Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2007 r. (data wpływu 6 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przy imporcie samochodów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 lipca 2007 roku złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy imporcie samochodów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na imporcie z USA lekko uszkodzonych samochodów, które po naprawie, zamierza Pan sprzedawać na polskim rynku. Podczas odprawy celnej polski urząd celny nalicza m.in. podatek VAT wg stawki 22%. Kalkulując cenę sprzedaży uprzednio zaimportowanych samochodów uwzględnia Pan wartość netto, na którą składają się: poniesione koszty ich zakupu, własną marżę, koszty naprawy oraz nalicza Pan podatek od towarów i usług wg stawki 22%.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy dokonując miesięcznego rozliczenia podatku od towarów i usług, w części dotyczącej podatku naliczonego, przysługuje prawo do uwzględnienia całej kwoty podatku naliczonego przy imporcie przedmiotowych samochodów, czy jedynie 60% tego podatku, lecz nie więcej niż 6 tys. zł?
Zdaniem wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przy imporcie w/w towarów handlowych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku importu towarów kwotę podatku naliczonego stanowi w myśl ust. 2 pkt 2 powołanego artykułu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.
Regulacje dotyczące odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów, ustawodawca zawarł w art. 86 ust. 3-7 tejże ustawy. I tak art. 86 ust. 3 stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ograniczenie wynikające z powołanego przepisu nie dotyczy zgodnie z ust. 4 pkt. 7 lit.a wskazanego artykułu - przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).
Jak wynika z zapisu ust. 6 tegoż artykułu, przepisy ust. 3-5c stosuje się odpowiednio do importu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, z tym że do importu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 3, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34- nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż dokonuje Pan zakupu przedmiotowych pojazdów w celu ich dalszej odprzedaży, zatem ich odprzedaż stanowi przedmiot Pana działalności. Powoduje to, iż ograniczenie wynikające z powołanego art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miało zastosowania w przedmiotowej sprawie, a Pan będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 tejże ustawy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.