POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-14-1-GK/07

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2007, sygn. PP/443-14-1-GK/07, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 27 lutego 2007 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 lutego 2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 02 marca 2007r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 15 stycznia 2007 r. otrzymała fakturę dotyczącą zakupu surowca wystawioną w dniu 28 grudnia 2006 r. Faktura została wystawiona przez kontrahenta z Niemiec natomiast surowiec pochodził z Rumunii i stamtąd był transportowany bezpośrednio do siedziby Spółki. Na fakturze wyszczególniono 6 cystern kolejowych, w których surowiec ten był transportowany. Jedna z cystern przekroczyła granicę Wspólnoty Europejskiej w dniu 31 grudnia 2007 r., natomiast 5 pozostałych cystern przekroczyło tę granicę już po wstąpieniu Rumunii do Unii Europejskiej i w stosunku do tych cystern urząd celny odstąpił od dokonania formalności celnych. Wątpliwości Spółki dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy pięciu cystern, których dostawa nastąpiła po dniu 31 stycznia 2007 r.

Spółka zadała następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym stanie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?
  2. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji?
  3. Jaki kurs waluty należy zastosować do rozliczenia przedmiotowej transakcji?

W opinii Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obowiązek podatkowy powstał w miesiącu styczniu 2007 r., natomiast do rozliczenia transakcji należy zastosować wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kursu średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury przez kontrahenta Niemieckiego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. zwanej dalej ustawą) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ponadto zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub podatnikiem podatku od wartości dodanej. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż dokonujący dostawy jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Ponadto zgodnie z art. 1 ust. 1 Traktatu Między Królestwem Belgii, Republiką Czeską, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Irlandią, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburka, Republiką Węgierską, Republiką Malty, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzeczpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii, Królestwem Szwecji, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej) a Republiką Bułgarii oraz Rumunią dotyczącego przystąpienia Republiki Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej (Dz.U.UE. z 2005r. Seria L Nr 157, poz. 11) w związku z art. 4 ust. 2 tego Traktatu, Republika Bułgarii i Rumunia stały się członkami Unii Europejskiej dnia 01 stycznia 2007 r. Z uwagi na powyższe spełniony został warunek dotyczący przemieszczenia towarów z terytorium jednego z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, natomiast dostawca towaru jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ponadto zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem m.in. ust. 6. W opinii tut. organu podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie powyższa regulacja. Wprawdzie zgodnie z ust. 6 art. 20 w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednakże z uwagi na fakt, iż Rumunia stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej dnia 01 stycznia 2007 r., przepis powołanego art. 20 ust. 6 ustawy nie może znaleźć zastosowania, gdyż faktura została wystawiona przed dniem przystąpienia Rumunii do Wspólnoty. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie powstał, jak twierdzi Spółka w miesiącu styczniu 2007 r., lecz 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, tj. 15 lutego 2007 r.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. zwanym dalej rozporządzeniem) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Zgodnie z § 37 ust. 3 rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Ponadto zgodnie z § 37 ust. 4 rozporządzenia przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Z powyższych regulacji wynika, iż w przypadku wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, polski podatnik winien dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w tej fakturze w walucie obcej wg kursu ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia przez polskiego podatnika faktury, w przypadku gdy faktura ta jest wystawiona w obowiązującym terminie, w pozostałych zaś przypadkach należy zastosować średni kurs ogłaszany przez NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego. Z uwagi na powyższe w opinii tut. organu podatkowego należy zastosować średni kurs ogłoszony przez NBP na dzień 15 lutego 2007 r., tj. na dzień powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy dnia 15 lutego 2007 r. i dla przeliczenia waluty obcej zastosować średni kurs ogłaszany przez NBP z tego dnia.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy