Temat interpretacji
Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przez osoby fizyczne z uwagi na to, że stanowi ich majątek prywatny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na wystąpienie okoliczności, o których mowa w przepisie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009r. (data wpływu 30 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości należącej do majątku własnego osoby fizycznej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości należącej do majątku własnego osoby fizycznej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
A Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką z o.o.) zawarła w 2001 r. z: Jadwigą i Stanisławem Z oraz Anną i Andrzejem Z (zwani dalej łącznie Osobami fizycznymi) nie prowadzącymi działalności gospodarczej, Umowę użyczenia, na podstawie której wzięła w bezpłatne użytkowanie niezabudowany grunt, na którym wybudowała budynki i budowie - stanowiące odrębny i samodzielny zakład w przedsiębiorstwie Spółki z o.o.
Obecnie ma nastąpić rozliczenie przedmiotowych nakładów poprzez zwrot ich kosztu Spółce z o.o., która następnie rozważa ewentualność nabycia całego gruntu wraz z naniesieniami. Nabycie to może nastąpić albo w drodze kupna od Osób fizycznych albo też wniosą te Osoby całość, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, do Spółki z o.o. w zamian za wydanie nowych udziałów. W takim jednak wypadku Osoby te nabędą od Spółki z o.o. nie tylko naniesienia trwale z gruntem związane, ale cały zakład tej Spółki położony na Ich gruncie.
Spółka z o.o. wprowadziła do używania i amortyzowała postawione naniesienia jako budynki lub budowle postawione na cudzym gruncie.
Obie Strony są podmiotami powiązanymi, gdyż udziałowcami Spółki jawnej są dwa małżeństwa z których panowie są udziałowcami Spółki z o.o., Dzierżawcy.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przez osoby fizyczne z uwagi na to, że stanowi ich majątek prywatny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na wystąpienie okoliczności, o których mowa w przepisie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r....
Czy Osoby fizyczne, w przypadku uznania ich za podatników w odpowiedzi na poprzednie pytanie, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług przedmiotowej sprzedaży na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r....
Zdaniem wnioskodawcy Sprzedaż Spółce z o.o. nieruchomości gruntowej wraz z naniesieniami, jakiej zamierzają dokonać Osoby fizyczne będzie dla nich transakcją jednorazową - dotyczącą ich prywatnego majątku. Osoby te nigdy bowiem nie prowadziły na tej nieruchomości działalności gospodarczej. Czyniła to jedynie Spółka z o.o., a Osoby fizyczne użyczały tego gruntu nieodpłatnie. W opinii Wnioskodawców uzasadnia to uznanie, iż ich działalność nie rodzi opodatkowania podatkiem od towarów i usług z uwagi na nie wystąpienie przesłanek wskazanych w przepisie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Konieczność zbadania w pierwszej kolejności aspektów podmiotowych w podatku od towarów i usług nie budzi przy tym wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych (Por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Gd 1958/00, opubl. w LEX nr 129335). W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego Wniosku Osoby fizyczne nabyły przedmiotową nieruchomość gruntową do swojego majątku osobistego i nie mieliby, ani w dalszym ciągu nie mają (transakcja zbycia będzie miała w tym wypadku charakter jednorazowy) zamiaru prowadzić zorganizowanej sprzedaży, ani tej nieruchomości, ani też jakichkolwiek innych. Należy zauważyć, iż przepis art. 15 ust. 2 in fine powołanej ustawy wprost wskazuje, iż istotny jest zamiar podatnika częstotliwego dokonywania czynności, a nie wyłącznie same jej dokonanie. Gdyby było inaczej, każdy podmiot wskazany w przepisie art. 15 ust. 1 tej ustawy byłby podatnikiem VAT - niezależnie od wystąpienia okoliczności wskazanych w ust. 2 tego artykułu.
Konstrukcja przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r., a zatem również opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyraźnie wskazuje, iż dla wystąpienia obowiązku podatkowego jest łączne wystąpienie następujących przesłanek: dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu, przez osobę uznaną za podatnika, nie zwolnioną podmiotowo, w ramach wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, której miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski określonym zgodnie z przepisem art. 2 powołanej ustawy.
Okoliczność ta istotna jest w świetle jednej z tez wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007r.: Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie. (sygn. akt I FPS 3/07, opubl. w Glosa 1/2008). Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym ostatnio wyroku z dnia 7 lutego 2008r. (sygn. akt I FSK 253/07) aby uznać sprzedaż gruntów za działalność opodatkowaną urząd skarbowy musi wykazać, że w momencie nabycia działek istniał zamiar zbycia nieruchomości z zyskiem. By móc potraktować omawiane czynności jako działalność gospodarczą zamiar częstotliwej działalności musi być ujawniony nie tylko przy zbyciu nieruchomości, ale także przy jej nabyciu.
Zamiaru takiego osoby fizyczne nie miały w chwili nabycia przedmiotowej nieruchomości, na co dowodem jest choćby wieloletnie oddanie jej do wieloletniego używania. Ponadto nie wystąpi w niniejszej sprawie - w stosunku do tych osób warunek częstotliwości dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu - ustanowiony w przepisie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
W przedmiocie zawartego we wniosku pytania drugiego tut. Organ wyjaśnia, iż w związku z prawidłowym stanowiskiem w zakresie pytania pierwszego, zagadnienie zawarte w tym pytaniu stało się bezprzedmiotowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie