Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w ramach Projektu, opodatkowanie otrzymanych dotacji, uwzględnienie dotacji w kalkulacji prewspółczynnika.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2018 r. (data wpływu 12 czerwca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 1-10 jest prawidłowe;
- prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 11-17 jest nieprawidłowe;
- prawa do odl
UZASADNIENIE
W dniu 12 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie: prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 1-17; prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług wyżywienia w ramach zadań 12-14 oraz 17; ustalenia, czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu pt. () podlega opodatkowaniu podatkiem VAT; wskazania, czy wykorzystaną w danym roku dotację na realizację projektu należy uwzględnić we wzorze wskazanym w § 6 (symbol F) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. Wniosek uzupełniono w dniu 16 sierpnia 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej Wnioskodawca, Uczelnia lub Uniwersytet) jest publiczną szkołą wyższą działająca na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r., poz. 2183 ze zm.), które regulują zasady tworzenie, działanie i finansowania uczelni publicznych. Uniwersytet jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach ogółu zadań wykonywanych przez Uczelnię można wyróżnić te, które stanowię działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów usług oraz te, które nie podlegają pod reżim przepisów o VAT. Działalność Uczelni niepodlegająca opodatkowaniu to przede wszystkim finansowane ze środków budżetu państwa, kształcenie studentów na nieodpłatnych studiach stacjonarnych, czy też prowadzenie prac rozwojowych i badań służących rozwojowi nauki. Z kolei w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT można wyodrębnić czynności zwolnione, jak i opodatkowane. Główną grupę czynności zwolnionych od VAT stanowią świadczone przez Uczelnię odpłatne usługi edukacyjne np. kształcenie na płatnych, niestacjonarnych formach studiów, kształcenie na studiach podyplomowych. Z kolei wśród czynności opodatkowanych można wyróżnić m.in. usługi najmu pomieszczeń, działania promocyjno-reklamowe na rzecz sponsorów, sprzedaż wydawnictw, wykonywanie na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenie usług noclegowych.
Stosownie do zapisu art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, do podstawowych zadań Uczelni należy:
- kształcenie studentów w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej,
- wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka,
- prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług badawczych oraz transfer technologa do gospodarki,
- kształcenie i promowanie kadr naukowych,
- upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępniane zbiorów bibliotecznych i informacyjnych,
- prowadzenie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez cała życie,
- stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów,
- działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych,
- stwarzanie osobom
niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:
- procesie kształcenia,
- badaniach naukowych.
W ramach działalności statutowej Uczelnia w okresie od 1 października 2018 r. do 30 września 2022 r. będzie realizowała projekt finansowany za środków POWER w ramach Osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Projekt obejmuje 17 zadań merytorycznych. W złożonym wniosku o dofinansowanie koszty projektu zostały ujęte w formie budżetu zadaniowego koszty bezpośrednie projektu przedstawione są w podziale na zadania merytoryczne. Stosownie do zapisów zawartych w wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 z dnia 19 lipca 2017 r. beneficjenta obowiązują limity wydatków wskazane w odniesieniu do każdego zadania w budżecie projektu w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie. Właściwa instytucja będąca stroną umowy o dofinansowanie rozlicza beneficjenta ze zrealizowanych zadań w ramach projektu. Dopuszczalne jest dokonywanie przesunięć w budżecie projektu określonym w zatwierdzonym na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wniosku o dofinansowanie projektu w oparciu o zasady określone przez IZ PO w danym PO.
Podkreślenia wymaga również, że na potrzeby realizacji projektu zostaną wyodrębnione w ewidencji osobne konta księgowe, na których ujmowane będę operacje gospodarcze dotyczące projektu w podziale na poszczególne zadania.
ZADANIA 1-9
Działania zaplanowane w projekcie w obrębie zadań 1-9 skierowane są do studentów, a ich celem jest dostosowanie oferty dydaktycznej do oczekiwań rynku pracy, a także wzrost umiędzynarodowienia procesu dydaktycznego. Poniżej Wnioskodawca przestawia krótki opis działań, które będą podjęte w ramach tej grupy zadań.
Zadanie 1.
Realizacja nowego programu studiów II stopnia w języku angielskim (E-commerce). W ramach zadania przewidziano:
- opracowanie programu studiów,
- przygotowanie kursów e-learningowych w języku angielskim,
- realizację pełnego cyklu kształcenia (30 studentów).
Zadanie 2.
Realizacja nowego programu studiów I stopnia o profilu praktycznym pn. Rachunkowość i podatki. W ramach zadania przewidziano:
- opracowanie programu studiów,
- przygotowanie kursów e-learningowych w języku angielskim,
- realizację pełnego cyklu kształcenia (1 nabór, 6 semestrów, rekrutowanych 35 studentów).
Zadanie 3.
Realizacja nowego programu studiów I stopnia o profilu praktycznym pn. Bezpieczeństwo wewnętrzne. W ramach zadania przewidziano:
- opracowanie programu studiów,
- przygotowanie kursów e-learningowych w języku angielskim,
- realizację pełnego cyklu kształcenie (1 nabór, 6 semestrów, rekrutowanych 25 studentów).
Zadanie 4.
Certyfikowane szkolenia dla studentów. W ramach zadania przewidziano:
- szkolenie ECDL Standard (3 edycje x 10 os.),
- szkolenie ECDL Advanced (3 edycje x 10 os.).
Szkolenia oraz certyfikację będą prowadzić zewnętrzne firmy, które posiadają odpowiednie akredytacje. Zadanie pozwoli na podniesienie u studentów kompetencji informatycznych.
Zadanie 5.
Wykłady ekspertów zewnętrznych. W ramach zadania przewidziano:
- 5 wykładów/sem. (po 1 dla każdego kierunku objętego wsparciem) łącznie 30 wykładów w ramach projektu (3 edycje po 10 wykładów w trakcie każdego roku akademickiego).
Zadanie 6.
Zajęcia warsztatowe kształcące kompetencje komunikacyjne, analityczne, zawodowe (język branżowy).W ramach zadania przewidziano:
- warsztaty komunikacyjno-analityczne: 3 edycje,
- warsztaty językowe, specjalistyczny język angielski: 3 edycje.
Zadanie 7.
Dodatkowe zadania praktyczne dla studentów realizowane w formie Projektowej.
W ramach zadana zaplanowano dodatkowe zajęcia dla studentów, podczas których uczestnicy będą zespołowo przygotowywać rozwiązania na postawione wyzwanie społeczne lub z obszaru praktyki gospodarczej.
Zadane 8.
Wizyty studyjne u pracodawców.
W ramach zadania odbędą się 3 edycje. Każda edycja obejmie 5 wizyt, w których będzie mogło wziąć udział po 20 studentów. Wizyty studyjne będę trwały 2 dni i zostanę zrealizowane w podmiotach działających w obszarach, które są powiązane z kierunkami objętymi projektem. Wizyty umożliwią studentom poznanie różnych aspektów funkcjonowania firm, a w konsekwencji podniesienie kompetencji zawodowych.
Zadanie 9.
Realizacja płatnych staży dla studentów.
Zadanie obejmie łącznie 600 studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych II stopnia. Zakres staży będzie zgodny z celami kształcenia na danym kierunku. Studentowi zostaną zapewnione odpowiednie warunki pracy i nadzór opiekuna stażysty. Staż będzie się kończył raportem wskazującym rezultaty stażu.
Planuje się, że wsparciem w ramach zadań 1-9 zostanie objętych łącznie 1090 studentów. Działania podjęte w ramach tej grupy zadań wpisują się bezpośrednio w realizację misji Uczelni, wskazanej w art. 13 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym kształcenie studentów w celu zdobywania uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej, czyli działalność edukacyjna zwolnioną z opodatkowania. Studenci objęci wsparciem nie będą jednak z tego tytułu wnosili żadnych płatności usługi w ramach projektu są świadczone nieodpłatnie. Tym samym działania podjęte w ramach grupy zadań 1-9, skierowane bezpośrednio do studentów, będą stanowiły działalność niepodlegającą opodatkowaniu, która nie jest regulowana przepisami o VAT.
ZADANIE 10
Zadanie 10.
Realizacja krajowych i zagranicznych staży dydaktycznych dla nauczycieli akademickich.
Celem zadania jest podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych poprzez staże dydaktyczne na uczelniach krajowych i zagranicznych w celu doskonalenia procesu dydaktycznego podnoszącego jakość kształcenia studentów. Stażami zostanie objęta młodsza kadra naukowo-dydaktyczna prowadząca zajęcia dydaktyczne.
W budżecie projektu przewidziano, że w związku z realizacją zadania 10, zostaną poniesione koszty diet, noclegów, podróży. W przypadku staży zagranicznych wypłacone zostaną stypendia na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania. Jak wskazano powyżej, czynności podjęto w ramach zadania związane są z działalnością dydaktyczną Uczelni, a więc pośrednio mają związek z działalnością zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu.
ZADANIA 11-17.
Działania podjęte w ramach projektu w grupie zadań 11-17 dotyczącą planowanych działań restrukturyzacyjnych Uczelni, umiędzynarodowienia serwisu internetowego Uczelni, obejmują szereg szkoleń, warsztatów dla kadry zarządczej, kierowniczej oraz pracowników administracyjnych Uniwersytetu. Wsparciem zostaną objęci:
- rektor, prorektorzy, kanclerz, zastępcy kanclerza (kadra zarządzająca 8 os.),
- dyrektorzy biur (średnia kadra zarządzająca 14 os.),
- kierownicy działów (kadra kierownicza 40 os.),
- pracownicy kadry administracyjnej (200 os.).
Zadanie 11.
Uruchomienie sekcji w języku angielskim na stronie www dedykowanych dla pracowników i studentów zagranicznych.
Zadanie ma na celu wsparcie działań projakościowych związanych z umiędzynarodowieniem Uniwersytetu poprzez rozbudowę serwisu WWW, w tym przetłumaczenie platform internetowych Uczelni.
Zadanie 12.
Cykl szkoleń dla kadry zarządzającej z zakresu zarządzania organizacją.
W ramach zadania odbędą się szkolenia podnoszące kompetencje przywódcze i z zakresu zarządzania strategicznego realizowane przez zewnętrzną firmę szkoleniową dla 2 przedstawicieli kadry zarządzającej Uczelni.
W budżecie zadania przewidziano koszty noclegów, wyżywienia, przejazdów, wynagrodzenia prelegentów.
Zadanie 13.
Cykl szkoleń warsztatów podnoszących kompetencje miękkie kadry kierowniczej i administracyjnej.
W ramach zadania przewidziano szkolenia (w tym szkolenia modułowe) kształtujące umiejętności miękkie kadry kierowniczej: zarządzanie komunikacyjne, zarządzanie celami i zadaniami, zarządzanie zespołem, zarządzaniem zmianami i czasem, przywództwo, ocena pracownicza, motywowanie pracowników, doskonalenie umiejętności negocjacyjnych, rozwijanie u pracowników kreatywności i budowanie postaw proaktywnych, przeciwdziałanie korupcji, przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi, a także warsztaty dotyczące oceny pracowników i skutecznych negocjacji. Szereg szkoleń przewidziano również dla pracowników administracyjnych z zakresu zarządzania czasem, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, przeciwdziałania korupcji, obsługi osób niepełnosprawnych, pozytywnego podejścia do zmian w organizacji.
W budżecie zadania przewidziano wynagrodzenia dla prelegentów, koszty noclegów, wyżywienia, wynajmu sali oraz przejazdów.
Zadanie 14.
Cykl szkoleń i warsztatów podnoszących kompetencje twarde kadry kierowniczej i administracyjnej.
W ramach zadania przewidziano szereg warsztatów i szkoleń dla kadry kierowniczej Uczelni poruszających tematykę m.in.: zarządzania finansami w Uczelni, zarządzania projektami i finansami w projektach, zmian w przepisach prawa pracy, uprawnieniach i odpowiedzialności kadry zarządzającej, prawa pracy.
Z kolei dla pracowników administracyjnych zaplanowano szkolenia z pakietu M().
W budżecie zadania przewidziano koszty wynagrodzeń prelegentów oraz cateringu.
Zadanie 15.
Wartościowanie stanowisk pracy i budowa systemu wynagrodzeń zasadniczych.
Zadanie będzie realizowane przez wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny. Zadanie obejmuje analizę pracy na poszczególnych stanowiskach, uporządkowanie hierarchii stanowisk, ocenę i wycenę wartości pracy, opracowanie tabeli płac zawierających stawki wynagrodzeń zasadniczych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, określenie wysokości wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników Uczelni oraz opracowanie regulaminu wynagradzania.
W budżecie zadania przewidziano koszty wynagrodzeń.
Zadanie 16.
Assessment Center i Development Center w grupie pracowników zajmujących stanowiska kierownicze oraz wybranych pracowników wykonawczych.
Zadanie będzie realizowane przez wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny. Zadanie obejmuje wybór kluczowych dla Uczelni kompetencji, które będą podstawa przeprowadzonej oceny wybranych pracowników, wybór wskaźników i określenie pożądanego profilu pracownika, dobór ćwiczeń i testów umożliwiających ocenę kompetencji, umiejętności i postaw pracowników, opracowanie raportów z przeprowadzonych ocen pracowników, przeprowadzenie warsztatów/szkoleń uzupełniających braki kompetencyjne pracowników biorących udział w Assessment Center i Development Center.
W budżecie zadania przewidziano koszty wynagrodzeń oraz cateringu.
Zadanie 17.
Studia podyplomowe dla kadry administracyjnej.
Wsparciem w ramach zadania objętych zostanie 16 osób pracowników kadry administracyjnej i zarządczej, które zrealizują dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu efektywnego przywództwa, zarządzania dla nowo mianowanych dyrektorów, coachingu, zarządzania projektami, technik Lean Management, kontroli zarządczej w organizacjach publicznych, zarządzania zasobami ludzkimi.
W budżecie zadania przewidziano opłaty za studia, koszty noclegów, wyżywienia, przejazdów.
Realizowane w ramach zadań 12-14 oraz 17 studia podyplomowe, szkolenia, warsztaty przyczynią się do wzrostu kompetencji pracowników administracyjnych oraz kadry zarządzającej Uczelnią. Działania podjęte w tym zakresie poprawią wyniki pracy kadry menedżerskiej i kierowanych przez nią zespołów, poprawiając jednocześnie jakość realizowanych zadań, co w rezultacie przełoży się na większą skuteczność zarządzania Uczelnią i wzrost efektywności ekonomicznej. Nabyte umiejętności w zakresie przywództwa, liderowania, skutecznej komunikacji oraz nowoczesnego podejścia do zarządzania w otoczeniu krajowym i międzynarodowym umożliwią przekształcenie Uczelni w ośrodek otwarty, elastyczny innowacyjny. Kompleksowy program rozwoju kadry zarządzającej pozwoli przygotować struktury administracyjne Uczelni do adaptacji nowych rozwiązań i zapewnienia właściwego wsparcia władz Uczelni w zakresie planowanych zmian ustrojowych w szkolnictwie wyższym. Podjęte działania mają na celu uporządkowanie struktury organizacyjnej oraz wzrost efektywności i jakości pracy.
Prawidłowo skonstruowany system wynagradzania pracowników oraz przeprowadzenie procesu wartościowania stanowisk (zadanie 15) przyczyni się do wzrostu zaangażowania pracowników, efektywnego systemu wynagradzania i motywowania. Uruchomienie sekcji w języku angielskim dedykowanych dla studentów i pracowników (zadanie 11) poprawi dostęp do informacji, ułatwi proces kształcenia i nawiązywania współpracy, będzie dodatkową promocją Uczelni w środowisku zewnętrznym.
Przedstawiona krótka charakterystyka działań podjętych w ramach zadań 11-17, w ocenie Wnioskodawcy, prowadzi do konkluzji, że zadania te wiążą się z całokształtem działalności Uczelni, w której, jak wskazano na wstępie, można wyodrębnić czynności niepodlegające opodatkowaniu, opodatkowane oraz zwolnione z opodatkowania. Dodatkowo, mając na uwadze charakter działań podjętych w ramach zadań 11-17 Uczelnia uważa, że nie można dokonać bezpośredniej alokacji podatku VAT do poszczególnych rodzajów działalności.
Ponadto w piśmie z dnia 13 sierpnia 2018 r., będącym uzupełnieniem do wniosku, Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy zadania statutowe wykonywane przez Wnioskodawcę
są zadaniami wynikającymi z ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o
szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r., poz. 2183, z późn.
zm.)?
Uniwersytet, będąc publiczną szkołą wyższą, podlega reżimowi ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r., poz. 2183, z późn. zm.) i zobowiązany jest do realizacji zadań nałożonych na Uczelnie w tym akcie prawnym. - Jednoznaczne wskazanie, czy nabywane towary i usługi związane z realizacją projektu pw odniesieniu do zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr 11-17, będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, czy również do celów innych niż działalność gospodarcza? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego z zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr 11-17.
- W
przypadku, gdy nabywane towary i usługi związane z realizacją ww.
projektu w odniesieniu do zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr
11-17 będą wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej przez
Zainteresowanego działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż
działalność gospodarcza, należy wskazać odrębnie dla każdego z zadań
przedstawionych w opisie sprawy o nr 11-17:
- czy możliwe będzie przypisanie zakupionych w ramach ww. projektu towarów i usług odrębnie do każdego rodzaju działalności?
- do jakich czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności wykorzystywane będą zakupione w ramach ww. projektu towary i usługi, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku czy niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem? Należy przy tym jednoznacznie wskazać, jakie konkretnie czynności będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jakie będą zwolnione od podatku lub/oraz jakie będą niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem?
- czy Wnioskodawca będzie miał możliwość
przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług
związanych z realizacją ww. projektu odrębnie do czynności dających
prawo do odliczenia (tj. czynności opodatkowanych podatkiem VAT) oraz
do czynności niedających takiego prawa (tj. czynności zwolnionych od
podatku od towarów i usług)?
TABELA 1.
- W jaki sposób realizacja zadań o nr 11-17 przyczyni się do osiągania przez Uczelnie obrotu opodatkowanego podatkiem VAT z tytułu działalności wskazanej w opisie sprawy, tj. m.in. z tytułu usług najmu pomieszczeń, działań promocyjno-reklamowych na rzecz sponsorów, sprzedaży wydawnictw, wykonywania na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenia usług noclegowych? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego z zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr 11-17.
- W jaki sposób uporządkowanie struktury organizacyjnej
oraz wzrost efektywności i jakości pracy jako efekty działań podjętych
w ramach realizacji zadań 11-17 będzie miało wpływ na wzrost
efektywności ekonomicznej Uczelni? Informacji należy udzielić odrębnie
dla każdego z zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr 11-17.
Związek zadań 11-17 z działalnością opodatkowaną oraz wzrostem efektywności ekonomicznej Uczelni.
Zadanie 11:
Uruchomienie sekcji w języku angielskim na stronie www dedykowanych dla pracowników i studentów zagranicznych.
Celem zadania jest umiędzynarodowienie serwisu internetowego Uczelni (w tym przetłumaczenie platform internetowych Uczelni). Z uwagi na specyfikę działalności szkół wyższych, w której przeważa działalność dydaktyczna (zwolniona i niepodlegająca opodatkowaniu), z uruchomionej sekcji w języku angielskim skorzystają w głównej mierze zagraniczni studenci odwiedzający Uniwersytet w ramach międzynarodowych programów dydaktycznych, umów bilateralnych, umów podwójnych dyplomów oraz wymiany, a także przedstawiciele zagranicznych uczelni, instytucji i firm przyjeżdżający w celach dydaktycznych, szkoleniowych i informacyjnych. Należy mieć na uwadze, iż strona www jest źródłem pozyskiwania informacji o każdej organizacji. Uruchomienie sekcji w języku angielskim poprawi dostęp do informacji o Uczelni, ułatwi nawiązywanie współpracy z partnerami zagranicznymi i będzie dodatkową promocją Uniwersytetu w środowisku zewnętrznym. Podjęte działania z jednej strony powinny przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertą dydaktyczną Uczelni, jak również zachęcić do podjęcia współpracy z Uniwersytetem na innych polach. Poprawa dostępu do informacji o Uczelni, oprócz wzrostu obrotów z tytułu świadczonych usług edukacyjnych, powinna mieć przełożenie na wzrost obrotów Uczelni związany m.in. z większym zainteresowaniem podmiotów zewnętrznych usługami badawczymi świadczonymi komercyjnie przez Uniwersytet, czy też usługami promocyjnymi (np.: zamieszczenie logo sponsora na stronie Uczelni).
Zadanie 12:
Cykl szkoleń dla kadry zarządzającej z zakresu zarządzania organizacją.
W ramach zadania przewidziano realizację kompleksowego programu rozwoju kadry zarządzającej (władz Uczelni) w formie kształcenia realizowanego na zasadzie certyfikowanych programów uwzględniających najnowsze światowe osiągnięcia w zakresie zarządzania organizacją. Rozwój umiejętności praktycznych pozwoli władzom Uczelni na przygotowanie się do implementacji sprawdzonych w warunkach rynkowych narzędzi skutecznego zarządzania. Szkolenia mają na celu zarówno podniesienie kompetencji przywódczych, jak i z zakresu zarządzania strategicznego. Tak skonstruowane cele wskazują, że poniesione wydatki w obrębie tego zadania będą dotyczyły całokształtu działalności Uniwersytetu, w której można wyodrębnić m.in. sprzedaż opodatkowaną. Zamiarem podjętych działań jest wzrost efektywności ekonomicznej Uczelni.
Zadanie 13:
Cykl szkoleń i warsztatów podnoszących kompetencje miękkie kadry kierowniczej i administracyjnej.
Zadanie ma na celu podniesienie kompetencji miękkich kadry kierowniczej. Szkolenia nakierowane będą na rozwój kompetencji psychospołecznych pracowników kierujących zespołami, co powinno mieć przełożenie na umiejętność efektywnego zarządzania potencjałem podległych pracowników, jak również umiejętność skutecznej realizacji celów stawianych przed zespołem pracowniczym. Przewidziane w ramach zadania szkolenia modułowe będą obejmowały tematykę związaną z zarządzaniem komunikacyjnym, zarządzaniem zadaniami i celami, zarządzaniem zespołem, zarządzaniem zmianami i czasem, przywództwo, ocenę pracowniczą, motywowanie pracowników. Zewnętrzni trenerzy przeprowadzą szkolenia z doskonalenia umiejętności negocjacyjnych kadry kierowniczej, które są niezbędne w negocjacjach biznesowych, ale również w codziennej pracy, w rozmowach ze współpracownikami i interesantami. Umiejętność negocjacji wpłynie na poprawę skuteczności osiągania założonych celów. Przewidziano również szkolenia mające na celu rozwijanie, zarówno u kierowników, jak i u podległych pracowników, kreatywności oraz budowania postaw proaktywnych. Pojawią się także zagadnienia przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, których występowanie obniża wydajność pracy. W trakcie szkoleń poruszone zostaną treści dotyczące sposobów przeciwdziałania korupcji, pozytywnego podejścia do zmian w organizacji, obsługi osób niepełnosprawnych, zarządzania czasem. Zadanie obejmuje również certyfikowane warsztaty podnoszące kompetencje miękkie wyższej kadry kierowniczej związane z problematyką oceniania podwładnych pracowników. Nabyte w trakcie szkoleń i warsztatów umiejętności związane z wyznaczaniem celów, formułowaniem strategii, doskonaleniem pracy indywidualnej i zespołowej umożliwią zwiększenie skuteczności działania jednostek organizacyjnych oraz poprawę efektowności funkcjonowania Uczelni jako całości. Tym samym, podjęte działania pośrednio związane są ze wszystkimi rodzajami działalności Uczelni, a więc również z działalnością opodatkowaną.
Zadanie 14:
Cykl szkoleń i warsztatów podnoszących kompetencje twarde kadry kierowniczej i administracyjnej.
W ramach zadania przewidziano udział wyższej kadry kierowniczej Uniwersytetu w szkoleniu z zakresu zarządzania finansami Uczelni. Wiedza o zasadach planowania i wykorzystywania środków finansowych umożliwi efektywne gospodarowanie zasobami finansowymi Uniwersytetu.
Zaplanowano również szkolenie z zakresu zarządzania finansami w projektach. Uzyskanie dofinansowania ze środków z fundusz zewnętrznych to duża szansa na rozwój Uczelni. Kluczowe znaczenie będzie miała umiejętność optymalnego finansowania, budżetowania, monitorowania, oceny rentowności i kontroli finansowej realizowanych projektów. Projekty te będą mogły być wykonywane zarówno w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2, w tym opodatkowanej, jak również mogą być wykonywane poza działalnością gospodarczą. Zwiększenie skali wykorzystania środków udostępnianych przez krajowe i zagraniczne instytucje finansujące przełoży się na wzrost efektywności wykorzystania zasobów Uniwersytetu oraz skuteczności realizacji zadań i celów strategicznych Uczelni.
W ramach zadania zostanie przeprowadzone także szkolenie dotyczące zmian w przepisach prawa pracy oraz uprawnień i odpowiedzialności kadry kierowniczej w aspekcie prawa pracy. Znajomość zapisów Kodeksu pracy przez kadrę kierowniczą może ustrzec pracodawcę przed błędami wynikającymi z niewłaściwej interpretacji obowiązujących regulacji prawnych i ich negatywnymi konsekwencjami.
Kadra kierownicza będzie miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach z problematyki prawa pracy. Uczestnicy warsztatów zaktualizują i utrwalą wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów, w tym w szczególności dotyczących kwestii planowania i rozliczania czasu pracy oraz urlopów pracowniczych z uwzględnieniem specyfiki działalności uczelni wyższej oraz indywidualnych potrzeb Uniwersytetu. Znajomość regulacji dotyczących prawa pracy ułatwi procesy restrukturyzacyjne dokonywane w Uniwersytecie oraz zminimalizuje potencjalne zagrożenie dla Uczelni jako pracodawcy.
Planując zadanie uwzględniono również szkolenia dla pracowników administracyjnych. Pracownicy administracyjni będą mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji w zakresie wykorzystania pakietu M() (zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym). Bardzo dobra znajomość możliwości poszczególnych aplikacji () usprawni pracę i spowoduje wzrost jej efektywności. Większa sprawność pracowników administracyjnych przełoży się na wzrost efektywności całej Uczelni.
Z opisu działań zaplanowanych w ramach zadania wynika, że zakupy usług i towarów koniecznych do ich realizacji, będą powiązane z ogółem czynności kształtujących zakres działalności Uniwersytetu, a więc również z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.
Zadanie 15:
Wartościowanie stanowisk pracy i budowa systemu wynagrodzeń zasadniczych.
W ramach zadania zostanie przeprowadzony proces wartościowania stanowisk pracy i skonstruowany system wynagrodzeń zasadniczych. Prawidłowo skonstruowany system wynagradzania umożliwia efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, wspiera i stymuluje proefektywnościowe zachowania pracowników oraz zwiększa ich zaangażowanie.
W konsekwencji prowadzi do zmniejszenia poziomu fluktuacji kadr, jak również kosztów zatrudnienia. Efektem procesu wartościowania będzie uporządkowanie struktury organizacyjnej Uczelni oraz usystematyzowanie informacji o poszczególnych stanowiskach pracy, dotyczących m.in. wymagań kwalifikacyjnych i kompetencyjnych osób zatrudnionych, zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności przypisanych do poszczególnych stanowisk, stopnia złożoności i trudności wykonywanej pracy.
Podjęte działania dotyczą ogólnych kosztów funkcjonowania Uczelni. Mają na celu wzrost zaangażowania pracowników oraz efektywności podejmowanych działań, a tym samym wzrost obrotów Uczelni, również z działalności opodatkowanej.
Zadanie 16:
Assessment Center i Development Center w grupie pracowników zajmujących stanowiska kierownicze oraz wybranych pracowników wykonawczych.
Oceny przeprowadzone w ramach Assessment Center 1 Development Center będą źródłem obiektywnych informacji o wiedzy, umiejętnościach, potencjale zawodowym i postawach pracowników zatrudnionych na Uczelni. Pozwolą na stworzenie prognoz rozwojowych dla wskazanych osób i rozpoznanie możliwości zarządzania ich kompetencjami, co będzie miało kluczowe znaczenie z uwagi na planowane działania restrukturyzacyjne służące zwiększeniu skuteczności i efektywności działań na wszystkich polach działalności Uczelni (w tym związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą).
Zadanie 17:
Studia podyplomowe dla kadry administracyjnej.
Jest to kolejne zadanie, którego celem jest wzrost kompetencji kadry Uniwersytetu, w szczególności w zakresie efektywnego przywództwa, zarządzania zasobami ludzkimi kształcenie umiejętności inspirowania i motywowania ludzi do rozwoju osobistego i zawodowego), zarządzania projektami, technik szczupłego zarządzania (Lean Management), kontroli zarządczej w organizacjach publicznych.
Zadanie ma na celu optymalizację wykorzystania zasobów będących w dyspozycji Uczelni oraz optymalne wykorzystanie potencjału pracowników Uczelni. Zakupy w ramach zadania, a tym samym wynikający z nich podatek naliczony, powiązane będą z całokształtem działalności Uczelni, a więc również z działalnością opodatkowaną. - W
przypadku, gdy Uczelnia nie prowadziłaby działalności opodatkowanej
podatkiem VAT, w której można wyróżnić m.in. usługi najmu pomieszczeń,
działania promocyjno-reklamowe na rzecz sponsorów, sprzedaż wydawnictw,
wykonywanie na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych,
świadczenie usług noclegowych, czy Uczelnia przystąpiłaby do realizacji
zadań 11-17 wyodrębnionych w ramach projektu przedstawionego w opisie
sprawy? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego z zadań
przedstawionych w opisie sprawy o nr 11-17.
TABELA 2. - Jednoznaczne wskazanie, jakie dokładnie usługi nabywać
będzie Wnioskodawca w związku z realizacją zadań o nr 12-14 oraz 17?
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego z zadań przedstawionych
w opisie sprawy zadań o nr 12-14 oraz 17.
TABELA 3. - Jednoznaczne wskazanie, czy Uczelnia w związku realizacją zadań o nr 12-14 oraz 17, będzie nabywała usługi, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, tj. usługi noclegowe i/lub usługi gastronomiczne? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego z zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr 12-14 oraz 17.
- Jaka będzie
klasyfikacja statystyczna (pełny siedmiocyfrowy symbol) usług
wyżywienia nabywanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji zadań nr
12 i 13 oraz usług cateringowych nabywanych przez Wnioskodawcę w ramach
realizacji zadań nr 14 i 17, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i
Usług (PKWiU) z roku 2008, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z
dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i
Usług (Dz. U. z 2008 r. nr 207, poz. 1293, z późn. zm.), którą na
podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września
2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U., poz.
1676) stosuje się dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług
do dnia 31 grudnia 2018 r.? Informacji należy udzielić odrębnie dla
każdego z zadań przedstawionych w opisie sprawy o nr 12-14 oraz
17.
Uczelnia będzie nabywała usługi noclegowe realizując zadania 12, 17 oraz w ramach zadania 13 przypadku warsztatów wyjazdowych. Stosownie do zapisu art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT nabycie tych usług nie będzie uprawniało Uczelni do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących ich nabycie. W budżecie zadań o nr 12, 13 oraz 17 przewidziana została pozycja określona jako koszty wyżywienia. W odniesieniu do tych kosztów mogą pojawić się różne warianty ich udokumentowania:- będą stanowiły element kompleksowej usługi szkoleniowej świadczonej przez zewnętrzną firmę i nie zostaną odrębnie wyszczególnione na otrzymanej fakturze,
- zostaną rozliczone w ramach delegacji pracowniczej w formie wypłaconych diet (brak dokumentu, z którego można by odliczyć podatek VAT,
- zostaną udokumentowane fakturą dokumentującą usługi gastronomiczne świadczone w lokalu należącym do usługodawcy, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT. Na chwilę obecną Wnioskodawca nie jest jednak w stanie wskazać, pod jakim symbolem PKWiU dostawcy sklasyfikują te usługi.
- Czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie
na realizację projektu, o którym mowa w opisie sprawy przeznaczone
będzie na cele związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu ww.
art. 15 ust. 2 ustawy, prowadzoną przez Zainteresowanego, czy z
działalnością inną niż działalność gospodarcza?
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu, o którym mowa w opisie sprawy, przeznaczone będzie na cele związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy prowadzoną przez Uczelnię, jak również z działalnością inna niż działalność gospodarcza. - Jeśli ww. dofinansowanie przeznaczone będzie na
cele związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu ww. art. 15 ust.
2 ustawy, to czy będzie ono miało charakter kosztowy, czy też będzie
miało bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub usług
świadczonych przez Zainteresowanego (pokrywać będzie część ceny lub ją
rekompensować z powodu obniżenia ceny)?
Otrzymane dofinansowanie będzie miało charakter kosztowy. Uczelnia otrzyma środki na realizację konkretnych zadań w projekcie. - Czy uzyskane przez Uczelnię
dofinansowanie na realizację projektu związane będzie z konkretną
dostawą towarów lub świadczeniem usług? Jeśli tak, to należy wskazać
jakich?
Projekt zakłada kompleksowe wsparcie rozwoju Uniwersytetu. Grupy docelowe, jak również rodzaj i cel podjętych działań w projekcie jest zróżnicowany. Zadania 1-9 skierowane są bezpośrednio do studentów i wiążą się ze świadczeniem usług edukacyjnych:- certyfikowane szkolenia dla studentów: ECDL Standard i Advanced,
- wykłady ekspertów zewnętrznych stanowiące wsparcie procesu dydaktycznego przez praktyków z doświadczeniem,
- warsztaty komunikacyjno-analityczne i językowe dla studentów,
- dodatkowe zajęcia, podczas których studenci będą zespołowo przygotowywać rozwiązania w formie Projektowej,
- wizyty studyjne u pracodawców,
- realizacja płatnych staży dla studentów.
W przypadku zadań 10-17 mamy już tylko do czynienia z dofinansowaniem konkretnych wydatków. Uczelnia wykorzysta otrzymane środki na:- przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych,
- umiędzynarodowienie serwisu internetowego uczelni (w tym przetłumaczenie platform internetowych Uczelni),
- realizację krajowych i zagranicznych staży dla młodych pracowników dydaktycznych mających na celu zdobycie kompetencji, które będą wykorzystywane w ramach prowadzonych zajęć ze studentami,
- realizację szkoleń, warsztatów, studiów podyplomowych dla kadry zarządzającej, kierowniczej, pracowników administracyjnych mających na celu poprawę jakości pracy oraz sposobu zarządzania Uczelnią.
- Czy ww. dofinansowanie przeznaczone będzie na
realizację zadań wskazanych w art. 94 ust. 1 ww. ustawy Prawo o
szkolnictwie wyższym?
Stosownie do zapisu art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, z budżetu państwa uczelnia publiczna otrzymuje dofinansowanie na zadania związane z:- kształceniem studentów studiów stacjonarnych,
- kształceniem uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich,
- kształceniem kadr naukowych,
- utrzymaniem uczelni, w tym remonty.
Działania podjęte w ramach zadań 1-9 dotyczą bezpośrednio procesu kształcenia studentów.
Zadanie 10 natomiast związane jest z kształceniem kadr naukowych. Jego celem jest podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych poprzez staże dydaktyczne na uczelniach krajowych i zagranicznych.
Zadania 11-17 dotyczą procesów restrukturyzacyjnych Uczelni. Wsparciem w ramach tych zadań zostanie objęta kadra zarządzająca, kierownicza, administracyjna. Szkolenia, warsztaty, studia podyplomowe mają na celu poprawę wyników pracy kadry menedżerskiej i kierowanych przez nią zespołów, co w rezultacie przełoży się na większą skuteczność zarządzania uczelnią i wzrost efektywności ekonomicznej. W naszej ocenie, w odniesieniu do tej grupy zadań, można zatem mówić o realizacji zadań związanych z utrzymaniem Uczelni. - Czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na
realizację projektu przeznaczone będzie na zadania związane z
bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art.
173 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie
określonym w art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w
ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. 94 ust. 2 tej
ustawy?
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie przeznaczone na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art. 173 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie określonym art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. 94 ust. 2 tej ustawy. - Czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na
realizację projektu przeznaczone będzie na stypendia naukowe dla
doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów, inne niż
określone w pytaniu nr 14?
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie przeznaczone na stypendia naukowe dla doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów.
W projekcie będą jedynie wypłacane (w ramach zadania 10) stypendia na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania dla nauczycieli akademickich korzystających ze staży zagranicznych.
W zależności od ostatecznego kraju docelowego, będzie zastosowana właściwa stawka dzienna stypendium wynikająca z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Ponadto, realizowane w ramach zadania 9 staże dla studentów będą płatne stawka 18,50 zł za godzinę zadania stażowego. - Czy uzyskane
przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu będzie
przeznaczone na badania naukowe, prace rozwojowe i inne zlecone
zadania, które nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej w
rozumieniu ustawy o VAT?
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu będzie przeznaczone na badania naukowe, prace rozwojowe i inne zlecone zadania, które nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. - Czy
uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu stanowić
będzie środki na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów
przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia
2010 r. o zasadach finansowania nauki oraz inne dotacje lub środki o
podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez uczelnię w danym
roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań,
których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej?
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie stanowić środków na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej. - Czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na
realizację projektu będzie przeznaczone na stypendia dla uczestników
studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub
prac rozwojowych?
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie przeznaczone na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych i prac rozwojowych. - W przypadku, gdy uzyskane przez
Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu stanowić będzie środki,
o których mowa w powyżej zadanych pytaniach od nr 13 do nr 18 należy
wskazać, czy wynikają one ze sprawozdania z wykonania planu
rzeczowo-finansowego Uczelni?
Środki otrzymane na realizację projektu zostaną uwzględnione w sprawozdaniu z wykonania planu rzeczowo-finansowego Uczelni w ramach przychodów z działalności dydaktycznej.
Działalność dydaktyczna środki pochodzące ze źródeł zagranicznych oraz współfinansowanie krajowe. - Czy uzyskane
przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu zostanie
przekazane do innych podmiotów?
Uczelnia nie będzie przekazywała do innych podmiotów uzyskanego dofinansowania na realizację projektu nie jest to projekt realizowany w partnerstwie.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
Czy w związku z realizacją przedmiotowego Projektu Uczelni będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 2a oraz art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.), w odniesieniu do wszystkich bądź niektórych zadań w Projekcie?
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 1
Główna zasada dotycząca odliczania podatku naliczonego została zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Stosownie do treści tego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, podstawową przesłanką warunkującą prawo do odliczenia podatku od nabywanych towarów i usług jest zatem związek z prowadzoną przez podatnika opodatkowaną działalnością gospodarczą. Warto podkreślić, że związek ten może mieć charakter bezpośredni (gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy) lub pośredni (wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, a tym samym pośrednio z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym). Równocześnie ustawodawca wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.
Adresatami zadań 1-9 są bezpośrednio studenci. W ramach tych zadań zostaną opracowane trzy nowe programy kształcenia, odbędzie się cykl szkoleń, warsztatów i zadań projektowych zrealizowanych przez studentów przy udziale pracodawców, trzy edycje płatnych staży dla studentów. Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit b) usługi świadczone przez uczelnie w zakresie kształcenia na poziomie wyższym oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane zwolnione są z opodatkowania. Z uwagi jednak na fakt, iż studenci objęci wsparciem w ramach projektu nie wnoszą z tego tytułu żadnych opłat, świadczenia na ich rzecz stanowią działalność niepodlegającą opodatkowaniu. W związku z powyższym, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia, o której mowa w art. 86 ust.1 ustawy o VAT, Wnioskodawca uważa, że Uczelnia nie będzie miała możliwości odzyskiwania kwoty podatku naliczonego przy realizacji zadań 1-9.
Zadanie 10, w ramach którego przewidziano realizację krajowych i zagranicznych staży dla kadry akademickiej, przełoży się na podniesienie ich kompetencji dydaktycznych. Działania te są pośrednio związane z działalnością edukacyjną Uczelnia, zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Uniwersytet nie będzie miał możliwości odzyskiwania kwoty podatku naliczonego przy realizacji tego zadania.
Zadania 11-17, jak zaznaczono w opisie projektu, dotyczą działań restrukturyzacyjnych oraz umiędzynarodowienia serwisu internetowego Uczelni. Szeroki wachlarz szkoleń i warsztatów oraz studia podyplomowe, które mają być zorganizowane w tej grupie zadań, ma na celu podniesienie kompetencji kadry administracyjnej oraz poprawę jakości zarządzania oraz wzrost efektywności ekonomicznej. Podjęte działania będą dotyczyły zatem całokształtu działalności Uczelni, w której można wyodrębnić czynności niepodlegające opodatkowaniu, opodatkowane oraz zwolnione z opodatkowania. W myśl obowiązujących przepisów o VAT podatnik obowiązany jest do bezpośredniego przyporządkowania zakupów i związanych z nimi kwot podatku naliczonego do czynności dających prawo do odliczenia. W przypadku podatników wykonujących działalność mieszaną pojawiają się jednak zakupy towarów i usług, w przypadku których bezpośrednia alokacja podatku VAT nie jest możliwa. Zdaniem Wnioskodawcy, z taką sytuacją mamy do czynienia w odniesieniu do działań przewidzianych do realizacji w ramach zadań 11-17. W świetle powyższego w odniesieniu do podatku VAT związanego z zakupami w ramach zadań 11- 17 Uczelnia powinna odwołać się do przepisów ustawy regulujących zasady proporcjonalnego odliczania podatku naliczonego.
W ocenie Wnioskodawcy, wyliczenie kwoty podatku do odliczenia powinno przebiegać dwuetapowo. W pierwszej kolejności zastosowanie znajdzie zapis art. 86 ust. 2a ustawy, w myśl którego, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej sposobem określenia proporcji. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności I dokonywanych przez niego nabyć. Z uwagi na fakt, iż Uniwersytet jest uczelnią publiczną, w zakresie sposobu określenia proporcji zastosowanie znajdzie wzór przedstawiony w § 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. Zastosowanie prewspółczynnika obliczonego zgodnie z zasadami zawartymi w powołanym rozporządzeniu umożliwi Uczelni obliczenie kwoty podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą. W kolejnym etapie, z uwagi na wykonywanie w ramach działalności gospodarczej również czynności zwolnionych od VAT, Uniwersytet powinien rozliczyć podatek naliczony współczynnikiem, obliczonym zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ust. 2 i następne ustawy o VAT.
Ad. 2
Ustawodawca w art. 88 ustawy o VAT wskazał negatywne przesłanki, których zaistnienie, pomimo spełnienia warunku określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, wyklucza prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Ustawa wprowadza ograniczenia w zakresie prawa do odliczenia w odniesieniu do niektórych wydatków. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit b) ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usług gastronomicznych. W obowiązującej dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z roku 2008 w dziale 56 Usługi związane z wyżywieniem, pod symbolem PKWiU 56.21 zostały sklasyfikowane Usługi przygotowania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering), a pod symbolem 56.29 mieszczą się Pozostałe usługi gastronomiczne. Posiłkując się wykładnią językową pojęcia usługi gastronomicznej i cateringowej możliwe jest określenie podstawowej różnicy między tymi dwoma kategoriami. Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, tj. w restauracji lub w innym lokalu. Z kolei catering oznacza dostarczenie przygotowanych posiłków w miejsce wskazane przez zamawiającego. Definicję usług cateringowych odnajdziemy również w Rozporządzeniu Wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze dyrektywy 2005/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Stosownie do zapisu z art. 6 ust. 1 tego rozporządzenia, usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczone do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy.
W świetle powyższego, Wnioskodawca uważa, że w przypadku zakupu w ramach zadań 12-14, 17 usług związanych z wyżywieniem w formie usług gastronomicznych (określanych w powołanym wyżej Rozporządzeniu jako usługi restauracyjne), które wyróżniają się tym, że posiłki spożywane są w miejscu, w którym są przyrządzane (restauracja lub inny lokal), zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, Uniwersytet nie będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego. Powyższe ograniczenie, zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie miało zastosowania w przypadku zakupu usług cateringowych, rozumianych jako przygotowanie i dostarczenie żywności we wskazane przez zamawiającego miejsce (miejsce, w którym będzie odbywało się dane szkolenie, czy warsztat). W odniesieniu do prawa do odliczenia w tytułu nieodpłatnie wydawanych posiłków pracownikom, należy przeanalizować, czy w danym przypadku nie mamy do czynienia z zaspokojeniem ich prywatnych potrzeb. Biorąc pod uwagę, że pracownicy Uczelni będą mogli skorzystać z nieodpłatnych posiłków w trakcie szkoleń czy warsztatów mających na celu podniesienie ich kompetencji, nie może być mowy o zaspokajaniu potrzeb osobistych. Powyższe prowadzi do konkluzji, że w przypadku usług cateringowych Uczelnia będzie miała częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego z zastosowaniem prewskaźnika w oparciu o zapisy art. 86 ust. 2a oraz proporcji wynikającej z art. 90 ust. 2 i następne ustawy o VAT.
Ad. 3
Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Z treści powołanego zapisu ustawy wynika, że podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą lub świadczeniem usług. Mając powyższe na uwadze należy uznać, że dofinansowania ogólne, przeznaczone na pokrycie kosztów działalności czy też kosztów realizacji konkretnego zadania, nie zwiększają podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlegającą opodatkowaniu. Zdaniem Wnioskodawcy, z taką sytuacją mamy do czynienia w odniesieniu do przedmiotowego projektu. Dotacja przyznana Uczelni na realizację projektu ma charakter wyłącznie kosztowy, stanowiący jedynie zwrot ściśle określonych kosztów, które zostaną poniesione przez Uczelnię w trakcie jego realizacji. Realizacja przedmiotowego projektu nie jest związana bezpośrednio z czynnościami opodatkowanymi. Usługi przewidziane w ramach projektu są świadczone nieodpłatnie. W oparciu o przedstawiony stan sprawy należy stwierdzić, że otrzymana dotacja na realizację projektu nie będzie stanowiła obrotu w rozumieniu art. 29a ust.1 ustawy o VAT i tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Ad. 4
Stosownie do zapisu § 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, w odniesieniu do uczelni publicznej, jako sposób określenia proporcji uznaje się sposób ustalony według wzoru:
X=Ax100/A+F
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- F sumę wykorzystanych przez uczelnię publiczną
środków obejmującą:
- dotacje oraz inne środki o podobnym
charakterze przeznaczone w danym roku przez tę uczelnię na realizację
zadań wskazanych w art. 94 ust 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o
szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572, z późn. zm.), z
wyłączeniem dotacji przeznaczonych na:
- zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie określonym w art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. S4 ust 2tej ustawy.
- specjalne stypendia naukowe dla doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów, inne niż określone w lit a
- środki na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015 r., poz. 249-1268) oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez tę uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej, z wyłączeniem dotacji przeznaczonych na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych wynikające ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego uczelni.
- dotacje oraz inne środki o podobnym
charakterze przeznaczone w danym roku przez tę uczelnię na realizację
zadań wskazanych w art. 94 ust 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o
szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572, z późn. zm.), z
wyłączeniem dotacji przeznaczonych na:
Zgodnie z art. 94 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, z budżetu państwa uczelnia publiczna otrzymuje dotacje na zadania związane z:
- kształceniem studentów studiów stacjonarnych,
- kształceniem uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich,
- kształceniem kadr naukowych,
- utrzymaniem uczelni, w tym remonty.
Analiza przedstawionego opisu sprawy, w ocenie Wnioskodawcy, prowadzi do wniosku, że zakres działań objętych projektem wpisuje się w realizację zadań, o których mowa w powołanym powyżej art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
- zadania 1-9 dotyczą bezpośrednio procesu kształcenia studentów,
- zadanie 10 ma na celu kształcenie kadr naukowych,
- zadania 11-17, które dotyczą procesów restrukturyzacyjnych uczelni, a poprzez szereg szkoleń, warsztatów oraz studia podyplomowe mają na celu poprawę jakości zarządzania i wzrost efektywności ekonomicznej, związane są z utrzymaniem uczelni.
Tym samym, w świetle obowiązujących przepisów, Wnioskodawca uważa, że wykorzystana w danym roku dotacja na realizację projektu, wynikająca ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego uczelni, powinna być uwzględniania przy określaniu zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej przez Uczelnię na podstawie wzoru wskazanego w § 6 powołanego Rozporządzenia w ramach symbolu F.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:
- prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 1-10 jest prawidłowe;
- prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 11-17 jest nieprawidłowe;
- prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług wyżywienia w ramach zadań 12-14 oraz 17 jest nieprawidłowe;
- ustalenia, czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu pt. () podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe;
- wskazania, czy wykorzystaną w danym roku dotację na realizację projektu należy uwzględnić we wzorze wskazanym w § 6 (symbol F) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników jest prawidłowe.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
- nabycia towarów i usług,
- dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Reguła powyższa wyłącza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków ponoszonych w związku z nabyciem usług noclegowych oraz gastronomicznych, za wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Należy wskazać, że wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 86 ust. 2a-2h ustawy.
Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej sposobem określenia proporcji. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
W myśl art. 86 ust. 2b ustawy, sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, jeżeli:
- zapewnia dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz
- obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.
Przy wyborze sposobu określenia proporcji można wykorzystać w szczególności następujące dane (art. 86 ust. 2c ustawy):
- średnioroczną liczbę osób wykonujących wyłącznie prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie osób wykonujących prace w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością;
- średnioroczną liczbę godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą i poza tą działalnością;
- roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza;
- średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza tą działalnością.
Przepis art. 86 ust. 2d ustawy stanowi, że w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, przyjmuje się dane za poprzedni rok podatkowy.
Z kolei z art. 86 ust. 2e ustawy wynika, że podatnik rozpoczynający w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej i działalności innej niż działalność gospodarcza, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, przyjmuje dane wyliczone szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.
Przepis ust. 2e stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć dane za poprzedni rok podatkowy byłyby niereprezentatywne (art. 86 ust. 2f ustawy).
Stosownie do art. 86 ust. 2g ustawy, proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a i 10 stosuje się odpowiednio.
W przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22, uzna, że wskazany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 22 sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji art. 86 ust. 2h ustawy.
Z art. 86 ust. 22 ustawy wynika, że minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić w przypadku niektórych podatników sposób określenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć oraz wskazać dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem tego sposobu określenia proporcji, uwzględniając specyfikę prowadzenia działalności przez niektórych podatników i uwarunkowania obrotu gospodarczego.
Wskazać należy, że z dniem 1 stycznia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. z 2015 r., poz. 2193), zwane dalej rozporządzeniem. Należy zauważyć, że wśród wymienionych w rozporządzeniu podmiotów Minister Finansów wskazał również uczelnie publiczne i instytuty badawcze.
Zgodnie z § 6 rozporządzenia, w przypadku uczelni publicznej, jako sposób określenia proporcji uznaje się sposób ustalony według wzoru:
X=Ax100/A+F
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- X proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,
- A roczny obrót z działalności gospodarczej uczelni publicznej,
- F sumę
wykorzystanych przez uczelnię publiczną środków obejmującą:
- dotacje oraz inne środki o podobnym charakterze przeznaczone w
danym roku przez tę uczelnię na realizację zadań wskazanych w art. 94
ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.
U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.), z wyłączeniem dotacji
przeznaczonych na:
- zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie określonym w art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. 94 ust. 2 tej ustawy,
- specjalne stypendia naukowe dla doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów, inne niż określone w lit. a,
- środki na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez tę uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej, z wyłączeniem dotacji przeznaczonych na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych
- dotacje oraz inne środki o podobnym charakterze przeznaczone w
danym roku przez tę uczelnię na realizację zadań wskazanych w art. 94
ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.
U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.), z wyłączeniem dotacji
przeznaczonych na:
wynikające ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego uczelni.
Stosownie do § 8 rozporządzenia, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w § 3-7, mogą być przyjęte dane za rok podatkowy poprzedzający poprzedni rok podatkowy.
Powołany wyżej art. 86 ust. 2a ustawy wprost określa, co stanowi kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych.
Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 i ust. 3 ustawy. W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania podatkiem VAT. Towarzyszą one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą. Za czynności zrównane z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej uznaje się także nieodpłatną dostawę towarów lub nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste, w przypadkach o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2a ustawy. Uzasadnia to fakt, że chociaż czynności te z definicji nie mają związku z działalnością gospodarczą, w przypadkach określonych w tych przepisach następuje obowiązek naliczenia VAT. Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 i ust. 3 ustawy (przykładowo działalność podmiotu w charakterze organu władzy czy nieodpłatną działalność statutową).
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają w sposób techniczno-prawny regulacje zawarte w art. 90 ustawy.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to na mocy art. 90 ust. 2 ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w cyt. wyżej ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
W świetle art. 90 ust. 5 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.
Ponadto, zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu z tytułu transakcji dotyczących:
- pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych;
- usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Przy ustalaniu proporcji zgodnie z ust. 2-6 do obrotu nie wlicza się kwoty podatku (art. 90 ust. 9a ustawy).
Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
- przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
- nie przekroczyła 2% podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Zauważyć przy tym należy, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Warunek zachowania związku zakupów z działalnością opodatkowaną, jest również akcentowany w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W orzeczeniu z dnia 6 kwietnia 1995 r. (w sprawie C-4/94, BLP Group plc v. Commissioners of Customs & Excise) TSUE stwierdził, że powstanie prawa do odliczenia podatku jest uzależnione od bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcjami opodatkowanymi (ang. direct and immediate link with the taxable transactions).
W kontekście powyższego, odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego, należy przywołać art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym, jeżeli towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika.
Należy zauważyć, że z ugruntowanego orzecznictwa TSUE wynika, że aby podmiot miał prawo do odliczenia VAT, musi on być podatnikiem w rozumieniu przepisów dyrektywy, a po drugie towary i usługi powinny być używane do celów transakcji podlegających opodatkowaniu (zob. np. wyrok z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-137/02, pkt 24).
W analizowanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności dotyczą ustalenia, czy w związku z realizacją przedmiotowego Projektu Uczelni będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 2a oraz art. 90 ust. 2 ustawy, w odniesieniu do wszystkich bądź niektórych zadań w Projekcie.
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r., poz. 2183, z późn. zm.), uczelnia ma w szczególności prawo do:
- prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych oraz określania ich kierunków;
- współpracy z innymi jednostkami akademickimi i naukowymi, w tym zagranicznymi, w realizacji badań naukowych i prac rozwojowych, na podstawie porozumień w celu pozyskiwania funduszy z realizacji badań, w tym z ich komercjalizacji oraz wspierania mobilności naukowców;
- wspierania badań naukowych prowadzonych przez młodych naukowców, w szczególności przez przeprowadzanie konkursów finansowanych ze środków, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455 i Nr 185, poz. 1092);
- prowadzenia kształcenia na studiach pierwszego stopnia,
studiach drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich i
studiach doktoranckich zgodnie z przysługującymi jej uprawnieniami, w
tym:
- ustalania warunków przyjęcia na studia, w tym liczby miejsc na kierunkach i formach studiów, z wyjątkiem studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, w zakresie w jakim mają do nich zastosowanie przepisy wydane na podstawie art. 8 ust. 9,
- ustalania programów kształcenia uwzględniających efekty kształcenia zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, zwanymi dalej Krajowymi Ramami Kwalifikacji, dla obszarów kształcenia określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2;
- prowadzenia studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń;
- wydawania dyplomów ukończenia studiów potwierdzających uzyskanie tytułu zawodowego, świadectw ukończenia studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń;
- potwierdzania efektów uczenia się na zasadach określonych w ustawie.
Stosownie do art. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo od działalności, o której mowa w art. 13 i art. 14, w zakresie i formach określonych w statucie, w szczególności w formie spółek kapitałowych.
Zgodnie z art. 13 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, podstawowymi zadaniami uczelni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 są:
- kształcenie studentów w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej;
- wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
- prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług badawczych oraz transfer technologii do gospodarki;
- kształcenie i promowanie kadr naukowych;
- upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
- prowadzenie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez całe życie;
- stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
- działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych;
- stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału
w:
- procesie kształcenia,
- badaniach naukowych.
Władze publiczne, na zasadach określonych w ustawie, zapewniają uczelniom publicznym środki finansowe niezbędne do wykonania ich zadań oraz udzielają pomocy uczelniom niepublicznym w zakresie i formach określonych w ustawie (art. 15 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym).
Natomiast zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, działalność uczelni publicznej jest finansowana z dotacji z budżetu państwa na zadania ustawowo określone oraz może być finansowana z przychodów własnych.
Należy wskazać na przepis art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którym z budżetu państwa uczelnia publiczna otrzymuje dotacje na zadania związane z:
- kształceniem studentów studiów stacjonarnych,
- kształceniem uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich,
- kształceniem kadr naukowych,
- utrzymaniem uczelni, w tym na remonty.
W myśl art. 94 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnia może otrzymywać inne środki finansowe z budżetu państwa oraz z budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, przy czym z budżetów tych jednostek i ich związków może otrzymywać także dotacje celowe na zadania, o których mowa w ust. 1, jeżeli dotowane zadanie jest związane z zadaniami własnymi jednostek samorządu terytorialnego.
Ponadto w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r., poz. 87), wskazano, że użyte w ustawie określenie działalność statutowa oznacza realizację określonych w statucie jednostki naukowej zadań związanych z prowadzonymi przez nią w sposób ciągły badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi.
Stosownie do art. 5 pkt 4 ww. ustawy, środki finansowe na naukę przeznacza się na działalność statutową.
Wobec powyższego należy wskazać, że uczelnie publiczne w głównym nurcie swojej działalności nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Usługi będące przedmiotem działalności uczelni narzucone przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które są finansowane z budżetu państwa należy kwalifikować jako zadanie publiczne czy też swoistą misję społeczną. Jest to bowiem realizacja zadania, o którym mowa w art. 70 Konstytucji, co prowadzi do uznania, że bezpłatne świadczenie usług edukacyjnych w szkołach publicznych stanowi działalność służącą realizacji konstytucyjnych zadań państwa.
Tym samym zadania realizowane przez Wnioskodawcę, wskazane w art. 94 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, finansowane z dotacji lub innych dopłat o podobnych charakterze nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Odnosząc się więc do wątpliwości Wnioskodawcy powtórzyć należy, że zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Natomiast przepis art. 86 ust. 2a ustawy ma zastosowanie w sytuacji, gdy przypisanie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza nie jest możliwe w całości do działalności gospodarczej podatnika.
Zaznaczenia wymaga, że ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji zamiaru wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dany podmiot ma osiągnąć dokonując tych czynności.
Zatem dla określenia, czy Wnioskodawcy przysługuje chociaż w części prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki w ramach realizacji projektu, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez Uczelnię działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Wskazać należy, że fakt istnienia bezpośredniego związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku jest również akcentowany w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W orzeczeniu z dnia 6 kwietnia 1995 r. (w sprawie C-4/94, BLP Group plc v. Commissioners of Customs & Excise) TSUE stwierdził, że powstanie prawa do odliczenia podatku jest uzależnione od bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcjami opodatkowanymi (ang. direct and immediate link with the taxable transactions). Także w wyroku z dnia 8 czerwca 2000 r. (w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank plc) TSUE nie miał wątpliwości, że artykuł 2 Pierwszej Dyrektywy i artykuł 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. Ponadto Trybunał w wyroku z dnia 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 Securenta przesądził, że w sytuacji gdy podatnik wykonuje działalność gospodarczą i działalność niemającą charakteru gospodarczego, prawo do odliczenia z tytułu ewentualnych wydatków jest dopuszczalne jedynie w zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika.
W orzeczeniu z dnia 27 września 2001 r. w sprawie CIBO Participations S.A. (C-16/00) Trybunał doszedł do wniosku, że aby możliwe było odliczenie VAT naliczonego, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy wydatkiem a sprzedażą opodatkowaną VAT, co oznacza, że wydatek musi stanowić element kosztowy sprzedaży opodatkowanej. Niemniej TSUE stwierdził, że wydatki na doradztwo związane z procesem przejmowania spółek zależnych przez CIBO stanowią koszty ogólne, mające związek z działalnością opodatkowaną tej spółki.
W świetle powyższego orzecznictwa TSUE należy stwierdzić, że kierując się wykładnią dokonywaną w zgodzie z zasadami VI Dyrektywy (od 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE), na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy, podobnie jak i art. 17(2)(3) i (5) VI Dyrektywy (art. 167 i nast. Dyrektywy 2006/112/WE) należy przyjąć co do zasady że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną. Wydatki te powinny stanowić część składową kosztów świadczenia, uwzględnioną w cenie. Jednak brak takiej konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług, a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika, pozostając w ten sposób w pośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą, prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.
W odniesieniu do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem towarów i usług w związku z realizacją Projektu, tut. Organ wskazuje co następuje.
Jak wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy działania zaplanowane w Projekcie w obrębie zadań 1-9 skierowane są do studentów, a ich celem jest dostosowanie oferty dydaktycznej do oczekiwań rynku pracy, a także wzrost umiędzynarodowienia procesu dydaktycznego. Ponadto działania podjęte w ramach tej grupy zadań 1-9 wpisują się bezpośrednio w realizację misji Uczelni, wskazanej w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym kształcenie studentów w celu zdobywania uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej, czyli działalność edukacyjna zwolniona z opodatkowania. Studenci objęci wsparciem nie będą jednak z tego tytułu wnosili żadnych płatności usługi w ramach projektu są świadczone nieodpłatnie. Jak również wskazał Zainteresowany działania podjęte w ramach grupy zadań 1-9, skierowane bezpośrednio do studentów, będą stanowiły działalność niepodlegającą opodatkowaniu, która nie jest regulowana przepisami o VAT.
Następnie Wnioskodawca wskazał, że celem zadania 10 realizowanego w ramach Projektu jest podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych poprzez staże dydaktyczne na uczelniach krajowych i zagranicznych w celu doskonalenia procesu dydaktycznego podnoszącego jakość kształcenia studentów. W budżecie Projektu przewidziano, że w związku z realizacją zadania 10, zostaną poniesione koszty diet, noclegów, podróży. W przypadku staży zagranicznych wypłacone zostaną stypendia na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania. Ponadto, czynności podjęte w ramach zadania 10 związane są z działalnością dydaktyczną Uczelni, a więc pośrednio mają związek z działalnością zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu.
Zatem biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że w przypadku nabycia towarów i usług związanych z realizacją ww. Projektu w odniesieniu do zadań 1-10, które jak wynika z opisu sprawy nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności opodatkowanej podatkiem VAT, Uczelni nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 2a oraz art. 90 ust. 2 ustawy.
W związku z powyższym oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 1-10 należało uznać je za prawidłowe.
Ponadto z opisu sprawy wynika, że w ramach działalności statutowej Uczelnia w okresie od 1 października 2018 r. do 30 września 2022 r. będzie realizowała projekt pt. ().
Realizowane w ramach Projektu działania podjęte w grupie zadań 11-17 dotyczącą planowanych działań restrukturyzacyjnych Uczelni, umiędzynarodowienia serwisu internetowego Uczelni, obejmują szereg szkoleń, warsztatów dla kadry zarządczej, kierowniczej oraz pracowników administracyjnych Uniwersytetu. Ponadto w odniesieniu do zadań 11-17 Wnioskodawca wskazał, że ich realizacja związana będzie z prowadzoną działalnością gospodarczą Uczelni w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, jak również z celami innymi niż działalność gospodarcza. Ponadto Uczelnia poinformowała, że wydatki związane z realizacją zadań 11-17 będą miały pośredni związek z całokształtem działalności Uczelni: działalnością zwolnioną, opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu.
Realizacja każdego z zadań 11-17 będzie oddziaływała na całokształt działalności Uczelni. Ponoszone wydatki w grupie zadań 11-17 wiążą się z ogółem funkcjonowania Uniwersytetu. W ramach zadań wykonywanych przez Uczelnię można wyróżnić te, które stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (działalność opodatkowana i zwolniona od VAT) oraz te, które nie podlegają pod reżim przepisów o VAT. Działalność Uczelni niepodlegająca opodatkowaniu to przede wszystkim finansowane ze środków budżetu państwa kształcenie studentów na nieodpłatnych studiach stacjonarnych, czy też prowadzenie prac rozwojowych i badań służących rozwojowi nauki. Główną grupę czynności zwolnionych od VAT stanowią świadczone przez Uczelnię odpłatne usługi edukacyjne, np.: kształcenie na płatnych, niestacjonarnych formach studiów, kształcenie na studiach podyplomowych. Z kolei wśród czynności opodatkowanych można wyróżnić m.in.: usługi najmu pomieszczeń, działania promocyjno-reklamowe na rzecz sponsorów, sprzedaż wydawnictw, wykonywanie na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenie usług noclegowych.
Jak wskazał Wnioskodawca otrzymane dofinansowanie na realizację Projektu dotyczy realizacji zadań, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Zadanie 10 związane jest z kształceniem kadr naukowych. Jego celem jest podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych poprzez staże dydaktyczne na uczelniach krajowych i zagranicznych. Zadania 11-17 dotyczą procesów restrukturyzacyjnych Uczelni. Wsparciem w ramach tych zadań zostanie objęta kadra zarządzająca, kierownicza, administracyjna. Szkolenia, warsztaty, studia podyplomowe mają na celu poprawę wyników pracy kadry menedżerskiej i kierowanych przez nią zespołów, co w rezultacie przełoży się na większą skuteczność zarządzania Uczelnią i wzrost efektywności ekonomicznej. W odniesieniu do tej grupy zadań, można zatem mówić o realizacji zadań związanych z utrzymaniem Uczelni.
W tym miejscu wskazać należy, że zadania realizowane przez Wnioskodawcę, wskazane w art. 94 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, finansowane z dotacji lub innych dopłat o podobnych charakterze nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W analizowanej sprawie Uczelnia realizując zadania 11-17 w ww. Projekcie wykonuje przede wszystkim zadania statutowe nałożone na nią ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, bowiem jak wskazał Wnioskodawca realizacja zadania nie jest uwarunkowana prowadzeniem przez Uczelnię działalności opodatkowanej. W opisie sprawy wskazano również, że wykonywanie działalności opodatkowanej nie jest konieczne do podjęcia działań zaplanowanych w ramach zadań 11-17.
Co prawda, w analizowanej sprawie, Uczelnia wskazał, że przedstawiona charakterystyka działań podjętych w ramach zadań 11-17, w ocenie Wnioskodawcy, prowadzi do konkluzji, że zadania te wiążą się z całokształtem działalności Uczelni, w której, jak wskazano na wstępie, można wyodrębnić czynności niepodlegające opodatkowaniu, opodatkowane oraz zwolnione z opodatkowania, jednak Wnioskodawca nie przedstawił wprost żadnego uzasadnienia w jaki sposób realizacja zadań o nr 11-17 przyczyni się do osiągania przez Uczelnie obrotu opodatkowanego podatkiem VAT z tytułu działalności wskazanej w opisie sprawy, tj. m.in. z tytułu usług najmu pomieszczeń, działań promocyjno-reklamowych na rzecz sponsorów, sprzedaży wydawnictw, wykonywania na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenia usług noclegowych, wskazując wyłącznie na ich pośredni związek z całokształtem działalności Uczelni. W związku z czym wskazać należy, że powyższe ogólnikowe stwierdzenie przez opisie każdego z zadań 11-17 nie może przesądzać o kwalifikacji poniesionych wydatków (tj. koszty noclegów, wyżywienia, przejazdów, wynagrodzenia prelegentów, koszty wynagrodzeń, opłaty za studia, cateringu) do czynności, które dawałyby prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż w rozpatrywanej sprawie związek ten jest zbyt nieuchwytny, mało konkretny w porównaniu do wyraźnego i jednoznacznego związku tych wydatków z działalnością statutową Uczelni. Zatem, w rozpatrywanej sprawie podatek naliczony od wydatków poniesionych na realizacje w Projekcie zadania 11-17 nie będzie ściśle związany z czynnościami opodatkowanymi, a wręcz przeciwnie związany będzie z realizacją czynności wykonywanych w ramach realizacji przez Wnioskodawcę zadań statutowych nałożonych na Uczelnię ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym.
W ocenie tut. Organu w odniesieniu do wydatków związanych z zadaniami 11-17 realizowanymi w ramach Projektu, brak jest związku przyczynowo-skutkowego, także o charakterze pośrednim pomiędzy uzyskaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT z tytułu działalności m.in. z tytułu usług najmu pomieszczeń, działań promocyjno-reklamowych na rzecz sponsorów, sprzedaży wydawnictw, wykonywania na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenia usług noclegowych, a realizacją zadań 11-17 polegających m.in. na uruchomieniu sekcji w języku angielskim na stronie www dedykowanych dla pracowników i studentów zagranicznych, czy przeprowadzaniu szkoleń dla kadry.
O ile nie można wykluczyć, że wspomniane zakupy towarów i usług mogą przyczyniać się do uzyskania sprzedaży opodatkowanej, tym niemniej jednak, związek ten nie jest dostrzegalny i bezsporny. Natomiast tylko bezsporny związek nabywanych towarów i usług związanych z zadaniami 11-17 realizowanymi w ramach Projektu na wystąpienie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT miałby wpływ na zrealizowanie przez Uczelnię prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ww. wydatki.
Należy bowiem zauważyć, że w szerokim ujęciu każdy wydatek ma wpływ na działalność Uczelni. W takim ujęciu każdy wydatek mógłby więc pośrednio podlegać odliczeniu. Jeżeli jednak określone wydatki mają bezpośredni związek z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, to ewentualne doszukiwanie się pośredniego wpływu tych czynności na działalność opodatkowaną nie może prowadzić do zmiany ich kwalifikacji z punktu widzenia możliwości zastosowania odliczenia. Taki związek jest bowiem zbyt nieuchwytny, mało konkretny w porównaniu do wyraźnego i jednoznacznego związku tych wydatków z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem nie każdy zaistniały rodzaj powiązania o charakterze pośrednim daje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zatem biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że w przypadku nabycia towarów i usług związanych z realizacją ww. Projektu w odniesieniu do zadań 11-17, Uczelni nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 2a oraz art. 90 ust. 2 ustawy.
Podsumowując, że w przypadku nabycia towarów i usług związanych z realizacją Projektu w odniesieniu do zadań 11-17, Uczelni nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 2a oraz art. 90 ust. 2 ustawy.
W związku z powyższym oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. () w odniesieniu do zadań 11-17 należało uznać je za nieprawidłowe.
Następnie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy Uczelni będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług wyżywienia w ramach zadań 12-14 oraz 17.
Zaznacza się, że powyżej stwierdzono, iż w przypadku nabycia towarów i usług związanych z realizacją Projektu w odniesieniu do zadań 11-17, Uczelni nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 2a oraz art. 90 ust. 2 ustawy.
Biorąc zatem pod uwagę powyższe rozstrzygnięcie wskazać należy, że Uczelni nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług wyżywienia w ramach realizacji zadań 12-14 oraz 17 w Projekcie.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należało uznać na nieprawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w rozpatrywanej sprawie jest również wskazanie, czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu podlega opodatkowaniu VAT.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.
Na mocy art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Z powyższego wynika, że art. 29a ust. 1 ustawy odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę, obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez sprzedawcę z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.
Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy. Stosownie do tego przepisu, podstawa opodatkowania obejmuje:
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Na podstawie art. 29a ust. 7 ustawy, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:
- stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
- udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
- otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady podstawa opodatkowania obejmuje wszystko co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Z treści powołanych wyżej przepisów wynika więc, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie kosztów działalności (czy też kosztów realizacji konkretnego zadania) nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Przepis art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje (dotacje) bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Ważnym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy jest wyjaśnienie pojęcia dotacji i subwencji bezpośrednio związanych z ceną.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des products wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencję, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca, musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, że dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT. Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika, a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.
Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę lub świadczeniobiorca otrzymuje je za darmo), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można i należy potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT. Zatem dotacja podlega opodatkowaniu jeżeli ma bezpośredni związek z ceną towaru/usługi świadczonej przez otrzymującego dotację i w takiej sytuacji przyjmuje się, że dotacja ta stanowi składnik tej ceny.
Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Uniwersytet jest publiczną szkołą wyższą działająca na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Uniwersytet, będąc publiczną szkołą wyższą, podlega reżimowi ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i zobowiązany jest do realizacji zadań nałożonych na Uczelnie w tym akcie prawnym.
W ramach działalności statutowej Uczelnia w okresie od 1 października 2018 r. do 30 września 2022 r. będzie realizowała projekt pt. (). W złożonym wniosku o dofinansowanie koszty projektu zostały ujęte w formie budżetu zadaniowego koszty bezpośrednie projektu przedstawione są w podziale na zadania merytoryczne. Dopuszczalne jest dokonywanie przesunięć w budżecie projektu określonym w zatwierdzonym na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wniosku o dofinansowanie projektu w oparciu o zasady określone przez IZ PO w danym PO.
Działania zaplanowane w projekcie w obrębie zadań 1-9 skierowane są do studentów, a ich celem jest dostosowanie oferty dydaktycznej do oczekiwań rynku pracy, a także wzrost umiędzynarodowienia procesu dydaktycznego.
Planuje się, że wsparciem w ramach zadań 1-9 zostanie objętych łącznie 1090 studentów. Działania podjęte w ramach tej grupy zadań wpisują się bezpośrednio w realizację misji Uczelni, wskazanej w art. 13 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym kształcenie studentów w celu zdobywania uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej, czyli działalność edukacyjna zwolniona z opodatkowania. Studenci objęci wsparciem nie będą jednak z tego tytułu wnosili żadnych płatności usługi w ramach projektu są świadczone nieodpłatnie. Tym samym działania podjęte w ramach grupy zadań 1-9, skierowane bezpośrednio do studentów, będą stanowiły działalność niepodlegającą opodatkowaniu, która nie jest regulowana przepisami o VAT.
W budżecie projektu przewidziano, że w związku z realizacją zadania 10, zostaną poniesione koszty diet, noclegów, podróży. W przypadku staży zagranicznych wypłacone zostaną stypendia na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania. Czynności podjęto w ramach zadania 10 związane są z działalnością dydaktyczną Uczelni, a więc pośrednio mają związek z działalnością zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu.
Działania podjęte w ramach projektu w grupie zadań 11-17 dotyczącą planowanych działań restrukturyzacyjnych Uczelni, umiędzynarodowienia serwisu internetowego Uczelni, obejmują szereg szkoleń, warsztatów dla kadry zarządczej, kierowniczej oraz pracowników administracyjnych Uniwersytetu. Wsparciem zostaną objęci:
- rektor, prorektorzy, kanclerz, zastępcy kanclerza (kadra zarządzająca 8 os.),
- dyrektorzy biur (średnia kadra zarządzająca 14 os.),
- kierownicy działów (kadra kierownicza 40 os.),
- pracownicy kadry administracyjnej (200 os.).
Realizowane w ramach zadań 12-14 oraz 17 studia podyplomowe, szkolenia, warsztaty przyczynią się do wzrostu kompetencji pracowników administracyjnych oraz kadry zarządzającej Uczelnią. Działania podjęte w tym zakresie poprawią wyniki pracy kadry menedżerskiej i kierowanych przez nią zespołów, poprawiając jednocześnie jakość realizowanych zadań, co w rezultacie przełoży się na większą skuteczność zarządzania Uczelnią i wzrost efektywności ekonomicznej. Nabyte umiejętności w zakresie przywództwa, liderowania, skutecznej komunikacji oraz nowoczesnego podejścia do zarządzania w otoczeniu krajowym i międzynarodowym umożliwią przekształcenie Uczelni w ośrodek otwarty, elastyczny innowacyjny. Kompleksowy program rozwoju kadry zarządzającej pozwoli przygotować struktury administracyjne Uczelni do adaptacji nowych rozwiązań i zapewnienia właściwego wsparcia władz Uczelni w zakresie planowanych zmian ustrojowych w szkolnictwie wyższym. Podjęte działania mają na celu uporządkowanie struktury organizacyjnej oraz wzrost efektywności i jakości pracy.
Prawidłowo skonstruowany system wynagradzania pracowników oraz przeprowadzenie procesu wartościowania stanowisk (zadanie 15) przyczyni się do wzrostu zaangażowania pracowników, efektywnego systemu wynagradzania i motywowania. Uruchomienie sekcji w języku angielskim dedykowanych dla studentów i pracowników (zadanie 11) poprawi dostęp do informacji, ułatwi proces kształcenia i nawiązywania współpracy, będzie dodatkową promocją Uczelni w środowisku zewnętrznym.
Realizacja każdego z zadań 11-17 będzie oddziaływała na całokształt działalności Uczelni. Ponoszone wydatki w grupie zadań 11-17 wiążą się z ogółem funkcjonowania Uniwersytetu. Działalność Uczelni niepodlegająca opodatkowaniu to przede wszystkim finansowane ze środków budżetu państwa kształcenie studentów na nieodpłatnych studiach stacjonarnych, czy też prowadzenie prac rozwojowych i badań służących rozwojowi nauki. Główną grupę czynności zwolnionych od VAT stanowią świadczone przez Uczelnię odpłatne usługi edukacyjne, np.: kształcenie na płatnych, niestacjonarnych formach studiów, kształcenie na studiach podyplomowych. Z kolei wśród czynności opodatkowanych można wyróżnić m.in.: usługi najmu pomieszczeń, działania promocyjno-reklamowe na rzecz sponsorów, sprzedaż wydawnictw, wykonywanie na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenie usług noclegowych.
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu, o którym mowa w opisie sprawy, przeznaczone będzie na cele związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy prowadzoną przez Uczelnię, jak również z działalnością inną niż działalność gospodarcza.
Wnioskodawca w odpowiedzi na pytanie, czy jeśli ww. dofinansowanie przeznaczone będzie na cele związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu ww. art. 15 ust. 2 ustawy, to czy będzie ono miało charakter kosztowy, czy też będzie miało bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez Zainteresowanego (pokrywać będzie część ceny lub ją rekompensować z powodu obniżenia ceny), wskazał, że otrzymane dofinansowanie będzie miało charakter kosztowy. Uczelnia otrzyma środki na realizację konkretnych zadań w projekcie.
Projekt zakłada kompleksowe wsparcie rozwoju Uniwersytetu. Grupy docelowe, jak również rodzaj i cel podjętych działań w projekcie jest zróżnicowany. Zadania 1-9 skierowane są bezpośrednio do studentów i wiążą się ze świadczeniem usług edukacyjnych:
- certyfikowane szkolenia dla studentów: ECDL Standard i Advanced,
- wykłady ekspertów zewnętrznych stanowiące wsparcie procesu dydaktycznego przez praktyków z doświadczeniem,
- warsztaty komunikacyjno-analityczne i językowe dla studentów,
- dodatkowe zajęcia, podczas których studenci będą zespołowo przygotowywać rozwiązania w formie Projektowej,
- wizyty studyjne u pracodawców,
- realizacja płatnych staży dla studentów.
Podjęte działania umożliwią dostosowanie programu nauczania do oczekiwań rynku pracy, opracowanie trzech nowych programów kształcenia (w tym dwóch o charakterze praktycznym i jednego akademickiego w języku angielskim), przygotowanie kursów e-learningowych, co w przyszłości powinno przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą dydaktyczną Uczelni.
W przypadku zadań 10-17 występuje tylko dofinansowanie konkretnych wydatków. Uczelnia wykorzysta otrzymane środki na:
- przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych,
- umiędzynarodowienie serwisu internetowego uczelni (w tym przetłumaczenie platform internetowych Uczelni),
- realizację krajowych i zagranicznych staży dla młodych pracowników dydaktycznych mających na celu zdobycie kompetencji, które będą wykorzystywane w ramach prowadzonych zajęć ze studentami,
- realizację szkoleń, warsztatów, studiów podyplomowych dla kadry zarządzającej, kierowniczej, pracowników administracyjnych mających na celu poprawę jakości pracy oraz sposobu zarządzania Uczelnią.
Otrzymane dofinansowanie na realizację projektu dotyczy realizacji zadań, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Działania podjęte w ramach zadań 1-9 dotyczą bezpośrednio procesu kształcenia studentów.
Zadanie 10 natomiast związane jest z kształceniem kadr naukowych. Jego celem jest podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych poprzez staże dydaktyczne na uczelniach krajowych i zagranicznych.
Zadania 11-17 dotyczą procesów restrukturyzacyjnych Uczelni. Wsparciem w ramach tych zadań zostanie objęta kadra zarządzająca, kierownicza, administracyjna. Szkolenia, warsztaty, studia podyplomowe mają na celu poprawę wyników pracy kadry menedżerskiej i kierowanych przez nią zespołów, co w rezultacie przełoży się na większą skuteczność zarządzania uczelnią i wzrost efektywności ekonomicznej. W odniesieniu do tej grupy zadań, można zatem mówić o realizacji zadań związanych z utrzymaniem Uczelni.
Wobec powyższego w odniesieniu do wątpliwości Wnioskodawcy, które dotyczą ustalenia, czy uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację Projektu podlega opodatkowaniu VAT wskazać należy co następuje.
Jak wcześniej wskazano, jeżeli otrzymana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia, taka dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Z kolei, jeśli związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można i należy potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
W analizowanej sprawie z opisu sprawy wynika, że w złożonym wniosku o dofinansowanie koszty projektu zostały ujęte w formie budżetu zadaniowego koszty bezpośrednie projektu przedstawione są w podziale na zadania merytoryczne, a ponadto dopuszczalne jest dokonywanie przesunięć w budżecie projektu określonym w zatwierdzonym na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wniosku o dofinansowanie projektu w oparciu o zasady określone przez IZ PO w danym PO. Jak również wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu opisu sprawy otrzymane dofinansowanie będzie miało charakter kosztowy i dotyczy realizacji zadań, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Ponadto podjęte działania w zakresie zadań 1-9 umożliwią dostosowanie programu nauczania do oczekiwań rynku pracy, opracowanie trzech nowych programów kształcenia (w tym dwóch o charakterze praktycznym i jednego akademickiego w języku angielskim), przygotowanie kursów e-learningowych, co w przyszłości powinno przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą dydaktyczną Uczelni. W przypadku zadań 10-17 mamy już tylko do czynienia z dofinansowaniem konkretnych wydatków. Uczelnia wykorzysta otrzymane środki na:
- przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych,
- umiędzynarodowienie serwisu internetowego Uczelni (w tym przetłumaczenie platform internetowych Uczelni),
- realizację krajowych i zagranicznych staży dla młodych pracowników dydaktycznych mających na celu zdobycie kompetencji, które będą wykorzystywane w ramach prowadzonych zajęć ze studentami,
- realizację szkoleń, warsztatów, studiów podyplomowych dla kadry zarządzającej, kierowniczej, pracowników administracyjnych mających na celu poprawę jakości pracy oraz sposobu zarządzania Uczelnią.
Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że w opisanych we wniosku okolicznościach otrzymywane przez Wnioskodawcę dofinansowanie na realizację Projektu, które będzie miało charakter kosztowy, niemające jak wynika z opisu sprawy wpływu na cenę świadczonych usług, nie stanowi więc dotacji, o których mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a jedynie zwrot ogólnych kosztów działalności Uniwersytetu.
Wobec powyższego, otrzymane dofinansowanie na realizację Projektu nie będzie stanowiło podstawy opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 z uwzględnieniem art. 29a ust. 6 ustawy, tym samym nie będzie podlegało podatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Podsumowując, uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację Projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Ponadto wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanej sprawie dotyczą wskazania, czy wykorzystaną w danym roku dotację na realizację projektu należy uwzględnić we wzorze wskazanym w § 6 (symbol F) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.
Jak wynika z opisu sprawy Uniwersytet jest publiczną szkołą wyższą działającą na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które regulują zasady tworzenia, działania i finansowania uczelni publicznych. Uniwersytet jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach ogółu zadań wykonywanych przez Uczelnię można wyróżnić te, które stanowię działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów usług oraz te, które nie podlegają pod reżim przepisów o VAT. Działalność Uczelni niepodlegająca opodatkowaniu to przede wszystkim finansowane ze środków budżetu państwa, kształcenie studentów na nieodpłatnych studiach stacjonarnych, czy też prowadzenie prac rozwojowych i badań służących rozwojowi nauki. Z kolei w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT można wyodrębnić czynności zwolnione, jak i opodatkowane. Główną grupę czynności zwolnionych od VAT stanowią świadczone przez Uczelnię odpłatne usługi edukacyjne np. kształcenie na płatnych, niestacjonarnych formach studiów, kształcenie na studiach podyplomowych. Z kolei wśród czynności opodatkowanych można wyróżnić m.in. usługi najmu pomieszczeń, działania promocyjno-reklamowe na rzecz sponsorów, sprzedaż wydawnictw, wykonywanie na zlecenie podmiotów zewnętrznych prac badawczych, świadczenie usług noclegowych.
W odniesieniu do zakupów, związanych z ogółem funkcjonowania Uczelni, w przypadku których nie ma możliwości bezpośredniej alokacji podatku VAT, Uczelnia stosuje dwuetapowe odliczenie podatku. Odliczenia dokonuje w oparciu o prewskaźnik, którego konieczność zastosowania wynika z art. 86 ust. 2a ustawy, oraz z uwzględnieniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i następne ustawy.
Jak wskazano powyżej zgodnie z § 6 rozporządzenia, w przypadku uczelni publicznej, jako sposób określenia proporcji uznaje się sposób ustalony według wzoru:
X=Ax100/A+F
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- X proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,
- A roczny obrót z działalności gospodarczej uczelni publicznej,
- F sumę wykorzystanych przez
uczelnię publiczną środków obejmującą:
- dotacje oraz inne środki
o podobnym charakterze przeznaczone w danym roku przez tę uczelnię na
realizację zadań wskazanych w art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca
2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z
późn. zm.), z wyłączeniem dotacji przeznaczonych na:
- zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie określonym w art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. 94 ust. 2 tej ustawy,
- specjalne stypendia naukowe dla doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów, inne niż określone w lit. a,
- środki na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez tę uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej, z wyłączeniem dotacji przeznaczonych na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych
- dotacje oraz inne środki
o podobnym charakterze przeznaczone w danym roku przez tę uczelnię na
realizację zadań wskazanych w art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca
2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z
późn. zm.), z wyłączeniem dotacji przeznaczonych na:
wynikające ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego uczelni.
Wobec powyższego w odniesieniu do wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że w mianowniku, oprócz rocznego obrotu z działalności gospodarczej uczelni winny się znaleźć wykorzystane przez uczelnię publiczną środki finansowe z tytułu otrzymanych:
- dotacji oraz innych środków o podobnym charakterze przeznaczonych w danym roku przez uczelnię na realizację zadań wskazanych w art. 94 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym,
- środków na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki oraz innych dotacji lub środków o podobnym charakterze - przeznaczonych na realizację przez uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej,
wynikające ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego uczelni.
Symbolem F we wzorze objęte są wyłącznie środki przeznaczone na badania naukowe, prace rozwojowe i inne zlecone zadania, które nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, tzn.:
- nie spełniają definicji odpłatnego świadczenia usług, lub
- mają charakter niekomercyjny, tzn. wskutek ich przeprowadzenia nie jest planowane osiągnięcie wyników mogących być przedmiotem sprzedaży. W związku z tym o włączeniu (bądź niewłączeniu) środków przeznaczonych na dany typ badań czy prac rozwojowych do symbolu F będzie decydowała dokonana na podstawie obiektywnych przesłanek w oparciu o istniejące dokumenty ocena czy ich podjęciu towarzyszy założenie, że nie jest planowane (bądź jest planowane) osiągnięcie wyników, które będą przedmiotem sprzedaży.
Środki związane z projektami (badaniami) uznanymi na podstawie obiektywnych przesłanek za niekomercyjne, które w przyszłości mogą jednak podlegać komercjalizacji, powinny być wliczone do symbolu F we wzorze. Natomiast środki finansowe przeznaczone na projekty, które mieszczą się w działalności gospodarczej (wyniki badań są przewidziane do komercjalizacji), nie powinny być wliczane do symbolu F.
Suma wykorzystanych przez uczelnię publiczną środków finansowych nie obejmuje natomiast:
- dotacji przeznaczonych na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art. 173 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie określonym w art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. 94 ust. 2 tej ustawy,
- dotacji przeznaczonych na specjalne stypendia naukowe dla doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów, innych niż wskazane w odnośniku wyżej,
- dotacji przeznaczonych na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych.
Zaznaczyć należy, że symbol F nie obejmuje kwot otrzymanych w danym roku środków, które nie zostały wydatkowane przez uczelnię w danym roku na wskazane cele. Jeżeli środki te zostaną przeznaczone na ww. cele w roku następnym powinny zostać uwzględnione w symbolu F w roku następnym.
Symbol F nie obejmuje również otrzymanych przez uczelnię publiczną środków, które zostały przez nią przekazane do innych podmiotów, np. w związku z realizacją określonych zadań w ramach konsorcjum. Jeżeli środki takie trafią do innej uczelni publicznej, odpowiednio powinny zostać przez nią uwzględnione w symbolu F, przy wyliczaniu proporcji.
Środki takie powinny zostać uwzględnione przy wyliczaniu proporcji (uwzględnione w symbolu F), przez podmiot, który je otrzymał, jeżeli podmiot ten w związku z wykonywaniem działalności o charakterze mieszanym nie może bezpośrednio przyporządkować podatku naliczonego w całości do działalności gospodarczej i w tym celu stosuje metodę przewidzianą dla uczelni publicznych.
W opisie stanu sprawy Wnioskodawca wskazał, że otrzymane dofinansowanie na realizację projektu dotyczy realizacji zadań, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Działania podjęte w ramach zadań 1-9 dotyczą bezpośrednio procesu kształcenia studentów. Zadanie 10 związane jest z kształceniem kadr naukowych. Jego celem jest podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych poprzez staże dydaktyczne na uczelniach krajowych i zagranicznych. Zadania 11-17 dotyczą procesów restrukturyzacyjnych Uczelni. Wsparciem w ramach tych zadań zostanie objęta kadra zarządzająca, kierownicza, administracyjna. Szkolenia, warsztaty, studia podyplomowe mają na celu poprawę wyników pracy kadry menedżerskiej i kierowanych przez nią zespołów, co w rezultacie przełoży się na większą skuteczność zarządzania Uczelnią i wzrost efektywności ekonomicznej. W odniesieniu do tej grupy zadań, można zatem mówić o realizacji zadań związanych z utrzymaniem Uczelni.
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie przeznaczone na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów w zakresie określonym w art. 173 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym oraz dla doktorantów w zakresie określonym art. 199 ust. 1 tej ustawy, jak również na realizowane w ramach tej dotacji zadania, o których mowa w art. 94 ust. 2 tej ustawy.
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację Projektu nie będzie przeznaczone na stypendia naukowe dla doktorantów oraz specjalne stypendia naukowe dla studentów.
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu będzie przeznaczone na badania naukowe, prace rozwojowe i inne zlecone zadania, które nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie stanowić środków na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej.
Uzyskane przez Uczelnię dofinansowanie na realizację projektu nie będzie przeznaczone na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych i prac rozwojowych.
Środki otrzymane na realizację projektu zostaną uwzględnione w sprawozdaniu z wykonania planu rzeczowo-finansowego Uczelni w ramach przychodów z działalności dydaktycznej:
Działalność dydaktyczna środki pochodzące ze źródeł zagranicznych oraz współfinansowanie krajowe.
Uczelnia nie będzie przekazywała do innych podmiotów uzyskanego dofinansowania na realizację projektu nie jest to projekt realizowany w partnerstwie.
Jak wynika z powyżej cytowanych przepisów Wnioskodawca w mianowniku proporcji winien uwzględnić (oprócz rocznego obrotu z działalności gospodarczej) wyłącznie sumę wykorzystanych przez uczelnię publiczną środków obejmującą dotacje oraz inne środki o podobnym charakterze przeznaczone w danym roku przez tę uczelnię na realizację zadań wskazanych w art. 94 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz środki na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez uczelnię w danym roku w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze przeznaczone na realizację przez tę uczelnię w danym roku badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej, z wyłączeniem dotacji przeznaczonych na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych.
Wobec powyższego skoro otrzymane dofinansowanie na realizację Projektu jak wskazał Wnioskodawca dotyczy realizacji zadań, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, stwierdzić należy, że wykorzystaną w danym roku dotację na realizację Projektu należy uwzględnić we wzorze wskazanym w § 6 (symbol F) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.
Ponadto należy zaznaczyć, że w mianowniku proporcji w symbolu F winny zostać ujęte tylko te środki, które zostały wydatkowane przez Uczelnię w danym roku na wskazane cele, oraz które wynikają ze sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego Uczelni.
Podsumowując, wykorzystaną w danym roku dotację na realizację Projektu należy uwzględnić we wzorze wskazanym w § 6 (symbol F) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.
Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4 należało uznać za prawidłowe.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, bądź własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone. Dotyczy to m.in. opodatkowania świadczenia usług cateringowych, wyżywienia, noclegowych na rzecz pracowników w trakcie realizacji szkoleń itp.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
w części prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej