Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dn. 19.04.2006 r. (20.04.2006 r. data wpływu do tut. organu podatkowego) - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług tj. w/s określenia czy Podatnik posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze RR pomimo faktu, iż nie dokonano zapłaty na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lecz zgodnie z umową o przelewie wierzytelności na konto wierzyciela tego rolnika jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.04.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek z dn. 19.04.2006 r. Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par. 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.
Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny :
Podatnik rozpoczął współpracę z dostawcą posiadającym status rolnika ryczałtowego, po dokonaniu transakcji zakupu Spółka otrzymała pismo o przelewie wierzytelności na rzecz kontrahenta dostawcy (rolnika ryczałtowego). Spółka została poinformowana o konieczności zapłaty za otrzymany towar na konto nie rolnika ryczałtowego lecz bezpośrednio jego dostawcy, u którego rolnik miał zobowiązania finansowe z tytułu zakupu środków do produkcji rolniczej. Podatnik dokonał zapłaty za towar na konto dostawcy rolnika i odliczyła podatek naliczony wykazany w fakturze RR wystawionej przez rolnika ryczałtowego.
Zapytanie :
Czy mieliśmy prawo odliczyć podatek naliczony wykazany w fakturze RR wystawionej przez rolnika ryczałtowego pomimo faktu, iż nie dokonaliśmy zapłaty na jego rachunek bankowy lecz zgodnie z umową o przelewie wierzytelności na konto wierzyciela naszego rolnika?
Własne stanowisko w sprawie do ww. zapytania
Zdaniem Podatnika pomimo nie dokonania bezpośrednio wpłaty na konto rolnika ryczałtowego lecz na konto jego wierzyciela spełniono wymóg formalny dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej. Ponadto zdaniem Podatnika czytając literalnie przepisy ustawy o VAT można dojść do wniosku iż nie spełniono wymagań do odliczenia VAT zawartego w fakturze wystawionej przez rolnika ryczałtowego. Spełnienie przez spółkę świadczenia, czyli w tym przypadku zapłata za dostarczone produkty rolne do rąk nabywcy wierzytelności uważa się zdaniem Podatnika jakby było dokonane na rzecz pierwotnego zbywcy wierzytelności czyli w tym przypadku rolnika ryczałtowego, a o to ustawodawcy zapewne chodziło wprowadzając zapis o dokonaniu zapłaty na rachunek bankowy. Jednocześnie ustawa o VAT w art. 116 ust. 8 przewiduje sytuację, gdy nabywca produktów rolnych może dokonać potrącenia z należności wpłaconych zaliczek, udzielonych kredytów czy kompensatę z należnościami za dostarczone rolnikowi towary do produkcji rolniczej. Wprawdzie jest mowa w tym przypadku o dostawach dla rolnika ryczałtowego bezpośrednio przez nabywcę produktów rolnych, ale zdaniem Podatnika nie było zamysłem ustawodawcy ograniczania swobody działalności gospodarczej lecz po prostu zapis ten nie wyczerpuje całego bogactwa życia gospodarczego. Podatnik stwierdza, iż gdyby dokonał zapłaty na konto rolnika ryczałtowego pomimo potwierdzenia umowy o przelewie wierzytelności spółka miałaby zobowiązanie finansowe wobec dostawcy rolnika, gdyż to na jego konto spółka zobowiązała się zapłacić za dostarczony towar przez rolnika. Zdaniem Podatnika spełnione zostały wszystkie warunki o których mowa w ustawie, wobec powyższego spółka stwierdza, iż w przedstawionej powyżej sytuacji ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury RR.
Ocena prawna :
Zgodnie z brzmieniem art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.) Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał jest przekazywany dostawcy. Faktura VAT RR winna zawierać elementy wymienione w art. 116 ust.2 ustawy o podatku VAT w tym m.in. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych.
Stosownie do postanowień art. 116 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że: 1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną, 2.zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności, 3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.
W myśl przepisu art. 116 ust. 7 ww. ustawy o podatku VAT za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
Przepis art. 116 ust. 8 ustawy stanowi, iż warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.
Ponadto w myśl art. 116 ust. 9 ww. ustawy o VAT przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że: 1. zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty, 2. raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nie dokonała zapłaty na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lecz zgodnie z umową o przelewie wierzytelności na konto wierzyciela rolnika ryczałtowego. Przedmiotowa sytuacja nie odpowiada zatem regulacjom ustawowym, w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawodawca wskazał inne rozliczenia (art. 116 ust. 8 i 9 ww. ustawy VAT), których kwota zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabycia produktów rolnych wykazana na fakturze VAT RR powiększa kwotę podatku naliczonego jednakże powyższe nie odnosi się do sytuacji jaka występuje w przedmiotowej sprawie.
Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Podatnika przedstawionego we wniosku, iż w przedstawionej powyżej sytuacji spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT RR ponieważ na gruncie przepisów ustawy o VAT kwestia przelewu wierzytelności na konto wierzyciela rolnika ryczałtowego nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług jako inna forma rozliczenia z tytułu nabycia produktów rolnych uprawniająca do zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabycia produktów rolnych. Zatem w przedmiotowej sytuacji Podatnik nie nabył prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o podatku VAT - o ww. kwotę wynikającą z faktury, za którą zapłata nie nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lecz na konto wierzyciela tego rolnika..
Zgodnie z art. 14a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku