Czy Spółka ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktur dokumentujących najem pomieszczeń oraz dokonania niezbędnych adaptacji tych pomieszcz... - Interpretacja - IPPP1/443-1140/10-2/AP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2011, sygn. IPPP1/443-1140/10-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy Spółka ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktur dokumentujących najem pomieszczeń oraz dokonania niezbędnych adaptacji tych pomieszczeń w sytuacji, gdy uiszczany w pierwszym okresie podnajmu czynsz przez Stowarzyszenie nie pokrywa w całości dokonanych wydatków? Czy Spółka będzie mogła w całości odliczyć podatek naliczony związany z budową budynku szkoły w sytuacji, gdy opłaty z tytułu wynajmu będą mniejsze od wartości faktycznej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Sp. z o.o. została zawiązana w celu niezarobkowym. Przedmiotem działalności statutowej (działalności pożytku publicznego) Spółki jest m.in. zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi, edukacja oraz kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości na własny rachunek.

W wykonywaniu swojej działalności statutowej Spółka wynajmuje od osób fizycznych lub instytucji lokale lub budynki przeznaczone na działalność oświatowo wychowawczą, w których to dokonuje niezbędnych prac adaptacyjnych i niezbędnego podstawowego wyposażenia do prowadzenia tego typu działalności, a następnie wynajmuje te budynki lub lokale Stowarzyszeniu, którego wyłącznym celem jest inicjowanie i prowadzenie działalności oświatowej, wychowawczej i naukowej. W pierwszym okresie podnajmowania pomieszczeń Stowarzyszeniu Spółka pobiera mniejsze opłaty czynszowe, niż sama ponosi, a także w pierwszym okresie podnajmowania w opłacie czynszowej nie uwzględnia się poczynionych nakładów adaptacyjnych. Jako że Spółka zgodnie ze statutem jest organizacją non-profit, opłaty czynszowe płacone przez Stowarzyszenie w całym okresie obowiązywania umowy najmu w całości pokryją poniesione przez Spółkę wydatki na adaptację budynku czy lokalu.

Sytuacja taka wynika z tego, że jedynym sposobem finansowania Stowarzyszenia jest czesne płacone przez wychowanków i uczniów, i co najwyżej drobne darowizny. Z uwagi na mniejszą liczbę dzieci i młodzieży w tych placówkach w początkowym okresie, dopiero w późniejszym okresie rozwoju placówek płacone przez nich czesne za naukę jest w stanie pokryć realne koszty opłat czynszowych. Z uwagi, iż opłaty czynszowe zawierają podatek VAT podnajem Stowarzyszeniu pomieszczeń jest sprzedażą opodatkowaną.

Spółka ponosi również nakłady na budowę budynku szkoły na wydzierżawionym gruncie i zamierza w najbliższym czasie nabyć na własność nieruchomość, na której prowadzona jest powyższa inwestycja. Po oddaniu do użytkowania budynku szkoły zostanie on wynajęty Stowarzyszeniu. Tak samo jak ma to miejsce w wynajmowanych już Stowarzyszeniu lokalach i budynkach i w tym przypadku, po oddaniu do użytkowania budynku szkoły, płacona przez Stowarzyszenie opłata za najem w pierwszym okresie jej obowiązywania będzie niewielka, jednakże w całym okresie obowiązywania umowy najmu opłaty w całości pokryją poniesione przez Spółkę wydatki na budowę budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktur dokumentujących najem pomieszczeń oraz dokonania niezbędnych adaptacji tych pomieszczeń w sytuacji, gdy uiszczany w pierwszym okresie podnajmu czynsz przez Stowarzyszenie nie pokrywa w całości dokonanych wydatków...

  • Czy Spółka będzie mogła w całości odliczyć podatek naliczony związany z budową budynku szkoły w sytuacji, gdy opłaty z tytułu wynajmu będą mniejsze od wartości faktycznej...

    Zdaniem Wnioskodawcy

    Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepis ten nie zawiera żadnych ograniczeń czy proporcji odliczenia podatku związanego z zakupami służącymi do realizacji działalności opodatkowanej a wielkością podatku należnego związanego z tą działalnością.

    Biorąc pod uwagę, że w całym okresie umowy podnajmu wszystkie koszty (zakupy) zostaną zwrócone przez podnajmującego (sprzedaż), a więc w okresie obowiązywania umowy kwoty podatku naliczonego i należnego zostaną w całości zbilansowane Spółka uważa, że ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktur dokumentujących najem pomieszczeń oraz dokonania niezbędnych adaptacji tych pomieszczeń.

    Spółka uważa również, że ma prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego związanego z budową budynku szkoły, gdyż w okresie obowiązywania umowy najmu koszt jej budowy zostanie zwrócony.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

    Ponadto należy mieć na uwadze przepisy art. 88 ustawy o VAT, w których zawarto ograniczenia co do możliwości odliczenia podatku naliczonego.

    Z powyższych uregulowań wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione jednocześnie warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powołany wyżej przepis wyklucza jednocześnie możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT).

    Z przedstawionej w złożonym wniosku sytuacji wynika, iż przedmiotem działalności statutowej (działalności pożytku publicznego) Spółki jest m.in. zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi, edukacja oraz kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości na własny rachunek. W wykonywaniu swojej działalności statutowej Spółka wynajmuje od osób fizycznych lub instytucji lokale lub budynki przeznaczone na działalność oświatowo wychowawczą. Dokonuje w nich niezbędnych prac adaptacyjnych i niezbędnego podstawowego wyposażenia do prowadzenia tego typu działalności, a następnie wynajmuje te budynki lub lokale Stowarzyszeniu, którego wyłącznym celem jest inicjowanie i prowadzenie działalności oświatowej, wychowawczej i naukowej. Wnioskodawca wskazuje, iż podnajem Stowarzyszeniu pomieszczeń jest sprzedażą opodatkowaną. Spółka ponosi również nakłady na budowę budynku szkoły na wydzierżawionym gruncie i zamierza w najbliższym czasie nabyć na własność nieruchomość, na której prowadzona jest powyższa inwestycja. Po oddaniu do użytkowania budynku szkoły zostanie on wynajęty Stowarzyszeniu.

    Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wskazują, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie wynajmu pomieszczeń jak Spółka wskazuje ... jest sprzedażą opodatkowaną.

    Spółka ponosi wydatki na najem pomieszczeń oraz dokonanie ich adaptacji, a także na budowę budynku szkoły, które następnie wynajmowane są Stowarzyszeniu. Skoro zatem nabyte towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną polegającą na wynajmie nieruchomości, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu przysługuje na zasadach ogólnych przewidzianych w cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem, iż nie występują przesłanki ograniczające to prawo, wynikające z art. 88 tej ustawy.

    Reasumując, analiza przedstawionej w złożonym wniosku sytuacji w odniesieniu do powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż w przypadku zakupów służących czynnościom opodatkowanym, jakimi niewątpliwie jest wynajem nieruchomości (tj. dotyczących wskazanych we wniosku wydatków na najem pomieszczeń, dokonanie niezbędnych ich adaptacji oraz wydatków ponoszonych na budowę budynku szkoły) Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku.

    Tutejszy Organ wskazuje jednocześnie, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje niezależnie od tego, czy uiszczane przez Stowarzyszenie opłaty pokryją poniesione przez Spółkę wydatki czy też nie.

    Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a także zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie