Temat interpretacji
Jeżeli w ramach wydatków ponoszonych na organizację Spotkań integracyjnych nabywać będą Państwo usługi gastronomiczne, to nie będzie w stosunku do tych wydatków przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest w zakresie:
- w zakresie prawa do odliczenia z tytułu nabycia usług gastronomicznych i noclegowych/zakwaterowania – jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z poniesionymi wydatkami z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz w związku z nabyciem towarów/usług związanych ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy wpłynął 6 czerwca 2023 r.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 31 lipca 2023 r. (wpływ na elektroniczną skrzynkę podawczą Organu tego samego dnia) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
1. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Ponadto Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce, posiadającym numer VAT-UE.
Wnioskodawca jest podmiotem działającym w branży IT, oferującym usługi konsultingowe i programistyczne skupiające się na wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw. Spółka wdraża skalowalne rozwiązania IT w celu zwiększenia produktywności, co zapewnia jej klientom szybszy dostęp do nowych aplikacji informatycznych i innowacyjnych modeli biznesowych. Klientami Spółki są podmioty m.in. z sektora bankowego oraz ubezpieczeniowego.
Ze względu na złożony charakter świadczonych usług, Spółka w toku prowadzenia działalności korzysta z różnych form zatrudnienia przewidzianych w polskim systemie prawnym. Takie podejście pozwala jej na efektywne pozyskiwanie osób posiadających odpowiednią wiedzę i umiejętności z rynku pracy, w tym ze specyficznymi umiejętnościami i doświadczeniem w branży IT. Mając to na uwadze, Spółka oferuje następujące modele współpracy osobom fizycznym:
1. umowę o pracę (dalej: „Pracownicy”);
2. umowę o współpracy, tzw. B2B;
3. umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenie);
(dalej łącznie: „Współpracownicy”);
Dodatkowo niektóre osoby na B2B - poza umową o współpracę - mają również zawarty ze Spółką kontrakt menedżerski.
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o współpracę prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek, uczestniczą jednak w pracach i projektach przez Spółkę realizowanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz klientów Wnioskodawcy. Współpracownicy nie są klientami Spółki.
Z uwagi na specyfikę prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, potrzebę podnoszenia kwalifikacji przez Pracowników jak i Współpracowników Spółki, Wnioskodawca korzysta z dostępnych szkoleń, programów oraz form integracji, których efektem ma być zwiększenie przychodów/rozszerzenia portfolio klientów Spółki jak i zwiększenie świadomości Pracowników i Współpracowników o jej działalności.
2. Koszty szkoleń/konferencji
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność wymaga, aby osoby świadczące pracę na rzecz Spółki posiadały specjalistyczną wiedzę dotyczącą praktycznego zastosowania aktualnych technologii i rozwiązań programistycznych. Ponadto osoby te muszą znać specyfikę branży klientów Spółki, a także mieć wiedzę na temat regulacji prawnych dotyczących przedmiotu działalności danego klienta.
Mając na uwadze zróżnicowaną charakterystykę działalności klientów - na rzecz których Spółka dostarcza rozwiązania - w celu zapewnienia świadczenia usług o najwyższym standardzie, Spółka zapewnia Pracownikom oraz Współpracownikom możliwość udziału w szkoleniach specjalistycznych.
Szkolenia w których uczestniczą Pracownicy/Współpracownicy można podzielić na następujące kategorie:
1) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania;
2) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej;
3) Warsztaty mentoringowe;
4) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów;
5) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości);
6) Inne szkolenia poza ww., w których udział Pracowników/Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę;
(dalej: „Szkolenia”).
Ponadto Spółka zapewnia Pracownikom oraz Współpracownikom udział w specjalistycznych konferencjach dotyczących tematyki IT (dalej: „Konferencje”). Udział w Konferencjach (podobnie jak w przypadku Szkoleń) ma na celu poszerzanie aktualnie posiadanej wiedzy przez Pracowników/Współpracowników.
Ww. Szkolenia oraz Konferencje finansowane są przez Wnioskodawcę ze środków obrotowych. Szkolenia/Konferencje są organizowane przez podmioty trzecie, niepowiązane ze Spółką. Ponoszone przez Spółkę wydatki na Szkolenia/Konferencje są dokumentowane na podstawie faktur. W przypadku Szkoleń/Konferencji, które wymagają dojazdu/zakwaterowania Spółka pokrywa również wydatki z tym związane, w tym wyżywienie (dalej: „Koszty Szkoleń/Konferencji”). W przypadku Kosztów Szkoleń/Konferencji nie występują wydatki związane z alkoholem.
Szkolenia nie stanowią elementu należnego Współpracownikom wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi na rzecz Spółki. Zawarta przez Wnioskodawcę ze Współpracownikami umowa o współpracy nie reguluje tych kwestii.
Uczestnictwo Pracowników/Współpracowników w Szkoleniach lub Konferencjach umożliwia im uzyskanie odpowiednich kwalifikacji lub podniesienie kwalifikacji, które już posiadają, w tym potwierdzenie ich stosownymi certyfikatami. Doskonalenie umiejętności zawodowych przez Pracowników/Współpracowników jest niezbędne do realizacji projektów, w których uczestniczą. Z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na Szkolenia oraz Konferencje (w tym w części w jakiej dotyczą Współpracowników) są niezbędne do prawidłowego świadczenia przez nią usług, a tym samym osiągnięcia lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
3. Koszty integracji
Ponadto w celu m.in. zbudowania relacji zespołowych oraz poprawy atmosfery pracy - co ma się przekładać na zwiększenie jakości oraz wydajności pracy - Spółka organizuje różnego rodzaju spotkania integracyjne w których uczestniczą Pracownicy oraz Współpracownicy.
Przykładowo Wnioskodawca organizuje następujące rodzaje spotkań integracyjnych:
1. Zespołowe spotkania integracyjne - każdy z zespołów pracowniczych Spółki dysponuje kwartalnym budżetem, który może przeznaczyć na wybrane aktywności integracyjne, mogą to być przykładowo wspólne warsztaty kulinarne, wyjścia do restauracji, na kręgle, wyjścia do escape room itp.;
2. Spotkania zespołowe po godzinach pracy - są to dobrowolne spotkania dla członków danego zespołu, np. w celu wspólnego oglądania meczu piłki nożnej;
3. Inne, np. spotkania międzyzespołowe, w których uczestniczą wszyscy Pracownicy oraz Współpracownicy Spółki;
(dalej: „Spotkania integracyjne”).
Wydatki związane ze Spotkaniami integracyjnymi są pokrywane przez Spółkę ze środków obrotowych. Koszty Spotkań integracyjnych obejmują m.in. wydatki na jedzenie, napoje oraz koszty organizacyjne danej aktywności (o ile takie wystąpią). Spółka nabywa wskazane towary/usługi od podmiotów trzecich, niepowiązanych ze Spółką. Ponoszone przez Spółkę wydatki na Spotkania integracyjne są dokumentowane na podstawie faktur (dalej: „Koszty Spotkań integracyjnych”).
Spółka każdorazowo analizuje wydatki wchodzące w skład Kosztów Spotkań integracyjnych i wyłącza z nich dla celów podatkowych koszty alkoholu. Koszty Spotkań integracyjnych zdefiniowane dla potrzeb niniejszego wniosku nie obejmują wydatków na alkohol.
Spółka stosuje obecnie podejście zgodnie z którym:
- zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie wydatki na Szkolenia/Konferencje w których uczestniczą Pracownicy Wnioskodawcy, tj. wyłącza z kosztów uzyskania przychodów Koszty Szkoleń/Konferencji w części w jakiej dotyczą one Współpracowników;
- zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie wydatki na Spotkania integracyjne w których uczestniczą Pracownicy Wnioskodawcy, tj. wyłącza z kosztów uzyskania przychodów koszty Spotkań integracyjnych w części w jakiej dotyczą one Współpracowników;
- nie odlicza VAT naliczonego od faktur zakupowych, dokumentujących wydatki z tytułu:
- udziału w Szkoleniach/Konferencjach Współpracowników;
- udziału w Spotkaniach integracyjnych Pracowników lub Współpracowników.
Uzupełnienie wniosku
Celem uzupełnienia opisu sprawy będącego przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, poniżej Spółka przedstawia wyjaśnienia na pytania przedstawione w wezwaniu Dyrektora KIS.
Jednocześnie, Spółka pragnie podkreślić, że ze względu na dynamikę zmian zachodzących w branży IT, Wnioskodawca nie ma możliwości przewidzenia, w jakich konkretnie Szkoleniach/Konferencjach będą uczestniczyć osoby, z którymi Spółka znajduje się w stosunku prawnym, tj. z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę (Pracownicy) oraz na podstawie umowy o współpracę, tzw. B2B, umowa cywilnoprawna (np. umowa zlecenie) (Współpracownicy).
Wiedza z zakresu nowych technologii wymaga systematycznej aktualizacji, a celem uczestnictwa w Szkoleniach/Konferencjach jest dostosowanie świadczonych przez Spółkę usług na rzecz jej klientów do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. W związku z tym, Spółka może wyłącznie określić zasadnicze obszary/wskazać kategorie Szkoleń/Konferencji, w których przewiduje, że osoby zatrudnione/współpracujące ze Spółką będą uczestniczyć tj. w zakresie kompetencji miękkich oraz umiejętności merytorycznych dot. nowych technologii. Natomiast nie jest możliwe wymienienie konkretnych Szkoleń/Konferencji, w których wezmą udział te osoby w przyszłości, a tym bardziej powiązanie ich z konkretnymi rodzajami projektów realizowanych przez Spółkę na rzecz jej Klientów w przyszłości, czy też precyzyjne określenie ich formy, miejsca lub czasu trwania.
Z powyższych względów Spółka udzielając odpowiedzi na zadane w Wezwaniu pytania nie ma obiektywnej możliwości przyporządkowania swoich odpowiedzi do konkretnych Szkoleń/Konferencji. W uzupełnieniu Wniosku, Wnioskodawca starał się odnieść do każdej z kategorii Szkoleń wymienionych we Wniosku, zgodnie z wytycznymi Organu Podatkowego (w sytuacjach gdzie wyodrębnienie takiego powiązania było możliwe).
1) Czy fakt poniesienia przez Państwa wydatków na szkolenia/konferencje oraz spotkania integracyjne ma wpływ (jaki?) na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o współpracy oraz na podstawie umów cywilnoprawnych?
Wnioskodawca wskazuje, że poniesione przez nią wydatki na Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne nie mają wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o współpracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jednocześnie, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
2) Jakie konkretnie szkolenia, w których uczestniczą Współpracownicy będą przeprowadzane w każdej z 6 wymienionych we wniosku kategorii szkoleń? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie)
Poniżej Spółka przedstawia nazwy poszczególnych Szkoleń, w których uczestniczą Współpracownicy w zakresie każdej z 6 wymienionych kategorii szkoleń.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że wymienione Szkolenia nie stanowią zamkniętego katalogu Szkoleń, w których mogą uczestniczyć Współpracownicy Spółki. Z uwagi na stałą potrzebę rozwoju, dostosowania się do potrzeb klientów, nie jest ona w stanie wskazać w jakich konkretnie Szkoleniach będą uczestniczyć jej Współpracownicy w przyszłości. Szkolenia te będą jednak zbliżone swoim obszarem oraz tematyką do niżej wymienionych kategorii tj. związane z doskonaleniem kompetencji merytorycznych oraz miękkich Współpracowników Spółki, mając na uwadze przedmiot działalności Wnioskodawcy - branżę IT.
Jednocześnie, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
a) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania
- Kursy z różnych dziedzin IT (…).
b) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej
- (...)
- (...)
d) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów
- (...)
e) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości)
- (...)
f) Inne szkolenia poza ww., w których udział Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę
- (...)
3) W jakich konkretnych przyszłych zadaniach/projektach wykonywanych w Spółce zostaną wykorzystane te szkolenia oraz konferencje (należy wymienić szkolenia i konferencje w powiązaniu z zadaniami realizowanymi przez Współpracowników)?
Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że wiedza zdobyta w trakcie Szkoleń oraz Konferencji będzie wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym do realizacji przez Współpracowników projektów na rzecz klientów Spółki. Stałe aktualizowanie wiedzy jest niezbędne w dynamicznie rozwijającym się środowisku nowych technologii.
Jednocześnie Szkolenia/Konferencje, które zostały wskazane w lit. a-f w pytaniu nr 2 zostaną wykorzystane w zakresie oferowanych przez Spółkę usług konsultingowych oraz programistycznych, w szczególności we wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw oraz wdrażaniu skalowalnych rozwiązań IT.
Ponadto, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
4) Ile czasu trwa szkolenie/konferencja i gdzie się odbywają (w Państwa siedzibie, poza nią, w miejscowości czy poza miejscowością, w której prowadzona jest Państwa działalność gospodarcza)? Czy szkolenie/konferencja są połączone z wypoczynkiem oraz atrakcjami np. turystycznymi? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie i konferencji)
Poniżej Spółka przedstawia tabelaryczne podsumowanie poszczególnych Szkoleń/Konferencji, które obejmuje nazwę Szkolenia/Konferencji, miejsca odbywania Szkoleń/Konferencji oraz czas ich trwania.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że niżej wymienione informacje na temat Szkoleń/Konferencji mają charakter przykładowy, tzn. są to Szkolenia/Konferencje, w których Współpracownicy uczestniczyli/będą uczestniczyć, te również są dostępne lub będę dostępne w przyszłości. Jednocześnie Spółka, na ten moment nie jest w stanie wskazać w jakich konkretnie Szkoleniach/Konferencjach będą uczestniczyć jej Współpracownicy/Pracownicy w przyszłości, będą one jednak zbliżone swoim obszarem oraz tematyką do niżej wymienionych kategorii tj. związane z doskonaleniem kompetencji merytorycznych oraz miękkich Współpracowników/Pracowników Spółki, mając na uwadze przedmiot działalności Wnioskodawcy - branżę IT.
5) Czy w szkoleniu/konferencji biorą udział wszyscy Współpracownicy po rozpoczęciu współpracy ze Spółką, czy tylko wybrani, a jeśli tak, to którzy? Na jakich zasadach odbywa się umożliwienie udziału w szkoleniu/konferencji? Czy uczestnicy są Państwa udziałowcami? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie i konferencji)
a) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
szkolenie w formie zdalnej |
dostęp do szkolenia na czas określony (np. miesiąc, rok) |
b) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w formie zdalnej |
1 dzień |
B |
w formie zdalnej |
1 dzień |
C |
w formie zdalnej |
1 dzień |
D |
w formie zdalnej |
1 dzień |
E |
w formie zdalnej |
1 dzień |
F |
w formie zdalnej |
subskrypcja bezterminowa (Współpracownicy/Pracownicy mogą wziąć udział w szkoleniu w dowolnym terminie) |
G |
w formie zdalnej |
4 dni |
c) Warsztaty mentoringowe
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w biurze Spółki |
kilkanaście spotkań w ciągu 8 miesięcy |
B |
w biurze Spółki/w formie zdalnej |
kilkanaście spotkań w ciągu 6-8 miesięcy |
C |
w biurze Spółki/w formie zdalnej |
kilkugodzinne moduły szkoleniowe |
d) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w formie zdalnej |
kilkugodzinne moduły szkoleniowe |
B |
w formie zdalnej |
kilka spotkań w ciągu 3 miesięcy |
C |
w formie zdalnej |
kilka spotkań trwających po 1,5 godziny |
D |
w formie zdalnej |
2 dni |
e) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości)
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w formie zdalnej |
3 dni |
B |
w formie zdalnej |
3 dni |
C |
w formie zdalnej |
miesiąc |
D |
brak informacji |
1 dzień |
f) Inne szkolenia poza w/w, w których udział Pracowników/Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w biurze Spółki/w formie zdalnej |
2 dni oraz kilka spotkań online trwających od 1 do 1,5 godziny |
B |
w formie zdalnej |
kilka spotkań trwających po 1 godzinę |
C |
w biurze Spółki |
3 dni |
g) Konferencje
Nazwa Konferencji |
Miejsce Konferencji |
Czas trwania Konferencji |
A |
L. |
1 dzień |
B |
W. |
1 dzień |
C |
G. |
2 dni |
D |
G. |
4 dni |
E |
G. |
3 dni |
F |
W. |
2 dni |
G |
W. |
2 dni |
H |
G. |
1 dzień |
I |
P. |
3 dni |
J |
W. |
1 dzień |
K |
W. |
2 dni |
L |
Ł. |
1 dzień |
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest w zakresie:
-w zakresie prawa do odliczenia z tytułu nabycia usług gastronomicznych i noclegowych/zakwaterowania – jest nieprawidłowe,
-w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z poniesionymi wydatkami z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz w związku z nabyciem towarów/usług związanych ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy wpłynął 6 czerwca 2023 r.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 31 lipca 2023 r. (wpływ na elektroniczną skrzynkę podawczą Organu tego samego dnia) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
1. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Ponadto Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce, posiadającym numer VAT-UE.
Wnioskodawca jest podmiotem działającym w branży IT, oferującym usługi konsultingowe i programistyczne skupiające się na wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw. Spółka wdraża skalowalne rozwiązania IT w celu zwiększenia produktywności, co zapewnia jej klientom szybszy dostęp do nowych aplikacji informatycznych i innowacyjnych modeli biznesowych. Klientami Spółki są podmioty m.in. z sektora bankowego oraz ubezpieczeniowego.
Ze względu na złożony charakter świadczonych usług, Spółka w toku prowadzenia działalności korzysta z różnych form zatrudnienia przewidzianych w polskim systemie prawnym. Takie podejście pozwala jej na efektywne pozyskiwanie osób posiadających odpowiednią wiedzę i umiejętności z rynku pracy, w tym ze specyficznymi umiejętnościami i doświadczeniem w branży IT. Mając to na uwadze, Spółka oferuje następujące modele współpracy osobom fizycznym:
1. umowę o pracę (dalej: „Pracownicy”);
2. umowę o współpracy, tzw. B2B;
3. umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenie);
(dalej łącznie: „Współpracownicy”);
Dodatkowo niektóre osoby na B2B - poza umową o współpracę - mają również zawarty ze Spółką kontrakt menedżerski.
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o współpracę prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek, uczestniczą jednak w pracach i projektach przez Spółkę realizowanych w związku ze świadczeniem usług na rzecz klientów Wnioskodawcy. Współpracownicy nie są klientami Spółki.
Z uwagi na specyfikę prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, potrzebę podnoszenia kwalifikacji przez Pracowników jak i Współpracowników Spółki, Wnioskodawca korzysta z dostępnych szkoleń, programów oraz form integracji, których efektem ma być zwiększenie przychodów/rozszerzenia portfolio klientów Spółki jak i zwiększenie świadomości Pracowników i Współpracowników o jej działalności.
2. Koszty szkoleń/konferencji
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność wymaga, aby osoby świadczące pracę na rzecz Spółki posiadały specjalistyczną wiedzę dotyczącą praktycznego zastosowania aktualnych technologii i rozwiązań programistycznych. Ponadto osoby te muszą znać specyfikę branży klientów Spółki, a także mieć wiedzę na temat regulacji prawnych dotyczących przedmiotu działalności danego klienta.
Mając na uwadze zróżnicowaną charakterystykę działalności klientów - na rzecz których Spółka dostarcza rozwiązania - w celu zapewnienia świadczenia usług o najwyższym standardzie, Spółka zapewnia Pracownikom oraz Współpracownikom możliwość udziału w szkoleniach specjalistycznych.
Szkolenia w których uczestniczą Pracownicy/Współpracownicy można podzielić na następujące kategorie:
1) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania;
2) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej;
3) Warsztaty mentoringowe;
4) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów;
5) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości);
6) Inne szkolenia poza ww., w których udział Pracowników/Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę;
(dalej: „Szkolenia”).
Ponadto Spółka zapewnia Pracownikom oraz Współpracownikom udział w specjalistycznych konferencjach dotyczących tematyki IT (dalej: „Konferencje”). Udział w Konferencjach (podobnie jak w przypadku Szkoleń) ma na celu poszerzanie aktualnie posiadanej wiedzy przez Pracowników/Współpracowników.
Ww. Szkolenia oraz Konferencje finansowane są przez Wnioskodawcę ze środków obrotowych. Szkolenia/Konferencje są organizowane przez podmioty trzecie, niepowiązane ze Spółką. Ponoszone przez Spółkę wydatki na Szkolenia/Konferencje są dokumentowane na podstawie faktur. W przypadku Szkoleń/Konferencji, które wymagają dojazdu/zakwaterowania Spółka pokrywa również wydatki z tym związane, w tym wyżywienie (dalej: „Koszty Szkoleń/Konferencji”). W przypadku Kosztów Szkoleń/Konferencji nie występują wydatki związane z alkoholem.
Szkolenia nie stanowią elementu należnego Współpracownikom wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi na rzecz Spółki. Zawarta przez Wnioskodawcę ze Współpracownikami umowa o współpracy nie reguluje tych kwestii.
Uczestnictwo Pracowników/Współpracowników w Szkoleniach lub Konferencjach umożliwia im uzyskanie odpowiednich kwalifikacji lub podniesienie kwalifikacji, które już posiadają, w tym potwierdzenie ich stosownymi certyfikatami. Doskonalenie umiejętności zawodowych przez Pracowników/Współpracowników jest niezbędne do realizacji projektów, w których uczestniczą. Z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na Szkolenia oraz Konferencje (w tym w części w jakiej dotyczą Współpracowników) są niezbędne do prawidłowego świadczenia przez nią usług, a tym samym osiągnięcia lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
3. Koszty integracji
Ponadto w celu m.in. zbudowania relacji zespołowych oraz poprawy atmosfery pracy - co ma się przekładać na zwiększenie jakości oraz wydajności pracy - Spółka organizuje różnego rodzaju spotkania integracyjne w których uczestniczą Pracownicy oraz Współpracownicy.
Przykładowo Wnioskodawca organizuje następujące rodzaje spotkań integracyjnych:
1. Zespołowe spotkania integracyjne - każdy z zespołów pracowniczych Spółki dysponuje kwartalnym budżetem, który może przeznaczyć na wybrane aktywności integracyjne, mogą to być przykładowo wspólne warsztaty kulinarne, wyjścia do restauracji, na kręgle, wyjścia do escape room itp.;
2. Spotkania zespołowe po godzinach pracy - są to dobrowolne spotkania dla członków danego zespołu, np. w celu wspólnego oglądania meczu piłki nożnej;
3. Inne, np. spotkania międzyzespołowe, w których uczestniczą wszyscy Pracownicy oraz Współpracownicy Spółki;
(dalej: „Spotkania integracyjne”).
Wydatki związane ze Spotkaniami integracyjnymi są pokrywane przez Spółkę ze środków obrotowych. Koszty Spotkań integracyjnych obejmują m.in. wydatki na jedzenie, napoje oraz koszty organizacyjne danej aktywności (o ile takie wystąpią). Spółka nabywa wskazane towary/usługi od podmiotów trzecich, niepowiązanych ze Spółką. Ponoszone przez Spółkę wydatki na Spotkania integracyjne są dokumentowane na podstawie faktur (dalej: „Koszty Spotkań integracyjnych”).
Spółka każdorazowo analizuje wydatki wchodzące w skład Kosztów Spotkań integracyjnych i wyłącza z nich dla celów podatkowych koszty alkoholu. Koszty Spotkań integracyjnych zdefiniowane dla potrzeb niniejszego wniosku nie obejmują wydatków na alkohol.
Spółka stosuje obecnie podejście zgodnie z którym:
-zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie wydatki na Szkolenia/Konferencje w których uczestniczą Pracownicy Wnioskodawcy, tj. wyłącza z kosztów uzyskania przychodów Koszty Szkoleń/Konferencji w części w jakiej dotyczą one Współpracowników;
-zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie wydatki na Spotkania integracyjne w których uczestniczą Pracownicy Wnioskodawcy, tj. wyłącza z kosztów uzyskania przychodów koszty Spotkań integracyjnych w części w jakiej dotyczą one Współpracowników;
-nie odlicza VAT naliczonego od faktur zakupowych, dokumentujących wydatki z tytułu:
-- udziału w Szkoleniach/Konferencjach Współpracowników;
-- udziału w Spotkaniach integracyjnych Pracowników lub Współpracowników.
Uzupełnienie wniosku
Celem uzupełnienia opisu sprawy będącego przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, poniżej Spółka przedstawia wyjaśnienia na pytania przedstawione w wezwaniu Dyrektora KIS.
Jednocześnie, Spółka pragnie podkreślić, że ze względu na dynamikę zmian zachodzących w branży IT, Wnioskodawca nie ma możliwości przewidzenia, w jakich konkretnie Szkoleniach/Konferencjach będą uczestniczyć osoby, z którymi Spółka znajduje się w stosunku prawnym, tj. z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę (Pracownicy) oraz na podstawie umowy o współpracę, tzw. B2B, umowa cywilnoprawna (np. umowa zlecenie) (Współpracownicy).
Wiedza z zakresu nowych technologii wymaga systematycznej aktualizacji, a celem uczestnictwa w Szkoleniach/Konferencjach jest dostosowanie świadczonych przez Spółkę usług na rzecz jej klientów do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. W związku z tym, Spółka może wyłącznie określić zasadnicze obszary/wskazać kategorie Szkoleń/Konferencji, w których przewiduje, że osoby zatrudnione/współpracujące ze Spółką będą uczestniczyć tj. w zakresie kompetencji miękkich oraz umiejętności merytorycznych dot. nowych technologii. Natomiast nie jest możliwe wymienienie konkretnych Szkoleń/Konferencji, w których wezmą udział te osoby w przyszłości, a tym bardziej powiązanie ich z konkretnymi rodzajami projektów realizowanych przez Spółkę na rzecz jej Klientów w przyszłości, czy też precyzyjne określenie ich formy, miejsca lub czasu trwania.
Z powyższych względów Spółka udzielając odpowiedzi na zadane w Wezwaniu pytania nie ma obiektywnej możliwości przyporządkowania swoich odpowiedzi do konkretnych Szkoleń/Konferencji. W uzupełnieniu Wniosku, Wnioskodawca starał się odnieść do każdej z kategorii Szkoleń wymienionych we Wniosku, zgodnie z wytycznymi Organu Podatkowego (w sytuacjach gdzie wyodrębnienie takiego powiązania było możliwe).
1) Czy fakt poniesienia przez Państwa wydatków na szkolenia/konferencje oraz spotkania integracyjne ma wpływ (jaki?) na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o współpracy oraz na podstawie umów cywilnoprawnych?
Wnioskodawca wskazuje, że poniesione przez nią wydatki na Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne nie mają wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o współpracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jednocześnie, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
2) Jakie konkretnie szkolenia, w których uczestniczą Współpracownicy będą przeprowadzane w każdej z 6 wymienionych we wniosku kategorii szkoleń? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie)
Poniżej Spółka przedstawia nazwy poszczególnych Szkoleń, w których uczestniczą Współpracownicy w zakresie każdej z 6 wymienionych kategorii szkoleń.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że wymienione Szkolenia nie stanowią zamkniętego katalogu Szkoleń, w których mogą uczestniczyć Współpracownicy Spółki. Z uwagi na stałą potrzebę rozwoju, dostosowania się do potrzeb klientów, nie jest ona w stanie wskazać w jakich konkretnie Szkoleniach będą uczestniczyć jej Współpracownicy w przyszłości. Szkolenia te będą jednak zbliżone swoim obszarem oraz tematyką do niżej wymienionych kategorii tj. związane z doskonaleniem kompetencji merytorycznych oraz miękkich Współpracowników Spółki, mając na uwadze przedmiot działalności Wnioskodawcy - branżę IT.
Jednocześnie, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
a) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania
-Kursy z różnych dziedzin IT (…).
b) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej
-(...)
-(...)
d) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów
-(...)
e) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości)
-(...)
f) Inne szkolenia poza ww., w których udział Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę
-(...)
3) W jakich konkretnych przyszłych zadaniach/projektach wykonywanych w Spółce zostaną wykorzystane te szkolenia oraz konferencje (należy wymienić szkolenia i konferencje w powiązaniu z zadaniami realizowanymi przez Współpracowników)?
Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że wiedza zdobyta w trakcie Szkoleń oraz Konferencji będzie wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym do realizacji przez Współpracowników projektów na rzecz klientów Spółki. Stałe aktualizowanie wiedzy jest niezbędne w dynamicznie rozwijającym się środowisku nowych technologii.
Jednocześnie Szkolenia/Konferencje, które zostały wskazane w lit. a-f w pytaniu nr 2 zostaną wykorzystane w zakresie oferowanych przez Spółkę usług konsultingowych oraz programistycznych, w szczególności we wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw oraz wdrażaniu skalowalnych rozwiązań IT.
Ponadto, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
4) Ile czasu trwa szkolenie/konferencja i gdzie się odbywają (w Państwa siedzibie, poza nią, w miejscowości czy poza miejscowością, w której prowadzona jest Państwa działalność gospodarcza)? Czy szkolenie/konferencja są połączone z wypoczynkiem oraz atrakcjami np. turystycznymi? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie i konferencji)
Poniżej Spółka przedstawia tabelaryczne podsumowanie poszczególnych Szkoleń/Konferencji, które obejmuje nazwę Szkolenia/Konferencji, miejsca odbywania Szkoleń/Konferencji oraz czas ich trwania.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że niżej wymienione informacje na temat Szkoleń/Konferencji mają charakter przykładowy, tzn. są to Szkolenia/Konferencje, w których Współpracownicy uczestniczyli/będą uczestniczyć, te również są dostępne lub będę dostępne w przyszłości. Jednocześnie Spółka, na ten moment nie jest w stanie wskazać w jakich konkretnie Szkoleniach/Konferencjach będą uczestniczyć jej Współpracownicy/Pracownicy w przyszłości, będą one jednak zbliżone swoim obszarem oraz tematyką do niżej wymienionych kategorii tj. związane z doskonaleniem kompetencji merytorycznych oraz miękkich Współpracowników/Pracowników Spółki, mając na uwadze przedmiot działalności Wnioskodawcy - branżę IT.
5) Czy w szkoleniu/konferencji biorą udział wszyscy Współpracownicy po rozpoczęciu współpracy ze Spółką, czy tylko wybrani, a jeśli tak, to którzy? Na jakich zasadach odbywa się umożliwienie udziału w szkoleniu/konferencji? Czy uczestnicy są Państwa udziałowcami? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie i konferencji)
a) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
szkolenie w formie zdalnej |
dostęp do szkolenia na czas określony (np. miesiąc, rok) |
b) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w formie zdalnej |
1 dzień |
B |
w formie zdalnej |
1 dzień |
C |
w formie zdalnej |
1 dzień |
D |
w formie zdalnej |
1 dzień |
E |
w formie zdalnej |
1 dzień |
F |
w formie zdalnej |
subskrypcja bezterminowa (Współpracownicy/Pracownicy mogą wziąć udział w szkoleniu w dowolnym terminie) |
G |
w formie zdalnej |
4 dni |
c) Warsztaty mentoringowe
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w biurze Spółki |
kilkanaście spotkań w ciągu 8 miesięcy |
B |
w biurze Spółki/w formie zdalnej |
kilkanaście spotkań w ciągu 6-8 miesięcy |
C |
w biurze Spółki/w formie zdalnej |
kilkugodzinne moduły szkoleniowe |
d) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w formie zdalnej |
kilkugodzinne moduły szkoleniowe |
B |
w formie zdalnej |
kilka spotkań w ciągu 3 miesięcy |
C |
w formie zdalnej |
kilka spotkań trwających po 1,5 godziny |
D |
w formie zdalnej |
2 dni |
e) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości)
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w formie zdalnej |
3 dni |
B |
w formie zdalnej |
3 dni |
C |
w formie zdalnej |
miesiąc |
D |
brak informacji |
1 dzień |
f) Inne szkolenia poza w/w, w których udział Pracowników/Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę
Nazwa Szkolenia |
Miejsce Szkolenia |
Czas trwania Szkolenia |
A |
w biurze Spółki/w formie zdalnej |
2 dni oraz kilka spotkań online trwających od 1 do 1,5 godziny |
B |
w formie zdalnej |
kilka spotkań trwających po 1 godzinę |
C |
w biurze Spółki |
3 dni |
g) Konferencje
Nazwa Konferencji |
Miejsce Konferencji |
Czas trwania Konferencji |
A |
L. |
1 dzień |
B |
W. |
1 dzień |
C |
G. |
2 dni |
D |
G. |
4 dni |
E |
G. |
3 dni |
F |
W. |
2 dni |
G |
W. |
2 dni |
H |
G. |
1 dzień |
I |
P. |
3 dni |
J |
W. |
1 dzień |
K |
W. |
2 dni |
L |
Ł. |
1 dzień |
Spółka informuje, iż wymienione Szkolenia/Konferencje nie są połączone z wypoczynkiem oraz atrakcjami dla Współpracowników, gdyż mają one na celu wyłącznie zwiększenie kompetencji osób współpracujących ze Spółką.
Każdy Współpracownik w dowolnym momencie swojej współpracy ze Spółką może wystąpić z wnioskiem o udział w Szkoleniu/Konferencji. Następnie, decyzję w zakresie akceptacji wniosku podejmuje osoba odpowiedzialna za dany zespół projektowy, jeżeli w jej ocenie dane Szkolenie/Konferencja ma uzasadnienie biznesowe tj. wiedza/umiejętności uzyskane w trakcie Szkolenia/Konferencji będą wykorzystane przy obecnych/przyszłych projektach realizowanych przez Spółkę na rzecz jej klientów/przyszłych klientów. Jednocześnie, Wnioskodawca informuje, że uczestnicy Szkoleń/Konferencji nie są udziałowcami Spółki. Procedura umożliwienia udziału w Szkoleniu/Konferencji jest ujednolicona i jest taka sama w zakresie każdego Szkolenia/Konferencji.
Jednocześnie, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
6) W jaki sposób wskazane we wniosku szkolenia/konferencje wpływają na realizację danego zadania oraz na zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów lub osiąganie przychodu z tego źródła? Czy bez szkolenia/konferencji realizacja zadania byłaby niemożliwa/utrudniona itp.? (proszę odnieść się do każdej z 6 kategorii szkoleń wskazanych we wniosku odrębnie i konferencji)
Wnioskodawca podkreśla, że Koszty Szkoleń/Konferencji mają na celu:
1) podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników/Pracowników;
2) nabycie przez Współpracowników/Pracowników specjalistycznej wiedzy wymaganej do świadczenia usług na rzecz poszczególnych klientów Spółki;
3) wywarcie pozytywnego wpływu na zaangażowanie i motywację w świadczeniu usług przez Współpracowników/Pracowników na rzecz Spółki oraz na budowę/umacnianie pozycji rynkowej Spółki;
4) Szkolenia/Konferencje stanowią (obok wynagrodzenia) także dodatkowy czynnik, który może wpływać na decyzję danego Współpracownika/Pracownika o kontynuowaniu współpracy ze Spółką; zapewnienie przez Wnioskodawcę Współpracownikom/Pracownikom możliwości udziału w Szkoleniach/Konferencjach może mieć wpływ na dostęp Spółki do współpracy z ekspertami ze swojej dziedziny.
Współpracownicy/Pracownicy zaangażowani po stronie Wnioskodawcy w realizację danych projektów muszą systematycznie aktualizować swoją wiedzę, Wnioskodawca, aby oferować najbardziej aktualne rozwiązania programistyczne dla swoich klientów, musi posiadać wykwalifikowanych specjalistów. Bez dodatkowej wiedzy oraz umiejętności zdobywanych przez Współpracowników/Pracowników podczas Szkoleń/Konferencji, znacznie utrudnione byłoby świadczenie wysokiej jakości usług przez Wnioskodawcę. Realizacja projektów w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę wymaga zarówno specjalistycznej wiedzy merytorycznej, jak i rozwiniętych kompetencji miękkich pozwalających na współpracę w zespole.
Posiadanie zatem wykwalifikowanej kadry z perspektywy działalności Wnioskodawcy jest niezbędne dla prawidłowego świadczenie usług na rzecz klientów Spółki.
Ponadto, Szkolenia/Konferencje stanowią dla Współpracowników/Pracowników dodatkowy atut zachęcający do nawiązania lub kontynuowania współpracy ze Spółką oraz prowadzą do umacniania pozycji rynkowej Spółki w branży IT.
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca pragnie odnieść się do każdej z 6 kategorii Szkoleń i Konferencji.
a) Szkolenia i warsztaty programistyczne mające na celu podnoszenie ogólnych kompetencji w zakresie programowania.
b) Szkolenia pozwalające na uzyskanie wiedzy oraz certyfikatów wymaganych do potwierdzenia umiejętności wykorzystywania nowych rozwiązań technologicznych, w tym technologii chmurowej.
W realiach obrotu gospodarczego kompetencje Współpracowników/Pracowników Wnioskodawcy w zakresie programowania są kluczowe do świadczenia wysokiej jakości usług przez Spółkę na rzecz jej klientów. Bez nich, realizacja poszczególnych projektów byłaby znacznie utrudniona lub wręcz niemożliwa. Tym samym podnoszenie ogólnych umiejętności Współpracowników/Pracowników w zakresie programowania jest niezbędne do efektywnego świadczenia przez Spółkę usług na rzecz jej klientów na najwyższym poziomie.
Aby oferować najbardziej aktualne rozwiązania programistyczne dla swoich klientów, osoby zaangażowane po stronie Wnioskodawcy w realizację danych projektów muszą systematycznie aktualizować swoją wiedzę i zdobywać nową. Jednocześnie potwierdzeniem uzyskanych umiejętności podczas Szkoleń/Konferencji są certyfikaty, które otrzymują Współpracownicy/Pracownicy po zakończeniu Szkoleń/Konferencji.
c) Warsztaty mentoringowe.
d) Szkolenia z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów.
Warsztaty mentoringowe pozytywnie wpływają na motywację i zaangażowanie Współpracowników/Pracowników w wymagającym środowisku pracy, przyczyniając się do bardziej efektywnego świadczenia usług na rzecz klientów Spółki.
Jednocześnie są one istotne dla poprawy współpracy zespołowej oraz sprawiają, że Współpracownicy/Pracownicy bardziej angażują się w realizację projektów.
W obecnym obrocie gospodarczym (zwłaszcza w branży programistycznej), umiejętności miękkie są niezbędne do skutecznego kierowania zespołem, komunikacji zarówno z klientem jak i z osobami z zespołu. Udział w szkoleniach z zakresu współpracy zespołowej, organizacji i prowadzenia projektów poprawia tym samym organizację pracy w zespołach projektowych, przyczyniając się do zwiększania efektywności realizowanych zadań oraz usług świadczonych przez Spółkę na rzecz jej klientów.
e) Szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej w której działają klienci Spółki (np. bankowości).
Wiedza specjalistyczna z obszaru branży, w której działają klienci Spółki jest niezbędna do efektywnej realizacji projektów powierzonych Współpracownikom/Pracownikom. Mając na uwadze zróżnicowaną charakterystykę działalności klientów na rzecz których Spółka dostarcza rozwiązania, szkolenia specjalistyczne dotyczące tematyki branżowej są przeprowadzane w celu zapewnienia świadczenia usług o najwyższym standardzie. Ponadto, wykazywanie się wiedzą w tym obszarze w relacjach z klientami, umacnia pozycję Spółki na rynku nowych technologii.
f) Inne szkolenia poza ww., w których udział Pracowników/Współpracowników Spółki jest niezbędny z perspektywy działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.
Wiedza przekazywana w trakcie innych szkoleń poza ww. jest niezbędna w dynamicznie rozwijającym się środowisku IT. W szczególności uzyskane kompetencje przyczyniają się do bardziej efektywnego wykonywania zadań na rzecz klientów Spółki.
7) Z jakich względów osoby zatrudnione na podstawie umowy o współpracę (jako odrębne podmioty) nie finansują szkolenia/konferencji we własnym zakresie?
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o współpracę nie finansują Szkoleń/Konferencji we własnym zakresie, gdyż model szkoleniowy specjalistów przyjęty przez Spółkę, ma na celu dążenie do wyrównania poziomu najnowszej wiedzy między Pracownikami oraz Współpracownikami. Ponadto finansowanie Szkoleń/Konferencji przez Spółkę stanowi zachętę dla najlepszych specjalistów z branży IT do nawiązania współpracy ze Spółką lub jej kontynuowania.
8) Czy sfinansowanie szkolenia/konferencji wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Współpracowników, a w razie ich niespełnienia do zwrotu poniesionych kosztów szkolenia?
Sfinansowanie Szkoleń/Konferencji wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Współpracowników - uregulowanych w drodze porozumienia pomiędzy Spółką a danym Współpracownikiem. W razie niedotrzymania warunków zawartego porozumienia, dany Współpracownik jest zobowiązany do zwrotu Kosztów Szkoleń/Konferencji poniesionych przez Spółkę.
9) Czy zakup towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy, związany jest wyłącznie z wykonywaniem przez Państwa czynności opodatkowanych, czy też innych (jakich - zwolnionych, niepodlegających opodatkowaniu)?
Zakup towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz w Spotkaniach integracyjnych w zakresie w jakim uczestniczą w nich Pracownicy lub Współpracownicy związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki tj. oferowaniem usług konsultingowych i programistycznych skupiających się na wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw. Jednocześnie, stanowisko Spółki w tym zakresie zostało opisane w uzasadnieniu Wniosku.
Ponadto, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
10) Czy wydatki ponoszone w związku z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy są/będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, ze zm.), czy również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
Wydatki ponoszone w związku z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz Spotkaniach integracyjnych w zakresie w jakim uczestniczą w nich Pracownicy lub Współpracownicy są/będą wykorzystywane przez Spółkę mają związek z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki tj. oferowaniem usług konsultingowych i programistycznych skupiających się na wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw. Jednocześnie, stanowisko Spółki w tym zakresie zostało opisane w uzasadnieniu Wniosku.
Ponadto, Spółka podkreśla, że powyższa odpowiedź dotyczy również Pracowników.
11) W sytuacji, gdy wydatki związane z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy są/będą wykorzystywane przez Państwa zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy istnieje/będzie istniała możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
Jak Spółka wskazała, w odpowiedzi na pyt. nr 10 - Wydatki związane z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz Spotkaniach integracyjnych w zakresie w jakim uczestniczą w nich Pracownicy lub Współpracownicy są/będą wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym, pyt. nr 11 nie dotyczy sytuacji Spółki.
12) W przypadku, gdy wydatki ponoszone w związku z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy są/będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, to czy mają/będą mieli Państwo obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?
Jak zostało to wskazane w odpowiedzi na pyt. nr 9 - wydatki ponoszone w związku z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz Spotkaniach integracyjnych w zakresie w jakim uczestniczą w nich Pracownicy lub Współpracownicy są/będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z tym, pytanie nr 12 nie dotyczy sytuacji Spółki.
13) Czy i w jak wymierny sposób Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne, o których mowa we wniosku przyczyniają się/przyczynią się do zwiększenia Państwa sprzedaży opodatkowanej? Czy uczestnictwo Współpracowników i Pracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz Spotkaniach integracyjnych jest powiązane z konkretnymi pracami lub projektami realizowanymi przez Spółkę? Czy uczestnictwo Współpracowników i Pracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz Spotkaniach integracyjnych przekłada się na efektywniejszą, szybszą i lepszą jakościowo realizację prac i projektów na rzecz klientów?
Spółka podkreśla, że m.in.:
- Szkolenia/Konferencje mają na celu podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników/Pracowników uczestniczących w zespołach projektowych realizujących usługi na rzecz klientów/przyszłych klientów Spółki oraz aktualizację wiedzy, która jest niezbędna w dynamicznie rozwijającym się środowisku IT.
- Spotkania integracyjne mają pozytywny wpływ na zaangażowanie Pracowników oraz Współpracowników w realizowane przez nich zadania w ramach zespołów projektowych.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że nie jest możliwe przyporządkowanie konkretnych zadań/projektów do poszczególnych Szkoleń/Konferencji, gdyż realizacja większości zadań przez Współpracowników/Pracowników wymaga zaangażowania umiejętności uzyskanych podczas różnych Szkoleń/Konferencji - zarówno z zakresu wiedzy merytorycznej, jak i kompetencji miękkich. Zasadniczym celem Szkoleń/Konferencji jest aktualizacja wiedzy, która jest niezbędna w dynamicznie rozwijającym się środowisku IT. Jednocześnie Spółka podkreśla, że Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne związane są z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki tj. oferowaniem usług konsultingowych i programistycznych skupiających się na wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw. Stanowisko Spółki w tym zakresie zostało opisane w uzasadnieniu Wniosku.
14) Czy opisane we wniosku Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne przyczyniają/przyczynią się do wzrostu Państwa konkurencyjności bądź pozyskania przez Państwa nowych klientów? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Z perspektywy rynku nowych technologii, pozyskiwanie nowych kwalifikacji zawodowych lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych już posiadanych (w tym ich potwierdzenie stosownymi certyfikatami) przez Współpracowników/Pracowników jest niezbędne dla prawidłowego i konkurencyjnego świadczenia usług przez Spółkę na rzecz jej klientów. Jednocześnie, Szkolenia/Konferencje stanowią dla Współpracowników/Pracowników dodatkowy atut zachęcający do nawiązania lub kontynuowania współpracy ze Spółką. Powyższe przekłada się na umacnianie pozycji rynkowej Spółki (wzrostu konkurencyjności) oraz zwiększenia jej rozpoznawalności w branży IT, co przyczynia się do pozyskania przez Spółkę nowych klientów.
15) Na kogo zostały/zostaną wystawione faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z Szkoleniami/Konferencjami oraz Spotkaniami integracyjnymi?
Wszystkie faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku ze Spotkaniami integracyjnymi są wystawiane na Spółkę. W zakresie wydatków na Szkolenia/Konferencje faktury są wystawiane na Spółkę, jednakże, występują sytuacje, że faktura jest wystawiona na Współpracownika przez dostawcę danej usługi. W takim przypadku Współpracownik dokonuje odsprzedaży towarów i usług związanych z uczestnictwem w Szkoleniach/Konferencjach na Spółkę. W rezultacie ciężar ekonomiczny wydatków na Szkolenia/Konferencje ponosi Spółka. Jednocześnie możliwość refakturowania poniesionych wydatków na Spółkę musi wynikać z postanowień aneksu do umowy o współpracy zawartej pomiędzy Spółką a danym Współpracownikiem.
16) Czy w przypadku Współpracowników, będących podatnikami VAT, dokonują Państwo odsprzedaży towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą ci Współpracownicy (refakturują poniesione wydatki)?
W przypadku Współpracowników (będących podatnikami VAT), Spółka nie dokonuje odsprzedaży towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz Spotkaniach integracyjnych (tj. nie dokonuje refakturowania ponoszonych kosztów na Współpracowników) - w zakresie w jakim w uczestniczą w nich Współpracownicy. Występują jednak sytuacje, w których to koszt poniesionej usługi, uczestnictwa w Szkoleniu/Konferencji jest refakturowany bezpośrednio na rzecz klienta Spółki.
17) Czy opisane we wniosku Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne stanowią dla Państwa element strategii nakierowanej na wzrost wydajności pracowników/pracy i mają one wpływać na zwiększenie Państwa obrotów?
Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na Szkolenia/Konferencje, a także Spotkania integracyjne mają przełożenie na sposób realizowanych przez Współpracowników/Pracowników projektów, co sprawia, że świadczone przez Spółkę usługi na rzecz jej klientów są bardziej efektywne, szybsze i lepsze jakościowo. Jednocześnie udział Współpracowników/Pracowników w Szkoleniach/Konferencjach/Spotkaniach integracyjnych wywiera pozytywny wpływ na zaangażowanie i motywację Współpracowników w świadczeniu usług na rzecz Spółki. Dodatkowo, takie inicjatywy umacniają pozycję rynkową Spółki oraz zwiększają jej rozpoznawalność w obszarze nowych technologii. Spółka przy tym podkreśla, że opisane we Wniosku Szkolenia/Konferencje oraz Spotkania integracyjne związane są z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki tj. oferowaniem usług konsultingowych i programistycznych skupiających się na wsparciu procesów digitalizacji dużych przedsiębiorstw. Jednocześnie, stanowisko Spółki w tym zakresie zostało opisane w uzasadnieniu Wniosku.
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług
1. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z poniesionymi wydatkami z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach? (oznaczone we wniosku nr 3)
2. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z nabyciem towarów/usług związanych ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy? (oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług:
W ocenie Wnioskodawcy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT z tytułu faktur dokumentujących wydatki na:
- udział Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach;
- udział Pracowników lub Współpracowników w Spotkaniach integracyjnych.
Zgodnie z treścią przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z kolei, w art. 86 ust. 2 pkt 1 wskazano, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a. nabycia towarów i usług,
b. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Zgodnie z powyższymi regulacjami prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj.:
1. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz
2. gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Brak jest zatem możliwości obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów lub usług, jeśli towary te lub usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli gdy zostały wykorzystane do wykonania czynności nieopodatkowanych lub zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.
Dla potrzeb skorzystania z prawa do odliczenia VAT wystarczające jest zatem, że okoliczności nabycia towaru lub usługi - przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej - wskazują, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Natomiast związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
Związek bezpośredni dokonanych zakupów z prowadzoną działalnością gospodarczą wystąpi wówczas, gdy nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia przez podatnika towarów lub usług, podlegających dalszej sprzedaży tj. będących przedmiotem dostawy, a tym samym bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
O związku pośrednim można z kolei mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej i mają pośredni związek z osiąganymi przez podatnika przychodami ze sprzedaży. Wydatki te nie służą do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy, lecz wpływają na całokształt funkcjonowania działalności gospodarczej podatnika.
Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku że w związku z:
- ponoszonymi wydatkami z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ Szkolenia/Konferencje pozostają w pośrednim związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, tj. mają na celu podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników uczestniczących w zespołach projektowych realizujących usługi na rzecz klientów Spółki;
- ponoszonymi wydatkami z tytułu uczestnictwa Pracowników i Współpracowników w Spotkaniach integracyjnych, Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ Spotkania integracyjne pozostają w pośrednim związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, tj. m.in. mają pozytywny wpływ na zaangażowanie Pracowników oraz Współpracowników w realizowane przez nich zadania w ramach zespołów projektowych.
Zdaniem Wnioskodawcy ponoszone przez niego wydatki na Szkolenia/Konferencje, a także Spotkania integracyjne mają przełożenie na jakość świadczonych przez Spółkę usług oraz jej pozycję na rynku, a tym samym pozostają w związku (pośrednim) z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.
Powyższy pogląd został potwierdzony przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej np.:
- w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB3‑2.4012.665.2022.4.SR:
„W przedstawionym opisie sprawy wskazali Państwo, że zakup Szkolenia typu 1, 2 i 3 jest udokumentowany fakturą, która jest wystawiona na Państwa Spółkę. Co do zasady nabywane Szkolenia są opodatkowane VAT, a na fakturach za nabywane Szkolenia wykazany jest podatek należny.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy w zakresie zakupu Szkoleń typu 1, 2 oraz 3 przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturze, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy”.
- w interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB3‑1.4012.726.2022.2.AMA:
„Podobnie sytuacja przedstawia się w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją wydarzeń, w których uczestniczą pracownicy Spółki oraz osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, w ramach której w sposób stały współpracują ze Spółką. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, wydatki ponoszone w ramach organizacji wydarzeń mają również pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną. Służą one integracji pracowników, umacnianiu relacji między nimi, budowaniu ich morale i motywacji do pracy jak również budowaniu wśród nich pozytywnego wizerunku pracodawcy, umacnianiu z nim więzi oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia. Pozwalają one również na kultywowanie w miejscu pracy tradycji i zwyczajów przyjętych w społeczeństwie. Działania te mają się przekładać na wzrost konkurencyjności, efektywności i wysokości produkcji, a tym samym wielkość ich przychodów (z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych VAT). Organizowane przez Państwa wydarzenia mają przekładać się na wzrost wydajności, efektywności, konkurencyjności, wysokości produkcji i pozyskiwanie nowych klientów Grupy, a tym samym na zwiększenie obrotów i wartości sprzedaży opodatkowanej”.
Mając powyższe na uwadze Spółka uważa, że przysługuje jej prawo do odliczenia kwoty naliczonego podatku VAT w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach, jak również wydatkami ponoszonymi z tytułu uczestnictwa Pracowników oraz Współpracowników w Spotkaniach integracyjnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, w zakresie podatku od towarów i usług:
- w zakresie prawa do odliczenia z tytułu nabycia usług gastronomicznych i noclegowych/zakwaterowania – jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570) zwanej dalej ustawą.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy,
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Warunek zachowania związku zakupów z działalnością opodatkowaną, akcentowany jest w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. W orzeczeniu z dnia 6 kwietnia 1995 r. (w sprawie C-4/94, BLP Groupplc v. Commissioners of Customs & Excise), TSUE stwierdził, że powstanie prawa do odliczenia podatku jest uzależnione od bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcjami opodatkowanymi. Także w wyroku z dnia 8 czerwca 2000 r. (w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank plc) TSUE nie miał wątpliwości, że artykuł 2 Pierwszej Dyrektywy i artykuł 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia, a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży. W wyroku z dnia 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 Securenta, TSUE stanął na stanowisku, że w sytuacji, gdy podatnik wykonuje działalność gospodarczą i działalność niemającą charakteru gospodarczego, prawo do odliczenia z tytułu ewentualnych wydatków jest dopuszczalne jedynie w zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika.
Powyższe jest zgodne z utrwalonym już orzecznictwem TSUE dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego, np. z wyrokiem TSUE w sprawie C-528/19 (pkt 27), w którym m.in. stwierdzono: „Prawo do odliczenia zostaje jednak również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do kosztów ogólnych podatnika i jako takie stanowią elementy składowe ceny dostarczanych przez niego towarów lub świadczonych przez niego usług. Koszty takie zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (wyrok z dnia 14 września 2017 r., Iberdrola Inmobiliaria Real Estate Investments, C‑132/16, EU:C:2017:683, pkt 29 i przytoczone tam orzecznictwo)”.
Jak wyjaśniono, odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest wskazanie na ścisłe powiązanie podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Ważne jest jednak, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Okoliczności towarzyszące konkretnej transakcji zakupu towaru lub usługi powinny wskazywać jednoznacznie, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej lub planowanej przez niego działalności gospodarczej.
Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Jednocześnie stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b i c ustawy:
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika
4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Powyższa reguła oznacza ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych, poza ww. wyjątkami.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy,
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2,
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wskazać należy, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną spełnione dwa warunki: odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku VAT, a nabyte towary i usługi, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż dokonują oni jedynie rozliczenia i uiszczenia podatku, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo czynnym podatnikiem VAT w Polsce, posiadającym numer VAT-UE. Korzystacie Państwo z dostępnych szkoleń, programów oraz form integracji, których efektem ma być zwiększenie przychodów/rozszerzenia portfolio klientów Spółki jak i zwiększenie świadomości Pracowników i Współpracowników o jej działalności.
Szkolenia oraz Konferencje finansowane są przez Państwa ze środków obrotowych. Szkolenia/Konferencje są organizowane przez podmioty trzecie, niepowiązane ze Spółką. Ponoszone przez Państwa wydatki na Szkolenia/Konferencje są dokumentowane na podstawie faktur. W przypadku Szkoleń/Konferencji, które wymagają dojazdu/zakwaterowania pokrywacie Państwo również wydatki z tym związane, w tym wyżywienie. W przypadku Kosztów Szkoleń/Konferencji nie występują wydatki związane z alkoholem.
Szkolenia/Konferencje mają na celu podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników/Pracowników uczestniczących w zespołach projektowych realizujących usługi na rzecz klientów/przyszłych klientów Spółki oraz aktualizację wiedzy, która jest niezbędna w dynamicznie rozwijającym się środowisku IT.
Ponadto organizujecie Państwo różnego rodzaju spotkania integracyjne w których uczestniczą Pracownicy oraz Współpracownicy.
Wydatki związane ze Spotkaniami integracyjnymi są pokrywane przez Spółkę ze środków obrotowych. Spółka nabywa wskazane towary/usługi od podmiotów trzecich, niepowiązanych ze Spółką. Ponoszone przez Spółkę wydatki na Spotkania integracyjne są dokumentowane na podstawie faktur wystawianych na Spółkę. Spółka każdorazowo analizuje wydatki wchodzące w skład Kosztów Spotkań integracyjnych i wyłącza z nich dla celów podatkowych koszty alkoholu.
Zakup towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz w Spotkaniach integracyjnych w zakresie w jakim uczestniczą w nich Pracownicy lub Współpracownicy związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki.
Spotkania integracyjne mają pozytywny wpływ na zaangażowanie Pracowników oraz Współpracowników w realizowane przez nich zadania w ramach zespołów projektowych.
Natomiast pozyskiwanie nowych kwalifikacji zawodowych lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych już posiadanych (w tym ich potwierdzenie stosownymi certyfikatami) przez Współpracowników/Pracowników jest niezbędne dla prawidłowego i konkurencyjnego świadczenia usług przez Spółkę na rzecz jej klientów. Jednocześnie, Szkolenia/Konferencje stanowią dla Współpracowników/Pracowników dodatkowy atut zachęcający do nawiązania lub kontynuowania współpracy ze Spółką. Powyższe przekłada się na umacnianie pozycji rynkowej Spółki (wzrostu konkurencyjności) oraz zwiększenia jej rozpoznawalności w branży IT, co przyczynia się do pozyskania przez Spółkę nowych klientów
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji opisanych we wniosku wydarzeń.
W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków z tytułu uczestnictwa Współpracowników (osób fizycznych współpracującym na podstawie umów o współpracy, tzw. B2B i umów cywilnoprawnych – np. umów zlecenia) w Szkoleniach/Konferencjach – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – zakup towarów i usług związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki. Szkolenia/Konferencje mają na celu podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników uczestniczących w zespołach projektowych realizujących usługi na rzecz klientów/przyszłych klientów Spółki oraz aktualizację wiedzy, która jest niezbędna w dynamicznie rozwijającym się środowisku. pozyskiwanie nowych kwalifikacji zawodowych lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych już posiadanych przez Współpracowników/Pracowników jest niezbędne dla prawidłowego i konkurencyjnego świadczenia usług przez Spółkę na rzecz jej klientów. Jednocześnie, Szkolenia/Konferencje stanowią dla Współpracowników dodatkowy atut zachęcający do nawiązania lub kontynuowania współpracy ze Spółką. Przekłada się to na umacnianie pozycji rynkowej Spółki (wzrostu konkurencyjności) oraz zwiększenia jej rozpoznawalności w branży IT, co przyczynia się do pozyskania przez Spółkę nowych klientów.
Ponoszone wydatki z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach mają zatem pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną.
Skoro zatem są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi są/będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (związek pośredni w zakresie uczestnictwa w szkoleniach/konferencjach Współpracowników Spółki i związek bezpośredni w przypadku refakturowania koszt poniesionej usługi, uczestnictwa w Szkoleniu/Konferencji bezpośrednio na rzecz klienta Spółki), spełnione są/będą przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. Prawo to przysługuje/przysługiwać będzie w oparciu o wystawioną dla Spółki fakturę z wykazanym podatkiem VAT, o ile faktury dokumentujące dokonany zakup (poniesiony wydatek) nie będzie dokumentować transakcji zwolnionej od podatku.
Należy w tym miejscu mieć również na uwadze fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu.
W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że w przypadku Szkoleń/Konferencji, które wymagają dojazdu/zakwaterowania Spółka pokrywa również wydatki z tym związane, w tym wyżywienie oraz że w przypadku Kosztów Szkoleń/Konferencji nie występują wydatki związane z alkoholem.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że jeżeli w związku z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach będą Państwo nabywać odrębnie usługi gastronomiczne oraz noclegowe/zakwaterowania, to w stosunku do tych wydatków nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zatem w zakresie poniesionych wydatków na koszty zakwaterowania oraz wyżywienia związanych z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach nie będzie przysługiwało Państwu, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast pozostałe wydatki z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach będą mogli Państwo odliczyć zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków z tytułu uczestnictwa Pracowników Spółki lub Współpracowników w Spotkaniach integracyjnych – jak wskazali Państwo w opisie – zakup towarów i usług związanych ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim uczestniczą w nich Pracownicy lub Współpracownicy związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki.
Spotkania integracyjne mają pozytywny wpływ na zaangażowanie Pracowników oraz Współpracowników w realizowane przez nich zadania w ramach zespołów projektowych, mają one na celu m.in. zbudowanie relacji zespołowych oraz poprawę atmosfery pracy - co ma się przekładać na zwiększenie jakości oraz wydajności pracy.
Ponoszone wydatki z tytułu uczestnictwa Pracowników oraz Współpracowników w Spotkaniach integracyjnych, które – zgodnie z Państwa wyraźnym wskazaniem – nie obejmują wydatków na alkohol, mają zatem pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną.
Skoro zatem są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi są/będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (mają z nimi – na co wskazuje opis sprawy – pośredni związek), spełnione są/będą przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. Prawo to przysługuje/przysługiwać będzie w oparciu o wystawioną dla Spółki fakturę z wykazanym podatkiem VAT.
Jednocześnie – jak wskazali Państwo we wniosku – w ramach organizowanych przez Wnioskodawcę spotkań integracyjnych każdy z zespołów pracowniczych Spółki dysponuje kwartalnym budżetem, który może przeznaczyć na wybrane aktywności integracyjne, mogą to być przykładowo wyjścia do restauracji.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że jeżeli w ramach wydatków ponoszonych na organizację Spotkań integracyjnych nabywać będą Państwo usługi gastronomiczne, to nie będzie w stosunku do tych wydatków przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
W zakresie poniesionych wydatków na usługi gastronomiczne nie będzie przysługiwało Państwu, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast pozostałe wydatki z tytułu w związku z nabyciem towarów/usług związanych ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy będą mogli Państwo odliczyć zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
Podsumowując:
- nie mogą/nie będą mogli Państwo odliczyć podatku VAT naliczonego od wydatków na usługi gastronomiczne, noclegowe/zakwaterowania związane z uczestnictwem Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach,
- nie mogą/nie będą mogli Państwo odliczyć podatku VAT naliczonego od wydatków na usługi gastronomiczne ponoszonych w ramach organizowania Spotkań integracyjnych w których uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy,
- mogą/będą mogli Państwo odliczyć podatek VAT naliczony w związku z poniesionymi wydatkami, innymi niż wyżej wymienione, z tytułu uczestnictwa Współpracowników w Szkoleniach/Konferencjach oraz związanymi ze Spotkaniami integracyjnymi w zakresie w jakim w spotkaniach tych uczestniczą Pracownicy lub Współpracownicy. Prawo to będzie przysługiwało, przy braku zaistnienia innych negatywnych przesłanek.
Końcowo należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej była wyłącznie kwestia prawa do odliczenia podatku VAT wydatków poniesionych na wskazane we wniosku konkretne Szkolenia/Konferencje. Tym samym nie była przedmiotem niniejszej interpretacji kwestia wydatków, które będą poniesione przez Wnioskodawcę na Szkolenia/Konferencje, które odbywać się będą w przyszłości, a co do których Wnioskodawca jest niepewny jaki będzie ich zakres i czy w ogóle się odbędą.
Wskazać bowiem należy, że przedmiotem interpretacji indywidualnej nie może być ocena prawna abstrakcyjnych, hipotetycznych, przykładowych sytuacji/zdarzeń lub zdarzeń niepewnych i nieskonkretyzowanych. Postępowanie o wydanie interpretacji indywidualnej ma bowiem na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, do którego można wydać interpretację indywidualną. W postępowaniu tym organ interpretacyjny nie prowadzi doradztwa. Ogranicza się natomiast do dokonania subsumpcji przedstawionego przez stronę stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego pod określony przepis prawa i wyjaśnienia przyczyn, dla których w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym dany przepis ma zastosowanie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Zaznaczenia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259, ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.