W dniu 22.11.2005r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono następujący s... - Interpretacja - 1409/PP/005/5/06/MP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2006, sygn. 1409/PP/005/5/06/MP, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 22.11.2005r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Firma X wystawiała faktury sprzedaży i otrzymywała faktury zakupu podając nazwę skróconą. Zdaniem Wnioskodawcy takie okreslenie sprzedawcy/nabywcy (poprzez wpisanie nazwy skróconej firmy) jest prawidłowe.

Podatnik pyta, czy jest zobowiązany wystawić noty korygujące do tych faktur i używać pełnej nazwy firmy. Zdaniem podatnika nie ma konieczności korygowania wystawionych w ten sposób anni otrzymanych faktur.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku. Przesłanki do wystawienia faktury korygującej i noty korygującej wymienione zostały w par. 16,17 i 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 90, poz. 798 ze zm.) Zgodnie z w/w przepisami fakturę korygującą wystawia sprzedawca, w przypadku gdy po wystawieniu faktury: udzielono rabatów, podwyższono cenę, stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub lub kwocie pozycji bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Natomiast notę korygującą może wystawić nabywca, gdy faktura zawiera pomyłki, dotyczące jakiejkolwiek informacji wiązącej się m.inn. ze sprzedawcą, nabywcą, oznaczeniem towaru lub usługi ( z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury, wymienionych w par.9 ust.1 pkt 5-12 rozporządzenia. Przepis par. 9 ust.9 pkt 1 rozporządzenia stanowi, że faktura VAT stwierdzajaca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:1)imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Mając na uwzdze powyższe przepisy należy stwierdzić, że posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy przy wystawianiu faktur jest prawidłowe. Nie zachodzą zatem przesłanki do wystawienia faktury korygującej, gdyż faktury te zostały wystawione prawidłowo.

Urząd Skarbowy w Legionowie