POSTANOWIENIE - Interpretacja - PIII/2/443-110/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2005, sygn. PIII/2/443-110/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U z 2005r. nr.8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.09.2005r.(data wpływu do tut. Urzędu 06.09.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 28.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie wykazania obrotu z tytułu sprzedaży eksportowej w ewidencji i deklaracji dla podatku od towarów i usług w miesiącu objęcia towarów procedurą wywozu poza terytorium Wspólnoty.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu

UZASADNIENIE

Stan faktyczny w sprawie

Spółka zajmuje się eksportem własnych produktów. Dokumenty potwierdzające transakcje eksportowe otrzymuje często ze znacznym opóźnieniem.

W marcu 2005r. spółka wystawiła faktury dotyczące wyeksportowania swoich wyrobów do Rosji i na Ukrainę. W obu przypadkach jest to eksport bezpośredni o którym mowa w art. 2 pkt.8 lit a ustawy. Dokumenty wystawiane są na spółkę jako eksportera. Wyroby odbierane są z magazynu podatnika przez odbiorcę i wywożone bądź jego własnym transportem bądź na jego zlecenie przez firmę przewozową.

W przypadku sprzedaży na Ukrainę wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty nastąpił w dniu 1 kwietnia 2005r., a do Rosji w dniu 20.05.2005r.

Przed sporządzeniem deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2005r. spółka nie posiadała dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Otrzymała je dopiero 5 maja 2005r. - w przypadku eksportu na Ukrainę i w dniu 24.05. 2005r. w przypadku sprzedaży do Rosji.

Spółka nie wykazała obrotu z tytułu w/w transakcji w ewidencji za marzec 2005r.

Stosownie do art.41 ust.7 ustawy o VAT powyższą sprzedaż Spółka zaewidencjonowała w rozliczeniu za miesiąc następny (miesiąc kwiecień w przypadku sprzedaży na Ukrainę i za miesiąc maj w przypadku sprzedaży do Rosji) stosując 0 % stawkę podatku.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy Spółka postępuje prawidłowo nie wykazując obrotu z tytułu sprzedaży eksportowej za dany miesiąc, w przypadku braku dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty przed sporządzeniem deklaracji za bieżący okres rozliczeniowy.

W opinii Spółki nie miała ona obowiązku wykazywania obrotu z tytułu transakcji wymienionych we wniosku z dnia 05.09.2005r. w ewidencji za marzec i opodatkowania wg stawki obowiązującej dla dostaw w kraju

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego.

Zgodnie z art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr.54, poz. 535 z późn. zm) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w przepisie art. 7 ust. 1 pkt. 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Eksport towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów na podstawie art. 19 ust. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Na podstawie art. 41 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług ? w eksporcie towarów, o którym mowa w art.2 pkt. 8 lit. a stawka podatku wynosi 0 %.

Zgodnie z art.41 ust.6 cyt. ustawy od towarów i usług stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Natomiast w myśl art. 41 ust.7 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art.109 ust.3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust.6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres (...).

Przy czym, przepis ust. 7, zgodnie z art. 41 ust. 8 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się, w przypadku gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Procedura wywozu towarów poza obszar Wspólnoty rozpoczyna się z chwilą pisemnego zgłoszenia celnego dokonane przez eksportera w urzędzie celnym (tzw. urzędzie celnym wywozu) z zastosowaniem dokumentu SAD (z kartami 1,2 i 3), gdzie:

  • karta 1 przeznaczona jest dla urzędu celnego, w którym nastąpiło zgłoszenie towaru do procedury wywozu
  • karta 2 służy do celów statystycznych,
  • karta 3 przeznaczona jest dla zgłaszającego. Po załatwieniu formalności w urzędzie celnym wywozu, karta ta jest wydawana zgłaszającemu, celem dostarczenia jej wraz z towarem do urzędu celnego wyjścia, który dokonuje potwierdzenia, że towary opuściły obszar Wspólnoty.

Zatem, aby eksporter mógł nie wykazać dostawy eksportowej w ewidencji sprzedaży i deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres, w którym towar został wydany z magazynu, musi posiadać dokument potwierdzający procedurę wywozu.

W tej sytuacji w miesiącu wystawienia faktur eksportowych i objęcia towarów w urzędzie celnym procedurą wywozu poza terytorium Wspólnoty, nie ma obowiązku wykazania tej dostawy w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym w przedstawionym stanie prawnym i faktycznym w omawianej sprawie tut. organ podatkowy podziela stanowiska podatnika zawartego w wniosku z dnia 05.09.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 28.11.2005r. pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu.

Urząd Skarbowy w Słupsku