Czy Wnioskodawca winien naliczyć podatek VAT wg stawki 22% od całości sprzedaży? - Interpretacja - ITPP1/443-764/09/MS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2009, sygn. ITPP1/443-764/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawca winien naliczyć podatek VAT wg stawki 22% od całości sprzedaży?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniach 15 października 2009 r. oraz 2 listopada 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie aktu notarialnego, w dniu 28 grudnia 2005 r., Bank dokonał zakupu działki budowlanej o pow. 0,3784 ha. Z nieruchomości tej zostały wyodrębnione geodezyjnie 3 działki. Jedną z nich o powierzchni 0,0893 ha przeznaczono na działalność bankową, a pozostałą część niezwiązaną z działalnością bankową do odsprzedaży. Część przeznaczona do odsprzedaży składa się z dwóch działek: z działki niezabudowanej o powierzchni 0,2406 ha oraz działki o powierzchni 0,0485 ha z rozpoczętą budową budynku usługowo-mieszkalnego (PKOB 122). Powierzchnia mieszkaniowa budynku stanowi 33% powierzchni, natomiast usługowa 67%. Działki o pow. 0,2406 ha oraz 0,0485 ha Bank zamierza sprzedać osobom fizycznym i prywatnym przedsiębiorcom. Działalność bankowa z mocy prawa zwolniona jest od podatku VAT. Przy zakupie działki budowlanej Bankowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Bank nie skorzystał z tego prawa, jednakże zamierza z niego skorzystać w październiku 2009 r., poprzez złożenie korekty za 2005 r., z wnioskiem o zwrot VAT od części służącej odsprzedaży. W trakcie budowy budynku przeznaczonego do odsprzedaży Bank nie odliczał podatku VAT, ale zamierza skorzystać z tego prawa. Budowa budynku nie jest jeszcze zakończona i nadal trwają prace budowlane. Po ukończeniu budowy całość może zostać sprzedana, albo wydzierżawiona.

Bank zamierza dokonać zbycia działki niezabudowanej o powierzchni 0,2406 ha z przeznaczeniem pod zabudowę oraz działki o powierzchni 0,0485 ha wraz z budynkiem w budowie (80% - stan surowy zamknięty).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca winien naliczyć podatek VAT wg stawki 22% od całości sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno sprzedaż działki niezabudowanej z przeznaczeniem pod zabudowę, jak i sprzedaż działki z budynkiem w budowie podlegać będzie opodatkowaniu wg 22% stawki podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ()

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jak stanowi art. 43 ust. 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), w świetle art. 43 ust. 7a nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia nieruchomości gruntowej niezabudowanej (przeznaczonej pod zabudowę) oraz nieruchomości gruntowej z rozpoczętą budową budynku mieszkalno-usługowego (stan surowy zamknięty - PKOB budynku 122). Nieruchomości, zostały nabyte przez Wnioskodawcę z zamiarem odsprzedaży. Przy zakupie nieruchomości gruntowych niezabudowanych Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia, z którego nie skorzystał, ale z którego obecnie zamierza skorzystać. Wnioskodawca zamierza również skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych, w związku z budową budynku mieszkalno-usługowego, który również będzie przedmiotem sprzedaży.

Analiza powołanych przepisów oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, iż zarówno planowana przez Wnioskodawcę dostawa działki o powierzchni 0,2406 ha (nieruchomości gruntowej niezabudowanej) oraz gruntu waz z wybudowanym budynkiem mieszkalno-usługowym (PKOB 122), w stanie surowym zamkniętym podlega na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy opodatkowaniu wg stawki 22% VAT.

Bowiem w przypadku dostawy działki niezabudowanej, przeznaczonej pod zabudowę, nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż od podatku zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Podobnie w stosunku do planowanej dostawy gruntu wraz z budynkiem, w stanie surowym zamkniętym (sklasyfikowanym w PKOB w dziale 122) nie ma zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, gdyż dostawa będzie dokonywana przed pierwszym zasiedleniem. Nie ma również podstaw do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż w stosunku do przedmiotowego obiektu, dokonującemu jego dostawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z którego zamierza skorzystać.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy