Czy Wnioskodawca ma prawo do odzyskania podatku VAT naliczonego zawartego w zakupach materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu finanso... - Interpretacja - ILPP2/443-812/09-4/AK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2009, sygn. ILPP2/443-812/09-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawca ma prawo do odzyskania podatku VAT naliczonego zawartego w zakupach materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu finansowanego ramach RPO Województwa ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2009 r. (data wpływu 23 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu 9 lipca 2009 r.) oraz pismem z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 17 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu 9 lipca 2009 r.) oraz z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 17 lipca 2009 r.) o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego, pytania oraz własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z produkcją, obrotem i sprzedażą energii elektrycznej oraz praw majątkowych z tytułu wyprodukowanej energii. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W związku z rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej o sprzedaż internetową, stara się on o dofinansowanie w ramach wniosku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, Działanie 4.3 E-technologie dla przedsiębiorstw. Sprzedaż internetowa odbywać się będzie za pomocą portalu aukcyjnego będącego przedmiotem wnioskowanego dofinansowania. Dostępne towary będą z zakresu dziedzin RTV, AGD, komputery, rowery, fotografia, sprzęt sportowy i muzyczny. Ww. portal będzie służył Zainteresowanemu do czynności opodatkowanych zgodnie z przepisami prawa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odzyskania podatku VAT należnego zawartego w zakupach materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu finansowanego ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do odliczenia podatku VAT należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi nie są do nich wykorzystywane.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca czynny podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji, obrotu i sprzedaży energii elektrycznej oraz praw majątkowych z tytułu wyprodukowanej energii. W związku z rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej o sprzedaż internetową, stara się o dofinansowanie w ramach wniosku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa , Działanie 4.3 E-technologie dla przedsiębiorstw. Sprzedaż internetowa odbywać się będzie za pomocą portalu aukcyjnego będącego przedmiotem wnioskowanego dofinansowania. Dostępne towary będą z zakresu dziedzin RTV, AGD, komputery, rowery, fotografia, sprzęt sportowy i muzyczny. Ww. portal będzie służył Zainteresowanemu do czynności opodatkowanych zgodnie z przepisami prawa.

Tym samym, w przedmiotowej sprawie spełniona zostanie obligatoryjna przesłanka określona w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. związek nabywanych materiałów i usług z czynnościami opodatkowanymi.

Zatem mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w zakupach materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu finansowanego ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa , jeżeli wykorzystywane one będą w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowo tut. Organ wyjaśnia, iż użyte przez Wnioskodawcę stwierdzenia prawo do odzyskania podatku VAT należnego oraz prawo do odliczenia podatku VAT należnego odnoszą się w przedmiotowej sprawie w istocie do podatku naliczonego, zgodnie z treścią przywołanych przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu