POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-114/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.01.2007, sygn. PP/443-114/06, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz.U.Nr 8, poz.60 z późn.zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko Pana ............ - przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2006r., który wpłynął w dniu 14.11.2006r. , uzupełnione pismem z dnia 04.12.2006r. i z dnia 08.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.11.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek z dnia 02.11.2006r.o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 04.12.2006r.i z dnia 08.01.2007r.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

Pan ............ prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jako podatnik VAT polegającą na budowie domów z przeznaczeniem na sprzedaż. W tym celu została nabyta działka budowlana, która dla firmy jest towarem przeznaczonym na sprzedaż. Z uwagi na fakt, iż zakup ten został dokonany z majątku wspólnego, nabywcą tej działki zgodnie z prawem jest także żona Podatnika, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w sporządzonym na tę okoliczność akcie notarialnym.

Wobec powyższego Podatnik zwraca się z zapytaniem czy będzie mógł odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych związanych z budową domu na przedmiotowej działce. Podatnik zaznacza , że prowadzona przez niego działalność jest opodatkowana podatkiem VAT

Zdaniem Podatnika będzie mógł odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup towarów związanych z budową domów.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ( art. 86 ust. 2 ustawy o VAT).

W myśl regulacji art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę powyższe uwzględniając regulację wynikającą z art. 86 ustaw. 1 w odniesieniu do przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego prawidłowe jest stanowisko zgodnie z którym wnioskodawca ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych związanych z prowadzoną działalnością.

W związku z tym stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Cieszynie