Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.395.2023.1.AMA

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.395.2023.1.AMA

Temat interpretacji

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu „(…)”.

Treść wniosku jest następująca: 

Opis zdarzenia przyszłego

Otrzymaliście Państwo dofinansowanie z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020 na realizację operacji w zakresie poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Jesteście Państwo podmiotem zwolnionym z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Realizacja projektu związana jest z Państwa działalnością statutową i mieści się w zakresie Państwa działania na podstawie art. 13 ust 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Nie jesteście Państwo jednostką budżetową i nie jesteście Państwo zakładem budżetowym. Jesteście Państwo samorządową instytucją kultury. Nie jesteście Państwo podatnikiem podatku VAT. Posiadacie Państwo odrębną podmiotowość prawną.

Wszystkie faktury dokumentujące zakup towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu będą wystawiane na Państwa.

1)Nazwa projektu - „(…)”.

2)Zadania do zrealizowania:

  • warsztaty rycerskie i łucznictwa, wianków i lampionów, wypalania w drewnie;
  • zakup wyposażenia (łóżka i materace, stoły i ławki biesiadne, ławki ogrodowe do ogniska);
  • usługa cateringowa dla dzieci i uczestników imprezy;
  • szkolenie z pierwszej pomocy;
  • transport dzieci na warsztaty;
  • gry edukacyjne dla dzieci i latarki dla dorosłych (nagrody za udział w projekcie);
  • występ zespołu ludowego.

3)Towary i usługi jakie będą zakupione w ramach realizacji projektu:

  • zakup materiałów do wykonania wianków i lampionów (druty, klej, sznurki, wianki, pistolety na klej, dekoracje, patyczki);
  • warsztaty rycerskie i łucznictwa – usługa;
  • zakup wyposażenia (łóżka i materace, stoły i ławki biesiadne, ławki ogrodowe do ogniska);
  • usługa cateringowa dla dzieci i uczestników imprezy (kanapki, soczki, gulasz, bułki, naczynia jednorazowe);
  • szkolenie dzieci z zasad udzielania pierwszej pomocy – usługa;
  • transport dzieci autokarem na warsztaty – usługa;
  • zakup gier edukacyjnych dla dzieci i latarek dla dorosłych (nagrody za udział w projekcie);
  • występ zespołu ludowego – usługa.

4)Do jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi:

  • warsztaty oraz szkolenie z pierwszej pomocy zorganizowane zostaną dla dzieci celem podniesienia kompetencji, transport posłuży jako środek lokomocji dla dzieci do miejsca realizacji operacji, wyposażenie będzie wykorzystywane w ramach działalności statutowej - kulturalnej (…) bezpłatnie przez lokalne społeczeństwo, zakupione gry i latarki będą nagrodami za zaangażowanie i udział w projekcie, usługa cateringowa oraz występ zespołu podczas wydarzenia plenerowego będzie bezpłatne dla osób odwiedzających wydarzenie, wszystkie wymienione działania oraz zakupy posłużą do promocji obszaru w oparciu o legendę „(…)”.

Pytanie

Czy w odniesieniu do opisanego przedsięwzięcia istnieje możliwość odliczenia przez Państwa podatku VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług odliczenie takie przysługuje wówczas, jeżeli towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Państwo nie będziecie prowadzić żadnych czynności opodatkowanych, stąd prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego Państwu nie przysługuje.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zamierzają Państwo zrealizować projekt „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Projekt zamierzają Państwo realizować w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich. Realizacja projektu związana jest z Państwa działalnością statutową i mieści się w zakresie Państwa działania na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Nie jesteście Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i nie składacie Państwo deklaracji VAT-7. Wszelkie działania związane z realizowanym projektem przez Państwa nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi oraz projekt nie będzie generował zysku. Nie jesteście Państwo jednostką budżetową i nie jesteście Państwo zakładem budżetowym, jesteście Państwo samorządową instytucją kultury i posiadacie odrębną podmiotowość prawną. Z uwagi na to, zdaniem Państwa, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponadto, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu pn. - „(…)”.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że w opisanej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy, tj. związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. W rozpatrywanej sprawie, jak wskazano we wniosku, zakup materiałów do wykonania wianków i lampionów, usług tj. warsztatów rycerskich i łucznictwa, wyposażenia, usługi cateringowa dla dzieci i uczestników imprezy, usługi szkolenia dzieci z zasad udzielania pierwszej pomocy, usługi transportu dzieci autokarem na warsztaty, gier edukacyjnych dla dzieci, latarek dla dorosłych oraz usługi występu zespołu ludowego - będzie wykorzystywany w ramach Państwa działalności statutowej – kulturalnej, bezpłatnie z przeznaczeniem dla lokalnego społeczeństwa oraz posłużą do promocji obszaru.

Tym samym, towary i usługi nabyte na potrzeby realizowanego projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto z wniosku wynika, że nie są Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT czynny. Zatem, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Reasumując, nie będą Państwo mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem pn. „(…)”.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego(...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm. ; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).