Temat interpretacji
Czy w opisanym stanie faktycznym komornik jest zobowiązany do wystawienia faktury i odprowadzenia podatku VAT związanego z egzekucyjną sprzedażą nieruchomości, a Wnioskodawca do pomniejszenia o jego kwotę kwoty podatku VAT należnego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2012r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 21 maja 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 maja 2012r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przez komornika sprzedaży nieruchomości i obowiązku wystawienia faktury oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem nieruchomości. W związku z § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, pismem z dnia 17 maja 2012r. przesłało ww. wniosek Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim (data wpływu 21 maja 2012r.), celem załatwienia zgodnie z właściwością miejscową.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny.
Wnioskodawca nabył nieruchomość w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym ..., adres , ul. .. ., a nadzorowanym przez Sąd Rejonowy pod sygnaturą .. za cenę 566.219,33 zł, położną w K. przy ul. , składającą się z działki ewidencyjnej numer o powierzchni 1991mL2 zabudowanej dwoma budynkami produkcyjnymi, innym budynkiem niemieszkalnym, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr . Postanowienie w przedmiocie przysądzenia własności wydane dnia 17 listopada 2011 r. stało się prawomocne w grudniu 2011r. W toku wyjaśniania stanu nieruchomości, Wnioskodawca wszedł w kontakt z dłużnikiem i jednocześnie poprzednim właścicielem nieruchomości. Ten zapewnił, iż z tytułu dokonanej dostawy podlega podatkowi od towarów i usług i nie przysługuje mu zwolnienie, a następnie złożył w tej sprawie oświadczenie na piśmie, które skierował do komornika prowadzącego egzekucję. Pismo nosi datę 2 kwietnia 2012 r. i do kancelarii komornika wpłynęło 6 kwietnia 2012 r.
Zachowanie komornika wskazuje, iż nie chce on odprowadzać podatku, m. in. wystąpił on z zapytaniem do Urzędu, a także prawdopodobnie do właściwego Biura Krajowej Informacji Podatkowej z pytaniem czy ma taki obowiązek, lecz w zapytaniach tych zataił istotny w sprawie fakt złożenia przez dłużnika będącego zobowiązanym podatnikiem oświadczenia w przedmiocie objęcia dostawy podatkiem, a nadto podał zmyślone (bowiem w tym zakresie nie ma wiedzy) informacje o stanie faktycznym dotyczącym nabycia i dokonywania przez tego podatnika odliczeń podatku związanych z nabyciem.
Wprowadzenie nabywcy w posiadanie nieruchomości nie nastąpiło.
Wnioskodawca jest i od daty przystąpienia do licytacji nieprzerwanie był podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Nabycie nieruchomości pozostaje w związku z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną podatkiem.
Dłużnik (podatnik dokonujący dostawy) jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny i wg jego oświadczenia był podatnikiem podatku nieprzerwanie od daty nabycia nieruchomości, a także dokonywał ulepszeń, których wartość przekracza 30% wartości początkowej nabycia nieruchomości i od daty dokonania ulepszeń nie upłynął okres 5 lat.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w opisanym stanie faktycznym komornik jest zobowiązany do wystawienia faktury i odprowadzenia podatku VAT związanego z egzekucyjną sprzedażą nieruchomości, a Wnioskodawca do pomniejszenia o jego kwotę kwoty podatku VAT należnego...
Zdaniem Wnioskodawcy, komornik jest zobowiązany do wystawienia faktury i odprowadzenia podatku VAT, a Wnioskodawca do pomniejszenia o jego kwotę kwoty podatku VAT należnego.
Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: uVAT), komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej RozpFakt) stanowi zaś w § 23 ust. 1 i 2, iż jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów, komornik sądowy jest zobowiązany w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury VAT, potwierdzającej dokonanie sprzedaży towarów. Fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru (§ 9 ust. 1 RozpFakt). Należy przyjąć, iż dniem wydania towaru" w uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie przysądzenia własności. Od tej daty nabywcę obciążają bowiem ciężary związane z nabytym prawem i korzysta on z praw właścicielskich (wniosek za art. 999 § 1 i 1003 § 1 kpc). W omawianym stanie faktycznym komornik jest wiec zobowiązany do wystawienie faktury.
Art. 108 ust. 1 w zw. z art. 103 ust. 1 uVAT stanowi z kolei, iż w wystawca faktury, w której wykazano kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po dacie powstania obowiązku podatkowego. W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (art. 19 ust. 10 uVAT). Wnioskodawca dokonał już zapłaty. Zgodnie bowiem z przepisami o egzekucji zawartymi w kpc wydanie postanowienia o przysądzeniu własności musi być poprzedzone zapłatą całkowitej kwoty ceny.
Dłużnik w dacie dostawy był podatnikiem podatku VAT i wg jego własnej wiedzy oraz złożonego przezeń oświadczenia korzystał z tytułu nabycia nieruchomości lub ponosząc nakłady na jej ulepszenie z odliczenia podatku. Oznacza to, iż nie zostały spełnione warunki zwolnienia zawarte w art. 43 ust. 10 i 10a uVAT. Podatek z tytułu dokonanej dostawy wynosi 23% ceny pomniejszonej o podatek (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 29 ust. 1 i ust. 5 w zw. z art. 146a uVAT).
Nabycie nieruchomości pozostaje w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością opodatkowaną i wg art. 86 ust. 1 uVAT Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem m.in. opisanej nieruchomości.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu pytania w przedmiocie prawa Wnioskodawcy do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem nieruchomości.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).
Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Z treści cytowanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Tut. Organ podkreśla jednak, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).
Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury najistotniejsze jest to, że nabyta przez Wnioskodawcę nieruchomość podlegała opodatkowaniu i nie korzystała przy tym ze zwolnienia od tego podatku. Biorąc bowiem pod uwagę treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie przysługuje wówczas, gdy dotyczy on transakcji, które nie podlegają opodatkowaniu lub są zwolnione od podatku.
Zapis ten skutkuje tym, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W postępowaniu egzekucyjnym nabył nieruchomość zabudowaną dwoma budynkami produkcyjnymi oraz innym budynkiem niemieszkalnym. Nabycie nieruchomości pozostaje w związku z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością opodatkowaną podatkiem.
Jak wskazał Wnioskodawca, przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie zostały spełnione warunki zwolnienia zawarte w art. 43 ust. 10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług.
W myśl § 23 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360) organy egzekucyjne, określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), w przypadku sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów. Fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów.
Z powyższych przepisów wynika, iż komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik, tzn. w przypadku, gdy dłużnik - właściciel towarów, występować będzie jako podatnik podatku od towarów i usług - wówczas komornik będzie płatnikiem VAT z tytułu dostawy tego towaru.
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek ten jest spełniony, gdyż jak podaje Wnioskodawca nieruchomość została nabyta w związku z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowana podatkiem VAT.
Zatem w sytuacji, gdy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, Zainteresowany ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości, bowiem została ona nabyta na potrzeby prowadzonej przez niego opodatkowanej działalności gospodarczej.
W sytuacji opisanej we wniosku, gdyby okazało się, że transakcja sprzedaży nie podlegała opodatkowaniu bądź jest zwolniona od podatku, Wnioskodawca nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego wynikającego z faktury dotyczącej nabycia nieruchomości. Zaistnienie sytuacji wyłączającej prawo do odliczenia z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, pozbawia go prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem nieruchomości, o ile nie zaistnieją przesłanki, o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 i ust. 4 ustawy.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym
Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem nieruchomości. Wniosek w części dotyczącej opodatkowania przez komornika sprzedaży nieruchomości i obowiązku wystawienia faktury został załatwiony postanowieniem Nr IPTPP1/443-394/12-2/MW. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ul. ., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi tj. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 199 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi