Na podstawie art.233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poz... - Interpretacja - P1-P-443/115/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.11.2005, sygn. P1-P-443/115/05, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 21.09.2005r. Nr PP/443/64/05 sporne postanowienie utrzymuje w mocy.

Wnioskiem z dnia 20.07.2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy oraz oznakowania pionowego (znaki drogowe) i swoje usługi wykonuje między innymi dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.
Usługi wykonywane przez Podatnika polegają na wykonaniu oraz montażu znaków drogowych oraz innych znaków informacyjnych np."szanuj zieleń", "zakaz wyprowadzania psów na trawnik", które montowane są na terenach zieleni należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli dana usługa jest wykonywana na rzecz spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej i dotyczy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu stawka podatku VAT winna wynosić 7%.

Postanowieniem z dnia 21.09.2005r. Nr PP/443/64/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile stwierdził, iż przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu stwierdził, że dla zastosowania obniżonej 7% stawki podatku VAT nie jest istotne na czyją rzecz wykonywana jest dana usługa. Dla zastosowania preferencyjnej 7% stawki podatku VAT w przypadku wykonywania robót budowlano-montażowych , remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, istotnym jest aby świadczona usługa dotyczyła inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego. Wykonywanie oznakowania pionowego (znaki drogowe i informacyjne) na rzecz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na ich terenach zieleni nie stanowi robót budowlanych, budowlano-montażowych, ani też remontów czy robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym, o których stanowi art.146 ust.1 pkt 2 lit.a i b ustawy o VAT.
Organ podatkowy stwierdził również, że mając na względzie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i stan faktyczny zawarty we wniosku, wykonywane usługi nie podlegają zaliczeniu do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. W związku z tym podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

Na powyższe postanowienie Podatnik wniósł zażalenie stwierdzając, że wykonywane przez niego oznakowanie pionowe dróg osiedlowych oraz znaki informacyjne związane są z "urządzaniem i zagospodarowaniem terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę".
Zdaniem Strony wykonywane czynności należy odnieść do dróg, dojść, dojazdów, dlatego też dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT ma znaczenie jedynie fakt, czy istnieje związek infrastruktury towarzyszącej z budownictwem mieszkaniowym.
Skoro drogi, dojścia, chodniki i trawniki usytuowane są na terenie osiedlowych budynków mieszkalnych, zatem niewątpliwie związane są z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:

Zgodnie z powoływanym zarówno przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile, jak również Podatnika - art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Czynności, jakie należy rozumieć pod pojęciem "robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą", definiuje ust.2 powołanego przepisu. Stanowi on, że przez roboty te rozumie się roboty budowlane dotyczące:
-inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej,
-remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Oznacza to, że stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do robót budowlanych:
-w każdym przypadku gdy dotyczy to obiektów budownictwa mieszkaniowego (wznoszenie nowych budynków, przebudowa, rozbudowa, odbudowa, remont, modernizacja i konserwacja budynków już istniejących),
-dotyczących obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, ale tylko w zakresie inwestycji, czyli związanych z ponoszeniem nakładów w celu stworzenia nowych, ewentualnie rozbudowy lub gruntownej modernizacji już istniejących obiektów.

Przez infrastrukturę towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, stosownie do art.146 ust.3 ustawy o VAT, rozumie się:
-sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
-urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
-urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
-jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z wniosku z dnia 20.07.2005r., a także zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego wynika, że wykonywane przez Podatnika usługi, będące przedmiotem zapytania, polegają na wykonaniu oraz montażu znaków drogowych oraz innych oznaczeń informacyjnych np. "szanuj zieleń", montowanych na terenach zieleni należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Zgodnie z zasadami statystycznymi, roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii obejmujących instalowane (montowane) wyroby, z następującymi zastrzeżeniami:
-roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
-budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45,
-roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak, jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Zatem, jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób i stanowi dostawę towarów, a nie usługę.

W przedmiotowej sprawie nie ma zatem zasadniczego znaczenia czy czynności wykonywane przez Podatnika można związać z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Istotnym jest bowiem fakt, iż Podatnik jest producentem instalowanych przez siebie towarów, a zatem stawka podatku od towarów i usług na wykonywane przez niego czynności będzie taka, jaka obowiązuje przy dostawie wyrobów wykonywanych przez Podatnika.

Z uwagi na fakt, iż przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług nie przewidują obniżonej, preferencyjnej stawki podatku VAT dla dostawy znaków drogowych, informacyjnych, zatem obowiązującą stawką, zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie 22%.

Wobec powyższego opisane przez Podatnika - jako producenta - czynności stanowią, zgodnie z art.7 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu wg stawek dla nich właściwych - w przedmiotowej sprawie 22%.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile