POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-446/IV/2005/MS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.01.2006, sygn. PV/443-446/IV/2005/MS, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.11.2005r.) znak EE/TO/5230/2005, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostaw energii cieplnej w przypadku odroczenia zapłaty za te dostawy

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik, na podstawie umowy z 2000 r., dokonuje sprzedaży ciepła w parze. W związku z trudnościami finansowymi odbiorcy Podatnik zawarł z nim porozumienie w sprawie odroczenia zapłat 50% wartości brutto faktur za dostawy ciepła, które zostaną dokonane wg ustalonego w porozumieniu harmonogramu.

Powyższe porozumienie zostało zawarte pod warunkami rozwiązującymi, wedle których odroczenie płatności obejmie określone faktury, jeżeli odbiorca ureguluje w określonym terminie "stare" zadłużenie oraz będzie terminowo regulował zapłatę nieodroczonych 50% wartości brutto nowych faktur.

Jednocześnie w porozumieniu strony określiły, że odroczenie zapłaty 50% wartości faktur nie uchybia terminowi płatności określonemu w umowie z 2000 r., właściwej dla rozliczeń z tytułu sprzedaży ciepła w parze, na podstawie której następuje dostawa energii cieplnej oraz, że z tego tytułu Podatnik otrzyma odsetki umowne w przypadku odroczenia (względnie ustawowe w przypadku opóźnienia na skutek niedotrzymania terminu odroczenia).

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, jaki moment należy przyjąć za moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy ciepła, w związku z zawartym porozumieniem.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na przepisy art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT, oraz zapisy w/w porozumienia, obowiązek podatkowy powstanie w dacie określonej w umowie sprzedaży ciepła w parze (taka sama data płatności będzie również na fakturach za dostawy ciepła). Wnioskodawca stoi na stanowisku, że moment powstania obowiązku podatkowego od 50% wartości faktur nie przesunie się w czasie, do daty odroczenia.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Ogólne zasady określające moment powstania obowiązku podatkowego dla podatku od towarów i usług regulują przepisy art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Jednakże dla określonej kategorii czynności ustawodawca przewidział szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Na podstawie przepisów art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń.

Oznacza to, iż w przypadku dostaw energii cieplnej o momencie powstania obowiązku podatkowego decyduje termin płatności określony w umowie dla rozliczeń z tytułu sprzedaży tego rodzaju towaru. Wnioskodawca zawarł z kontrahentem stosowną umowę na dostawy ciepła, w której, jak wynika z przedmiotowego wniosku, zostały określone terminy płatności. Ich upływ zatem, w świetle uregulowań art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, będzie decydował o momencie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Jak zaznaczył Wnioskodawca w stanie faktycznym, porozumienie, w którym Podatnik odroczył kontrahentowi zapłatę za dostawę energii cieplnej w parze, nie uchybia terminom płatności określonym we właściwej umowie dotyczącej sprzedaży ciepła. Terminy wynikające z łączącej strony umowy będą również uwidocznione na wystawianych przez Podatnika fakturach za dostawę ciepła, a z tytułu przedmiotowego odroczenia ("akceptowanej zwłoki") Podatnikowi będą przysługiwały odsetki.

Tym samym porozumienie - które odracza jedynie termin zapłaty określony uprzednio w umowie sprzedaży ciepła z 2000 r., a potwierdzony w wystawianych przez Podatnika fakturach - nie będzie miało wpływu na moment określenia obowiązku podatkowego z tytułu dostawy energii cieplnej. Decydującym o obowiązku podatkowym, stosownie do przepisów art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, będzie zatem termin płatności określony w umowie sprzedaży ciepła w parze.

Jednocześnie tut. Organ zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie, nie dokonywał oceny załączonego do wniosku porozumienia.

Pomorski Urząd Skarbowy