Temat interpretacji
W zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia usługi logistycznej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17.01.2012 r. (data wpływu 19.01.2012 r.), uzupełnionym w dniu 11.04.2012 r. (data wpływu 13.04.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 30.03.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 04.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia usługi logistycznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.01.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia usługi logistycznej. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 10.04.2012 r., złożonym w dniu 11.04.2012 r. (data wpływu 13.04.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 30.03.2012 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
F . a.s z siedzibą w Czechach (Spółka) jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT, gdyż przemieszcza do Polski własne towary z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, a następnie sprzedaje je polskiemu odbiorcy, podatnikowi VAT. Spółka rozlicza VAT z tytułu dokonywanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, a odbiorca z tytułu sprzedaży krajowej, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o VAT. Spółka nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, gdyż nie zatrudnia pracowników oraz nie posiada zaplecza technicznego w Polsce, Spółka jest również zarejestrowana w Czechach dla celów podatku VAT.
W celu realizacji zamówień polskiego odbiorcy, Spółka zawarła umowę na świadczenie usług logistycznych z S. Sp. z o.o. z siedzibą w P (Dostawca). Zgodnie z zawartą umową, usługi logistyczne świadczone przez Dostawcę obejmują w szczególności: rozładunek, przyjęcie dostarczonych towarów do magazynu w Polsce, kontrolę ilościową i jakościową otrzymanych towarów, czasowe przechowywanie towarów należących do Spółki, pakowanie i kompletowanie towarów, przygotowywanie towarów do transportu, organizowanie transportu towarów do odbiorcy towarów, przygotowywanie dokumentacji przewozowej, przyjmowanie skarg związanych z dostawą towarów do klienta, archiwizację niezbędnych dokumentów. Zatem udostępnienie powierzchni jest jednym z wielu elementów usługi logistycznej świadczonej przez Dostawcę. Koszt udostępnienia powierzchni ujęty w miesięcznym wynagrodzeniu za świadczenie usług logistycznych jest zazwyczaj mniejszy niż koszt pozostałych usług.
W uzupełnieniu Spółka jednoznacznie wskazuje, że kontrahent, tj. Spółka S., świadczy na jej rzecz kompleksową usługę logistyczną i dolicza do wartości tej usługi podatek VAT według 23% stawki oraz wykazuje ten podatek na fakturach VAT potwierdzających wykonanie usługi.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Jeżeli usługa logistyczna podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, to czy Spółka ma prawo odliczyć VAT wykazany w fakturach wystawionych przez Dostawcę z tytułu świadczenia usług logistycznych...
Zdaniem Wnioskodawcy,
Usługi logistyczne świadczone przez Dostawcę na rzecz Spółki podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, zdaniem Spółki, będzie ona miała prawo do odliczenia VAT wykazanego w fakturach wystawionych przez Dostawcę.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W art. 86 ust. 2 ustawy o VAT wskazano, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług. Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Mając na uwadze fakt że Spółka nabywa usługi logistyczne w celu ich wykorzystania do wykonywania w Polsce czynności opodatkowanych: wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz sprzedaży krajowej towarów, ma prawa do odliczenia VAT wykazanego w fakturach wystawionych przez Dostawcę.
Przy tym nie ma znaczenia, że VAT od dostaw krajowych towarów rozlicza nabywca, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Z punktu widzenia art. 86 ustawy o VAT jest istotne, że usługi logistyczne są wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych w Polsce, W konsekwencji Spółka będzie uprawniona do odliczenia naliczonego VAT zgodnie z art. 87 ustawy o VAT.
Ponadto jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub dostawa towarów do polskiego odbiorcy, Spółka będzie miała prawo do zwrotu VAT w terminie 60 dni przewidzianym w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT lub, po spełnieniu dodatkowych warunków przewidzianych w ust. 6 tego artykułu, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako zarejestrowany podmiot z siedzibą w Czechach, jest zarejestrowany również w Polsce jako czynny podatnik VAT, gdyż przemieszcza do Polski własne towary z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, a następnie sprzedaje je polskiemu odbiorcy, podatnikowi VAT. Wnioskodawca rozlicza VAT z tytułu dokonywanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, a odbiorca z tytułu sprzedaży krajowej, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o VAT. Wnioskodawca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, gdyż nie zatrudnia pracowników oraz nie posiada zaplecza technicznego w Polsce.
Wnioskodawca zawarł umowę na świadczenie usług logistycznych z polską spółką z siedzibą w Poznaniu, gdzie usługi logistyczne świadczone przez Dostawcę obejmują w szczególności: rozładunek, przyjęcie dostarczonych towarów do magazynu w Polsce, kontrolę ilościową i jakościową otrzymanych towarów, czasowe przechowywanie towarów należących do Wnioskodawcy, pakowanie i kompletowanie towarów, przygotowywanie towarów do transportu, organizowanie transportu towarów do odbiorcy towarów, przygotowywanie dokumentacji przewozowej, przyjmowanie skarg związanych z dostawą towarów do klienta, archiwizację niezbędnych dokumentów. Wnioskodawca wskazuje, że polski usługodawca dolicza do wartości świadczonej usługi podatek VAT według 23% stawki oraz wykazuje ten podatek na fakturach VAT potwierdzających wykonanie usługi.
W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy jeżeli usługa logistyczna podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, to czy ma prawo odliczyć VAT wykazany w fakturach wystawionych z tytułu świadczenia usług logistycznych.
Wskazany powyżej art. 86 ust. 1 ustawy określa podstawowe prawo podatnika, wykonującego czynności opodatkowane, które umożliwia mu pomniejsze kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z zakupów związanych z tymi czynnościami. Zatem z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Jak wskazuje Wnioskodawca w stanie faktycznym, zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT w Polsce wiązało się z obowiązkiem rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, jednocześnie nie posiadając stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski. Dostawa towarów dla polskich podatników jest rozliczana zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, tj. obowiązek rozliczenia podatku obciąża podatników, o których mowa w art. 15, posiadających siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Stosując zasady rozliczania VAT przewidziane w art. 17 ustawy, Wnioskodawca nie wykazuje co prawda w swoich deklaracjach podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów na terytorium Polski, nie oznacza to jednak, iż w tym zakresie nie wykonuje czynności opodatkowanych. Realizowane przez niego dostawy stanowią bowiem czynności opodatkowane, jedynie tylko techniczne rozliczenie VAT z tytułu przedmiotowych dostaw dokonywane jest przez polskich nabywców. Również przemieszczenie własnych towarów z innych państw członkowskich do Polski, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Należy jednocześnie pamiętać, że podstawowym warunkiem dla realizacji prawa do odliczenia, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Stosownie do art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jak stanowi natomiast ust. 5a wskazanego przepisu, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.
Jak wyniku z powyższego, 60-dniowy termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest terminem podstawowym, który zasadniczo znajduje zastosowanie we wszystkich przypadkach. Jedynym wyjątkiem, poza uprzywilejowanym terminem 25-dniowym, jest sytuacja, w której ma zastosowanie termin 180-dniowy tj. przypadek, gdy podatnik nie wykonał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy oraz złożył umotywowany wniosek wraz z deklaracją podatkową, natomiast nie złożył zabezpieczenia majątkowego.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż nabywane usługi logistyczne mają związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę na terenie Polski, zatem przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w terminach określonych w art. 87 ustawy.
Jednocześnie, tut. Organ informuje, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie prawa do odliczenia podatku, natomiast w odniesieniu do pytania pierwszego zawartego we wniosku zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie, tym samym nie dotyczy kwestii związanych z miejscem świadczenia dla usług logistycznych nabywanych przez Wnioskodawcę.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 633 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie