Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że podatnik prowadzi działalność - zakład optyczny. W związku z tym powstała wątpliwość - jaką stawk... - Interpretacja - PP/443/84c/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. PP/443/84c/05, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że podatnik prowadzi działalność - zakład optyczny. W związku z tym powstała wątpliwość - jaką stawkę podatku VAT należy stosować do usług naprawy i konserwacji wyrobów medycznych tj. okularów korekcyjnych ?

Ze stanowiska zawartego we wniosku wynika, że usługi naprawy i konserwacji wyrobów medycznych winny być opodatkowane stawką 7 % .

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podstawową stawką podatku VAT jest stawka 22% na podstawie art.41 ust.1 ustawy o VAT.

Stosownie do przepisów art.41 ust.2 ustawy o VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%.

W poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymienione zostały "usługi napraw i konserwacji wyrobów z pozycji 72, 91, 101-104, bez względu na symbol PKWiU.

W pozycjach tych wymieniono następujące towary :
- poz. 72 elementy składowe i wymienne do wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych drewniane,
- poz. 91 nity ze stali do wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych,
- poz.101 sztuczne stawy ; przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne ; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
- poz. 102 aparaty słuchowe; stymulatory serca; ich części; części i akcesoria protez i przyrządów ortopedycznych, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
- poz.103 soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innym materiałów,
- poz.104 wózki inwalidzkie.

Z wniosku wynika, że naprawie i konserwacji w Pana Zakładzie Optycznym podlegają wyroby medyczne jakimi są okulary korekcyjne.

Wymienione w poz.163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT "usługi napraw i konserwacji wyrobów (....) nie obejmują wyrobów medycznych (okularów korekcyjnych), o których mowa we wniosku.

Wyroby medyczne bowiem zostały wymienione w poz.106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT a poz.163 załącznika nr 3 nie uwzględnia wyrobów medycznych wymienionych w poz.106.

Zatem w przypadku świadczenia usług polegających na naprawie i konserwacji wyrobów medycznych, jakimi są okulary korekcyjne - zastosowanie mają przepisy art.41 ust.1 ustawy o VAT. Usługi te podlegają opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 22%.

W związku z powyższym stanowisko podane we wniosku uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pile