Dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działek nr 1 i nr 2 należących do Powiatu. - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.459.2023.2.ESZ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.459.2023.2.ESZ

Temat interpretacji

Dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działek nr 1 i nr 2 należących do Powiatu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działki nr 1 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy,
  • prawidłowe - w części dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działki nr 2 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działek nr 1 i nr 2 należących do Powiatu.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 września 2023 r. (wpływ 26 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Powiat (dalej: Powiat, Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej VAT), zarejestrowanym jako podatnik czynny.

Powiat jest jednostką samorządu terytorialnego działającą w oparciu o ustawę z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (dalej ustawa o samorządzie powiatowym). Do zakresu działania Powiatu zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym należą zadania publiczne o charakterze ponadgminnym. Powiat realizuje między innymi zadania określone w art. 4 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, w zakresie gospodarki nieruchomościami.

Powiat jest właścicielem dwóch działek położonych w obrębie (...) miejscowości (…):

1.działka nr 1 o powierzchni równej (…) m2, nr księgi wieczystej (…) (dalej: Działka 1),

2.działka nr 2 o powierzchni równej (…) m2, nr księgi wieczystej (…) (dalej: Działka 2).

Działka 1 jest nieruchomością gruntową stanowiącą teren zieleni nieurządzonej, wysokiej i niskiej. Jest zabudowana ruinami budynku, które z uwagi na stan wymagają likwidacji, właścicielem tego obiektu jest Powiat (…).

Działka 2 także jest nieruchomością gruntową stanowiącą teren zieleni nieurządzonej, wysokiej i niskiej. Jest zabudowana ruinami budynku, które z uwagi na stan wymagają likwidacji, właścicielem tego obiektu jest Powiat (…).

Do pierwszego zasiedlenia doszło ponad 2 lata temu, a Powiat nie poniósł od momentu nabycia jakichkolwiek wydatków na ulepszenie budynków znajdujących się na Działce 1 oraz Działce 2.

Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego uchwałą nr (…) Rady Miejskiej Gminy (…) z 29 grudzień 2015 r., Działka 1 jest przeznaczona na teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej, Działka 2 oznaczona jest na rysunku planu symbolem MU 10 - teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Powiat zamierza ogłosić przetarg na sprzedaż działek - przedmiotem sprzedaży będą Działka 1 i Działka 2 wraz ze znajdującymi się na nich naniesieniami.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania Organu wskazali Państwo, że:

1.Na podstawie jakiego tytułu prawnego i kiedy nabyliście Państwo Działki nr 1 i 2?

Odpowiedź: Powiat (…) stał się właścicielem Działek z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody (…) z 6 lipca 2000 r. nr (…). Decyzja dotyczyła działek nr 3 i 4 położonych w obrębie (…), z których w wyniku kolejnych podziałów powstały działki nr 1 i 2 (tj. Działka nr 1 oraz Działka nr 2).

2.Czy nabycie przedmiotowych Działek zostało dokonane w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (należy jednoznacznie określić, czy była to czynność opodatkowana, tj. czy został naliczony podatek VAT, czy też zwolniona)?

Odpowiedź: Nie, nabycie przedmiotowych Działek nie zostało dokonane w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

3.Czy w związku z nabyciem Działek nr 1 i 2 przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego?

Odpowiedź: Nie, w związku z nabyciem Działek nr 1 i 2 Powiatowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

4.W jaki sposób wykorzystywaliście/wykorzystujecie Państwo Działki nr 1 i 2 w całym okresie ich posiadania, do jakich celów służyły/służą?

Odpowiedź: Do 2008 r. Działki były nieodpłatnie udostępnione samodzielnemu publicznemu zespołowi zakładów opieki zdrowotnej. Od 2008 r. Działki nie są wykorzystywane w żaden sposób, tj. nie służą żadnej działalności.

5.Czy ww. Działki były/są wykorzystywane przez Państwa wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, prosimy o podanie przepisu na podstawie, którego działalność ta korzystała ze zwolnienia od podatku?

Odpowiedź: Działki nie były i nie są wykorzystywane przez Powiat na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

6.Czy naniesienia (obiekty) określane przez Państwa jako „ruiny budynku" znajdujące się na Działce nr 1 i nr 2 będą w momencie ich sprzedaży stanowiły budynek/budowlę w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane?

Odpowiedź: Budynek znajdujący się na Działce nr 1 nie spełnia definicji budynku ani budowli w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Także na moment sprzedaży nie będzie stanowić budynku ani budowli w myśl tej ustawy. Poziom zniszczeń tego obiektu przesądza o braku możliwości zakwalifikowania go jako budynek/budowlę w myśl ustawy Prawo budowlane.

Budynek znajdujący się na Działce nr 2 stanowi budynek w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Także na moment sprzedaży będzie stanowił budynek w myśl tej ustawy.

7.Czy budynki znajdujące się na opisanych Działkach były przedmiotem umów najmu, dzierżawy bądź umów o podobnym charakterze, których stroną był Powiat (kiedy, przez jaki okres)?

Odpowiedź: Nie, budynki znajdujące się na opisanych Działkach nie były przedmiotem umów najmu, dzierżawy bądź umów o podobnym charakterze.

Pytania

1.Czy sprzedaż Działki 1 będzie stanowiła po stronie Powiatu czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

2.Czy sprzedaż Działki 2 będzie stanowiła po stronie Powiatu czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Sprzedaż Działki 1 będzie stanowiła po stronie Powiatu czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

2.Sprzedaż Działki 2 będzie stanowiła po stronie Powiatu czynność podlegającą opodatkowaniu. VAT, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Uzasadnienie

W ocenie Wnioskodawcy o opodatkowaniu VAT danej czynności można mówić wówczas, gdy spełnione są następujące przesłanki:

  • czynność jest wykonywana przez podatnika VAT, działającego w takim charakterze (kryterium podmiotowe) oraz
  • wchodzi ona w przedmiotowy zakres ustawy o VAT (kryterium przedmiotowe).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, za podatników uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei, zgodnie z ust. 6 przedmiotowej regulacji, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższego, mając na uwadze, że Powiat dokona sprzedaży Działki 1 oraz Działki 2 na rzecz wyłonionych w drodze przetargu nabywców na podstawie zawartej z nimi umowy cywilnoprawnej (w formie aktu notarialnego), w opinii Wnioskodawcy, w zakresie tej czynności Powiat będzie działał w charakterze podatnika VAT. Tym samym kryterium podmiotowe dla uznania czynności za podlegającą opodatkowaniu VAT zostanie w analizowanym przypadku spełnione.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 1 tej ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stosownie natomiast do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż sprzedaż Działki 1 i Działki 2 za wynagrodzeniem będzie stanowiła po stronie Powiatu odpłatną dostawę towarów. Tym samym również kryterium przedmiotowe dla uznania, czy dana czynność podlega opodatkowaniu VAT zostanie spełnione.

Zdaniem Powiatu nie ulega wątpliwości, iż na Działce 1 oraz Działce 2 znajdują się obiekty, które w myśl art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: Prawo budowlane) stanowią budynki.

W opinii Wnioskodawcy są to bowiem obiekty trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach, które mogą być kwalifikowane jako obiekty budowlane w rozumieniu pkt 1 przywołanej regulacji, tj. stanowią budynki wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych.

Na powyższe stwierdzenie, zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien mieć wpływu fakt, że budynki te stanowią ruiny. Istotny bowiem w tym przypadku jest fakt, iż obiekty te nie utraciły walorów pozwalających na uznanie ich za budynki w rozumieniu Prawa budowlanego .Tym samym me jest w opinii Powiatu zasadne stwierdzenie, że dostawą w analizowanych zdarzeniach przyszłych zostanie objęty grunt niezabudowany, z wyłączeniem budynków.

Do takich wniosków prowadzi również fakt, że w wyniku sprzedaży na nabywcę przejdzie prawo własności całej działki - tym samym będzie on mógł swobodnie rozporządzać zarówno zakupioną działką, jak i znajdującymi się na nich budynkami.

Powyższe wnioski są zgodne z wykładnią przepisów wspólnotowych prezentowaną przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) w wydawanych orzeczeniach Zdaniem TSUE dla oceny, czy znajdujący się na gruncie budynek stanowi przedmiot dostawy powinna zostać dokonana całościowa ocena okoliczności dokonywanej transakcji, ustalona na podstawie obiektywnych przesłanek. Za obiektywną przesłankę w takim przypadku, w opinii TSUE, można uznać moment; podjęcia przez sprzedającego prac mających na celu rozbiórkę budynku (tak TSUE w wyroku z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-543 /11). Podobne wnioski, aczkolwiek w oparciu o kryterium ekonomicznego celu transakcji (w tym ewentualnych świadczeń dodatkowych wykonywanych przez sprzedającego), zaprezentował TSUE w wyroku z 19 listopada 2009 r. w sprawie C-461/08.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: NSA) z 7 listopada 2013 r. o sygn. akt I FSK 1582/13, w którym NSA wskazał, że: „o ile stanowisko, że kwalifikacja danej czynności w aspekcie opodatkowania podatkiem VAT powinna być uzależniona od oceny skutków ekonomicznych tej czynności, jest co do zasady trafne, to jednak nie sposób zaakceptować dalej idącego stanowiska zajętego przez sąd (...), że ocena czynności w aspekcie jej skutków ekonomicznych powinna sprowadzać się do oceny elementów subiektywnych, występujących po stronie jednej ze stron danej dostawy, czy też usługi” (...) nie można dostawy zabudowanych gruntów traktować jako czynności opodatkowanej, tj. wyłączonej od zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT tylko z tych względów, że nabywca zamierza w przyszłości wyburzyć budynki oraz budowle i wznieść na tym terenie nowy budynek[podkreślenia Wnioskodawcy]”. Identycznie NSA wypowiedział się w wyroku w równolegle rozpoznawanej sprawie z 7 listopada 2013 r. o sygn. akt I FSK 1436/13.

Analogiczne opinie były wyrażane w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, przykładowo w interpretacji z 13 listopada 2014 r. o sygn. IPTPP4/443-582/14-7/UNR, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wskazał, że „W celu rozstrzygnięcia (…) czy przedmiotem dostawy jest nieruchomość niezabudowana, czy nieruchomość zabudowana, należy odnieść się do wyroku TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08, który stanowi: „w świetle powyższych rozważań na zadane pytania odpowiedzieć należy, że art 13 część B lit. g) szóstej dyrektywy w związku z art. 4 ust. 3 lit. a) tej dyrektywy powinien być interpretowany w ten sposób, że przewidzianym w pierwszym z tych przepisów zwolnieniem z podatku VAT nie jest objęta dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą. Takie transakcje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT transakcję jednolitą mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, co niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki (pkt 44)”. Należy podkreślić, że dopóki dany obiekt budowlany spełnia przesłanki do uznania go za budynek, czy też budowlę, teren na którym jest on usytuowany, jest terenem zabudowanym. Dopiero jeśli na skutek podjętych prac rozbiórkowych przestanie on spełniać kryteria przewidziane dla budynku lub budowli, teren na którym taki obiekt się uprzednio znajdował, staje się gruntem niezabudowanym. Zatem, w opisanej sprawie istotne jest, czy rozbiórka obiektów znajdujących się na opisanych działkach została rozpoczęta przed planowaną dostawą. Jak wskazał Wnioskodawca, roboty rozbiórkowe w odniesieniu do budynku gospodarczego drewnianego zostały rozpoczęte i obejmują ok. 90%, natomiast w stosunku do budynku mieszkalnego, murowanego roboty rozbiórkowe nie zostały rozpoczęte i do dnia sprzedaży me zostaną rozpoczęte. Tym samym w świetle przytoczonych regulacji oraz powołanego wyżej wyroku TSUE, należy uznać, że przedmiotem planowanej dostawy opisanej nieruchomości będzie zbycie gruntu zabudowanego, wyłącznie budynkiem mieszkalnym, gdyż przed dniem sprzedaży w stosunku do tego budynku nie zostaną rozpoczęte prace rozbiórkowe [podkreślenia Wnioskodawcy]”.

Powiat pragnie również przywołać interpretację indywidualną z 14 października 2015 r. o sygn. IBPP2/4512-692/15/KO, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że: „o statusie gruntu nie decyduje fakt, że budynki znajdują się w złym stanie technicznym i przeznaczone są do, rozbiórki. Istotnym elementem jest to, czy przed dostawą podjęto czynności zmierzające do fizycznej rozbiórki tych budynków oraz to, czy w chwili sprzedaży stanowią one budynki w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego wskazał, że przedmiotem dostawy w dniu 21 maja 2015 r. była działka z budynkami przeznaczonymi do rozbiórki, a przed dokonaniem transakcji sprzedaży nie rozpoczął żadnych prac związanych z rozbiórką. W związku z powyższym należy zauważyć, że przedmiotem dostawy w dniu 21 maja 2015 r. nie był grunt niezbudowany, ale grunt z posadowionymi na nim budynkami. Samo stwierdzenie, że budynki są w bardzo złym stanie i należy je rozebrać (a w związku z tym została wydana decyzja pozwalająca na ich rozbiórkę), nie skutkuje - w świetle powołanych przepisów oraz orzeczenia TSUE [w sprawach C-461/08 oraz C-543/11 - przypis Powiatu] - uznaniem, że dostawa dotyczyła wyłącznie gruntu [podkreślenia Wnioskodawcy]”.

Mając zatem na uwadze, iż przedmiotem dokonywanej przez Powiat dostawy Działki 1 oraz Działki 2 będzie grunt wraz z budynkami, w opinii Powiatu, dla określenia właściwej dla dostawy tej części stawki VAT należy ustalić stawkę właściwą dla dostawy budynków.

Dostawa nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 rzeczonej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl z kolei pkt 10a przywołanej regulacji, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przez pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, stosownie do art. 2 pkt 14, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż pierwsze używanie budynków postawionych na Działce 1 oraz Działce 2 miało miejsce ponad 2 lata przed ich planowaną dostawą - zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, iż dostawa tych budynków nie będzie dokonywana w ramach pierwszego ich zasiedlenia, przed nim ani w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. Tym samym dostawa zarówno Działki 1, jak i Działki 2, w opinii Powiatu, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Stanowisko Powiatu znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 18 sierpnia 2021 r., o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.406.2021.2.AMA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dale: DKIS) wskazał, że „Jak wynika z okoliczności sprawy, budynki znajdujące się na działce nr 1 powstały w 1981 r., natomiast budynki posadowione na działce nr 2 powstały przed rokiem 1939 Gmina, po nabyciu ww. działek zabudowanych, nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków na nich położonych, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej. Zatem doszło już do pierwszego zasiedlenia tych budynków, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, w związku z powyższym, dostawa ww. budynków nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Ponadto, jak wynika z okoliczności sprawy, pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków znajdujących się na działkach nr 1 i nr 2 a momentem ich sprzedaży, upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Zatem sprzedaż posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów we współwłasności w ww. budynkach znajdujących się na działkach nr 1 i nr 2, będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.”

Analogicznie w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT1-2.4012. 633.2019.4.MO, DKIS podkreśla, że „W analizowanej sprawie będą spełnione przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż z całokształtu okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że planowane zbycie działek nr 3, 4, 5, 6 i 7 nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a także transakcja będzie dokonana po upływie okresu dłuższego niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. Ponadto Sprzedający nie dokonywał ulepszeń przekraczających 30% wartości początkowej tych obiektów. Tym samym dostawa budynków i budowli znajdujących się na ww. działkach nr 3, 4, 5, 6 i 7 będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, o ile strony nie zrezygnują z ww. zwolnienia. Ponadto należy stwierdzić, że skoro wszystkie budynki i budowle znajdujące się na działkach nr 3, 4, 5, 6 i 7 korzystają ze zwolnienia, to na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy również dostawa gruntów, na których znajdują się przedmiotowe budynki i budowle, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.”

Również w interpretacji z 15 października 2019 r. o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.335.2019.2.KK DKIS wskazał, że „Wnioskodawca wskazał, że w 1990 r. wyprowadzili się ostatni mieszkańcy dworu Powyższe informacje świadczą jednoznacznie, że Pałac (dwór) był wybudowany i wykorzystywany do celów mieszkalnych. Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że w odniesieniu budynku doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili transakcji jego sprzedaży miną co najmniej dwa lata. Ponadto z opisu technicznego sporządzonego dla Pałacu (dworku) wynika, że mimo znacznych zniszczeń, może zostać odbudowany pod nadzorem konserwatora zabytków. Tym samym do ww. transakcji sprzedaży budynku znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.”

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z 20 lipca 2017 r. o sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.236.2017.2.ZR, w której DKIS stwierdził, że „planowana sprzedaż budynku biurowo-usługowo-handlowego, budynku garażowo-magazynowego, wiaty magazynowej murowanej, wiaty magazynowej stalowo-murowanej oraz budynku portierni z wiatą magazynową, nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż - jak wynika z opisu sprawy - powyższe budynki zostały już zasiedlone, a ich zajęcie (używanie) trwa dłużej niż 2 lata Jednocześnie z uwagi na fakt, że Zainteresowany nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynków, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% ich wartości początkowej, zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym, w oparciu o art. 29a ust. 8 ustawy, zbycie gruntu, na którym posadowione są poszczególne budynki oraz ich części, również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.”

Również w interpretacji indywidualnej z 14 lipca 2017 r. o sygn. 0114-KDIP4.4012.185.2017.2.IGo DKIS podkreślił, że „sprzedaż (...) nieruchomości zabudowanej będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ponieważ sprzedaż nieruchomości zabudowanej (...) nie odbędzie się w ramach pierwszego zasiedlenia, a od pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży nieruchomości zabudowanej upłynie okres dłuższy niż 2 lata - pierwsze zajęcie, używanie nieruchomości miało miejsce w momencie wydzierżawienia jej przez Sprzedawcę (...), a ponadto nie ponoszono wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości zabudowanej.”

Wnioskodawca pragnie również zwrócić uwagę na interpretację indywidualną z 7 lipca 2017 r. o sygn. 0114-KDIP1-1.4012.229.2017.1.LM, w której DKIS wskazał, że „w odniesieniu do nabytej przez Wnioskodawcę nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym doszło do jej pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie co najmniej 2 lata. Jak wskazano w treści wniosku, budynek usługowy wykorzystywany był tylko do celów statutowych Wnioskodawcy do dnia 31 grudnia 2010 r. Zatem w odniesieniu do opisanej nieruchomości doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu dostawy upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Ponadto, co istotne, me były ponoszone nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej przedmiotowych budynków. Tym samym sprzedaż przedmiotowej nieruchomości (...) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.”

W związku z powyższym Powiat stoi na stanowisku, iż dostawa Działki 1 oraz dostawa Działki 2 będą stanowiły po stronie Powiatu czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działki nr 1 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy,
  • prawidłowe - w części dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży Działki nr 2 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumienie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z zawartego w przytoczonym przepisie wyrażenia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” nie można utożsamiać z prawem własności. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przy definiowaniu wyrażenia „dostawa towarów” akcentuje „własność ekonomiczną” funkcjonującą w oderwaniu od krajowych przepisów prawa cywilnego regulujących przeniesienie prawa własności. W orzeczeniu C-320/88 Staatssecretaris van Financiën v. Shipping and Forwarding Enterprise Safe B.V. TSUE wyraził pogląd, że „wyrażenie »dostawa towarów« w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy oznacza także przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel nawet, jeżeli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym” (pkt 1), jednak jednocześnie zastrzegł, że „zadaniem sądu krajowego jest określenie w każdym przypadku, na podstawie stanu rzeczy, czy przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy, miało miejsce” (pkt 2).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bowiem, aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ władzy publicznej będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z powyższego, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter wyłącznie podmiotowo-przedmiotowy.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zamierzają Państwo, w drodze przetargu sprzedać dwie działki, których jesteście właścicielem. Własność działek nabyliście z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody z 2000 r. Decyzja ta dotyczyła działek nr 3 i 4, z których w wyniku kolejnych podziałów powstały Działki nr 1 i 2 będące przedmiotem opisanej sprzedaży.

Państwa wątpliwości dotyczą opodatkowania sprzedaży Działki nr 1 i Działki nr 2 i możliwości zastosowania zwolnienia do ich dostawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itp., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych) – tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Zatem Powiat dokonując sprzedaży Działek nr 1 i nr 2 (tj. czynności, która ma charakter cywilnoprawny), występuje dla tej transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Tym samym, powyższa czynność zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zauważyć należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W myśl art. 2 pkt 33 ustawy:

Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którym mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, pkt 10 lub pkt 10a ustawy trzeba przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym ww. obiekty są posadowione.

Z wniosku wynika, że jesteście Państwo w posiadaniu Działki nr 1 i Działki nr 2, które zamierzacie sprzedać w drodze przetargu. Właścicielem działek Powiat stał się w 2000 r. z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody, w związku z czym nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich nabyciu. Działki nie były wykorzystywane przez Powiat na cele działalności zwolnionej od podatku VAT, nie służyły i nie służą żadnej działalności. Do 2008 r. Działki były nieodpłatnie udostępnione samodzielnemu publicznemu zespołowi zakładów opieki zdrowotnej.

Działka nr 1 jest nieruchomością gruntową stanowiącą teren zieleni nieurządzonej wysokiej i niskiej. Jest zabudowana ruinami budynku, który zgodnie z Państwa wskazaniem zawartym w uzupełnieniu do wniosku, na dzień sprzedaży nie będzie spełniał definicji budynku ani budowli w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, co powoduje, że przedmiotem planowanej sprzedaży będzie grunt niezabudowany.

Należy podkreślić, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jako akt prawa miejscowego wiąże zarówno organy administracji, osoby fizyczne, osoby prawne, jak i inne jednostki organizacyjne. Zatem w sytuacji, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to właśnie zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy nadać decydujące znaczenie dla oceny przeznaczenia danego terenu, w tym również dla potrzeb art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że kluczowa dla sprawy regulacja stanowi implementację art. 135 ust. 1 lit. k Dyrektywy 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają dostawy terenów niezabudowanych, inne niż dostawy terenów budowlanych, o których mowa w art. 12 ust. 1 lit. b.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 – Gemeente Emmen przeciwko Belastingdienst Grote Ondernemingen – „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”. Tym samym, również w świetle orzeczeń TSUE za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.

W konsekwencji, generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy – są zwolnione od podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług w kontekście zastosowania zwolnienia przy sprzedaży gruntu nakazuje oceniać przeznaczenie tego gruntu wyłącznie na podstawie istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydanych decyzji o warunkach zabudowy.

Z okoliczności sprawy wynika, że Działka nr 1 objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że grunt ten jest w tym planie przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną. Tym samym Działka nr 1 spełnia definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy, co oznacza, że w przedmiotowej sprawie do dostawy ww. Działki nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, należy rozpatrzyć warunki do zastosowania zwolnienia dla dostawy Działki nr 1 wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, Powiat własność Działki nr 1 nabył z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody. Nabycie nie nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, nie można tym samym uznać, że Powiatowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, skoro dostawa nie była objęta tym podatkiem. W takiej sytuacji nie można mówić, że Powiatowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, lub że takie prawo jej nie przysługiwało. Ponadto, Powiat wskazał, że Działka nr 1 nie była wykorzystywana wyłącznie do działalności zwolnionej.

Mając zatem na uwadze okoliczności sprawy, stwierdzić należy, że dostawa Działki nr 1 nie będzie korzystała także ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na fakt, iż nie zostały spełnione warunki, o których mowa w tym przepisie.

W związku z powyższym sprzedaż przez Powiat Działki nr 1 będzie opodatkowana podatkiem VAT według właściwej dla przedmiotu dostawy stawki podatku VAT.

Dla tej dostawy zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy nie będzie miało zastosowania, bowiem jak wskazaliście Państwo w uzupełnieniu do wniosku, naniesienie w postaci „ruin budynku” znajdujące się na Działce nr 1 w chwili sprzedaży nie będzie spełniało definicji budynku/budowli w myśl przepisów ustawy Prawo budowlane. Tak więc przedmiotem sprzedaży nie będzie grunt zabudowany budynkiem, tylko grunt niezabudowany przeznaczony pod zabudowę.

Zatem Państwa stanowisko, iż dostawa Działki 1 będzie stanowiła po stronie Powiatu czynność korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy uznaję za nieprawidłowe.

Odnośnie natomiast Działki nr 2, to jest ona nieruchomością gruntową stanowiącą teren zieleni nieurządzonej wysokiej i niskiej. Jest zabudowana ruinami budynku, które z uwagi na stan wymagają likwidacji. Naniesienie w postaci „ruin budynku” znajdujące się na tej działce na moment sprzedaży będzie stanowiło budynek w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Tym samym przedmiotem dostawy będzie grunt zabudowany budynkiem w złym stanie technicznym. Do pierwszego zasiedlenia budynku doszło ponad 2 lata przed datą sprzedaży, a Powiat nie ponosił od momentu jego nabycia w 2000 r. jakichkolwiek wydatków na jego ulepszenie. Ponadto Powiat nie miał prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu Działki nr 2 i nie wykorzystywał jej w działalności gospodarczej opodatkowanej czy zwolnionej z podatku VAT.

Analizując zatem informacje zawarte w opisie sprawy w stosunku do budynku posadowionego na Działce nr 2 spełnione są łącznie dwa warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, tj. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata, a Powiat nie ponosił żadnych nakładów na jego ulepszenie. W związku z powyższym dostawa budynku posadowionego na Działce nr 2 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jak wskazano wyżej przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Tym samym dostawa gruntu, na którym posadowiony jest ww. budynek również będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Skoro zatem dostawa Działki nr 2 zabudowanej budynkiem będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, to badanie przesłanek do zwolnienia wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy stało się bezzasadne.

Zatem Państwa stanowisko, iż dostawa Działki 2 będzie stanowiła po stronie Powiatu czynność korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).