Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na organizację szkoleń.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest w zakresie:
- prawa do odliczenia z tytułu nabycia usług gastronomicznych i noclegowych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację Szkoleń dla Współpracowników i Zleceniobiorców.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 października 2023 r. (wpływ 24 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest (…) działającym w obszarze (…) zarówno w Polsce jak i za granicą. Działalność Spółki polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych, ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (…) (w przypadku pozostawienia danego projektu w portfelu) lub na sprzedaży poszczególnych (…) inwestorom.
Spółka jest osobą prawną, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, tj. jest polskim rezydentem podatkowym oraz jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce.
Ze względu na złożony charakter prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę (dalej jako: „Pracownicy”), współpracuje z osobami fizycznymi na podstawie umowy zlecenia (dalej jako: „Zleceniobiorcy”) oraz współpracuje z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej jako: „Współpracownicy”). Współpracownicy ani Zleceniobiorcy nie są klientami Spółki.
Spółka, jako podmiot działający w branży energetycznej, działa w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i sformalizowanym otoczeniu regulacyjnym. Tym samym, specyfika prowadzonej działalności gospodarczej sprawia, że konieczne jest posiadanie przez Pracowników oraz Współpracowników/Zleceniobiorców szerokich umiejętności oraz znajomości procedur, przepisów oraz strategii rozwoju Spółki.
W celu zapewnienia jak najwyższych standardów świadczonych usług Spółka będzie zapewniać Pracownikom, Zleceniobiorcom i Współpracownikom (dalej razem jako: „Uczestnicy”) odpowiednie szkolenia merytoryczne (dalej jako: „Szkolenia”), które można podzielić na następujące typy:
- szkolenia bezpośrednio związane z aktualnymi projektami realizowanymi przez Spółkę;
- szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem, jednakże Spółka przewiduje, że umiejętności zdobyte podczas szkolenia mogą zostać wykorzystane przez Uczestników w ramach kolejnych realizowanych projektów;
- szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Uczestnika niezbędnych we współpracy ze Spółką.
W tej kategorii mieszczą m.in. się szkolenia z umiejętności miękkich (np. szkolenie z komunikacji, zarządzania projektami itp.). W ramach Szkoleń mogą być przeprowadzane także inne szkolenia, których zakres wynika z obowiązków prawa (np. szkolenia bhp) czy też przyczyniają się do bardziej efektownego wykonywania obowiązków przez Uczestników np. przedstawienia procedur, zasad działania Spółki, jak i zasad współpracy z nią i usług oferowanych przez Spółkę czy też strategii rozwoju Spółki.
Szkolenia będą mogły być zorganizowane przez Spółkę wewnętrznie bądź ich organizacja może zostać zlecona wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Spółka wskazuje, że Szkolenia nie będą przeprowadzane dla klientów Spółki nabywających od niej towary oraz usługi w celu zachęcenia ich do zwiększenia zakupów. Celem Szkoleń nie jest bowiem kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów. Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki, co w konsekwencji może przedłożyć się na zwiększenie przychodów Spółki. W szczególności zdobyte przez Uczestników podczas Szkolenia umiejętności oraz wiedza będą mogły być wykorzystane przy realizacji projektów Spółki. Szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę.
Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na Szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką. Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym wydatki konieczne do samego przeprowadzenia szkolenia, takie jak przykładowo:
- wynajem sal;
- wynajem sprzętu audiowizualnego;
- zakup pomocy dydaktycznych;
- zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
- wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
- koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny;
- usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi cateringowe lub gastronomiczne.
Szkolenia organizowane przez Spółkę mogą być wykonywane lokalnie jak i w formie wyjazdowej. W ramach organizacji Szkoleń, Uczestnikom może zostać zaoferowany poczęstunek w formie bufetu/lunchu lub wspólnej kolacji będącej elementem faktycznej integracji Uczestników.
Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników, natomiast integracja Uczestników nie stanowi celu jego organizacji, jest elementem pobocznym organizacji Szkolenia. Wydatki poniesione w związku z organizacją Szkoleń finansowane będą ze środków obrotowych Spółki.
Wydatki udokumentowane będą fakturami VAT lub rachunkami. Szkolenia będą związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę. Wiedza nabyta na Szkoleniach będzie wykorzystywana przez Uczestników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej jako: „Ustawa o VAT”).
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
I.Szkolenia bezpośrednio związane z aktualnymi projektami, o których mowa we wniosku
Spółka podkreśla, że jej działalność polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych (spółkach celowych), ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (…) (w przypadku pozostawienia danego projektu w portfelu) lub na sprzedaży poszczególnych (…) inwestorom. Tym samym, Spółka z uwagi na fakt, że posiada odpowiednie zaplecze personalne i administracyjne świadczy usługi rozwoju projektów (...), które są realizowane przez poszczególne spółki celowe.
Spółka wyjaśnia, że przedmiotowy wniosek o interpretacje w zakresie wydatków na organizowane Szkoleń na rzecz Pracowników, Zleceniobiorców i Współpracowników (łącznie Uczestników) dotyczy zdarzenia przyszłego/szkoleń, które mają być dopiero w przyszłości.
Spółka organizuje szereg szkoleń dla Uczestników i nie posiada na obecną chwilę szczegółowych informacji dotyczących tematyki przyszłych szkoleń Zleceniobiorców i Współpracowników, materiałów, wydatków z tego tytułu oraz informacji, z którymi konkretnie projektami w przyszłości będą one związane.
Spółka wyjaśnia, że na podstawie dotychczas organizowanych szkoleń na rzecz Zleceniobiorców lub Współpracowników może wskazać, że tematyka organizowanych szkoleń będzie dotyczyła kompleksowej obsługi projektów w tym w szczególności:
- szkolenia z obsługi Excela (poziom podstawowy i zaawansowany);
- szkolenia z obsługi Power Pointa;
- szkolenia językowe (w tym specjalistyczne branżowe np. szkolenie z języka angielskiego prawniczego (legal english);
- szkolenie z obsługi systemów AutoCad;
- szkolenia w zakresie QGIS tj. przetwarzanie danych przestrzennych, prezentacji i wizualizacji danych;
- szkolenia w zakresie negocjacji;
- szkolenia w zakresie kodeksu postępowania administracyjnego;
- szkolenia środowiskowe (aktualny stan prawny, nowe kwalifikacje przedsięwzięć).
Nabyte umiejętności w zakresie tego rodzaju szkoleń mogą dotyczyć realizacji aktualnie rozwijanego projektu (...), jak również mogą być wykorzystane przez tego samego Uczestnika w zakresie innych przyszłych projektów realizowanych przez Spółkę. Analogicznie sytuacja będzie się przestawiać w zakresie pozostałych przyszłych szkoleń organizowanych na rzecz Zleceniodawców i Współpracowników.
Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności Zleceniobiorców, jak i Współpracowników. Z perspektywy Spółki Szkolenia są niezbędne dla zwiększenia efektywności i skuteczności prac/ wykonywanych czynności poszczególnych Zleceniobiorców i Współpracowników, co wpływa na zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej Spółki.
Szkolenia mogą być związane w zależności od potrzeb danego Zleceniobiorcy lub Współpracownika z konkretnym projektem (...) realizowanej na rzecz danej spółki celowej w danej konkretnej lokalizacji. Przykładowo szkolenie z obsługi programu Excel danego Zleceniodawcy lub Współpracownika może być związane z przygotowaniem danego budżetu realizacji projektu (...) dla konkretnej spółki celowej.
Tym niemniej, w wyniku tego szkolenia nabyte umiejętności podczas szkolenia mogą być również wykorzystane przez tego samego Zleceniodawcę lub Współpracownika w zakresie przygotowania budżetu dla innych przyszłych projektów (...).
Tym samym tematyka szkoleń związanych z aktualnie realizowanymi projektami w Spółce oraz szkoleń specjalistycznych, niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem może się pokrywać.
Jak zostało to przedstawione powyżej oraz w opisie zdarzenia przyszłego wniosku przedmiotowe projekty realizowane przez Spółkę dotyczą świadczenia usług komercyjnego zarządzania oraz rozwoju projektów (...), realizowanych przez poszczególne spółki celowe, ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (…) lub sprzedaży poszczególnych (…) inwestorom.
Przy realizacji poszczególnych projektów Zleceniobiorcy i Współpracownicy wspierają różne aspekty działalności Spółki, w tym w szczególności w następujących obszarach:
- przygotowanie strategii oraz analiza rynku, rozwój nowych obszarów biznesowych;
- kompleksowa obsługa finansowa spółek celowych, doradztwo i pomoc w procesie finansowym, wsparcie w bieżących sprawach związanych z obszarem księgowo-podatkowym, przygotowanie prognozy przepływów pieniężnych i modeli finansowych dla spółek celowych;
- zapewnienie finansowania działalności spółek celowych, w tym negocjacje umów finansowania oraz koordynacja finansowania z innymi spółkami z grupy;
- kompleksowej obsługi prawnej spółek celowych, w tym ogólne porady i obsługa wszelkich postępowań prawnych prowadzonych przez lub przeciwko Spółkom z Grupy, prowadzenie obligatoryjnych ksiąg i rejestrów, obsługa posiedzeń Zarządów i akcjonariuszy Spółek oraz przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji;
- wsparcie w ogólnym procesie administracyjnym, zarządzanie dokumentacją projektową i archiwizacją dokumentów.
Ww. szkolenia organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.
Szkolenia mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia organizowane lokalnie będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe.
Ww. szkolenia nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników.
Sfinansowanie Szkolenia nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców ani Współpracujących.
Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka, organizując ww. szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym przykładowo:
- wynajem sal;
- wynajem sprzętu audiowizualnego;
- zakup pomocy dydaktycznych;
- zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
- wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
- koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny;
- usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi cateringowe lub gastronomiczne.
W ramach wydatków na ww. szkolenia, Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też innymi atrakcjami dla uczestników.
Szkolenia są dostępne dla wszystkich Współpracowników i Zleceniobiorców. Poszczególne osoby biorą jednak udział w różnych dedykowanych szkoleniach, w różnych terminach - zgodnie z aktualnie realizowanymi w Spółce projektami i uzasadnieniem biznesowym. Udział Zleceniobiorców i Współpracowników w ww. szkoleniach jest możliwy po okresie 3 miesięcy współpracy ze Spółką.
Uczestnicy szkoleń nie są akcjonariuszami Spółki, a ich udział w szkoleniach jest dobrowolny.
Szkolenia z języka angielskiego przysługują każdemu Zleceniobiorcy i Współpracownikowi, natomiast szkolenia z języków dodatkowych wyłącznie w przypadku uzasadnienia biznesowego dla tego rodzaju szkolenia z innego języka obcego dla danego Uczestnika.
Współpraca z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (Współpracownicy) odbywa się na podstawie umów o współpracy, tzw. b2b.
Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę która realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów w tym zakresie lub ich dostępność jest ograniczona, to Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje szkolenia dla Współpracowników będące przedmiotem niniejszego wniosku.
Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników poprzez organizowane szkolenia leży w interesie Spółki, gdyż umożliwia to pozyskanie oraz utrzymanie stosownej kadry osobowej i dopasowanie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników do realizacji projektów (...) oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki, co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki.
Wiedza i umiejętności nabyte na Szkoleniach będzie wykorzystywane przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą CIT oraz z ustawą o VAT.
Należy podkreślić, że Współpracownicy nie są klientami Spółki a tym samym (i) szkolenia nie będą organizowane dla klientów Spółki nabywających od niej towary lub usługi oraz (ii) celem szkoleń nie jest kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów.
Jak zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego ww. szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im ww. szkoleń przez Spółkę.
Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na ww. szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.
Wszystkie organizowane przez Spółkę Szkolenia wpływają na efektywność i profesjonalizm realizowanych projektów. Dzięki umiejętnościom zdobytym podczas Szkolenia Współpracownicy mogą w sposób bardziej efektywny i lepszy jakościowo realizować projekty Spółki związane ze świadczeniem usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), w tym ich komercjalizacji.
Bez organizacji ww. szkoleń przez Spółkę na rzecz Uczestników realizacja projektów Spółki mogłaby być utrudniona.
Spółka w celu podnoszenia efektywności i profesjonalizmu realizowanych projektów organizuje Szkolenia dla Uczestników będące przedmiotem niniejszego wniosku.
Organizacja ww. szkoleń leży w interesie Spółki, gdyż zdobyte podczas Szkolenia umiejętności oraz wiedza będą mogły być wykorzystane w ramach aktualnie realizowanych usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na osiągane zyski z działalności operacyjnej Spółki.
II.Szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem.
Szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem
Spółka podkreśla, że jej działalność polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych (spółkach celowych), ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (…) (w przypadku pozostawienia danego projektu w portfelu) lub na sprzedaży poszczególnych (…) inwestorom. Tym samym, Spółka z uwagi na fakt że posiada odpowiednie zaplecze personalne i administracyjne świadczy usługi rozwoju projektów (...), które są realizowane przez poszczególne spółki celowe.
Spółka wyjaśnia przy tym, że przedmiotowy wniosek o interpretacje w zakresie wydatków na organizowane Szkoleń na rzecz Pracowników, Zleceniobiorców i Współpracowników (łącznie Uczestników) dotyczy zdarzenia przyszłego/szkoleń, które mają być dopiero w przyszłości.
Spółka organizuje szereg szkoleń dla Uczestników i nie posiada na obecną chwilę szczegółowych informacji dotyczących tematyki przyszłych szkoleń Zleceniobiorców i Współpracowników, materiałów, wydatków z tego tytułu oraz informacji z którymi konkretnie projektami będą one związane.
Tym niemiej Spółka wyjaśnia, że na podstawie dotychczas organizowanych szkoleń na rzecz Zleceniobiorców lub Współpracowników może wskazać, że tematyka organizowanych szkoleń będzie dotyczyła kompleksowej obsługi projektów w tym w szczególności:
- szkolenia z obsługi Excela (poziom podstawowy i zaawansowany),
- szkolenia z obsługi Power Pointa,
- szkolenia językowe (w tym specjalistyczne branżowe np. szkolenie z języka angielskiego prawniczego (legal english),
- szkolenie z obsługi systemów AutoCad,
- szkolenia w zakresie QGIS tj. przetwarzanie danych przestrzennych, prezentacji i wizualizacji danych,
- szkolenia w zakresie negocjacji,
- szkolenia w zakresie kodeksu postępowania administracyjnego,
- szkolenia środowiskowe (aktualny stan prawny, nowe kwalifikacje przedsięwzięć).
Nabyte umiejętności w zakresie tego rodzaju szkoleń może dotyczyć realizacji aktualnie rozwijanego projektu (...), jak również mogą być wykorzystane przez tego samego Zleceniodawcę lub Współpracownika w zakresie innych przyszłych projektów realizowanych przez Spółkę. Analogicznie sytuacja będzie się przestawiać w zakresie pozostałych przyszłych szkoleń na rzecz Zleceniodawców i Współpracowników.
Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności Zleceniobiorców, jak i Współpracowników. Z perspektywy Spółki Szkolenia są niezbędne dla zwiększenia efektywności i skuteczności prac/wykonywanych czynności poszczególnych Zleceniobiorców i Współpracowników, co wpływa na zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej Spółki.
Szkolenia mogą być związane w zależności od potrzeb danego Zleceniobiorcy lub Współpracownika z konkretnym projektem (...) realizowanej na rzecz danej spółki celowej w danej konkretnej lokalizacji.
Przykładowo szkolenie z obsługi programu Excel danego Zleceniodawcy lub Współpracownika może być związane z przygotowaniem danego budżetu realizacji projektu (...) dla konkretnej spółki celowej. Tym niemniej, w wyniku tego szkolenia nabyte umiejętności podczas szkolenia mogą być również wykorzystane przez tego samego Zleceniodawcę lub Współpracownika w zakresie przygotowania budżetu dla innych przyszłych projektów (...).
Tym samym tematyka szkoleń związanych z aktualnie realizowanymi projektami w Spółce oraz szkoleń specjalistycznych, niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem może się pokrywać.
Szkolenia specjalistyczne organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.
Szkolenia specjalistyczne mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia lokalne będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe.
Szkolenia specjalistyczne nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników.
Sfinansowanie szkolenia specjalistycznego nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców i Współpracujących.
Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym przykładowo:
- wynajem sal;
- wynajem sprzętu audiowizualnego;
- zakup pomocy dydaktycznych;
- zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
- wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
- koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny;
- usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi cateringowe lub gastronomiczne.
Powyższe wyliczenie dotyczy także szkoleń specjalistycznych organizowanych przez Spółkę. W ramach wydatków na szkolenia specjalistyczne, Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też inny atrakcjami dla uczestników.
Szkolenia specjalistyczne są dostępne dla wszystkich Współpracowników i Zleceniobiorców. Poszczególne osoby biorą jednak udział w różnych dedykowanych szkoleniach, w różnych terminach - zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem i uzasadnieniem biznesowym. Udział Zleceniobiorców i Współpracowników w ww. szkoleniach jest możliwy po okresie 3 miesięcy współpracy ze Spółką.
Uczestnicy szkoleń nie są akcjonariuszami Spółki a ich udział w szkoleniach jest dobrowolny.
Szkolenia z języka angielskiego przysługują każdemu Zleceniobiorcy i Współpracownikowi, natomiast szkolenia z języków dodatkowych wyłącznie w przypadku uzasadnienia biznesowego dla tego rodzaju szkolenia z innego języka obcego dla danego Uczestnika.
Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę, która realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów w tym zakresie lub ich dostępność jest ograniczona, to Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje szkolenia specjalistyczne dla Współpracowników będące przedmiotem niniejszego wniosku.
Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników poprzez organizowane szkolenia leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż umożliwia to pozyskanie oraz utrzymanie stosownej kadry osobowej i dopasowanie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników do realizacji projektów (...) oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki , co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki.
Wiedza i umiejętności nabyte na Szkoleniach będzie wykorzystywane przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą CIT oraz z ustawą o VAT.
Należy podkreślić, że Współpracownicy nie są klientami Spółki a tym samym (i) szkolenia nie będą organizowane dla klientów Spółki nabywających od niej towary lub usługi oraz (ii) celem szkoleń nie jest kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów.
Jak zostało przedstawione we opisie zdarzenia przyszłego Szkolenia, w tym szkolenia specjalistyczne, nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę.
Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na szkolenia specjalistyczne nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.
Spółka w celu podnoszenia efektywności i profesjonalizmu realizowanych w przyszłości projektów organizuje szkolenia specjalistyczne dla Uczestników będące przedmiotem niniejszego wniosku, które nie są w momencie ich odbywania związane z konkretnym projektem. Organizacja Szkoleń leży w interesie Spółki, gdyż umiejętności i wiedza zdobyta w ramach specjalistycznych szkoleń będzie mogła być wykorzystana przez Uczestników w ramach kolejnych realizowanych projektów (...), co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na osiągane zyski z działalności operacyjnej Spółki.
III.Szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami.
W ramach tego rodzaju działań Spółka będzie organizowała szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji Zleceniobiorców lub Współpracowników niezbędnych we współpracy ze Spółką.
W ramach tej kategorii szkoleń mieszczą się m.in. szkolenia z umiejętności miękkich (np. szkolenia z komunikacji, efektywnego sposobu prowadzenia projektów itp.), szkolenia dedykowane dla liderów majce na celu rozwój kompetencji przywódczych czy też szkolenia dla osób rozpoczynających współpracę ze Spółką.
W ramach szkoleń dla osób rozpoczynających współpracę ze Spółką następuje wprowadzenie i uporządkowanie wiedzy w zakresie (…), organizacji Spółki i jej wartości, etyki w biznesie a także narzędziowe dotyczące przydatnych rozwiązań w biznesie.
W ramach Szkoleń mogą być przeprowadzane także inne szkolenia, których zakres wynika z obowiązków prawa (np. szkolenia bhp) czy też przyczyniają się do bardziej efektownego wykonywania obowiązków przez Zleceniobiorców lub Współpracowników np. przedstawienia procedur, zasad działania Spółki, jak i zasad współpracy z nią i usług oferowanych przez Spółkę czy też strategii rozwoju Spółki.
Szkolenia nie związane z konkretnymi projektami organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.
Szkolenia te mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia lokalne będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe.
Ww. szkolenia nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników.
Sfinansowanie ww. szkolenia nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców ani Współpracujących.
Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym przykładowo:
- wynajem sal;
- wynajem sprzętu audiowizualnego;
- zakup pomocy dydaktycznych;
- zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
- wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
- koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny;
- usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi cateringowe lub gastronomiczne.
Powyższe wyliczenie dotyczy także ww. szkoleń organizowanych przez Spółkę. W ramach wydatków na ww. szkolenia Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też inny atrakcjami dla uczestników.
Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę, która realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) wymaga posiadania tzw. kompetencji miękkich, znajomości procedur, zasad działania Spółki jak i zasad współpracy z nią to Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje ww. szkolenia dla Współpracowników.
Podnoszenie umiejętności Współpracowników poprzez organizowane szkolenia leży w interesie Spółki, gdyż umożliwia to pozyskanie oraz utrzymanie stosownej kadry osobowej i dopasowanie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników do realizacji projektów (...) oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki , co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki.
Wiedza i umiejętności nabyte na Szkoleniach będą wykorzystywane przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą CIT oraz z ustawą o VAT.
Należy podkreślić, że Współpracownicy nie są klientami Spółki a tym samym (i) szkolenia nie będą organizowane dla klientów Spółki nabywających od niej towary lub usługi oraz (ii) celem szkoleń nie jest kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów.
Jak zostało przedstawione we opisie zdarzenia przyszłego ww. szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę.
Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na ww. szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.
Wszystkie organizowane przez Spółkę Szkolenia wpływają na efektywność i profesjonalizm realizowanych projektów. Dzięki umiejętnościom zdobytym podczas Szkolenia Współpracownicy mogą w sposób bardziej efektywny i lepszy jakościowo realizować projekty Spółki.
Spółka podkreśla, że organizacja ww. szkoleń leży w interesie Spółki, gdyż umiejętności i wiedza zdobyta w ramach szkoleń będzie mogła być wpływ na rozwój umiejętności i wiedzy danego Uczestnika, co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na efektywność i profesjonalizm realizowanych projektów a tym samym osiągane zyski z działalności operacyjnej Spółki.
Pytanie (oznaczone we wniosku nr 2)
Czy Spółka będzie mieć prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na organizację Szkoleń w części w jakiej dotyczą Współpracowników i Zleceniobiorców?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast ust. 2 pkt 1 ww. artykułu wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:
1. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz
2. gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Przy czym, wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.
Natomiast związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lub przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
W kontekście powyższego należy wskazać, że w opisanym przypadku Szkolenia mają ogólny oraz pośredni związek z działalnością gospodarczą Spółki podlegającą opodatkowaniu VAT. Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników oraz wdrożenie Uczestników w struktury Spółki w tym poznania strategii rozwoju Spółki, co w konsekwencji może przedłożyć się na zwiększenie przychodów Spółki. W szczególności zdobyte przez Uczestników podczas Szkolenia umiejętności oraz wiedza będzie mogła być wykorzystana przy realizacji projektów Spółki.
W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wydatki te będą związane z prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, zatem będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki na organizację Szkoleń.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych, tj. np. w:
- podatkowej interpretacji indywidualnej z 18 października 2022 r. sygn. 0114-KDIP4-2.4012.359.2022.4.AA: „W związku z tym należy stwierdzić, że skoro nabywane usługi szkoleniowe mają pośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą, w ramach której wykonywana jest działalność opodatkowana na terytorium kraju oraz poza jego terytorium, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesionych przez Państwa wydatków na zakup Szkoleń dla Podwykonawców na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 8 ustawy o VAT. Ww. prawo będzie Państwu przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy oraz posiadania przez Państwa dokumentów, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju”,
- podatkowej interpretacji indywidualnej z 6 września 2021 r. sygn. 0114-KDIP4-2.4012.359.2022.4.AA: „Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem na rzecz Współpracowników Szkoleń typu 1, 2, 3 oraz 4, o ile nie zajdą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy.”
Mając na uwadze powyższe uzasadnienie, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług:
- w zakresie prawa do odliczenia z tytułu nabycia usług gastronomicznych i noclegowych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą, zgodnie z którym:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Powyższe jest zgodne z utrwalonym już orzecznictwem TSUE dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego, np. z wyrokiem TSUE w sprawie C-528/19 (pkt 27), w którym m.in. stwierdzono: „Prawo do odliczenia zostaje jednak również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do kosztów ogólnych podatnika i jako takie stanowią elementy składowe ceny dostarczanych przez niego towarów lub świadczonych przez niego usług. Koszty takie zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (wyrok z dnia 14 września 2017 r., Iberdrola Inmobiliaria Real Estate Investments, C‑132/16, EU:C:2017:683, pkt 29 i przytoczone tam orzecznictwo)”.
Jak wyjaśniono, odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest wskazanie na ścisłe powiązanie podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Ważne jest jednak, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Okoliczności towarzyszące konkretnej transakcji zakupu towaru lub usługi powinny wskazywać jednoznacznie, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej lub planowanej przez niego działalności gospodarczej.
Ponadto, ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Jednocześnie stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b i c ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika
4)usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Powyższa reguła oznacza ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych, poza ww. wyjątkami.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy,
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż dokonują oni jedynie rozliczenia i uiszczenia podatku, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka jest (…) zarówno w Polsce jak i za granicą. Spółka jest osobą prawną, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. W celu zapewnienia jak najwyższych standardów świadczonych usług Spółka będzie zapewniać Pracownikom, Zleceniobiorcom i Współpracownikom odpowiednie szkolenia merytoryczne. Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników. Wydatki poniesione w związku z organizacją Szkoleń finansowane będą ze środków obrotowych Spółki. Wydatki udokumentowane będą fakturami VAT lub rachunkami. Szkolenia będą związane z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT. Wiedza nabyta na Szkoleniach będzie wykorzystywana przez Uczestników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług. Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na Szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką. Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym wydatki konieczne do samego przeprowadzenia szkolenia, takie jak przykładowo:
- wynajem sal;
- wynajem sprzętu audiowizualnego;
- zakup pomocy dydaktycznych;
- zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
- wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
- koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny;
- usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
- usługi cateringowe lub gastronomiczne.
Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację Szkoleń dla Współpracowników i Zleceniobiorców.
Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, zakup towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników i Zleceniobiorców w Szkoleniach związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki. Szkolenia mają na celu podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników i Zleceniobiorców realizujących projekty Spółki, co przekłada się na zwiększenie przychodów Spółki. Zwrócili Państwo również uwagę na specyfikę wykonywanej działalności gospodarczej. Spółka realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) co wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów w tym zakresie lub ich dostępność jest ograniczona, więc Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje szkolenia dla Współpracowników będące przedmiotem niniejszego wniosku.
Ponoszone wydatki z tytułu uczestnictwa Współpracowników i Zleceniobiorców w Szkoleniach mają zatem pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.
Skoro zatem są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi przekładają się na generowanie obrotu z tytułu prowadzonej przez Państwa działalności opodatkowanej podatkiem VAT to spełnione są przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. Prawo to przysługuje w oparciu o wystawioną dla Spółki fakturę z wykazanym podatkiem VAT, o ile faktury dokumentujące dokonany zakup (poniesiony wydatek) nie będzie dokumentować transakcji zwolnionej od podatku.
Należy w tym miejscu mieć również na uwadze fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu.
W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że w przypadku Szkoleń, które wymagają dojazdu/zakwaterowania Spółka pokrywa również wydatki z tym związane, w tym wyżywienie.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że jeżeli w związku z uczestnictwem Współpracowników i Zleceniobiorców w Szkoleniach będą Państwo nabywać odrębnie usługi gastronomiczne oraz noclegowe/zakwaterowania, to w stosunku do tych wydatków nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zatem w zakresie poniesionych wydatków na koszty zakwaterowania oraz wyżywienia związanych z uczestnictwem Współpracowników i Zleceniobiorców w Szkoleniach nie będzie przysługiwało Państwu, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast pozostałe wydatki z tytułu uczestnictwa Współpracowników i Zleceniobiorców w Szkoleniach będą mogli Państwo odliczyć, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
Dodatkowe informacje
Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytania nr 2, tj. w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie pytania nr 1, tj. dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).