Czy Wnioskodawcy, jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług będzie przysługiwać prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego z faktur... - Interpretacja - IPPP2/443-353/12-4/AO

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2012, sygn. IPPP2/443-353/12-4/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawcy, jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług będzie przysługiwać prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup lokalu użytkowego w sytuacji, gdy na fakturze oprócz danych podatnika znajdą się również dane jego małżonki, niebędącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2012 r. (data wpływu 10.04.2012 r.) uzupełnionym w dniu 17 maja 2012 r. (data wpływu 18.05.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 11 maja 2012 r. znak sprawy IPPP2/443-353/12-2/AO (data doręczenia 17.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup lokalu użytkowego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 17 maja 2012 r. (data wpływu 18.05.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 11 maja 2012 r. znak sprawy IPPP2/443-353/12-2/AO (data doręczenia 17.05.2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik posiada lokal użytkowy, który wynajmuje w ramach wynajmu prywatnego, nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W chwili obecnej podatnik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu nieruchomości oraz prowadzonej równolegle w innym zakresie działalności gospodarczej.

Między podatnikiem i jego małżonką istnieje ustawowa wspólnota majątkowa. Małżonkowie planują zakup innego lokalu użytkowego, który również mają zamiar wynajmować na cele użytkowe w ramach wynajmu prywatnego, będącego czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Wynajem będzie rozliczany i opodatkowany w całości wyłącznie u podatnika po zakupie lokalu małżonkowie złożą w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie o rozliczaniu wynajmu przez jednego z małżonków.

Wyżej wymieniony lokal użytkowy zostanie zakupiony do wspólnego majątku małżeńskiego podatnika oraz jego małżonki (podatnik nie ma rozdzielności majątkowej małżeńskiej).

Zakup nieruchomości zostanie udokumentowany fakturą VAT, wystawioną na podatnika - będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz na małżonkę podatnika, która takim podatnikiem nie jest. Na fakturze będą znajdować się pełne dane podatnika (w tym numer NIP) oraz małżonki podatnika. Faktura będzie zawierać naliczony podatek VAT.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, stroną umowy najmu przedmiotowego lokalu użytkowego będzie wyłącznie Wnioskodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy, jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług będzie przysługiwać prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup lokalu użytkowego w sytuacji, gdy na fakturze oprócz danych podatnika znajdą się również dane jego małżonki, niebędącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup lokalu użytkowego, który będzie wynajmowany na cele użytkowe i który to najem będzie stanowił czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi tego podatku przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając powyższe na względzie oraz przyjmując założenie, iż możliwe jest opodatkowanie podatkiem VAT całości usługi najmu nieruchomości przez jednego ze współmałżonków, trzeba uznać, iż również zakupy związane ze świadczeniem tej usługi dają prawo do odliczenia całości naliczonego podatku przez tego współmałżonka. Inne stanowisko byłoby niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT oraz zasadą obciążania nim jedynie ostatecznych odbiorców towarów i usług.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP1/443-917/08-2/AP z dnia 20 czerwca 2008 r. oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-1103/11-3/NS z dnia 10 listopada 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Aby wystąpiło prawo do odliczenia VAT naliczonego musi być spełniony podstawowy warunek. Wynika on z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje tylko podatnikowi wykonującemu działalność gospodarczą opodatkowaną VAT (zdefiniowanemu w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług) i tylko w takim zakresie, w jakim nabywane przez tego podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie zaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Faktura będąca podstawą do odliczenia winna zawierać co najmniej elementy wymienione w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 68, poz. 360).

I tak w myśl § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy oraz numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką planują zakup lokalu użytkowego. Lokal zostanie zakupiony do wspólnego majątku małżeńskiego podatnika oraz jego małżonki (podatnik nie ma rozdzielności majątkowej małżeńskiej). Zakup nieruchomości zostanie udokumentowany fakturą VAT, wystawioną na podatnika - będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz na małżonkę podatnika, która takim podatnikiem nie jest. Na fakturze będą znajdować się pełne dane podatnika (w tym numer NIP) oraz małżonki podatnika.

Małżonkowie mają zamiar wynająć przedmiotowy lokal na cele użytkowe w ramach wynajmu prywatnego, będącego czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług przy czym stroną umowy najmu przedmiotowego lokalu użytkowego będzie wyłącznie Wnioskodawca. Wynajem będzie rozliczany i opodatkowany w całości wyłącznie przez Wnioskodawcę.

Zauważyć należy, że przepisy prawa obowiązujące w zakresie wystawiania faktur i elementów, jakie winny one zawierać, nie regulują w sposób szczegółowy sytuacji, gdy towary i usługi nabywają małżonkowie, pozostający we wspólnocie majątkowej. Uznać zatem należy, że faktura VAT wystawiona na nazwisko obojga małżonków nie narusza obowiązujących przepisów prawa i nie powoduje negatywnych skutków w zakresie odliczania podatku naliczonego z niej wynikającego.

Małżeństwo nie należy do żadnej kategorii wymienionej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zm.) istotą współwłasności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej jest to, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej). Stosownie bowiem do art. 31 § 1 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 ww. Kodeksu oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 ustawy oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy, bowiem każdy z nich wykonując samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest odrębnym podatnikiem tego podatku. Każdy z małżonków może dokonywać czynności prawnych, w tym również czynności określonych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, samodzielnie i na własny rachunek. Zatem na gruncie przepisów VAT małżonkowie posiadają odrębność podmiotową.

W niniejszej sprawie Wnioskodawca będzie współwłaścicielem zakupionego lokalu użytkowego. W przypadku braku odmiennych postanowień wynikających z umowy majątkowej wiążącej małżonków, będzie to udział w wysokości 50% danego lokalu użytkowego. Zatem mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy i przywołane uregulowania prawne stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy na fakturze oprócz danych Wnioskodawcy znajdą się również dane jego małżonki, niebędącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług Wnioskodawcy jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w odpowiedniej, przysługującej Wnioskodawcy części tj. w przypadku braku odmiennych postanowień wynikających z umowy majątkowej wiążącej małżonków, będzie to kwota podatku naliczonego stanowiąca równowartość 50% kwoty podatku wynikającej z faktury wystawionej łącznie na małżonków z uwagi na fakt, iż przedmiotowy lokal użytkowy wykorzystywany będzie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z powyższego wynika, że wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego, nie zaś innego podmiotu. Z tych też względów z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawcy. A zatem, nie wywołuje ona skutków prawnych dla żony Wnioskodawcy.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych zauważyć należy, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 20 czerwca 2008r. o sygn. IPPP1/443-917/08-2/AP stwierdził, że Wnioskującej będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej przez Podatnika z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości zawierającej pełne dane Wnioskującej (w tym numer NIP) oraz małżonka, nie konkretyzując wysokości tego prawa. Natomiast w interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-1103/11-3/NS z dnia 10 listopada 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przyznał Wnioskodawczyni prawo do odliczenia całości podatku wykazanego na fakturze dokumentującej zakup nieruchomości dokonany przez Zainteresowaną i jej męża. Jednakże przedstawiona treść zdarzenia przyszłego nie wskazuje czyje dane będzie zawierała faktura dokumentująca zakup nieruchomości, czy będą to Wnioskodawczyni czy może dane obojga małżonków. Tut. Organ podatkowy podziela stanowisko zawarte w powyższych interpretacjach i stwierdza, iż nie są one sprzeczne z rozstrzygnięciem w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 282 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie