Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku Nr FN-3014/73/05 z dnia 2 grudnia 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dotyczących inwestycji polegającej na adaptacji i dostosowaniu pomieszczeń
edukacyjnych w budynku Zespołu Szkół w (...) dla potrzeb osób niepełnosprawnych z lekkim i umiarkowanym upośledzeniem objętych realizacją obowiązku szkolnego w miejscu zamieszkania, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Podatnika.
W dniu 2 grudnia 2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wpłynął wniosek podatnika z dnia 2 grudnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z uwagi na to, że we wniosku poruszono kwestię prawa do odliczenia podatku przy realizacji dwóch różnych projektów, wniosek rozpatrzony został jako dotyczący dwóch odrębnych spraw.
Jedną ze spraw jest kwestia uprawnienia wnioskodawcy do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dotyczących inwestycji polegającej na adaptacji i dostosowania pomieszczeń edukacyjnych w budynku Zespołu Szkół w (...) dla potrzeb osób niepełnosprawnych z lekkim i umiarkowanym
upośledzeniem objętych realizacją obowiązku szkolnego w miejscu zamieszkania, dofinansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. Wnioskodawca dodaje, że zadania edukacyjne dzieci niepełnosprawnych są ogólnie dostępnymi i nieodpłatnymi, a realizacja tych zadań, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, należy do zadań własnych gminy. W konsekwencji dochodzi do wniosku, że nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu tej inwestycji.
Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co
zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do postanowień art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stosownie do postanowień art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, nie uznaje się podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są
wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zakup, z którego wynika podatek naliczony, musi być związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Skoro zatem wnioskodawca, w zakresie wymienionych we wniosku zadań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem, a prawo do odliczenia podatku naliczonego jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu, to należy skonstatować, że stanowisko wnioskodawcy, że wnioskodawcy przy realizacji wskazanego w sentencji zadania nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od podatek naliczony od nabycia towarów lub usług związanych z tymi zadaniami jest poprawne.
Mając na względzie
przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie podziela pogląd zaprezentowany przez wnioskodawcę i orzeka, jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.