatnika - pozwoliła na zmniejszenie ceny świadczonych usług, nie jest powodem, aby włączać takie dotacje do podstawy opodatkowania, jeśli nie dotyczą one konkretnych czynności opodatkowanych. W praktyce niemal zawsze dofinansowanie działalności podatnika wpływa w jakiś sposób na stosowane przez niego ceny. Fakt ten jednak nie ma znaczenia dla uznania czy dofinansowanie powinno zwiększyć podstawę opodatkowania - aby otrzymana dotacja zwiększała podstawę opodatkowania konieczne jest stwierdzenie, że dotacja ta została dokonana w celu sfinansowania dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług (por. A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz, wyd. X, Wolters Kluwer 2016).
Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że dotacja podlega VAT, jeżeli:
1)uzyskana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę),
2)dotacja jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub świadczeniem usług.
Tym samym, elementem zasadniczym wpływającym na objęcie uzyskanej przez danego podatnika dotacji definicją podstawy opodatkowania jest stwierdzenie czy dotacja udzielana jest w celu sfinansowania dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług (możliwość alokacji dotacji w cenie usługi). Należy bowiem zauważyć, że otrzymanie dofinansowania (dotacje, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego VAT. Dofinansowania podlegają bowiem opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Natomiast, jeśli związek tego rodzaju nie występuje i dotacja nie jest elementem wynagrodzenia wówczas jest ona wyłączona z reżimu ustawy o VAT.
Zasady (braku) opodatkowania VAT dotacji - perspektywa Spółki
W przedmiotowym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, Spółce przyznane zostało Dofinansowanie na realizację określonego Projektu - Grant stanowi tym samym, swego rodzaju refundację ponoszonych przez Spółkę kosztów i to wyłącznie kosztów kwalifikowanych.
Każdy wydatek ponoszony jest / będzie bowiem pierwotnie z własnych środków pieniężnych Wnioskodawcy (po akceptacji przedstawiciela B.), a dopiero następnie rozliczany jest / będzie z B. (za pomocą specjalnie dedykowanego do tego - udostępnionego przez B. narzędzia), w tym refundowany z przyznanej Spółce zaliczki oraz ostatecznie zatwierdzany przez B. po każdych kolejnych 6. miesiącach trwania Projektu.
Powyższe oznacza, że realizacja zadań z wykorzystaniem środków pieniężnych pochodzących z Dofinansowania podlega / będzie podlegać w całym okresie przeprowadzania Projektu kontroli ze strony B. Zauważyć bowiem należy, że celem uzyskania zwrotu poniesionych kosztów, Spółka jest zobligowana do raportowania B. wykonanych postępów prac (kolejnych etapów Projektu) oraz poziomu poniesionych kosztów w ramach zadań wykonanych w związku z Przedsięwzięciem.
Wymienione okoliczności - w ocenie Wnioskodawcy - świadczą, że otrzymany od B. Grant w celu wykonania Projektu zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów jego przeprowadzenia. To dzięki Dofinansowaniu, Spółka ma zapewnione pokrycie znaczącej części kosztów (kwoty netto wszystkich realizowanych zakupów) odnoszących się do całokształtu prowadzonych, w ramach realizowanego Przedsięwzięcia prac.
Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, np. w wyroku NSA z 1 lutego 2022 r., sygn. I FSK 1046/19, stwierdzono: „Jeżeli warunki przyznania dotacji wskazują, że otrzymane dofinansowanie, pokrywające koszty poniesione w związku z realizacją projektu, nie jest przyznawane jako dopłata do ceny usługi, a przeznaczone jest na pokrycie poniesionych kosztów kwalifikowanych w ramach planowanej realizacji projektu, oznacza to, że występuje dofinansowanie (dotacja) o charakterze zakupowym, a nie dofinansowanie (dotacja), mające na celu sfinansowanie ceny sprzedaży, podlegające opodatkowaniu VAT. Organ całkowicie w tym zakresie zignorował zawarte we wniosku o interpretację stwierdzenie, że „Wnioskodawca zobowiązany jest do przedkładania wniosków o płatność, zawierających zestawienie poniesionych kosztów w danym okresie rozliczeniowym, na podstawie których następuje zwrot rzeczywiście poniesionych wydatków potwierdzonych dokumentami księgowymi oraz dowodami zapłaty”.
Skoro z wniosku o interpretację (opisu zdarzenia przyszłego) nie wynika, aby sporne dofinansowanie stanowiło element bezwzględnego i bezpośredniego związku dotacji z ceną jednostkową poszczególnych usług na rzecz konkretnych uczestników projektu (nie wynika w ogóle, że została ustalona jakakolwiek cena, na którą bezpośrednio wpływa przyznana dotacja), a wskazano w nim, że dotacja wypłacana jest z tytułu „zwrotu rzeczywiście poniesionych wydatków potwierdzonych dokumentami księgowymi oraz dowodami zapłaty”, nieuprawnione jest wywodzenie przez organ opodatkowania takiej dotacji z uwagi na to, że ”dofinansowanie to zostaje podzielone na świadczenie usług dla 352 osób, które musiałyby zapłacić za skorzystanie z oferty Skarżącej gdyby nie otrzymane dofinansowanie.”
Oznaczałoby to, że wnioskodawca miałby dokonywać przypisania indywidualizowanych kosztów sfinansowanych z dotacji usług na rzecz poszczególnych uczestników projektu, czego w żadnym przypadku nie można utożsamiać z dotacją do ceny jednostkowej poszczególnych usług na rzecz konkretnych uczestników projektu. Z interpretacji organu w istocie wynika, że wnioskodawca nie powinien opodatkowywać w ramach podstawy opodatkowania cen jednostkowych poszczególnych usług na rzecz konkretnych uczestników projektu, lecz całościowo środki finansowe pozyskane w ramach dotacji na sfinansowanie kosztów nabytych usług w celu realizacji zadań wynikających z projektu, co pozostaje w całkowitej sprzeczności z istotą art. 29a ust. 1 u.p.t.u”.
Co więcej, zauważyć należy, iż cel Projektu związany z chęcią zniwelowania problemu (i) niskiej jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, w którym zlokalizowana jest Spółka oraz jego (ii) niedostosowania do potrzeb gospodarki poprzez przeprowadzenie nieodpłatnych szkoleń prowadzących do (i) poszerzania kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, jak również (ii) podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli wpisuje się w sformułowany w Umowie Spółki cel działania Spółki, tj. podejmowanie czynności na rzecz rozwoju regionalnego poprzez stwarzanie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem sektora (…). Przeprowadzenie Przedsięwzięcia ma bowiem za zadanie zaadresować i zmniejszyć zidentyfikowane przez Spółkę istotne utrudnienia występujące na pograniczu obszarów szkolnictwa i rynku pracy, tj. stworzyć warunki umożliwiające zdobycie przez (i) uczniów kompetencji pożądanych przez pracodawców oraz (ii) nauczycieli kompetencji zawodowych wykorzystywanych podczas zajęć / warsztatów do rozwoju uczniów, a więc de facto wpłynąć pozytywnie na w/w zakładany cel Spółki, czyli swoistego rodzaju rozwój regionu.
Tym samym, uznać należy, że ideą przyświecającą Projektowi i złożeniu Wniosku o Dofinansowanie było nieodpłatne wsparcie określonych grup społecznych, a przez to także rozwój regionu (cel społeczny, a nie komercyjny).
W rezultacie, przy tak przedstawionych czynnikach towarzyszących przyznaniu Grantu, stwierdzić należy, że Dofinansowanie pokrywa tylko koszty związane z realizacją Projektu i nie ma charakteru cenotwórczego, lecz stanowi zwrot poniesionych kosztów.
Powyższej oceny nie zmienia fakt, że w ramach Przedsięwzięcia przeprowadzane szkolenia realizowane będą nieodpłatnie. Przedmiotowa okoliczność była przedmiotem licznych rozstrzygnięć sądów administracyjnych, które uznawały, że okoliczność nieodpłatności świadczenia stanowi de facto element całości Projektu i w związku z tym dotacja powinna być traktowana jako w/w zwrot kosztów danego podatnika, np.:
- w wyroku NSA z 5 lutego 2015 r., sygn. I FSK 821/13 orzeczono, iż: „Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że skarżąca realizuje między innymi projekt „Transformacja kreuje rozwój” - szkolenia wspomagające zmianę profilu firmy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przyznana dotacja na dofinansowanie tego projektu stanowi określony w umowie z instytucją pośredniczącą procent całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu. Wypłacana ona jest w formie zaliczki w wysokości określonej w harmonogramie płatności i przeznaczona jest na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez organizatora projektu. Z powyższego wynika, że otrzymana przez skarżącą dotacja dotyczy bezpośrednio realizowanego przez skarżącą projektu i ma charakter zakupowy. Dotacja jest bowiem przeznaczona na wydatki niezbędne do wykonania projektu. Według definicji zawartej w art. 5 pkt 9 ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju Dz. U. z 2009 nr 84 poz. 712), tj. ustawy w oparciu, o którą projekt jest realizowany, „projekt - to przedsięwzięcie realizowane w ramach programu operacyjnego na podstawie decyzji lub umowy o dofinansowaniu, zawieranej między beneficjentem, a instytucją zarządzającą, instytucją pośredniczącą lub instytucją wdrażającą”. Mając na uwadze to, że przyznana skarżącej dotacja przeznaczona jest na wydatki niezbędne do wykonania całego realizowanego przez skarżąca projektu, to nie jest ona wbrew temu co przyjął Sąd pierwszej instancji związana bezpośrednio z usługą szkoleniową wykonywaną przez skarżącą. Nie ma więc uzasadnienia stanowisko Sądu pierwszej instancji, by dotacja ta zwiększała obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 u.p.t.u. To, że uczestnik szkolenia w rezultacie ponosi niższe koszty szkolenia wbrew temu co przyjął Sąd pierwszej instancji nie ma większego wpływu na ocenę czy dotacja stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 u.p.t.u. czy też nie. Istotne jest bowiem to, czy ma ona bezpośredni wpływ na cenę danej usługi. Skoro otrzymana dotacja pokrywa koszty realizacji projektu, to jak słusznie podnoszą obie strony stanowi ona zwrot kosztów poniesionych w związku z zarządzaniem projektem i realizacją szkoleń. Otrzymana przez skarżącą dotacja nie spełnia więc przesłanki określonej w art. 29 ust. 1 u.p.t.u. tj. nie wpływa bezpośrednio na cenę usługi świadczonej przez skarżącą”.
- w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej: „WSA”) w Bydgoszczy z 12 września 2017 r., sygn. I SA/Bd 733/17, w którym stwierdzono: „W ramach projektu Spółka realizuje następujące zadania: 1) trzy nieodpłatne szkolenia zawodowe dla uczniów ZSEil z zakresu elektroniki; 2) nieodpłatne warsztaty z Doradcą zawodowym; 3) nieodpłatne staże zawodowe dla uczniów ZSEil; 4) nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli informatyki ZSEiI z zakresu Informatycznego; 5) nieodpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli ZSEiI; 6) nieodpłatne wyposażenie ZSEiI w sprzęt informatyczny. Przewidziane do nabycia w Projekcie towary i usługi nie będą wykorzystywane przez Spółkę do świadczenia odpłatnych usług i odpłatnej dostawy towarów. Spółka nie świadczy odpłatnych usług na rzecz innych podmiotów w zakresie opisanym w stanie faktycznym. Ostatecznym beneficjentem Projektu są uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w S. (...) „Przedsięwzięcie” jest terminem bardzo ogólnym i stosowanym w wielu aktach normatywnych. Można przez nie rozumieć każde działanie podejmowane w jakimś celu związanym z regulowaną dziedziną (por. J. Jaśkiewicz, Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Komentarz, Lex 2013 r.). Mając na uwadze powyższe rozważania oraz podany we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że dofinansowanie w niniejszej sprawie nie odnosi się do ceny konkretnego towaru, czy usługi, lecz ma charakter ogólny - odnosi się do realizacji „Projektu”, jako pewnej całości. Nauczyciele i uczniowie nie ponoszą odpłat za otrzymywane usługi i towary w ramach realizacji Projektu. Są oni jedynymi i ostatecznymi beneficjentami Projektu. Aby dotacja była bezpośrednio powiązana z ceną takich usług/towarów konieczne byłoby także, by miała bezpośredni wpływ na cenę danej usługi i obniżała ją o możliwą do sprecyzowania kwotę (por. wyrok NSA z dnia 5 lutego 2015r., I FSK 821/13). W niniejszej sprawie taka sytuacja nie występuje. Nauczyciele i uczniowie nie ponoszą żadnej odpłatności, dotacja jest na realizację Projektu. W świetle przedstawionej wykładni art. 29a ust. 1 u.p.t.u., tut. Sąd za prawidłowe uznał stanowisko Spółki, że dotacja przeznaczona na pokrycie kosztów ww. Projektu nie kwalifikuje się do objęcia podstawą opodatkowania z tytułu świadczenia usług i dostawy towarów. W związku z powyższym skoro w rozpoznawanej sprawie otrzymane przez Stronę dofinansowanie przeznaczone jest na pokrycie kosztów służących realizacji Projektu, to nie stanowi podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u”.
Tym samym, okoliczność, iż uczestnik szkolenia lub doradztwa zawodowego nie ponosi kosztów, nie przesądza o tym, że Dofinansowanie ma bezpośredni wpływ na cenę danej usługi i w konsekwencji, nie świadczy o tym, że Dofinansowanie stanowi obrót w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Wnioskodawca chce także zwrócić uwagę na wyrok NSA z 1 lutego 2022 r., sygn. I FSK 965/19, w sprawie analogicznej do przedstawionej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w którym skarżący w związku otrzymaną dotacją miał wyświadczyć usługi szkoleniowe i doradcze dla określonej liczby osób - w/w sąd uznał okoliczność realizacji określonego wskaźnika szkoleń stanowi założenie owego projektu (a dotacja stanowi zwrot poniesionych w związku z nim kosztów i nie podlega opodatkowaniu VAT): „W rozpoznawanej sprawie, w sytuacji gdy: 1) projekt zakłada objęcie wsparciem ok. 250 uczestników, 2) uczestnik projektu korzysta z konkretnych działań polegających na przygotowaniu Indywidualnego Planu Działania dla każdego uczestnika projektu, 3) otrzymane w ramach środki przekazywane są uczestnikom projektu w zakresie grantów oraz zindywidualizowanych usług ujmowanych całościowo (dotacja pokrywa koszty realizacji projektu, stanowiąc zwrot kosztów poniesionych w związku z zarządzaniem projektem i realizacją szkoleń) - nie ma możliwości zindywidualizowanej i policzalnej ceny danego świadczenia na rzecz konkretnego uczestnika projektu. Powyższe wynika z warunków przyznawania spornej dotacji, określających cele realizowane w określonej formie dofinansowania (zwiększenie zdolności adaptacyjnych osób zwolnionych i zagrożonych zwolnieniem z pracy). W przypadku takim, jak w rozpoznawanej sprawie mamy do czynienia z dotacją niedającą się powiązać z konkretnymi czynnościami wnioskodawcy na rzecz poszczególnych uczestników projektów, podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika bowiem, że otrzymana dotacja pokrywająca 100% kosztów poniesionych w związku z realizacją projektu, nie ma związku ze sprzedażą, nie jest przyznawana jako dopłata do ceny usług, a przeznaczona jest na pokrycie poniesionych kosztów w ramach realizowanego projektu. Oznacza to, że w opisanej sytuacji występuje dofinansowanie (dotacja) o charakterze zakupowym, a nie dofinansowanie (dotacja) mające na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. Zatem otrzymana dotacja, nie ma wpływu na cenę świadczonych usług, co oznacza, że nie stanowi podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u., a tym samym nie podlega opodatkowaniu jako czynność niewymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u”.
Tym samym, uznać należy, że zarówno nieodpłatność szkoleń, jak i konieczność realizacji określonych we Wniosku wskaźników ilości koniecznych do przeprowadzenia szkoleń stanowią nieodłączny i bezpośredni element Projektu będącego przedmiotem stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego.
W rezultacie stwierdzić trzeba, że otrzymane Dofinansowanie stanowi - jak zostało wskazane wyżej - refundację wydatków Wnioskodawcy, koniecznych do poniesienia celem wykonania opisanego Przedsięwzięcia, na które B., uwzględniając treść Wniosku przyznała omawiany Grant. W konsekwencji, Dofinansowanie nie powinno stanowić elementu podstawy opodatkowania VAT, gdyż nie ma charakteru cenotwórczego.
Wnioskodawca chce także podkreślić, iż wykorzystanie efektów Przedsięwzięcia w działalności gospodarczej Spółki dokonywane będzie w ramach usług szkoleniowych, dla których wynagrodzenie ustalane będzie na poziomie cen rynkowych. Powyższe jednoznacznie potwierdza, że w przedmiotowym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym nie zostanie ziszczona przesłanka bezpośredniego wpływu Dofinansowania na cenę. Niezależnie od otrzymanego Grantu, ewentualny odbiorca płatnej usługi, każdorazowo będzie zobligowany do uiszczenia na rzecz Spółki płatności skalkulowanej w sposób rynkowy - tym samym, otrzymany Grant nie może być uznany za mający związek z ceną przyszłych świadczeń Wnioskodawcy, ponieważ ustalone wynagrodzenie nie będzie uzależnione od kwoty Grantu, tj. nie będzie niższe / proporcjonalnie obniżone.
Powyższe zostało potwierdzone w:
- wyroku NSA z 31 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 2367/19, w którym sąd stwierdził, iż ”(...) otrzymana dotacja na realizację projektu badawczo-rozwojowego, nie będzie stanowiła podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u” uwzględniając fakt, że „(...) ewentualna sprzedaż podmiotom trzecim, nie biorącym udziału w finansowaniu realizacji projektu, praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych lub udzielenie licencji dotyczącej ww. praw zostaną dokonane po cenie rynkowej”.
- wyroku WSA w Warszawie z 5 sierpnia 2022 r., sygn. III SA/Wa 2335/21, w którym dla stanu faktycznego uwzględniającego m.in., iż: „Zgodnie z założeniami programu, wynik Projektu ma podlegać komercjalizacji. Komercjalizacja ma nastąpić poprzez (...) sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników Projektu w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej przedsiębiorstwa spoza konsorcjum, z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników Projektu nie uznaje się zbycia tych wyników w celu ich dalszej odsprzedaży. Sprzedaż praw do wyników Projektu lub udzielenie licencji na korzystanie z przysługujących Liderowi konsorcjum lub konsorcjantowi praw do wyników Projektu w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę, powinno zostać dokonane po cenie rynkowej” sąd stwierdził, że: „(...) otrzymana przez Spółkę kwota nie stanowi opodatkowanej dotacji przedmiotowej do konkretnej ceny sprzedaży konkretnej usługi, lecz jest dotacją do ogólnej działalności Spółki, czyli jest dotacją kosztową (zakupową)”.
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.25.2023.2.SR, w której organ wskazał: „(...) otrzymana przez Państwa dotacja na realizację zadań w ramach Projektu nie ma wpływu na wysokość otrzymanego wynagrodzenia z tytułu ewentualnej sprzedaży wyników Projektu, ponieważ wynagrodzenie to zostanie ustalone na poziomie cen rynkowych”.
Podsumowanie
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca uważa, że kwota otrzymanego przez niego Dofinansowania nie wchodzi / nie będzie wchodziła do podstawy opodatkowania VAT, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT w świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż:
- Grant przyznany został na ściśle określony cel - Projekt (złożony z określonych i wymienionych we Wniosku do B. działań / elementów), co wskazuje, iż Dofinansowanie stanowi refundację poniesionych kosztów Spółki;
- konieczna jest pierwotna akceptacja oraz ostateczne zatwierdzenie przez B. każdego ponoszonego w ramach Przedsięwzięcia wydatku przez Spółkę (co wskazuje na ścisłą kontrolę realizacji Projektu przez przyznającego Dofinansowanie);
- każdy wydatek w ramach Projektu w pierwszej kolejności realizowany jest z własnych środków finansowych Spółki, a dopiero następnie refundowany ze środków Grantu udzielonego przez B.;
- Przedsięwzięcie wpisuje się w cele statutowe / działania Spółki (które dotyczą celu społecznego, a nie komercyjnej aktywności);
- ewentualne wynagrodzenie za świadczenia realizowane poza Projektem / po zakończeniu Projektu ustalane będzie każdorazowo jako cena rynkowa.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.
Należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
‒w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
‒świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Należy podkreślić, że oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to – co do zasady - niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności.
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Należy podkreślić, że przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą.
Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
TSUE, w wyroku z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG wskazał, że „(...) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z 29 października 2009 r. w sprawie C-246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb. Orz. s. I 10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „świadczenie usług dokonywane odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK, Zb. Orz. s. 1 7505, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).
W wyroku z 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances TSUE wskazał, że „(...) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok Loyalty Management UK i Baxi Group, C-53/09 i C-55/09, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).
Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Zatem, aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy:
podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy:
podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Z treści tego przepisu wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.
W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy, zgodnie z którym:
(…) podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Istotne zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 TSUE wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.
Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.
Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę - czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy otrzymane Dofinansowanie na realizację Projektu wchodzi/będzie wchodziło do podstawy opodatkowania VAT, tj. podlegało opodatkowaniu VAT w świetle art. 29a ust. 1 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu A. i zgodnie z planem rozwoju A. oraz przepisami prawa podejmującym działania zmierzające do rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej na terenie A.
Otrzymali Państwo od B. Dofinansowanie (Grant) na potrzeby realizacji projektu pn. „(...)” (Projekt/Przedsięwzięcie), którego zakończenie określono na (...) 2027 r. W ramach Projektu powstanie / rozwinięte zostanie C. (C.), tj. dedykowany (…), który umożliwia podnoszenie kompetencji z obszaru (…).
Założeniem Projektu jest odpowiedź na niską jakość kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, a także jego niedostosowanie do potrzeb gospodarki. Przedsięwzięcie ma na celu - poprzez realizację bezpłatnych szkoleń edukacyjnych i zawodowych - (i) poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także (ii) podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli. W ramach Projektu uczniowie oraz nauczyciele otrzymają nieodpłatne wsparcie rozwojowe dopasowane do ich indywidualnych potrzeb oraz podniosą swoje kompetencje podczas kursów programowania (...), spawania oraz druku 3D.
Dofinansowanie przeznaczone jest / zostanie m.in. na:
a)adaptację/modernizację (remont) pomieszczeń dydaktycznych C., w których realizowane będą szkolenia;
b)doposażenie istniejącej pracowni (...), w tym m.in.: zakup (...) oraz zakup oprogramowania szkoleniowego online;
c)stworzenie pracowni drukarek 3D, w tym m.in.: zakup drukarek 3D wraz z osprzętem;
d)stworzenie pracowni spawania w technologii (...), w tym m.in.: zakup ośmiu symulatorów spawania;
e)przeprowadzenie szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji uczniów w zakresie w/w technologii oraz szkoleń zawodowych dla nauczycieli i instruktorów, w tym m.in. wynagrodzenia osób (trenerów) przeprowadzających szkolenia - wszystkie szkolenia praktyczne / techniczne przeprowadzane będą przez trenerów wyłonionych w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych (w przetargach wskazują Państwo na pożądaną liczbę godzin szkolenia oraz minimalny program szkolenia, natomiast wybrani trenerzy współpracować będą z Wnioskodawcą w oparciu o zawarte umowy - podmioty zewnętrzne),
f)działania marketingowe dotyczące Projektu (w tym nagranie lekcji pokazowych prezentujących kursy i szkolenia zawodowe) oraz przygotowanie materiałów metodycznych dla nauczycieli,
g)inne wydatki związane z Przedsięwzięciem, w tym: wynagrodzenie zespołu powołanego do zarządzania i rozliczania Projektu, zakup materiałów biurowych, zakup materiałów zużywalnych, ubezpieczenie itp.).
B. wyraził zgodę, by w trakcie trwania Projektu, tj. do ww. (...) 2027 r., mogli Państwo wykorzystywać zakupiony w ramach otrzymanego Dofinansowania sprzęt do prowadzenia odpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), o ile wypracowany w związku z tym zysk będzie przeznaczony wyłącznie na rozwój C.. Niemniej jednak, nie podjęli Państwo jeszcze w tym zakresie decyzji - rozważane jest ewentualne wykorzystanie do realizacji szkoleń na rzecz MŚP wyłącznie własnej Państwa infrastruktury – dysponują Państwo bowiem sprzętem - (…), które mogłyby posłużyć ww. działaniom. Od (…) 2027 r. (tj. po zakończeniu Przedsięwzięcia), zamierzają Państwo wykorzystywać sprzęt nabyty w związku z Dofinansowaniem do prowadzenia odpłatnych szkoleń. Co istotne, ewentualne odpłatne szkolenia zarówno te prowadzone do (...) 2027 r. (w ramach których zysk ma być przeznaczony na rozwój C.), jak i te prowadzone od (…) 2027 r., realizowane będą za wynagrodzenie stanowiące cenę rynkową.
Zamierzonymi efektami Projektu (zgodnie z Wnioskiem) jest m.in.:
a)zdobycie / poszerzenie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie potrzeb tzw. (...);
b)potwierdzenie zdobycia kompetencji zawodowych przez uczniów;
c)zwiększenie świadomości w zakresie możliwości kształcenia zawodowego i wykorzystania innowacyjnych metod w kształceniu zawodowym;
d)wypracowanie modelu współpracy szkół zawodowych i szkół technicznych z pracodawcami w regionie;
e)opracowanie nowej kwalifikacji rynkowej w zakresie programowania i obsługi (...);
f)(w perspektywie długoterminowej) - poprawa jakości kształcenia zawodowego w Polsce poprzez inicjowanie i ułatwianie współpracy szkół z biznesem, a także doskonalenie zawodowe i metodyczne nauczycieli.
W ramach Projektu będą realizowane bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do uczniów:
I. „Szkolenie z zakresu (...)” - szkolenia realizowane będą na poziomie podstawowym i będą odbywać się w podziale na część teoretyczną i praktyczną. Część praktyczna będzie opierać się na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez uczestników szkolenia pod nadzorem i według wskazówek prowadzącego. Uczestnik w trakcie szkolenia nabędzie umiejętności w zakresie (…). Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
II. „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” - szkolenie realizowane będzie na dwóch poziomach zaawansowania: podstawowym i zaawansowanym. Szkolenie na poziomie podstawowym obejmie: szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji drukarki 3D, podstawowych metod przygotowania modelu 3D do wydruku, metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką oraz praktyki w ww. zakresach. Planuje się, iż w efekcie odbytego szkolenia uczestnik będzie potrafił wydrukować przykładowy model. Natomiast, szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmie szkolenie w zakresie zastosowania różnych technologii druku 3D, doboru drukarki i materiałów w zależności od zastosowania technologii wydruku, podstaw modelowania na potrzeby druku 3D, inżynierii odwrotnej - skanowanie 3D, rozpoznawania błędów wydruku i analizy ich przyczyny. W efekcie odbycia ww. szkolenia uczestnik pozna dodatkowe specjalistyczne wyposażenie pracowni druku 3D oraz nauczy się wykonać wydruk z omawianych filamentów. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
III. „Szkolenie ze spawania” - nie określono jeszcze minimalnego zakresu szkolenia, niemniej - jego zasadniczym celem będzie nabycie przez uczestników kompetencji w obszarze spawania.
Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb uczniów będzie oparte o obszar „(…)” i polegać będzie na kompleksowym wsparciu doradcy edukacyjno-zawodowego dla wszystkich młodych uczestników Projektu (uczniów) poprzez indywidualne rozmowy z doradcą zawodowym (60 min) mające na celu: diagnozę umiejętności miękkich, diagnozę mocnych i słabych stron, rozwój umiejętności miękkich - za pomocą warsztatów kompetencji miękkich, pomoc w doborze szkolenia bądź kursu dostępnego w ramach projektu, pomoc w przygotowaniu CV, planowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej z przygotowaniem do zdobywania doświadczenia zawodowego.
W ramach projektu będą organizowane kursy podnoszące kompetencje przeznaczone dla uczniów w zakresie trzech technologii spawania: Kurs spawania (...)
Każdy rodzaj kursu będzie zakończony egzaminem wewnętrznym i zewnętrznym z możliwością uzyskania uprawnień odpowiednich towarzystw kwalifikacyjnych. Kursy będą realizowane z zastosowaniem symulatora spawalniczego w technologii (...).
Ponadto, w ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do nauczycieli:
I. „Szkolenie z zakresu (...)” - szkolenie realizowane będzie na poziomie podstawowym w podziale na część teoretyczną oraz praktyczną.
W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną nauczycielom materiały metodyczne do pracy z uczniami. W ramach przedmiotowego szkolenia, uczestnik (nauczyciel) nabędzie umiejętności w zakresie (…). W ramach części praktycznej uczestnicy będą samodzielnie wykonywać ćwiczenia pod nadzorem i według wskazówek prowadzącego. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
II. „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” - szkolenie realizowane będzie na dwóch poziomach zaawansowania: podstawowym i zaawansowanym. W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną nauczycielom materiały metodyczne do pracy z uczniami. Szkolenie na poziomie podstawowym obejmie szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji drukarki 3D, podstawowych metod przygotowania modelu 3D do wydruku, metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką oraz praktyki w ww. zakresach. Planuje się, iż w efekcie odbytego szkolenia uczestnik będzie potrafił wydrukować przykładowy model. Natomiast, szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmie szkolenie w zakresie zastosowania różnych technologii druku 3D, doboru drukarki i materiałów w zależności od zastosowania technologii wydruku, podstaw modelowania na potrzeby druku 3D, inżynierii odwrotnej - skanowanie 3D, rozpoznawania błędów wydruku i analizy ich przyczyny. Uczestnik pozna dodatkowe specjalistyczne wyposażenie pracowni druku 3D oraz nauczy się wykonać wydruk z omawianych filamentów. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb nauczycieli będzie polegało na możliwości podniesienia kompetencji poprzez uczestniczenie w kursach i szkoleniach dostępnych w ramach Projektu. Udział w szkoleniach będzie zgodny z indywidualnymi potrzebami. W ramach realizowanych w projekcie kursów i szkoleń będą tworzone materiały metodyczne dla nauczycieli. Każdy uczestnik kursu otrzyma wytworzone materiały oraz będzie mógł zobaczyć jak zawarte w nim metody pracy są stosowane w praktyce. Nauczyciele uczestniczący w kursach w ramach projektu będą mogli skorzystać z nieodpłatnego udziału w konferencjach i wydarzeniach z zakresu Edukacji i (...) organizowanych przez Wnioskodawcę, takich jak: (…). Udział w konferencjach ma służyć poszerzeniu wiedzy branżowej, wymianie doświadczeń oraz aktywizacji współpracy pomiędzy podmiotami aktywnymi na polu edukacji.
W ramach Projektu organizowane będą eksperckie kursy i szkolenia podnoszące kompetencje przeznaczone dla nauczycieli w zakresie nauki spawania z zastosowaniem (...) w trzech technologiach: (...)
Kursy będą dotyczyły innowacyjnej metodyki nauczania spawania w trzech technologiach z zastosowaniem symulatora spawalniczego w technologii (...). Omawiane metody pracy z symulatorem będą również służyły do diagnozowania predyspozycji do wykonywania zawodu spawalnika. Zastosowanie symulatora spawalniczego (...) do szkoleń jest innowacyjną metodą nauczania z użyciem technologii (…) i pozwoli na naukę zawodu osób, które nie skończyły 18 roku życia. Nauczyciele otrzymają materiały metodyczne do pracy z uczniami oraz przykłady ćwiczeń na symulatorze (...). Każdy rodzaj kursu będzie zakończony egzaminem wewnętrznym i certyfikatem potwierdzającym udział w kursie.
Jednocześnie, w ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do instruktorów:
I. „Szkolenie z zakresu (...)” – szkolenie realizowane będzie na poziomie podstawowym w podziale na część teoretyczną oraz praktyczną. W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną instruktorom materiały metodyczne do pracy z uczniami. W ramach przedmiotowego szkolenia, uczestnik (instruktor) nabędzie umiejętności w zakresie (…). W ramach części praktycznej uczestnicy będą samodzielnie wykonywać ćwiczenia pod nadzorem i według wskazówek prowadzącego. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
II. „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” - szkolenie realizowane będzie na dwóch poziomach zaawansowania: podstawowym i zaawansowanym. W ramach szkolenia prezentowane będą nowoczesne metody pracy z uczestnikami (uczniami), a także przekazane zostaną instruktorom materiały metodyczne do pracy z uczniami. Szkolenie na poziomie podstawowym obejmie szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji drukarki 3D, podstawowych metod przygotowania modelu 3D do wydruku, metod diagnozowania problemów w pracy z drukarką oraz praktyki w ww. zakresach. Planuje się, iż w efekcie odbytego szkolenia uczestnik będzie potrafił wydrukować przykładowy model. Natomiast, szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmie szkolenie w zakresie zastosowania różnych technologii druku 3D, doboru drukarki i materiałów w zależności od zastosowania technologii wydruku, podstaw modelowania na potrzeby druku 3D, inżynierii odwrotnej - skanowanie 3D, rozpoznawania błędów wydruku i analizy ich przyczyny. Uczestnik pozna dodatkowe specjalistyczne wyposażenie pracowni druku 3D oraz nauczy się wykonać wydruk z omawianych filamentów. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem wewnętrznym i certyfikatem wewnętrznym potwierdzającym udział w kursie.
Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb instruktorów będzie polegało na możliwości podniesienia kompetencji poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach dostępnych w ramach Projektu. Udział w szkoleniach będzie zgodny z indywidualnymi potrzebami. W ramach realizowanych w projekcie kursów i szkoleń będą tworzone materiały metodyczne dla instruktorów. Każdy uczestnik kursu otrzyma wytworzone materiały oraz będzie mógł zobaczyć jak zawarte w nim metody pracy są stosowane w praktyce. Instruktorzy uczestniczący w kursach w ramach Projektu będą mogli skorzystać z nieodpłatnego udziału w konferencjach i wydarzeniach z zakresu Edukacji i (...) organizowanych przez Wnioskodawcę, takich jak: (…). Udział w konferencjach ma służyć poszerzeniu wiedzy branżowej, wymianie doświadczeń oraz aktywizacji współpracy pomiędzy podmiotami aktywnymi na polu edukacji.
W ramach Projektu organizowane będą eksperckie kursy i szkolenia podnoszące kompetencje przeznaczone dla instruktorów w zakresie nauki spawania z zastosowaniem (...) w trzech technologiach: (...).
Kursy będą dotyczyły innowacyjnej metodyki nauczania spawania w trzech technologiach z zastosowaniem symulatora spawalniczego w technologii (...). Omawiane metody pracy z symulatorem będą również służyły do diagnozowania predyspozycji do wykonywania zawodu spawalnika. Zastosowanie symulatora spawalniczego (...) do szkoleń jest innowacyjną metodą nauczania z użyciem technologii (…) i pozwoli na naukę zawodu osób, które nie skończyły 18 roku życia. Instruktorzy otrzymają materiały metodyczne do pracy z uczniami oraz przykłady ćwiczeń na symulatorze (...). Każdy rodzaj kursu będzie zakończony egzaminem wewnętrznym i certyfikatem potwierdzającym udział w kursie.
Realizacja przez Wnioskodawcę Przedsięwzięcia jako całości (tj. poprawa jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, a także próba jego dostosowania do potrzeb gospodarki poprzez poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli), nie byłaby możliwa bez otrzymanego Dofinansowania. Otrzymany przez Wnioskodawcę grant od B. może być przeznaczony wyłącznie na wydatki związane z Projektem (zgodnie z zaakceptowanym budżetem). Każdorazowo przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu w ramach Projektu, fakt ten jest konsultowany przez Wnioskodawcę z przedstawicielem B. (opiekunem Projektu), który zatwierdza lub nie zatwierdza (będzie zatwierdzał lub nie będzie zatwierdzał) słuszność dokonywanego wydatku. Wszelkie ewentualnie wprowadzane zmiany do budżetu również wymagają akceptacji ze strony B.
Wyłączną odpowiedzialność za realizację Projektu jako całości (tj. w zakresie poprawy jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, a także próby jego dostosowania do potrzeb gospodarki poprzez poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli) ponoszą Państwo przed B. Nie ponoszą Państwo ponosi odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie świadczeń w ramach Projektu w stosunku do uczestnika.
Wysokość Grantu nie jest bezpośrednio związana z liczbą przeprowadzonych szkoleń edukacyjnych oraz zawodowych dla uczniów/nauczycieli/instruktorów. Otrzymany Grant dotyczy realizacji całościowego Projektu, polegającego na utworzeniu referencyjnej jednostki edukacyjnej dla (...) - C., co ma przyczynić się do poprawy jakości kształcenia zawodowego i technicznego w regionie, a także próby jego dostosowania do potrzeb gospodarki poprzez poszerzanie kompetencji osób młodych (uczniów), w tym zagrożonych wykluczeniem, w obszarze kompetencji związanych z szerokorozumianą technologią, a także podniesie kompetencji zawodowych nauczycieli.
Po zakończeniu Projektu C. w dalszym ciągu będzie realizowało zamierzone działania edukacyjne i szkoleniowe, które będą zgodne z celami Spółki określonymi w Planie Rozwoju Inwestycji zatwierdzanym przez Ministerstwo (…). Po zakończeniu realizacji Projektu, planują Państwo w dalszym ciągu realizować szkolenia i działania edukacyjne dla uczniów/nauczycieli/instruktorów. W zakresie czy szkolenia te będą miały charakter odpłatny, czy też nieodpłatny podjęta zostanie decyzja biznesowa w odpowiednim horyzoncie czasowym, tj. wraz ze zbliżaniem się daty zakończenia Projektu. Cena odpłatnych szkoleń realizowanych do (...) 2027 r. oraz cena szkoleń realizowanych od (…) 2027 r. każdorazowo ustalane będą na poziomie cen rynkowych.
Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że otrzymane przez Państwa Dofinansowanie (Grant) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy (wydatki przeznaczone na adaptację/modernizację (remont) pomieszczeń dydaktycznych C., w których realizowane będą szkolenia; doposażenie istniejącej pracowni (...), w tym m.in.: zakup (...) oraz zakup oprogramowania szkoleniowego on-line; stworzenie pracowni drukarek 3D, w tym m.in.: zakup drukarek 3D wraz z osprzętem oraz stworzenie pracowni spawania w technologii (...), w tym m.in.: zakup ośmiu symulatorów spawania) nie stanowi wynagrodzenia za dokonanie przez Państwa dostawy towarów ani wynagrodzenia za wykonanie przez Państwa usługi, a tym samym nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.
Natomiast otrzymane przez Państwa Dofinansowanie (Grant) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach e-g opisu sprawy (wydatki przeznaczone na przeprowadzenie szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji uczniów w zakresie ww. technologii oraz szkoleń zawodowych dla nauczycieli i instruktorów, w tym m.in. wynagrodzenia osób (trenerów) przeprowadzających szkolenia - wszystkie szkolenia praktyczne / techniczne przeprowadzane będą przez trenerów wyłonionych w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych (w przetargach wskazują Państwo na pożądaną liczbę godzin szkolenia oraz minimalny program szkolenia, natomiast wybrani trenerzy współpracować będą z Państwem w oparciu o zawarte umowy - podmioty zewnętrzne); działania marketingowe dotyczące Projektu (w tym nagranie lekcji pokazowych prezentujących kursy i szkolenia zawodowe) oraz przygotowanie materiałów metodycznych dla nauczycieli oraz inne wydatki związane z Przedsięwzięciem, w tym: wynagrodzenie zespołu powołanego do zarządzania i rozliczania Projektu, zakup materiałów biurowych, zakup materiałów zużywalnych, ubezpieczenie itp.) stanowi/będzie stanowić wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i podlega/będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zwiększając podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.
W odniesieniu do otrzymanego przez Państwa Dofinansowania w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy, stwierdzić należy, że nie sposób przypisać tych kwot do konkretnego świadczenia realizowanego na rzecz uczestników Projektu, tj. uczniów, nauczycieli i instruktorów. Dofinansowanie dotyczące pokrycia wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy jest przeznaczone na wydatki niezbędne do wykonania Projektu i nie można w tym przypadku wykazać bezpośredniego związku pomiędzy otrzymanym przez Państwa Dofinasowaniem a ceną skonkretyzowanych usług lub ceną dostaw towarów na rzecz konkretnych podmiotów, dlatego też kwoty te nie będą podwyższały podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Tym samym otrzymane przez Państwa Dofinansowanie (Grant) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy (wydatki przeznaczone na adaptację/modernizację (remont) pomieszczeń dydaktycznych C., w których realizowane będą szkolenia; doposażenie istniejącej pracowni (...), w tym m.in.: zakup (...) oraz zakup oprogramowania szkoleniowego on-line; stworzenie pracowni drukarek 3D, w tym m.in.: zakup drukarek 3D wraz z osprzętem oraz stworzenie pracowni spawania w technologii (...), w tym m.in.: zakup ośmiu symulatorów spawania) należy uznać za dofinansowanie niemające bezpośredniego wpływu na cenę dostarczonych towarów i świadczonych usług na rzecz uczniów, nauczycieli i instruktorów, które nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Co istotne, jak wskazano we wniosku, po zakończeniu Projektu C. w dalszym ciągu będzie realizowało zamierzone działania edukacyjne i szkoleniowe, które będą zgodne z Państwa celami określonymi w Planie Rozwoju Inwestycji zatwierdzanym przez Ministerstwo (…). Po zakończeniu realizacji Projektu, planują Państwo w dalszym ciągu realizować szkolenia i działania edukacyjne dla uczniów/nauczycieli/instruktorów. A zatem po zakończeniu realizacji Projektu ww. zakupy (wydatki wymienionych w punktach a-d opisu sprawy) będą w dalszym ciągu wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa działalności związanej C. Tym samym w świetle powyższego nie można wykazać bezpośredniego związku pomiędzy otrzymanym Dofinansowanie w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy a ceną skonkretyzowanych usług lub dostaw towarów na rzecz konkretnych podmiotów.
Zatem, Dofinansowanie, w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.
Natomiast, w przypadku wydatków wymienionych w punktach e-g opisu sprawy istnieje bezpośredni związek otrzymanego przez Państwa Dofinansowania (Grantu) ze skonkretyzowanym świadczeniem, wykonywanych w ramach Projektu, usług skierowanych do uczniów, nauczycieli i instruktorów.
Jak wynika z opisu sprawy, w ramach Projektu będą realizowane bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do uczniów („Szkolenie z zakresu (...)”, „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D” oraz „Szkolenie ze spawania”). Ponadto zapewniane przez Państwa wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb uczniów będzie oparte o obszar „(…)”. Jednocześnie w ramach projektu będą organizowane kursy podnoszące kompetencje przeznaczone dla uczniów w zakresie trzech technologii spawania.
Ponadto, w ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do nauczycieli („Szkolenie z zakresu (...) oraz „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D”). Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb nauczycieli będzie polegało na możliwości podniesienia kompetencji poprzez uczestniczenie w kursach i szkoleniach dostępnych w ramach Projektu. W ramach Projektu organizowane będą także eksperckie kursy i szkolenia podnoszące kompetencje przeznaczone dla nauczycieli w zakresie nauki spawania z zastosowaniem (...) w trzech technologiach.
Jednocześnie, w ramach Projektu będą realizowane poniższe bezpłatne szkolenia edukacyjne i zawodowe skierowane do instruktorów („Szkolenie z zakresu (...)” oraz „Szkolenie z zakresu programowania i obsługi procesu druku 3D”). Wsparcie rozwojowe dopasowane do indywidualnych potrzeb instruktorów będzie polegało na możliwości podniesienia kompetencji poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach dostępnych w ramach Projektu. Ponadto, w ramach Projektu organizowane będą eksperckie kursy i szkolenia podnoszące kompetencje przeznaczone dla instruktorów w zakresie nauki spawania z zastosowaniem (...) w trzech technologiach.
Zatem należy uznać, że w analizowanym przypadku otrzymane przez Państwa Dofinansowanie (Grant) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach e-g opisu sprawy w istocie ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez Państwa usług, tj. opisanych we wniosku szkoleń edukacyjnych i zawodowych przeznaczonych dla uczniów, nauczycieli i instruktorów, wsparcia rozwojowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb uczniów nauczycieli i instruktorów oraz kursów przeznaczonych dla uczniów nauczycieli i instruktorów. Podkreślić należy, że dzięki Dofinasowaniu uczestnicy Projektu korzystają ze szkoleń, wsparcia rozwojowego oraz kursów bezpłatnie, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi w wysokości co najmniej równej wydatkom związanym z ich świadczeniem.
Uczestnicy Projektu (tj. uczniowie, nauczyciele oraz instruktorzy) nie ponoszą kosztów świadczonych dla nich usług w zakresie szkoleń, wsparcia rozwojowego oraz kursów, czyli w rzeczywistości pokrywają Państwo cenę usług z otrzymanego Dofinansowania w zakresie wydatków wymienionych w punktach e-g opisu sprawy.
Dofinansowanie to będzie zatem bezpośrednio kształtowało cenę usługi określoną przez Państwa na rzecz uczniów, nauczycieli i instruktorów uczestniczących w Projekcie (tj. będzie pozwalało na bezpłatne organizowanie ww. usług dla ich odbiorców) i w związku z tym będzie miało charakter cenotwórczy. Zatem fakt, że konkretny uczestnik Projektu (uczeń, nauczyciel, instruktor) nie wnosi opłaty za usługi wykonane na jego rzecz w ramach Projektu (opisane we wniosku szkolenia edukacyjne i zawodowe przeznaczone dla uczniów nauczycieli i instruktorów, wsparcie rozwojowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb uczniów nauczycieli i instruktorów oraz kursy przeznaczone dla uczniów nauczycieli i instruktorów), nie oznacza, że świadczą Państwo nieodpłatne usługi na rzecz uczestników Projektu.
Tym samym, Dofinansowanie, w części przeznaczonej na pokrycie wydatków wymienionych w punktach e-g opisu sprawy, bezpośrednio wpływające na wartość ww. usług jako wynagrodzenie otrzymane od podmiotu trzeciego (B.), stanowi/będzie stanowiło podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.
W konsekwencji należy przyjąć, że przyznane Państwu Dofinansowanie na realizację Projektu przeznaczone na pokrycie wydatków wymienionych w punktach a-d opisu sprawy (wydatki przeznaczone na adaptację/modernizację (remont) pomieszczeń dydaktycznych C., w których realizowane będą szkolenia; doposażenie istniejącej pracowni (...), w tym m.in.: zakup (...) oraz zakup oprogramowania szkoleniowego online; stworzenie pracowni drukarek 3D, w tym m.in.: zakup drukarek 3D wraz z osprzętem oraz stworzenie pracowni spawania w technologii (...), w tym m.in.: zakup ośmiu symulatorów spawania) nie stanowi/nie będzie stanowiło podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Natomiast przyznane Państwu Dofinansowanie na realizację Projektu w pozostałym zakresie, tj. w części odnoszącej się do wydatków wymienionych w punktach e-g opisu sprawy (wydatki przeznaczone na przeprowadzenie szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji uczniów w zakresie w/w technologii oraz szkoleń zawodowych dla nauczycieli i instruktorów, w tym m.in. wynagrodzenia osób (trenerów) przeprowadzających szkolenia - wszystkie szkolenia praktyczne / techniczne przeprowadzane będą przez trenerów wyłonionych w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych (w przetargach Spółka wskazuje na pożądaną liczbę godzin szkolenia oraz minimalny program szkolenia, natomiast wybrani trenerzy współpracować będą z Państwem w oparciu o zawarte umowy - podmioty zewnętrzne); działania marketingowe dotyczące Projektu (w tym nagranie lekcji pokazowych prezentujących kursy i szkolenia zawodowe) oraz przygotowanie materiałów metodycznych dla nauczycieli oraz inne wydatki związane z Przedsięwzięciem, w tym: wynagrodzenie zespołu powołanego do zarządzania i rozliczania Projektu, zakup materiałów biurowych, zakup materiałów zużywalnych, ubezpieczenie itp.) stanowi/będzie stanowiło dopłatę do ceny świadczonych na rzecz uczniów, nauczycieli i instruktorów usług, a więc jest/będzie dofinansowaniem bezpośrednio wpływającym na wartość świadczonych usług i zwiększa/będzie zwiększać podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 ustawy, a tym samym podlega/będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Zatem oceniając Państwa stanowisko całościowo należało uznać je za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).