Temat interpretacji
Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lipca 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2017 r. (data wpływu 24 maja 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2017 r. (data wpływu 7 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lipca 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której dokonuje sprzedaży m.in. herbat. W skład sprzedawanego asortymentu wchodzą herbaty owocowe, do których Wnioskodawca stosuje obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, powołując się na PKWiU 10.39.25.0 Pozostałe owoce przetworzone, suszone lub zakonserwowane w nawiązaniu do odpowiedzi z Urzędu Statystycznego. Dotychczas herbata na życzenie klienta była pakowana w opakowania celofanowe i papierowe odpowiednio 50, 100, 150 i kolejno gramowe. W najbliższym czasie Wnioskodawca planuję sprzedawać powyższy produkt w gotowych opakowaniach, np. puszkach, tubach czy też opakowaniach z kartonu.
W piśmie z dnia 4 lipca 2017 r. Wnioskodawca wskazał, że:
- herbata owocowa, o której mowa w przedmiotowym wniosku nie zawiera alkoholu,
- w ramach czynności będącej przedmiotem zapytania dokonuje się wyłącznie dostawy towarów.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy przy sprzedaży herbat owocowych, jako gotowy zapakowany produkt w puszki, pudełka czy tuby Wnioskodawca może nadal stosować obniżona stawkę VAT w wysokości 8% powołując się na PKWiU 10.39.25.0?
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej w treści pytania sytuacji należy, co do zasady nadal stosować stawkę 8%. Fakt zapakowania herbat w powyższe opakowania nie powoduje, że przedmiotem sprzedaży jest towar inny niż herbata owocowa. Jest to świadczenie kompleksowe, którego istotą jest sprzedaż herbaty, a nie jej opakowania.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Przez towary na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Zauważa się, że zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2017 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Jednocześnie należy wskazać, że to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem towarów podlegających dostawie.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której dokonuje sprzedaży herbat owocowych, sklasyfikowanych jako PKWiU 10.39.25.0. Pozostałe owoce przetworzone, suszone lub zakonserwowane, które nie zawierają alkoholu. Wnioskodawca zamierza sprzedawać powyższy produkt w gotowych opakowaniach, np. puszkach, tubach, czy też opakowaniach z kartonu.
Na tle powyższego opisu sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwości w kwestii określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla sprzedawanych herbat owocowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.39.25.0.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednocześnie, na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub możliwość zwolnienia od podatku VAT oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.
I tak, na mocy art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%.
Z kolei, zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.
W załączniku nr 3 zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (aktualnie 8%), w poz. 26 ustawodawca wymienił towary objęte symbolem PKWiU ex 10.3 o nazwie Owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.
Ponadto, zgodnie z pkt 1) objaśnień do załącznika nr 3 do ustawy wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.
Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.
Pod poz. 19 tego załącznika wymienione zostały towary zgrupowane pod symbolem PKWiU ex 10.3, tj. Owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane wyłącznie:
- ziemniaki zamrożone (PKWiU 10.31.11.0),
- soki z owoców i warzyw (PKWiU 10.32),
- warzywa zamrożone (PKWiU 10.39.11.0),
- owoce i orzechy zamrożone, gotowane lub nie, z wyłączeniem orzechów (ex 10.39.21.0).
Przez PKWiU ex w myśl art. 2 pkt 30 ustawy rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
W analizowanej sprawie należy wskazać, że umieszczenie zapisu ex przy symbolu PKWiU ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do danego wyrobu z danego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa towaru. W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie według PKWiU sprzedawanych przez Wnioskodawcę towarów.
W przedstawionej sprawie wskazane przez Wnioskodawcę dla sprzedawanej herbaty owocowej PKWiU 10.39.25.0 Pozostałe owoce przetworzone, suszone lub zakonserwowane posiada klasyfikację inną niż wymieniona w poz. 19 załącznika nr 10 do ustawy oraz w pozostałych pozycjach tego załącznika. W związku z powyższym, sprzedaż ww. herbaty owocowej nie będzie podlegać opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 5% .
W świetle powyższych regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż herbat owocowych, zaklasyfikowanych przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 10.39.25.0 Pozostałe owoce przetworzone, suszone lub zakonserwowane, które nie zawierają alkoholu będzie opodatkowana 8% stawką podatku, jako wymienione w poz. 26 załącznika nr 3 do ustawy PKWiU ex 10.3, tj. Owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.
Podsumowując, sprzedaż przez Wnioskodawcę herbat owocowych, jako gotowy zapakowany produkt w puszki, pudełka, czy tuby sklasyfikowany jako PKWiU 10.39.25.0 korzystać będzie z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a ust. 2 oraz poz. 26 załącznika nr 3 do ustawy.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji towarów dokonanej przez Wnioskodawcę w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że Wnioskodawca poprawnie zakwalifikował sprzedawane towary do odpowiedniego grupowania PKWiU. Tutejszy organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. l4b § 1 Ordynacji podatkowej, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej