Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabi... - Interpretacja - US III VAT/443/I/19/2006/MO

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2006, sygn. US III VAT/443/I/19/2006/MO, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 22.12.2005r., doprecyzowanym 08.02.2006r. w zakresie dot. stawki podatku VATod dostawy gruntów.

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.12.2005r., doprecyzowane 08.02.2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik użytkuje nieruchomość wprowadzoną w grudniu 1993r. do majątku spółki cywilnej, przekształconej następniew spółkę jawną. W czasie prowadzenia działalności oddano z inwestycji do użytkowania budynek gospodarczy. Od nakładów na oddaną inwestycję odliczano podatek VAT. Obecnie wspólnicy (małżonkowie) podejmują uchwałę o wycofaniu nieruchomości wprowadzonejw 1993r. oraz budynku gospodarczego na cele osobiste.

Strona stoi na stanowisku, iż przekazanie na cele osobiste gruntu na którym znajduje się budynek gospodarczy trwale z nim związany podlega zwolnieniu z podatku VAT.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza,co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - rozumie się rzeczy ruchome,jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, któresą wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia sięod podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiemże w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawodo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z powyższego wynika, iż grunt w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie może być towarem używanym. Błędne jest zatem stanowisko podatnika, iż gruntna którym wybudowany jest budynek jest objęty zwolnieniem z podatku VAT gdyż kwalifikuje się jako towar używany.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy zwalnia się od od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane.

Przepis art. 29 ust. 5 cyt. ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z zacytowanego art. 29 ust. 5 powołanej ustawy wynika,że w przypadku dostawy gruntu, na którym usytuowany jest budynek trwale z nim związany, obowiązuje stawka właściwa dla dostawy tego budynku.

W związku z powyższym, jeżeli dostawa budynku gospodarczego (przekazaniena cele osobiste podatnika) korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to dostawa takiego gruntu będzie również zwolniona z podatku od towarów i usług. Jeżeli dostawa budynku gospodarczego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarówi usług to wówczas, dla tej dostawy gruntu zastosowanie będzie miała stawka właściwadla dostawy budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawia się jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmianylub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Pabianicach