Jaką stawką podatku od towarów i usług w opisanej sytuacji powinny być:- lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniem przynależnym jakim jest piwnica, oraz ... - Interpretacja - ILPP2/443-1087/09-2/AD

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2009, sygn. ILPP2/443-1087/09-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Jaką stawką podatku od towarów i usług w opisanej sytuacji powinny być:
- lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniem przynależnym jakim jest piwnica, oraz prawo do parkowania samochodu w wyznaczonym miejscu znajdującym się w podziemiach budynku mieszkalnego?
- garaż wyodrębniony ścianami, posiadający odrębną bramę wjazdową zamykaną na pilot, który będzie lokalem użytkowym z odrębną od lokalu mieszkalnego księgą wieczystą?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu 21 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów usług jest w zakresie stawki podatku VAT jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej dostawy wyznaczonego miejsca do parkowania samochodem wraz z lokalem mieszkalnym,
  • prawidłowe w części dotyczącej dostawy garażu i piwnicy wraz z lokalem mieszkalnym.
  • UZASADNIENIE

    W dniu 21 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy dostawie lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi znajdującymi się w kondygnacji podziemnej takimi jak: piwnica i garaż.

    W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

    Wnioskodawca (dalej Spółka) prowadzi działalność deweloperską polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych spełniających w pełni definicje budownictwa społecznego, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz lokali usługowych. W przedmiotowej sprawie Spółka zamierza wybudować, a następnie sprzedać lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi znajdującymi się w kondygnacji podziemnej, takimi jak: piwnice oraz miejsca przeznaczone do parkowania samochodów nabywców lokali mieszkalnych. Ponadto, w jednej kondygnacji zostaną wyodrębnione lokale użytkowe w postaci garaży, oddzielone od siebie trwałymi ścianami oraz posiadający każdy odrębną bramę wjazdową. Przedmiotem sprzedaży będzie więc lokal mieszkalny wraz z przynależną do niego piwnicą oraz możliwość parkowania w podziemiach budynku mieszkalnego stanowiący, lub/i lokal mieszkalny wraz z przynależną do niego piwnicą oraz garażem stanowiący odrębny lokal użytkowy.

    Przy przeniesieniu własności na rzecz nabywcy zostanie utworzona księga wieczysta na lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz odrębna księga wieczysta na lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz lokal użytkowy jakim jest garaż. Przedmiotem sprzedaży jest więc lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz lokal użytkowy jakim jest garaż.

    W związku z powyższym zadano następujące pytania.

    Jaką stawką podatku od towarów i usług w opisanej sytuacji powinny być opodatkowana dostawa:

    • lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym jakim jest piwnica, oraz prawo do parkowania samochodu w wyznaczonym miejscu znajdującym się w podziemiach budynku mieszkalnego...
    • garażu wyodrębnionego ścianami, posiadającego odrębną bramę wjazdową zamykaną na pilot, który będzie lokalem użytkowym z odrębną od lokalu mieszkalnego księgą wieczystą...

    Zdaniem Wnioskodawcy, lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniem przynależnym jakim jest piwnica i prawem do parkowania samochodu w podziemiach budynku mieszkalnego powinien być zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowany stawką właściwą dla lokalu mieszkalnego, czyli 7%. Spółka nie ma bowiem możliwości wybudowania, a co za tym idzie zbycia lokalu mieszkalnego bez zbycia prawa do parkowania w podziemiach wybudowanego budynku mieszkalnego. Prawo do parkowania nie jest lokalem, nie może być wobec tego przedmiotem odrębnej sprzedaży.

    W omawianym zdarzeniu przyszłym podziemia budynku mieszkalnego nie są halą garażową będącą odrębnym lokalem, stąd uzasadnione jest opodatkowanie całego przedmiotu umowy (czyli lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym piwnicą i prawem do parkowania w podziemiach budynku mieszkalnego) stawką, którą opodatkowany jest lokal mieszkalny, czyli 7%.

    Zdaniem Spółki, garaż stanowiący odrębny lokal wyodrębniony ścianami trwałymi i posiadający odrębną bramę wjazdową zamykaną na pilota stanowi lokal użytkowy i powinien być opodatkowany stawką podstawową w wysokości 22%.

    Stanowisko Spółki zostało poparte następującymi wyrokami sądowymi:

    • Wyrok NSA z 22 czerwca 2005 r., syg. akt I FSK 103/05,
    • Wyrok WSA w Kielcach z 22 stycznia 2009 r., syg. akt I SA/Ke 445/08,
    • Wyrok WSA w Poznaniu z 15 lutego 2008 r., syg. akt III SA/Wa 1052/07,
    • Wyrok WSA w Rzeszowie z 10 czerwca 2009 r., syg. akt I SA/Rz 167/09.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

    • nieprawidłowe w części dotyczącej dostawy wyznaczonego miejsca do parkowania samochodem wraz z lokalem mieszkalnym,
    • prawidłowe w części dotyczącej dostawy garażu i piwnicy wraz z lokalem mieszkalnym.

    Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Przez odpłatną dostawę towarów stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (). Pod pojęciem towarów, zdefiniowanym przez ustawodawcę w art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

    Podstawowa stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki.

    Przepis art. 41 ust. 2 ustawy stanowi, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

    Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 12 ustawy, do dostawy, budowy, remontu i modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 7% stawkę podatku.

    Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, w myśl ust. 12a powołanego artykułu, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Art. 41 ust. 12b ustawy stanowi natomiast, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

    1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
    2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

    Zgodnie z ust. 12c cyt. artykułu, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

    Ponadto, na podstawie § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 w zakresie, w jakim wymienione obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

    Art. 2 pkt 12 ustawy, zawiera definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z którą obiektami takimi są budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

    W celu zastosowania prawidłowej stawki niezbędnym jest zatem określenie, czy dany obiekt jest obiektem wymienionym w art. 2 pkt 12 ustawy i jakie spełnia funkcje mieszkalne czy użytkowe. Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, należy posiłkować się w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).

    Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Stosownie natomiast do ust. 4 powołanego artykułu, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi.

    Treść przywołanych wyżej zapisów wskazuje na wyraźne rozróżnienie pomiędzy dwoma pojęciami normatywnymi:

    • pojęciem pomieszczenia pomocniczego, czyli takiego pomieszczenia, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, w danym przypadku chodzi więc wyraźnie o taki funkcjonalny związek tych pomieszczeń z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który polega na wykorzystaniu całej tej przestrzeni bezpośrednio dla zaspokajania mieszkalnych potrzeb ludzi;
    • pojęciem pomieszczenia przynależnego, które w sensie prawnym stanowi wprawdzie część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest przestrzenią przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania potrzeb ludzi, lecz ma służyć zaspokajaniu innych potrzeb tych osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego. W tym kontekście ustawodawca wymieniał przykładowo piwnicę, strych, komórkę, garaż.

    Przedstawiona analiza przepisów ustawy o własności lokali nie może jednak prowadzić do wniosku, że pomieszczenia przynależne nigdy nie stanowią części obiektu budownictwa mieszkaniowego, bądź iż jest to pojęcie równoznaczne z wyrażeniem: lokal użytkowy. Na takie stwierdzenie nie pozwala literalne brzmienie art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali, który:

    • po pierwsze nie wskazuje, że zawsze pomieszczenia przynależne mają być położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem,
    • po drugie wymienia w tej samej kategorii co garaż odmienne funkcjonalnie pomieszczenia np. strych, piwnicę, czy komórkę.

    Ze względu na fakt, że system pojęciowy zastosowany w ustawie o własności lokali nie daje jednoznacznego wyniku wnioskowania, należy się odnieść pomocniczo i posiłkowo do innych uregulowań, które zawierają pojęcia występujące w przepisach ustawy o VAT. Takim aktem prawnym jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.).

    Zgodnie z § 3 pkt 14 ww. rozporządzenia lokalem użytkowym jest jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Natomiast zgodnie z § 3 pkt 13 cyt. rozporządzenia, pomieszczeniem gospodarczym jest pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych. Zaś pomieszczeniem technicznym jest pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku (§ 3 pkt 12 ww. rozporządzenia).

    Ponadto, zgodnie z objaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, część mieszkaniowa budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).

    Wskazać należy również, iż piwnice, które co do zasady mogą przynależeć do lokalu mieszkalnego, nie powinny być traktowane jako lokal użytkowy, gdyż stanowią pomieszczenie gospodarcze do lokalu mieszkalnego służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, dla przechowywania materiałów, przedmiotów, opału lub produktów żywnościowych użytkowników lokalu.

    W odniesieniu do wyznaczonego miejsca do parkowania, należy stwierdzić, iż wydzielone miejsce postojowe lub garaż nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia służącego bezpośredniemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Mogą one przynależeć do lokalu, ale nie zmienia to ich funkcji. Na podstawie powyższych uregulowań można stwierdzić, że podziemna kondygnacja budynku mieszkalnego, w której znajdują się wyznaczone miejsca do parkowania, nie mieści się ani w pojęciu pomieszczenia technicznego, ani pomieszczenia gospodarczego, w związku z czym stanowi lokal użytkowy. Zatem, mając na uwadze powyższe można zasadnie przyjąć, że stawka podatku VAT przy ich dostawie wynosi 22%.

    Wobec powyższego należy stwierdzić, że 7% stawka podatku od towarów i usług może być zastosowana wyłącznie w stosunku do będących przedmiotem sprzedaży samodzielnych lokali mieszkalnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa, w tym również piwnic. Preferencyjna stawka podatku VAT nie ma natomiast zastosowania do sprzedaży wyznaczonych miejsc do parkowania samochodów znajdujących się w podziemiach budynku mieszkalnego oraz garaż podziemnych wyodrębnionych ścianami trwałymi będącymi lokalami użytkowymi, czyli niepełniące funkcji mieszkalnych.

    Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską, której przedmiotem jest m. in. budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych, w których w części podziemnej znajdują się: piwnice, miejsca przeznaczone do parkowania samochodów oraz garaże podziemne wyodrębnione ścianami trwałymi i posiadające odrębną bramę wjazdową zamykaną na pilota.

    Reasumując, stwierdzić należy, iż obniżona do wysokości 7% stawka podatku VAT będzie

    miała zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do sprzedawanych części obiektów budownictwa mieszkaniowego (lokal mieszkalny) wraz z piwnicami z wyłączeniem garaży oraz miejsc do parkowania samochodów, które będą podlegać opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22%.

    Zaznaczyć należy, że jeżeli z przepisów wynika konieczność zastosowania dwóch różnych stawek dla jednej dostawy, to należy się do nich stosować. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nie występuje obowiązek zastosowania dwóch odrębnych stawek podatkowych.

    Odnosząc się do powołanych przez Spółkę wyroków sądów administracyjnych, tut. Organ informuje, iż wydane zostały one w indywidualnych sprawach osadzonych w konkretnych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu