Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 88 ust. ... - Interpretacja - US PP 443/1/1/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.01.2006, sygn. US PP 443/1/1/06, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej możliwości odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup środka trwałego częściowo sfinansowanego dotacją podmiotową stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Przedmiotem działalności Spółki jest wyłącznie sprzedaż wyrobów i usług opodatkowanych, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Spółka w roku 2004 otrzymała z Agencji Rozwoju Regionalnego dotację (inną niż bezpośrednio związaną z dostawą towarów i usług) na dofinansowanie zakupu środka trwałego. Zakupiony środek trwały jest amortyzowany przez Spółkę .

We wniosku skierowanym do tut. organu podatkowego Jednostka zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych możliwe jest pełne odliczenie podatku naliczonego związanego z zakupem środka trwałego dofinansowanym dotacją podmiotową. Zdaniem Jednostki przysługuje Jej pełne odliczenie podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego dofinansowanego dotacją . Jako podstawę swojego stanowiska Spółka podała przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Jednostka otrzymała dotację podmiotową na dofinansowanie zakupu środka trwałego służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z przepisu tego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy zakup towarów lub usług związany jest z faktycznie dokonanymi czynnościami opodatkowanymi. W przypadku gdy dany zakup związany jest jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi od opodatkowania, prawo do odliczenia przysługuje tylko w zakresie w jakim zakup ten służy czynnościom opodatkowanym. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dotyczy to także dotacji związanych z zakupem środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Jednak zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 tej ustawy nie stosuje się m.in. do nabycia towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sytuacji Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem środka trwałego częściowo sfinansowany dotacją otrzymaną z Agencji Rozwoju Regionalnego.

Urząd Skarbowy w Krośnie