Temat interpretacji
opodatkowanie transakcji wniesienia wyodrębnionych w udziałach nieruchomości nowych nieruchomości do kilku spółek komandytowo-akcyjnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2012 r. (data wpływu 26 stycznia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia wyodrębnionych w udziałach nieruchomości nowych nieruchomości do kilku spółek komandytowo-akcyjnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 stycznia 2012 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia udziałów w nieruchomościach do spółki/spółek komandytowo-akcyjnej.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 kwietnia 2012 r. poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wraz z małżonką nieprowadzącą działalności gospodarczej - poza ramami i przedmiotem aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej zamierza nabyć od osób fizycznych udziały w 5 niezabudowanych nieruchomościach gruntowych. Po dokonaniu transakcji nabycia udziałów w nieruchomościach Wnioskodawca wraz z małżonką stałby się współwłaścicielem działek w częściach ułamkowych określonych następująco: Wnioskodawca wraz z małżonką - 1/2 udziału w każdej z działek, zaś 2 pozostali współwłaściciele - po 1/4 udziału w każdej działek. Nieruchomości będące przedmiotem transakcji nie są aktualnie przez obecnych współwłaścicieli faktycznie wykorzystywane na potrzeby prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Nieruchomości będące przedmiotem transakcji zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, łąki trwałe (Ł) V i VI klasy bonitacyjnej. Nieruchomości te zostały objęte planem zagospodarowania przestrzennego i oznaczone jako tereny zabudowy wielorodzinnej (MW) oraz częściowo jako tereny ulic publicznych (KDL).
Po dokonaniu opisanej wyżej transakcji zakupu udziałów w nieruchomościach - Wnioskodawca również poza ramami aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej - planuje wyodrębniać z zakupionych udziałów w częściach nieruchomości nowe nieruchomości. Następnie tak wyodrębnione nieruchomości zamierza wnosić aportami (wkładami niepieniężnymi) do kilku spółek komandytowo-akcyjnych (dalej zwanych SKA). W zamian za wnoszone stopniowo aporty w postaci nowo wyodrębnionych nieruchomości, Wnioskodawca będzie obejmował w kilku spółkach komandytowo-akcyjnych akcje, a w statutach SKA wartość wkładów będzie określana odpowiednio do wartości rynkowej wnoszonych aportem nowoutworzonych nieruchomości. Nowo wyodrębnione nieruchomości po wniesieniu do kilku spółek komandytowo-akcyjnych będą wykorzystywane przez spółkę do prowadzenia działalności developerskiej.
W piśmie z dnia 11 kwietnia 2012 r., będącym uzupełnieniem wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wszystkie działki o numerach: , są częściowo zlokalizowane są na terenie, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego są terenami zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, ulic publicznych - lokalnych, ulic publicznych dojazdowych. Wnioskodawca wskazał, iż nie zamierza ponieść żadnych nakładów w celu przygotowania działek do wniesienia aportem do spółki/spółek (uzbrojenie terenu, ogrodzenie itp.). Przedmiotowe nieruchomości po nabyciu, a przed wniesieniem aportem do spółki/spółek nie będą przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości lub udziałów w nieruchomościach, które zamierza przeznaczyć do zbycia. Wnioskodawca nie zbywał wcześniej jakichś nieruchomości lub udziałów w nieruchomościach. Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja wniesienia nieruchomości wyodrębnionych z nabytych udziałów w nieruchomościach do kilku spółek komandytowo-akcyjnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wyłącznie czynności wykonywane przez podatników VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Działalnością developerską, po dokonaniu opisanej transakcji zajmować się będzie spółka komandytowo-akcyjna lub kilka tego typu spółek.
W związku z powyższym stwierdzić należy, iż Wnioskodawca w zakresie przedmiotowej czynności nie będzie działał jako przedsiębiorca, a tym samym nie będzie w ogóle podatnikiem VAT. Za działalność gospodarczą opisaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, nie może bowiem zostać uznane wnoszenie wkładów do spółki lub spółek komandytowo-akcyjnych. Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, niewykonująca zawodowo tego rodzaju czynności, nie jest bowiem producentem, handlowcem czy usługodawcą. Działalność gospodarcza nie może polegać wyłącznie na wnoszeniu aportów do spółki lub spółek komandytowo-akcyjnych, zaś sam aport podlega opodatkowaniu jako dostawa towarów jedynie wtedy, gdy jego przedmiotem jest składnik majątku nabyty i posiadany przez podatnika VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa). W przypadku, którego dotyczy niniejszy wniosek - wniesienie wkładu jest jedynie sposobem wyposażenia nowopowstałego podatnika (podatników) VAT, tj. spółki lub spółek komandytowo-akcyjnych - w majątek potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej.
W konsekwencji Wnioskodawca jako wspólnik wnoszący taki wkład nie stanie się w zakresie planowanej czynności podatnikiem VAT, a tym samym w żadnym opisanym zdarzeniu przyszłym nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne. Z kolei w myśl art. 46 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Zgodnie zatem z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Według art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.
Wniesienie wkładu wiąże się z przeniesieniem na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu, a więc także prawa własności, jeżeli przysługuje ono wspólnikowi.
W świetle wskazanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, iż wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, zawartej w art. 5 ust. 1 ustawy, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż, ponieważ dostawa ta odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów), a jej efektem jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.
Pojęcia podatnik i działalność gospodarcza, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu ust. 1 tego artykułu - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma zatem na tyle uniwersalny charakter, że pozwala na objęcie pojęciem podatnika te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Ze wskazanych regulacji wynika, że dostawa gruntów co do zasady jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W świetle zaś definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą wraz z małżonką nieprowadzącą działalności gospodarczej - poza ramami i przedmiotem aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza nabyć od osób fizycznych udziały w 5 niezabudowanych nieruchomościach gruntowych. Po dokonaniu transakcji nabycia udziałów w nieruchomościach Wnioskodawca wraz z małżonką stałby się współwłaścicielem działek w częściach ułamkowych określonych następująco: Wnioskodawca wraz z małżonką - 1/2 udziału w każdej z działek, zaś 2 pozostali współwłaściciele - po 1/4 udziału w każdej działek. Nieruchomości będące przedmiotem transakcji nie są aktualnie przez obecnych współwłaścicieli faktycznie wykorzystywane na potrzeby prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Wszystkie działki o numerach: , są częściowo zlokalizowane są na terenie, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego są terenami zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, ulic publicznych - lokalnych, ulic publicznych dojazdowych. Nieruchomości będące przedmiotem transakcji zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, łąki trwałe (Ł) V i VI klasy bonitacyjnej. Po dokonaniu opisanej transakcji zakupu udziałów w nieruchomościach, Wnioskodawca również poza ramami aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej, planuje wyodrębniać z zakupionych udziałów w częściach nieruchomości nowe nieruchomości. Następnie tak wyodrębnione nieruchomości zamierza wnosić aportami (wkładami niepieniężnymi) do kilku spółek komandytowo-akcyjnych. W zamian za wnoszone stopniowo aporty w postaci nowo wyodrębnionych nieruchomości, Wnioskodawca będzie obejmował w kilku spółkach komandytowo-akcyjnych akcje, a w statutach spółek wartość wkładów będzie określana odpowiednio do wartości rynkowej wnoszonych aportem nowo utworzonych nieruchomości. Nowo wyodrębnione nieruchomości po wniesieniu do kilku spółek komandytowo-akcyjnych będą wykorzystywane przez spółkę do prowadzenia działalności developerskiej.
Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie zamierza ponieść żadnych nakładów w celu przygotowania działek do wniesienia aportem do spółki (uzbrojenie terenu, ogrodzenie itp.). Przedmiotowe nieruchomości po nabyciu, a przed wniesieniem aportem do spółki nie będą przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości lub udziałów w nieruchomościach, które zamierza przeznaczyć do zbycia. Wnioskodawca nie zbywał wcześniej nieruchomości lub udziałów w nieruchomościach, nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Odnosząc przedstawione zdarzenie przyszłe do obowiązujących w sprawie przepisów prawa, stwierdzić należy, iż planowany zakup przez Wnioskodawcę udziałów w nieruchomościach poza ramami i przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, nie może przesądzać o tym, że w przedmiotowej sprawie wnoszenie aportem do kilku spółek komandytowo-akcyjnych poszczególnych nieruchomości, wyodrębnionych z nabytych udziałów w nieruchomościach nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istotne znaczenie będą miały bowiem okoliczności towarzyszące nabyciu tych nieruchomości.
Należy wskazać, iż nabycie udziałów w nieruchomościach z zamiarem wyodrębnienia nowych nieruchomości, a następnie wnoszenia ich do kilku spółek komandytowo-akcyjnych w zamian za akcje nie oznacza, że Wnioskodawca nabędzie ww. udziały w nieruchomościach do majątku prywatnego. Przez termin zamiar należy pojmować nie wolę wewnętrzną ale wolę dającą się określić na podstawie obiektywnych możliwych do stwierdzenia okoliczności. Przy ustalaniu zamiaru nie można poprzestawać tylko na oświadczeniach zainteresowanej osoby.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, w momencie nabycia przedmiotowych udziałów w nieruchomościach Wnioskodawcy nie będzie przyświecał cel wykorzystania tych udziałów w nieruchomościach na potrzeby własne. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Wnioskodawca podejmując czynności polegające na wyodrębnieniu nowych nieruchomości z poszczególnych udziałów w nieruchomościach, a następnie wnoszeniu ich aportem do spółek komandytowo-akcyjnych, będzie rozporządzał swoim majątkiem osobistym w celu osiągnięcia zysku. W takiej sytuacji dostawa ta będzie kwalifikowała tę czynność jako działalność gospodarczą podejmowaną w celach zarobkowych.
Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż skoro Wnioskodawca planuje z zakupionych udziałów w nieruchomościach przeznaczonych pod zabudowę wyodrębnić nowe nieruchomości, a następnie wnosić je jako aport do kilku spółek komandytowo-akcyjnych w zamian za akcje w tychże spółkach, wówczas w tym zakresie będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług dokonujący dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Zatem wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci poszczególnych nowo utworzonych nieruchomości do spółek komandytowo-akcyjnych będzie za każdym razem podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Podkreślić jednak należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla małżonki Wnioskodawcy oraz pozostałych współwłaścicieli nieruchomości.
Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia wyodrębnionych w udziałach nieruchomości nowych nieruchomości do kilku spółek komandytowo-akcyjnych. Natomiast w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia wszystkich udziałów w nieruchomościach do jednej spółki komandytowo akcyjnej, opodatkowania transakcji stopniowego wnoszenia poszczególnych udziałów w nieruchomościach do jednej spółki komandytowo-akcyjnej oraz opodatkowania transakcji stopniowego wnoszenia poszczególnych udziałów w nieruchomościach do kilku spółek komandytowo-akcyjnych, zostały wydane interpretacje indywidualne odpowiednio o numerach: IPTPP2/443-91/12-4/KW, IPTPP2/443-91/12-5/KW, IPTPP2/443-91/12-6/KW.
Tut. Organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Natomiast zgodnie z art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej, w przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca opłacił wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług, w kwocie 200 zł, w dniu 24 stycznia 2012 r., natomiast wniosek dotyczył czterech zdarzeń przyszłych, zatem różnica w kwocie 40 zł zostanie zwrócona zgodnie z art. 14f § 2a ustawy Ordynacja podatkowa przekazem pocztowym na adres wskazany przez Zainteresowanego we wniosku.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Referencje
IPTPP2/443-91/12-4/KW, interpretacja indywidualna
IPTPP2/443-91/12-5/KW, interpretacja indywidualna
IPTPP2/443-91/12-6/KW, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 251 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi