Spółka w ramach swojej działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W wyniku uznanych reklamacji otrzymuje od dostawcy noty kredytowe... - Interpretacja - PP/443-197/05/WN-71892

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. PP/443-197/05/WN-71892, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka w ramach swojej działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W wyniku uznanych reklamacji otrzymuje od dostawcy noty kredytowe, które obniżają cenę i wartość wykazaną w pierwotnej fakturze. Na podstawie noty kredytowej Spółka wystawia wewnętrzną fakturę korygującą dokonując tym samym korekty faktury pierwotnej. Do przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie na notach kredytowych Spółka stosuje średni kurs NBP z dnia wystawienia noty kredytowej. Podatnik ma jednak wątpliwości w rozliczeniu za jaki okres rozliczeniowy należy uwzględnić przedmiotowe korekty.

Przedstawiając własne stanowisko Spółka uznaje, iż rozliczenie podatku należnego i naliczonego, który dotyczy ww. uznanych notą kredytową reklamacji w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów następuje w deklaracji VAT-7 w miesiącu zgodnym z miesiącem wystawienia noty kredytowej.

Zgodnie z § 16 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95 poz. 798) nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał (...) Ponadto na podstawie § 25 ust. 1 cyt. rozporządzenia przepisy § 9, § 13-17, § 19, § 20 i § 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku:

  1. czynności określonych art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności,
  2. dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Uwzględniając opisany stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzymanie faktury korygującej skutkuje u nabywcy koniecznością sporządzenia faktury wewnętrznej (korekty) i uwzględnieniem jej w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę-korektę od dostawcy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej